Belasting stijgt minder snel in Noordwijkerhout DUIN- EN BOLLENSTREEK Alle politieke partijen in Oegstgeest willen burgers ontzien eid COLLEGE KOMT RAAD TEGEMOET Terugkeer buitenbad Poelmeer toch mogelijlj Sc ve VVD en CDA Warmond stemme in met verhoging reinigingsrecK I Parkeerverbod vrachtwagens Rijnsburg zonder ontheffing L CeidócSootcmt VRIJDAG 25 OKTOBER 1991 Gemeenteraad van Voorhout zwaait Ben Venne uit OEGSTGEEST De inwo ners van Oegstgeest mogen niet al te zwaar worden belast in de komende jaren, ondanks alle kostenstijgingen in de ge meente Alle partijen binnen de Oegstgeester gemeenteraad zijn fiet daar over eens, gezien de algemene beschouwingen op de begroting voor 1992. De kosten voor vuilverwerking zijn flink gestegen, die moeten wel worden doorberekend, maar het gaat de meeste partij en te ver om daar ook nog eens forse verhogingen van de tarieven voor de onroerend goedbelasting aan toe te voe gen. Oegstgeest heeft in ieder geval geld nodig voor de huis vesting van de ambtenaren. Mogelijk komt er een nieuw gemeentehuis. Ook de bouw van een nieuw recreatiebad kost veel geld. De verhoging van de onroe rend goedbelasting met meer dan tien procent in 1993 en 1994 gaat de VVD te ver. Het college zal het mes moeten zet ten in de uitgaven, vinden de liberalen. Aan de brandweer zou bijvoorbeeld minder geld uitgegeven moeten worden. Ook de subsidies aan de streekmuziekschool en de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest zouden ver minderd moeten worden. D66 zet zich ook af tegen extra verhogingen van de OGB. De PvdA wil de burgers in 1993 over de gehele breedte gaan ontzien. Het CDA kan zich over het algemeen vinden in de plannen van het college. Groen Links wil de lagere in komens beschermen tegen de tariefsverhogingen. De groe nen willen dat mensen die weinig afval aanbieden wor den beloond met lagere tarie ven voor reinigingsrechten. Verder wil Groen Links dat Oegstgeest het groene afval op eigen grondgebied gaat com- posteren. Ook de VVD wil het composteren in de eigen regio laten geschieden. Het CDA wil onderscheid ma ken tussen éénpersoonshuis houdens en meerpersoonshuis- houdens voor wat betreft de tarieven voor reinigingsrech ten. Ook de VVD wil een eer lijker systeem: wie veel afval produceert, moet meer beta len. Over de huisvesting van het gemeentelijke apparaat zijn de partijen het nog steeds niet erg eens. De liberalen geven de voorkeur aan de gerenoveerde Jelgersmakliniek als nieuw gemeentehuis. Groen Links wil een goedkope oplossing in het Wilhelminapark, met het bestaande gemeentehuis als uitgangspunt. Voor de overige partijen is nieuwbouw aan de Lijtweg aanvaardbaar. Het CDA wil dat er iets wordt gedaan aan de geluidsoverlast van Schiphol, die door verlen ging van de Kaagbaan sterk zal toenemen. Verder willen de christen-democraten dat de Broek-en Simontjespolder zo veel mogelijk groen blijft. D66 wil dat het college een vernieuwend, slagvaardig en zuinig beleid voert. Instellin gen als de SJJO en de openba re bibliotheek zouden efficiën ter en goedkoper moeten gaan werken, en meer gericht op huin doelgroepen. Oegstgeest zou verder best een referen dum kunnen houden over bij voorbeeld het nieuwe gemeen tehuis, vinden de democraten. D66 en PvdA vinden dat er nu snel een gemeentelijke om budsman of -vrouw moet ko- 9V VOORHOUT De gemeenteraad van Voorhout heeft /y avond afscheid genomen van raadslid Ben Venne. Uit h ^oor van burgmeester M.E.B. de Goeij-Smulders ontving Venrjl HERMA presse papier, vervaardigd door de Voorhoutse kunstenaa" arniero „Deze pyramide is speciaal voor u gemaakt en heeDEN HA symbolische betekenis. De basis wordt gevormd door eer van de ning van 1000 jaar Voorhout, het dorp waar alles in de ge kunsthisi teraad om draait. De top stelt de raad voor, waar