Romario legt weer bom onder relatie met PSV Beste papieren zijn tiu voor Anderlecht Ajacieden hebben alleen problemen met zichzelf SPORT ouis van Gaal in aanvaring met van 't Schip olitie rresteert ans van W Erfurt 'Soil/UMlt DONDERDAG 24 OKTOBER 1991 'URT John van 't Schip wil bij i niet meer als rechterspits spelen. De iterdamse club heeft voor die positie, traditioneel altijd bezet moet zijn, geen rnatief. Van 't Schip blijft echter bij standpunt. Als trainer Van Gaal zegt hij op rechts moet spelen, zoals halver- je de tweede helft tegen Erfurt (1-2), zal hij dat doen, maar niet van harte, i Gaal weet dat, heeft hem de aanvoer- sband afgenomen en voorlopig op de ik gezet. „Maar hij moet wel doen wat teg. Daarvoor wordt hij betaald", waar- uwde Van Gaal. heb de consequenties vooraf heel goed ;rwogen", verklaarde Van 't Schip gis- en in Erfurt. ,,Ik voel me absoluut niet er gelukkig op rechts. Dan heeft het weinig zin zo verder gaan. Ik heb dat Van Gaal duidelijk gemaakt na de wedstrijd tegen PSV". Wat wil Van 't Schip wel? „Een positie achter de spits of rechts op het middenveld. Ik begrijp dat dit met on middellijke ingang moeilijk te verwezen lijken is. Toch hoop ik een andere plaats af te dwingen. Het zal duidelijk zijn dat ik weinig voel voor een plaats op de bank". Van 't Schip zei geen contact met een an dere club te hebben. „Van een mogelijke transfer is geen sprake". Weinig hoo.p Technisch directeur Van Gaal geeft Van 't Schip echter weinig hoop. „Als hij een an dere positie afdwingt is dat goed. Maar de kans daarop is gering. Rechts op het mid denveld is Winter goed bezig, de plaats kort achter de spits is voor Bergkamp. Daarover is nauwelijks discussie nodig". Van Gaal gaf toe een groot probleem te hebben. ,Ik heb geen alternatieven voor de positie van rechterspits. Bergkamp heeft zich opgeofferd voor de ploeg door tegen Erfurt op die plaats te spelen. In ons systeem hoort nu eenmaal een echte rechtsbuiten. Dit was een noodoplossing. Bergkamp hoort in het centrum. En daar komt hij ook weer terecht". Van Gaal ontkende te zijn teleurgesteld in Van 't Schip. „Het heeft weinig zin te blij ven spelen op een positie die niet bevalt en dan gefrustreerd te raken. En het zit hem echt tot hier. In zekere zin vind ik ook dat hij als voorbereidende speler beter tot zijn recht komt. Maar helaas voor hem zijn die posities bezet. In feite heb ik dit zien aankomen. In de laatste maanden haalde hij steeds minder de achterlijn. Ge woon omdat hij het niet meer kon opbren gen. Tegen PSV heb ik hem daarom ge wisseld. Dat is voor hem waarschijnlijk de druppel geweest. Kort daarna is hij naar mij toe gekomen". Of Van 't Schip de ge volgen echt overziet betwijfelt de opvol ger van Beenhakker „Waarschijnlijk gaat dit ook ten koste van zijn plaats in het Nederlands elftal. En is het zeer goed mogelijk dat dit hem de Europese titel strijd in Zweden gaat kosten". John van 't Schip wil niet meer spelen als rechterspits, maar zat daardoor gisteren aanvankelijk wel op de bank. foto: anp k deze actie van Juul Ellerman loopt op niets uit. NDHOVEN Met een last onmogelijke op- acht in Brussel in het loruitzicht, is het aanne- elijk dat PSV in het pijaar via lucratieve ^^jernooien in het buiten blind de internationale H ntacten moet warm gomden. Europees voetbal 15,65 maart 1992 is met 147,50 aagtekens omgeven na i afgrijselijke 0-0 die g-J 5V en Anderlecht na ij n veredelde schaakpar tij overeenkwamen. Het °3°^ 1 Anderlecht allemaal 130.75 n zorg zijn. De club is kwartfinales en het no pe financieel gewin een linke stap genaderd. letbal in Nederland, voetbal België. Werelden van ver- 15 - 285 "1 tussen twee buurlanden. 