Oorlog in Likud-Partij over vrede Spionnen zijn de wereld nog lang niet uit IE buitenland :n id: Genieten zonder dreiging bankroet „Invloed oliebranden op klimaat is gering" KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Franse regering overleeft motie van wantrouwen er 9 Zeidó& Souomxt VRIJDAG 25 OKTOBER 1991 Situatie Zaïre loopt eerder uit de hand Onderzoek lek in zaak-Thomas INSHASA Bij protesten die gis- n in de Zaïrese hoofdstad Kins- i plaatsvonden tegen het ontslag oppositieleider Etienne Tshiseke- als premier, zijn minstens 17 men- om het leven gekomen en 120 rsonen gewond geraakt. Demon- tranten staken bussen in brand WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren aangedrongen uit te zoeken wie infor matie heeft laten uitlekken over de ver meende ongewenste intimiteiten van rechter Clarence Thomas tegenover zijn vroegere medewerkster Anita Hill. Bush vroeg de senaat een speciale on- wierpen barricades op waardoor derzoeker aan te stellen. „Om eerlijk te iet verkeer tot stilstand kwam. Vori- zijn zal het Amerikaanse publiek het e maand was Kinshasa ook al het niet begrijpen als de Senaat er niet in ie [>neel van hevige onrust en maandag slaagt het lek of de lekken te ontdek- zendefwam het tot plunderingen in het ken", aldus Bush. Hij maakte ook be- i Zaïre. De benoeming kend in de toekomst de toegang oenemlunqul Diaka tot premier is door de Congresleden tot FBI-rapporten De g aïrese oppositie direct afgewezen, zijn benoemingsvoordrac' in de )iaka is al de vierde premier dit jaar. ken. pverli ïarde Stiefvader schendt privacy Jesse Turner WIESBADEN Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben de stiefvader van Jesse Turner de toegang tot het militai re hospitaal in Wiesbaden ontzegd. Hij zou video-opnamen van de hereniging van de in Libanon vrijgelaten gijzelaar met zijn vrouw hebben doorgespeeld aan de televisie-omroep CBS, die de beelden inmiddels heeft uitgezonden. De stiefvader, Eugene Ronneburg, is ook uit het Amerikaanse hotel gezet waar hij en Turners moeder in Wiesba den logeerden. De schending van Tur ners privacy door zijn stiefvader werd Oekraïne aanvaardt controle kernwapens KIEV Het parlement van de Oekraïne heeft gisteren in gestemd met de directe contro le door de centrale Sovjet-re gering over de kernwapens die op het grondgebied van de re publiek zijn gestationeerd. De volksvertegenwoordiging wil wel een veto hebben over ge bruik van de nucleaire wa pens. De Oekraïne maakte eerder de weg vrij voor de vorming van een eigen leger. Gewonden bij rellen in Athene ATHENE Vijftien r centrum van Athene gewond geraakt toen de oproerpolitie gisteren traangas gebruikte om studenten uiteen te drij ven na een betoging waarin ze om meer geld voor onderwijs hadden gevraagd. Ooggetuigen spraken van de ergste rel len in de geschiedenis van de Griekse hoofdstad. De oproerpolitie vocht met 500 man tegen betogers die benzinebom men gooiden en brandende barricades opwierpen. Studentenprotesten tegen het onderwijssysteem hebben in januari geleid tot het aftreden van de minister van onderwijs nadat een docent tijdens een soortgelijke mars gedood was. door BERT VAN VELZEN >p de nacht Dnder )uitse legei Hem eet tejoo: irk wjnj€ n waijnti ERUZALEM Israëls iremier Yitschak Shamir it H? 5 van P^an samen met zyn •nderhandelingsdelegatie itslamj ie conferentie in Madrid lemonstratief te verlaten, lis de Palestijnen daar penlijk zouden verklaren UI at zij namens de PLO UJLl raten. Dit is volgens ïaaste medewerkers van le premier de belangrijk- Qille te reden voor zijn besluit na de elf aan het hoofd te staan uit daifan de Israëlische delega- Deleu^hamir houdt er ernstig reke- dat de conferentie al __.ste dagen zal opbre- ttelijk* ;en. Minister van buitenland zaken David Levy, die zich het besluit van de pre- bot opzij gezet voelt, blijft sen bij zijn weigering Madrid af te reizen. Hij _eer