a „Geen politieke interesse voor levensbeschouwelijke instellingen' GEESTELIJK LEVEN OPINIE „Lucht om mij heen vergeven van engelen en feestvierders" COMMENTAAR EeidóvOouAwnt VRIJDAG 25 OKTOBER 1991 Frankfurt wil educatief centrum over holocaust FRANKFURT a.M. De stad Frankfurt am Main wil een educatief - en documentatiecen trum over de holocaust oprichten. Het is vol gens burgemeester Andreas von Schöler be schamend dat er in Duitsland nog niet een centrum is dat aan de weerzinwekkende jo denvervolging herinnert. Het is een fout van de naoorlogse periode geweest dat zo'n 'plaats van waarheid en van bewustmaking' nooit is opgericht. Juist in deze dagen blijkt dat „een terugvallen in de barbarij" mogelijk is. Schöler sprak op een bijeenkomst waaraan vijftig ge schiedkundigen uit Israël, de Verenigde Sta ten, Polen en Duitsland deelnamen. De histori cus Hans Mommsen pleitte ervoor dat de holo caust als een politiek proces wordt tentoonge steld. Bestudering van de jodenvervolging moet consequenties voor de hedendaagse poli tiek hebben, zo zei de hoogleraar uit Bochum. Kerken willen Vredesmacht' in Zuid-Afrika Het heelal verwart mij, en ik kan mij niet voorstellen dat dit uurwerk wel bestaat, en dat er geen uurwerkmaker zou zijn KAAPSTAD De Zuidafrikaanse kerken vinden dat er een instantie in het leven moet worden geroe pen die toezicht houdt op de nale ving van het nationale vredesak koord dat enkele weken geleden is gesloten. In deze 'vredesmacht' moeten alle politieke groeperingen vertegenwoordigd zijn. Dit staat in een verklaring die de kerken donderdag hebben uitgege ven na afloop van hun beraadslagin gen met de Wereldraad van Kerken. Een delegatie van de Wereldraad onder leiding van Emilio Castro heeft de afgelopen dagen voor het eerst sinds dertig jaar een bezoek aan Zuidafrika gebracht. Bij het overleg waren ook kerken betrok ken die geen lid zijn van de Raad van Kerken. Eventueel moet voor het toezicht ook de internationale gemeenschap worden ingeschakeld, aldus de kerken. Zij denken daarbij van de Verenigde Naties of van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. De 'vredesmacht' moet de taak van de politie overnemen. Die is volgens de kerken namelijk niet in staat of bereid om eerlijk en krachtig te rea geren op al het geweld in het land. Opheffing van de sancties tegen Zuid-Afrika wordt door de kerken afgewezen. Daarvan kan pas sprake zijn, als het geweld in het land wordt beteugeld en er een vredesregeling door middel van onderhandelingen tot stand is gekomen. Zij zijn verheugd over de vrijlating van politieke gevangenen en de op heffing van het verbod van allerlei organisaties. Maar het geweld in Zuid-Afrika brengt sommigen tot wanhoop, constateren zij. „Velen denken dat de apartheid is verdwe nen, maar zij is nog steeds in wetten verankerd". Secretaris-generaal Castro verklaar de zich tijdens zijn bezoek eerder voor een stapsgewijze opheffing van de sancties tegen Zuid-Afrika. De sport-, reis- en culturele boycot moet nu worden opgeheven, maar de eco nomische sancties moeten voorlopig nog blijven bestaan, aldus Castro. Strijd tegen Jehovah's Getuigen gaat door L ENSCHEDE De vereni ging van ontgoochelde Jeho vah's Getuigen mag dan op geheven zijn, de strijd tegen het invloedrijke Wachttoren genootschap gaat door. De ene groepering doet dat met schreeuwerige spandoeken op de Dam, de andere met gedegen informatie die is verkregen door infiltratie in de sekte. De 44-jarige P. Bominaar uit Enschede voert zaterdag in Amsterdam zijn 23ste actie, meldt hij niet zonder trots. Sa men met enkele andere ex-Je- hovah's Getuigen plaatst hij dit keer zijn spandoeken op de Dam. „Justitie, houd onze kin deren uit de klauwen van sinis tere hersenspoelers", staat erop. En: „De sekte van Jehovah's Getuigen, geen religie, maar een psycho-industrie". „Doodenge science fiction" noemt