LEIDEN OMGEVING 15 D66indewijk RIVATISERING NIET UITGESLOTEN luzenhof nader onderzocht Alphen trekt drie miljoen uit voor het milieubeleid REGIOJOURNAAL 3)e xcicLclic (Bou^ont BOUWPLANNEN? MJai ncr Mrbvcu- 991 jplfWSotmount ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 j iboratorium schenkt computer aan Slachtofferhulp Raadhuis Sassenheim na 17 december leeg 0. Cl - 00, 1f for jut ei Thelm nei 45, 21. 21 15, 21 ODEOI I8|KEMADE - Het irkomen van Laborato- Van der Sprong in de malige school „De Koper- Oude Wetering is gis- 1 (Ca in officieel in gebruik ge- Hoofdinspecteur F. uring van de Keurings- ;t voor Waren en direc- A.J.Mulder van de Vere de Bloemenveilingen Aals- ith w°l=r verrichtten de opening, lat zij een vloeistof goten in met bubbelend water ge- logo kleurde dat lang- rood. teur J.van der Sprong i3ec1 schonk ter gelegenheid van de opening als gebaar naar de plaatselijke gemeenschap een computer aan het vorig jaar opgerichte Bureau Slachtoffer hulp Alkemade. J.Pennings, de coördinatrice van dit bu reau nam de computer dank baar in ontvangst. „De overheid ziet het als zijn taak om de veiligheid en kwa liteit van levensmiddelen te stimuleren. Het adviseren wordt overgelaten aan particu lier initiatief, zoals Laborato rium Van der Sprong", zei hoofdinspecteur Schuring gis teren. Adviseren hoort niet tot de kerntaken van de overheid en zou in het geval van de keuringsdienst ook niet kun nen omdat die ook een opspo ringsfunctie heeft. Directeur Mulder van de VBA onderstreepte dat kwaliteit uit concurrentie-overwegingen steeds meer wordt gezien als een eerste vereiste. „Het heeft in de toekomst geen zin meer om met kwaliteit te schermen. Een ieder moet dan namelijk gewoonweg kwaliteit leveren" aldus Mulder Laboratorium Van der Sprong verricht levensmiddelenon- derzoek, houdbaarheidsonder- zoek van snijbloemen en on derzoek van (zwembad)water en de lucht in kantoorgebou wen met een gesloten ventila tie- of airconditoningssysteem. SASSENHEIM De Sassenheimse ambtenaren zullen in de week van 9 tot en met 13 december verhuizen naar het nieu we raadhuis. Het college van B en W stelt voor de operatie uit te besteden aan een verhuisbedrijf. De kosten zullen ruim achttienduizend gulden bedragen. De raadszaal en van het oude raadhuis zal echter nog tot en met 17 december functioneel moeten blijven. Op die datum staat namelijk nog een raadsvergadering op de agenda. Ook zal er nog tot en met 17 december getrouwd kunnen worden in de oude trouwzaal waar Akzo volgend jaar behangrollen wil exposeren. Daarna moet het nieuwe gemeentehuis klaar zijn voor officiële gelegenheden. De gemeente verwacht dat de verhuizing snel zal kunnen verlopen, omdat het meeste meubilair vervangen wordt. Toch waarschuwt men voor onderschatting. Zo wijst men erop dat naast een grote hoeveelheid papier, vier ladenkas- ten en een aantal bureaus ook een brandkluis van ongeveer zeshonderd kilo moet worden meegenomen naar gebouw. Gemeente Sassenheim krijgt meevaller van half miljoen SASSENHEIM De gemeente Sassenheim kan re kenen op een meevaller van bijna een half miljoen gulden. Als gevolg van een iets te pessimistische ra ming van het rijk in de deze zomer uitgebrachte tus senbalans, ging de gemeente uit van een te lage alge mene uitkering van het gemeentefonds. De rijksbe groting bleek op prinsjesdag minder somber. De ge meente krijgt daarom over de jaren 1990, 1991 en 1992 483.000 gulden meer dan waar op was