fieidae Souratit Overheid is te laks tegen criminaliteit Simons bereid deel van plan uit te stellen Muziek Verzoek aan Kroon verkoop van Picasso's tegen te houden Hart oplossing van koningsmoord Beloning van 2J millle voor oplossing moord 14 Dagen Gratis £eid6c(3outmit informatie ZONDER sensatie Ceidoe Commit 25 OKTOBER 1991 16 PAGINA'S in twee katernen Politiek heeft geen interesse voor levens beschouwelijke instellingen .Samenleving veel zorgzamer dan wordt verondersteld" Spionnen zijn wereld nog niet uit Bram Rontberg bezig met zijn toekomst CDA Leiderdorp wil Muzenhoi afstoten 'Een dubbeltje te weinig', meeslepend televisiedrama Vannacht een enkele nistbank. ^■j inimumtemperatuur ^^^mstreeks 6 graden, orgen overdag af ei ïn en vrijwel overal iroog. liddagtemperatuur ttngeveer 12 graden. Wind nultil f* zuidoost, matig, rond pacht 3. tie- ■g iervisch kamp nijdt Den Haag IEN HAAG/DUBRO- fNIK Het federale le er van Joegoslavië heeft bombarde- lenten op de Kroatische avenstad Dubrovnik en mgeving hervat. Vooral et historische centrum an de stad wordt onder uur genomen. [TIE Blokn aai Uitgave Westerpers bv (maakt déél uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25170 Losse nummers 1,45. Industriebond dreigt met acties bij DSM GELEEN De Industriebond FNV dreigt acties waaronder stakingen te gaan houden bij het che mieconcern DSM in Geleen (11.000 werknemers). Volgens de bond weigert de directie gehoor te ge ven aan het verzoek om te stoppen met een „stille sanering". De actiedreiging bleek gisteren tijdens een kaderledenvergadering bij DSM, zo heeft de voorzitter van de bedrijfsledengroep, B. van den Born, vanmorgen meegedeeld. DSM kampt in be paalde sectoren met overcapaciteit, waardoor af delingen (met name research en Limburg servi ces) moeten worden ingekrompen. Zonder overleg met de vakbonden is al enige tijd bij alle divisies een stille sanering gaande. DSM stimuleert werk nemers om te vertrekken. Volgens de industrie bond gebeurt dat op grote schaal. Het zou tot nu toe om tientallen i AMSTERDAM Een groep vooraanstaan de personen uit de Nederlandse kunstwe reld heeft de Kroon verzocht de verkoop van enige topstukken en circa 80.000 min der belangrijke werken van het Haags Ge meentemuseum tegen te houden. In een verzoekschrift dringt de groep aan op ver nietiging van het besluit van de Haagse ge meenteraad van 12 september, waarin de plannen van museumdirecteur Rudi Fuchs werden goedgekeurd. De verkoop zal lei den tot de „afkalving" van de Haagse col lectie en het Gemeentemuseum „reduceren tot een instituut van niet meer dan lokaal belang", zo laten de woordvoerders van de groep, de kunsthistorici dr. A. Blankert%n drs. J.N.M. van Adrichem, weten in een toelichting op het verzoek. Verder inkrimping van de collectie in strijd zijn met het rijksbeleid, de gemeentelijke kunstverordening en de museale beroepse thiek. Fuchs verwerpt deze aantijgingen. Het belang van het Gemeentemuseum neemt volgens hem door nieuwe aankopen juist toe. „Men zet de kwestie volledig op zijn kop", zegt de directeur. De Haagse wet houder van Cultuur, mevrouw A. van den Berg verklaarde gisteravond dat de ge meente de zaken „zorgvuldig" heeft afge wogen en dat er daarom geen aanleiding is op hét besluit terug te komen. Grootscheepse fraude met kilometerstanden VLAARDINGEN/MAASSLUIS Bij een Vlaardings garagebedrijf is een groot scheepse fraude met kilometerstanden van tweedehands auto's aan het licht gekomen. Het terugdraaien van kilometertellers heeft de garage meer dan 750.000 gulden opgeleverd. In verband met de fraude heeft de politie de directeur van het be drijf, een 37-jarige inwoner van Maassluis, en een 35-jarige medewerker uit