alle pun v elkaar komen". Namens alle fracties sprak A.A. van der 'i Mannak het scheidende raadslid toe. Zij prees het doorze lang zijn vermogen.de volharding, de sociale betrokkenheid en de van de r ciële kennis van het scheidende raadslid. Joop Warmenldien een fractievoorzitter van Gemeente Belangen nam afscheid va van het i fractiegenoot met de woorden: Nou durf je echt eens iets IMet nan tigs te zeggen en nou ga je weg. Jij bent typisch iemand kijn' uit talent onder de korenmaat stond". Warmenhoven doelde op Mond ongezouten kritiek op burgemeester De Goeij die Vennihet Gem week in een interview leverde. NOORDWIJKERHOUT De onroerend-goedbe- lasting (OGB) gaat in Noordwijkerhout het ko mend jaar niet met 12 pro cent maar met minder dan 5 procent omhoog. Dit bleek gisteren tijdens de vaststelling van de begro ting door de gemeente raad. De forse verhogin gen van het rioolrecht en de afvalstoffenheffing blijven gehandhaafd. Om een gat in de begroting voor 1992 van 1,7 miljoen gul den te dichten, had het college oorspronkelijk een voorstel ge presenteerd dat een lastenver hoging van 184 gulden per huishouden betekende. Na het horen van de politieke partijen die deze lastenverzwaring in een keer wel wat al te fors vonden, had het college de OGB-verhoging van 13 pro cent in haar voorstel terugge bracht naar 6,5 procent. Maar met name de VVD pro beerde gisteravond van het be gin af aan geld te vinden om de OGB-verhoging verder te rug te dringen tot vijf procent. D66 zocht meer naar een wat minder forse verhoging van het rioolrecht en vond daar voor geld in met name het fonds plantsoenaanleg Zeeburg van 170.000 gulden. De PvdA wilde het rioolrecht handhaven op 25 gulden in plaats van de voorgestelde 75 gulden waardoor per huishou den de lastenverhoging 50 gul den minder zou worden. Bo vendien wilde de PvdA het reinigingsrecht niet verhogen naar 230 gulden maar naar 200 gulden, wat de burger nog eens 30 gulden bespaarde. De socialisten vonden namelijk dat het college veel eerder over had moeten gaan op het gescheiden ophalen van groen te-, fruit-, en tuinafval (GFT- afval) wat de burger 30 gulden scheelt in zijn portemonnee. Van die nalatigheid van het college mocht de Noordwijker- houter niet de rekening gepre senteerd krijgen, vond de PvdA. Wethouder P. Heemskerk wil de eerst een werkplan opstel len met daarin de ervaringen van andere gemeentes ver werkt. Bovendien kost een nieuwe vuilniswagen die daar voor nodig is 350.000 gulden en de benodigde containers minimaal zes ton. Hij zag de fi nanciële voordelen van het' ge scheiden ophalen dan ook niet op korte termijn. De VVD kwam uiteindelijk met het CDA met een voorstel om de OGB toch maar 5 pro cent te laten stijgen. De libera len vonden daarvoor 80.000 gulden. Allereerst heeft de ge meente een meevaller omdat ze van het rijk 380.000 gulden gestort kreeg omdat de ge meente dat geld in vroeger ja ren had „voorgeschoten". De 32.500 gülden rente kon ge voegd worden bij de 25.500 gulden die de partijen hoopten te besparen door het brengen van plantsoenafval naar de stortplaats Tespellaan. Het ziet er naar uit dat de provincie daar akkoord mee gaat. Omdat het college een ton minder uit de reserve dacht nodig te hebben dan eerst werd gedacht, rekenden de beide partijen dat daar de ren te ook van gebruikt kon wor den voor het omlaagbrengen van de OGB. Uiteindelijk vond men in totaal 92.000 gul den om de lasten voor de bur ger wat minder zwaar te ma ken. Hoewel PvdA en D66 hun eigen ideeën wilden handhaven, gingen ook zij ak koord met de nieuwe voorstel len. Dit betekent dat de oor spronkelijke extra 341.000 gul den die de OGB had moeten opbrengen, teruggebracht is naar een ton, en dat wil zeg gen dat de burger op zijn minst een paar tientjes minder belastingverhoging voorge