De wegenbelasting omlaag en een apk-keuring voor rijbewijshouders BINNENLAND BUITENLAND sRode Khmer werpt zwarte >chaduw over (toekomst van Kampuchea Weggebruiker moet meer z'n verstand gebruiken I CeidócSoirtcmt ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 FFICIER MR. SPEE SCHRIJFT BOEKJE OVER WANGEDRAG IN VERKEER SOESTERBERG In zijn boek 'Ik rij als een scheer mes' wilde de Utrechtse officier van justitie mr. J. Spee, de verkeersveilig heid eens van de andere kant benaderen: eerst la chen om de ander en dan jezelf tegenkomen. „De veiligheid op de weg is al vanuit alle mogelijke we tenschappelijke disciplines behandeld, maar dat blijkt nauwelijks tot de verbeelding te spreken", zegt de boomlange offi cier. 3 Twintig jaar reed hij al auto zonder ongelukken. Maar een Jj half jaar geleden kwam op een M'kruising in Amersfoort aan die 8130 (vlekkeloze staat van dienst i abrupt einde. „Geen ern- ;e aanrijding, maar je er- irt wel de ingrijpende wer king op je leven van zo'n inci- |dent", zegt Spee, ook wel be kend als 'verkeersofficier'. En zo kwam hij ertoe een boekje te schrijven over gedrag en wangedrag in het verkeer. 319(00- Daarin behandelt hij 'op per- 61.00 soonlijke titel' een aantal veel 22.50 voorkomende en gevaarlijke isfi'nn verkeersdelicten, waarmee hij in de loop der jaren als officier 3330 te maken kreeg. 64.70 Spee bespreekt al die ver- 40 00 keersregels die dagelijks aan i«5on scbending onderhevig zijn zo- 5100 als snelheidsbeperking, rijden 4950L!onder invloed, verkeerslich- 47.80 ten, parkeren, autogordels, 17.00 spoorwegovergangen. Maar ook het rijbewijs, ouderen in 87Q0 het verkeer, mist, en natuur- 22.50+ilijk de toenemende agressivi- 11200 teit in het verkeer een the- 7620 Ima dat zijn bijzondere belang- ^telling heeft. 87 50 „De normvervaging in de 72.00 maatschappij zie je ook in het 48.50 rverkeer", aldus de officier, die ^20 (geneigd is stress op het werk 42600 als voornaamste oorzaak aan 1630 te wijzen voor de toenemende 600.00Ljagressiviteit. „Werknemers lo- 37 60 pen normaal al gestresst rond. Zodra ze in de auto zitten 4750, komt daar de stress van het 50 Kot w verkeer nog eens bovenop. Het rare is dat in de auto zitten door de werkgever niet als werktijd wordt beschouwd. Het gevolg is een gejaagd en gespannen rijgedrag. Fatsoen lijke en vriendelijke mensen zie je in de auto veranderen in opgewonden schelders en agressieve gebarenmakers, die ten slotte zelfs klappen uitde- Kaakslag Zoals die keurige Rotterdamse bedrijfsdirecteur in driedelig grijs kostuum en met een smetteloos blazoen, die mr. Spee niet meer kon vertellen waarom hij een medewegge bruiker een gebroken kaak had geslagen, behalve dat er een rotdag op het werk aan vooraf was gegaan. Een inci dent waarvan de officier in zijn boekje geen melding kon maken „omdat de zaak nog loopt". Het is de vraag of tegen een dergelijke opeenstapeling van spanningsfactoren nog wel enig preventief kruid als 'Ik rij als een scheermes' gewas sen is. „Je kunt het vergelij ken met een rieten mandje waarin je zand gooit dat er net zo hard weer uitloopt. Er blij ven telkens een paar korrels hangen, zodat ten slotte alle kieren verstopt raken". „Zo zie je de sociale controle op alcoholgebruik in het ver keer toenemen. Dat heeft ja ren geduurd. Tien jaar geleden kwam het voor dat mensen met tien borreltjes op nog rus tig achter het stuur kropen. Dat kom je tegenwoordig bijna niet meer tegen" Fatsoensrakker In het hoofdstukje over ver keerslichtinstallaties kritiseert de officier nog eens het 'voor beeldgedrag' van de bekende gedragspsycholoog professor Piet Vroon, met wie hij eerder in enkele televisieprogram ma's al in aanvaring kwam. De professor een verwoed motorrijder zei bij die gele genheid de verkeersregels re gelmatig aan zijn laars te lap pen omdat ze volgens hem niet deugen. Vroon vindt ze te ingewikkeld en bovendien worden ze door de overheid niet gehandhaafd. Veel zin hebben die regels vol gens hem derhalve niet. In middels heeft de professor ook een reactie op Spee's boekje aangekondigd. Spee: „Vroon stelt