Philips tempert winstverwachting derde kwartaal Nederlandse bedrijven missen bezielende leiders Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kastelen i ECONOMIE BEURS VAN AMSTERD Eerste filiaal Marks Spencer GELD GOED CeicbcSounant ZATERDAG 26 OKTOBER IS i£eic Produktie bij Volvo Car week plat HELMOND Als gevolg van stakingen bij Renault in Frankrijk zal de produktie bij Volvo Car in het Zuidlimburgse Born vijf dagen stil komen te liggen. Blijft het arbeidsconflict in Frankrijk voortduren, dan wordt de produktiestop mogelijk ver lengd. Dat heeft de raad van bestuur van Volvo Car gisteren bekendgemaakt. De fabriek ligt stil van 29 oktober tot en met 4 november. Volvo Car in Born, waar au to's uit de 400-serie worden gebouwd, be trekt de motoren voor deze wagens van de Renault-fabriek in het Noordfranse Cléon, waar het personeel afgelopen don derdag het werk voor onbepaalde tijd neerlegde. Voetballers kopen Deense bank op Postbank opent leenlijn KOPENHAGEN De Deense landskampioen Brondby wil de kleine Interbank over nemen. De Deense voetbalploeg heeft al 21,5 procent van het aandelenkapitaal in handen en streeft er volgens clubvoorzitter Per Bjerregaard naar het res terende gedeelte volgend jaar februari op te kopen. Bjerre gaard heeft ambitieuze plannen. Hij wil diverse commerciële activiteiten starten of overnemen om daarmee Brondby in hogere voetbalsferen te brengen. Interbank heeft een be scheiden omvang met een balanstotaal van 750 miljoen kroon (218 miljoen gulden). Volgens berichten in de lokale pers wil Bjerregaard ruim 87 miljoen gulden op tafel leggen voor het belang in de bank. De bank reageerde positief op de overne mingsplannen, maar verschillende topmanagers hebben on dertussen uit protest hun baan opgezegd. De clubvoorzitter, die zijn dokterspraktijk heeft opgegeven voor het runnen van Brondby, heeft belangen in andere zakensectoren. Met de winst uit het zakenleven hoopt Bjerregaard genoeg spelers op te kopen om door te stoten naar de Europese top. LEEUWARDEN Met één telefoontje een smak geld lenen. Het klinkt als een louche snelkredietservice, maar de 'leenlijn' is het nieuwe initiatief van de toch weinig obscure Postbank. De bank heeft aan enkele gege vens genoeg om te kunnen bepalen of de le ning verstrekt kan worden. De telefoontjes komen binnen in Leeuwarden waar de af deling consumptief krediet van de Postbank is gevestigd. Binnen een kwartiertje krijgt de klant die om geld verlegen zit een tele foontje terug. De rest wordt schriftelijk af gehandeld en binnen drie werkdagen kan over het geld worden beschikt. De renteta rieven die gelden bij de 'leenlijn' zijn even hoog als de algemeen gangbare. Het maxi mumbedrag dat per telefoon geleend kan worden is vijftigduizend gulden. De service is alleen van toepassing op houders van een girorekening. Sherryvoorraad slinkt zeer snel DEN HAAG/ZAANDAM De sherry- voorraad in ons land slinkt zienderogen. De supermarktketens hebben nog maar voor hooguit drie weken op voorraad. Bepaalde populaire soorten en merken zijn zelfs al uitverkocht. Eén en ander is het gevolg van een al twee maanden durende staking van de bodega-arbeiders. Zij hebben een conflict met hun werkgevers over een nieuwe pen sioenregeling. Vooral bij de supermarkten zijn de gevolgen goed te merken. „Veel klanten nemen regelmatig één of twee fles sen extra mee", aldus een woorvoerster van het Sherry Instituut in Den Haag. Volgens haar is er in principe nog wel tot het eind van het jaar sherry in ons land te koop. Maar dat zal dan hooguit bij de kleinere winkels en slijters het geval zijn. ]OFF EINDHOVEN Philips- topman Timmer heeft de beleggers gewaarschuwd geen overdreven winst verwachtingen te koeste ren voor het