,n„7iRW'** Seat Toledo: pittige auto, pittige prijs AUTO 8 ANWB begint „Aanrijdingslijn' AANRIJDING Nieuwe Ford-modellen: Transit en Courier Motorrijden: dure liefhebberij l&id&zQowiaril ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 RECHTSHULP /erkeersdeelnemers die een tanrijding hebben gehad kun- ïen per 1 november bellen net de ANWB Aanrijdingslijn. De informatielijn is opgezet loor de afdeling Rechtshulp /an de toeristenbond. ANWB- eden kunnen er terecht voor »ratis adviezen en worden ge vezen op mogelijkheden om ie ontstane schade eventueel /ergoed te krijgen. Onder de iijna drie miljoen ANWB-le- ien vinden jaarlijks zo'n 150.000 aanrijdingen plaats, vaarmee een bedrag van ruim 1,3 miljard gulden is gemoeid. Volgens M. Renckens van de ifdeling Rechtshulp gaan dikwijls vanuit dat ze verzekerd zijn tegen de schade bij een aanrijding. „Maar dan blijkt dat ze dat niet zijn. Veel weggebruikers zijn alleen wa-verzekerd, waarbij alleen de schade aan anderen wordt vergoed. De ei gen schade is niet verzekerd. Wij worden dan nogal eens ge beld met vragen hierover, maar het blijft natuurlijk ook de bedoeling dat de gedupeer de met zijn eigen verzekering contact opneemt", aldus Renc kens. Behalve schade aan het voertuig loopt de gedupeerde vaak tegen andere schadepos ten aan, zoals sleepkosten, ver vangend vervoer, expertise- kosten en verlies vai claimkorting. Veel zijn onwetend over de moge lijkheden die ze hebben om bepaalde onkosten vergoed te krijgen, zoals kosten voor rechtsbijstand, meent Renc kens. „Bij onze adviezen zullen we eerst bekijken wat de ge dupeerde zelf kan doen. Wordt het ingewikkeld dan gaan we verder met de rechtshulp". De Aanrijdingslijn (070-3147666) is voor alle verkeersdeelnemers, dus ook voor motorrijders, (brom) fietsers en voetgangers. Op 1 november verschijnt te vens de ANWB-handleiding „Aanrijding, wat nu?". l/lfStlM' Mitsubishi Colt volgend jaar in ons land Op de autoshow van To kyo debuteert de nieuwe Mitsubishi Colt. Halver wege volgend jaar komt het model naar ons land. De Colt wordt niet groter, maar wel ruimer door een vergroting van wielbasis en spoorbreedten de techniek moet dus compacter zijn ge worden. De lijn van de nieuwe carrosserie is niet verrassend, maar wel opvallend. Veel ron dere lijnen kenmerken al de nieuwste modellen die we van Mazda, Honda en de grotere Toyota's kennen, het lag voor de hand dat Mitsubishi zou volgen. De Colt geeft een beet je de indruk uiterlijk een aan trekkelijk mengsel te bieden van de Honda Civic (neus) en diverse Mazda's (achtersteven van de 323, ovale achterlichten zoals een MX-3, 121 of Nissan 100 NX). Jammer dat de ach terklep niet tot aan de bumper loopt, dus geen optimaal lage tildrempel biedt. De rondom onafhankelijke wielophanging wordt niet principieel anders dan bij de huidige Colt, wel is sprake van een nieuwe motor. Naast de bekende twaalfkleps 1,3 en zestienkleps 1,8 (voor de sport- versie) komt een 1,6 liter metj enkele nokkenas en zestien! kleppen, die met 83 kW/113 door pk sterker zou worden dan de|GERI huidige 1,5 liter. Opvallend afwezig in het pers-I bericht is de 1,5 liter arm-L mengselmotor waar Mitsubishi^ zeer onlangs melding maakte. Hoewel meer zil bagageruimte Colt beloofd wordt zijn we nogc wel benieuwd naar een opvol- ger voor de tot dezelfde delfamilie behorende v /vijfdeurs Lancer. Die wordtLuin| jlitiel Samen