waarschijnlijk aftre ken. l|eni zodra blijkt dat het vre- lesproces voor het Midden- n^jPosten op niets is uitgelopen, lebber fn dat geval zal hij zich voor ^.M.Ojie komende (vervroegde?) verkiezingen kandidaat stellen het premierschap. De Je- uzalemse dorpspolitiek heeft ntussen tot een ware oorlog g'jeleid binnen de Likud-partij, zowel Shamir als ,evy behoort. De heen en gegooide beschuldigin- wijzen erop, dat interne politieke belangen van groter ch votielang worden geacht dan de J op vrede in het Midden- en. Aanhangers van Sha- noemden Levy gisteren 'emotioneel kind' en poli- uit het Levy-kamp spra- van een door Shamir ge- 'hinderlaag'. Lik op stuk En 1 De ruzies in de Israëlische H ïoofdstad, nog maar enkele klarinj lagen voor de opening van de ;iek ge Hadrid-conferentie, hebben in ien bope eerste plaats te maken met toenemende nervositeit de betrokkenheid van de hang JLO in het vredesproces. Pau sraël blijft nog steeds waar- igverk chuwen, dat „als de PLO vordt toegelaten, wij zullen hier oppstappen". Gisteren bleek dat :hop ïihamir enkele dagen geleden hemel'an de Amerikaanse minister oonlijl'an buitenlandse zaken James laker had geëist de Palestijnse met deider Faisal Hoesseini, die aan hoofd zal staan van het 'fLO-adviescomite in Madrid, de conferentie toe te k gestoten. Baker zou Shamir lik op rg val tuk hebben gegeven met de moorden: „Sorry, Yitschak, dat is om technische redenen niet mogelijk". Ook tegen de aanwezigheid in Madrid van de Palestijnse pro fessor Saeb Erakat maken de Israëliërs nu bezwaren. Erakat schond tijdens een interview voor het Amerikaanse tv-sta- tion CNN de met minister Ba ker gemaakte afspraak, dat de Palestijnse delegatieleden het woord PLO niet in de mond zullen nemen. Erakat veroor zaakte een storm in het bureau van de premier, toen hij zei: ,,Wij zijn een PLO-delegatie. Dat weet iedereen. En als Sha mir dat niet leuk vindt, dan is dat zijn probleem". Yossi Ben Aharon, de directeur-generaal van Shamirs bureau, reageer de hevig geïrriteerd met de woorden: „Erakats uitlatingen maken de Palestijnse delegatie voor ons onaanvaardbaar". Minimale hoop Faisal Hoesseini trachtte gis termiddag de brand te blussen door mee te delen, dat Erakat voor zichzelf heeft gesproken en niet namens de Palestijnse delegatie. Wat Jeruzalem be treft is hiermee echter de zaak beslist niet afgedaan. Ook de besluiten die in de afgelopen dagen in Damascus en Tehe ran zijn genomen, droegen be paald niet bij tot de toch al mi nimale vredeshoop in Israël. In de Syrische hoofdstad be sloten de naar Madrid af te reizen Arabische ministers van buitenlandse zaken gisteren één front te zullen vormen en gezamenlijk van Israël te eisen zich uit de bezette gebieden, inclusief Jeruzalem, terug te trekken, de bouw van de jood se nederzettingen onmiddellijk te stoppen en de Palestijnen hun nationale rechten toe te kennen. De conferentie van 'solidariteit met het Palestijnse volk', die in de Iraanse hoofd stad bijeen is geweest, besloot de 'fictieve Zionistische enti teit' van de kaart te vegen. Een dag na zijn opzienbarende besluit de Israëlische delegatie voor de vredesconferentie in Madrid zelf aan te voeren, heeft premier Shamir de na men van de overige delegatie-, leden bekendgemaakt. Vol gens de Israëlische staatsradio behoren naast een aantal hoge ambtenaren van de ministeries van buitenlandse zaken en de fensie, de Israëlische ambassa deur in Washington Salman Showal, onderminister van buitenlandse zaken Benjamin Netanyahu alsmede de rechts georiënteerde Likud-parle- mentsleden Uzi Landau -en Eliahu Ben-Elisar tot de dele gatie. Shamir zou ervan heb ben afgezien vertegenwoordi gers van de radicaal- listische kabinetsvleugel Leven begint bij negentig Als je al 'erg oud' bent, kun je de hele dag afwachten of je klein kinderen je nog niet vergeten zijn öf je gaat op avontuur. Lily Lochmatter uit Zwitserland vond