'Een dubbeltje te weinig', meeslepend televisiedrama duinrell Freddy Heineken componeert een liedje voor tekenfilmserie 13 ,Picasso's horen thuis in Haagse collectie* Overdaad schaadt niet bij Engelse groep The Cult ''Schilderende academicus verdient herwaardering me «tj Ingeblikt I ONTDEK DUINRELL lUt £eidóeGou/uwit KUNST/RTV VRIJDAG 25 OKTOBER 1991 (Vervolg van de voorpagina) Ven# HERMAN ROSENBERG h|c all heeDEN HAAG Een belangrijk argument an de groep van museumdirecteuren, unsthistorici en verzamelaars tegen de le pun verkoop van de Picasso's 'Harlekijn' en 'Sybille', is dat deze werken van groot be lang zijn geweest voor de ontwikkeling de moderne schilderkunst en boven- een centrale rol spelen in de collectie het Gemeentemuseum. doorze s iets JMet mand kijn' uit 1912 zou van invloed zijn geweest doelde op Mondriaan. En van deze schilder bezit Vennihet Gemeentemuseum de grootste collec- wereld. In het verzoekschrift wordt verder de toenmalige directeur Wijsen beek geciteerd, die de Picasso's - 'Vrouw het kubistische werk 'Harle- met mosterdpot', 'Harlekijn' en 'Sybille' - in 1957 aankocht. Deze noemde de wer ken „een vast fundament voor de afdeling moderne schilderkunst". Deze uitgangs punten gelden nu nog, vinden de indie ners van het verzoekschrift; ze mogen niet op basis van „persoonlijke en tijdge bonden overwegingen" worden losgela ten. De groep wijst ook de plannen voor het uitdunnen van de collectie als geheel af. Fuchs heeft van de raad toestemming ge kregen om werken met een waarde bene den de 250.000 gulden te verkopen, te rui len op weg te geven, zonder dat daarvoor een ingewikkelde toetsingsprocedure no dig is. Dit bedrag is „willekeurig", stellen de indieners van het verzoek. Onder deze kunstwerken zouden zich best stukken van grote kunsthistorische waarde kun nen bevinden. Verder waarschuwt de groep ervoor dat de opbrengst van de ver koop wel eens tegen zou kunnen vallen in verband met de heersende „baisse" op de kunstmarkt. Tot de 38 ondertekenaars van het ver zoekschrift behoren naast de museumdi recteuren dr. W. Beeren (Stedelijk Mu seum Amsterdam), drs. H.Bolten-Rempt (Museum De Lakenhal, Leiden), drs. H. Defoer (Riiksmuseum Catherijneconvent, Utrecht), dr. D. Snoep (Frans Halsmu seum), en drs. F. Duparc (Mauritshuis in Den Haag), prof.dr. J. Bolten, directeur van het Prentenkabinet van de Rijksuni- versteit Leiden, prof.dr. A. Boschloo van de Rijksuniversiteit Leiden, de Haagse kunsthandelaar H.M. Cramer en de kunstenaars F: van den Broek en Wim T. Schippers. HILVERSUM Biermagnaat en componist Freddy Heineken (68) heeft een liedje geschreven voor de Veronica tekenfilmserie 'Star Street'. Het nummer 'Let's get away from here verschijnt binnenkort, samen met andere composities uit de reeks, op ceedee Vol gens muziekproducent Jos van Wouden berg gaat het om een Frank Sinatra- achtig nummer dat in aflevering 'Sydney is verliefd' is verwerkt. Wie de muzikale geschiedenis van Freddy Heineken kent zal niet vreemd opkijken dat er Sinatra-trekjes in de compositie zit ten. Behalve dat de Amerikaanse crooner een vriend van hem is. werkte hij vorig jaar als componist mee aan een plaat van Kenny Coleman, die eenzelfde genre over het voetlicht brengt. Star Fleet' wordt sinds drie weken door Veronica op het scherm gebracht. Het gaat om een komi sche animatie-reeks van Nederlandse bo dem waarin muziek een belangrijke rol speelt. Elke aflevering heeft een liedje waarin het thema van de uitzending nog eens op noten is gezet. Bijzonder aan de serie, die 25 miljoen heeft gekost om te maken, is niet alleen dat in de hoofdper sonen sterrenbeelden zijn te herkennen zoals Plons (waterman) en Sikkie (steen bok), maar dat voor de 52 afleveringen een samenwerking werd gezocht met Ja pan voor de animatie en Amerika voor de techniek. 