lel J Homopastores: Bomers blijft onder de maat >P lit GEESTELIJK LEVEN OPINIE Russisch - orthodoxen willen verzoening met afgescheidenen Een bijzonder geval van anti-papisme COMMENTAAR <oi £ddóe(2ou/uvni fttidóeSomant ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 jidóti Aristide klopt bij Wereldraad aan GENEVE De afgezette pre sident Jean-Bertrand Aristide van Haïti heeft bij de Wereld raad van Kerken gepleit voor steun aan het proces van de mocratisering in zijn land. Het volk zal net zo lang het ge weldloos verzet tegen de dicta tuur, het onrecht en de uitbui ting voortzetten tot de demo cratie en de gerechtigheid zijn hersteld, zei Aristide in Genè- ve. Het was het eerste bezoek aan Europa van de zwarte rooms-katholieke priester na de staatsgreep van 30 septem ber. Ondanks zeker 1.000 do den zal het volk zijn verzet voortzetten, aldus Aristide. Remonstranten ordenen hun geestelijk leven Veel Duitse priesters verslaafd Er zijn meer slechte ouders dan slechte kinderen Joan de Boisson UTRECHT Ongeveer twintig Remonstranten streven naar meer 'orde ning' van hun geestelijk leven en tegelijkertijd meer aandacht voor ver plichtingen in kerk en sa menleving. De bedoeling hiervan is om te komen tot een nieuw elan, een re vival, aldus Mijnke Bos- man-Huizinga, secretaris van het 8.000 leden tellen de vrijzinnige kerkgenoot schap en een van de deel neemsters aan de eerste proefbijeenkomst. „Met vrijblijvendheid kom je er niet, noch in je spiri tuele leven noch in je maatschappelijk engage ment." Van het deelnemen van heel veel remonstran ten verwacht zij een nieu we uitstraling voor de re monstrantse meenschap. De deelnemers komen drie a vier maal per jaar een etmaal bij elkaar. Dan wordt er op gezette tijden gebeden. Ook lezen ze vol gens een vast rooster de bijbel, zoals vroeger aan tafel de bijbel van A tot Z werd gelezen. Het eerste boek is Marcus, vervolgens komen de Psalmen aan de beurt. Tussendoor praten ze met elkaar over de ta ken die ze in kerk en sa menleving op zich hebben genomen. Het is de bedoeling dat de deelnemers ook in hun da gelijks leven ruimte voor een 'stille tijd' maken. Tij dens het avondeten op vrijdag moeten ze nog wat meer tijd vrijmaken om in hun gedachten bij de groep en de taken te zijn. De opvatting van een re monstrantse orde' is niet geheel nieuw. Reeds in 1965 heeft dr. F.E. van Leeuwen hierover in zijn rede 'Innerlijke discipline' gesproken. HAMM Ongeveer tien procent van de rooms-katholieke priesters en religieuzen in het vroegere West-Duitsland is ver slaafd aan alcohol of medicijnen. Dat blijkt uit een onderzoek van de katholieke dienst voor sociale ethiek in Hamm in op dracht van de Duitse bisschoppenconfe rentie. Het Oostenrijkse katholieke maandblad 'Kirche intern' bericht over het rapport, dat nog niet door de bisschop pen is vrijgegeven. Het percentage ver slaafden onder priesters en religieuzen is circa vier keer zo hoog als dat onder de Westduitse bevolking als geheel. Volgens pater Dietmar Weber, directeur van een katholieke ontwenningskliniek in Essen, is hun behandeling vaak een groot pro bleem, niet alleen omdat ze zich vaak erg laat voor een behandeling aanmelden, maar ook omdat ze zich als de gelijke van de therapeut beschouwen. door MARINUS V.D. BERG Dubbeltaak De regio Gelderland van de Verenging van Ouders van een Overleden Kind had mij uitgenodigd voor een open themamiddag. Het thema was: 'Waarom praat niemand meer over mijn kind?' Zij vroegen mij om hierover eens hardop na te denken. Een aantal overwegingen legde ik hun voor. Ouders die een kind verliezen