Madrid bezig aan ace tegen de klok Populariteit Bush keldert De gesloten deur van de Art Nouveau Ihauffeur Britse ambassadeurs dijkt achteraf spion voor KGB DE SCHAT VAN OPA LARSEN iBER i|fig*dae6omn/nt BUITENLAND DONDERDAG 24 OKTOBER 1991 LS STA slaat ■yeer toe SEBASTIAN ■wee leden van de Spaan- Guardia Civil zijn giste- n doodgeschoten door emaskerde aanvallers. Ie aanslag, die plaatsvond en café in de Noord - nse stad San Sebasti- wordt toegeschreven de Baskische afschei- ingsbe weging ETA. De iwe slachtoffers bren- het aantal mensen dat it jaar in Spanje door po- tiek geweld om het leven gekomen op 36. VS willen relatie Vietnam herstellen PARIJS De Verenigde Staten zijn klaar om tot een herstel van de betrek kingen met Vietnam over te gaan, zes tien jaar na het einde van de Vietnam- oorlog. Dat heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken James Baker gisteren in Parijs verklaard. Ba ker deed zijn uitlatingen enkele uren voor de ondertekening van het Kampu- chea-vredesakkoord. Baker onder streepte echter dat een daadwerkelijke normalisering van de betrekkingen af hangt van Vietnams bereidheid ophel dering te verschaffen over het lot van Amerikaanse militairen die tijdens de Vietnam-oorlog krijgsgevangen zouden zijn gemaakt of zijn Plan voor Brits/Duitse ambassades voor Balten LONDEN Groot-Brittannië en Duitsland willen gezamenlijke ambassades gaan vestigen in de onafhanklijke Baltische staten. Volgens de Londense Times is het de bedoeling dat bei de landen in de toekomst bij veel van hun di plomatieke activiteiten in het buitenland gaan samenwerken. De Britse minister van buiten landse zaken Hurd zal het plan binnenkort be spreken met zijn Duitse collega Genscher. Het is de eerste keer dat de Britten op dit terrein in contact treden met een EG-partner. Volgens de krant wordt met de overeenkomst in de eerste plaats beoogd om in de Baltische staten een gezamenlijk ambassadegebouw te betrek ken, waarvan het ondersteunende personeel wordt gedeeld. Maar daarna wordt ook verde re diplomatieke integratie overwogen. Israëliërs beschieten kamp TYRUS Israëlische kanonneerboten hebben vanochtend het Pale stijnse vluchtelingen kamp Rashidiyeh bescho ten. Palestijnse guerrilla strijders beantwoordden de aanval op het kamp, aan de zuidrand van de Zuidlibanese stad Tyrus. Het was de eerste Israëli sche aanvalsactie tegen Rashidiyeh sinds troepen van het Libanese rege ringsleger in juli van dit jaar in het zuiden van het land werden gestatio neerd Noord- en Zuid-Korea normaliseren relaties PYONGYANG Noord- en Zuid-Korea zijn het gisteren in Pyongyang eens geworden over een voorstel om de relaties te normaliseren tus sen de twee landen die sinds 1950 formeel in oor log verkeren. De overeenkomst wordt in Seoul gezien als een doorbraak. Beide landen hebben afgesproken zich met elkaar te verzoenen en op economisch gebied samen te werken. Voorts be loven Noord- en Zuid-Korea elkaar niet aan te vallen. Aanvankelijk waren waarnemers pessi mistisch omdat Noord-Korea tot nu toe als voor waarde voor een akkoord stelde dat alle nucleai re wapens en Amerikaanse troepen uit Zuid-Ko rea zouden worden gehaald. Zuid-Korea wilde daarentegen dat Noord-Korea zijn nucleaire pro gramma zou stoppen en zijn stalinistische maat schappij zou openstellen. EILIGHEID VREDESCONFERENTIE LASTIGE KLUS door —J j EDWIN WINKELS dan al •ste Ka: ;an pas voortgkADRID Een 'gewone' van' by- echter loorbeeld, George Bush ïbakkerin