Bokscoach Fritz Sdunek betreurt l verdwijnen l sport in 5 het Oostblok Wielrenster Ingrid Haringa lacht het laatst - fteidi&Qowuvnt SPORT VOETBALLERLEI Vragen met het bekende antwoord Ikrai ZATERDAG 26 OKTOBER 1991 Twistgesprek tussen Menem en Maradona BUENOS AIRES President Carlos Menem van Argentinië volhardt in het woordenspel met Diego Marado na. Menem ontkende aantijgingen van de voormalige sterspeler, als zou hij de met drugs-problemen kampende Maradona hebben gebruikt om de aandacht van het volk af te leiden van de politieke problemen in Argen tinië. Menem vroeg zich tijdens een vraaggesprek op televisie af, hoe Ma radona bij die beschuldigingen komt. „Ik heb Maradona altijd gestimu leerd", aldus de voetbalfan Menem. Parreira haalt doelman terug RIO DE JANEIRO De nieuwe Braziliaanse bonds coach Carlos Alberto Parreira heeft ex-international Carlos voor de vriendschappelijke interland tegen Joegoslavië, op 30 oktober, teruggehaald. De 35-jarige sluitpost stond in 1987 tegen Chili (0-4) voor het laatst in het Braziliaanse team onder de lat. Carlos maakte ook de wereldtitelstrijd in 1986 te Mexico mee. Het duel tegen Joegoslavië vormt de eerste test voor Par reira. De opvolger van Falcao riep geen Brazilianen op, die in Europa hun brood verdienen. Grijzenhout naar Eendracht Aalst AALST Han Grijzenhout is de nieuwe trainer van Eendracht Aalst. De Nederlander is de opvolger van Laszlo Fazekas. De voormalige Hongaarse internatio nal werd ontslagen vanwege de slechte resultaten in de hoogste klasse van de Belgische competitie. Aalst, afgelopen seizoen gepromoveerd, behaalde in elf duels vijf punten. Zware straf Alex Smith GLASGOW Alex Smith, trainer van Aberdeen, mag een jaar niet op de bank zitten. Bovendien heeft de tuchtcommissie van de Schotse voetbalbond hem een boete van bijna 3.500 gulden opgelegd. Smith had commentaar op het arbitrale trio, na dat de club van onder andere Snelders, Van der Ven, Gillhaus en Ten Caat een wedstrijd voor de League Cup te gen Airdrieonians had verloren. Beckenbauer wil lafaards kwijt MUNCHEN Franz Beckenbauer wil bikke lende spelers van Bayern Miinchen zien. Voet ballers die hun been intrekken tijdens persoon lijke duels, mogen wat hem betreft vertrekken. Beckenbauer en Karlheinz Rummenigge zijn sinds gisteren officieel terug bij Bayern Mün- chen. Voorlopig alleen als adviseurs. Na 25 no vember als vice-voorzitter, mits tweederde van de leden vóór een wijziging in de statuten stemt. Doel van hun komst: Bayern uit de misè re helpen. Kroaten spelen om eigen titel ZAGREB De strijd om de eerste voetbaltitel van Kroatië zal dit weekeinde in Varazdin be ginnen. De deelnemende verenigingen, waarbij HASK Gradjanski, Rijeka, Hajduk Split, Osijek, Zadar en Istra Sibenik spelen vijf ronden in V DEN HAAG/LEVERKU- SEN Problemen? Die zullen er vast wel komen. Met een goed gesprek is evenwel alles op te lossen. Voor Fritz Sdunek zit het leven niet zo moeilijk in elkaar. De nieuwe Neder landse bondscoach boksen wil er met zijn vier WK- gangers gewoon het beste van maken. Dan, na de mondiale titelstrijd in Sydney (14-25 november) zien we wel weer. In elk geval tot en met eind de cember. Dan loopt z'n verbintenis met de Neder landse Boksbond (NBB) af. „Ik wil alles voor de jongens doen", zegt hij. „Ik heb namelijk gezien wat er met een egoïstische levenshouding kan gebeu ren". Frits Sdunek is Duitser. Ge trouwd en vader van een