„Het gaat weer slechter met armen in Nederland X H li Baptisten willen niet berichten over Ruimte Cfiidóc Souoant GEESTELIJK LEVEN OPINIE Katholieke jongeren bijeen in Den Bosch Kardinaal kritiseert Nederlandse media Priestertekort in huidige verhoudingen onoplosbaar COMMENTAAR lip Vee c £cidócSomarit T MAANDAG 28 OKTOBER 1991 Tübingen krijgt toch vrouwelijke hoogleraar TÜBINGEN Bisschop Walter Kasper van Rottenbrug-Stuttgart heeft Gabriele Winkler (51) benoemd tot hoogleraar liturgie aan de ka tholieke theologische faculteit van de universi teit van Tübingen. Winkler, die jarenlang in de Verenigde Staten en Italië heeft gestudeerd en zich heeft gespecialiseerd in de doopliturgie en het gebruik van symbolen in de liturgie, is de eerste vrouw die aan de faculteit wordt be noemd. In augustus weigerde Kasper tot woede van on der anderen zeven van de dertien hoogleraren van de faculteit de Zwitserse theologe Silvia Schroer te benoemen tot hoogleraar Oude Testa ment. In reactie op de kritiek zei Kasper toen dat hij niets tegen vrouwelijke hoogleraren had, maar dat hij „op louter zakelijk-theologische gronden" niet kon instemmen met de benoe ming van Schroer. De mensen krijgen altijd datgene waar ze om vragen: de moeilijkheid is alleen, dat ze, voor zij het krijgen, nooit weten waar ze nu feitelijk om gevraagd hebben 's-HERTOGENBOSCH Naar schatting een kleine duizend jongeren hebben zaterdag in de Brabanthallen de manifestatie bijgewoond van de werkgroep katholie ke jongeren in Den Bosch. Een van de hoogtepunten van de manifestatie was het optreden van de Zweedse zanger Ingemar Olssen die veel succes oogstte met het lied Together on the globe (Samen op de aarde). Vol gens organisator Harald Seidel heeft zijn organisatie met het opvoeren van het aantal muziekblokken in het programma een jonger publiek getrokken dan voor gaande jaren. Voor velen van hen is het zeker niet van zelfsprekend om katholiek te zijn. De Haarlemse hulp bisschop dr. J. Lescrauwaet vertelde de jongeren over zijn eigen geloofservaringen. In een praatshow praatte IKON-programmamaker Cees Grimbergen met onder meer een jonge missiezuster uit Maastricht en de voor zitter van het CDJA, Ad Koppejan. President Bush bezoekt paus VATICAANSTAD De Amerikaanse president George Bush zal begin november een bezoek brengen aan paus Johannes Paulus II. Bush, die op 7 en 8 november een NAVO-vergadering in Rome bijwoont, zal naar verwacht de paus op de hoogte brengen van de resultaten van de vredesconfe rentie over het Midden-Oosten. Bush ontmoette de paus voor het laatst in 1989. Het Vaticaan is niet zelf betrokken bij de conferentie die volgende week in Madrid wordt geopend. Het gaat daar in eerste instantie om „de oplossing van techni sche vragen", aldus woordvoerder Joaquin Navarro- Valls. De deelnemende partijen zijn bovendien wel op de hoogte van de herhaalde vredesoproepen van de paus. De Libanese president Elias Hraoui heeft zaterdag tij dens een bezoek aan het Vaticaan de paus officieel uit genodigd voor een bezoek aan zijn land. De paus ac cepteerde de uitnodiging met de mededeling: „Ik kom zeker naar Libanon, als de omstandigheden dat toela- AMERSFOORT Indus triepredikant A. Harre- wijn merkt het overal: de sfeer onder de mensen met een minimum-inko men verslechtert, zij rea geren met grote bitterheid op de hogere woonlasten en de verhoging van de tarieven van het openbaar vervoer. Het gaat weer slechter met de arme kant van Nederland, zei hij za terdag in Amersfoort tij dens de werkdag 'gerech tigheid' in het kader van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Harrewijn riep de kerken op „met een hondentrouw" stem te blijven geven aan de ver ontwaardiging over de armoe de in de verder zo welvarende Nederlandse samenleving. Zij moeten niet alleen aandringen op een ander beleid van de overheid, maar ook duurzame contacten onderhouden met groepen en individuen die de gevolgen van de armoede aan den lijve ondervinden. De aandacht voor de 'arme kant' binnen de kerken mag geen „wegebbende modegril" zijn