me graag voor als een fatsoensrakker. Maar ik ben helemaal geen voorstander van een rigide na volging van de verkeersregels. Er moet vooral ook met ver stand worden gereden. Ver keerslichten die 's nachts ge woon doorwerken op wegen waar het doodstil is, lokken overtredingen uit. Ook ik er ger me aan het laten staan van verkeersdborden bij werk in uitvoering terwijl er helemaal niet meer gewerkt wordt". Waar de officier met zijn boekje vooral op wil wijzen, zijn de deastreuze gevolgen die een kleine, op het oog onschul dige overtreding kan hebben. „Het verkeer is een zeer se rieuze zaak, en dat is precies wat met name de ervaren ver keersdeelnemer steeds vaker vergeet. Kijk maar eens naar al die automobilisten die geen richting meer aangeven, uit luiheid of vergeetachtigheid Ook zo'n voorbeeld van. norm vervaging. Maar dat kan wel vreselijke gevolgen hebben voor je medeweggebruiker". Hij is dan ook een sterk voor stander van regelmatige 'bij- scholingsproeven' voor auto mobilisten. „Ik spreek nu echt voor mezelf, hoor, maar als ik de politiek was dan zou ik de wegenbelasting drastisch ver lagen en in de plaats daarvoor periodieke herhalingslessen voorschrijven, een soort apk- keuring voor rijbewijshou ders". Geen pardon Anders dan professor Vroon kent de verkeersofficier voor bepaalde overtredingen geen pardon. „Voor alcohol geldt eenvoudig geen excuus. Voor veel te hoge snelheden even min. En 'kleven', dat is hoogst irritant en levensgevaarlijk, vooral als ze ook nog met hun lampen achter je gaan zitten knipperen". In 'Ik rij als een scheermes' geeft Spee vermakelijke maar daarnaast ook hoogst schrij nende voorbeelden, plus een aantal nuttige tips. Het zijn za ken waar elke automobilist in Nederland dagelijks mee te maken heeft, opgeschreven in een heldere en toegankelijke taal. Helaas was hem geen ruimte vergund iets te zeggen over bromfietsers, fietsers en voet gangers, verkeersdeelnemers die Spee ten minste zo belang rijk vindt. Maar de auteur sluit niet uit dat hij daar ooit nog eens een vervolg aan wijdt: „Het schrijven in een niet- ambtelijke taal is me heel goed bevallen. Heerlijk, 's Avonds achter je computer, schikken en wissen, breien en verande ren, net zolang tot een tekst (Ik rij als een scheermes is verschenen bij Uitgeverij Balans in Amsterdam en kost ƒ17.50) Rebellen van de Rode Khmer in 1985 die zich hergroeperen na een vernietigende aanval door Vietnamezen op het hoofdkwartier in Ampil in de buurt van de Thais-Kampucheaanse grens. foto: afp PARIJS De vier strij dende Kampucheaanse jartijen tekenden afgelo- nfonds B,en week in Parijs for- 0 90G o vrede- Daarmee is )bèlde°tvien periode van twintig t naar (burger)oorlog in DSM Kampuchea afgesloten, naar lhp het eerste gezicht lijkt arkt v&et vredesakkoord waar- s*^"Hij Kampuchea onder de Holland!uPervisie van de VN jna 14 tornt veelbelovend. Toch op /0,fe het de vraag of Rode G leverirhmer met honderddui- iQsnapo(enden doden °P zijn ge- eten wel bij de nieuwe lationale regeringsraad letrokken had moeten orden. aanden link za koper die woie Kampucheaanse velden Duitse les doods zijn nog altijd be- ein und paid met ontelbare schedels jer gewah botten die de gruwelijke Heine herinnering aan het onmense- Daartoeljke Rode Khmer-regime van 2 winst <fol Pot (1975-1978) levend vooruitglouden Dertien jaar en een en verfernietigende burgeroorlog la- 1 met ir, is het gevaar van een te- ibbeltjes ügkeer van de Rode Khmer log altijd niet geweken. Zeker niet nu de 'verzets'-beweging als gevolg van het vredesak koord deel gaat uitmaken van de nieuwe regeringsmacht. Niet alleen joeg de Rode Khmer tijdens zijn korte schrikbewind minstens een miljoen burgers de dood in, ook tijdens de burgeroorlog die volgde op hun verdrijving in 1979 hebben de Khmers nog eens tienduizenden slachtof fers gemaakt. En zelfs tot op de dag van vandaag raken ie der etmaal tientallen Kampu- cheanen verminkt als gevolg van de ontelbare door de Rode Khmer verspreide landmijnen. Toch staan de Verenigde Na ties toe, dat Rode Khmer-lei der Pol Pot achter de scher men en