derde kwar taal. Die woorden van Timmer kunnen beter se rieus genomen worden, want Philips weegt de winstvoorspellingen te genwoordig op een goud schaaltje. De cijfers voor het derde kwartaal, die aanstaande woensdag bekendgemaakt worden, zijn van extra ge wicht. Timmer beloofde eerder dit jaar dat in het derde kwartaal de resultaten van Centurion in de cijfers tot uit drukking zouden komen. Timmer heeft met zijn bood schap de markt duidelijk wil len waarschuwen tegen te op timistische winstverwachtin gen. Van der Klugt verklaarde vorig jaar op de vergadering van aandeelhouders „dat het schip goed op koers lag". Voor met name Amerikanen was dit reden zich extra vol te laden met 1 Philips-aandelen. Enige weken later kwam Philips met het slechtste resultaat sinds mensenheugenis op de prop pen. De Amerikaanse aandeel houders pikten dit niet en stapten naar de rechter, we gens misleiding van aandeel houders door het management. Philips kocht de strafvervol ging voor 400 miljoen dollar af. „Dat zal ons niet nog een keer gebeuren", moet Timmer hebben gedacht. De pijn lijkt bij Philips vooral in de divisie consumentene lektronica te zitten. De verko pen van audio- en video-appa- ratuur, goed voor 70 procent van de omzet in deze divisie, staan zwaar onder druk. De introductie van de digitale cas- betering zorgen, maar dat zal niet voor 1992 in de cijfers tot uitdrukking komen. De lance ring van CD-I zal waarschijn lijk de komende jaren ook nog niet tot spectaculaire winsten leiden. Onduidelijk is nog wat de in vloed van Superclub op de re sultaten zal zijn. Philips heeft voor honderden miljoenen in de noodlijdende videoverhuur der moeten stoppen om het be drijf van de ondergang te red den. De andere onderdelen bij Ingrepen Voor de overige divisies ziet het er allemaal wat rooskleuri ger uit. Niet verwonderlijk, want die divisies haalden vo rig jaar beroerde resultaten en door forse ingrepen moeten die spectaculair verbeteren. Een aantal dure chipprojecten is gestopt en de zwaar verlies lijdende minicomputers wer den de deur uitgedaan. Licht zal waarschijnlijk niet zo spec taculair stijgen, maar enige verbetering wordt toch wel Als de resultaten bij consu mentenelektronica inderdaad tegenvallen heeft dat directe invloed op Timmer. Zijn repu tatie is immers gebaseerd op de sanering van deze divisie. Timmer heeft zich overigens tegen zijn critici ingedekt. Hij schreef in het jaarverslag al dat de resultaten alleen zou den verbeteren als de econo mie niet te erg tegenzat en dat schijnt nu dus precies het ge val te zijn. Volgens hem moet men naast de verbetering in de resultaten ook kijken naar betere marktposities, structu reel hogere marges en een or ganisatie die beter inspeelt op de marktbehoeften. Toch dringt de tijd voor Phi lips. Een minder kwartaal zal het bedrijf nog wel vergeven worden, maar het bedrijf zal toch snel veel geld moeten verdienen. De schuldenlast is enorm en daarmee de rentebe talingen. Als de financiers het idee krijgen dat het te lang gaat duren rest hen nog maar een manier om het verstrekte kapitaal veilig te stellen, na melijk verkoop van het bedrijf in onderdelen. AMSTERDAM De Britse warenhuisketen Marks Spencer opent aanstaande dinsdag het eerste Nederland se filiaal aan de Kalverstraat in Amsterdam. Daarmee wordt het totale aantal waren huizen op het Europese vaste land gebracht op zestien. De keten heeft al vestigingen in Frankrijk, België en Spanje. Marks Spencer maakte de overstap naar Europa onge veer vijftien jaar geleden. Het aantal filialen breidt zich nog steeds uit. Volgende maand wordt er een vestiging geo pend in Sevilla, gevolgd door filialen in Den Haag in het vooijaar van 1992 en Nice in 1993. In Engeland