'Twin Peaks' in het kwadraat nalë NIETS IS WAT HET LUKT IN ZAAK-BOSIO CcidócSouoatit' Konhals Altes informeerde in 1989 als minister van justitie de Tweede Kamer onjuist over de zaak-Bosio. m FOTO: SP HOOFDROLSPELERS MICHEL BOSIO (45). In Arn- hem woonachtige Fransman. Za kenman of charlatan? Was direc teur van een bedrijf in auto-air conditioners. Vecht al sedert 1983 voor eerherstel, opheldering en schadevergoeding. Is naar eigen zeggen door geheime diensten en met medeweten van de Neder landse regering misbruikt voor een undercover-operatie bij de handel in wapens en drugs. Zou bedreigd zijn met moord en uitzetting. H. BELDERBOS (t). Eerlijk ac countant of wapenhandelaar? Werd in 1982 aangesteld als rege ringswaarnemer bij het bedrijf van Bosio. Goede kennis van oud staatssecretaris Van Zeil. Was di recteur van een reeks papieren bv's onder Arabisch toezicht. Deed in de jaren zeventig zaken in Iran als „freelance manager voor discrete contacten". Overleed in 1985 onder verdachte omstandig heden. H. PARISIUS. Vertegenwoordiger of geheim agent? Door Belderbos aangestelde verkoopleider bij het bedrijf van Bosio. Volgens diverse getuigen werkzaam voor de Ame rikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA. Heeft verklaard dat het be drijf van Bosio voor drugs- en wa penhandel werd gebruikt. BRIAN O'KELLY. Vertegenwoor diger of geheim agent? Amerikaan van Ierse afkomst. Eveneens door Belderbos aangestelde verkooplei der. Zou voor de Amerikaanse in lichtingendienst CIA hebben ge werkt. P. VAN ZEIL. Politicus of hand langer? Oud-staatssecretaris van economische zaken, nu burge meester van Heerlen. Verschafte tot twee keer toe kredieten aan Bosio's bedrijf. Nam Belderbos in de arm om Bosio's bv nieuw leven in te blazen. Stond volgens Bosio toe dat diens bedrijf door de Ame rikaanse inlichtingendienst als dekmantel werd gebruikt. KORTHALS ALTES. Minister of manipulator? Informeerde in 1989 als minister van justitie de Twee de Kamer onjuist over de zaak- Bosio. Nam in 1989 als grwoon kamerlid de leiding in het onder zoek naar de zaak-Bosio. Na an derhalf jaar studie concludeerde de kamercommissie, met uitzon dering van Groen Links, dat er onvoldoende reden was voor een parlementaire enquête. min of meer direct bij de zaak-Bosio en de container-affaire betrokken was. On duidelijk is ook gebleven waarom tegen de bij de container-smokkel betrokken partijen (Bosio incluis) nooit vervolging is ingesteld. Doofpot Is de Bosio-affaire één grote doofpot? Het hoofd van de opsporingsdienst van de Belgische douane meent van wel. De Nederlandse overheid zélf zit het onder zoek in de weg, zo verklaarde deze amb tenaar vorige maand nog. Het Veronica- programma Nieuwslijn wist de hand te leggen op een geluidsband waarop de veronderstelde DEA-agent Parisius tegen Bosio zegt: „Michel, je begrijpt toch wel dat je door Van Zeil gebruikt bent?" En Bosio zelf kwam vorige week nog met de beschuldiging dat het ministerie van economische zaken hem een fors bedrag aan zwijggeld heeft aangeboden. Een be wering die weer door het ministerie zelf met klem is weersproken. De kamercommissie voor de verzoek schriften heeft inmiddels haar conclusies over de zaak Bosio herzien. Volgens commissie-voorzitter Dijkstal wordt het tijd dat de rijksrecherche een onderzoek gaat instellen. Het Groen Links-kamer lid Peter Lankhorst neemt daar geen ge noegen mee. Als de bewindslieden Hirsch Ballin en Andnessen aanstaande woensdag geen volstrekte helderheid verschaften, wil hij een parlementaire onderzoekscommissie instellen. En als het aan Lankhorst ligt. komen in die commissie geen leden van de 'verzoek schriftenclub' te zitten. „Dat lijken me niet de meest aangewezen personen, aangezien zij zich zo gemakkelijk op het verkeerde been hebben laten zetten". Lankhorst. die de zaak Bosio al jaren als een terrièr volgt, heeft maar één doel voor ogen: de waarheid moet op tafel. Het kamerlid: „Als een gewoon onder zoek onvoldoende oplevert, moeten we maar naar het wapen van de parlemen taire enquête grijpen. Dat lijkt deze zaak me