Schiedam aangehouden. Van 419 auto's heeft men kunnen vaststellen dat de kilometerstand vas. In veel gevallen ging het om lease-wagens met een kilome terstand van 100.000 tot 150.000. De kilo meterteller werd dan teruggedraaid tot o'n 60.000 tot 70.000 kilometer. In totaal is roor ca. 25 miljoen kilometer gefraudeerd. Imelda Marcos krijgt kleren terug MANILA Imelda Marcos, de wedu we van de vroegere dictator van de Filipijnen, hoeft niet slecht gekleed naar het proces dat tegen haar wordt voorbereid. De Filipijnse regering kondigde aan dat de weduwe volgen de maand bij terugkeer in haar vader land haar roemruchte collectie schoe nen en kledingstukken terug zal krij gen. De collectie omvat 1700 paar schoenen, waaronder zeer extrava gante paren met flitsende discover lichting, een verzameling vaak zeer fantasierijk ondergoed, een kogelvrije bh en een enorme hoeveelheid kost bare avondjurken. De hele kleding collectie wordt momenteel nog ten toongesteld in het Malacanang-paleis. ALGEMENE REKENKAMER IN RAPPORT: DEN HAAG De Alge mene Rekenkamer vindt dat de bestrijding van veel voorkomende criminali teit, zoals diefstal, inbraak en vandalisme, bij de overheid op een te laag Tot de nog niet uitgevoerde tie Korthals Altes (VVD) kon digde indertijd maar liefst 52 maatregelen aan om de crimi naliteit te beteugelen. Daarvan zijn er nog maar 23 geheel uit gevoerd en 12 gedeeltelijk. De huidige minister van justitie Hirsch Ballin en diens staats- Kosto worden daar op de vingers getikt. pitje staat. Zij trekt deze conclusie in een vanmor gen gepubliceerd rapport. De Rekenkamer, het college dat de uitgaven van het rijk aatregelen behoren onder meer de bouw van extra fiet senstallingen (om fietsendiefs tal tegen te gaan) het aanstel len van meer toezichthouders bij schoolgebouwen en het 'in- braakveiliger' maken van te bouwen woningen t controleert, heeft onderzocht kantoren. Half uitgevoerd kamer voor i deel te wijten communicatie tussen tementen en slecht functionerend overleg tussen burgemeesters, politie chefs en officieren van justitie, het zogeheten 'driehoeksover- leg'. Een groot probleem vindt de Rekenkamer ook de geringe beschikbaarheid van personeel bij de rechtbanken en het ge brek aan cellen. Daardoor kunnen degenen die zich schuldig hebben gemaakt aan veel voorkomende criminali teit vaak niet worden gestraft. De Rekenkamer heeft ook ge constateerd dat justitie jaarlijks 50.000 mensen vrij laat rondlo pen die eigenlijk de gevange zouden moeten omdat zij wat er terecht is gekomen het uit 1985 daterende actie plan ter bestrijding van veel dions. voorkomende misdaad. De De trage uitvoering toenmalige minister van justi- plannen is volgens de Reken- aantal", luidt de conclusie. Vrouwen voor Vrede Een groep Vrouwen voor Vrede heeft gisteren in Den Haag gede- nen leiden. De demonstratieve tocht ging langs de ambassades monstreerd voor het volledig afschaffen van kernproeven. De Van de Verenigde Staten en Frankrijk. sterke vermindering van de kernbewapening moet hiertoe kun- a foto. Stephen evenhuis advertentie DEN HAAG Staatsse cretaris Simons (volksge zondheid) blijkt toch be reid te wachten met in voering van bepaalde on derdelen van zijn plan tot herziening van het ziekte kostenstelsel. Gisteren gaf de Ziekenfonds raad een negatief advies over invoering van het plan-Simons per 1 januari. Na dat advies liet Simons weten „op onder delen" akkoord te gaan met latere invoering. „Als de Zie kenfondsraad het verstandiger vindt om op die onderdelen nog even te wachten, dan moet je daar serieus naar kij ken", zo verklaarde hij. De staatssecretaris wilde echter niet zeggen welke onderdelen hij perse per 1 januari, en wel ke hij later