geweest, maar behoort vaste vorm te krijgen in het belijden en in de organisatie van de kerk, vindt Harrewijn. De Amsterdamse industriepre dikant pleitte voor experimen ten met „solidariteitskringen", kringen van ongeveer 50 men sen die naar elkaar omzien zonder elkaar met zorg te „verstikken" of vriendschap pen met elkaar aan te knopen. De deelnemers aan zo'n kring zouden bijvoorbeeld het va kantiegeld of een percentage daarvan in een pot kunnen stoppen waaruit ieder een ge lijk deel terugkrijgt. Ook zouden de kerkleden moeten strijden voor het ge deeltelijk uitkeren van ar beidstijdverkorting in milieu uren binnen het werk. Deze uren zouden bijvoorbeeld moeten worden gevuld met het wassen van kopjes en bor den die wegwerpmateriaal vervangen, of het invoeren van meer tijd kostende, maar voor het milieu betere produk- tieprocessen. Secretaris drs. A. Leeuwis van IKVOS (Interkerkelijk Vor mingswerk Ontwikkelingssa menwerking) bepleitte kwijt schelding onder voorwaarden van de schuldenlast van de ontwikkelingslanden. Niet al leen de Derde Wereld, maar ook de rijk,e landen hebben daar baat bij, betoogde Leeu wis. De Nederlandse banken betalen bijvoorbeeld minder belasting door hun reserverin gen in de stroppenpot. Boven dien gaat het milieu achteruit, omdat de ontwikkelingslanden zoveel mogelijk grondstoffen te gelde moeten maken. De schulden vergroten de in stabiliteit van de ontwikke lingslanden. Over tien jaar zal 85 procent van de wereldbe volking arm, jong en onge schoold zijn en zich hopeloos voelen. Een goede voedingsbo dem voor fundamentalistische stromingen, waarschuwde Leeuwis. Paus verklaart Duitse priester Kolping zalig VATICAANSTAD Paus Jo- hannes Paulus II heeft zondag de Duitse priester Adolph Kol- ping (1813 - 1865) zalig ver klaard, een pionier op het ge bied van het rooms-katholieke sociale verenigingsleven. De plechtigheid werd bijgewoond door 25.000 Duitse pelgrims, onder wie vele kerkelijke en politieke hoogwaardigheidsbe kleders. De paus is een groot bewonde raar van deze priester. „Zorgt u ervoor dat deze man wordt zalig gesproken, want zulke voorbeelden heeft de kerk vandaag nodig", zei hij in de jaren zeventig tegen de voor zitter van het Internationale Kolpingwerk. In de St.-Jacobuskerk in Den Haag reiken kardinaal A. Simonis, mgr. H. Ernst en mgr. J. Gijsen tijdens de plechtige hoogmis ter herdenking van de pauskeuze de communie uit. Links de hulp bisschoppen Niënhaus en De Kok. FOTO: MILAN KONVALINKA UTRECHT Alle pogin gen om binnen de be staande verhoudingen een oplossing te vinden voor het groeiende tekort aan priesters in Nederland, lij ken tot mislukking ge doemd. Er is alleen een uitweg uit deze „uitzichtloze situatie" mo gelijk, als het priesterambt zelf ter discussie komt te staan of als de functie van pastoraal werk(st)er tot een aan het priesterambt gelijkwaardig ambt wordt verheven. Tot deze conclusie komt de theolooog dr. E. Verbraak van de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen na een onderzoek van de maatregelen die de bisdommen nemen om het groeiend priestertekort te bestrijden. Het orgaan van de RK Kerk in ons land '1-2-1' geeft een samenvatting van de resultaten. Verbraak heeft gesproken met beleidsmakers van zes van de zeven bisdommen. Vicaris-ge neraal drs. A. Hurkmans van het bisdom Den Bosch zag geen heil in medewerking aan het onderzoek, omdat zijn bis dom zich „grondig heeft voor bereid op de komende pastora le situatie". Verbraak maakte daarom gebruik van de nota 'Bouwen rond de Hoeksteen", waarin de nog beschikbare priesters, diakens en pastoraal werk(st)ers over de parochies in het qua aantal katholieken grootste bisdom in ons land worden verdeeld. Alle bisdommen kampen met een kleiner en snel vergrij zend aantal priesters. In 1975 waren er in de bisdommen iets meer dan 4000 priesters actief. Vorig jaar lag dat aantal op ruim 2200 en dat aantal zal ge zien de leeftijdsopbouw verder verminderen. Zo is meer dan de helft van de actieve pries ters in het aartsbisdom Utrecht ouder dan 60 