Michail Gorbatsjov Simon^ordt maanden tevoren eide "it eplanci en eist een zelfde eriode van zorgvuldige oorbereiding. Een ge- ompliceerde vredescon ferentie, met behalve de Amerikaanse en Sovjet- ndresident ook de staats- e pofden en regeringslei ders uit Israël en de Ara- van' c^e landen plus de "bij de faatloze Palestijnen aan VVD er&fel, in tien dagen op po- isteren pn zetten lijkt daarom bij na lanoorbaat een onmogelijke toch kak. drie h verzefe Spaanse regering is een i, de reek geleden begonnen aan 'instelliPn race tegen de klok waar- de gezoPe de buitenwereld de impro- om zicipserende Spanjaarden nooit ingewjcht in staat heeft geacht. Vo- rzekerirrige week donderdag kreeg >n ninister van buitenlandse za- Simonsj®" Francisco Fernandez Or- ïtel mePnez van zijn Amerikaanse misch é^btgenoot James Baker te iluut onPren dat de keus op Madrid de fase'as gevallen. Of de Spaanse ive verPgering bereid was als gast- uari aaifer op te treden, vroeg Baker ontstaaog voor de zekerheid. ieweert 'ernandez Ordonez, Spanjes lat de dPPulairste en meest presti- ien opg<jeuze minister, aarzelde geen En dement. „Wij zijn er trots op iet planpze historische ontmoeting te den voïogen herbergen", antwoord- doeling F bij 'n koor met premier Fe- an dezepe Gonzalez. Afgelopen >ns wor|eekeinde, tijdens een blik- weinig]mbezoek van Baker aan Ma- we vofid, koos Gonzalez het ko- Jr maanfnklijk paleis in Madrid uit den gegs plaats van handeling voor een m<F ontmoeting tussen de ver- dt de afhillende partijen. Een impo- r en daint gebouw - als museum in - opgerrïpbruik - want een conferen- aris zicIf als deze moet in een plech- stelt: „li. statig monument plaats- lsof defnden. het lapt grote voordeel van het pa^" gaat aliis is volgens de politie dat En dit g°ed en eenvoudig te be- skul" piligen is. Niettemin bestaat mer hed1 een enorm onderaards ge- eenvouijelf met talloze tunnels. Twee i achterlar geleden kwamen drie jon- oor het fens op die .tjum binnen De veiligheid eist vanzelfspre kend de meeste aandacht op. Zaterdag al streken veilig heids-experts uit de Verenigde Staten en de Sovjetunie in Ma drid neer. Die landen zijn im mers de organisatoren. Spanje is in theorie slechts gastheer en biedt alle logistieke steun die nodig is. Die zal onder meer bestaan uit de inzet van zo'n 4000 agenten die de Spaanse hoofdstad gedurende enkele dagen volledig op z'n kop zullen zetten. Het ingewikkelde Spaanse po- litie-systeem is wat dat betreft een extra obstakel. Liefst drie verschillende korpsen zullen bij de top worden betrokken. De nationale politie en de Gu- ardia Civil nemen verschillen de aspecten van de beveiliging op zich, terwijl de gemeente politie met zo'n duizend man het verkeer zal proberen te re gelen. Daarnaast heeft de bur gemeester gevraagd ook het leger in te zetten. Al die ver schillende eenheden zullen dan ook nog eens vloeiend moeten samenwerken met de veiligheidsdiensten uit de ver schillende landen. Alleen de Amerikaanse delegatie bestaat al uit vierhonderd man. Inmiddels is de controle aan de Spaanse grenzen en op de vliegvelden verscherpt, terwijl de nationale veiligheidsdienst uit de archieven de documen ten over een twintigtal radica le groeperingen heeft opge diept. Het Iberisch schierei land herbergt al sinds enkele jaren verschillende Arabische en Palestijnse 'vertegenwoor digingen' van de in het Mid den-Oosten actieve bewegin gen. Spanje koestert de hoop, dat zij allen geregistreerd staan en deze dagen