dochter. Wós burger van de DDR. Het socialisme ziet er in theorie aantrekkelijk uit, vindt hij. Voor sporters was het in de praktijk ook werke lijk ideaal. Het systeem gaf je als sporter een degelijke oplei ding, goede wetenschappelijke begeleiding en stelde je in staat full-time met iets als bok sen bezig te zijn. De narigheid als gevolg van levensgevaar lijk experimenteren laat hij dan maar buiten beschouwing. De meeste ingrediënten van deze sportcultuur had Sdunek nochtans graag willen behou den. Ook toen hij in 1990 zijn sportschool in Schwerin (DDR) verliet om naar Lever- kusen te verkassen. „Ik heb de indruk", vertelt Sdunek, „dat het westen het liefst alles uit het Oostblok in de prullenbak laat verdwijnen. Bij het open gaan van de grenzen stuitte mij dat tegen de borst. Het goede uit de DDR laten wij zo maar vergaan. Doodzonde". De 44-jarige sportleraar doelt dan met name op het gegeven dat hij thans zijn oude vak als ingenieur moet uitoefenen. Bij pillenfabrikant Bayer, waar hij dan ook nog eens de bok- stalenten van de sportvereni ging Bayer 04 Leverkusen op leidt. Of thuis alles beter was, luidt de vraag. „Neen", ant woordt hij. „Op sportgebied wel, maar in het dagelijkse le ven niet. Het socialisme werk te het egoïsme in de hand. In de praktijk van alledag was het slecht. Ach, kijk alleen maar wat de leiders van het land voor zichzelf vergaarden. Het failliet van de theorie is ermee verklaard". Drempel Het woelige leven van Sdunek verklaart waarom hij zich nauwelijks zorgen maakt om oneffenheden die zijn pad moeilijk begaanbaar maken. Hij is wat gewend. Deze ka raktertrek kan hem in de rol van boksbondscoach van pas komen. Z'n voorganger gaf zich gewonnen bij de zoveelste drempel die de NBB opwierp. Stan van den Driessche was het beu structuren tot stand te brengen, die door toedoen van de bond niet duurzaam bleken. De bekende druppel was het gegeven dat hij, bij het uitbrei den van z'n functie van twin tig naar dertig uur per week, de auto-kilometers die hij voor de bond reed zelf moest gaan betalen. Van den Driessche is Fritz Sdunek (rechts) onderwijst Arnold Vanderlijde, die bij zijn ploeg Bayer 04 Leverkusen uitkomt. van mening dat hij „succes tot stand heeft gebracht". Dat het tot eind '92 lopende contract per 31 oktober aanstaande door de rechter wordt verbro ken (er is inmiddels overeen stemming over een schadever goeding), vindt hij sneu voor het boksen. „Denk je niet dat het voor mij eenvoudiger was geweest alles te slikken en naar het WK in Sydney en de Olympische Spelen in Barcelo na gaan? De NBB, dacht ik, al les wel zou pikken. Niet dus. Het voornaamste is dat m'n gemoedsrust nu goed is". Sdunek, na de Hongaar Bodis (1988) opnieuw een buitenlan der in Nederlandse dienst, mag de scherven gaan lijmen. Zowel de NBB als de Duitser zelf had maar al te graag be sloten tot na Barcelona met el kaar in zee te gaan. Een belof te van de bond aan de leden om dit jaar een open sollicita tieprocedure te starten, stond zo'n langduriger overeenkomst in de weg. „Men zal echter van heel goeden huize moeten komen om hem straks in de keuze van de kandidaten te verslaan", aldus licht voorzit ter Henk Los van de NBB al vast een tipje van de sluier op. Meistermacher Sdunek, die na het afhaken van Hennie van Bemmel (De Gong/Apeldoorn) als kandi daat in beeld kwam, heeft dan ook een indrukwekkende staat van dienst. Hij leverde in de loop der jaren dertig