met moederbedrijf Volkswagen, zo is wel duidelijk, ontwikkelde Seat zijn nieuwe midden klasser Toledo. Meer dan oppervlakkig vertoont de sinds kort in ons land le verbare Toledo technische overeenkomst met de middenklassers van VW. Dat betekent techniek van on verdachte kwaliteit, in een verpakking die toch een eigen karakter heeft. Kennelijk slaagden de Seat-ontwerpers erin de Toledo iets bijzonders mee te geven, te oordelen naar de aandacht die de auto in het verkeer trekt. In elk geval biedt het ontwerp een geslaag de combinatie van een vijf deurs carrosserie met het aan zien van een auto die een aparte kofferbak heeft. Niet alleen in vormgeving is de Toledo geslaagd, ook wat de interieur-inrichting betreft. Hij heeft het praktische voor deel dat de normale bagage ruimte al enorm is, terwijl dan nog eens de achterbank weg- geklapt kan worden en zelfs stapelen tot aan het dak moge lijk is. Rustig We probeerden een Toledo met 1,8 liter motor van 66 kW/90 pk, een aggregaat dat in principe zo uit het VW-ma- gazijn komt. Die motor zorgt voor aantrekkelijk pittige prestaties, dank zij de korte overbrengingen in de versnel lingsbak. Ondanks het als ge volg daarvan gemiddeld vrij hoge toerental blijft deze mo tor aangenaam stil. In feite is de Toledo 1.8 geen bijzonder snelle auto als je de maximale prestaties vergelijkt met die van klassegenoten, het komt door die sportieve en uitste kend schakelende versnel lingsbak dat hij in dagelijks gebruik bovengemiddeld pittig lijkt. Daarbij sluit het wegge drag aan. De bekrachtigde be sturing (alleen op de goed koopste Toledo niet standaard) werkt licht en heel gevoelig, opvallend is de korte draaicir- kel. De vering is nogal aan de stevige kant, waardoor de auto erg zeker aanvoelend door de bochten gaat. De stevigheid van de vering betekent niet dat het comfort tekort komt. Alleen zorgt hij voor nogal wat afrolgeluid op ruw wegdek of klinkers. Het windgeruis is beperkt, dus heerst er aangename rust in het interieur. Dat is verder netjes, ordelijk en overzichte lijk aangekleed. De GLX-ver- sie krijgt heel wat luxe mee, ook wat dat betreft niets te klagen. Helaas beviel de vorm van de voorstoelen niet hele maal, de rugleuning heeft op de verkeerde plaatsen de ste vigste vulling. Niet overtui gend was daarnaast de ventila- Gedurfd De relatief snellopende motor verbruikt niet overmatig veel brandstof, we haalden onder uiteenlopende rij-omstandig- heden steeds ongeveer 1:12,5. Kwalitatief maakte de Toledo (nog?) geen bijzondere indruk. Hier en daar een scheef inge legd rubbertje, wat veel bewe ging in de stoelbevestiging, soms een klein rammeltje; maar aan de andere kant toch degelijke bouw, met feilloos sluitende portieren en nergens goedkoop aandoend dun plas tic. Niettemin haalt men nog niet het ideaal ware VW- kwaliteit. De importeur weet dit aan het feit dat de testau to's nog min of meer voorse rie-exemplaren zijn. Men rekent wel alvast de prijs van een VW. De erg complete testauto komt op 36.495 gul den. Men verwacht de meeste belangstelling voor de wat simpeler 1,8 liter versies, van 30,5 (CL) of 32,5 mille (GL). Het goedkoopste model Toledo 1.6 CL staat voor 28.495 gulden in de lijst, de duurste komt op liefst 53.495 gulden. Dat zijn prijzen waarbij de Toledo rechtstreeks vergeleken zal worden met de meest reputa- bele Europese of Japanse con currenten de onvermijdelij ke