'Star Fleet' is bedoeld van kin deren van negen tot twaalf jaar en wordt door Veronica elke donderdagmiddag uit gezonden. Een dubbeltje te weinig. Tv-c "JCRV-televis ur. Vrijdag. HILVERSUM Het eni- be dat echt van belang is bm te weten van 'Een Bubbeltje te weinig', is de uiste aanvangstijd. Dit neeslepende televisie drama is namelijk van een kwaliteit die je zelden in [iet Gooi tegenkomt. s dus zaak op tijd voor het jcherm plaats te nemen. Inge wikkeld is het gegeven, dat ichrijver Peter van Gestel ge bruikte voor dit intrigerende jrerhaal, niet. Kort gezegd handelt het over een toevallige kntmoeting tussen een jongen een meisje aan het begin de jaren vijftig. 4 DEI) h zitten in 'Een dubbeltje weinig' alle ingrediënten de buisklant door een zee 1 *lf/an emoties te sturen. Daarbij lfts het verhaal prachtig uitge- J [icht en wordt er door de twee hoofdrolspelers Boris Ro- zwembjtjenko (J6) als Jop en Dokus 'agelet (18) als Ankie sterk espeeld. Waar Peter van Ge- regisseur André van a slagen is om in 72 minuten de Nederlandse sa menleving in de jaren vijftig een gezicht te geven („biefstuk is voor de koningin"). En wat daarin de plaats van de puber was, zetten ze ondertussen ook nog even haarscherp neer. Dat het duo met kwaliteit voor de dag zou komen, stond eigenlijk bij voorbaat al vast. Vooral de NCRV had goede herinnerin gen, want in 1989 kreeg 'Het verhaal van Kees', dat Van Gestel samen met Willem Wil mink schreef, een eervolle vermelding van de Nipkow- jury. 'Dubbeltje' is de tweede korte film en voor de derde gaan de beide heren binnen kort richting Engeland. Het derde verhaal gaat over een handelsreiziger. Hij blikt terug jp zijn laatste schooljaar. Vlak voor zijn eindexamen werd hij door z'n ouders van school ge haald om te gaan werken. Autobiografisch Volgens André van Duren heeft 'Een dubbeltje te weinig' autobiografische trekjes. „Pe ter kent die tijd. In 1953 was hij zeventien Daarom speelt het volgende verhaal weer in die periode. Wat ook speelt, is dat het een belangrijk decen nium was. Het liet onder meer de geboorte van de jeugdcul- First Floor Features, de produ cent, samen met de cultuur af deling van de NCRV aan bij het Stimuleringsfonds Neder landse Culturele Omroeppro- dukties. Dit fonds is zo langza merhand uitgegroeid tot de 'dramaturg' van deze tijd. De mensen van het fonds bepalen immers in grote lijnen welk drama de buisklant krijgt toe geschoven. André: „Proble men bij het lospraten van het benodige geld waren er niet. Het Stimuleringsfonds was enorm onder de indruk van 'Het verhaal van Kees'. Mijn moeilijkheden lagen vooral op het visuele terrein, want hoe breng je de jaren vijftig, een tijd die ik niet ken, in beeld. Extra handicap daarbij was, dat de opnamen in Amsterdam plaatsvonden. We zijn maan den bezig geweest om lokaties te zoeken. Echt om stapelgek van te worden. Op een gege ven moment hebben we fiet sen aangeschaft om de juiste plekken te vinden. Als ik nu weer naar de produktie kijk, heb ik medelijden met de art