kort voor of kort na de geboorte, ouders die een baby verliezen -soms levenloos geboren-, merken dat anderen zeggen of denken: ,,Je was er nog niet aan gehecht; je bent nog jong en raakt wel weer in verwachting.' Ouders die een lichamelijk of geestelijk gehandicapt kind verliezen ervaren dat onze samenleving een gezond kind waardevoller vindt dan een kind met een handicap. Ouders van wie het kind al uit huis is, op kamers woont, samenwoont, gehuwd is, krijgen soms te horen: 'Zij of hij was toch al de deur uit.' De zwaarte van het verlies wordt onderschat. Weer andere ouders hebben te maken met een taboe rond het verlies. Met name ouders die een kind verliezen dat leed aan aids of die een kind verliezen door zelfdoding. Het taboe plaatst hen in een isolement of ze plaatsen ook zichzelf in een isolement. Rond een verlies van een kind zijn soms extra complexe situaties, zoals een kind verliezen die alcoholist was. 'Is dat een kind verliezen door een ziekte?, vroeg iemand. Complexer is ook je situatie als je gescheiden bent en dan verlies je een kind. Hoe ga je dan als partners met elkaar om? Of wanneer je scheidt kort na een verlies, zonder dat het verlies van een kind de oorzaak is. Er was al lange tijd sprake van verwijdering. Veel ouders die een kind verliezen ontdekken dat ze teveel van de familie verwachten. De familie rouwt ook, maar samen rouwen is moeilijk. Ook goede vrienden vallen soms tegen. Het kan ook zijn dat er niet meer over het overleden kind wordt gepraat door anderen, vanwege de gedachte: 'dat er niet over praten, afleiden', het beste is. Weer anderen voelen zich zo onmachtig en blijven uit onmacht weg. Heel vaak is er ook onvoldoende inzicht in wat rouwen is. Dat rouwen lang duurt en zelfs in zekere zin levenslang is. Dat rouwen pas begint als je wakker wordt uit de verdoving. Dat wakker worden gebeurt vaak pas maanden later, als anderen denken dat je het al wel wat verwerkt zult hebben. Ook in de relatie tussen de beide ouders komt het overleden kind soms niet meer ter sprake. De een denkt de ander te helpen door er niet over te praten. Bovendien verwerkt ieder het verlies op zijn wijze en in zijn tempo. Tussen man en vrouw is er ongelijkheid en ongelijktijdigheid in het verwerken. Veel ouders die een kind verliezen ontdekken, dat bleek ook in de gesprekken die middag, dat zij voor een dubbele taak staan tijdens een periode in het leven van grote kwetsbaarheid. Je staat voor de taak van je eigen rouwarbeid en voor de taak om de drempel te verlagen voor anderen, opdat je niet in een isolement komt en je ziel behoed blijft voor het wrange water van de bitterheid. Zelf moet je je kind, je verlies ter sprake brengen en aangeven wat je behoeftes zijn. Zelf moet je ook uitvinden met wie je er wel en met wie je er niet over kunt praten. Ook die middag waren er ouders die zeiden: 'Vroeger leefde ik er ook langsheen. Nu weet ik wat het is. Ik probeer begrip te hebben voor de onmacht en verlegenheid van anderen. Ik begin er nu zelf over als ik er behoefte aan heb.' Het is een hele weg om zover te komen. Tegelijk blijft het belangrijk om de aandacht voor mensen, ouders in het verlies op de agenda te plaatsen, opdat er meer medeleven en begrip groeit. Daarom schrijf ik er ook weer over. Ook uit eerbied voor hen die de lange weg van het verdriet hebben te gaan. ARNHEM Bisschop Bomers blijft met zijn arti kel over homoseksualiteit in twee opzichten onder de maat: als exegeet en als pastor. Dit schrijft het rooms-katholiek werkver band van homopastores in een reactie op het artikel in het bisdomblad waarin de