LEIDEN OMGEVING Bezwaar tegen loogte bouwplan lan Witte Singel jfoidae 9 Paard van Troje rijdt door binnenstad naar Oudheden '9 Bewoners Hoge Rijndijk onthutst over bouw studio Slimme EHBO-kit £eidóe0ou/ia/nt Somxvrit VRIJDAG 25 OKTOBER 1991 m Banden lek in Meren wijk LEIDEN Vijftien autobanden zijn gisteren in de Merenwijk lekgestoken, daarvan deden vijf mensen aangifte. Zeven banden sneuvelden aan de Korvetwal, en steeds twee aan de Klaproos, Graskarper, Zonnebloem en Zil verkarper. Volgens een van de genen die aangifte deed zouden nog een groot aantal andere plek ken in de Merenwijk banden zijn vernield. Maar daar was de poli tie vanmorgen nog niets van be- LEIDEN Een ongeveer drie meter hoog Paard van Troje wordt dinsdag vanaf de Mon driaan Scholengemeenschap aan de 5 Meilaan in Zuid West naar het Rijksmuseum voor Oudheden gesleept. Het paard is in elkaar gezet door leerlingen van de technische school. Het vervult op 9 en 10 november, tijdens het Troje-weekeinde van het museum, een hoofdrol in een spek takelstuk dat in het museum wordt opgevoerd door leerlingen van groep 8 van basisschool Het Klank bord. In het museum is op het ogenblik de expositie Schliemann's Troje te zien. Die omvat de verzameling voorwerpen die de Duitse archeo loog Heinrich Schliemann vanaf 1870 in Troje opgroef. Die expositie is aanleiding om op 9 en 10 novem ber een Troje-weekeinde te houden. Behalve het spektakelstuk dat de scholieren opvoeren is er ook een optreden van zangeres Riekje Bak ker, docente aan het conservatori um van Zwolle. Zij zingt oud-Griek se hymnen. Het verhaal van het paard van Tro je is voor het eerst opgetekend door Homerus, in de achtste eeuw voor Christus in zijn beroemde Odyssee. De Romeinse dichter Vergilius ver telt in zijn Aeneïs in de eerste eeuw voor Christus het complete verhaal. Het enorme houten paard werd door de Griekse belegeraars na tien jaar oorlog voor de stadsmuren van Troje achtergelaten Het zou een ge schenk aan de godin Pallas Athena zijn. De Griek Sinon misleidt de Trojanen door te vertellen dat hij als mensenoffernog maar net heeft weten te ontsnappen aan het zwaard. Hij liegt de Trojanen voor dat een waarzegger de Grieken heeft voorspeld dat als het geschenk aan de godin wordt vernietigd het Trojaanse volk ten onder gaat. Als het paard daarentegen in de stad te recht zou komen, zouden de Troja nen gaan heersen over de Grieken. De Trojanen trapten in die val. Na dat het paard de stad is ingebracht, sluipen de Grieken die zich daarin hadden verscholen uit het paard en .openenen de stadspoorten. Shakespeares Tempest door Leidse amateurs LEIDEN Het Leids English Speaking Theatre (LEST) voert zondag The Tempest van William Shakespeare op in het Microtheater aan de Oude Vest 33e. The Tempest is het verhaal van de verbannen hertog Prospero, die op een be toverd eiland alles naar zijn hand weet te zetten met de hulp van magische krachten. Het schip van zijn broer An tonio. die hem heeft verbannen, laat hij in een vreselijke storm stranden. Ook zijn macht is echter niet opgewassen tegen de macht van de liefde, die'opbloeit tussen Prospe- ra's dochter en de zoon van de vijand. Dit sprookjesachtige toneelstuk wordt gespeeld tegen een sober decor onder re gie van Kees Epskamp. De theatergroep LEST heeft een reputatie opgebouwd die inmiddels tot in New York en Engeland reikt. De voorstelling begint om 20.30 uur. rhjk CIDEN Bewoners van et name de Rijn- en hiekade zijn bang voor Éhoge bebouwing van t terrein van het idsch Dagblad op de ek Witte Singel/Noor inde. „Het komt zeer issief over", zei A. Se- nster gisteravond in de (mmissie volkshuisves- ig en ruimtelijke orde- hg. Die commissie stem- niettemin vlot in met •t door stedebouwkundi- S. Khandekar ontwik- ilde schetsplan. I ppvenster pleitte ervoor de ^-^■uwhoogte aan de kant van li Rijn- en Schiekade te be- 7 95Clr^en tot ^r'e *aSen- **ij 8 95(fa^te daarnaast zorgen 0 95Qer Pai"keersituatie die 13 QöJitstaat als er 75 woningen in I6 95(fren °P een Punt laëen 18 95(J kantoorruimte ten behoeve >3 50(r krant verrijzen op het 18 50Ü.re'n Hij verwees daarbij 18 50(rr situat'e rond de uni- 56 gslpiteitsgebouwen van het 19 95utte tingel Doelencomplex. >5 950 Par"keergarages daar wer- >9 95q den al snel afgesloten voor omwonenden terwijl degenen die de garages mogen gebrui ken hun auto toch buiten laten staan. Meer instemming betuigde P. van Amersfoort uit Vreewijk met het plan. Hij was blij met de terugkeer van het wonen op dit punt