haar negentigste verjaardag voldoende aanleiding voor iets heel spannends: een sprong uit een vliegtuig. Uiteraard niet zonder parachute Want de jarige Lily wil wel hemelhoog juichen, ma Daarvoor heeft zij de aarde nog veel te lief. ROME Het zit zo. Drie zomers geleden, in romantische oorden als Siena, San Gimigniano en Vol terra, overschreed ik mijn begroting met ruim een ton aan lires per dag. Ik besloot aan een der Nederlandse takken van de Societa Dante Alighieri Italiaans te gaan leren en aldus de sleutel te vinden tot de geheime plekken waar de Italianen, zonder de dreiging van een permanent bankroet, van het leven genieten. De cursus heeft een ontspannen mavo-niveau, maar de resultaten begonnen zich snel af te tekenen. Na een jaar kon ik een dienaar in een mooi restaurant te Orvieto beleefd verzoeken aan de chef te melden dat ik hem de vrijheid gaf een maal te bereiden dat moest zijn opgebouwd uit Orvietaanse specialiteiten. We zouden er Barolo bij drinken, uit het verre Piemonte. We aten en dronken, de juichkreten nauwelijks bedwingend, als koningen. Ik mocht, wat wankel ter been, de diep onder de aarde liggende wijnkelders van het restaurant bekijken. Toen ik terugkeerde lag, op de gevouwen nota, de wijnschep die aan de hals des obers had gehangen en die ik (mogelijk met de gloed der begeerte in het oog) omstandig had geprezen. De verworven taalkennis hielp. De rekening besloeg ruim een half miljoen, voornamelijk door de Barolo 's. We zijn als vrienden uit elkaar gegaan met de, nog niet ingeloste, belofte elkaar te schrijven. Op mijn bevel Dammi un baccio' kreeg ik van het driejarig zoontje van de baas een kleverig zoentje op m 'n wang. Dat had ik toch maar weer mooi voor elkaar gebracht. De begrotingsoverschrijdingen bleven echter, ook in het volgende jaar, aanzienlijk en onderwerp van niet aflatende zorg. Deswege besloot ik me dit jaar te Lucca, een kilometer of twintig van Pisa, in te schrijven voor een stoomcursus Italiaans van drie weken. De resultaten zijn opmerkelijk. Ik wil niet opscheppen, maar op 8 oktober kocht ik. nog onwetend van haar overlijden op die dag, 'Lessico famigliare' van Natalia Ginzburg, een van de grote Italiaanse schrijvers. Ik kan het lezen, maar de nog leren de taal te omhelzen. LONDEN Het bericht dat de KGB wordt ont manteld was nog geen paar dagen oud of Noor wegen wees acht Sovjet- russische diplomaten uit. Dezelfde week werden de leiders van de veiligheids- en inlichtingendienst in Noorwegen gedwongen ontslag te nemen na hun bekentenis dat functiona rissen van de Israëlische geheime dienst (Mossad) hadden toegestaan Pale stijnse asielzoekers te on dervragen in aanwezig heid van Noorse functio narissen die geen Ara bisch spraken. Enkele maanden eerder zetten de Nieuwzeelandse autoritei ten een niet geïdentificeerde Sovjetrus het land uit, omdat hij vervalste persoonsbewijzen verhandelde. Hoe onverkwikkelijk die in stellingen ook zijn, de meeste landen kunnen toch niet bui ten een binnenlands veilig heidsapparaat en een buiten lands bureau voor het „inwin nen van informatie", dat na tuurlijk een eufemisme is voor spioneren. Wat de gevolgen van het verdwijnen van de Berlijnse Muur ook mogen zijn, in de wereld van de spio nage is er weinig veranderd. Sinds de ontmaskering van Gordon Lonsdale en de spion nen van Portland in 1962 tot aan de uitzetting van het club je van Schulze en echtgenote in februari van dit jaar zaten er méér illegale Sovjetrussen in de Britse gevangenissen dan ooit. Als het goed is, kan een inlich tingenbureau geweld voorko men. In 1966 leidden spionage- activiteiten tot de verijdeling van een door Irak geplande inval in Kuwayt. En dank zij de Britse inlichtingendienst in Buenos Aires en een tijdige stationering van troepen op de Falklands werd in 1977 een Argentijnse invasie afgebla zen. In 1982 en 1990 kregen de Falklands echter wel bezoek van de