Oostduit- se en zes Europese kampioe nen af. In Seoul begeleidde hij Andreas Ztllow naar de gou den plak. Na zijn aantreden bij Leverkusen kreeg hij onder anderen Arnold Vanderlijde onder zijn hoede. Sdunek bracht de zwaargewicht, die vertrok bij de op conditie en kracht gefixeerde Michel van Halderen, technisch en tac tisch op niveau. Hij kweekt zo al gedurende 21 jaar kampioe nen. In Duitsland noemen ze hem: „Der Meistermacher". De ex-bokser, die als amateur 130 maal in de ring kwam („Niet veel voor onze begrip pen"), verheugt zich erop „Vroeger was dit niet mogelijk geweest", zegt hij. „De Neder landse ploeg is wel eens bij mij in Schwerin op bezoek ge weest, maar een DDR-trainer zou zelf nimmer de grens zijn overgekomen om zijn diensten aan te bieden. Het is prettig, dat dit nu wel kan". Sdunek, die een diploma be haalde aan de Sporthochschule in Leipzig, gaat in Nederland intensief samenwerken met trainer Ben Zwezerijnen. Sa men gaan zij met de boksers Mighei Dias (bantam), Orhan Delibas (zwaarwelter), Peter Zwezerijnen (halfzwaar) en Arnold Vanderlijde (zwaar) naar de wereldtitelstrijd in Sydney. De voorbereiding zal minimaal zijn. Sdunek is mo menteel nog voor vijf dagen in de week verbonden aan Le verkusen. Pas bij een eventue le verlenging van het contract denkt hij twee dagen per week voor Nederland beschikbaar te zijn. De nieuwe nationale A- en B-selecties (circa 25 man), die na de nationale titelstrijd met de finales vandaag wor den bekend gemaakt kunnen vooralsnog minimaal van zijn diensten gebruik maken. De begeleidingsgroepen op me disch, materieel en organisato- sche wel aangebleven. Daar kan Sdunek z'n voordeel mee doen. Hoe het verder moet met de intensieve contacten die Van den Driessche had op gebouwd met de plaatstelijke clubtrainers, blijft de vraag. Sdunek: „Het interesseert mij in elk geval niet waarom Stan is vertrokken. Ik ken hem vrij goed, maar hij heeft het mij niet verteld. Kan me ook niet schelen. Ik wil met een schone lei beginnen, zonder bevoor oordeeld te zijn. Of de taal een probleem wordt? Ik denk het niet. Ik kan alles toch voor doen?". En, lachend: „Er dreigt op den duur één pro bleem: dat is als boksers van mijn school tegenover die van jullie nationale selectie komen te staan. Als ik goed heb geke ken, is dat bij de WK nog uit gesloten. Ach, een probleem voor de toekomst. Ik lig er niet wakker van". Vraag: wat is de overeenkomst tussen Jupp Heynckes, Han Berger, Piet de Visser en Cor Pot enerzijds en Co Adriaanse anderzijds? Antwoord: de prestaties van hun ploeg zijn ondermaats. Vraag: wat is het verschil tussen het genoemde kwartet en Co? Antwoord: de vier zijn ontslagen en Adriaanse niet. Bayern München, Fortuna Sittard, Willem II en NAC gaven hun oefenmeester dit seizoen de zak, waarbij opvallend is dat alle betrokken clubs in zuidelijker streken opereren. Zo is er een parallel te zien tussen zuid-Duitsland en zuid-Nederland. Een lijn die verder kan worden doorgetrokken, want ook in België zijn al een paar voetbaltrainers ontslagen. In Italië, Spanje en vooral Griekenland is deze procedure schering en inslag. Bondscoach Vicini zit al enige tijd op zijn ontslagbrief te wachten, nadat de Italiaanse landenploeg zich na het teleurstellende WK van vorig jaar ook niet dreigt te plaatsen voor het EK van volgend jaar. Arrigo Sacchi, de man die na de tropenjaren bij AC Milan zo graag een jaartje 'studieverlof' wilde hebben