Bominaar de boodschap van de Jehovah's Getuigen. Anders dan N. Klein, die deze zomer zijn Nederlandse Vere niging van Ontgoochelden (NVO) ten grave moest dragen, probeert hij echter niet de „on juistheden" hiervan bloot te leggen. „Dat heeft totaal geen zin", aldus de initiatiefnemer van de 'Anti Sekte Agressie'. Bominaar wijst de passanten liever op herkenbare negatieve ervaringen met de Getuigen. „Iedereen heeft wel eens een Jehovah aan de deur gehad en ontdekt dat elke discussie op niets uitloopt, 't Is net of je te gen een muur praat". Ook ver haalt hij graag dat het Wacht torengenootschap „een com mercieel bedrijf" is en „beslist geen onschuldige beweging". Maar „geleuter over bijbeltek sten" gaat hij uit de weg. Dat onlangs in Arnhem enkele Jehovah's Getuigen hem te lijf gingen, ervaart hij als een „groot compliment". Bominaar probeert zijn voormalige ge loofsgenoten „in het diepst van hun ziel tf treffen" en naar ei gen zeggen slaagt hij daar in. Het rendement van een agres sieve aanpak is volgens hem veel groter dan dat van de ter ziele gegane vereniging. W. Edelbroek uit Swifterbant gruwt daarentegen van Bomi- naars werkwijze. „Wij zijn geen bestrijders, geen Don Quichot- tes", zegt hij van zijn dertien leden tellende Studie- en Hulp groep Sekten „Op een nuchte re, rustige en bekwame wijze" wil deze werkgroep voorlich ting geven aan mensen die op het punt staan een sekte te ver laten of juist willen toetreden. De werkgroep probeert haar informatie zoveel mogelijk „van binnenuit" te krijgen. De leden doen dat onder meer door zich aan te sluiten bij een van de sekten. Voor hun infor matievoorziening maken zij te vens gebruik van sympathisan ten, die het nog wel even kun nen uithouden binnen de sekte en af en toe rapporteren over hun wederwaardigheden. Voor de Studie- en Hulpgroep Sekten staat de vrije wil van de mens voorop. „Wij zeggen niet: alles wat sekte heet, is verkeerd. Als jij je lekker voelt binnen een sekte, blijf er dan maar lekker in", zegt Edel broek. Het is de werkgroep er vooral om begonnen dat de be trokkenen zelf goed weten waarom zij toetreden, uittreden of lid blijven. „In sekten zitten ook wel positieve elementen. Schelden en spugen heeft geen Edelbroek heeft zelf „in diver se sekten gezeten" en is vooral goed thuis in de wereld van de Mormonen en de Jehovah's Getuigen. De teloorgang van de vereniging van ontgoochelden zag hij al aankomen. Klein (83) en de zijnen „lieten hun emo ties en frustraties, die overigens geheel terecht waren, hoogtij vieren. En dat ging ten koste van de bekwaamheid." Kalm wijst de ex-Jehovah's Getuige op enkele inconse quenties in de leer van het Wachttorengenootschap. Rustig spreekt hij over de leer van de 144.000 uitverkorenen, over de buitensluiting van Jehovah's Getuigen die roken, drinken of contact hebben met een an dersgelovige. Over de overheid als „politiek wildebeest". Klein van de NVO kon zich over de zelfde onderwerpen altijd vre selijk opwinden. KAMERLEDEN GEÏRRITEERD NA OPMERKING KERKEN BIJ HOORZITTING DEN HAAG Vertegen woordigers van de geza menlijke kerken hebben gisteren tijdens een hoor zitting de irritatie gewekt bij de Tweede-Kamerfrac ties van VVD, PvdA en D66. Voorzitter A. J. Gijsbers van het Interkerkelijk Contact in Overheidsza ken constateerde een de sinteresse bij de overheid ten aanzien van kerken en levensbeschouwelijke instellingen. Volgens PvdA-woordvoerder P. Stoffelen zorgen de ker ken met deze opmerking voor oneigenlijke polarisa tie. Tijdens een hoorzitting over overheidssubsidies voor ker ken en instellingen op levens beschouwelijke grondslag heb ben de kerken gepleit voor het in stand houden van subsidies voor identiteitsgebonden in stellingen. Delegatievoorzitter Gijsbers hekelde met name dé opstelling van minister d'An- cona van WVC die vergelijk bare instellingen bijelkaar wil voegen