330 etbal in Nederland staat orgaans voor avontuur, aan- illen, technische hoogstand- 5 en het maken van zoveel igelijk doelpunten. Voetbal België is daarentegen bijna ijd behoudzucht, sterke de- 3QI|4nsies en het voorkomen van 72 als. Minder leuk, maar vaak 81 81# 10 effectief en in Europa tegen woordig pure noodzaak. Aad de Mos weet dat als geen an der. Hij, produkt van de Ne derlandse trainersschool, heeft zich in België leren aanpassen. En dus had de Hagenaar zich zondag net als ieder ander pri ma vermaakt bij PSV-Ajax, maar had de oefenmeester zich stilletjes óók zitten ver kneukelen. „Zó aanvallend kan PSV in Europees verband natuurlijk nooit spelen", liet hij zich na de vaderlandse top per ontvallen. PSV deed dat in werkelijkheid ook niet. Speelde met Valckx, tegen Ajax nog verstoten uit de basis, voor de geschorste Kieft met het motto dat voor alles tegendoelpunten moesten worden voorkomen. Die opzet slaagde, maar tot meer bleek PSV niet in staat. Hoewel Robson zich zo waar nog een kansje wist te herinneren voor de onzichtbare Ellerman, die uit een hoekschop de bal net niet doeltreffend kon tou cheren, was het met de aan vallende kracht van PSV po ver gesteld. Dat heeft zonder twijfel iets te maken met het vroege afscheid van Romario, maar zegt ook het nodige over de moeite waarmee PSV van het offensieve Nederlandse voetbal overschakelde naar het veel meer behoudende Eu ropese spel. Volgens De Mos viel dat toe te schrijven aan pure angst die PSV in de greep hield. „PSV speelde achterin met vijf man en dat verraadt toch dat ze bang voor ons waren", vond de Mos, die dat overigens hele maal geen schande vond. „De belangen zijn tenslotte immens groot". De Mos was trouwens toch aardig voor PSV. De Ha genaar ging niet zo ver dat hij uitsprak dat de thuisclub de betere ploeg was geweest, maar betitelde PSV wel als de favoriet voor de return over dertien dagen in Brussel. „PSV heeft straks aan elk ge lijkspel buiten een 0-0 genoeg. Dat plaatst ons in een heel las tige positie". De Mos had daar mee niet geheel ongelijk, maar kon toch de indruk niet weg nemen dat hij met die woorden een onvervalst partij tje blufpoker ten beste gaf. Het verleidde Bobby Robson er toe 'Adrie' een 'clever boy' te noemen. „Hij speelt het spel slim", vond Robson, die overi gens niet ontevreden was met PSV's uitgangspositie in de Belgische hoofdstad. „Het was niet wat we ervan hadden ver wacht, maar het had slechter gekund. We hebben geen doel punt tegen gekregen en dat is toch opdracht nummer één in het Europese voetbal". EINDHOVEN Waar is Romario, zongen de fans van Anderlecht smalend in de tweede helft van PSV-Anderlecht. Het op- juinende gebral van de Brusselaars moet het duo Robson/Ploegsma c.s. gis teravond door merg en been zijn gegaan. Weer was de Braziliaanse ras artiest het voornaamste onderwerp van gesprek na het kleurloze Europa Cupduel. En zoals te doen gebruikelijk de laatste tijd, in negatieve zin. bl5 Natuurlijk omdat hij na vijfen dertig minuten met de tranen biggelend over de cacaobruine wangen van het veld ging na een te harde charge van de Belgische broeder in het kwaad van John de Wolf, Mi