jaar. Maar 11 van de 343 priesters zijn jonger dan 40. De bisdommen proberen pries terkandidaten te werven door onder meer jongerenpastoraat, gezinspastoraal en catechese. Maar de meest gekozen oplos sing bestaat in het effectiever verdelen van de nog aanwezi ge priesters over de parochies. Een team van pastores wordt verantwoordelijk voor de pas torale zorg in een aantal paro chies. Bovendien wórden de pastorale taken effectiever verdeeld tussen de priesters, diakens en pastoraal werk- (st)ers en probeert men de sa cramentenbediening, die aan de priester is voorbehouden, meer in collectieve sfeer te la ten plaatshebben. Zo houdt men vieringen waarin meer dan één kind wordt gedoopt. Maar het gevaar van overbe lasting van de priesters blijft Maar niet alleen Verbraak, ook sommige bisdommen zelf twijfelen aan de effectiviteit van deze oplossingen. Sommi gen beschouwen het oprichten van aparte priesteropleidingen als „sjoemelen" om maar ge noeg priesters te krijgen. Ook de vorming van teams van pastores blijkt vaak moeizaam te verlopen. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Barendrecht(buitenge- wone wijkgemeente) B.J. van Vrees wijk te Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wommels(beiden part time) mevr. J. van Voorst en M.E.G. de Zeeuw, beiden kand. te Kampen die dit beroep hebben aangenomen. Aangenomen naar Boskoop J.A. van Hooydonk te Hoogezand-Sappemeer; naar Vaassen drs. B. Heslinga te Pes- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Vleuten-De Meern i.s.m. Maarssen-Breukelen D. Noort, kandi daat te Kampen. DEN HAAG De Neder landse media besteden te wéinig aandacht aan de woorden en daden van de paus. En als ze het doen, beperken ze zich vaak tot een „summier vermel den". Dit zei kardinaal A. Simonis gisterochtend in een preek tij dens de traditionele plechtige hoogmis ter herdenking van de pauskeuze in de St. Jaco- buskerk in Den Haag. „Het is een groot verdriet dat de spi raal van het stilzwijgen om trent de woorden en daden van deze providentiële paus zich steeds meer verdicht", hield mgr. Simonis de circa 1600 kerkgangers voor. Dat wat de paus verkondigt ver dient volgens de kadinaal juist de volle aandacht „omdat het kerkelijk en maatschappelijk bezien de wortels raakt van de crisis van onze tijd en de weg wijst om deze crisis te boven te komen". De kardinaal prees de paus in alle toonaarden. „Paus Johan nes Paulus II geeft op heel ei gen, creatieve wijze een mo derne vorm en eigenlijke ge stalte. aan het blijvende her dersambt in de kerk. Hij is een onvoorstelbaar groot man". De kardinaal roemde de wijze waarop de paus de verschillen de kanten van zijn ambt weet te combineren: „In grote zelf- vergetenheid trekt hij, als goe de herder die zijn schapen op zoekt, overal heen om leraar en herder te zijn en vooral ho gepriester". Bij de plechtigheid in de St. Jacobuskerk waren ook aan wezig de bisschoppen Gijsen, Ter Schure, De Kok, Niën haus, Möller, Ernst en Bomers, en de apostolisch pronuntius mgr. A. Backis. Het parochie koor Cantemus Domino en de Interparochiële Schola Canto rum omlijstten de mis met meerstemmige en gregoriaanse zang. Koperblazers speelden na de viering de Pausmars van Gounod. Leden van het schut tersgilde St. Nicolaas uit Groe ningen zorgden met vaandels en trommels voor een folklo ristische noot. OPROEP PROF. RUNIA AAN CONFESSIONEEL BERAAD: „Netwerk van gebeds- en bijbelkringen oprichten' ZWOLLE De Kamper hoogleraar prof. dr. K. Runia heeft de behouden de beweging 'Confessio neel Gereformeerd Be raad' (CGB) zaterdag in Zwolle opgeroepen om overal in het land gebeds- en bijbelkringen op te richten. „Dat is veel be langrijker dan appèlda- gen. Daarop volgt geen actie. Het is droogzwem men. De vraag waar het op aankomt is of Gods Woord beslissend is in ons leven". Er waren ongeveer tweedui zend bezoekers op de appèldag van de vereniging die eerder dit jaar besloot af te zien van het voornemen om naar her vormd model een modaliteit binnen de Gereformeerde Kerken te worden Runia zei in Zwolle dat er in