staat naar verluidt al te trappelen. Op deze zelfde manier kwamen Rinus Israel en Thijs Libregts in Boekarest en Thessaloniki aan de slag. Libregts zal binnenkort, als het Nederlands elftal in Griekenland gaat spelen om zich definitief voor Zweden te gaan plaatsen, wel weer uitgebreid worden 'opgevoerd'. Hij zit tenslotte wel erg dicht bij het vuur en zal dan ongetwijfeld als het orakel van Saloniki zijn visie op het duel geven. Maar terug naar boven genoemd vraag- en antwoordspel. In München, Sittard, Tilburg en Breda werden na het ontslag van de hoofdtrainer nieuwe machthebbers benoemd. Lerby liet zijn vleeshandel in de steek, maar toen hij ontdekte wat voor Bratwurst hij in Beierens bierstad in de frituur had, sloeg de schrik hem om het hart. Er veranderde kortom niets in München. In Zuidlimburg zag George Kessler ook al geen kans om het tij te>doen keren bij Fortuna. Sinds zijn aantreden bleef het kommer en kwel in stadion De Baandert, waar dank zij de komst van een Duits/Nederlandse Bourgondiër als trainer slechts het culinaire niveau in de clubkantine wat zal zijn gestegen. In zuid-west Brabant kan nog geen balans worden opgemaakt. Willem II kwam niet in actie sinds het verdwijnen van Piet de Visser, voor wie deze week Jan Reker werd aangetrokken. Een pikante transfer, omdat De Visser nota bene een contract voor het leven had. De spraakwaterval onder de voetbaloefenmeesters, die de anonimiteit van de tribune niet langer kon verdragen, kreeg voor die onverstandige terugkeer op het veld de rekening gepresenteerd. Als hij gewoon technisch directeur was gebleven had hij zijn 'contract' rustig kunnen uitdienen en zijn pensioen in Tilburg kunnen halen. In Breda moest één van de snelst geklede oefenmeesters van ons land, Cor Pot, al rap het veld ruimen ten gunste van zijn assistent, de loyale tuinkabouter Jo Janssen. Sindsdien ging het ook in de-stad-met-het-meest-bekende- voetbala vondje van de lage landen bepaald niet beter. Goed, het bekerduel met amateurclub De Treffers werd dan nog winnend afgesloten. Maar afgelopen weekeinde ging het al weer mis, tegen Go Ahead Eagles. In München, Sittard, Tilburg en Breda weet men nu ook dat het vervangen van een trainer niets anders is dan het doen van ouwe wijn in nieuwe zakken. De nieuwe trainer vervangen door een nóg nieuwere heeft al helemaal geen zin. Wat dat betreft zal het record van het verblijf van een oefenmeester bij een club toch al nauwelijks meer kunnen worden gebroken. Immers, de Pool Boniek hield het zelf na pakweg drie uur al voorgezien bij Pisa. Daar bleek nog meer scheef te zitten dan de bekende toren ter plaatse. Inmiddels is Boniek overigens al weer ergens in Italië onderdak. Zoals ook Co Adriaanse nog steeds onder de pannen is bij FC Den Haag. Daar is het bestuur verstandig en houdt de trainer gewoon in dienst en de hand op de knip. Ontslag zou immers veel geld kosten en dat is misschien nog wel de belangrijkste reden waarom in het Zuiderpark geen koppen rollen. Voetbalrealisme heet dat veel te weinig voorkomende fenomeen in de voetballerij. Hoefje ook geen vragen te stellen waarop het antwoord al bij voorbaat bekend is. P.S. Vraag: zou die Johnny van 't Schip, die weigert om nog langer rechtsbuiten te spelen bij Ajax, niet wegens werk-weigering kunnen worden ontslagen? Of gewoon zo snel mogelijk verkopen, met een stevige boete ter hoogte van het 'tekengeld' bij z'n nieuwe club? »art np