schoteld krijgt in 1992. Zwemmen Verder deelde wethouder Van der Klaauw (CDA) gister avond mee dat de basisscholen ermee akkoord zijn gegaan dat de gemeente niet meer betaalt voor het vervoer van leerlin gen naar het zwembad. Of de scholen de zwemuren willen gaan besteden aan instructie of aan recreatievere „natte gym" wordt aan de scholen zelf overgelaten. De kinderen uit De Zilk zullen wel gebruik kunnen blijven maken van de zwembus. Ook maakte de wet houder bekend dat er eindelijk een sollicitant is voor het mu ziekonderwijs op de scholen. D66 en PvdA uitten tenslotte nog hun verbazing over het feit dat de woningen in de eer ste fase van het plan Mosse- nest volgens hen van een min dere kwaliteit waren dan de rest van de woningen die in het dorp gebouwd zijn. Eigen lijk zouden ze juist meer kwa liteit verwacht hebben omdat in Mossenest veel meer voor de vrije sector gebouwd gaat worden. „Er zit niet eens een kap op de huizen," merkte E. Hulspass (D66) niet erg en thousiast op. Met W. Hof (PvdA) vond ze dit wel een ei genaardige invulling van het feit dat er in het Mossenest volgens het college „voldaan was aan het verlangen om op een andere wijze te bouwen". Ze had liever gehad dat er plannen waren gemaakt voor de zogenoemde aanpasbare woningen waarin mensen ook als ze ouder werden konden blijven wonen. Actiecomité zoekt erkenning voor onderhouds- probleem RIJNSBURG Een aan- tal foto's van achterstallig onderhoud moeten de Rijnsburgse woningbouw vereniging Spinoza ertoe brengen te erkennen dat er wel degelijk sprake is van een probleemsituatie in door hun beheerde wo ningen. Ook worden huurders van de slechtonderhouden woningen opgeroepen hun huur met twee maanden vertraging te betalen uit protest tegen het achterstallige onderhoud. Op roep en foto's zijn afkomstig van het actiecomité tegen de 5,5 procent huurverhoging. De foto's zullen dinsdag tijdens de jaarvergadering van de wo ningbouwvereniging aan het bestuur worden overhandigd. „Ze zijn gemaakt omdat Spino za in alle toonaarden blijft ont kennen dat er sprake is van achterstallig onderhoud van haar woningen", ligt A. Laba- die woordvoerster van het ac tiecomité toe. Volgens Labadie zijn de foto's nog maar het top je van een enorme ijsberg. „Je kunt gerust stellen, dat aan bijna elke woning van Spinoza wel iets mankeert". Met name de sterk verouderde Boslaan- flats en de huizen in de wijk Fredriksoord, zijn er volgens haar slecht aan toe. Het achterstallig onderhoud uit zich onder meer in wegrottend houtwerk I FOTO: ACTIECOMITÉ „Het achterstallig onderhoud variëert van wegrottend hout werk, vergane muren tussen bad- en slaapkamers, kranen die zo oud zijn dat ze er spon taan af springen, levensge vaarlijke lekkende gasleidin gen, tot aan gaten in muren. En dan hebben we het nog niet eens over de absolute wil lekeur waarmee Spinoza repa ratie? uitvoert. Een badkamer- vloer, die eerst opengebroken wordt en daarna eenvoudig weg met cement weer wordt dichtgestort, zonder betege ling, noem ik geen onderhoud meer", aldus Labadie. Zelf doen Volgens het actiecomité is Spi noza er op uit, om de mensen zelf hun reparaties uit te laten voeren. Als voorbeeld voert men het plaatsen van nieuwe keukens aan. De oude keuken - veelal met nog granieten aanrechten van circa twintig jaar oud - is bij eert groot aan tal huurders alleen vervangen, nadat men toegezegd had de nieuwe keuken zelf willen betalen. Anderen kregen slechts een nieuwe keuken, in dien men deze zelf installeer de. Labadie zegt goede hoop te hebben dat de problemen op gelost zullen worden. Naar aanleiding van eerdere acties heeft Spinoza inmiddels in een brief aan de bewoners van Fredriksoord laten weten, dat men de wegrottende dakka pellen daar zal gaan opknap pen. „Ze wisten ruim vier jaar geleden al dat die