chel de Wolf. Een gekneusde linkerenkel (niet dezelfde als de vorige keer) luidde de diag nose van clubarts Van de Bre- kel, die het gewricht om een zwelling te voorkomen en de Braziliaan zo veel mogelijk pijn te besparen, voor een paar dagen in het gips liet verpak ken. Maar nog meer commotie was er om zijn uitspraken in het gisteren uitgekomen maand blad Sport International. Daarin veegt de Zuidameri kaan de vloer aan met het technische duo Robson en Ar- nesen en bestempelt hen onder meer als domkoppen. „De wis sel tegen Besiktas was gemeen incorrect van Robson", luidde een uitspraak. En: „Robson laat me vallen, Arnesen zoekt me. Als Robson bijtekent ben ik sowieso weg", zo zou de kwikzilverige aanvaller nog meer hebben verklaard. En er was zoiets als: „Arnesen is de baas, Robson maakt alleen maar de opstelling bekend". Forse uithalen Het waren forse uithalen naar de Eindhovense leiding, die onderhand met de handen in het haar moet zitten daar waar het Romario aangaat. In de PSV-huiskrant moesten ze ook nog eens lezen dat Romario in het TV-blad Studio had ver klaard dat de reis vanuit Rio de Janeiro naar Nederland hem steeds zwaarder valt. „Het is alsof ik van een zonni ge kamer afdaal naar een don kere kelder". Kortom, Romario stuurt na drukkelijk aan op een defini tieve breuk met PSV dat, oh ironie, gisteren bekend maakte een sponsorcontract te hebben afgesloten met Varig, de Brazi liaanse luchtvaartmaatschap pij. Voorzitter Ruts wilde ei genlijk geen woorden vuilma ken aan de aantijgingen van zijn ster. „Domkoppen zal in het Braziliaans wel heel iets anders zijn", klonk het cynisch uit twee samengeknepen lip pen. Robson vermeed het on derwerp al helemaal, Arnesen aanvankelijk ook, maar wilde later nog wel wat kwijt. „Dat ik de baas zou zijn, daar hoef ik eigenlijk niet eens op te rea geren. Maar vooruit, Robson is natuurlijk de baas en niets an- Dat ook hij zo langzamerhand niet meer weet wat de Brazili aan nou serieus meent of niet, bleek wel uit het feit dat de 'elftalbegeleider' aanvankelijk vermoedde dat Romario de blessure van gisteravond simu leerde. Het geeft aan hoe zeer de verhouding tussen club en speler is vertroebeld. Nieuwe represailles lijken onafwend baar voor het voormalige troe telkind, hoewel PSV's leiding gisteravond andersluidend re ageerde. Na het weinig fat soenlijke gebaar naar de trai- nersbank bij de wissel tegen foto: anp Besiktas werd hem door de clubleiding de winstpremie van pakweg 9000 gulden door de neus geboord en bovendien kreeg hij een wedstrijd schor sing opgelegd tegen FC Den Haag. Hoeveel straf hij nu krijgt, wilde manager Kees Ploegsma nog niet zeggen gis teravond. „Net zoveel als an deren", was het obligate ant woord. „We zullen het verhaal eerst intern moeten bespreken. Maar dat we een moeizame re latie hebben is duidelijk. Ro mario is en blijft een feno meen". En dat is hij. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 19.50 uur: Sport. Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport Journaal met onder meer world series honkbal. RTL 4, 23.00 uur: Match Barend Van Dorp. 00.05 uur. Autosportjour naal. BBC 2, 23.55 uur Snooker. Grand Prix in Reading. Superchannel, 20.00 uur Sport, paarderennen. Sportnet, 18.00 uur Sport Eurosport, 18.00 uur Sport. morgen BBC 2, 14.15 uur Sport on friday met snooker, paardenkoersen en Euro pees voetbal. Sportnet, 07.00 uur Sport. Eurosport, 14.00 uur Sport. PRIJSVRAGEN DEN HAAG De gegevens van de sportprijsvragen zijn: Nederlandse midlotto, winnende ge tallen: 9 - 13 - 22 - 28 - 29 - 30 reser vegetal: 14. Cijferspel: 3 16 6 17. Ex tra Najaars-cijferspel: 8 3 5 5 7 8. Duitse midlotto: trekking A: 5- 7 -9- 29-40-44, reservegetal: 30; trekking B: 3-21-29-39-42-48 reservegetal: 8 Spel 77: 5 2 5 8 8 1 4 Kritische biografie Samaranch BARCELONA Negen maanden voor het Begin van de Olympische Spelen van Barcelona is in Spanje een wei nig vleiende en hier en daar zelfs uiterst kritische levensbe schrijving van IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch ver schenen. In de biografie, geti teld „Leven en wonderen van Juan Antonio Samaranch" van de Spaanse journalisten Jaime Boix en Arcadio Espada komt het Franquistische verleden van de hoofdfiguur aan de orde. Samaranch, die zijn poli tieke carrière onder het Fran co-bewind begon als voorzitter van de provinciale vergadering van Barcelona (Diputation) was weliswaar geen lid van van de falange, maar hing vol gens de twee auteurs wel dege lijk de Franco-ideologie aan. Dat zou zijn overstap naar het Spaans ambassadeurschap in Moskou tijdens de overgangpe riode naar de democratie heb ben vergemakkelijkt. In Mos kou kwam die diplomatieke status goed van pas, toen daar in 1980 een nieuwe voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité moest worden ge kozen. Samaranch bezet die post inmiddels elf jaar. Het binnenhalen van de organisa tie van de Olympische Zomer spelen van 1992 in zijn eigen geboortestad wordt beschouwd als zijn grootste succes. De aan wijzing van Barcelona ging on der meer ten koste van Parijs en Amsterdam. De schrijvers laten zien hoe Samaranch, als directeur van de „Caixa", te vens één van de meest in vloedrijke mannen in de Spaanse financiële wereld, de grote Catalaanse bouw-bedrij- ven mobiliseerde. Eén van die bouw-giganten feteerde 69 IOC-leden met een bezoek aan Barcelona. Ook andere Spaan se bedrijven hielden zich bezig met het „vertroetelen" van de olympiërs. Samaranch wordt omschreven als een man, die in Lausanne kan doen en laten wat hij wil. •est de vel 65; 3,30 ei 3l :f or'T ïri furt e Fokker n bijna rocadesjjf vraaj f 33,10 itse re uit de 166,90. ),40 oi 'URT De Duitse politie :t na het duel om de 'A-beker tussen Rot-Weiss en Ajax (1-2) een aantal iporters van de thuisclub ■lirresteerd. De overheid had ambtenaren ingezet om de Ie te handhaven. Onder de toeschouwers waren on teer 150 aanhangers van ■e-:>- asthoi eerder was fans hadden zich al tijdens )p wedstrijd misdragen. Ze be ukten het Amsterdamse •rtersvak met vuurwerk probeerden het blok binnen dringen. Na herhaalde :oifcarschuwingen van de om- :r, dat het vak van Erfurt limd zou worden, keerde rust enigszins terug. Na de liswedstrijd tegen FC Gro- igen kreeg Erfurt voor •o- 'rtgelijk wangedrag van de ij. nhang een boete van 30.000 ,r- Iden. nsteper, ,ti 'ruu be- -■ Dennis Bergkamp staat op het punt te scoren voor Ajax. ERFURT Als eerste en waarschijnlijk enige Ne derlandse club heeft Ajax gewonnen van FC Rot Weiss Erfurt. In het Stei- gerwaldstadion werd het gisteravond na een mager duel 2-1. Voldoende voor Ajax de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker te bereiken. Van de laagst geklasseerde club uit de tweede Bundesliga Zuid moet over veertien dagen in Düsseldorf geen stunt .wor den verwacht. De club uit de voormalige