bisschop van Haarlem de afwijzing van homo seksualiteit door de RK Kerk verdedigt. Het werkverband stoort zich vooral aan het gebrek aan res pect voor de manier waarop homoseksuele mensen zelf in leven en geloof staan. „Ner gens blijkt dat de bisschop het nodig vindt zich serieus te ver diepen in de manier waarop homoseksuele mensen zeggen hun geluk te vinden." De „objectieve lezing van be paalde bijbelpassages" door mgr. Bomers is volgens het werkverband onwetenschap pelijk. In een artikel dat pasto rale zorg wil bieden, is het verder onbegrijpelijk en on verantwoord dat Bomers een bijbelvers citeert waarin ge sproken wordt over het ter dood brengen van een man die met een andere man omgang heeft als met een vrouw. Het steekt het werkverband, waarbij ongeveer honderd ho mopastores zijn aangesloten, dat de uitlatingen van Bomers meer aandacht in de media hebben gekregen dan de Roze Zaterdag in Alkmaar waar Bomers op reageerde. De er gernis en boosheid over dit ar tikel is volgens het werkver band vele malen groter dan de ergernis en boosheid waartoe de mis op deze zaterdag aan leiding zou hebben gegeven. De homopastores hekelen ten slotte de „geheimzinnigheid en oneerlijkheid" van de bis schoppen als het gaat om de rol die homoseksualiteit speelt bij kerkelijke benoemingen. Het werkverband wijst in dit geval naar pastoraal werker Leon van der Meer, momen teel woordvoerder van de Acht Mei beweging, die on langs door kardinaal Simonis als „ongewenst pastor werd geloosd". Prinses bij Leger des Heils Prinses Margriet heeft gisteren bij de Oude Kerk nabij de Oude- zijds Voorburgwal in Amsterdam een nieuw passantenverblijf ge opend van het Leger des Heils. Op weg naar de 'Gastenburgh' wordt zij vergezeld door generaal Eve Burrows (midden) en com- R. J. Schurink (links). FOTO: ANP MOSKOU De Russisch- Orthodoxe Kerk heeft de 'synodale' Russische kerk in het buitenland opge roepen de strijdbijl te be graven. De twee kerken moeten een dialoog met elkaar voeren en de breuk van 1927 proberen te lijmen, aldus patriarch Aleksej II in een verkla ring die is verspreid door persbureau Interfax. Zowel de binnenlandse als de buitenlandse kerk dragen vol gens het hoofd van de kerk grote verantwoordelijkheid voor de toekomst van de Sov jetunie, „die op dit moment zware tijden doormaakt". De moeilijkheden worden nog eens vergroot door „een ex pansie van het katholicisme en het fundamentalistische pro testantisme". Aleksej heeft zich daarover deze maand al eerder beklaagd. Er liggen vele onopgeloste problemen voor de twee Russi sche kerken, schrijft de patri arch. „Maar wij houden niet op de synodale kerk als deel van de Russisch-Orthodoxe Kerk te zien". De „volledige autonomie" van de buiten landse kerk zal wat Aleksej betreft ook in de toekomst ge garandeerd zijn. Enkele dagen voor de staats greep in augustus kwamen vertegenwoordigers van beide kerken voor het eerst bijeen om te praten over de aanlei ding tot het schisma van 1927. Metropoliet Sergej ging in dat jaar over tot de erkenning van de communistische machtheb bers en riep de gelovigen op om hem hierin te volgen. Een deel van de gelovigen weiger de dit en richtte de 'vrije' kerk op. Deze kerk is inmiddels in vele landen vertegenwoordigd en is sinds Goi'batsjov aan de macht is ook terug in eigen land. De laatste maanden keren steeds meer priesters en parochies zich af van de Russisch-Ortho doxe Kerk - voor velen 'de KGB-kerk' - om zich aan te sluiten bij de 'synodale' kerk. Deze ontwikkeling vervult het patriarchaat in Moskou met grote zorg. Op 11 oktober 1940, nu ruim 51 jaar