bndanl anglijsl pkerd Metgo< redd> Spart ad niet ponsje 'zagen lach d< Haag en: 2 Imotie j de di Ingrid Haringa hoopt haar successen tijdens de WK in Stuttgart volgend jaar bij de Olympische Spelen te herhalen HOOFDDORP In het huidige sportjaar leverde Ingrid Haringa onbetwist de meest opzienbarende prestatie. Ze was bekend van haar sprints op de smalle ijzers, van een vierde WK-plaats. Het ijs smolt abrupt onder haar voeten weg en de smalle tubes begonnen te rollen. Op de weg en - afgelopen jaar voor het eerst - ook op de baan, wat prompt twee wereldtitels (sprint en puntenkoers) oplever de. Haringa is 27 jaar oud en beweert stellig dat haar topniveau in het 28ste levensjaar zal vol gen. In Barcelona moeten dus de criticasters defini tief de mond gesnoerd worden. Want die baga telliseerden haar gouden plakken dat het een lieve lust was. „Het leek er na Stuttgart wel op of ik zo van een driewieler op een baanfiets was gestapt". FOTO: AP Hoofdschuddend kan twee maanden na haar hel dendaden in de Hans Martin Schleyer Halle nog verhalen over haar persoontje herinne ren. „Ik word er een beetje moe van als ik kreten hoor van 'vol gas, verstand op nul'. Ik heb daar toch echt niet puur stompzinnig op die baan rondgereden? Misschien ken ik nog niet alle technieken en tactieken op de baan, maar fietsen doe ik natuurlijk al minstens zes jaar behoorlijk intensief. Het is dus allemaal wat overdreven in de media. Want op de weg moet je best behoorlijk meetrappen en na denken wat je doet", klinkt het meteen strijdlustig. Die geprikkelde houding past eigenlijk niet bij Haringa. Thuis in Hoofddorp profileert ze zichzelf vooral met een vro lijke, gezellige en vooral posi tieve babbel. Een vlotte meid, die de laatste tweehonderd meter in 11,9 seconden af flitst. Haar gouden plakken hangen achteloos over de thermostaat. We proberen als voorzet een vergelijking te maken met de heldenverering, die streekge noot Yvonne van Gennip ten deel viel na haar drie gouden plakken in Calgary. „Maar wat stelt baanwielrennen nu voor? Het wegwielrennen spreekt toch veel meer tot -de verbeelding van de mensen. Schaatsen is daar bovenop weer veel populairder dan wielrennen. Yvonne van Gen- nip kent toch iedereen, Leon- tien van Moorsel kennen ze misschien ook nog wel, maar Ingrid Haringa, dan moeten ze toch wat langer nadenken. En drie keer olympisch goud is heel wat anders dan mijn me dailles in Stuttgart". Trots „Natuurlijk ben ik best trots op mijn prestaties en is het ook best leuk als andere mensen dat waarderen. Het zou zelfs onzin om te zeggen: 'Dat hoeft van mij allemaal niet'. Als de mensen maar reëel blijven. Gelukkig zijn de Nederlanders in dat soort dingen heel erg nuchter. Als het minder gaat trappen ze je de grond in, dus mogen ze er ook best aandacht aan besteden als het heel goed is gegaan". We keren terug naar de basis, het schaatsverleden van Ha ringa. Vanaf haar zestiende vult de topsportgedachte haar leven. Het wachten was op de doorbraak, die ze in '88-'89 re aliseerde met een vierde WK- plaats. En het betekende direct het begin van het einde. „Bondscoach Eppie Bleeker vond dat ik meer op trainin gen en wedstrijden aanwezig diende te zijn. Zo niet, dan zou dat ten koste gaan van het sponsorbedrag dat ik ontving. Maar juist van dat geld kocht ik bij m'n werkgever de vrije dagen voor het schaatsen. Zon der dat geld zou ik dus nog minder kunnen trainen. Ik vond dat ze