gerekend. LEIDEN De raadsfractie van D66 gaat maandag voor de tweede keer de wijk in. Daartoe wordt een bijeenkomst belegd in buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23. Met name bewoners van Groenoord. Maredijk en Noorderkwartier zijn daar vanaf 20.30 uur welkom. De wijkbewoners kunnen de D66-raads- leden vragen stellen over problemen in hun buurt. Muziekschool gedupeerd door diefstal synthesizer ZOETERWOUDE De Stichting Mu- ziekonderwijs Zoeterwoude-dorp is gedu peerd door de diefstal van een synthesi zer. Het apparaat, een Yamaha met een waarde van 2500 gulden werd donder dagmiddag uit Ons Huis aan het Koster spad gestolen. De dief gaf zich bij een le raar uit voor reparateur en trok zich te rug in een kamer om de synthesizer bij te stellen. Toen de muziekdocent wat later ging kijken was de man met het apparaat verdwenen. De Zoeterwoudse politie heeft de dief nog niet kunnen achterha len. De Stichting Muziekonderwijs heeft een strop, omdat het apparaat vermoede lijk niet is verzekerd tegen insluipingen. De acht kinderen die les hebben kunnen voorlopig met een geleende machine ver- RANK BUURMAN .hiryHlDERDORP De ge prente Leiderdorp laat extern bureau onder- HeiitLken of de exploitatie Muzenhof, met de irin gevestigde muziek- wo J001 en °Penhare biblio- 3: |ek, en sportzaal Op zo. i3jeef kan worden verbe- Privatisering wordt t uitgesloten. Daarmee EN !m het Leiderdorpse col- (16* je van burgemeester en for kithouders gisteravond lens de begrotingsbe- hdeling de suggestie r, vestjh het CDA over om wouw,pp dure voorzieningen een kritisch onder nam: eijk te onderwerpen. Igens het CDA kosten mu- f^°"^"Jcschool en bibliotheek de 1 jaarlijks een miljoen gulden, waarbij nog enkele tonnen moeten worden opge teld voor de exploitatie van Muzernhof als cultureel cen trum. Gezien de moeilijke fi nanciële positie waarin Lei derdorp verkeert vond CDA- fractievoorzitter A. Roest dat niet meer aanvaardvaar. De PvdA kwam met de suggestie om sportzaal Op Dreef te slui ten. Wethouder C. Huigen van financiën toonde zich bereid de gemeentelijke accommoda ties te laten doorlichten. Zij was er vooralsnog echter niet van overtuigd dat het zinvol is om bibliotheek en muziek school elders onder te bren gen. De uitbreiding van de bi bliotheek gaat dan ook gewoon door. De opdracht daartoe is al gegeven. Frustrerend De Leiderdorpse oppositiepar tijen beleefden een nogal frus trerende begrotingsvergade ring. De alternatieve begroting van de PvdA werd door de collegepartijen met 14 tegen 5 verworpen. Het al ternatief voorzag onder meer in het terugdraaien van de be zuinigingen op het welzijns budget (150.000 gulden). Drie moties van PvdA en Groen Links ondergingen hetzelfde lot als de alternatieve begro ting. De suggestie om de on roerend goedbelasting meer te verhogen dan de milieuheffin gen om de lagere inkomens te beschermen werd door de col legepartijen niet overgenomen. Die waren ook niet bereid om de bezuiniging op de subsidie voor de anti-apartheidsorgani- satie LOTA ongedaan te ma ken, noch bereid dat geld aan Leiderdorp tegen Apartheid toe te kennen. Het gebruik van de inkomsten uit de ver hoogde legesgelden om bezui nigingen op schoolzwemmen en gymnastiek te compenseren werd eveneens door CDA, VVD en D66 niet geaccep teerd. De Does stortplaats De Does. De kosten van het niet doorgaan van deze stortplaats dienen uit ei gen middelen te worden ge dekt, als het verhalen van de schade niets