ongeacht hun levens beschouwelijke grondslag. Gijsbers: „Intussen lijkt meer en meer dat de onwenselijk geachte hechte band tussen dragers van publiek gezag en dragers van kerkelijk gezag vervangen wordt door desinte resse in elkaar, althans van de zijde van de overheid. Dit leidt tot een negatieve opstelling. Het gaat niet zozeer om de kerk in engere die in het ge ding is, maar om private insti tuties met een bepaalde ge loofsovertuiging". Volgens de gezamenlijke ker ken leeft in de politiek onvol doende besef dat instellingen met een levensbeschouwelijke grondslag net zo goed rechten hebben als de kerken zelf. Gijsbers: „Ja sterker, er wor den besluiten genomen die te gen het vrijheidsrecht indrui sen zoals voorschriften voor benoeming van bestuursleden die zelfs de identiteit niet be hoeven te respecteren en on derschrijven, intrekking van subsidies tenzij instelling met verschillende grondslag wor den samengevoegd In het al gemeen bevordert de politiek bij herhaling een veralgemeni sering die de betekenis van le vensovertuiging onderschat". Boze fracties De kerken deden tot slot een dringend appèl op de niet-con- fessionele partijen die slecht is gevallen bij de fracties van PvdA, VVD en D66. Gijsbers zei tijdens de hoorzitting na melijk: „U zult als leden van onze volksvertegenwoordiging toch beseffen - ook als u wei nig of geen affiniteit heeft tot kerken en godsdienst - hoe groot het belang is van nor men en waarden in de maat schappij?", aldus Gijsbers. De aanwezige kamerleden van verschillende politieke partij en - maar allen met een ker kelijke achtergrond - bleken in meerderheid onaangenaam verrast te zijn. VVD'er J.C. Wiebenga reageerde als volgt: „Ik ben erg verbaasd over deze inbreng van de kerken. Ik voel me enigszins 'aange sproken. Ik ben van mening dat er geen leven zonder reli gie denkbaar is. Alleen vind ik dat de kerk moet bouwen op eigen krachten en niet op die van de overheid". De PvdA'er P. Stoffelen rea geerde eveneens geprikkeld op Gijsbers: „Ik had niet gehoopt nog mee te maken dat iemand suggereert dat enkele partijen wél naar de kerken zouden horen en anderen niet. De op merkingen komen op mij over als een oneigenlijke polarisa tie". D66-kamerlid O. Schelte- ma-de Nie deelde die opvat ting: „De toonzetting van de kerken heeft me nogal getrof fen alsof er een politeke desin teresse bij ons heerst. Wij vra gen ons alleen af of de eis van een eigen bijdrage bij projec ten niet net zo goed geldt voor kerken als andere organisa- Tijdens de hoorzitting stond de reactie van het kabinet op het rapport 'Overheid, godsdienst en levensbeschouwing' cen traal. Het rapport, dat in maart 1988 verscheen en is opgesteld door een commissie onder lei ding van de huidige minister van justitie, dr. E. Hirsch Bal- lin, gaat in op de criteria voor steunverlening van de over heid aan de kerken en andere genootschappen op levensbe schouwelijke grondslag. Het kabinet vindt in navolging van de commissie-Hirsch Bal- lin dat overheidssteun aan le vensbeschouwelijke organisa ties een aanvullend karakter moet hebben en dat de (kerk-) genootschappen moeten mee betalen aan de geestelijke ver zorging in de krijgsmacht en de inrichtingen van justitie. De genootschappen wijzen dat laatste af, omdat zij zo ge dwongen zouden worden amb tenaren te subsidiëren. Moslimorganisaties keerden zich donderdag tegen het standpunt van het kabinet, dat gebedsruimten voor minder heden niet moeten worden ge subsidieerd. Volgens R.M. Ka- siem van de Stichting Welzijn Moslims in Nederland worden moskeeën niet alleen voor godsdienstige activiteiten ge bruikt, maar ook voor jonge ren- en vrouwenwerk en an- Misverstand Volgens Gijsbers berust de ir ritatie op een misverstand. „Ik heb geen polarisatie willen be werkstelligen. Het ging alleen om helderheid t schaffen. Zowel C. Passchier van het Humanistisch