langzamerhand wel waard". R|ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 PAGINA 29 Van Zeilvroeger staatssecretaris van economische zaken en nu burgemeester van Heerlen, verschafte tot twee keer toe kredieten aan Bosio's bedrijf. FOTO: ANP DEN HAAG - Trouwe fans van de televisieserie 'Twin Peaks' hebben inmiddels een andere kijk op de werkelijkheid. Want in deze popu laire 'soap-noir' is niets wat het lijkt. Zo blijkt de vermoorde schoonheidsprinses Laura Palmer eigenlijk een aan bizarre seks ver slingerde drugskoningin te zijn ge weest. De trouwste echtparen in het plaatsje Twin Peaks bezondi gen zich aan overspel. Zelfs de sympathieke sheriff Harry S. Tru man raakt verstrikt in intriges. Het verhaal vormt zo'n kluwen van verwikkelingen en bedrog dat in de VS een telefoonlijn is geopend voor kijkers die het spoor zijn bij ster geraakt. Maar Twin Peaks is meer dan een bizar televisie-experiment. Wie zich verdiept in de inmiddels roemruchte zaak-Bosio komt al snel tot de conclusie dat ook in Nederland de schijn behoorlijk kan be driegen. Want net als in Twin Peaks zit het venijn juist bij de minst verdachte acteurs. Een 'goudeerlijke' Franse zaken man, diverse ministers, een staatssecre taris en burgemeester, een regeringscom missaris. En qua complexiteit steekt de Bosio-affaire, waarbij niet alleen drugs maar ook geheime diensten en interna tionale wapenhandel in het spel zijn, Twin Peaks zelfs naar de kroon. Aan staande woensdag roept Groen Links-ka merlid Peter Lankhorst de ministers Hirsch Ballin (justitie) en Andriessen (economische zaken) op het matje, in de hoop enkele sluiers weg te trekken. Airco's Voor de liefhebbers alvast een poging tot ordening. Het verhaal begint in 1981. De metaal-technicus Michel Bosio ziet zijn Russel bv, een in Arnhem gevestigd bedrijfje in auto-airconditioners, failliet gaan. Van de curator mag hij geen cent meer uitgeven, maar de Fransman heeft het geloof in zijn produkt nog niet verlo ren. Hij stelt een nieuw ondernemings plan op en klopt bij het ministerie van economische zaken aan voor subsidie. Het verzoek wordt afgewezen, maar na een door Bosio aangespannen beroeps zaak en advies van het bureau Beren schot komt staatssecretaris Van Zeil toch met 650.000 gulden kredietgarantie over de brug. Wel wordt als voorwaarde gesteld dat Bosio regeringswaarnemer Belderbos boven zich laat aanstellen. Daar begint volgens Bosio een ware nachtmerrie. Belderbos neemt vrijwel onmiddellijk alle touwtjes in handen. Samen met de door hem benoemde ver tegenwoordigers H. Parisius en Chris O'Kelly reist hij de halve wereld af om de airco's aan de man te brengen. Maar volgens Bosio komen er vooral gepeper de rekeningen binnen en nauwelijks or ders. De directeur begint argwaan te koesteren en zijn wantrouwen wordt nog versterkt als hij verneemt dat O'Kelly en Parisius nauwe banden hebben met de CIA en de Amerikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA. Aan de bar van het Haagse hotel Babyion hoort hij de heren enige tijd la ter samen met Belderbos boven een bor reltje filosoferen over internationale wa penhandel. Op acht augustus 1983 stuurt Bosio een brandbrief naar staatssecreta ris Van Zeil waarin hij het vermoeden uitspreekt dat zijn bedrijf 'onder de toonbank' in wapens handelt. Het is inmiddels zestien september 1983 als het ministerie van economische za ken actie onderneemt. Niet alleen Bel derbos wordt uit het bedrijf gehaald, ook Bosio moet inpakken. Directeur wordt J. Starrenburg, de nieuwe regeringscom missaris heet G. Verhoeven. Verhoeven krijgt een subsidie van 1,7 miljoen gul den toegestopt. Een klein jaar later gaat de bv echter alsnog failliet, zonder ook maar één airconditioner te hebben ver kocht. Volgens Bosio's advocaat Meijer hebben verschillende getuigen verklaard dat ook onder het bewind van Verhoeven én Starrenburg geen serieus werk werd ge maakt van het airco-bedrijfje. Er zou een 'Hollywood-achtige' bedrijvigheid zijn ontplooid, waarbij niets werd geprodu ceerd. Starrenburg ontkent dat en wijst met de beschuldigende vinger naar