director... wat een ondankbaar werk, want als het goed is, valt de omgeving niet op". Brieven Ook naar de acteurs is lang ge zocht André: „We hebben eerst voorgeselecteerd uit brie ven. Daarna hebben we zo'n gegadigden auditie laten doen. Daar zijn uiteindelijk Borus Rodenko en Dokus Dagelet uitgerold. Belangrijk aspect bij de selectie was de echtheid. We wilden dus acteurs in de puber-leeftijd. Nadat we ze hadden gevonden, zijn we op zoek gegaan naar de 'ouders'. Die spelers moesten bij het tweetal passen". Om in de aankleding van de film zoveel mogelijk authenti citeit te brengen, werd het Fillmmuseum en veel oude fo to's geraadpleegd. André: „De herinnering aan die zwartwit foto's heeft voor het gedempte kleurgebruik in de film ge zorgd. Toch zou ik 'Een dub beltje' willen omschrijven als een neo-realistische film. Vol gens ons is het 1953... Maar het leuke van televisie is dat je een nieuwe, eigen wereld kunt Details Toch werden de details niet over het hoofd gezien. André: „Neem de dialogen. De spraak is geschoond van he dendaagse termen. We hebben voor een licht gestileerd taal gebruik gekozen. 'Joffel' komt depaardje in VPRO's 'Bij na der inzien') hebben we geluk kig kunnen vermijden". De korte film werd vorig jaar september en oktober in vijf Dokus Dagelet als Ankie en Borus Rodenko als Jop: plezier tij dens de opnamen. weken opgenomen. Dokus Da gelet, die voor twee spreekt omdat Boris met zijn school klas in Rome zit: „Er is vooral in de weekeinden gefilmd. Maar af en toe heb ik vrij moeten nemen van school of kreeg ik voor bepaalde vak ken minder huiswerk op. De achterstand die ik daardoor opliep, heb ik later, door mid del van bijlessen, weer inge- FOTO: NCRV haald". Dokus, die voor haar eindexa men VWO zit, kijkt met ple zier terug op de opname-perio de en vertelt lachend in de toekomst alleen nog maar met André als regisseur te willen werken. Hoewel haar ambities niet direct op het witte doek liggen, zou ze best meer willen doen. „Maar er om zeuren bij filmmaatschappijen of regis seurs is mijn stijl niet". Voor de charme van Rotter dam lijkt vooral de popmu ziekwereld te zwichten. Steeds vaker is de havenstad het ver trekpunt van een concertserie. Zo trad de Engelse groep The Cult gisteravond in het voet spoor van onder meer The Rolling Stones door Ahoy te kiezen als eerste halteplaats van een vijf weken durend Europese tournee, die onder de naam 'Ceremonial Stomp' de geschiedenis zal ingaan. De groep, waarvan de harde kernbestaat uit zanger Ian Astbury en gitarist Billy Duf fy, maakte de belofte waar, die wat weken eerder al uit de groeven van de nieuwe ge luidsdrager Ceremony' was gespat: feesten in de overtref fende trap. De energierijke muziek zorgde voor een dan sende poptempel, waarbij het publiek na vijfentwintig minu ten zelfs spreekkoren aanhief. Toch liep het feestje nergens uit de hand en vond Ian Ast bury zelfs dat het publiek zich wel heel erg koest hield. Die uitbundige overdaad aan het begin, werd inderdaad later ingetoomd. klonk De vette gitaarpartijen van Billy Duffy waren adem benemend en de manier waar op Ian met zijn stembanden speelde, was bewonderens waardig. Hij klonk gedreven in dit tonenspel, flirte met rock, danste met boogie, treur de met de blues en blies de psychedelische muziek wat nieuw leven in, zij het dan op een jaren negentig manier. En het decor hielp een 'handje' mee Achtergrondprojecties en (kleurrijke) lichtshow waren afgestemd op tekst en muziek. Maar het door de rode pluche gordijnen theaterachtig ogende podium was vooral het speel terrein van Billy Duffy. Hij hanteerde de gitaar als een prima ballerina die, gedragen door bas en drums, heel veel open doekjes kreeg In een muur van geluid etaleerde Duffy een berg aan subtilitei- ten>tiie sfeerbepalend waren. Hierdoor werd het concert een dolhof van stemmingen, waar in het publiek maar al te graag verdwaalde. Toch waren het de bekende nummers als 'Sanctuary' die de Cult-aan- hang tot de wildste taferelen aanspoorde. De groep moest uiteindelijk voor twee toegif ten terugkeren, waarna ze na honderd minuten afsloten met het sterke 'Talking about love'. De Cult was overdadig, maar schaden deed hij aller- AGENAAR BAKELS TERUG INSCHEVENINGEN an uitb ;genhei< d stelde bereidi If miljo Schepen tussen wolken en water'. Sybrand Bakels (1873-1956)'. met 13 januari in Museum iningen (zondag en maandag esloten). Daarna in het Veluws Mu- eum te Harderwijk. F ecE di^' ractievo den Ou<f{ ng dat tanden i: u br egelijk" aad dooi VD liep arlichtih daar reclame entelijkt moeten frequen eringen ou moet huis- d. Ten nde roul ■keersbo :ekst 'Ri g is sm estie d( begin te plaa' ggebruik Vat bezielt iemand met een ïeesters- en een doctorstitel op z'n dertigste zijn veelbe- ivende ambtelijke carrière af breken en zonder artistieke pleiding het vak van kunst- childer te kiezen? Deze keuze Reinier Sybrand Bakels ant om hem gaat het rordt verklaard in een brief hem die hij vier maanden zijn huwelijk schreef aan schoonvader, de- textielfa brikant en eigenaar van talrij- Van Wulfften 'althe. Juist dóór het huwelijk heb mijzelf, na zooveel jaren depressie, teruggevonden mijn vrouw hield haar vin- op de wonde plek, zij deed lij herleven" Want ondanks et feit dat hij cum laude was ,c fgestudeerd in de rechts- en staatswetenschappen en een 'n riljante carrière in de ambte- 3 pij :ek, was de ambitieuze Bakels iet gelukkig met zijn vaste, baan. Zijn rb rouw wist dat en raadde hem zich geheel aan het schil- n te wijden. De 30-jarige lier Bakels klopte bij zijn phoonvader aan voor een le- „De eenige onderneming die ik kan beginnen met 5, ja, zekerheid van slagen, Zelfportret uit 1916. is te schilderen, eene onderne ming waarin naar mijne aan vankelijke berekening niet meer dan f 5000,- behoeft te worden gestoken, om in mijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Ik reken 2 jaren hard naar de natuur te stu- deeren, zonder iets te verkoop- en of te expooseren. Daarna te expooseeren en te verkoopen, hoewel ik reken nog 3 jaren daarna nog niet genoeg te kunnen verdienen". Bakels overtuigde zijn schatrij ke schoonpa Van Wulfften Palthe en in februari 1904 kon hij zijn aktentas inruilen voor het palet. In staat gesteld door het over bruggingskrediet van duizend gulden per jaar en een onge- Werf te Scheveningen. kend zelfvertrouwen in zijn schilderkunst maakte Bakels in de jaren die volgden zijn ei gen woorden waar: „geef mij slechts de tijd en ik zal het kunnen als ieder ander". In zijn jeugdjaren had hij al laten zien dat het schilderen hem in het bloed zat. De gedrevenheid en werklust van dit natuurta lent zou uiteindelijk uitmon den in een oeuvre van vijf honderd landschappen, stads en havengezichten en honderd portretten. Een bescheiden deel daarvan hangt momenteel in het Museum Scheveningen. Onder de titel 'Schepen