Khmer-ideoloog Khieu Samphan ervoor, mee doen met de democratische restauratie van Kampuchea. Het is alsof de geallieerden na afloop van de Tweede Wereld oorlog aan Hitier en Himmler zouden hebben gevraagd een bijdrage aan de wederopbouw van Duitsland te leveren. Ver gezocht? Ook Pol Pot en Khieu Samphan zijn schuldig aan het koelbloedig voorberei den en uitvoeren van een vol kerenmoord. Uitsluiting uitsluiting en vervolging van de Rode Khmer kan slechts averechts werken. De guerril la-beweging zou wederom on dergronds gaan en een vreed zame oplossing van het Kam pucheaanse conflict onmoge lijk maken. Toch is het de vraag of deze variant op 'If you can't beat them, join them' (Als je ze niet kan verslaan sluit je dan bij hen aan) definitief de angel uit het Rode Khmer-gevaar zal trekken. Deze organisatie heeft haar onmenselijke 'na- tionaal-maoïstische' ideologie nauwelijks bijgesteld, laat staan afgeschaft. Nog altijd is de Rode Khmer uit op absolu te heerschappij en nog altijd wil het, desnoods met nietsont ziend geweld, een boeren- en arbeidersparadijs van de Kam pucheaanse grond tillen. V reemd genoeg zijn Pol Pot en kompanen, gewelddadige ex tremisten in Kampuchea zelf, flexibele meesters in het inter- nationaal-diplomatieke spel. Tot 1990 maakte de Rode Khmer ingenieus gebruik van de Koude Oorlogs-verhoudin- gen tussen beide supermach ten. Vietnam dat na de ver drijving van Pol Pot Kampu chea bezette, was een bondge noot van de Sovjetunie en dat maakte de Rode Khmer als felle bestrijder van Vietnam automatisch een ongemakke lijke bondgenoot voor de VS. Een meer liefdevolle bondge noot was China, die de Rode Khmer vooral van militair materieel voorzag. Door deze internationale 'paraplu' kon Pol Pots verzetsgroep de bur geroorlog volhouden en een enorme voorraad aan wapens en munitie opgebouwen. Geldstroom De uitgangspositie van Kam puchea is buitengewoon onge lukkig. Het westen heeft het door burgeroorlog verscheurde land al zestien jaar consequent geïsoleerd alsof het de vliegen de builenpest had. Nu de Sov jetunie en Oosteuropa na de ineenstorting van het commu nisme de geldstroom naar Kampuchea hebben afgekne pen is de economie op sterven na dood. De bedoeling van het vredes akkoord is Kampuchea zo snel mogelijk uit het slop te halen. Maar een eventuele forse fi nanciële injectie van het Wes ten kan onmogelijk direct vruchten afwerpen. Grote de len van het land zijn door de burgeroorlog praktisch onbe woonbaar geworden Land bouwarealen liggen braak en zijn bezaaid met landmijnen. In de tientallen vluchtelingen kampen in Thailand staan ruim 300.000 Kampucheanen te trappelen om naar hun land terug te keren. Maar er is voor hen voorlopig geen enkel zicht op verbetering van hun tragi sche levensomstandigheden. Inmiddels is een hele genera tie Kampucheanen in Thaise vluchtelingenkampen opge groeid. Zij kennen geen ander leven dan willekeurig geweld, honger en dood. Maar Kampuchea's grootste probleem is en blijft de erfenis van het Pol Pot-regime. Naast de complete vernietiging van de infrastructuur roeide de Rode Khmer destijds de gehele intellectuele en leidinggeven de bovenlaag van de bevol king uit Het gevolg is dat er tot op de dag van vandaag een schreeuwend tekort is aan kennis, ervaring en voorzie ningen op bestuurlijk-econo misch gebied. Het is derhalve onwaarschijn lijk dat het kleurrijke gezel schap dat nu in Phnom Penh de lakens gaat uitdelen in staat is Kampuchea naar een betere toekomst te loodsen. De super visie van de Verenigde Naties kan helpen, maar ook die heeft zijn beperkingen. Khieu* Samphan en Pol Pot weten dat de VN niet tot in de eeuwig heid zullen blijven. En naast een enorm arsenaal aan wa pens heeft de Rode Khmer vooral veel geduld. Het bord 'verboden af te slaan' verdwijnt hele maal. Ervoor in de plaats komt een blauw bord dat aangeeft in welke richtingen de automobilist wél mag. Op de plek waar dit bord staat komt dus een blauw bord met een pijl rechtdoor. (Brom)Fietsers mogen voortaan rechtsaf door rood, maar alleen als een bordje dat aangeeft zoals hier en daar al (onofficieel) c i foto's: ron nagtzaan De onafzienbare brij van verkeersregels en -borden zal per 1 november tot het verleden behoren. Het RVV (reglement ver keerstekens en verkeersregels) wordt minder betuttelend. Voor regels die verdwijnen komt het begrip 'eigen verantwoor delijkheid' in de plaats. Niet langer zijn alle verkeerssituaties tot in de puntjes afgedekt met borden en regels. Voortaan moet de weggebruiker zelf in staat zijn de op dat moment meest juis te beslissing te nemen. 