oplevert. Als dat niet lukt moeten de Leider dorpse burgers dat via een verhoging van de onroerend goedbelasting betalen en niet via een extra verhoging van de afvalstoffenheffing, weder om om de lagere inkomens te ontzien. Het CDA was bereid dit standpunt over te nemen, maar dan moeten eerst de on derhandelingen over de stort plaats zijn afgerond. De motie is nu tot die tijd uitgesteld. Overigens merkte wethouder Huigen nog op dat de gemid delde inwoner van Leiden aan totale gemeentelijke belastin gen jaarlijks 200 gulden meer moet betalen dan de gemiddel de Leiderdorper. Daarmee verwierp zij de kritiek op het feit dat inwoners van Leider dorp veel meer aan milieuhef fingen moeten betalen dan Leidenaren. Veiling Flora koopt molen Veiling Flora in Rijnsburg heeft besloten de molen van de Kamphuizerpolder voor een gulden over te nemen van Wa terschap De Veen- en Geest landen. De ronde stenen riet- gedekte poldermolen uit het jaar 1783 met de naam „De Hoop Doet Leven", is een grondzeiler die staat aan de zuidzijde van het Oegstgees- terkanaal, circa tweehonderd meter ten westen van Rijksweg A44. De molen was vorig jaar nog door Waterschap De Veen- en Geestlanden overge nomen van het Hoogheem raadschap van Rijnland. De Verenigde Vergadering van het Waterschap besloot korte tijd later de molen over te doen aan de Rijnlandse Molenstich ting, omdat het maalwerktuig geen functie meer had voor de waterbeheersing in de Kamp huizerpolder. De Molenstich ting verkeert momenteel ech ter in een zodanig slechte fi nanciële positie, dat het be stuur de hoge onderhoudskos ten van een nieuwe molen niet meer op zich durfde te nemen. Veilingvereniging Flora in Rijnsburg bleek bereid de vier- wieker, onder dezelfde voor waarden onder haar hoede te nemen. foto: HENK VAN DEN ENDE wJ)ndem voor Swetterhage va" 1®isprietloop die afgelopen zomer met medewerking van Bart Boos in Rijpwetering is gehouden, i'nderafdim 4000 gulden opgebracht. Van de helft van dat bedrag heeft de organisatie een tandem en ;cu (hart fototoestel gekocht, die gistermiddag door Henk Zonderop en Ed Kanbier werden overhandigd )-i4.30 4 de zeven bewoners van woning 26 van het Zoeterwoudse Swetterhage. Het resterende bedrag fns'evekt ten goede aan de Stichting Geestelijk Gehandicapt Kind. FOTO: HENK VAN DEN ENDE t-Med ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gemeentelijk milieubeleid krijgt de ko mende jaren de hoogste prioriteit van burgemees ter en wethouders van Al phen. Zij willen jaarlijks bijna drie miljoen gulden uittrekken voor bijna der tig extra formatieplaatsen op diverse gemeentelijke afdelingen. Met deze extra mensen hoopt Alphen in de komende jaren een preventief milieubeleid te kunnen voeren. Dit alles staat in de nota „Voorkomen is be ter". die donderdag werd ge presenteerd door wethouder W. de Jong van Milieuzaken. Volgens de wethouder heeft het milieubeleid het stadium van vrijblijvendheid verlaten. „Voor roofbouw op het milieu' in het verleden betaalt de we reld nu de prijs onder andere door zure regen en de aantas ting van de ozonlaag. Om ver der verval te voorkomen moet het een en ander gebeuren". Vanuit het rijk is men daar al mee bezig via het „Kaderplan van aanpak NMP" (nationaal milieubeleidsplan). In dat plan staat welke milieutaken de ge meenten en regio's verplicht en vrijblijvend moeten uitvoe ren. Alphen gaat alle taken uit dit plan uitvoeren. „Dat heeft grote gevolgen voor de ge meentelijke