dakkapellen aan het wegrotten waren, ge ven ze in die brief notabene zelf toe. Wij vragen ons dan ook af, waarom het zolang heeft moeten duren". Voorzitter J. van Nieuwkoop van de woningbouwvereniging weigert categorisch ieder com mentaar op de klachten van het actiecomité. „We zullen dinsdag tijdens de ledenverga dering opening van zaken ge ven voor onze leden. We zijn alleen hen verantwoording schuldig en niet aan de pers". Dood Dat er een klachtenlijst bestaat is overigens niet nieuw voor Van Nieuwkoop. Onlangs maakte het actiecomité het be staan daarvan al duidelijk tij dens een vergadering van de raadscommissie volkshuisves ting. De voorzitter van Spino za toont zich echter weinig on der de indruk: „Actiegroepen ontstaan spontaan en gaan ook weer spontaan dood", voor spelt hij. Zwembad Poelmeer in Oegstgeest. Idoor FRANK BUURMAN OEGSTGEEST Het on rendabele buitenbad van zwembad Poelmeer aan de Abtspoelweg in Oegst geest wordt afgebroken, maar het zou ooit in afge slankte vorm weer terug kunnen keren. Die con clusie viel gisteravond te trekken tijdens de ge meen teraadsvergadering van Oegstgeest. Wethouder J. van der Reijden reageerde positief op het voor stel van zijn eigen CDA-fractie om af te zien van een klein onoverdekt uitzwembad, vast te koppelen aan een nieuw re creatiebad, en in plaats daar van grond te reserveren voor een openluchtbad van 25 bij 15 meter. Dat buitenbad zou in een nabije toekomst, als de ge meentelijke financiën er wat rooskleuriger voorstaan, aan gelegd kunnen worden. De Stichting Vrienden van Poelmeer, die zich tot het ui terste heeft verzet tegen de af braak van het grote buitenbad deed gisteravond een laatste poging om het buitenzwem- men te redden. Prof. R. van F urth maakte namens de Stichting gebruik van de spreektijd voor de publieke tribune en wees er op dat een vergrijzende bevolking goede royale zwembaden nodig heeft omdat zwemmen één van de weinige sporten is die tot op hoge leeftijd kan worden beoe fend. De Stichting heeft zich inmiddels bij het verdwijnen van het huidige buitenbad neergelegd. De kans op een te rugkeer van het openluchtbad in een meer compacte vorm gaf de Vrienden van Poelmeer nieuwe hoop, maar het is niet aannemelijk dat het open luchtbad snel zal terugkeren, gezien de kosten. Het gemeen tebestuur gaat uit van een ver lies van maximaal een half miljoen gulden per jaar voor het nieuwe recreatiebad, met diverse voorzieningen om het aantrekkelijk te maken voor een groot publiek, zoals een wildwaterkreek en een glij baan. Om het plan te kunnen uitvoeren moet er grond van het zwembad worden ver kocht voor woningbouw. Wet houder Van der Reijden wees er gisteravond op dat die op brengst wel eens zou -kunnen tegenvallen, gezien de woning behoefte van dit moment. De gemeenteraad wil bovendien dat er gedeeltelijk goedkope woningen worden gebouwd. Het nieuwe clubhuis voor zwem- en waterpolovereniging Vivax (het oude clubhuis moet voor de nieuwbouwplannen wijken) zal niet binnen de ex ploitatie van het recreatiebad worden opgenomen. Wel maakt het clubhuis deel uit FOTO: HENK VAN DEfi ""och zitl de bi /an emo' is het icht en hoofdrol' van het totale zwembyenk0 (1 Wethouder Van der liDagelet vond deze manier van i „zuiverder". Een wooi ;tel gespeeld. ster van Vivax had gin van de vergadering drongen op de bouw v behoorlijk clubhuis (15 kante meter). Van der beloofde zijn best te doen voor Vivax, maa er wel op dat de water} reniging de enige ven in Oegstgeest is waarv< clubhuis door de gei wordt betaald. Een besparing van kos" de aanleg van een uitzw kan worden gebruikt oi re voorzieningen aan te voor het recreatiebad. wordt gedacht aan uitb van de kleedgelegenheii aanschaf van afsluitbai dingkluisjes. De gemeenteraad stelde avond een voorbereidii diet van een half miljoi