„Schaakstukken moeten lekker in de hand liggen" iiJji£5j)JüOi Koppositie Forescate solide als eikenhout finale JEUGDKAMPIOEN ERIK VAN DEN DOEL: Toekomst Training Voetbal- weekeinde staat in teken van de periodetitels Zondagclubs Wachtlijst Eikenhout Geestrijk Geroutineerd £eidóc0omatit ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 PAGINA 27 LEIDEN - Hij is pas twaalf jaar en schaakt al de helft van zijn leven. Leidenaar Erik van den Doel zou wel eens een 'grote' kunnen wor den, zoals dat zo mooi heet. De speler van de Leidse schaakclub 'Op Eigen Wieken' heeft inderdaad al heel wat schaaksuccessen op zijn naam staan. In de afgelopen herfst vakantie werd hij in Arnhem Ne derlands Kampioen in de leeftijds groep tot en met twaalf jaar. Een gesprek met Erik, die ooit een si- multaanpartij van de Rus Sosonko won. Erik herinnert zich nog hoe dat ging: „Hij legde alleen maar de koning om en liep verder". De eerste persoon die ooit de naam Erik van den Doel in verband bracht met schaken was zijn vader Huib. Hij is het geweest die Erik hielp met de eerste schreden op het schaakveld. „Het was me opgevallen dat hij feeling had voor stratego. Hierin zit echter geen toe komst. Maar met diezelfde feeling kun je ook schaken en daar heb ik hem toe aangemoedigd", aldus zijn vader. Erik werd al snel lid van Op Eigen Wie ken (OEW), de jeugdschaakclub van de Merenwijk. Erik: „Eigenlijk was ik nog te jong voor de club, maar ze maakten voor mij een uitzondering". Waarschijn lijk zagen ze op de club ook, net als zijn vader en een buurman met schaakerva ring, dat het' wel wat kon worden met Erik. Na twee jaren behoorde Erik tot het selecte groepje, dat training kreeg van Rob Brunia, trainer van de KNSB. Hierna ging het erg snel. In 1988 tweede van Leiden (tot en met negen jaar), een jaar later eerste, vorig jaar vijfde tijdens de Open Nederlandse Kampioenschap pen in Arnhem en dit jaar dus winnaar van dit toernooi. Deze winst leverde hem, naast een bokaal, een schaakcom puter op. „Wel leuk, maar ik heb toch liever echte schaakstukken. Schaakstuk ken moeten lekker in de hand liggen", aldus Erik. Erik zit nu in de brugklas van de Visser 't Hooft scholengemeenschap in Leiden. Zijn klasgenoten weten wel dat hij schaakt, maar leven naar eigen zeggen niet bijzonder met hem mee. Schaken blijft toch een wat stoffige sport in hun ogen. De aanvallen die zijn sport te ver duren krijgt pareert hij meestal met een simpel „Voor schaken moet je hersens hebben". Overigens weet Erik nog lang niet zeker of hij later carrière als schaker wil maken. Hij wil eerst zijn middelbare school afmaken, voordat hij verder wil denken over een eventuele toekomst als prof. Bij deze keuze komt natuurlijk ook het internationale wedstrijdveld om de hoek kijken. In vergelijking met interna tionale schakers ziet Erik nauwelijks een concurrerende rol voor zich weggelegd. In Nederland moet de jeugd kennis op doen van het schaken naast een middel bare schoolopleiding, terwijl het bijvoor beeld in oostelijker gelegen landen veel meer begeleid wordt vanuit een soort 'schaakschoor. Het was daarom een ver rassing toen OEW deze zomer met maar één punt verschil tweede werd achter Rusland op een internationaal Team kampioenschap in Hongarije. Erik besteedt per week zo'n twee-en-half uur aan zelfstudie. Hij leest dan partijen na in schaakboeken of gaat de strijd aan met pionnen op de computer. Hiernaast komen nog de wekelijkse trainingen en de toernooien. Erik gaat hier naar toe Idoor KEES VAN KESTEREN