tussen wolken en water' is een der tigtal schilderijen uit particu liere en museale collecties bij eengebracht. Veel van het hier getoonde werk heeft vissers schepen, waaronder bomschui ten, tot onderwerp. Behalve de havens van Dordrecht, Maas sluis, Schiedam en rond de Zuiderzee was de bij zijn wo ning gelegen Scheveningse vissershaven voor hem een ge liefd werkterrein. Met zijn vaak brede penseelvoering en pure kleuren schilderde hij 'naar de natuur', zoals hij het I FOTO'S: MUSEUM SCHEVENINGEN zelf omschreef. Bakels had geen goed woord over voor H.W Mesdag ook een auto didact wiens schilderkunst hij omschreef als „slordig". „Mesdag nu vertoont een ver bluffende onkunde omtrent de vorm en constructie der sche pen en dat hoewel hij model len op zijn atelier had; ik kan mij deze verregaande noncha lance niet begrijpen". Voordat hij succes kreeg met zijn vrije werk voorzag Bakels in zijn levensonderhoud met het schilderen van portretten. In 1919 brak hij door met zijn eerste expositie in Amsterdam. Het Haags Gemeentemuseum Tot de crisisjaren gaat het voorspoedig met de op Texel geboren en het grootste deel van zijn leven in Den Haag wonende kunstenaar. In ver band met zijn academische op leiding wordt veelvuldig een beroep op hem gedaan voor bestuurs- en adviseursfuncties in het Haagse kunstleven. Een greep: hij wordt lid van de Schoonheids- en Monumen tencommissie en adviseur van het Gemeentemuseum. Jaren lang is hij lid en daarna voor zitter van de Raad van Be stuur van de Academie van Beeldende Kunsten. Van Pul- chri-studio is hij secretaris. In 1930 schrijft hij over zijn vriend en schilder W.B. Tho- len een monografie, die tot op de dag van vandaag als een standaardwerk geldt Het broodschilderen van nota belen die zich door Bakels wil len laten portretteren, moet hij in de jaren dertig noodge dwongen weer hervatten om in zijn onderhoud te kunnen De naam Bakels is in onze tijd geen 'household-name' (een naam die op ieders lippen ligt). Het is waar, hij hangt in wei nig musea, particulieren die zijn schilderijen bezitten, koes teren zijn werk, waardoor het zelden tot nooit op de veiling komt Slechts af en toe wordt er een tentoonstelling aan hem gewijd, zoals in 1974 in Pulchri ter gelegenheid van de her denking van zijn honderdste geboortedag. En nu dan, in 1991 en 1992, achtereenvolgens in Assen, Scheveningen en Harderwijk. Vergeten is deze perfectionist ('ik wil uitmun ten, hiertoe is mijn karakter geschikt en bestemd') aller minst, maar feit is dat hij slechts in kleine kring bekend en gewaardeerd is. Een eerste kennismaking in Museum Scheveningen kan daar veran dering in brengen. Je zou al leen wensen dat de belichting in de bovenzaal van dit mu seum nog wat wordt verbeterd om de kleuren op de doeken meer tot hun recht te laten ko- Foto naakte actrice in krant schokt heel Japan TOKYO De twee grootste kranten van Ja pan, de Yomiuri en de Asahi, hebben veel stof doen opwaaien door een hele advertentiepagina te vullen met de jonge actri ce Rie Miyazawa. De ster van films en tv-series is geheel naakt. De publikatie van een derge lijke foto, voor het eerst in het zeer zedige land, heeft een groot aantal lezers geschokt. Menigeen kondigde aan het abonnement op te zeggen. De reclamepagina, die op 13 oktober is afgedrukt door de Yomiuri en de dag erna door de Asahi, was een idee van de uitgeverij Asahi Shuppansha die binnenkort een foto-album