van de stad. Maar ook hij vreest parkeerproble men. Van Amersfoort bepleit te de invoering van kort par keerplaatsen. Parkeergarage Wethouder T. van Rij deed de suggestie aan de hand de plaatsen in een parkeergarage die bij de 75 vrije sectorwonin gen hoort overdag aan ande ren beschikbaar te stellen. LD- directeur G. Arnold zag daar geen mogelijkheid toe. Bij het soort duurdere huizen hoort een eigen parkeerplaats om ze te kunnen verkopen. Het aan tal van 75 woningen was vol gens Arnold een minimum om het plan haalbaar te laten zijn. Uit de opbrengst van de hui zen moet het kantoor voor de krant worden betaald. Wel toonde Arnold zich bereid om het plan voorzover mogelijk aan te passen aan de wensen van gemeente en omwonen den. De gemeente vindt het plan een goed uitgangspunt. Een ambtenaar zei onomwonden de aanleg van een dwarsver binding tussen Witte Singel en Maliebaan als scheiding van kantoren en woningen een vondst te vinden. Ook is er waardering voor het terugke ren van de woonfunctie op dit stuk Witte Singel. Minder waardering is er voor het overschrijden van de huidige rooilijn van de Maliebaan. Rotte kies De leden van de commissie deelden die opvatting. P. Bor- dewijk (PvdA) was blij met de aanpak van een terrein dat is verworden tot een 'rotte kies'. Wel moet een oplossing voor het parkeerprobleem worden gevonden, een opvatting die de andere commissieleden deelden. Voordat gebouwd kan worden moet het terrein overigens wel gesaneerd worden. De bodem is onder andere verontreinigd met olie en zware metalen. De mate waarin moet worden ge saneerd is wel afhankelijk van hoe het bouwplan er uiteinde lijk uitziet. Eventuele grond die wordt weggegraven moet op verantwoorde wijze worden afgevoerd. >8.75(1 alia ALLERLEI(DS) 19.950j )pen dag >ook, 4et Diaconessenhuis aan de ïoutlaan houdt morgen een pen dag. Bezoekers kunnen \eelnemen aan een rondlei- jing door het ziekenhuis, lok is er een informatie markt waar met name de rol van het Diaconessenhuis als werkgever aan de orde komt. Ook het vrijwilligerswerk wordt er gepresenteerd. De open dag haakt in op de lan delijke campagne 'Wie zorgt, die leeft', gericht op de wer ving van verpleegkundigen. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 15.00 uur te- Rommelmarkt Wijkvereniging Aktief houdt morgen weer een rommel markt in het eigen gebouw aan de Berlagestraat. Wie spullen heeft aan te bieden kan contact opnemen met mevrouw Moseman, 071- 766226. Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN Zeven gezin nen die wonen aan de Hoge Rijndijk, tegenover Villa Zonnehof, zijn enorm geschrokken van de bouw van een 'entree gebouwtje' aan de over kant. „Een nieuw hek had nog wel gekund, een nieuwe poort ook. Maar geen complete woning". Voor de bouw werd op 22 juli van dit jaar een bouwvergun ning afgegeven. De aanvraag betrof de bouw van een 'en treebebouwing', zoals het in de gemeentelijke advertentie werd aangeduid. Ruim ander halve maand later, op 18 sep tember, werd tevens een kap- vergunning afgegeven voor de acht esdoorns die aan de kant van de weg in de tuin stonden. Op de plek moeten behalve een toegangspoort, slaapka mers, een logeerruimte, een vergaderzaal en keuken, dou che en toilet worden gebouwd. „Het beestje moest een naam hebben en toen hebben we het maar een entreebebouwing ge noemd. Ik vind nog steeds dat dat de beste benaming is voor dit project", verdedigt J. Kui- venhoven van bouw- en wo ningtoezicht de beslissing. ,,Ik geef toe dat het een rekbaar begrip is, maar je moet het in verhouding zien. Op een groot stuk grond kan best een grote entreebebouwing komen". De villa met bijbehorende grond is een rijksmonument en zowel het gebouw als de tuin zijn op basis van de Mo- De bouw van de 'entreebebouwing' is in volle numentenwet beschermd. Voor de bouw van een nieuw poortgebouwtje was het dan ook nodig dat het bestem mingsplan werd gewijzigd. Het voorstel om een voorberei- dingsbesluit te nemen tot wij ziging, werd op 26 maart door de gemeenteraad bij hamerslag goedgekeurd. Opmerkelijk hierbij is dat volgens de oor spronkelijke tekst van het raadsvoorstel het voorberei- dingsbesluit met terugwerken de kracht op 5 november had moeten ingaan. Rond die da tum is ook het definitieve ont werp voor het poortgebouw bij stadsbeheer ingediend. In een aanvulling op de tekst werd de ingangsdatum echter verscho ven naar 2 april. Vanaf die datum lag het ont- werp-bestemmingsplan twee weken ter inzage en konden omwonenden bezwaar aante