LEIDEN - Dit weekeinde worden in de voetbalcompetitie de eerste prijzen van het seizoen verdeeld. De eerste periodetitel vormt de ex tra inzet op de zevende speeldag. Een aantrekkelijke prooi omdat de deelname aan de nacompetitie en de daarmee samenhangende kans op promotie reeds in een vroeg sta dium kan worden binnengehaald. In de Leidse regio zijn aantal clubs die vandaag of morgen het eerste feestje kunnen vieren. De strijd om de periodetitel geldt nog niet voor de zaterdageersteklassers en Alphense Boys. Daar valt pas over twee weken de beslissing. De zaterdagclubs in de tweede (RCL) en derde klasse (Lei den) maken geen kans op de periodeti tel. RCL kan echter wel een rol spelen in de uiteindelijke beslissing in 2b. De Lei derdorpers ontmoeten vanmiddag RVVH uit Ridderkerk (6-10) en kan op die manier SHO (6-8) een handje hel pen. Voor Leiden valt er weinig eer te behalen. De tegenstander van vandaag, het ongeslagen DEVJO, werd vorige week al periodekampioen en de Leidse ploeg moet eerst proberen de weg om hoog weer te vinden. In de vierde klasse ziet het er voor de regioclubs beter uit. Voorschoten heeft in 4a een uitstekende kans om het verloren terrein in één jaar weer goed te maken. De ploeg van Leo Holl steekt in een goede vorm en moet in staat worden geacht om tegen KMD in Wateringen de eerste bloemen in ont vangst nemen. In 4b kan Wim van Harskamp bij Ter Leede het eerste suc ces van dit seizoen gaan binnenhalen. De ambitieuze Sassenheimers kunnen tegen Be Fair de eerste stap naar het zo gewenste hogere niveau zetten. UVS en Roodenburg hebben in de duels tegen respectievelijk Rijswijk en Olym- pia andere zorgen dan de strijd om de periodetitel. In de eerste zes wedstrijden hebben de Leidse ploegen nauwelijks kunnen imponeren. De grootste zorg is dan ook voorlopig om uit de gevarenzo ne te blijven. Voor Blauw Zwart is de si tuatie minder nijpend maar de Wasse- naarders kunnen door een overwinning tegen Quick (H) wat ruimer afstand ne men van de onderste regionen. In de derde klasse wordt de beslissing om de periodetitel in een onderlinge confronta tie beslecht. Foreholte en Soccer Boys hebben beide negen punten uit zes wed strijden en de Voorhouters kunnen hun sterke debuut in de derde klasse dan ook bekronen. Geen onmogelijke opgave voor de ploeg van Mart de Groot vooral gezien het thuisvoordeel en het betere doelsaldo van de roodwitten. In de vierde klasse A maakt UDWS zijn favorietenrol voorlopig waar. De Leidse ploeg verloor slechts één punt en is voor de periodetitel voor de naaste belagers (DOSR. Meerburg en ROAC) niet meer te bereiken. Maar de confrontatie tussen ROAC en UDWS van morgen kan het verschil tussen de ploegen wel kleiner maken. In 4c maakt SVLV een goede kans op deelname aan de nacompetitie. Winst tegen het Haagse BTC kan de Ve- nema-equipe een flink eind op weg hel pen. Voor Altior gelden in 4c andere problemen. De strijd tegen de degradatie is met 2 punten al in vroeg stadium in gezet. Tegen het eveneens laag genoteer de Bodegraven kan de eerste stap naar vrolijker tijden worden ingezet. Erik van den Doel (rechts) en Jop Delemarre zijn twee exponenten van de goede jeugdopleiding van de Leidse schaakclub Op Eigen Wieken. FOTO: HENK SNA TERSE met in zijn achterhoofd zijn favoriete schakers: Nederlands Kampioen Jeroen Piket en Leidenaar John van der Wiel. Jan Timman vindt hij niet zo goed. „Te wisselvallig", zo luidt een korte analyse. Om even later iets meer uitleg te geven: „Hij wisselt zijn goede periodes te vaak