heeft het 'm 290 warenhui- Het pand aan de Kalverstraat is ingrijpend gerenoveerd. De historische gevel is echter be waard gebleven. Het waren huis heeft 3300 vierkante me ter winkeloppervlakte, ver deeld over drie verdiepingen. Het grootste deel is ingeruimd voor kleding en woninginrich ting. De levensmiddelenafde ling beslaat driehonderd vier kante meter. MANAGER MOET MEER OP DE ZEEPKIST Rakkertjes Lijn 24 rijdt in Amsterdam langs een hoofdstedelijke primeur. Het zijn de nieuwe Amster dammertjes en nog slechts te zien op het Damrak. In de volksmond heten ze inmiddels Damrakkertjes. FOTO: ANP ROTTERDAM Neder landse bedrijven kunnen de uitdaging van de con currentie in de jaren ne gentig best aan. Maar een beetje traag in hun reac ties zijn ze wel. „Waar Ne derland behoefte aan heeft, is een psychologi sche verandering", stelt A. van der Zwan. Hij was deze week in Rotter dam voorzitter van een het congres over de strategie die bedrijven moeten volgen om de concurrentie in de jaren ne gentig vól te kunnen houden. Van der Zwan: „Juist nu heb ben de bedrijven behoefte aan een bezielende leiding om de kansen te kunnen pakken die de Europese eenwording biedt". Volgens F. Huibregtsen, mana ging director van McKinsey Nederland, is het grootste ge brek waaraan het Nëderlands bedrijfsleven schuilgaat het ontbreken van inspirerend lei derschap. „Niemand weet hoe de samenleving er over tien jaar uitziet. Het belangrijkste is nu de hele onderneming te en stimuleren op elk niveau. De manager moet weer op de zeepkist gaan staan en het personeel toespreken". Philips-topman Timmer vindt hij een goed voorbeeld. „Wat hij doet is de geesten rijp ma ken voor verandering". Huibregtsen meent dat de kracht van de onderneming bepaald wordt door het perso neel, een stelling waarvoor hij van andere sprekers veel bij val kreeg. J. Wissema van Nijenrode: „De slag tussen de bedrijven wordt uitgevochten op de arbeidsmarkt, niet op de afzetmarkt". Volgens Wissema kampt Nederland over enkele jaren met een tekort aan goede managers. „Veel te veel wordt door de bedrijven de overheid verantwoordelijk gesteld voor het ontbreken van goede op leidingen". De Nederlandse bedrijven zijn duidelijk aan het emanciperen geslagen. Bedrijven beseffen dat ze meer op eigen kracht moeten doen. Dit on-Neder- landse systeem heeft enige tijd nodig gehad om door te drin gen. De bedrijven zijn zich be wust dat ze hun positie op ei gen kracht moeten zien te ver dedigen. Gelet od de vele Nederland heeft een aantal sterke troeven in handen. De arbeidsproduktiviteit is erg hoog en op het gebied van kennis en ervaring staat de Nederlandse werknemer zijn of haar mannetje. Ook de fi nanciële positie van de meeste bedrijven is behoorlijk. Punt van zorg is het geringe aantal werkenden op de totale beroepsbevolking. Toch kan dat tot een sterk punt uitgroei en. Door de toenemende ver grijzing en het afnemen van het aantal jongeren op de abeidsmarkt komt er steeds meer behoefte aan nieuwe werknemers. Nederland heeft een rijk po tentieel op dat gebied. We zwemmen dus in de toekom stige arbeidskrachten. Verve lend daaraan is dat we die op dit moment nauwelijks kun nen betalen, bleek uit de som bere verhalen over de toe komst van de verzorgingsstaat. Als die mensen echter aan het werk gaan, krijgen ze geen uitkering meer en betalen ze wel belasting, dus werken ze kostenbesparend en inkomens- verhogend. Eenmaal per jaar staat de spaarzin van de burger in het brandpunt van de be langstelling. En nu is het weer zover. Maar eerst even terug in de geschie denis van het sparen en de daarbij behorende zui nigheid. Zuinigheid werd eens omschreven met de woorden: spaarzaam, ka rig. En zuinigheid was de spaarzaamheid, die