het CGB teveel mensen zijn die de klok terug willen zet ten, maar dat is onmogelijk en ook niet wenselijk. Hij waar schuwde er ook voor om de MUNTENDAM De Unie van Baptistenge meenten wil niet dat er in haar blad De Christen wordt geschreven over de progressieve beweging Ruimte. Het blad moet meer ruimte bieden aan verschillende opvattingen binnen de sterk verdeelde Unie, maar niet aan de vernieuwingsbeweging 'Ruimte'. Het bestuur van de Unie en ook de redactiecommissie van het unie-orgaan pleitten er vrijdag in Muntendam voor Ruimte, waaraan twee jaar ge leden al is gevraagd zichzelf op te heffen, geheel dood te zwijgen. 133 Leden van de al gemene vergadering deelden die opvatting, 55 stemden erte gen. Het officieel orgaan is al lange tijd onderwerp van de richtin genstrijd binnen de Unie. Vo rig jaar keerden enkele redac tieleden het blad de rug toe uit protest tegen de eenzijdigheid en de behoudende koers. De Christen is inmiddels „aan zienlijk veelzijdiger" gewor den, aldus eindredacteur J. Schouten. Maar ruimte voor Ruimte, waarbij 350 baptisten zijn aangesloten, is volgens hem „volstrekt onaanvaard baar". ..Wij gaan geen beweging pro pageren die de Unie zelf niet wil", aldus Schouten tijdens een onverwachte, vinnige dis cussie. Andersdenkende bap tisten sprongen daar meteen op in. „Het gedachtengoed van Ruimte leeft onder baptisten, dus moet erover geschreven worden. Je hoeft geen lid van Ruimte te zijn om toch te wil len weten wat de beweging doet", aldus T. van der Leer uit Dordrecht. „Geen informatie over Ruim te", vond ook het Uniebestuur dat vervolgens voldoende steun kreeg voor zijn motie waarin stond dat de redactie niet verplicht kan worden tot berichtgeving over Ruimte. Met algemene stemmen werd vervolgens wel een motie aan genomen die Schouten en de zijnen opriep „ruimte te schep pen voor verschillende ge dachten en meningen, zonder te vervallen in een heilloze woordenstrijd". In de helft van de 84 aangeslo Poolse verdeeldheid DEMOCRATIE is niet iets dat je aan een bevolking opleggen, maar het resultaat van een lang en moeizaam proces. De gang naar de stembus, waarmee een bevolkii ting kan geven aan haar politieke aspiraties, kan alleen cesvol zijn als er vertrouwen bestaat in de politieke lei En dat vertrouwen ontbreekt in Polen volledig, zoals ren is gebleken bij de eerste echt vrije parlementsverki v< gen van na de Tweede Wereldoorlog. De opkomst w; treem laag en de voormalige communisten behaalden merkelijk resultaat, al is hun dertien procent van de men van gisteren veel minder dan de 65 procent van d tels, die zij tot op heden bezet konden houden. HAA I) verr Nee ;e doe eei? ntische j e van naar Jeuws. ssen N a^ehtinge iforma De voormalige communisten zijn net niet de grootste geworden. Die eer was weggelegd voor de club rond ex-1 mier Tadeusz Mazowiecki, die evenwel nog geen vee procent van de stemmen behaalde. Tal van andere par scoorden minder dan tien procent. Uiteindelijk heeft meer dan ruim vijf procent van de bevolking zijn vert wen aan Mazowiecki geschonken. Daarmee is Polen zo als onregeerbaar geworden. De vergelijking dringt zie met de beruchte historische Poolse Landdag. In feite za van de vele coalitiegenoten in de nieuw te vormen regJ een vetorecht krijgen. Het resultaat van deze politieker passé zou wel eens kunnen zijn dat het politieke gewicht*1 president Walesa sterk wordt vergroot. Hij is immers de ge stabiele factor in de wankele Poolse democratie. H niet denkbeeldig dat hij er eindelijk in zal slagen de u breide bevoegdheden te krijgen, waar hij sinds een jaaigVAN vraagt. Gegeven de gisteren gebleken politieke instabil" zou dat voor Polen niet eens zo slecht hoeven te zijn. Onheilspellend Zaïre 'ERD van De irdarr De berichten uit het Afrikaanse Zaïre worden met dramatischer. De nog achtergebleven westerse burg» dringend aangeraden het land te verlaten, omdat nier weet waar de huidige golf van chaos en anarchie uitloop^ is nog geen sprake van openlijk lichamelijk geweld tege j blanken; zij moeten alleen al hun bezittingen