werkorganisatie" vertelt De Jong. Op de eerste plaats voor het bureau Milieu zaken. Dit bureau telt nu nog 14 formatieplaatsen en met in gang van volgend jaar 17 plaatsen. Om alle taken uit het NMP uit te kunnen voeren moeten er 26 formatieplaatsen bij tot en met 1994. Dat kost jaarlijks 2.690.000 gulden. Dat geld moet komen vanuit de besteding van de financiële ruimte voor nieuw beleid, be zuinigingen op andere ge meentelijke uitgavenposten en eventueel verhoging van de gemeentelijke belastingen. Alle ambtenaren moeten in de toekomst al hun werk aan het milieu toetsen. Zij worden hierin bijgeschoold. Ook in tern gaat de gemeente reke ning houden met het milieu door bijvoorbeeld kringlooppa pier te gaan gebruiken. Naar buiten toe wil Alphen de in woners en bedrijven stimule ren ook mee te werken aan een goed milieu. Zo zal men in de bouw straks ir gaan betalen voor ken van een container onge sorteerd afval dan voor afval dat eventueel hergebruikt kan worden. De nota wordt in december in de gemeenteraad behandeld. Daarna worden de plannen verder uitgewerkt. een brandende de Leidsche Cou- 20 oktober 1931: Jisterochtend is in Den aan ern!aag de 50-jarige mej.C.B. in id geraakt, terwijl zij met bakken van visch bezig de hoofdas. Teneinde spetten te ,?.r sP®joorkomen, had zij oude kleuter3ranten om de Pan gewik- beid. Deze kranten vatten volgenchter spoedig vlam en toen b. trachtte deze vlammen dooven, vlogen ook haar verpreeren *n brand- Bij informa- ndere bae vernamen wij dat haar neus»estand zeer bedenkelijk ologie: Has" Oogheeli 15-15.oden Leidse burenruzie voor rdziekenfe Haagsche politierechter: k hartblPe 23-jarige electricien W.R. Extra bef* Leiden stond in het ver- i9.30-2pchtenbankje wegens belee- 0-15.30 uiging van een benedenbuur- 'dati'p0 touw. Reeds vier jaar brugsteeferschte er onrust in de Pot' 548i0.)|)eteidaan' waar de buren voorjaar getuigen verklaarden Geopendaak ruzie maken. De belee- e CEN' __igde juffrouw kwam verkla- ■w.JboP' dat zij het slachtoffer was rr. "Tèlefor^ri plagerijen van de boven- tot i6.0(Uren. Als ze rustig in het i™13' 1!Mstea iai werd er hard op luur en vloer getikt, tenge- Ketelboete waarvan zij lag te afdelingïhudden op haar legerstede, jp afspderd. die een half dozijn ge- igen a décharge had meege- deel, de juffrouw had zijn moeder beleedigd. De politierechter, die naarstig het dossier doorbladerde om de politierapporten te raad plegen, vond het onnodig meer dan twee getuigen te hooren. Het O.M. achtte het feit bewezen en requireerde 3 boete. Verd. zei in militaire dienst te zijn. Als hij twee kwartjes boete zou krijgen zou dit gelijk staan met 100 voor een ander. De politierechter, die alleen bij hooge uitzonde ring zulke zware boeten op legt, zond verd. met de door ,hem gevraagde straf van 50 ct. heen". Advertentie. „Dames! Indien uw hoofd en haar tegen de behandeling der permanent niet kunnen, houden wij ons voor een goede ondulatie aan bevolen. Kapsalon Tegelaar, Oude Singel 4, tel.2857". „De trein, die om 5.50 uur van het Centraal Station te Am sterdam vertrekt en des Za terdags te Weesp moet stop pen, is Zaterdagavond doorge reden. De machinist had zich vergist. Een dertigtal Wees- penaren is met den sneltrein van 6.20 uur uit Bussum, die voor deze gelegenheid te Weesp moest stoppen, terug- aemdelit icht, ontkende de juffrouw fiwelriekende qualificatie te febben toegevoegd, integen- „Voortaan zullen de taxi chauffeurs in Constantinopel den leeftijd