Verbond als Gijsbers, die sprak namens 18 christelijke en joodse kerkge nootschappen, toonde zich be zorgd over de geestelijke ver zorging in instellingen voor zieken- en bejaardenzorg. Als deze instellingen voortaan een budget wordt toebedeeld waarvan zij alle kosten moeten voldoen, kan de geestelijke verzorging gemakkelijk in de knel komen. Bovendien is vol gens Passchier het aanbod van humanistische geestelijke ver zorging te gering. Zo is in slechts 18,8 procent van de zie kenhuizen en in 10,6 procent van de verpleeghuizen een hu manistische geestelijk raads man of -vrouw werkzaam. HERMAN FINKERS: GRONINGEN „Je wist als kind dat wat je zag, hoorde en voelde slechts een heel klein beetje was van nog iets veel mooiers. Nu nog moet ik me erg forceren om niet te den ken dat de lucht om mij heen vergeven is van en gelen, cherubijnen en feestvierende heiligen. Het lukt me wel, maar het kost veel moeite en ik houd het niet lang vol". Deze wonderlijke woorden sprak de conferencier Herman Finkers onlangs in de Martini kerk te Groningen voor een gehoor van honderden studen ten. Elk jaar probeert het Gro ninger Studentenpastoraat voor de eerste dienst van het nieuwe studiejaar een vrolijke vogel die verder kijkt dan zijn snavel lang is, te strikken. In het oktobernummer van Intensief, het maandblad van het Groninger Studentenpas toraat, staat op veler verzoek de 'preek' van Finkers afge drukt. Voor zijn moeder was het op treden van Herman Finkers in de Martinikerk zo'n beetje een gebedsverhoring. „Onlangs heeft mijn moeder tegenover mij verklaard dat zij vroeger jarenlang vurig en veelvuldig heeft gebeden dat haar oudste zoon priester mocht worden. Het begint er aardig op te lij ken dat haar verzoek teel in behandeling is", aldus Finkers. Met grote dankbaarheid kijkt Herman Finkers terug op zijn roomse jeugd. „Die heeft me namelijk kennis doen maken met het wonder. Het leerde mij hoe je met ogen, afkomstig van een andere werkelijkheid naar deze wereld kunt kijken. De transsubstantiatie, het ver schil tussen iets dat gewijd en niet gewijd was, de biechtstoel waar zonden werden verge ven, het was allemaal nogal onlogisch en verstandelijk niet te onderbouwen, maar het heeft mij iets zeer waardevols meegegeven voor de rest van mijn leven. En wel een enor me vrijheid". "Die vrijheid is het besef dat je mag leven zonder alles ver klaard te hoeven zien, aange zien die verklaring toch nooit verder komt dan de aardse werkelijkheid die slechts een deel is van de totale werkelijk heid. Sterker nog, je weet dat het Goddelijk Mysterie zo iets groots en ongrijpbaars is, dat wanneer je iets tegenkomt dat volkomen logisch verklaar baar en verstandelijk te begrij pen valt, er gelijk een stem binnen in je waarschuwt, dat dét dan waarschijnlijk wel niks met Waarheid van doen zal hebben". Over zijn ideale kerk ver trouwde Finkers zijn gehoor toe: "Ik zou me zeer thuis voe len in een kerk die een zo pro gressief mogelijke maatschap- Herman Finkers. pijvisie koppelt aan een zo tra ditioneel mogelijke liturgie. Deze combinatie ben ik echter nog niet tegengekomen. Of je treft ruimdenkende mensen aan met een liturgie waaruit het wonder is verdwenen; of je treft mensen die uit conserva tisme en behoudendheid de tradities vasthouden, waarbij het dan niet zo zeer het ver langen naar het mysterie dan wel het niet los willen laten van dogma's de drijfveer vormt" Finkers droomt van een kerk waarin een oude liturgie, in- FOTO: DIJKSTRA clusief het gregoriaans, ge vierd wordt. Vrouw en voor behoedmiddelen zijn in die kerk niet langer taboe. Het la- tijn wordt heringevoerd. "Ky rie eleison betekent voor mij meer dan alleen Heer ontferm Ter afronding hield de cabare tier zijn publiek Prediker 6 vers 11 voor, waar staat: 'Hoe meer woorden, hoe meer on zin en wat heeft de mens daar aan'. "Ik wil voorlopig vol staan met