leidde tot regelmatige bezoeken aan de spaarbank. Aardig is dan ook de omschrij ving, die de dikke Van Dale in 1898 geeft van het begrip spaarbank: „Inrichting waar men opgegaarde penningen in bewaring geeft en er zelfs in terest voor ontvangt". Inder daad opgaren of bijeenbren gen. Dat waren de tijden dat moeder de vrouw maanden lang, week na week, een stui ver of een dubbeltje weglegde om een nieuwe pan of zwab ber te kopen. En dat kon ze alleen als zij zui nigjes leefde en vader volgens het daarop volgende woord.in dezelfde dikke Van Dale, niet „aan de zuip" was. Zo'n vader heette toen een zuiplap. En zuiplappen spaarden zeker niet. En kent u ze nog? Al die fraaie spreekwoorden en gezegden met het sparen als onderwerp? Neem bijvoorbeeld: Die jong spaart, lijdt oud geen gebrek. En: Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kastelen. Dat is te genwoordig wel anders. Eerst kopen en pas daarna de koop som bijeen sparen is de nor maalste zaak van de wereld. Doe je daar niet aan mee, dan ben je ouderwets. De moderne spaarinstellingen concurreren om het hardst met aantrekkelijke spaarvor- men. Wie de hoogste rente en de aangenaamste aflossings- voorwaarden aanbiedt kan re kenen op de grootste belang stelling van sparend Neder land. De spaardivisies van Ro- beco en Aegon zijn daarvan sprekende voorbeelden. Wegleggen Sparen, beleggen, speculeren in welke vorm ook hebben één ding gemeen: het wegleg gen van geld voor een bepaald doel. Dat kan zijn de zorg voor een betere oude dag, een va kantiereis naar de Seychellen, audio- en video-apparatuur of de aankoop van een duur sie raad. Twee moderne en gewel dig populaire spaardoelen zijn het eigen huis en de auto. In beide gevallen is het eerst ko pen en vervolgens financieren, waarbij de aflossingen op de hoofdsom het spaarelement Natuurlijk, er zijn komt al snel tot de conclusie dat ook daar beslist niet de ze kerheid kan worden geboden dat elke gulden inleg te allen tijde een gulden waard blijft. Daarbij komt dat de laatste ja ren het geloof van velen in de aantrekkelijkheid van de aan delenmarkt zwaar op de proef is gesteld. Ze kwamen er be kaaid vanaf als zij gehoor heb ben gegeven aan het zoet ge fluit van die emittenten die de honderden, zo niet duizenden andere spaardoelen. Per saldo is zelfs een begrafenisverzeke ring een vorm van sparen. De eenvoudigste en veiligste manieren van sparen zijn op het ogenblik ontegenzeglijk spaar- en depositorekeningen. Beleggen is daarentegen bloedlink als gevolg van een niet al te beste gang van zaken in het bedrijfsleven. Zelfs de meeste beleggingsfondsen, de plechtankers voor fantasieloze beleggers en spaarders, brou wen er weinig of niets van. Wie althans de jongste uitgave van de ABN AMRO Bank over deze fondsen bestudeert, aandelen van allerlei jonge en moderne, oh zo rendabele on dernemingen in de aanbieding deden. Veel van die jonge on dernemingen zijn uiteindelijk .als uitgeversrestanten in de ramsj gegaan. Wie zijn dagblad redelijk goed leest, weet pre cies welke aandelen ik bedoel. Het zijn er helaas meer dan u op de vingers van beide han den kunt tellen. Spaar- en depositorekeningen zijn dus het alternatief. Dat al ternatief lijkt immens popu lair. Ook dit is een terrein vol voetangels en klemmen. Dank zij de collectieve garantierege ling van De Nederlandsche Bank is een spaarder echter te allen tijde zeker van de terug betaling van maximaal 40.000 gulden als zijn spaarinstelling de betalingen om welke reden dan ook staakt. Gelukkig kent Nederland nog geen crisis als Amerika, waar de spaarban ken ontelbare miljarden dol lars tekort komen. Vervolgens het probleem ren te. Ja, werkelijk, er wordt op al die rekeningen 'zelfs inte rest' betaald. Er