Kamer verwerpt prijsverhoging openbaar vervoer Krant op Maandag informatie ZONDER sensatie Brand vernielt twee D66 reageert afhoudend op voorstel PvdA bussen in Noordwijk Inwoners Dubrovnik pogen per boot weg te komen ontvoerd YRG neeijit Inf otheek over 14 Dagen Gratis CeidaeSouto/nt £eidó£6ou*ant be OKTOBER 1991 26 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN kardinaal kritiseert Nederlandse media EN HAAG OMGEVING Geslaagd pr-circus voor 55 ho pis er Directeur Stedelijk Museum neemt Haagse collega Fuchs niet serieus Frani jen perioden met zon, ir in het zuidwesten wolkenvelden en I overal droog, limumtemperatuur ;ks 4 graden. -,-v-w.aJemperatuur iaaren ,geveer -j-j graden. uidoostenwind, matig, racht 3 a 4, in het addengebied eerst nog en toe krachtig, 6. i! be >pen ja gingen een duidi an ié auwelijks coalitie vormen in Polen staai e piste al inspe i loipes ïn latei n iTEVO AKKERMAN iRSCHAU De eerste e parlementsverkiezingen Polen hebben een extreem i opkomst, een relatief hoge voor de voormalige com- sten en een bescheiden irwinning voor de Demo- Unie opgeleverd. krij nisten den ge een vol agen- isiasme t de be- ij tische 1 glaufei en aan ch. mensei lement nu heb s „Wt m ind derd ki 'it iri lige bro ie ei infoi aal, kit kaartei ordt wi Faxnun ove jaarlijkshei CcicUe (Bowumt bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25172. Losse nummers 1,45. Boris Jeltsin kondigt radicale economische hervormingen aan MOSKOU Boris Jeltsin, president van de Russische Federatie, heeft vandaag een aan tal radicale economische hervormingen aan gekondigd, zo meldden waarnemers. De her vormingsplannen houden onder meer priva tisering en het loslaten van de prijzen in. Jeltsin deed een appèl op de bevolking zijn voorstellen te steunen. ,,Ik roep jullie na drukkelijk op de weg van hervormingen on voorwaardelijk te volgen. Ik vraag daarbij om steun uit alle lagen van de bevolking", zo hield Jeltsin de leden van het Russische Con gres van Volksafgevaardigen voor. „Ik spreek tot u op een van de belangrijkste mo menten in de Russische geschiedenis. Dit is het moment waarop wordt beslist hoe Rus land en de gehele Unie er in de toekomst uit zullen zien". Gijzelaars gehuwd Michael Cooper slaat een als Saddam Husayn vermomde gast op zijn neus. Michael en zijn kersverse bruid Nicaola Love ontmoetten elkaar tijdens de Golfoorlog in Irak, waar ze door het regime van president Husayn werden gegijzeld. Afgelopen zaterdag trouwden ze in het Engelse Wrasbury Berks. foto: epa Jan Siemerink in top-25 RIJNSBURG/STOCKHOLM Eén overwinning in het toernooi van Stockholm heeft tennisser Jan Siemerink uit Rijnsburg bij de eerste 25 op de ATP-wereld- ranglijst gebracht. De winst op de Fransman Thierry Champion was goed voor het sprongetje van 27 naar 24 en de sprong naar de tweede plaats achter Tom Okker in de Nederlandse tennisgeschiedenis. Alleen Mi- chiel Schapers behoorde in 1988 even tot de elite-25. Haarhuis en Koevermans bleven op de res pectieve plaatsen 36 en 56 staan. Hagenaar Richard Krajicek zak te van de 30e naar de 40e plek. Werfactie Krant op Zondag in strijd met reclamecode AMSTERDAM Een abonnementenwerfactie van de Krant op Zondag waaraan medewerking wordt ver leend door de artieste Karin Bloemen, is in strijd met de reclamecode. Volgens de Reclame Code Commissie in Amsterdam is niet voldaan aan de verplichting dui delijk te maken dat het telefoontje van de krant afkom stig is. Dagelijks worden 30.000 telefoonabonnees gebeld die van de stem van Karin Bloemen te horen krijgen dat er mogelijk een prijs in het verschiet ligt voor wie een 06-nummer