het resultaat bo ven m'n aanwezigheid moes ten stellen. Als een ander meisje met honderd procent aanwezigheid zestiende wordt en ik met vijftig procent vier de, dan telt dat toch? Ik heb toen de eer maar aan mezelf gehouden en ben gestopt. Ik had gewoon geen zin om er met problemen uitgegooid te worden". Even later groeide echter de frustratie bij de politie-agente uit Hoofddorp. „Ik zag name lijk dat zowel de trainer als de meisjes heel veel trainingen misten. Dan denk je direct: 'Er is een spelletje met me ge speeld'. Maar gelukkig ben ik nu degene die het laatst kan lachen. Bleeker is geen trainer meer. Dus was ik ook niet de enige die problemen met hem had. Hij haalde gewoon onte recht de touwtjes aan. Jammer voor mij, want nu weet ik niet precies wat ik in het schaatsen nog had kunnen bereiken". Serieus Stoppen met schaatsen was in '89 nog teveel gevraagd voor Haringa. „Ik was nog veel te fanatiek en kon gewoon nog niet zonder wedstrijdsport. Ik probeerde het twee jaar op de marathon, maar daarin bleek ik geen supertalent. Is toch wat anders dan sprinten. Het duurvermogen dat ik met fiet sen wel heb, dat heb ik kenne lijk met schaatsen niet. Dan spreek je toch ook andere spie ren aan. Ik reed vaak een beetje middenin, ook wel eens achteraan. Over het algemeen was het huilen met de pet op. Dat was niets voor mij. Ik was niet echt serieus meer bezig, kon daar m'n ei niet kwijt. Wilde weer echte topsport be drijven. Dus ging ik tachtig procent werken en kijken waar ik nationaal en interna tionaal als wielrenster zou staan. Ik ben best een uitzonderings geval. Het is natuurlijk niet zo dat alle schaatsers goed kun nen wielrennen. Fietsen was altijd een onderdeel van mijn schaatstraining. Ik kon altijd al redelijk goed fietsen, alleen deed ik aan topschaatsen. Dat was de eerste keus". In een jaar tijd fietste Haringa zich in de picture als degelijk wegrenster, die altijd een felle eindsprint in huis heeft, en bij toeval ook nog als renster met een baaninstinct. In februari stapte ze voor het eerst het ovaal op. „Met de gedachte om me via het NK voor het WK te plaatsen", zet ze haar oor spronkelijke bedoelingen nog een keer op een rijtje. „In Ne derland, waar maar weinig bÈ^anrensters van niveau zijn, Ikijke [t r Mey moest dat lukken. Ik had j nog wel een bepaald vert) wen dat een plaatsje bij de| ste acht op het WK er inLf^ zitten om me zo te plaaj^ _es voor de Olympische Spele^ Niveau h'ed In het land der blinden is br dil oog koning; in die terfcen ti werd haar overwinning opi uit\ koningsnummer, de sprint ter afgeschilderd. Ook mePkteris oordeel wil Haringa wel afrekenen. „Dat er wereldJJ, 0-i, misschien maar honderd trs 2 mes serieus sprinten zegt r over het niveau. In het f blok en in Amerika zijn e melijk meiden die zich Vechtei maal geven, al hun tijdfoele moeite erin stoppen, ftveen), wordt alleen grof onde waardeerd in de media. I maar naar Stuttgart. Bij,bUUr. baanwedstrijden waren fcch welijks Nederlandse jourrpgen ten en al helemaal geen tereen Vrou wenbondscoach Hoekstra zal Haringa naar. waarschijnlijkheid in z'n tionale AMEV-selectie ofs men. En dat terwijl haar tijje loopbaan zeker niet in he£r drang mag geraken. Eeifles genstrijdigheid ligt dus ofd SP loer. „Nee, hoor. Ik ben oi(en wijs genoeg om daar bovfl staan. Ik kan namelijk Indam' ook nadenken", stelt ze ej zinnig vast. is en

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10