geleden, hield Anton van Duinkerken voor een vrij wel lege zaal in het Academie gebouw in Leiden zijn inaugu rale rede als hoogleraar in de Vondelwetenschap. De zaal was leeg als gevolg van een perscampagne waarin de kwa liteiten van de nieuwe hoogle raar waren gehekeld. Er was dus sprake van een regelrech te boycot. Meer dan Van Duin- kerkens kwaliteiten, was het zijn rooms-katholieke overtui ging die velen niet zinde. Het verzet was in het begin van dat jaar ontketend door een stuk in het Haagse dag blad Het Vaderland dat zich tot woordvoerder had be noemd van „universitaire kringen in Leiden" die grote weerzin zouden hebben tegen de benoeming van de katho liek Van Duinkerken. Katholieke kranten, de Rotter damse Maasbode voorop, lieten die aanval op „hun man" niet onbeantwoord en pareerden met een reeks van artikelen de kritiek van Het Vaderland. Het werd al snel een rel van nationale omvang die zich af speelde op de voorpagina's van een groot aantal kranten Ook andere kranten die niets van de „roomsen" moesten hebben deden een duit in het zakje zo als de anti-revolutionaire Avondpost en het christelijk- historische dagblad De Neder lander. De eerste krant zag, ongenuanceerder kon het niet, het „roomse gevaar" opdoe men, terwijl De Nederlander op meer subtiele wijze het Ko ninklijk Besluit tot benoeming van Van Duinkerken probeer de te ondergraven. Vanwaar deze opwinding? In de loop der jaren was de studie van Vondel meer en meer het terrein geworden waarop de katholieke letterkundigen zich wensten te onderscheiden. Vondel was immers halverwe ge zijn leven tot het katholicis me overgegaan en hij had van deze overtuiging in zijn poëzie bepaald geen geheim gemaakt. Als onbetwist de grootste dich ter van de Gouden Eeuw was Vondel een figuur die de ka tholieken kon helpen zich ,te ontdoen van hun minderwaar digheidscomplex in intellec tuele zin. (Frappant is overi gens dat er nu helemaal geen katholieke Vondelkenners meer zijn, hetgeen eens te meer bewijst dat Vondel als studieobject fungeerde om het gevoelde minderwaardigheids complex te compenseren). De hoogleraar in de nieuwste geschiedenis aan de Katholie ke Universiteit in Nijmegen J. Bosmans die de affaire in zijn inaugurale rede eerder deze maand tot in de finesses heeft ontrafeld, wijst er, wellicht ten overvloede, nog eens op dat het triomfalisme van het Rijke Roomse Leven verhulde dat de katholieken gebukt gingen onder een groot minderwaar digheidscomplex en dat dit weer leidde tot wat de socio loog Van Heek hun frontmen taliteit heeft genoemd. Inderdaad trokken in deze af faire alle katholieke kranten een front tegen wat zij zagen als aantasting van hun zaak. Maar de vraag is interessant wie de werkelijke aanstichter is geweest van de rel. Dat is volgens Bosmans de man ge weest van wie men dit niet zou verwachten, namelijk Van Duinkerkens gerespecteerde tegenstander Menno ter Braak, literair redacteur van Het Vaderland. In de overdaad aan polemiek waaraan de jaren dertig zo rijk zijn geweest springt de penne- strijd tussen Van Duinkerken en de agnost Ter Braak er bo ven uit. Zij heeft in de ogen van sommigen mythische pro porties aangenomen, maar feit blijft dat principiële discussies van een dergelijke kwaliteit niet meer worden gevoerd, nu worden ze nog voor ze begon nen zijn in een overdaad aan ironie gesmoord. In die polemiek die bijna tien jaar duurde, waren Ter Braak en Van Duinkerken elkaar gaan respecteren hetgeen niet belette dat zij elkaar tot het laatst het vuur aan de schenen legden. Het was niet Ter Braaks stijl om niet met open vizier te