belt. Pas bij het bellen van dat nummer ontdekt men dat het gaat om een abonnementen-annex prijsvraag-actie van de Krant op Zondag. Het draaien van het 06-nummer kost de beller 50 cent per minuut. Van de kant van de PTT en de Consumentenbond was al eerder forse kritiek op de Krant op Zondag geleverd. Directeur P. Storms liet in juni nog weten erg tevreden te zijn over de actie, die de Krant op Zondag honderden nieuwe abonnees opleverde. DEN HAAG Vrijwel de gehele Tweede Kamer is tegen de extra verhoging van de tarieven voor het stads- en streekvervoer, waarmee minister Maij- Weggen (verkeer en wa terstaat) vrijdag heeft ge dreigd. De fracties van CDA, PvdA, VVD, D66 en Groen Links zijn verbaasd over het voornemen van de minister en wijzen dit als heilloos van de hand. Begin dit jaar spraken kabinet en Tweede Kamer af dat de tarieven voor bus, tram en metro drie jaar lang met zes procent per jaar zouden wor den verhoogd. Minister Maij heeft de Kamer echter laten weten dat dit waarschijnlijk niet genoeg is. Als de vervoer bedrijven er niet in slagen op korte termijn nog 102 miljoen gulden te bezuinigen, zullen de tarieven na de al overeenge komen verhoging op 1 januari aanstaande nóg eens met 6 procent omhoog moeten op 1 juni. In 1993 zou precies het zelfde moeten gebeuren. PvdA-kamerlid Van Giizel vindt dergelijke extra verho gingen onacceptabel. Volgens hem is er nog wel ex tra geld binnen te halen door de belastingaftrek voor het woon-werkverkeer per auto verder te verminderen en door de in te voeren kortings kaart voor automobilisten aan trekkelijker te maken. CDA- woord voerder Van Vlijmen denkt dat de vervoerbedrijven voldoende mogelijkheden heb ben voor efficiencyvergroting. Hij denkt daarbij onder meer aan het opheffen van onren dabele streekbuslijnen. Me vrouw Jorritsma (VVD) ziet daar niets in. „Je moet voor komen dat mensen op het platteland weer massaal in de auto stappen". Ook zij wijst de extra tariefstijging van de hand. Bij het stadsvervoer is volgens haar nog wel geld bin nen te halen door efficiency. Het streekvervoer ziet dat an ders. Vanmorgen meldde Streekvervoer Nederland dat de bezuiniging van 45 miljoen in het kader van de Tussenba lans zal leiden tot verlies van werkgelegenheid. „ÏDat geld kan niet worden opgehoest met efficiency-maatregelen. Resultaat is dat er zal worden gesneden in het voorzienin genniveau". DEN HAAG De volgende Veronica strandrace wordt slechts een vijftiental kilometer verderop gehouden: in Hoek van Hol land. Daar staan middenstand en lokale overheid met open armen klaar om het motorvolk te ontvangen en de revenuen mee te pakken, die zo'n dag met zo veel actieve en passieve belangstelling met zich meebrengt. John van den Berk won gistermid dag het belangrijkste onderdeel. De vaak door blessures geplaagde coureur was de sterkste in de 250cc superklasse. In de hoofdrace werd Leidschendammer Remy van Rees in het totaalklassement negende. Pagina 14: Organisatie woedend op de gemeente foto: Stephen evenhuis PVDA ZOEKT SAMENWERKING LJ -B- NOnRnWT.TK Twee hussen van een bedriif aan d< DEN HAAG De partij top van D66 heeft afhou dend gereageerd op het voorstel van de PvdA tot mogelijke samenwerking met deze partij en Groen Links. Groen Links is po sitiever over het voorstel. Het bestuur van de PvdA vindt dat de partij toenadering moet zoeken tot D66 en Groen Links. Zaterdag heeft het be stuur besloten dat de weten schappelijke bureaus van de drie partijen gezamenlijk moeten onderzoeken welke mogelijkheden er zijn tot sa menwerking. In eerste instan tie dient daartoe een vergelij king tussen de drie