prediker eerbiedig te beamen. Amen". mts itie: Koninklijke waardigheid:; •oef di nder 79 pi 1 ïzigers WAARDIG, een passender woord bestaat er niet voojt wijze waarop koningin Beatrix deze week ons land heeft tegenwoordigd tijdens haar staatsbezoek aan Japan. Ir persoonlijke vlak bestaan er al vele jaren n< schapsbanden tussen de Japanse keizerlijke familie huis van Oranje. Maar als koningin van Nederland di Beatrix vooral ook rekening te houden met de emoties d i naam Japan nog steeds losmaakt bij degenen die in de logsjaren in Nederlands-Indië hebben geleden onder d(en ^'e panse bezetting. Vandaar de koningin er tijdens sprek met journalisten die met haar meereisden geen gel van maakte, dat zij blij zou zijn als het bezoek achter de t geva TOCH hebben die twijfels en zorgen, en de politieke ligheden, de vorstin er niet van kunnen weerhouden stempel te drukken op het bezoek aan Japan. Vooraf 1 door sommigen gesuggereerd dat de komst van koni Beatrix aan de meeste Japanners voorbij zou gaan. wordt letterlijk onder de voet gelopen door westerse del ties en bezoekers: de koningin van de Lage Landen 2 welijks opvallen. Maar de sceptici kregen ongelijk. Tij k het officiële staatsbanket maakte de koningin indruk doe lengte van haar speech langer dan die van de keize en vooral door haar openhartigheid. „Het is een hoofd uit onze geschiedenis dat minder bekend is in uw land. van mijn landgenoten hebben de oorlog niet overleefd die wel zijn teruggekomen, blijven getekend door de h< f nering. Aan hun leed is daardoor nog altijd geen einde g men, ondanks de tijd die sindsdien is verstreken", aldus ningin Beatrix. Hoe groot de indruk is die haar hebben gemaakt bleek onder meer uit het commentaar de grote Japanse krant Yomiuri Shimbun, die de tafel van de keizer maar schril vond afsteken tegen de toesp van de Nederlandse koningin. Dergelijke kritiek adres van de keizer is in Japan zeer ongebruikelijk. Oonoet andere commentaren werd koningin Beatrix met ins 1 op ming geciteerd. MODERNE staatsbezoeken staan overigens steeds i het teken van de promotie van de BV Nederland, en ichiet Fiseli ïlevin loen 1 Zelf le he! dat terrein heeft koningin Beatrix haar bijdrage gelet lie n Vooral de ontvangst gisteravond van Nederlandse zake j( den en hun Japanse gasten door koningin Beatrix en kil is. Akihito, heeft veel goodwill gekweekt. Al blijft het nat lijk de vraag of en in hoeverre die goodwill kan worden gezet in een verbetering van de handelscijfers. Het grote 1 het staatsbezoek van koningin Beatrix kroonj Willem-Alexander moest duidelijk nog wennen hee13eP Indische organisaties, die ook naar Japan waren gereisdrsi tussen wel voor een moeilijke keus gesteld. Woordvoent de organisaties hebben hun tevredenheid uitgespro rlenin zowel over het optreden van koningin Beatrix als c eigen contacten in Japan. De Stichting Japanse Ereschu 1 overweegt zelfs op 7 december in Japan deel te 1 de herdenking van de Japanse aanval op Pearl HarboiP 1941. Is het daarom geen tijd om te proberen duw van het verleden heen te stappen, overigens zond^l gruwelen uit de jaren '40-'45 te vergeten? De eis tot schadevergoeding, waarvoor de juridische fTf zwak is, mag immers niet als alibi worden gebruikt orn^- naar de toekomst te hoeven kijken. De conclusie lijkt, rechtvaardigd het bezoek de weg heeft geëffend voork nieuwe relatie met Japan, die niet langer volledig é-* overschaduwd door het oorlogsverleden. De Indische or§"^ saties zouden in die nieuwe relatie een belangrijke rol nen spelen, bijvoorbeeld door ter plekke meer bekendhei q geven aan wat zovele Nederlanders onder de Japanse br— ting hebben doorgemaakt. Want dat de Japanse kennis het eigen oorlogsverleden schromelijk tekort schiet, daarf bestaat geen twijfel. In zo'n klimaat van vergevingsgez heid kan het niet anders, dan dat de Indische Nederlan' in Japan en in eigen