strijden. Toch is dat wat er volgens Bosmans gebeurde. Ter Braak nodigde de Leidse hoogleraar P. N. van Eyk in de vorm van een vraaggesprek uit zijn beklag te doen over de gang van zaken in Leiden. Van Eyk voelde zich als hoog leraar Nederlandse letterkun de die ook verantwoordelijk was voor de Vondelstudie ge passeerd. Hij nam de benoe ming van Van Duinkerken op als een persoonlijk affront, te meer daar hij - en dit was in derdaad uiterst merkwaardig - onkundig was van het bestaan van de speciale, voor het me rendeel door katholieken ge leide stichting die geijverd had voor de instelling van een spe ciale Vondel-leerstoel in Lei den. Tot twee keer toe kreeg Van Eyk van Het Vaderland - lees Ter Braak - gelegenheid zijn gal te spuien over de „roomse bijbedoelingen". 'Waarom liet Ter Braak Van Eyk zijn gang gaan? Dat was volgens Bosmans omdat Ter Braak - en hier komt voor Bosmans de werkelijke aap uit de mouw - het niet kon velen dat Van Duinkerken zo scherp had gereageerd op zijn laatste boek De Nieuwe Elite. Moet nu de hele rel rond de benoeming van Van Duinker ken als een typisch geval van anti-papisme worden be schouwd, zo vraagt Bosmans zich af. Aan dat hele ver schijnsel kleven volgens hem de nodige dubbelzinnigheden en het is misschien ook wel zo dat, zoals hij aangeeft, er van katholieke zijde sprake is ge weest van inbeelding of licht- inneer kritiek katholieken automatisch werd herleid tot anti-papisme (zoals wanneer kritiek op Is raël automatisch antisemitisme wordt genoemd). In de rel rond Van Duinkerkens benoe ming bepaalde anti-papisme voor een aantal deelnemers hoe men het ook wendt of keert, en dus ook voor de gangmaker ervan, de reacties. Het pleit voor de kwaliteit van Van Duinkerken dat hij het slippertje van Ter Braak gela ten over zich heen liet gaan, want deze beschouwde hij tot het laatst als zijn vriend. trum/Van Goreum Tussen hoop en vrees segro< lakt o HeT internationale congrescentrum Kleber in Parijs h j^in^ere voordeel artikel ii doet ziel et bot vl jonge p, Adolf Kolping bood arbeiders jeugd thuishaven DEN HAAG Vader Kolping werd hij ge noemd door zijn volgelin gen, de Duitse kapelaan die zich tot pionier ont popte op het gebied van het katholieke sociale ver enigingsleven. Morgen zal paus Johannes Paulus II hem tijdens een speciale eucharistieviering in de Sint Pieter zalig verkla- De herinnering aan de pries ter-pedagoog Adolf Kolping (1813-1865)-wordt tot op de dag van vandaag levend gehouden door de Kolpingverenigingen, ook wel Kolpingfamilies ge noemd, in een groot aantal landen die decennia lang een geschikte opvang bleken voor de mannelijke (arbeiders jeugd. Ook in Nederland be stond voor de oorlog een grote Kolpingbeweging. Als St.-Jo- zefgezellenvereniging heeft dit werk in 45 steden met zo'n vijftienduizend leden tot in 1941 een bloeiend bestaan ge leid. Tijdens de Tweede We reldoorlog werd het werk door de bezetter verboden en vrij wel alle bezittingen werden afgenomen en de gebouwen verwoest. Kolping was voordat hij kape laan in Elberfeld (Wuppertal) werd schoenmaker. Hij was een late roeping die sterk de invloed onderging van de on derwijzer J.G. Breuer. Deze had in 1849 een gezellenvere- niging gesticht en Kolping zou dit werk op grote schaal ver der aanpakken. In Keulen stichtte Kolping vier jaar na zijn wijding een nieuwe vere niging. Hij bleek inspirerend te werken en op tal van plaat sen ontstonden soortgelijke verenigingen. Ze wilden on derdak bieden aan de arbei dersjeugd die in die dagen vaak een zwervend bestaan leidde. Het aanbod beperkte zich niet tot godsdienstig-zede- lijke