van 50 jaar be reikt moeten hebben en va der van een huisgezin moeten zijn. De stedelijke overheid is nl. van meening, dat vaders van huisgezinnen voorzichtiger rijden dan jeug dige chauffeurs, die den laat- sten tijd dikwijls ongelukkén hebben veroorzaakt". „Tijdens een diner dat gister avond door de N.V. Het Ne- derl.Sportpark aan officials, medewerkers en pers-verte genwoordigers was aangebo den, heeft de directeur, de heer J.J.v.d.Bergh, medege deeld, dat een persoon die on bekend wenscht te blijven, ƒ300 heeft aangeboden ten be hoeve van de uitzending van een wielrijder naar de Olym pische Spelen te Los Ange les". Uit de Vragenbus. „Vraag: Ik heb een Duitsche dienstbode, moet daar nu ook voor ge plakt worden voor den Raad van Arbeid? Zij zelf is er niet voor, daar ze toch niet in Hol land blijft. Antwoord: Voor een Duitsche dienstbode moeten zegeltjes worden ge plakt, evenals voor een Hol- landsche". Voor Onze Kinderen. Door Oom Wim. „Harrie Jan Maat, Alphen. Om jou eens te laten zien hoe klein jouw opstelletje is als 't gedrukt is, wil ik het een plaatsje geven. En mag ik je dan nog eens even herinne- afspraak: „be- >ier slech Denk hier aan aan. Dag Harrie! Daar is Harrie Jan Maat en hij be schrijft ons een voorvalletje bij het touwtje-trekken". Het was iryderdaad een heel erg Een vorst onder de gangsters: „Scarface" Al Capone. klein opstelletje. Zo klein, dat het nergens meer terug te vinden was. Zou 't een grapje van die Oom Wim geweest „De Daily Express verneemt van haar bijzonderen corres pondent te Chicago, dat de foto: sp bendewereld wanhopige po gingen in het werk stelt om „Scarface" Al Capone uit de gevangenis te houden. Uit welingelichte bron wordt ver nomen, dat ongeveer 15.000 pond sterling iedere week door de bendeleiders Capone wordt bijeen gebracht om de autoriteiten voor het gewicht van hun goud te doen zwichten. De correspondent van de Daily Express is ervan overtuigd, dat, indien Al Ca pone toch nog veroordeeld zou worden, het geweldige fonds van den bendeleider voldoende zal zijn om aan al zijn persoonlijke behoeften te voldoen. Iedere cent zal be steed worden om het hem in de gevangenis comfortabel te maken, desnoods een particu liere cel voor hem alleen te krijgen". „Donderdagmiddag is in de raadzaal te Doetinchem een groot deel van het plafond naar beneden gekomen. Ge lukkig bevond zich op dat oogenblik niemand in de zaal, zoodat er geen persoonlijke ongelukken zijn voorgeko men. De origineele gravure van het in 1920 door den mi nister van justitie vastgestelde wapen voor de toen gevormde nieuwe gemeente Doetinchem is vernield". „Zaterdag heeft te Washing ton de jaarlijksche wedstrijd in welsprekendheid plaats ge had, waaraan door jongelui van negentien landen werd deelgenomen. De eerste prijs viel ten deel aan den Neder- landschen scholier Harry van Hoof, oud 17 jaar en leer ling van het R.K.Triniteitsly- ceum in Haarlem. Hij hield een rede over het Nederland- sche koninklijk Huis. Voorts sprak hij voor den vuist weg over „Het Nederland van de toekomst". De toehoorders kwamen onder den indruk van zijn ernstigen betoogt rant. Tweede werd Gerard uit Quebec, derde Martin Krieger uit Berlijn". Hans en Grietje Theater Het Appeltje verzorgt woensdag een optreden in cul tureel centrum De Rank in Noordwijk. De voorstelling is bestemd voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar en begint om kwart over twee. De toegang tot De Rank, Golfbaan 99, kost 