den beschikbaar zwembadplannen. )uren ir flAG ehevenin. esloten). eum te H: Besluitvorming Hoogh Teijlingen uitgesteld VOORHOUT De CDA-frac- tie in Voorhout voelt er weinig niets voor nu al een voorberei- dingsbesluit te nemen voor de bebouwing van het gebied Hoogh Teijlingen. Raadslid D. IJdo liet gisteren tijdens een raadsvergadering weten „geen beslissing over een forse uitbreiding te willen doen, voordat het plan in de com missie Ruimtelijke Ordening aan de orde is geweest". Na onderling overleg stelde het college daarop voor het onder werp alsnog te agenderen. Er zal nu over Hoogh Teijlingen gesproken worden tijdens een gecommbineerde commissie vergadering op 4 november. De werkgroep 2000 diende en kele maanden geleden een verzoek tot een dergelijke hoorzitting in, nadat grote on rust was ontstaan over een schrijven van de NS waarin vermeld stond dat het station in de kom van het dorp geves tigd zou worden. RIJNSBURG Vracht wagens krijgen geen ont heffing op het parkeer verbod. Onder druk van de gemeenteraad heeft het college besloten dat vrachtwagens ook tussen de middag in het dorp niet mogen worden gepar keerd. B en W hadden de chauffeurs die ontheffing van een uur per dag wel toegezegd. Ook de politie had het college al laten weten een dergelijke uitzondering op het parkeer verbod oncontroleerbaar te vinden. De PvdA-fractie maakte met haar negatieve advies over de een uur onthef fing, gisteren tijdens de raads vergadering, een draai van 180 graden. De socialisten hadden eerder deze maand tijdens commissievergaderingen laten weten een absolute voorstan der te zijn van de regeling. Het parkeerverbod voor vrachtwagens geldt met name voor bloemenauto's. Deze zul len een plek op het terrein van de bloemenveiling Flora krijgen. Voor alle overige vrachtwagens heeft de ge meente een zestal plaatsen in het dorp aangewezen: Akker- winde Boslaan, Spinozalaan, De Poel, Valkenburgerweg en Nassaulaan. Deze zullen plaats bieden aan circa 27 vrachtwa gens. Wethouder A. de Haas- Kromhout liet de raad tevens weten, dat de groenteveiling in Katwijk zich bereid heeft verklaard de groentenwagens op haar terrein een plek te ge ven. Ook de eerste protesten van omwonenden van de zes aan gewezen parkeerplaatsen in het dorp voor de overige vrachtwagens waren te beluis teren gisteravond. Vooral de bewoners van de Nassaulaan lieten weten deze straat abso luut ongeschikt te vinden voor het parkeren van vrachtwa gens, vanwege de Tsplitsing in deze straat. „Als er inder daad vrachtwagens worden geparkeerd, is de situatie hele maal niet meer te overzien", aldus een van de bewoners. Eerder deze week hadden ook de bewoners van de Boslaan en omgeving hun ongenoegen al geuit over de aangewezen plaatsen. Volgens hen is met name in die buurt de meeste overlast te verwachten, door dat er in drie dichtbij elkaar gelegen straten parkeerplaat sen zullen worden aangelegd: n, De Poel en de Spino zalaan. Deze straten grenzen aan elkaar. B en W zeggen echter dat alle aangewezen plaatsen zorgvul dig bekeken zijn op de te ver wachten eventuele overlast. „Bovendien staan er op deze parkeerplaatsen nu ook al vrachtwagens geparkeerd. In wezen verandert er dus niets", aldus De Haas-Kromhout. Wel zei ze de bewoners van de Nassaulaan toe, deze plaats nog eens goed in ogenschouw te zullen nemen. „Als er in derdaad sprake is van een ver- keersonveilige situatie, zullen we hierop terug moeten ko men". WARMOND De fractie van Progressief Warmond (PW) stelt burgemeester en wethouders verant woordelijk voor het ont breken van een adequaat milieubeleid. Als gevolg daarvan valt de verhoging van de reinigingsrechten voor volgend jaar hoger uit dan nodig zou zijn ge weest. Daarom gaat PW niet akkoord met de in de begroting voorgestelde stijging, zo bleek gisteren tijdens