af met slechtere". Zijn vader verwondert zich er nog elke keer over dat kinderen het geduld kun nen opbrengen om urenlang achter een schaakbord te kunnen zitten. „Boven dien zijn ze na wedstrijden vaak niet te vreden met een overwinning sec, maar moet het ook nog een mooie partij ge weest zijn". Schaakliefhebbers in de Merenwijk moeten wachten op een lidmaatschap van OEW. Aangezien het clubhuis aan het Valkenpad maar een beperkte ruimte biedt en de menskracht beperkt is, is er een wachtlijst ingesteld. OEW heeft nu honderd leden en is één van de grotere jeugdschaakclubs van het land. De vere niging heeft eigenlijk al vanaf het begin, tien jaar geleden, sterke spelers gehad. Bekende clubschakers als Machiel de Heer hebben hun roots in Leiden en naast Erik zijn ook Jop Delemarre (Ne derlands Kampioen in de klasse tot en met 14 jaar) en Dennis de Vreugt OEW- ers die nog van zich zullen laten horen. De reden voor het huidige succes? Erik denkt dat het voor een groot deel komt door de trainingen van Brunia. Zijn va der vult aan: „De jeugdleiders van de club hebben de afgelopen tien jaar de kinderen een goedf basisopleiding in de kunst gegeven. Op basis hiervan kan een trainer aan het werk gaan". Onder redactie van Kees van Kesteren Pijnlijk... Somber Er viel afgelopen zaterdag voor de 2500 toeschouwers op sportpark Nieuw Zuid in Katwijk niet veel te genieten tijdens de derby Quick Boys - Noordwijk. Het was koud en nat in de duinpan en de spelers konden ook geen warmte krijgen in de verkleumde botten van de voetballiefheb bers. Kortom, de 34e confrontatie kon niet boeien. Vooral in Katwijk leverde de 3-1 nederlaag heel wat sombere gezichten op. Na de aaneenschakeling van succes sen viel het voor de blauwwitte supporters niet mee om de negatieve score te accep teren. Het was dan ook opvallend stil op FOTO: ANDRÊ VAN HAASTEREN de tribunes. „Je kan nu eenmaal niet al tijd winnen", was de overheersende ge dachte na afloop en We staan nog altijd aan kop", klonk het in de riante be stuurskamer. Het is voor trainer Wim van Zwam te hopen dat zijn ploeg weer snel op het niveau van vorig seizoen is want anders krijgt hij snel te maken met commentaar van een wat mindere vrien delijke toonzetting. En waar dat toe kan leiden heeft Melbi Raboen vorig jaar aan den lijve ondervonden. Reclame Voetbal heeft de laatste jaren te kampen Idoor PETER KLEIN VOORSCHOTEN - Na zes speel dagen staat Forescate met een voorsprong van drie punten solide aan kop van haar afdeling in de tweede klasse van de landelijke hockeycompetitie. Afgelopen zondag werd de toen nog naaste concurrent Krimpen met liefst 7- 1 van het eigen veld gespeeld. De Voor- schotense formatie wil onder leiding van de nieuwe trainer, Wouter Eikenhout de lang begeerde promotie dit jaar daadwer kelijk realiseren. „We hebben nu het team om kampioen te worden", is de mening van aanvoerder Olivier Kist. „Na vier jaar op rij steeds tweede in de competitie, zijn we er echt aan toe eens te promoveren. Het verschil met vorig jaar zit 'm hier in, dat we nu geen onno dige punten laten liggen. Maar de weg is nog lang, want als je hoog op de ranglijst staat, zijn alle tegenstanders extra gemo tiveerd. We spelen dus wedstrijd voor wedstrijd, en elke wedstrijd is belangrijk. Gelukkig is de teamsfeer uitstekend. Als het wat minder mocht gaan, dan vangen we elkaar wel op". Een belangrijk aandeel in het uitsteken de draaien van Forescate in de hockey competitie, lijkt de komst van de nieuwe trainer en coach, Wouter