in de ga ten kunnen worden gehouden. Verkeerschaos Daarnaast zal de politie echter ook met mogelijke terreurac ties van de ETA rekening moeten houden, hoewel die niet direct tegen de deelne mers aan de vredesconferentie gericht zullen zijn. Vorige maand riep de leiding van de Baskische terreurbeweging haar commando's op zoveel mogelijk aanslagen in Madrid te plegen omdat die de groot ste impact in de publiciteit hebben. En wat is een beter moment om aandacht te vra gen dan wanneer de hele we reld de ogen op Madrid heeft gericht? In 1986, op de dag van de ondertekening van de toe treding van Spanje tot de EG, die ook in het koninklijk pa leis plaatsvond, bracht de ETA bij drie aanslagen vier mensen om het leven. De Madrileense bevolking weet inmiddels dat zij vanaf volgende week woensdag de auto beter thuis kan laten staan. De korpsleiding van de gemeentepolitie is nog in af wachting van de exacte pro gramma's van de verschillen de delegaties om speciale, voor het andere verkeer afgesloten routes door de stad uit te stip pelen. Wel is al zeker dat Bush en Gorbatsjov in hun respec tieve ambassades zullen over nachten. Die liggen bij de gro te verkeersader Paseo de la Castellana en van daar naar het koninklijk paleis moeten de delegaties dwars door het centrum van de stad, waar de verkeerschaos op normale da gen al enorm is. Aan die Paseo de la Castellana liggen ook de meeste vier- en vijfsterren hotels die door de regering al gevraagd zijn hun kamers vrij te houden voor de verschillende delegaties. In to taal heeft het vice-premier Serra, die de operatie coördi neert, op zo'n 3000 kamers be slag laten leggen. Daarnaast zullen in Madrid ook nog eens meer dan 4000 journalisten uit de hele wereld onderdak te vinden. het Gangsters opgepakt Politie-agenten staan bij het tankstation in Ettlingen waar zij twee van de vier voortvluchtige gang sters gisteren in een gestolen auto hadden aangehouden. De andere twee werden eerder op de dag bij een afrit van de autobaan bij Karlsruhe opgepakt. Voordat de laatste twee in Ettlingen werden aangehouden, namen ze eerst nog een nieuwe gijzelaar mee. Na een schotenwisseling waarbij de twee kidnappers gewond raakten, kon de gijzelaar ongedeerd worden bevrijd. Het als bijzonder gevaarlijk geldende viertal was maandag met een vluchtauto en drie gegijzelde bewakers uit een gevangenis van Celle in het noorden van Duitsland ontsnapt. FOTO- FPA der Amerikaanse kiezers daalt scherp. Uit de jongste landelij ke opiniepeiling blijkt dat minder dan de helft van de Amerikanen van plan is over een jaar, bij de presidentsver kiezingen, op George Bush te De zittingen vredesoverleg zullen openbaar zijn en over de hele wereld rechtstreeks worden uitgezon den. Meer dan honderd tv- zenders hebben al een com mentaarcabine aangevraagd. Hoewel de Spaanse regering weet dat zij met de conferentie in Madrid ook een beetje ge schiedenis kan schrijven, zal zij zich tijdens de top zoveel mogelijk op de achtergrond houden en slechts beslissingen van protocollaire en logistieke aard nemen. James Baker heeft Gonzalez om een zo groot mogelijke discretie ge vraagd en het verzoek gedaan de openbare handelingen, waaronder waarschijnlijk een diner van koning Juan Carlos met Bush en Gorbatsjov, tot een minimum te beperken. Daar hebben de Spanjaarden geen moeite mee. Zij hebben voorlopig genoeg andere din gen aan hun hoofd. Grote ontevredenheid over de aanslepende economische re cessie en de sociale omstandig