zijn spaar- en depositorekeningen met rente vergoedingen die variëren van aanvaardbaar tot goed. Soms is de terugbetaling voor de inge legde gelden echter moeilijker naarmate de rentevergoeding hoger is. Vooral rekeningen met een van tevoren afgespro ken lange looptijd kennen deze beperking. Uiteraard mag ook het fiscale aspect niet vergeten worden. Voor gehuwden blijft maxi maal 2000 gulden rente onbe last. Voor alleenstaanden is het maximum de helft. In een tijd van toenemende inflatie mag de invloed van deze zoge naamde renterenseignering op het behoud van de koopkracht niet onderschat worden. Mede daarom zijn er talloze landge noten, die hun spaargelden GOUD Nieuw onbewerkt 21880 - 22480 22080 - 22680 bewerkt 24080 24280 Vorige ZILVER 10% 39 40% ford 37 38 genl elec 26 26 genl motors 14 15% genl public 49 48% goodrich 17 - goodyear 73% hewlett-pac 10 intl paper ir het buitenland brengen geen belasting te betalen t de rente van hun vaak t geringe spaarsaldi Mag ik dit verband nog even her- het zwartgeld cir cuit? Bij de Nederlandse financie ringsinstellingen stonden op 30 juni 1991 overigens spaargel den uit tot een totaal van 210,4 miljard gulden en deposito's van niet-bankiers tot een to taal van 203,4 miljard gulden. Ter vergelijking de saldi van een jaar geleden: 188,2 miljard en 164,5 miljard. Wie op het ogenblik spaart moet zeker 3,5 tot 4 procent rente per jaar op zijn rekening laten staan ter handhaving van de koopkracht. Dat bete kent dus uiterst zorgvuldig re kenen, om althans die koop kracht op peil te houden. Als je in zo'n dikke Van Dale van een eeuw geleden snuffelt besef je hoezeer de spaarwe- reld via het befaamde spaar bankboekje van de Rijkspost spaarbank zich ontwikkeld heeft tot een dienstenverle nend bedrijf, dat in veel op zichten meer van een finan cieringsinstelling weg heeft dan van de klassieke spaar bank die 'zelfs interest' betaalt. 10 10 25 25 BEURS Ongeanimeerde vrijdagmarkt AMSTERDAM Het Damrak heeft de week in een ongeani meerde en futloze stemming afgesloten. De stemmingsindex daalde per saldo 0,1 punt tot 89,5. Ook Londen (min 13) en Frankfort (min 7) waren wat lager. De aandelenomzet bleef met 412 miljoen sober. In de top-30 kwam Koninklijke Olie nog tot een omzet van ƒ51 miljoen gevolgd door Unilever met 48 miljoen en Philips met ƒ26 miljoen. Op de lokale markt kwam Begemann op een pittige omzet van 4,4 miljoen of 31.493 stuks. Van de internationale waar den moest KLM 0,40 verder terug naar 36,70. Olies verlo ren 0,90 op 153,40 en Unile ver 0,40 op ƒ164,30. In de fi nanciële sector moest Aegon andermaal terug en wel 1,20 naar ƒ110,50. Daarentegen 70 70 Darijs pende jartijen bleef het havenfonds ^en we( gunstig gestemd met ei i j uitgang van ƒ0,90 opJieei ue Polygram krabbelde tvfen P^£ beitjes vooruit naar par (t Chemiereus DSM sjCampuc! 0,40 omhoog naar lhp het e De lokale markt viej- vrec een verdeelde stemmi - -ry-orr. de fondsen die omlaag ^am. ten, behoorde Holland[uPerviSJ arch waar bijna 14 iomt ve verloren ging op 0,fe het d acht cent). VRG lever«hmer op 45,50 en KrasnapoLnripn f3 liggen op/195. u ii tti jationah Hollandia-Kloos die <Utrnkkf eerste acht maanden f jaar de winst flink zagr0 en- werd 5 goedkoper ol Koppelpoort, die wol)e Kam laagd door de Duitse es doods rancier Orenstein und aaid met werd 4,50 lager gewah botten op 414,50. Kleine vierinnerir waren er ook. Daartoe jjke Rode de Otra met 2 winst dol Pot CSM met een vooruitgiouden. I f 0,70 op 84 en veriernietigei reeks fondsen met tr, is het van enkele dubbeltjes pgkeer v paar kwartjes. log altijd De laatste hand wordt gelegd aan de inrichting van het filiaal van Marks Spencer. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6