Opel Astra en VW Golf, maar evengoed een Opel Vec- tra of Nissan Primera. Een ge durfde entree in deze klasse, al heeft de Toledo best de kwali teiten in huis om deze prijs stelling waar te maken. De Seat Toledo, door ons getest op de weg. Motorrijders bewonderen een fraaie Harley Davidson op de MotoRAI 1991. MOTORAI WIL MEER WETEN OVER 'NIEUWE MOTORRIJDERS' jaar Dat het bijzonder goed gaat met de verkoop van motoren in Nederland is genoegzaam bekend. Maar Piet Nagtzaam, directeur van Honda Nederland en voorzitter van het Uitvoe rende Comité van de deze week te houden MotoRAI vandaag en morgen nog te bezoeken in de RAI te Amsterdam is wel erg optimistisch. Hij verwacht dat er dit jaar zelfs rond de 23.000 nieu we motorfietsen worden verkocht. Ter vergelijking: in 1990 wer den 15.500 nieuwe motoren verkocht. Daarnaast worden elk jaar ook grote aantallen gebruikte motorfietsen inge voerd. De hernieuwde belang stelling voor de motor is terug te vinden in alle lagen van de bevolking. Toch wil de motor- branche meer te weten komen over de groep die omschreven wordt als 'de nieuwe motorrij ders'. De Nederlandse impor teurs hebben daarom het ad viesbureau Leyer en Weerstra laten onderzoeken hoe deze nieuwe motorrijders 'vastge houden' kunnen worden en zo mogelijk nog verder uitge breid. 'De branche' heeft hier uiteraard alle belang bij, want wanneer het aantal motorrij ders even snel daalt als het dit s gestegen, ontstaat er een overvloed aan tweedehands motoren, gevolgd door een neerwaartse prijsspiraal, iets wat niet zonder gevolgen zal blijven voor de gehele motor handel. 'Fun' zestig In de jaren vijftig was de motor puur een ver voermiddel, in de jaren zeven tig was het bezit van een mo tor volgens Leyer en Weerstra een 'cultuurgoed' en de nieu we motorrijder anno 1991 be schouwt de motor als 'fun en vrijdtijdsbesteding', om het po pulair uit te drukken. Een an der verschil tussen de motor rijder van nu en de motorrij der in de jaren zeventig is de leeftijd. Vroeger waren het vooral mannen tussen de 18 en 25 jaar, tegenwoordig zijn het mannen én vrouwen van vaak 25 jaar en ouder. Dit jaar wor den er 55.000 aanvragen voor het motorrijbewijs verwacht uit deze leeftijdscategorie. „De branche moet daar nog mee leren omgaan," aldus on derzoeker Ponfoort van het adviesbureau. Alleen media campagnes zoals de adver tentiecampagne gedurende het afgelopen seizoen zijn on voldoende. Er moet volgens Leyer en Weerstra geïnves teerd worden om de branche als geheel naar een hoger ni veau te tillen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend dat de 'econo mische voorwaarden' voor motorrijden alleen maar beter worden. Het besteedbare inko men per gezin stijgt volgens het CBS verder, de werktijd neemt af tot rond de 32 uur per week en het 'spaargeld' neemt nauwelijks toe. Alle maal gunstige ontwikkelingen dus voor het motorrijden. Want dat motorrijden een dure liefhebberij is, staat bui ten kijf. Hoge eisen 'Klantvriendelijkheid' en 'ge bruiksmogelijkheden' zijn de sleutelwoorden voor de toe komst, want de kritische con sument stelt hoge eisen aan produkt en service. De consu ment zal steeds weer moeten worden geconfronteerd met nieuwe gebruiksmogelijkhe den, alleen op die manier is de belangstelling van de motorrij der vast te houden. Fabrikan ten moeten dus motoren bou wen die voldoen aan de wen sen van de kopers en dealers