inleveren plunderende troepen. Maar de overstap naar regelr»1( agressie jegens buitenlanders lijkt nog slechts een kw van tijd. imerl ir-ger j 11 ^e|terie Kom ide t lijke de ien v] ifgesti »n ge op lefem loe ir coryfe Jnocrat DEGENE die daartoe het sein zal geven is dezelfde ma li vrijwel zeker de hand heeft in het huidige geweld in 2 president president Mobutu. De machtshonger van Moinï en de zijnen is zo immens, dat zij het land liever naar de doemenis zien glijden dan bevoegdheden af te staan. Hetl te bewijs daarvoor is het feit dat de plunderingen zich richten tegen buitenlanders en leden van de opposite plunderaars laten kennelijk op bevel van hogerhar de banken en overheidsgebouwen ongemoeid. De Belgische premier Martens heeft in het afgelopen vj einde verklaard dat de komende dagen een nieuw pol initiatief te verwachten is van België, Frankrijk en de nigde Staten. Deze drie landen hebben er in het verl rugget baat bij gehad dat Mobutu in het zadel bleef. Maar nu hij het ook in de ogen van Brussel, Parijs en Washingt bont gemaakt. De tijd dringt echter. Het scenario na eer J^kon .ledige buitenlandse militaire terugtrekking (na de evacim is voorspelbaar, maar daarom niet minder afschuwelijk^ krijgi herhaling van het maandenlange bloedvergieten, zoaljvullin: vorig jaar in Liberia heeft plaatsgevonden, is ontoelaatFe ou<^ Het is tijd dat het principe van niet-inmenging in het van Zaïre wordt vervangen door de plicht tot ingrijpr humanitaire gronden. bnk is promi tppied in de parti leer van de kerk op één lijn met de Schrift te zetten. „In gesprekken met kinderen moeten we vanuit de bijbel zelf spreken". De gerefor meerde jeugd slikt dogma's niet meer zo maar. „Ze wil van ons weten wat we aan het geloof hebben. Ze heeft be hoefte aan een ervaarbare waarheid". De Kamper hoogleraar vond de leer van de kerk echter wel onmisbaar. „De leden van de kerk hebben het recht om te weten waar ze met de kerk aan toe zijn". ten gemeenten is sprake van groei, in de andere helft daalt het ledental. Per saldo was er sprake van een lichte daling met 24. Er traden 373 mensen door de doop toe. Het aantal baptisten dat overkwam uit andere gemeenschappen was 118. Er gingen 165 over naar andere gemeenschappen en er onttrokken zich 221 aan de ge meenten. In januari 1990 ston den er 12.359 baptisten inge schreven. Aan het eind van dat jaar waren dat 12.335. [bijwoi Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon 071 - 122 244 Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717 Postadres. Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur G - J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L van Koot Stadsredactie Leiden (tel 071 -144 046 of 071 - 144 047): R. Kleijn (chef), M drs J van Zeijl. van Herpen (chef), F Buurman. Sport Leiden e o (tel. 071 - 144 049): K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815) A van Rijn (chef). W Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma. A van Holstei E Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs K VeraJf:; Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835)' L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van- - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied. - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlar België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers, M vj Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), leveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs D J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene)| R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Ror| 3. van Huét (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), Vunderink (Moskoi n Wijland (Belgradofej=iü (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid v publicatierechten van The Times M de Cocq. Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op ma t/m vi 15 00 uur. n 08 30 tot 17 00 uur. n 18.00 tot 19 00 uur, op zi Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient v e worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2