land de erkenning krijgen van het recht dat hen is aangedaan. be! DI iique v EGEI HAA „Kwart Oostenrijkers is anti-semiet' WENEN Tussen de 20 en 30 procent van de Oostenrijkers heeft een negatieve houding tegenover joden. Een op de vijf joden is van mening dat het beter zou zijn als er geen joden in het land zouden wo- Dit blijkt uit een enquête on der 2.000 Oostenrijkers boven de 14 jaar, die door Gallup in opdracht van het Amerikaans Joods Comité is uitgevoerd. Ruim de helft (53 procent) meent dat het nu tijd is om een streep onder de verwer king van de holocaust te zet ten. Eén op de drie Oostenrij kers is van mening dat joden slechts in beperkte mate toegang tot invloedrijke func ties zouden moeten hebben. De onderzoekers wijzen erop dat slechts 0,1 procent (75.000) van de 7,5 miljoen Oostenrij kers joods is. Tot 1938 was dit 3 procent. Oostenrijk fs anti- semitischer dan andere West- europese landen, aldus Gallup. Oostenrijkers denken overi gens nog slechter over zigeu ners, Serviërs en Turken dan over joden. Terwijl 31 procent geen joden als buren wil heb ben, wijst 49 procent zigeu ners, 43 procent Serviërs en 41 procent Turken als buren af. Gisteren, de dag waarop de cij fers bekend werden gemaakt, hielden enkele honderden per sonen een stille demonstratie door het centrum van Wenen uit protest tegen het' beklad den van joodse grafstenen. Het groeiend antisemitisme is voor de werkgroep voor chris- telijk-joodse toenadering reden om aandacht voor de joden en hun godsdienst in het onder wijs te bepleiten. Bovendien moeten politici dui delijker dan tot dusver zich van anti-semitische uitingen distantiëren. CeidaeSomant ïoet Kantoor: Telefax: Postadre Hoofdkai Telefax Westerpers bv (maakt deel uit van Sijt Apothekersdijk 34, Leiden 071 - 122 244. 071 -134 941 Postbus 11, 2300 AA Leiden. Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070 - 3 070 - 3906 7 070-3190 933. 070-3906 717 is: Postbus 9, 2501 CA Den H: r/hoofdredacteur J Leune Secretariaat directie/hoofdredai Stadsredactie Leiden (tel 071 - drs J van Zeijl Omgeving Leiden (tel 071-1 i (tel. 070-3190 808): 4 046 Of 071 - 144 04 l. Koldenhof, f <roft, T F Kleijn (chef), I Herpen (chef). F Buurman. Sport L (tel. 071 - 144( Binnen- en buitenland, financien A. van Rijn (chef), W. Bunschoter E. Huisman, H. Jansen, drs J. vi Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826) D. Kiers, R. Langeveld, drs. H.-F. Ruijl. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G- Anse Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinh n Kesteren e (tel: 070-3190 815): drs. C. van Haers Werkman (chef), P Alleblas, D. Dijkhü istoke ns (coördinator), B Kooistra, drs. P van a (chef). S Evenhuis Opm k (tel 070 - 3190 831): Ch Bels (chef), i i, W Diekstra, L. Hei t Hout (chef). Hofmeester, C de Kier, H. Nieu\ Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van'de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn dr Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit F leveld, D Hofland, P Koopman. D van Rietschoten en K van wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), drs. D. J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis). A Courant (Athenr R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Rorl. B van Huet (Parijs), M de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F Lindenkamp (Sao Paulo). R. Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskoi W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Ur publicatierechten van The Times en The Sunday Times M.de Cocq doen >U ïllingt Wijland (Belgradojjssen 071 - 122 248 op ma t/m vr. va lentsprijzen (inclusief 6% btw) aling per acceptgirokaart 118 00 tot 19.00 u |oei Nederlan d jaar aarde h ëpunt Ancor Advertenties Informatie en té Telefax voor uit I 071 -122 244 S 071 -134 941 AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2