heden in de VS vormen de oorzaken van de stijgende steun die de Democratische (oppositie-) Partij plotseling weer geniet. Dit ondanks het feit dat er nog geen afgeteken de Democratische kandidaat voor het presidentschap is. In de gezamenlijke enquête van de Washington Post en ABC News is nog maar 47 pro cent van de ondervraagden voor Republikein Bush, terwijl 37 procent zegt op de nog on bekende Democratische tegen kandidaat te willen Enkele maanden geleden was 'de stand' nog 68 tegen 20 pro cent in het voordeel van de huidige president, die zich naar verwachting herkiesbaar zal stellen. Net meer dan de helft, 51 pro cent. van de Amerikanen blijkt het eens met de voorge legde uitspraak: „Na vier jaren Bush hebben we een president nodig die het land in een nieu we richting leidt". Slechts 37 procent zegt het eens te zijn met het economisch beleid van Bush, terwijl 70 procent meent dat de president „te veel tijd besteedt aan het buitenland en onvoldoende aan Amerika's eigen problemen". De economische recessie in de VS duurt nu al bijna twee jaar. Afgelopen zomer leek er een herstel in te treden, maar late re cijfers wijzen weer op een verdere terugval, helft, 48 procent, n Amerikanen er nu slechter voor staai George Bush drie jaar geleden aantrad. Cuomo Bijna de leent dat de gemiddeld dan ven enige hoop aan de Demo cratische Partij, die tot nog toe volkomen kansloos werd ge acht om volgend jaar novem ber de presidentsverkiezingen te winnen. Het pessimisme bij de Democraten heeft ervoor gezorgd dat geen enkele politi cus met nationale allure zich als rivaal van Bush heeft ge meld De zwarte leider Jesse Jackson twijfelt nog of hij in de race zal stappen. Maar waar heel Amerika op wacht is op het antwoord op de vraag of de gouverneur van New York, de charismatische Mario Cuo mo, zijn prestige tegen George Bush op het spel zal durven zetten. Cuomo wordt als de zwaarste troef gezien die de Democraten in huis hebben. Maar de Newyorker, die socia le compassie paart aan een harde regeerstijl, toonde tot dusverre geen enkel enthou siasme. Pas de laatste dagen geeft hij met dubbelzinnige uitspraken over zijn toekomst plannen aanleiding tot nieuwe hoopvolle speculaties binnen de Democratische Partij en tot enige verontrusting binnen het Witte Huis. door JO WIJNEN BRUSSEL Ik heb nooit erg veel met de Art Nouveau op gehad. Dat treft slecht voor iemand die in Brussel woont dat zich immers de hoofdstad van deze kunststroming waant. Dat is een tamelijk huichelachtige claim, want in datzelfde Brussel zijn in de loop van de jaren tal van Art- Nouveaupanden verkommerd en gesloopt, zonder dat de stadsbestuurders ook maar een vinger uitstaken. De spijt daarover manifesteert zich in de Belgische hoofdstad nu met terugwerkende kracht. Je kunt er nu Art-Nouveautochten maken en stapels Art-Nouveauboeken kopen. Zelf ga ik nog het liefst naar café Le Cirio bij de Beurs dat enigszins naar de regels van de Art Nouveau is ingericht. Jacques Brei zat er ooit op de stoffen banken die tegen de houten lambrizeringen onder rijen spiegels zijn geplaatst. Brei heeft er zich ooit laten fotograferen in gezelschap van een prachtige vrouw. En die foto is weer opgehangen op de plaats waar ze is gemaakt, zodat je gevoel voor tijd en ruimte zwaar op de proef wordt gesteld. Maar dat kan weer verholpen worden met een van de vele Belgische biersoorten die ze daar met de nodige zwier serveren. De Art Nouveau of Jugendstil bloeide rond de