Bo- grote partij marihuana bevat. Vanwege een staking in de Rotterdamse haven zou de container niet in Rotterdam, maar in Antwerpen gelost zijn. Het is 4 november als Bosio de politie in Arn hem waarschuwt, die tot zijn verbazing geen enkele actie onderneemt. Rond de container trekt al snel een mist van geheimzinnigheid op. Heeft Bosio de politie nu wel of niet gewaarschuwd? De ministers Korthals Altes (justitie) en De Korte (economische zaken) ontken nen aanvankelijk dat er überhaupt een container met drugs is onderschept. Als uit Belgié berichten komen dat er toch echt wel een lading soft-drugs op naam van Bosio is gearriveerd, verklaren zij niets van een aangifte van de Fransman te weten. Pas in februari 1991 geeft Hirsch Ballin toe dat Bosio zich zes jaar eerder bij de politie in Arnhem had ge meld. De kamercommissie voor de verzoek schriften, die de zaak inmiddels in on derzoek heeft genomen, laat zich daar door gerust stellen. In haar eindverslag krijgt Bosio zelfs de complimenten voor zijn goudeerlijk optreden. Maar er is een kleine - doch niet onbelangrijke - on gerijmdheid. Hoe kon Bosio de tipgever zijn als de container al een week eerder door de Belgische politie in beslag werd genomen? Bosio deed zijn aangifte op 4 november, terwijl de Belgische douane de container al op 29 oktober had verze geld. Waren de Belgen dan soms helder ziend?, zo vragen verbijsterde waarne mers zich af. Hirsch Ballin is door deze chronologi sche blunder enorm in verlegenheid ge bracht. Uiteindelijk moet hij toegeven dat niet Bosio, maar een 'anonieme tip gever' de Nederlandse CRI en vervol gens de Belgische politie op het juiste spoor heeft gezet. Wie deze mysterieuze tipgever is, kan volgens de Belgische re gering „vanwege evidente veiligheidsre denen" niet bekend worden gemaakt. Kruistocht Terug naar 1985. Bosio begint kort na de drugsvondst aan een eenzame kruis- Het Groen Links kamerlid Peter Lankhorst wil een parlementaire onderzoeks commissie instellen, als de bewindslieden Hirsch Ballin en Andriessen aanstaande woensdag geen volstrekte helderheid verschaffen over de Bosio-affaire. FOTO: STEPHEN EVENHUIS tocht. Hij raakt er steeds meer van over tuigd dat het transport bedoeld was om hemzelf in een kwaad daglicht te plaat sen. De CIA zou zijn bedrijf met mede weten van de Nederlandse regenng heb ben gebruikt om drugs te verhandelen om met de aldus verkregen inkomsten wapens te kopen. Dat de CIA niet voor dergelijke transacties terugdeinst is vol gens Bosio bij het Iran-Contra-schandaal overtuigend aangetoond. Hij zet een stretcher neer voor de deur van het mi nisterie van economische zaken en eist dat de zaak tot de bodem wordt uitge zocht. Uiteindelijk weet hij zoals gemeld de ka mercommissie voor de verzoekschriften voor zijn zaak te interesseren. Deze commissie bouwt in ruim twee jaar een archief van anderhalve meter op, zonder echter op de meest prangende vragen eén antwoord te kunnen vinden. Opmer kelijk is dat in 1989 oud-minister van justitie Korthals Altes optreedt als voor zitter van de commissie. Óp zijn minst is dat geen handige zet, aangezien Kort hals Altes als oud-minister van justitie sio. Die zou een chaotische boekhouding hebben achtergelaten „twee kartonnen dozen met bonnetjes van seksclubs en vliegtickets". Feit is dat Starrenburgs partner, Verhoeven, al in 1976 nauw sa menwerkte met Belderbos in het metaal bedrijf Luyt bv. Een bedrijf dat in zes maanden tijd 1,5 miljoen gulden aan overheidssteun opsoupeerde. Kokosnoten Het wordt stil rond Bosio, die zich door EZ aan de kant geschoven voelt en bij alle instanties bot vangt met zijn verha len over wapensmokkel en de dubieuze rol van Belderbos. Tot hij in 1985 H. Parisius aan de telefoon knjgt die vraagt of hij een andere bv van hem mag opge ven als importadres voor kokosnoten uit Afrika. De berooide Bosio kan er enkele duizenden guldens mee verdienen en hapt toe. Enkele weken later waarschuwt dezelfde man Bosio dat de Afrikaanse container niet alleen kokosnoten, maar ook een

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29