Argentijnen. Hoewel de omstandigheden bijna iden tiek waren, werden niet op tijd tegenmaatregelen getroffen. Ofwel omdat de noodzakelijke niet genoeg werden geraadpleegd, ofwel omdat de alarmsignalen verkeerd wer den geïnterpreteerd. Felle discussies In december 1941, zes jaar voordat de CIA werd opge richt, ondervonden de Vere nigde Staten op pijnlijke wijze dat ze geen centraal apparaat hadden voor het inwinnen, verifiëren en verspreiden van geheime informatie. De maan den na Pearl Harbor ontdekte het Amerikaanse Congres dat er wel degelijk voldoende te kenen waren geweest die duidden op een op handen zijnde Japanse luchtaanval op de Amerikaanse vloot in de Grote Oceaan. Hoe gedetail leerd en duidelijk de aanwij zingen werkelijk waren, lokt tot op de dag van vandaag nog felle discussies uit. De beëindiging van de Koude Oorlog heeft westerse inlich tingendiensten een kans gebo den om hun prioriteiten in heroverweging te nemen. Naar verluidt heeft de Britse regering een onderzoekscom missie ingesteld die de veilig heidsdienst (MI5) en de gehei me inlichtingendienst (MI6) in het licht van reldorde bekijkt. Moeten de twee rivaliserende bureaus, die in 1909 werden gescheiden, weer worden samengevoegd? Of moeten de uitermate vak kundige surveillanceteams, die hun verfijnde technieken heb ben verkregen door ruim veertig jaar de activiteiten van hun Oostblokcollega's te obser veren, tegen andere zaken worden ingezet, zoals crimina liteit, smokkel en drugshan del? De overzeese bondgenoten van de MI6 staan voor hetzelfde blok. De beruchte Franse DGSE, die allang vóór de sa botage van de Rainbow War rior in Nieuw-Zeeland in 1985 een meedogenloze reputatie genoot, heeft zich de laatste tijd toegelegd op bedrijfsspio- nage. Franse zakenlui, die vaak zelf deel uitmaken van het elitekorps van „respecta bele correspondenten" van de DGSE, krijgen vaak onschat bare hulp bij het leggen van lucratieve buitenlandse con- Zo was er een voorval waarbij een DGSE-vertegenwoordiger in India zich uitgaf voor een militaire attaché van de am bassade en Franse wapenhan delaars op de hoogte stelde van de verzegelde offertes van Duitse, Zweedse en Britse wa penhandelaars aan de Indiase regering. De Indiase autoritei ten kwamen er echter achter en de schuldige werd het land uitgezet. Terwijl de Franse DGSE zich op het commerciële vlak heeft begeven en de Duitse 'Bundes- nachtrichtendienst' zich heeft toegelegd op wat een langduri ge, maar lonende mollenjacht door de Oostduitse archieven beloofd te worden, beginnen andere inlichtingendiensten te wennen aan de dramatische veranderingen die de meeste landen van het Warschau Pact hebben veranderd in enthou siaste aanhangers van het NAVO-beleid. Potsierlijk Beschamende onthullingen in België, Zweden, Italië en zelfs Zwitserland hebben een gehei me samenwerking aan het licht gebracht die de basis was voor een paramilitair netwerk van anti-communistische ver zetsgroeperingen, getraind in guerrilla-tactieken, die ingezet zouden worden bij een Sovjet- russische invasie. Terugblik kend komen deze voorberei dingen nogal potsierlijk over. Vooral ook omdat de digheden en voorwaarden voor een dergelijke aanval op het moment, en waarschijnlijk voorgoed, zijn weggenomen. In plaats daarvan zijn er nu gemeenschappelijke hulppro jecten gekomen, zoals 'Kilo watt', het geheime anti-terro ristische uitwisselingsprogram ma van de EG, waarvan Cana da en Israël ook lid zijn. Kleine landen zoals Israël en Cuba die omringd worden door vijandige buren, hechten veel waarde aan een goede in lichtingendienst. Hun voortbe staan hangt er immers vanaf Ondanks de bijna rampzalige misser in 1973, toen de Mossad het Yom Kippur-offensief niet zag aankomen, hebben de Is raëliërs een hoge pet op van hun inlichtingenapparaat. Ze ook ondernemen i schijnlijk bevriende landen. In zowel Washington als Londen werden Mossad-leden uitgewe zen wegens medeplichtigheid aan spionage-affaires. Gelukkig maar voor de schrij vers van spionageromans zal spionage altijd een groei-in- dustrie blijven, welke wendin gen de politiek van de super machten ook zal nemen. 