vorming alleen, de Kol pingverenigingen wilden de werkende jongeren ook in cul tureel en sociaal opzicht ver der ontwikkelen. Families Toen Kolping in 1865 stierf telde zijn organisatie 418 vere nigingen met zo'n 25.000 le den. Na zijn dood verspreidde de beweging zich ook elders over de wereld. In 1869 richtte de priester jhr. O. van Nispen tot Sevenaer in Nederland de St.Jozefgezellenvereniging op, die tot de oorlog een grote bloei kende. Kenmerkend voor de vereni gingen was dat de leden ervan zich zagen als grote families. In Duitsland, Oostenrijk, Zwit serland, Italië en Portugal le ven de Kolpingfamilies nog volop. Daarnaast zijn er Kol pingverenigingen ontstaan in Latijns Amerika. Volgens re cente schattingen bestaan er nu over de hele wereld zo'n drieduizend verenigingen met ruim 350.000 leden. Na het verbod in de oorlog be leefden de Kolpingverenigin gen in Nederland een zeer be scheiden heropleving. De regio 's Gravenhage kent een Kol- pingvereniging die, zo meldt ze, zijn activiteiten meestal in stilte pleegt te verrichten. Vele ouderen koesteren hun herin neringen aan hun verblijf in de Kolpingfamilies. Ze zeggen er niet op uit te zijn met spec taculaire activiteiten voor de dag te treden maar willen nu vooral mensen helpen die uit de boot dreigen te vallen met het voeren van gesprekken en het geven van cursussen, dit in de geest van vader Adolf Kol- ping. De Kolpingvereniging regio 's Gravenhage viert morgen om 10.00 uur in Zoeterwoude in de Christus Dienaarkerk de zalig verklaring van Adolf Kolping met een eucharistieviering. al vaker gediend als kader voor historische plechtigheden stemd i 1973 zetten Amerikanen en Vietnamezen hun handtekeijji onder' een overeenkomst die een einde moest maken verschrikkelijke oorlog in Vietnam. Deze week werd punt gezet achter de al even uitzichtloze strijd in dat Indochinese land, Kampuchea. Formeel tenminste. AaN de ondertekening gingen jaren moeizaam c vooraf met allerhande diplomatieke initiatieven en trekken tussen de diverse bij het conflict betrokken parti En omdat er zoveel bewegingen in het spel waren (en blijven), sprongen contacten vaak af omdat het wantrouwt elke onoverkomelijk De besprekingen belandden echter in een stroomvers ling als gevolg van de zich snel wijzigende internationale litieke verhoudingen. Het einde van de Koude Oorlog, l wegvallen van de Sovjet-hulp aan Vietnam en daardoor aan het bewind in Phnom Penh, het internationale isolen waarin China terecht kwam na het neerslaan van de de cratiseringbeweging op het Plein van de Hemelse Vr hebben ongetwijfeld stimulerend gewerkt op het vredes] Al die factoren fungeerden als een katalysator. De div^1 fracties kregen door hun respectieve schutsheren de 1 aangezegd om voldoende ernst aan de dag te leggen tijc| de onderhandelingen en eindelijk alle knopen door te I ken. Tot het laatste moment werd gemanoeuvreerd ting te geven aan de afspraken, zeg maar om er een bepi stempel op te drukken. Zo waren de Amerikanen erop u: de tekst een verwijzing in te lassen naar volkerenmoord c de Rode Khmer. Uiteindelijk hadden ze vrede met een wijzing naar de 'recente tragische geschiedenis van KanjcK VAN R chea'. v N HAA' zal v ;dag of extra komen uitstek erdelen ons voi tekoste mier Li vond n ke eler i in a£ i om lc ivoerd. tssecret bestaat dat de kliek van Poll de ki berade ALHOEWEL iedereen nu nog weet dat de Rode Kh verantwoordelijk was voor die tragiek, zal dat beeld ir loop der jaren vervagen en krijgt het vredesverdrag sle een verwaterde verwijzing naar de barbaarse metho waarmee de Rode Khmer in de