op hun beurt moeten (nieuwe) motorrijders uitvoerig kunnen voorlichten over wat er zoal te koop is. Maar de aanbevelin gen van het onderzoeksbureau beperken zich niet tot deze ca tegorieën. Rijschoolhouders zouden de beginnende motorij der moeten laten rijden op verschillende typen motoren, zodat deze al in een vroeg sta dium kunnen kennismaken met de grote variëteit in mo dellen. Want ook in de soorten motoren is een trend te be- spreuren: vooral de chopper- en custommotoren zijn al en kele jaren sterk in trek. De be langstelling voor tourmotoren en race- en supersport-moto- ren neemt over de gehele linie iets af. Met ingang van dit jaar zijn bedrijfsauto's niet meer vertegenwoordigd op de Frankfurtse auto show, zodat Ford er niet al zijn nieuwe bedrijfswa gens kon tonen die ten tij de van de show debuteer den. Het gaat om een flink vernieuwde Transit, en een totaal nieuw model Courier. Die laatste is een op de Fiesta gebaseerde bestelwagen met hoge opbouw, tevens leverbaar als kombi met zijramen en achterbank. Ford had tot nu toe wel een Fiesta Hi-Cube, maar dat was een enigzins halfslachtig model met over de cabine hangende hoge kunst stof opbouw, op een personen wagen waarvan in wezen al leen het dak was weggezaagd. De Courier heeft een geheel stalen carrosserie op een 254 mm verlengde wielbasis en is dus veel ruimer (2,3 kuub laadruimte). Van buiten is de Courier 310 mm langer en 446 mm hoger dan een gewone Fiesta. Ford ging zelfs zover de Courier van een nieuwe achteras te voorzien, die veel ruimte bespaart. In plaats van veerpoten heeft de Courier dwarsgeplaatste torsieveren aan de onafhankelijk opgehan gen achterwielen, en bijna ho rizontaal liggende schokdem pers. Bestel- en combiversie zijn beide leverbaar met 1,3 li ter benzinemotor (44 kW/60 pk) of even sterke 1,8 liter die sel. Beide motoren worden ge- Ford Courier combineerd met een viifbak en zijn er met of zonder kata lysator (ja, ook de diesel). Als gesloten bestelwagen kost de Courier 18 tot 21 mille inclu sief BTW. Verbeterde Transit De bekende Transit-reeks kreeg in 1986 een totaal nieuw aanzien en wordt nu vooral technisch gewijzigd. Een nieuw chassis en nieuwe bo demplaat maken de Transit stijver en veiliger bij botsin gen. De Transit kan nu ook geleverd worden met ABS- remsysteem. Het meest ingrij pend veranderen de lange uit voeringen, die een 55 cm gro tere wielbasis krijgen, een en- kellucht-achteras in plaats van dubbele wielen om ruimte te sparen, en onafhankelijke voorwielophanging zoals de Ford Fiesta Calypso lijkt nogal sterk op nieuwe Mazda Cabrio Kan het zijn dat Ford geïinspireerd werd door Mazda, een merk waarmee het Amerikaanse concern vrij nauw samenwerkt? Een van de uitdagende kenmerken van Mazda's begin dit jaar gede buteerde 121 is het elektrisch vouwdak van de Cabrio Top ver sie. Ford brengt nu. iets dergelijks voor de direct met ae 121 concurrerende Fiesta. Als nieuwe variant introduceert men de Calypso, eveneens voorzien van een elektrisch bediend vouwdak. Dat kan echter niet, zoals bij Mazda, ook van achter naar voor geopend worden. Wel beslaat de constructie net als bij de 121 het hele dak en moeten spoilers voor- en achteraan zor gen dat er weinig rijwind door het open dak naar binnen slaat. Verder heeft de Fiesta Calypso speciale felgekleurde binnenbe- kleding, sportstoelen en sportstuur. Hij wordt uitsluitend gele verd