in het jaar wil in- De Ziekenfondsraad besloot gisteren met een onverwacht grote meerderheid tot een ne gatief advies. Maar liefst zes van de zeven kroonleden stemden voor uitstel. Zij vin den net als de vertegenwoordi gers van de particuliere ziek tekostenverzekeraars, de vak centrale MHP en de zorgverle ners dat de tijd tekort is om ingrijpende wijzigingen door te voeren. De vakcentrales FNV en CNV, de KPZ (ambte- narenverzekenngen) en de VNZ (ziekenfondsen) willen wel een snelle invoering. Zij prijzen Simons voor het feit dat hij de oorspronkelijke plannen heeft aangepast. De kritiek van de Zieken fondsraad richt zich vooral op de snelheid waarmee Simons zijn plan wil invoeren. De raad wil eerst meer duidelijk heid over de administratieve en technische maatregelen die komen kijken bij invoering per 1 januari. 'tfervië en zijn drie bondgeno- die de macht in het fede- presidium hebben overge- en, gaven gisteren te ken- niet naar Den Haag te i om vandaag de nieuwe, de EG georganiseerde redesbesprekingen bij te wo- Gisteren was Dubrovnik' al gebombardeerd, totdat ddags een staakt-het-vu- werd bekendgemaakt, anmiddag zouden de autori- iten van Dubrovnik, het fe male leger en EG-waarne- onderhandelen over een r staakt-het-vuren in de gio rond de belegerde ha mstad, die al 26 dagen is af sloten van water en elektri- 'eit. De zes km ten zuiden Dubrovnik gelegen bad- its Kupari werd gisteren na strijd door het federale op de Kroaten heroverd, mds het offensief in deze re- op 1 oktober begon zijn in al 51 federale militairen leuveld. Ook elders in roatie wordt de strijd in alle Mgheid voortgezet. SOFIA Een gebalsemd mensenhart in een glazen kruik die in een tuin in Sofia is opgegraven, bevat vermoedelijk de sleutel tot het raadsel van een koningsmoord: werd koning Boris ver giftigd, en zo ja, door wie? Het hart van de koning zal de ko mende twee weken onderzocht worden. Boris III, de vader van de Bulgaarse ex-koning in ballingschap Simeon van Sachsen- Coburg-Gotha, stierf twaalf dagen na een bezoek aan Duitsland, waar hij in augustus 1943 Adolf Hilt,er had ontmoet. Bulgarije werd formeel een bondgenoot van Hitler in maart 1941. Maar in de oorlog diende het vooral als „sanatorium" voor gewonde Duitse soldaten en speelde het nauwelijks een rol in de gewa pende strijd. Pogingen van koning Boris om politiek onafhanke lijk te blijven van Berlijn, het feit dat hij de deportatie tegen hield van Bulgaarse joden en zijn vriendelijke gedrag richting Groot-Brittannië zouden Hitier boos gemaakt hebben. „Ik ben er bijna zeker van dat Boris vergiftigd is, door de nazi's of door de geheime diensten van Stalin", zegt Dimitar Vitanov van de Bul gaarse Academie van Wetenschappen. Voor Vitanov was het vinden van het hart een verrassing na een speurtocht van twee jaar naar het stoffelijk overschot van Boris. Nadat het lijk van de koning na de Tweede Wereldoórlog in de tuin van de vroegere kpninklijke residentie begraven was, bracht de communistische geheime politie het in 1954 over naar een onbekende plaats en blies ze het lege graf op. Vitanov denkt dat de kruik met het hart erin zich in hetzelfde graf bevond, maar buiten de lijkkist, en dat het zo de explosie heeft 'over leefd'. De rest van het lijk is nog steeds zoek. LEIDEN Een beloning van 25.000 gulden is door hoofdof ficier van justitie I. Klopper uitgeloofd voor de tip die leidt tot oplossing van de moord die in de nacht van 11 op 12 okto ber werd gepleegd aan de Bos- rode. De 35-jarige Leidenaar Willem Cornelisse werd daar neergestoken en overleed eni ge tijd later aan zijn verwon dingen. De Leidse politie heeft giste ren tien reacties gekregen op twee politie-uitzendingen waarin om tips