eeuwisseling, toen de mensen niet wisten hoe ze het hadden, toen de neo-klassieke stijlen op een dood spoor waren geraakt en Bauhaus en de Nieuwe Stijl zich nog niet boven het maaiveld van de burgerlijkheid en de wansmaak hadden kunnen verheffen Het was de periode van de anarchisten, de Dreyfus-affaire, het Edwardiaanse Engeland, de laatste tsaren, de Proustiaanse droom die - om het met Barbara Tuchman te zeggen - „werd overheerst door de schaduw van de dood". Toch liet ik me een dezer zondagen overhalen mee te gaan naar het Horta Huis. Dat is de dubbele woning en het atelier van de Hongaarse Architect Victor Horta (1961-1947) die als wereldkampioen van het Art-Nouveau-bouwen wordt beschouwd. Het begon er al mee dat het regende, een weersgesteldheid die zich bijzonder slecht met de Jugendstil verstaat. De Steenweg op Charleroi was totaal verlaten. De tramrails glommen kouwelijk. Er lagen half vergane hondedrollen op de stoep. De café's en restaurants waren gesloten. Dat wij onze wagen alleen maar konden parkeren voor een winkel waar uitsluitend deurtjes en laden voor rustieke inbouwkeukens werden vèrkocht. was natuurlijk een veeg teken. Ten slotte bereikten we dan toch de Amerikastraat waar Horta 's huis ligt. We zagen het meteen: het was een hoog opgaand pand dat zich van de belendende percelen onderscheidt door zijn gelige kleur en het vermoeide bruin waarmee de deur en raamstijlen zijn geschilderd. De voordeur bleek potdicht te zitten. Ook een tweede voordeur, die van het Horta-winkeltje, was gesloten. Na enig bellen opende een man de deur op een kier en stak zijn hoofd naar buiten. Alle kenmerken van de Jugendstil waren hem vreemd. Hij keek ons vijandig aan en meldde zonder veel omhaal dat we er in niet konden omdat het te druk was. Misschien wilden we een half uurtje wachten. We wierpen tegen dat het weer slecht was. Maar dat baatte niet. Toen boden we hem aan in het winkeltje te wachten totdat het pand gedeeltelijk was ontruimd. Maar dat kon ook niet, zei de man die vervolgens, zonder zelfs maar te groeten of zijn spijt te betuigen, de deur sloot. We liepen mopperend en verongelijkt terug naar de Steenweg op Charleroi en broedden een alternatief uit. Uiteindelijk kwamen we in de Hallepoort terecht waar een tentoonstelling van Portugese tegels wordt gehouden. Ik geloof dat het heel mooi was, ofschoon drie verdiepingen vol met tegels net iets te veel van het goede is. We hadden achteraf toch maar beter naar Le Cirio kunnen gaan om naar de bejaarde kleinburgers te kijken en Belgisch bier te drinken. Voor mij blijft de Art Nouveau niet meer dan een voordeur waar. ondanks het slechte najaarsweer, de knip op wordt gehouden door iemand die zelfs niet had geleerd zich te verontschuldigen. hun eerpNDEN De Sovjet-chauf- ffende bur die sinds 1972 in Moskou iw zenden diensten aanbod aan ze- van aifn achtereenvolgend? Britse olgens khbassadeurs heeft toegege- de Kamtfn een KGB-agent te ziin ee- waaroijeest. De Moskouse jeerd indent van de Britse krant oleiding pe Independent schrijft dat chin tegenover hem heeft ver klaard de gesprekken die in de Rolls Royce van de ambassade werden gevoerd, doorverteld te hebben aan de geheime dienst. „De opgewekte 51-jari- als hij ze zich kon herinneren aan de KGB heeft gerappor teerd", aldus de. correspondent van The Independent. Dama- chin zei ook spijt te hebben niet eerder met de waarheid naar buiten te zijn gekomen. De chauffeur zou al op 18-jari- ge leeftijd door de