kenen tegen de wijziging. Sauna Zij stonden echter voor een voldongen feit toen op maan dag 14 oktober de bulldozers rond zeven uur 's morgens de bomen kwamen verwijderen. Protest bij de aannemer haal de niets uit. Tussen 2 april en 14 oktober waren zowel de bouwvergunning als de kap- vergunning aangevraagd en verleend. De gemeente heeft die aanvragen, zoals altijd, via de gemeentelijke advertentie bekendgemaakt. Tegen de ver gunningaanvragen hadden de bewoners opnieuw bezwaar kunnen maken. „Maar van die advertenties hebben wij nooit wat gezien. Wij wonen zover buiten de route, dat wij de zondagse krant vaak niet krij gen", sputtert één van de om wonenden. Zij zijn vooral boos omdat zij niet duidelijk op de hoogte zijn gebracht van de plannen en net zo min in ken nis zijn gesteld van de moge lijkheden om hiertegen te pro testeren. De omwonenden begrijpen bo vendien niet dat er toestem ming is gegeven voor de bouw van zoiets groots in een monu mentale tuin. „Dan gaat toch een antieke tuin helemaal naar de knoppen". Maar ook hun uitzicht op een mooie boompartij is definitief verlo ren gegaan. Volgens G. de Klerk van de afdeling monumentenzorg was er op grond van de ingediende tekeningen geen reden om niet akkoord te kunnen gaan met de bouw. Wel moest het aanvankelijke idee om op de eerste etage van het poortge bouwtje een sauna in te rich ten, worden geschrapt. Reden daarvoor was dat het met geen mogelijkheid in het bestem mingsplan kon worden inge- 'Doorgejast' De bewoners van de tegen overliggende huizen hebben hun zaak inmiddels in handen gegeven van Riet Dekkers, de Leiderdorpse die erom bekend staat beslissingen van de over heden aan te vechten. Volgens haar zijn de inspraakprocedu res met voeten getreden: „Voor wijziging van het be stemmingsplan op grond van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening, is een verklaring van geen bezwaar nodig van de provincie. Die is afgegeven, met de aanteke ning dat de omwonenden in de zaak zijn gehoord. Dat is ech ter niet gebeurd. Voor de wij ziging had een hoorzitting moeten worden gehouden en die is nooit gehouden. Het be sluit is er gewoon doorgejast". Bij het verzamelen van infor matie zegt ze geregeld dwars te zijn gezeten door onwillige ambtenaren. Ze heeft meer dan eens moeten dreigen met de Wet Openbaarheid van Be stuur om inzage te krijgen in bestemmingsplannen, bouwte keningen en vergunningaan vragen. Zij verdenkt de amb tenaren ervan de eigenaar van FOTO: TEJO RINGERS Zonnehof, directeur Coenen van het Leidse bureau Re search voor Beleid, de hand boven het hoofd te houden Door hun weigerachtige hou ding krijgt Coenen alle gele genheid zijn nieuwe aanwinst af te bouwen voordat de bouw kan worden geblokkeerd, is haar overtuiging. Geen blaam De mede-eigenares van de vil la, J. Melai, is zich van geen kwaad bewust: „Ons treft geen blaam, heeft de gemeente ons al laten weten. Juridisch is al les in orde". Zij betreurt het wel dat zij haar overburen niet heeft ingelicht over de bouw plannen Dat was wat netter geweest, geeft ze toe. „Maar ik heb begrepen dat iedereen zich erbij had neergelegd, op één familie na, die recht te genover woont". Als alles vol gens schema verloopt, wordt het nieuwe poortgebouw in december opgeleverd. Maandag dient een spoedpro cedure bij de Raad van State, waarin Dekkers namens de omwonenden schorsing van het besluit om de bouwver gunning te verlenen, zal vra gen. Statenlid Hofmans zal in gedeputeerde staten van Zuid- Holland vragen stellen over de gevolgde procedure. Brit koelt woede met rammen auto NOORDWIJK Een 28-jarige dronken Brit heeft woensdag nacht in Noord wijk opzettelijk een aantal keren een auto ge ramd die in de Abraham van Rooyenstraat stond geparkeerd De Engelsman had samen met een vriend een horecagelegen heid bezocht. Daar was hij in het gezicht gestompt en vervolgens vertrokken. Hij was echter zo kwaad over het voorval dat hij uit boosheid met zijn auto een willekeurige andere geparkeerde auto ramde. De man is direct na het voorval rond twee uur 's nachts gearresteerd. Gisteren heeft hij de gang van zaken be- Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een va'AN nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. OïV ,\A Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle be/orqin Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Straat: I Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I I I I III'Mill I'"' HUD!

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9