'erwijdering joodse kolonisten verboden e ERUZALEM Het Israëlische Hooggerechtshof heeft de poli gisteren verboden om tientallen joodse kolonisten te verwij- en die hun intrek hebben genomen in een huis in een voor- iamelijk door Arabieren bewoond voorstadje van Oost-Jeruza- Het hof heeft uitstel van ontruiming gelast in afwachting rechterlijke uitspraak over het eigendomsrecht n r'jk uis. Volgens Israëlische tegenstanders van de kolonisten ~,J alleen maar bedoeld als provocatie met het oog op de f esconferentie over het Midden-Oosten in Madrid. de LOS ALAMOS De olie- branden in Kuwayt - ont staan in de laatste dagen van de Golfoorlog - heb ben op mondiaal niveau slechts een beperkte in vloed gehad op het kli maat. Dat is de conclusie van een Sovjet-Amerikaans onderzoek waarvan de resultaten gisteren zijn gepresenteerd. Het Natio nale Laboratorium van Los Alamos en het Instituut voor Atmosferisch en Natuurkun dig Onderzoek in Moskou stel len in hun onderzoek dat de klimatologische effecten van de branden beperkt blijven tot een klein gebied rond de bran dende oliebronnen. De bran den verminderden de intensi teit van het daglicht boven Kuwayt met vijftig procent waardoor de temperatuur in de bovenste luchtlagen van de atmosfeer toenam. De tempe ratuur aan de grond in Ku wayt daalde echter enkele gra- In de ochtenduren zaten de metroreizigers in Parijs helemaal vast. 1N977 - Rob laat een paar duidelijke fotocopieën van het kaartje naken en is vast besloten naar de Stille Oceaan te varen. „En vat ga jij doen, Toon?" vraagt hij. „Wat ik ga doen, Rob?" zegt ijn oude vriend, „je denkt toch zeker niet, dat ik je in de steek 'sl(&at? Ik ga met je mee. Dat wordt een karweitje voor twee man, lesioor". Nou, daar had Rob al min of meer op gerekend. Dan bre ien drukke dagen aan. De „Vrijheid III" moet worden uitgerust voor een reis, die zeker een half jaar zal duren en daar komt heel wat bij kijken. Maar na een week kan Rob de zeilen hijsen: de grote dag is aangebroken. Het is een prachtige herfstdag wan neer de „Vrijheid III" de haven van IJmuiden uitvaart en koers zet naar het Zuiden. De weerberichten zijn gunstig, er waait een stevige N.O.-wind en nu Rob weer de deining van de zee onder zijn voeten vóelt, is er geen gelukkiger man ter wereld dan hii. PARIJS De Franse rege ring onder leiding van pre mier Edith Cresson heeft gis teren in het parlement een motie van wantrouwen van de rechtse oppositie overleefd. De motie vj kwam 25 stemmen tekort, om dat de Communistische Partij weigerde mee te doen aan de poging van de rechtse partijen de regering ten val te brengen De gaullistische RPR en de li berale UDF beschuldigden de socialistische minderheidsrege ring van een beleid „dat tot een onaanvaardbare stijging van de werkloosheid leidt' In verscheidene Franse steden zijn gisteren na een oproep van twee vakcentrales protest manifestaties en stakingen ge houden tegen de verslechte ring van de levensomstandig- stijging heden werkloosheid. Êetogingen met enkele duizenden deelnemers werden gemeld uit Parijs, Lyon, Clermont-Ferrand, Bor deaux, Marseille en Toulon. Nergens deden zich daarbij in cidenten voor. In Parijs zorgde de staking voor vertragingen en verstoring van de dienstre geling bij het openbaar ver voer. In de Franse havens lag het werk 24 uur stil. de Voor verbetering werkomstandighedc verplegend personeel, dat al enkele weken actie voert, zou inmiddels bijna een akkoord zijn bereikt. De Franse boeren kondigden aan hun protestac ties, die de afgelopen weken herhaaldelijk een gewelddadig karakter hadden, op te schor ten na toezeggingen van de re gering.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5