het eerste deel van de algemene beschouwin gen. CDA en VVD gingen wel akkoord, zij zien geen alternatief. „We onderschrijven dat de sterke kostenstijging zeker niet eenzijdig op de inwoners wordt afgewenteld. Een ge meentelijke bijdrage van twee honderd gulden per inwoner is niet mis", aldus CDA-woord- voerder J.J. Bonnet. „Helaas, verder gaan zou onverant woord worden. We staan met de rug tegen de muur en kun nen niet anders doen dan met pijn de voorstellen bekrachti gen". Volgens de VVD is het vechten tegen de bierkaai voor wat betreft de vuilverwerking. „Het is heel vervelend dat wij de burgers hiermee moeten confronteren. Een lichtpuntje is er voor de eenpersoonshuis houdens: het twintig procent lagere tarief (t.o.v. de meer- persoonshuishoudens. red.) dat in 1992 ingevoerd wordt," -al dus mevrouw C.A.M. Saris. Over het milieubeleid of liever het ontbreken daarvan is PW ook niet te spreken. Van de door deze partij opgestelde mi lieunota is niets terug te vin den in de begroting. „Voorlo pig heeft dit college, met de verantwoordelijke wethouder voorop, deze nota tot nader or der in een bureaulade opge borgen," constateerde me vrouw C.M. v. Egmond-v. Leeuwen. Het college heeft echter een milieubeleidsplan beloofd en dat is volgens het CDA een goede zaak. De frac tie vindt het 'prima' dat de mi lieu-nota van PW daarbij wordt betrokken. De VVD ad viseerde echter hiervoor het 'Kaderplan van Aanpak' van het NMP+ te gebruiken. Gebrek aan visiei Ten aanzien van de Ruimtelij ke Ordening verwijt PW bij monde van A.G.M. Schavema- ker een gebrek aan visie. „De PW fractie ontkomt niet aan de gedachte dat het gebrek aan visie, hoe plannen we het een en ander, wanneer is het juiste tijdstip om de inwoners bij de plannen te betrekken, hoe sterk stellen we ons op in het overleg met andere ge meenten en hoe past het een in het ander, belangrijke za ken zijn, waar dit college in te kort schiet," aldus Schavema- ker. Met name de gang van za ken rond het opstellen van de gisteravond vastgestelde 'Nota uitgangspunten voor het Ruimtelijk Beleid', legde de basis voor deze kritiek. Vol gens PW was er veel meer tijd geweest om een structuur schets op te stellen, wanneer er naar haar geluisterd was. „Al tijden wezen wij het colle ge en de overige raadsleden-op Vat bezi ïeesters- ivende breker pleiding childer l Reii an hem t( a zijn 1 het belang van een Wa se Structuurnota. Pas t Samenwerkingsverbani 'JfJ schoi en Bollenstreek met sp< dergelijke schets wilde u ook met een een War althe. nota',' had fractievo Th.W.M. Duijnhoven aUul«. dc geklaagd. In zijn bijdra de hij dat sommige raai meer letten op wie iets plaats van op wat er wordt. Toch moest hij teren dat de ideeën v^1 c fractie nog niet zo slectéestude Diverse voorstellen di e staatsx afgewezen werden, konrdJante een achterdeurtje Naast het voorbeeld 'e^- was structuurnota noemde 8e^u der andere nog de re la* nota en het woningbro' onderzoek. an Voor CDA fractievoeren le mevrouw G.E. den Out einier 1 wijst de begroting dat l'hoonva lege „nu volop onder s 'në- gekomen." In veel zakeu- d*e B en W zijn tanden a~~ „Anders gezegd: u br, vele kousen tegelijk" Den Ouden. Als een rode draad dooi I drage van de VVD liep meentelijke voorlichtin gens Saris ligt daar ee prioriteit. Een reclame I zou een gemeentelijke lichtingskrant moeten f ten die met de frequen de raadsvergaderingen I keer per jaar) zou moet schijnen en huis-a wordt verspreid. Ten van de doorgaande rout I de ze een verkeersbo daaronder de tekst 'Ri™1 zichtig! De weg is sm stukje huisvlijt stond voor haar suggestie de jen borden bij het begin i 15 bebouwde kom te plaati ibezorgd. einde de weggebruik 'goed rijgedrag' te bewt M mijze. an depi mijn er op de lij herle arij

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12