'Je verstand voorrang geven' noemen de betrokken ministeries (verkeer en justitie) dat en onder dat motto is ook een voorlichtingscampagne begonnen. NIEUW REGLEMENT VERKEERSREGELS DEN HAAG Vijfhon derd bepalingen kende het oude reglement ver keerstekens en verkeers regels maar liefst. Een groot aantal daarvan was niet eens bekend bij ver keersdeelnemers, andere waren hopeloos verouderd of zo betuttelend dat we ze voor het gemak maar massaal negeerden. Van daar dat de bezem flink door het reglement is ge gaan: per 1 november zijn er nog rond de 250 ver keersregels over. Boven dien krijgt het 'nationale verkeersbordenpark' een nieuw jasje. De verkeers borden worden duidelij ker, moderner en kleiner in aantal. Bij het vaststellen van het oude reglement in 1966 ging de overheid er van uit dat elke verkeerssituatie in principe geregeld moest zijn. Een al maar groeiend aantal regels en verkeersborden was het ge volg. Van die gedachtengang is de rijksoverheid nu afgestapt 'Eigen verantwoordelijkheid' is het motto voortaan: de weg gebruiker moet, om het bij de slogan van de voorlichtings campagne te houden, z'n ver stand eens voorrang geven. Per 1 november verandert niet alleen het RVV, maar ook wordt een nieuw Besluit Ad ministratieve Bepalingen inza ke Wegverkeer (BABW) inge voerd. Dat laatste besluit heeft als doel vermindering van het aantal borden langs, op, en bo ven de weg. Wegbeheerders moeten kappen in het woud van verkeersborden dat in de loop der tijd is opgebouwd. Sociaal rijgedrag Laten we eerlijk zijn: welke voetganger hield zich nog aan het gebod haaks over te ste ken, terwijl het soms juist vei liger is om schuin over te ste ken? En welke (brom)fietser haalt niet eens rechts een file auto's in om vooraan bij het stoplicht te komen en slaat dan maar meteen rechtsaf 'door rood'? In het nieuwe RVV is een aantal onnodige, verouderde en betuttelende regels geschrapt. Er voor in de plaats is nadrukkelijker dan voorheen het begrip 'eigen verantwoordelijkheid' geko- De hoop is dat de weggebrui ker straks meer geneigd zal zijn zich aan de regels te hou den juist omdat het er minder zijn en het nut er meer van zal inzien omdat de onnodige er uit zijn gehaald. Of we ons met z'n allen als gevolg van de in voering van een nieuw RVV ineens wél behoorlijk zullen gedragen in het verkeer, is de grote vraag. Dat beseft de overheid ook en daarom zul len er in de komende jaren weer tal van voorlichtings campagnes op ons worden los gelaten. Een ander, misschien effectie ver middel is het fors verho^ gen van een aantal boetes bij de invoering van het nieuwe RVV. Hardrijden gaat tiental len procenten méér kosten, 'door rood licht rijden' kost voortaan 150 gulden (was 100), parkeerovertredingen 50 gul den (was 35), parkeren op een invalidenparkeerplaats 100 gulden (was 35) en onnodig de vluchtstrook gebruiken 250 gulden (was 120). Zuur Voor één groep is het feit dat het RVV verandert wel erg zuur. mensen die middenin hun rij-opleiding zitten. Voor het theorie-examen hebben ze het oude reglement in hun hoofd moeten stampen, tegen de tijd dat ze het praktijkexa men moeten afleggen, moeten ze zich volgens het nieuwe, veranderde reglement gedra gen. Woordvoerder J. de Jong van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) kan er niet zo mee zitten. Een over gangsregeling voor deze cate gorie is er niet, meldt hij. „De wijzigingen gaan op 1 novem ber om 0.00 uur in en vanaf dat moment zullen we op basis van het nieuwe RVV exami neren. Maar het gewijzigde RVV komt natuurlijk niet uit de lucht vallen; de hele rij