op de markt brengt onder de titel 'Rie Miyazawa - Santa Fé'. Het album is in de Vere nigde Staten gemaakt door de Japanse fotograaf Kishin Shi- noyama. die gespecialiseerd is in naaktfoto's. In kringen van de gespeciali seerde pers klaagt men er over dat de 18-jarige actrice naakt geposeerd heeft voor een gage van ruim 7 miljoen gulden. De directies van de Yomiuri en de Asahi, die respectievelijk een oplage van 14,5 en 13,9 miljoen hebben, zeiden dat ze tot hun besluit waren gekomen omdat de foto zeer artistiek is, „en bepaald niet pornografisch". De Japanse uitgever heeft heel veel bestellingen gekregen ovor het foto-album dat vanaf 13 november te koop is. ADVERTENTIE van Lodewijk de Boer (nf-flj in het .VJjLx Appeltheater Den Haag slechts t/m 17 november 'i Reserveer tijdig: Jk 070-350 22 00 Seizoen 1991/92: twintig jaar Toneelgroep De Appel Omroep Brabant start 1 december regionale reclame DEN BOSCH Omroep Bra bant start uiterlijk op 1 decem ber als eerste regionale om roep met het uitzenden van reclameboodschappen. De ver wachting is dat de andere re gionale omroepen pas in 1992 met het uitzenden van recla mespotjes beginnen. Om het uitzenden van reclame moge lijk te maken heeft Omroep Brabant samen met de in Noord-Brabant verschijnende regionale dagbladen de Rekla- memaatschappij Omroep Bra bant opgericht. Geestelijke vader 'Star Trek' overleden ADVERTENTIE LOS ANGELES Gene Rod- denberry, de bedenker van de televisie- en filmserie 'Star Trek' is gisteren in een zie kenhuis in Los Angeles over leden. Hij was 70 jaar. De eerste tv-serie 'Star Trek', die gaat over vluchten van het ruimteschip Enterprise naar andere werelden 200 jaar in de toekomst, liep van 1966 tot 1969 op het Amerikaanse sta tion NBC. In termen van kijk dichtheid was de serie geen succes. Maar een stroom fans van de serie, die zich 'trekkies' noemden, zorgde met een la wine van brieven dat er een. vervolg kwam. Tien jaar na het begin van de serie werd hij in maar liefst 48 landen, onder meer in Nederland herhaald. In Hollywood werd een reeks zeer succesvolle Star Trek- films gemaakt. De film 'Star Trek IV: The Voyage Home' kostte 45 miljoen gulden aan produktiekosten. Alleen al in de Verenigde Staten bracht de film 220 miljoen gulden in het laatje. Voor de televisie kreeg de serie een vervolg: 'Star Trek: The Next Generation', die nog loopt. loot in het Amerikaanse leger. Hij maakte 89 bombarde- mentsvluchten, waarvoor hij twee hoge onderscheidingen kreeg. Na de oorlog werd de in El Paso (Texas) geboren Rod- denberry piloot bij Pan Ame rican. Nadat hij voor het eerst televisie had gekeken, reali seerde hij zich het enorme po tentieel van dit nieuwe medi um. Hij verhuisde naar Holly wood. maar ondervond dat de in de kinderschoenen staande tv-industrie niet veel schrij vers nodig had. Hij ging bij de politie van Los Angeles wer ken en stuurde van tijd tot tijd scripts naar tv-maatschappijen. Spetterend familiebuffet op zondagmiddag: Vanaf 14 0Q uur gratis zwemmen in het unieke tropische Tikibad met peuterbad. whirlpool, binnen-zonneweide en waterglijbanen Om 17 30 uur familiebuffet in de Schaapskooi met onbeperkt smullen van warm/koud buffet. Peuters tot 4 jaar gratis, kinderen tot 12 jaar 28 -, volwassenen 38 - Duinrell Wassenaar ook voor gezellige steengrill- en ski-arrange- door kikker je van op! i info 01751-40186

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13