DDR, volgend sei zoen ongetwijfeld spelend bij de amateurs, kan niet meer dan stug verdedigen. Het bleef gisteren een raadsel hoe de formatie van de Kroaat Kuze er in vredesnaam in was geslaagd FC Groningen uit te schakelen, hoewel Erfurt bij de rust zowaar met 1-0 leidde. Schulz scoorde na een fraaie aanval via Schmidt en Heun. Het was de enige aanval van de thuisclub voor de pauze. Ajax, door technisch directeur Van Gaal opnieuw zij het noodgedwongen enigszins door elkaar gehaald, blameer de zich een beetje. De ploeg had wel voortdurend een overwicht, maar deed daarmee hautain acterend weinig. Bo vendien voelde Bergkamp zich op de rechterflank, op de plaats van de gepasseerde Van 't Schip, niet echt op zijn ge mak. De produktiefste speler van de Amsterdammers hoort in het centrum thuis. Hij be wees dat door prompt te sco ren toen hij halverwege de tweede helft terugkeerde in het midden. Dat deed eerder Wim Jonk, tegenwoordig cen traal punt bij Ajax, maar zeer zwak startend met talloze fou te passes. Tweede keus Van Gaal had besloten Van Loen, die twee weken geleden te horen kreeg tweede keus te zijn, een kans te geven. Van 't Schip, nota bene de aanvoer der, werd het slachtoffer Bergkamp offerde zich op door naar rechts te schuiven, maar zal op korte termijn terugke ren naar het centrum. Hoe Van Gaal het probleem van de rechterspits, onmisbaar in het systeem van Ajax. zal oplos sen, is nog onduidelijk Met al leen een linksbuiten is Ajax Ajax niet. Van Gaal zal de ko mende dagen gaan denken en waarschijnlijkpraten. Roy deed het goed op links. Veel schoot Ajax daar niet mee op. De ploeg had opnieuw enige problemen met een zeer defensief ingestelde tegenstan der, dit keer eentje die in de competitie in veertien duels niet' verder reikte dan een overwinning en twee gelijke spelen. De opbouw van achter uit was te traag om verrassend te zijn. Geërgerd Van Gaal gaf toe zich voor de rust te hebben geërgerd. „Ik was ontzettend kwaad. Er was geen tempo, vrijwel niemand was scherp, iedereen gleed uit. Zo'n instelling hoort niet bij profvoetballers. Dat we deson danks beter waren zegt mij niets. Ajax hoort veel beter te zijn dan een dergelijke tegen stander". De technisch directeur toonde zich slechts tevreden over de inzet en de kwaliteit van Wou ters, opnieuw links op het middenveld, en Bergkamp. Verder hoopte hij voor de laat ste keer een dergelijke verto ning te hebben meegemaakt. „Ik wil dat het elftal elke week, tegen wie dan ook, vol uit gaat". Veel consequenties had het zwakke spel niet. Daarvoor was de tegenstand te beperkt. Binnen enkele secon den na de hervatting zorgde de doorgeschoven Jonk voor de gelijkmaker, daartoe in staat gesteld door Pettersson en Wouters. Bergkamp besliste het duel met een fraaie indivi duele actie, op het moment dat Van Loen uit het centrum was verdwenen en Van 't Schip toch maar weer op de rechter vleugel was gaan staan. FC Rot-Weiss Erfurt (Dui)-Aiax (Ned): 1-2 (1-0). 39 Schulz 1-0. 46. Jonk 1-1, 72 Bergkamp 1-2 Scheids rechter Ramos Marcos (Spa) Toe schouwers: 6100 Gele kaart: Rathe (Erfurt). Erfurt: Disztl, Rathe. Abel. Sanger en Linke, Heun. Gottlöber. Steffen Danger (54 Weinrich), Schulz en Romstedt (69 Arndt); Schmidt. Ajax: Menzo; Blind, Vink, Jonk en De Boer; Winter (87 Groenendijk), Pettersson en Wouters, Bergkamp. Van Loen (65 Van 't Schip) en Roy

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7