partijpro gramma's te worden gemaakt. Fractieleider Van Mierlo liet Het voormalig Tweede Kamer lid Piet de Visser aan het woord op de 'Rode Hoed-con ferentie' in Amsterdam. foto: anp weten dat hij niet staat te trap pelen om de eigen identiteit van D66 op te geven. Niettemin zal het idee van het PvdA-bestuur serieus worden bestudeerd. Komende zaterdag zal Van Mierlo op het D66- congres nader op de zaak in gaan. Groen Links voelt veel voor een intensieve samen werking met PvdA en D66. Fractieleider Beckers meent dat de programma's van de drie partijen genoeg aankno pingspunten bieden voor het aanhalen van de banden. Het PvdA-partijbestuur is tot haar opstelling gekomen in een discussie over het rapport van de partijcommissie-Van Kemenade dat het afgelopen voorjaar werd gepubliceerd. De commissie deed daarin een aantal aanbevelingen voor veranderingen in de structuur en cultuur van de PvdA. Eén van de adviezen was dat de banden met D66 en Groen Links moeten worden aange haald. Pagina 3: Van der Louw blij met plan partijbestuur NOORDWIJK Twee bussen van een bedrijf aan de Zeestraat in Noordwijk brandden zaterdagnacht uit. De brand ontstond rond één uur in een touringcar. Toen de brandweer arriveerde sprong de ruit van de bus en vatte ook de ernaast geparkeerde wagen vlam. De overige touringcars bleven gespaard doordat de brandweer ze nat hield. De brand was na een kwartier geblust. Gedurende de brand en de nablussingswerkzaamheden werden de Zeestraat en de Molenstraat afgesloten. Vanwege de sluitings tijd van de horeca in Noordwijk was er een grote toeloop van publiek. De vermoedelijke oorzaak van de brand is kortsluiting onder de motorkap. Hebt u al een telefoontje gehad van de artieste Karin Bloe men? Althans van een bandje met haar stem erop? Nee, dan hebt u niet alleen geen prijs gewonnen, maar loopt u maar weinig kans dat ooit nog eens mee te maken. Zij werft name lijk abonnees voor de Krant op Zondag op een manier die in druist tegen de reclamecodes. Bovendien kost het je opgeven als abonnee je daarna ook nog eens twee kwartjes per mi nuut. Een abonnement nemen op de Leidse Courant kost niets. En je krijgt daarvoor dan wel geen Krant op Zondag, maar wel een Krant op Maandag, een Krant op Dinsag, een Kant op Woensdag, een Krant op Donderdag, een Krant op Vrijdag en een Krant op Zaterdag. Wat wil je nog meer? een opkomst van veertig cent behaalde de Unie, ge- door ex-premier Tadeusz inzowiecki, volgens voorlopi- cijfers 13,6 procent van de nmen. De Alliantie van (I mocratisch Links bleef daar 12,5 procent maar nauwe- onder. Omdat alle andere tijen onder de tien procent orden, zal de vorming van jscoalitie uiterst eilijk worden. zowiecki, die grote kans akt door president Walesa vorden aangewezen als for- teur, zei gisteravond in een ste reactie te opteren voor coalitie van alle uit Solida- afkomstige partijen aronder de Centrum Alli- (7 procent) en het Libe- ir 1 Democratisch Congres (7,8 lejcent). Jacek Maziarski, par- :retaris van de Centrum intie, stelde dat de verkie- ien geen enkele winnaar in opgeleverd en alleen een verliezer: de Poolse inleving. 