KGB zijn gerecruteerd. Vergoedingen in schandaal aidsbesmetting PARIJS President Mitter rand van Frankrijk heeft schadevergoeding in het voor uitzicht gesteld voor slachtof fers van het schandaal waarin talloze mensen in de periode van 1984 tot 1985 met aids be smet bloed kregen toegediend. Ook beloofde hij hervorming van de Franse bloedtransfusie dienst, die tienduizenden men sen behandelde met besmet bloed. In verband met het schandaal zijn deze week drie functiona rissen op het gebied van volks gezondheid in staat van be schuldiging gesteld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 1 Zondl e schade! ie hartet ;n kijkt willen. N976 - Onmiddellijk stelt Rob Taaie Toon in kennis van zijn ondst en deze komt direct naar Amsterdam. Samen gaan ze teer naar het museum en daar hebben ze een langdurig onder- an de P1ud met de directeur, die het verhaal ook nogal gek vindt, maar ■slotte bereid is het scheepsmodel uit de kast te halen. „Opa heeft me verteld", zegt Rob, „dat een deel van het dek s moet zitten. Daar moet de draad omheen worden gewonden Ontroostbaar Deze vrouwen die rouwen om het verlies van hun naasten lijken de duizend. Er zijn ook duizenden gewonden. Het zoeken naar ontroostbaar. Het dodental van de aardbeving die Noord-lndia in slachtoffers in de puinhopen van volledig verwoeste dorpen in de nacht van zondag op maandag trof, is gestegen tot ver boven het berggebied in de deelstaat Uttar Pradesh gaat door. FOTO: AFP Bezorgdheid over Rode Khmer blijft na vredesakkoord irubrie en dan wordt het kaartje zichtbaar". En inderdaad is er een los stuk in het dek, dat de directeur er voorzichtig uit tilt. Rob wik kelt dan nauwkeurig de draad om het plankje en hij staat te tril len van spanning, wanneer werkelijk na elke wikkeling nieuwe lij nen en stippen zichtbaar worden. En eindelijk staat hij met het kaartje in zijn hand. „Het geheim van opa Larsen", zegt hij. „Zie je nou wel, Taaie Toon, dat die oude zeerob toch gelijk had?" PARIJS Het verzet en de regering van Kampuchea heb ben gisteravond in Parijs for meel een einde gemaakt aan een ruim twintig jaar durende periode van oorlog en schrik bewind. Naast de Kampu- cheaanse partijen onderteken den achttien andere landen - alle deelnemers aan de zoge heten Kampuchea Conferen tie - het vredesakkoord. Het voormalige staatshoofd van Kampuchea, prins Norodom Sihanouk, verklaarde na de ondertekening dat met het ak koord een einde komt aan een tragische periode. Sinds 1969, toen Amerikaanse toestellen heimelijk bombardementen uitvoerden, is Kampuchea het toneel geweest van oorlog en gruweldaden. Met name het schrikbewind van de Rode Khmer (1975-1978) vormt een zwarte bladzijde in de geschie denis van het Zuidoostaziati- sche land. Volgens historici zijn als gevolg van de Rode Khmer-terreur zeker een mil joen burgers gedood of van honger en uitputting om het leven gekomen. De verschil lende deelnemers aan de con ferentie spraken in de wandel gangen hun bezorgdheid uit over de rol die de Rode Khmer de komende maanden kan gaan spelen. Diplomaten vrezen dat de radicaal-com munistische organisatie op een gegeven moment weer een greep naar de macht zal doen. VN-secretaris-generaal Javier Perez de CueUar wees bij de opening van de conferentie zijn gehoor op de noodzaak Kampuchea bij de wederop bouw te helpen. „Zonder we deropbouw zal de vrede nief lang standhouden", zo waar schuwde de VN-topm*:\.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5