Eikenhout. „We hadden een advertentie gezet, dat we een trainer/coach zochten", licht Oli vier Kist toe. „Wouter reageerde, Ber nard Thieme, de voorstopper, en ik heb ben toen een goed gesprek met hem ge had. waarna hij de nieuwe man werd". „Het was inderdaad een bewuste keuze van mij", beaamt de man, die toch maar langs de geroutineerde voors'topper wist te geraken. „Ondanks het feit, dat ik wist. dat ik naar Vlaardingen zou ver huizen, heb ik voor Forescate gekozen. Het zijn jonge jongens met enkele routi niers. die samen een technisch goede nen we kampioen worden. Of tenminste tweede, want ook de nummer twee van dit jaar promoveert vanwege en andere competitieopzet. De riante 7-1 overwin ning op en bij de toen nog naaste con current Krimpen geeft een duidelijke aanwijzing over de kracht van het huidi ge Forescate. „We speelden een briljante eerste helft", merkt aanvoerder Olivier Kist op. „We scoorden toen vijf doel punten. „De tegenstander gaf ronduit toe, dat we veel beter waren", vult Wou ter Eikenhout aan. „Zelf heb ik in die wedstrijd niet gescoord. Maar ja, ik heb een weddenschap met het team, dat ik een kratje bier beschikbaar stel, als ik niet scoor. En toen ze zo ruim voor stonden, gaven ze mij natuurlijk geen bal meer. Och, zolang we winnen, vind ik een kratje aanbieden niet erg. Het geeft alleen maar aan hoe de sfeer is". Op de vraag of er nog meer gedaan wordt dan met geestrijk vocht de team geest te verrijken, geeft aanvoerder Kist het volgende antwoord. „We trainen heel fanatiek twee maal in de week. Op dinsdag- en vrijdagavond van acht tot tien uur. Bij toerbeurt moeten we na af loop vrijdags een maaltijd bereiden, zo dat we dan nog wat langer met hockey bezig zijn. Daarbij hebben we nog een paar bankzitters, die graag willen in springen. Guido Klomp en Alexander van Liefland zijn gelijkwaardig aan wat er in het veld staat, dus we moeten er wel voor knokken". De aanvoerder heeft veel vertrouwen in de toekomst. „In de voorbereiding wonnen we met liefst 5-1 van Evergreen, dat (dit jaar concurrent met Roomburg) een sterk team heeft in de eerste klasse. Als dit jaar de promotie niet lukt, lukt het nooit meer". Voorals nog heeft Forescate drie punten voor sprong op de naaste belager Cartouche, dat overigens met ruime cijfers tegen de zich van een inzinking herstellende Leidse Studs ten onder ging. Alecto ver toeft vertoeft alweer in de onderste re gionen, maar de koppositie van Foresca te is zo solide als eikenhout. De selectie van Forescate wil onder leiding van Wouter Eikenhout de promotie dit jaar realiseren. FOTO: HENK SNATER- SE ploeg vormen. Maar wat me vooral aan sprak was de goede doorstroming van de jeugd naar de hogere teams. Wat de ploeg mist, is de fysiek, en juist daar kan ik, denk ik veel in bijdragen". Woorden, die ook door de aanvoerder worden on derstreept. Olivier Kist, die met zijn ten- nisteam districtskampioen van Leiden werd, vindt zich „een licht ventje, dat vrij tot behoorlijk technisch is, maar niet op fysieke gronden puckverlies wil leiden. Het werken met een team, dat lager speelt als zijn vorige club, eersteklasser Roomburg deert Wouter Eikenhout niet. Met veel inzet wist de trainer de ploeg uit Leiden weg te trekken uit de degrada tiezone, waarin ze tot zo ongeveer de voorlaatste wedstrijd vertoefden. Het goede werk van Wouter Eikenhout is bij Roomburg niet verloren gegaan. Het kopteam staat na zes wedstrijden op slechts één puntje van de koplopers Leusden en Evergreen. De lijn, die vorig jaar door Eikenhout