5: Polen en Polen is ZAGREB Op het Adri- atische eiland Korcula is gisteravond een veerboot met 1200 vluchtelingen uit Dubrovnik aangeko men. Volgens de vluchte lingen heersen in de ha ven van Dubrovnik chao tische taferelen. De evacuatie kwam op gang nadat het federale ultimatum aan de verdedigers van de Kroatische stad afliep. De Eu ropese Gemeenschap gaf giste ren een verlaring uit waarin het federale leger in krachtige bewoordingen wordt veroor deeld voor de recente aanval len op Dubrovnik. De burgeroorlog in Kroatië heeft volgens de Kroatische minister van buitenlandse za ken Zvonimir Separovic tot nu toe al aan 5000 mensen het le ven gekost, terwijl ongeveer 350.000 Kroaten gedwongen zijn hun huizen te verlaten. Hij meldde dit in een brief aan de EG-ministers van buiten landse zaken, die vandaag in Brussel bijeen zijn gekomen. Meer dan 90 procent van de moslims in de zuidelijke Joe goslavische regio Sanjak heeft in een illegaal referendum ge stemd voor politieke autono mie. Ondanks een verbod en arrestatie van enkele organisa toren hebben moslims in de republieken Montenegro en Servië toch hun stem uitge bracht. De stemming vond plaats in Servische en Monte- negrijnse gemeenten die tot Sanjak behoren. in Musselkanaal LEIDEN De VRG Groep uit Diemen neemt het noodlij dende Infotheek uit Leiden over. Een woordvoerder van Infotheek verwachtte dat het bedrijf vandaag nog met een akkoord naar buiten zou ko men. VRG, groothandel in papier en grafische systemen, is de laat ste jaren actief bezig met de distributie en verkoop van pc's. In 1990 werd met deze ac tiviteit een omzet van 480 mil joen gulden gehaald. VRG wil de omzet op een peil van 1,5 tot 2 miljard gulden brengen. De overneming van Infotheek zou daar goed in passen. VRG is verder actief in Frankrijk, waar men het bedrijf Agena wil overnemen, een pc-distri- buteur met een omzet van 600 miljoen gulden. Met die over neming zou VRG in één klap tot de grootste distributeurs van pc's in Europa behoren. De expansie van VRG wordt met enige verwondering beke ken in de markt. Na HCS, Ma nagement Share en Infotheek is VRG de vierde groothandel die door acquisities in een paar jaar tot de top wil groeien. De debécles van de drie eerstge noemde bedrijven heeft die as piraties blijkbaar niet kunnen temmen. In 1990 haalden de pc-activiteiten van VRG een bedrijfsresultaat van 7,1 pro cent. Dat zijn cijfers waarvan de meeste distributeurs nog niet durven dromen. Of VRG die cijfers kan handhaven is overigens twijfelachtig. Het Franse Agena blijft nauwelijks in de zwarte cijfers en van In fotheek zal ook geen spectacu laire winstbijdrage komen. Het voordeel van VRG is dat het bedrijf wel iets meer vlees op de botten heeft dan de meeste automatiseringsbedrijfjes. MUSSELKANAAL In Ce- resdorp in Musselkanaal is gis termiddag een veertien maan den oude baby ontvoerd. In de afgelopen nacht is het kind weer gevonden. Vier mannen en een vrouw drongen de wo ning van een als 'oma' aange duide kennis van de moeder binnen, waar het kind ver bleef. Ze sloegen de vrouw, vernielden de telefoon en na men het kind mee. De kidnap pers handelden volgens de po litie vermoedelijk in opdracht van de vader van het kind. Hij is de ex-vriend van de moeder. De baby is vannacht aange troffen bij een zus van de ex- vriend in Hollandseheveld en terug gebracht naar Musselka naal. Drie van de vijf daders zijn aangehouden en ingeslo ten in het politiebureau van Stadskanaal. Van twee van de kidnappers ontbreekt nog elk spoor. De ouders zijn sinds eni ge tijd uit elkaar. Het paar heeft nog drie kinderen die bij de moeder verblijvenVolgens de 'oma' waren de kidnappers Uit waren op alle vier kinde- Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5i Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I I I I I I I I I Dhr/Mevr: Voorl: Straat: I I Postcode/Plaats: (voor controle Op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, J 2501 VC Den Haag I Of bel 071-313 677 711848 003000 M:uu'nii»ii:iHMiiTf.nn Strandrace voortaan in Hoek van Holland

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1