jaren zeventig een va somberste bladzijden schreef in de wereldgeschiedenis, begrip 'killing fields' reikt veel verder dan de aangrijpe speelfilm; het staat symbool voor de horror waartoe het selijke soort in staat is. AlS lid van de Opperste Nationale Raad regering samenwerken, hebben de Rode Khmer mee handtekening gezet onder het akkoord. Dat verontrust weinigen. De herinnering aan vroeger is immers niet we veegd en aan de woorden vol goede wil wordt weinig en geloof gehecht. De 1 getoonde Ier grot< op weg verzeker kent dat de zijnen zich enige tijd gedeisd zullen houden, het ment afwachtend opnieuw greep te krijgen op de macht, latingen van sommige Khmer-leiders fnuiken elke illus VEEL zal de komende jaren, zeker in de overgangsper van anderhalf jaar, afhangen van de Verenigde Naties^ ook hier een eersterangsrol zullen spelen en daarmee maal aantonen een wezenlijke stabiliserende rol te ve: op het wereldtoneel. De verantwoordelijkheid van de V vs groot. De volkerenorganisatie zette immers niet «11 pp» haar gewicht in bij de vredesonderhandelingen, ze zetty->j vens een verordening op om de uitwerking ervt goed einde te brengen. Dat houdt risico's in, zeker moet- gezorgd worden dat groepen die elkaar tot voor naar het leven stonden, samenwerken en dat een land geen enkele democratische ervaring heeft, in goede HAA( kennis maakt met democratische spelregels en instellinpspers v Het vredesverdrag van Parijs kan dan wel formeel een ejven in maken aan twee decennia ellende en twaalf jaar burger^ids, m log, het bevat op zich geen enkele waarborg dat Kampuc studie ook eindelijk rust zal kennen en evolueren naar een det of h cratische samenleving. en, be: BEROEPINGEN N.W. Visser, kandidaat te Den Dolder. tel 05125-2655. Apothekersdijk 3 071 - 134 941 ct deel uit van Sijthoff Pers bv). De univer holen" mderin^ RitZ' g gistere eerste e? at 9, 2288 BC Rijswijk. 1 CA Den Haag Stadsredactie Leiden (tel. 071 - 144 046 of 071 -144 047): R Kleijn (chef), I Omgeving Leiden (tel. 071 - 144 048): K. van Herpen (chef), F. Buurman, drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pieters. Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Hols E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs K. Vi Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826) F Werkman (chef), P. Alleblas, D. Dij D Kiers, R Langeveld, drs. H.-F Ruijl. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Pië Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. (tel 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), C. de Kier, H. Nie secretaresse (tel. 070 - 3190 I s Courant maakt verder gebri I. Hofm dactioneel samenwerkingsverband vé België De algemene verslaggevers v. Ven en P. Vogels. De parlementaire re leveld, D. Hofland, P Koopman, D. va het Algemeen Nederlands Persbureai de volgende correspondente H Set I. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), u Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs. R. Vunderink (MoskouL V. Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado),^ Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). lefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vi n 18.00 tot 19.00 uur, op zi ientsprijzen (inclusief 6% btw) 76,60 Per kwartaal per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 24. 071 - 134 941 AMRCD BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 ëist i rnie t sh .RLEM, - n de na net een delijk. D rige mai het gev acht na op dat fidin vei plek) palen er irgereder De ver ins tot dr Dorgevel plat. C >PER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2