werd uitgestippeld en tot de redding op het laatste moment leidde, werd doorgezet. Dat het ten koste van het Leiderdorpse Alecto ging, is voor het Leidse hockey uiteraard niet plezierig. De terugkeer van Rutger van Schaik scheelt Roomburg een hele reeks doelpunten, zodat het een team is ge worden, dat een goede kans op de titel heeft en houdt. Wekelijks meldt Room burgaanvoerder Bas Koning dan ook, dat zijn ploeg op de strafcorner wint, want dat is de bal, die Van Schaik er heel goed inknalt. Ook Forescate heeft zo'n strafcornerspe cialist. Laatste man Erik Kruismulder heeft die taak bij de Voorschotense ploeg. Met voorstopper Bernard Thieme vormt hij na een vijftal jaren het gerou tineerde deel van de Voorschotense ploeg. Een hechte defensie derhalve voor de uit de Al-junioren voortgekomen doelman Ferdinand van Loon. Paul de Jager (rechts) en Bobby van de Kamp (links) vormen het resterend gedeelte van de achterhoede. Het trio, dat het middenveld zo vast in handen heeft, be staat uit de twee oudste spelers van het team, routiniers Martijn van Paassen op rechts en Resa Tabarini op links. Olivier Kist staat, zoals een aanvoerder be taamt, in het centrum van de ploeg. De buitenplaatsen in de voorhoede worden ingenomen door twee tennisspelers, die staan opgesteld zoals in een goed heren- dubbel. De linkshandige Jan-Geert Vink op rechts en uiteraard de rechtshandige Gert-Jan Egberink op links. De spitspo- sitie, die hij als trainer/coach al heeft, wordt in het team ingenomen door Wouter Eikenhout. De man, die voor Forescate drie functies in één lichaam probeert te herbergen, gaat zelf niet zo sterk op de solotoer. „We hebben een prima sfeer bij Forescate", stelt Eiken hout. „Het is aan mij de taak, die sfeer zo te houden. Door de teamgeest kun- met een negatief imago. Problemen met supporters, agressie tegen scheidsrechters en het steeds meer overheersen van een speelstijl waar het voorkomen van doel punten voorop staat heeft veel mensen van de tribunes gejaagd. De wedstrijd tussen PSV en Ajax vormde echter een lichtpuntje in deze sombere tijden voor de nog altijd zeer populaire sport. De topper was een reclame voor het voetbal. Twee aanvallende ploegen, een spectacu lair scoreverloop en geen enkele gele kaart. Het kan dus wel en wij van Hut- spo(r)t hopen dat iedereen die zich bij het voetbal betrokken voelt deze positieve tendens voortzet. Dan wordt het eindelijk weer eens fijn langs de lijn. Pijnlijk Een van de aardigste aspecten van de sport is het persoonlijke duel. In de direc te confrontatie met de tegenstander kan men veel kwijt. Techniek, inzet en agres sie vormen de belangrijkste wapens waarmee een sporter zijn aoel probeert te bereiken. Maar soms heeft men daar niet genoeg aan. De wil om te winnen is dan zo groot dat men overgaat tot dingen waar men in het dagelijkse leven zelfs niet aan denkt. In het vuur van de strijd vervagen de normen. En dat is soms Iet- Somber... m FOTO: ANDRÊVAN HAASTEREN terlijk en figuurlijk pijnlijk. Compliment Jan Siemerink is weer terug in de schijn werpers. Na zijn goede prestatie in We nen waardoor hij een aanzienlijke sprong maakte op de wereldranglijst heeft de Rijnsburgse tennisser zijn promi nente plek op de voorpagina 's weer ge vonden. Na een mindere periode waarin zijn problemen met zijn trainer Frits Don de meeste aandacht kregen is Sie merink hard op weg naar de top 20 van de wereld. En dat vinden wij van Hut- spo(r)t een compliment waard.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27