schoolwereld is van te voren geïnformeerd dat het zaak is de kandidaten voor te berei den op de veranderingen. Bo vendien: een aantal regels is veranderd, maar het blijft bij het praktijkexamen natuurlijk primair om de rijvaardigheid Eenvoudiger Het CBR grijpt de datum 1 no vember aan om voor het theo- slaag- Bij de politie heeft het 1 RVV ook al voor menige cur susdag gezorgd. Het Politie Verkeers Instituut in Apel doorn heeft 600 'kerninstruc teurs' opgeleid, die op hun beurt de betrokkenen bij de korpsen instrueren. „In totaal gaat het om tussen de 25.000 en 30.000 agenten in het hele land. die voorgelicht moeten worden over het nieuwe RVV", aldus hoofd Verkeers opleiding M. van Stroe van het instituut Voor de politie bete kent het nieuwe RVV deels een verandering in werkwijze. „Vroeger was er voor elke overtreding wel een artikeltje in het RVV. Die gedetailleerd heid is verdwenep. Daarvoor in de plaats wordt nu in grote lijnen aangegeven hoe je je verkeersveilig moet gedragen. Verkeersonveilige situaties kun je straks vaak niet meer terugvoeren op specifieke re geltjes. Dat doet een groot beroep op de deskundigheid van de betrokken agenten". Ook voor de wegbeheerders verandert er per 1 november nogal wat. Ze kunnen niet meer onbeperkt borden plaat- het het 60, 63 de 70 vragen goed zijn. De Jong: „Het oude RVV was veel uitgebreider en gaf aanleiding tot veel meer vragen. Door de vereenvoudiging zou je kun nen zeggen dat het voor de examenkandidaat eenvoudiger is geworden, omdat het aantal te leren regels is verminderd". De invoering van het nieuwe RVV is voor het CBR. net als een aantal andere instellingen, een grote operatie Nieuw les materiaal, nieuw examenmate riaal, een opleiding voor alle menwerking met de BOVAG, r duizenden rij- het hele land. aantal borden te verminderen. Bovendien zijn veel borden veranderd, verdwenen en ko men er nieuwe bij. Overigens mogen de oude borden nog minstens vijf jaar blijven be staan; vervanging zal geleide lijk gebeuren. De regionale di recties van Rijkswaterstaat verzorgen voorlichtingsdagen voor gemeente-ambtenaren. En alle overige voetgangers, (brom)fietsers, motorrijders en automobilisten die geacht wor den per 1 november het nieu we reglement te kennen? Voor hen is er precies één Postbus 51-folder en een spotje op tele visie Een kleine troost: diver se rijscholen en de plaatselijke afdelingen van Veilig Verkeer Nederland organiseren voor lichtingsavonden voor geïnte resseerden. Zodat iedereen die het wil toch kennis kan ne men van de nieuwe inhoud van het begrip 'eigen verant woordelijkheid' in het ver keer. Veranderingen Een voetganger die een zebrapad oversteekt heeft voor rang 'zodra hij op het punt staat over te steken' en niet, zoals voorheen, pas als hij al op het zebrapad staat; Op veel plaatsen wordt het oranje knipperlicht voor voet gangers (weer) ingevoerd. Dit betekent oversteken op ei gen risico; 1 Voorsorteren voor links of rechts afslaan is voortaan al leen nog verplicht als voorsorteervakken aanwezig zijn; Voetgangers mogen voortaan schuin oversteken; 1 Voor voetgangers verdwijnt de verplichting om buiten de bebouwde kom aan de linkerkant van de rijbaan te lopen; 1 Automobilisten moeten bij alle richtingveranderingen (van de kant wegrijden, inhalen, afslaan, wisselen van rij strook, oprijden van de rijbaan) richting aangeven; 1 'Haaietanden' krijgen een zelfstandige betekenis en hoe ven niet meer in combinatie met het voorrangsbord te worden gebruikt; 1 Skateborders en rolschaatsers worden gezien als voetgan gers en moeten dus gebruik maken van het trottoir; 1 Het is voortaan verboden op 'verdrijvingsvlakken' (schui ne strepen) te rijden; 1 Het rijden op de vluchtstrook wordt uitdrukkelijk verbo den. ook bij het in- en uitvoegen mag de vluchtstrook niet meer gebruikt worden, 1 Rechts inhalen mag op in- en uitvoegstroken op de snel weg; 1 De vermelde snelheid op elektronische signaleringsborden (matrixborden) op de snelweg is voortaan geen adviessnel heid meer, maar een maximumsnelheid.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7