van het pu bliek werd gevraagd. Het poli tiebericht werd na het zes uur- en het acht uur-journaal uitge zonden. In de uitzending was onder andere de fiets te zien die na de steekpartij is aange troffen in de Siaaghsloot. Vol gens politiewoordvoerder A Kuijt is een aantal tips zeker de moeite waard om na te trekken. „We krijgen er moge lijk een duidelijker beeld door van wat er nu precies is ge beurd die nacht". De 'politie heeft de afgelopen weken een zeer groot aantal mensen gehoord over de steekpartij. Tot concrete resul taten heeft dat nog niet geleid. Toch is volgens Kuijt het on derzoek nog niet vastgelopen. „Het is een heel breed opgezet onderzoek dat langs een groot aantal lijnen loopt. Het regio nale rechercheteam blijft op volle sterkte aan de zaak wer ken. Dat is op zich al geen te ken dat het onderzoek zou zijn vastgelopen". Bangladesh Komfortobeler wonen? Bezoek don onze show H Vele topmerken, in diverse prijsklossen. Kijk en vergelijk. Slatenhal Den Haag. Wo. do., vr 13-22.00 uur ofe Zo en zo 10-1800 uur. LU, Entree f7.50 rr: Kinderen tol 15 ir grotis Feyenoord mag op zoek naar shirtsponsor DEN BOSCH Feyenoord mag op zoek naar een nieuwe shirtsponsor. De rechtbank van Den Bosch besloot van ochtend dat de Rotterdamse eredivisieclub niet langer de naam van HCS op het shirt hoeft te dragen. Het in finan ciële problemen verlerend au tomatiseringsbedrijf HCS staakte in augustus de contrac tueel verplichte betalingen aan Feyenoord. HCS, officieel nog tot 1994 sponsor van Feye noord, hoeft de door Feye noord geëiste drie ton, die het nog tegoed zou hebben van het bedrijf, niet te betalen, zo be sloot rechtbankpresident De la Porte. Ook deze groep vrou wen in Ban gladesh heeft dringend hulp nodig. Het door natuur rampen ge troffen dis trict Rangpur is bijna door zijn voedsel voorraden heen en veel bewoners hebben last van buikloop. Reeds twee duizend men sen zijn aan de gevolgen daarvan be zweken. foto: ap De meeste leraren in het basisonderwijs hebben te weinig no ten op hun zang. Ze moeten muzikaal beter worden ge schoold, vindt nu een commissie, die zelfs pleit voor een aparte studierichting muziek. Als dat niet gebeurt, gaan - wat de muzikale (ver)vorming betreft - straks kinderen nog voor kinderen zorgen en dat leidt helemaal tot valsheid in ge zang. Maar hoe het verder gaat, valt uit de reactie van staatssecretaris Wallage vandaag in de Leidse Courant nog niet op te maken. Volgens hem vinden ouders rekenen en taal belangrijker. En eerlijk gezegd heb je die wel nodig. Het ene om uit te rekenen hoeveel het je scheelt als je je op de krant abonneert. Het andere voor de 'muziek der taal'. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: Meisje meegesleurd door tram I Postcode/Plaats: Telefoon: LEIDSCHENDAM Een 16- jarig meisje uit Voorburg is gisteravond om kwart over acht op de Kastelenring onder de tram gekomen. Zij liep daarbij hoofdletsel en een ge broken been op. Het meisje stak over vanaf de Marie- Louiselaan, zag daarbij wel de tram die net van het eind-/be- ginpunt was vertrokken, maar merkte een tram die vanuit Voorburg kwam niet op. Dat kwam onder meer doordat het belsignaal, dat normaal de komst van de tram aankon digt, op dat tijdstip was uitge schakeld omdat de omwc den zich eerder hadden be klaagd over geluidsoverlast Daarnaast had het meisje een walkman op. De Voorburgse werd over twaalf meter mee gesleurd. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MH INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Deze bon opsturen in een open envelop Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag l Of bel 071-313 677 l 8 711848 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1