7,50. Artsen In de regio West Nederland wordt dit najaar voor de vier de keer een driedaagse na- scholingscurcus voor huisart sen gehouden. Om zoveel mo gelijk huisartsen in staat te stellen deze cursus bij te wo nen. wordt deze tweemaal si multaan gehouden in de veer tien ziekenhuizen uit de regio en wel in de periode van woensdag 30 oktober tot en met vrijdag 1 november. Voor nadere inlichtingen: J. Eysink Smeets, huisarts en plaatselijk coördinator werkgroep des kundigheidsbevordering huis artsen, 01720-32059. Rommelmarkt Verzorgingshuis Hofwijck aan de Hazenboslaan 38 in Oegst- geest houdt woensdag een rommelmarkt. Met de op brengst worden enkele open bare ruimten veranderd en aangekleed. Geld daarvoor heeft Hofwijck niet. Er zijn vele soorten artikelen te koop, en ook draait het Rad van Avontuur. Bezoekers zijn wel kom tussen tien en drie uur. Bedrijf so vernam e Arjan Kamp. voorzitter van het Nederlands Agrarisch Jon geren con tact presen teert woensdagavond in de kantine van de IJsclub aan de Oostka naal weg in Ter Aar de bro chure ..Een vliegende start'. De presentatie vindt plaats op een bijeenkomst van Tuin- bouwjongeren De Meerlanden De brochure is het eerste deel in een serie van drie over be drijfsovername in de land- en tuinbouw. Voorts worden die avond lezingen gehouden door Willem van der Zwaan over: Na school eerst op een ander bedrijf, door Jochem van Vliet over: Na school eerst naar het buitenland, en door sociaal economisch voorlichter Dek ker over: Na school direct op 't eigen bedrijf: hoe ontwikkel ik dat bedrijf tot een modern le vensvatbaar bedrijf. Aanvang: acht uur. Amnesty Een schrijfavond voor Amnes ty International wordt maan dag gehouden in 'Ons Huis' in Zoeterwoude-dorp. Vanaf 20.00 uur worden brieven ge schreven aan een politieke ge vangene in Indonesië en aan een Griek die gevangen zit omdat hij om godsdienstige re denen dienstweigerde. Voetbal De beste jeugdvoetballers uit de Leidse regio spelen maan dag tegen de Amsterdamse ta lenten tot 15 jaar. Dat gebeurt vanaf 19.00 uur op sportpark Haasbroek in Zoeterwouae. Pankras De Sassenheimse toneelvere niging Pankras zal morgen en maandag en zondag 3 en maandag 4 november weer op de planken van Kasanova staan. De nieuwe prod uk tie is een thriller van Francis Dur- bridge met als titel Plotseling Thuis. Het stuk laat zien of een bij het publiek al bekende moordenaar in zijn opzet slaagt. Kaarten kosten f5,00 en zijn telefonisch te reserver en via tel 02522-14859. Kasa nova bevindt zich aan de Hoofdstraat 191 in Sassen heim. Troubadours Operettevereniging De Trou badours in Oegstgeest houdt maandagavond open huis in 't Groot Proffijt aan het Boer- haaveplein in Oegstgeest. De vereniging heeft nieuwe zan gers nodig. Aanvang acht uur. Disco Het Open Jongerencentrum Voorschoten houdt vanavond een disco in het Cultureel Centrum aan de Marijkestraat. De muziek wordt verzorgd door City Sound. Aanvang half negen, afloop één uur. Entree J7.50. Het OJC heeft soosdagen op woensdagmiddag en -avond, donderdagmiddag, vrijdagmiddag i vond. Ook zijn Informatie: 071-619407. Vocaal ensemble LEIDEN Het Leids Vocaal Ensemble geeft morgenmiddag om 15.00 uur een concert in het Groene Kerkje in Oegst geest. Eerder is in de Uit-bijla- ge ten onrechte vermeld dat dit om 20.15 uur het geval zou zijn. ADVERTENTIE OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komi-certiliciat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15