met de onlangs aan het gamma toegevoegde schone 1,3 liter motor (44 kW/60 pk) en is gebaseerd op de sportief getinte drie- deurs 1300 SX. De prijs bedraagt 24.235 gulden. ADVERTENTIE ELKE DONDERDAG DE korte versies reeds hadden. Een dubbellucht-achteras is nog wel als extra mogelijk. Vernieuwd is ook de motoren- reeks, bestaande uit twee di rect ingespoten diesels en twee benzinemotoren. De tweeliter benzineversies werden beide sterker (65 kW/88 pk carbura teurversie, of 71 kW/97 pk met injektie en katalysator). Dat geldt eveneens voor de 2,5 liter diesel (nu 59 kW/80 pk), waarnaast een nieuwe turbo diesel komt met elektronisch geregelde direkte inspuiting en 74 kW/100 pk. Alle moto ren worden nu gekoppeld aan een vijfbak, op bepaalde mo dellen is een vierversnellings automaat mogelijk. Nieuw is verder dat zes jaar garantie te gen doorroesten op de carros serie wordt gegeven. De prij zen liggen tussen 26 en 41 mil- Ford Courier Kombi Escort RS 2000 Echt nieuws kun je de sport- versie van de Escort niet noe men, daar zijn komst lang te voren was aangekondigd. Maar nu werd de RS 2000 dan officieel getoond, hoewel nog niet precies zeker is wanneer hij in Nederland te koop zal zijn. Hij lijkt in elk geval een stuk aantrekkelijk dan de oude Escort RS, die zijn ver mogen nog haalde uit een 1,6 liter turbomotor. Deze was met net geen 100 kW aan boord niet opgewassen tegen concurrenten als de snelste va rianten van VW Golf GTI of Opel Kadett GSi. Dat is de nieuwe RS 2000 met zijn zes tienkleps tweeliter (110 kW/150 pk) wel, met katalysa tor die de oude RS Turbo niet had. De motor is afgeleid van de achtkleps tweeliter met. dubbele nokkenas uit de Sier'inc ra/Scorpio, het ligt dus we^dt zeer voor de hand dat ook iqjrste die Sierra/Scorpio deze moto|vO geboden gaat worden. aSt di Het uiterlijk van de RS 200(jr bes hield men heel beschaafd. Hiji Sne heeft aangepaste bumpers eivicht een spoilertje achterop, walr(j b verbrede koplampen met inge- bouwde verstralers en stanj daard mistlampen in de vooral- bumper. Standaard zijn tevens]^ een ABS-remsysteem me| schijven rondom, lichtmetalen velgen en Recaro-sportstoeler. voorin, maar geen luxe zoalG centrale deurvergrendeling/1^1 We baseren ons dan wel op d( Y°( Duitse versie, moet daarbij op"e^ femerkt worden. Een aardi^f1^ etail zijn verder twee bobbelp716, tjes op de motorkap, die For<Lev^J beweert nodig te hebben onr deze motor te kunnen inbou? na' nmt BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Vervangende auto kan nu ook via wegenwacht Deze maand is de ANWB-We- genwacht begonnen met een nieuwe service voor leden: de 'vervang-auto service'. Wegen wacht-leden die buiten de ei gen wonplaats met pech ko men te staan kunnen (tegen extra kosten van 35 gulden per jaar) als reparatie van hun auto langs de weg niet moge lijk is, een vervangende auto krijgen voor maximaal drie werkdagen. De pechauto wordt op basis van het lid maatschap weggesleept (mits reparatie in een naburige ga rage langer dan één uur duurt) en de vervangende auto wordt ongeacht het tijdstip ter plekke afgeleverd. Eventuele taxikosten zijn voor rekening van de Wegenwacht. Wanneer de drie werkdagen in het weekend of op zon- en feest dagen vallen, mag men de vervangende auto langer hou den. Jvlei Isove joen I slee hogii inscl [den, 5 de k-gev kunt Ingb

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8