Groei van midden- en kleinbedrijf neemt af Puk ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDAM ri£K/W ELA'KWf EVA-landen wilden niet achterblijven Ccidóc Qowuvnt WOENSDAG 23 OKTOBER 1991 Consumptie van gezinshuishoudens minder gegroeid VOORBURG Nederlandse gezinnen hebben dit jaar van april tot en met juni 3,4 procent meer uit gegeven aan consumptieve goederen dan in het tweede kwartaal van 1990. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferd. In het eerste kwartaal van dit jaar was de consumptieve groei nog 4,8 procent. In het tweede kwartaal van 1991 waren de uitgaven aan voedings- en genot middelen 0,3 procent lager dan in dezelfde periode vorig jaar De aankopei) van duurzame consump tiegoederen namen toe met 4,3 procent. Deze groei ligt in de orde van grootte van het eerste kwartaal, maar het groeitempo nam af. Aan de overige goe deren en diensten gaven gezinnen in ons land 4,1 procent meer uit. De totale consumptie steeg van april tot en met juni 2,7 procent. Nederlander waardeert werk steeds minder LONDEN Westeuropeanen, met uitzon dering van de Belgen, zijn minder tevreden met hun werk dan tien jaar geleden. Dat blijkt uit een onderzoek onder werknemers in acht landen. De tevredenheid van de Ne derlandse werknemers is de afgelopen tien jaar het meest gedaald, zo blijkt uit het door de Europese Waarden Groep uitgevoerde onderzoek. De Fransen zijn het ongeluk kigst in hun werk. De Belgen waardeerden hun werk gemiddeld met een 7,81. De Ne derlanders, de Denen en de Ieren kwamen daarna met een gemiddelde van 7,79. Ten opzichte van 1981 zijn de Nederlandse tien procent minder tevreden met hun werk. De Fransen waardeerden hun werk met gemid deld een 6,76. De Belgen zijn als enigen hun werk meer gaan waarderen, namelijk met 7 procent. Van Melle Brazilië draait weer BREDA Ook een Brazili aanse onderzoekscommissie heeft geen spoor van cocaïne aangetroffen in snoepjes uit de Van Melle-fabriek in Sao Pau lo. De gezondheidsautoriteiten hebben de produktie en de verkoop van de Van Melle- produkten weer vrijgegeven. Eerder al wees onderzoek door het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk uit dat de snoep- waar uit de Braziliaanse vesti ging geen drugs bevatte. Op 27 september van dit jaar liepen elf kinderen in Sao Paulo een vergiftiging op na het eten van snoep van Van Melle. In ande re Braziliaanse stéden deden zich soortgelijke gevallen voor. Miljardenverlies General Motors DETROIT General Motors (GM), de grootste autoproducent van de Verenigde Staten, heeft het derde kwartaal van dit jaar zien uitmonden in een verlies van 1,1 miljard dollar, ongeveer 2 miljard gulden. In hetzelfde kwartaal van vorig jaar boekte het concern nog een winst van 109 miljoen dollar. Deskundigen heb ben gezegd dat het vierde kwartaal een verlies van 515 miljoen zal opleveren. GM-topman Robert Stempel liet bii de bekendma king van de cijfers weten dat de vraag naar auto s in het afgelo pen kwartaal behoorlijk te wensen heeft overgelaten. Niettemin constateerde hij een lichte opleving van de vraag sinds begin dit jaar. Stempel schreef het kwartaalverlies ook toe aan de proble men bij de produktie door de introductie van nieuwe modellen en aan arbeidsonrust in de VS. GM verkocht in het derde kwar taal over de hele wereld 1,6 miljoen auto's. Ford Motor Company, de op een na grootste autofabrikant van de VS, heeft in het derde kwartaal van dit jaar een verlies gele den van ongeveer 1,1 miljard gulden, na een winst van 205 mil joen gulden in het derde kwartaal van vorig jaar. Recessie in de VS en de rest van de wereld zou de oorzaak zijn. Noteringen van woensdag 23 oktober 1991 (tot 10:50 uur) 190.20 190.50 47 00 47.30 Vestzak-formaat Op reis en plotseling een computer nodig? Geen probleem meer met de huidige stand van zaken in de techniek. Met het toetsen bord in een hand, diskdrive in je vestzak en beeldscherm op je oog houd je nog net één hand vrij. Douglas Platt, directeur van het Amerikaanse Select Tech, schroomt niet het geheel aan schouwelijk voor te stellen aan de aanwezigen op het Comdex- congres in Las Vegas. Ziekenhuis bepleit btw-loos salaris uitzendkrachten UTRECHT De huidige, ach terhaalde btw-regeling maakt het voor instellingen in de ge zondheidszorg onnodig duur om te werken met uitzend krachten. Dit terwijl in geen enkele andere sector meer flexibele en part-time krach ten worden ingeschakeld. Daarom moet de btw-verplich- ting over de bruto-loonkosten van uitzendkrachten verdwij nen. De raad van bestuur van het ziekenhuis Eemland heeft daarover een brief geschreven aan de vaste kamercommissie voor financiën die morgen over deze materie praat. Volgens directeur economische zaken drs. A. van Sluijs be treuren vrijwel alle instellin gen de beperkende btw-hef- fing. Aanstellen van uitzend krachten is één van de weini ge mogelijkheden om iets aan de hoge werkdruk te doen, maar een heffing van 18,5 pro cent over de kostprijs van de uitzendkracht maakt dat wel erg duur. Zonder die btw zou den er jaarlijks vele miljoenen zijn te besparen, die weer ge bruikt kunnen worden voor extra personeel. Van Sluijs stelt dat onze btw- regeling eigenlijk in strijd is met zowel de landelijke als met de EG-regelgeving. In Ne derland moeten medisch ge kwalificeerde prestaties wor den vrijgesteld van btw, maar het ministerie van financiën vindt dat dat niet van toepas sing is in een uitzendsituatie. De ziekenhuizen stellen dat die juridische vorm niet rele vant mag zijn. De brief bepleit een vrijstel ling over salarissen van gedi plomeerd en verplegend per soneel en dan alleen die uit zendkrachten die ook bij zelf standige beroepsuitoefening zijn vrijgesteld. Het uitzendbu reau blijft wel btw-plichtig voor de vergoeding die het voor zijn dienstverlening in rekening brengt. Verder moeten samenwerkingsver banden tussen instellingen (bijvoorbeeld geautomatiseerde administraties of het onderling „poolen" met personeel) wor den vrijgesteld van btw-hef- fing. Want anders wordt sa menwerking in feite afge straft, stelt Van Sluijs. UTRECHT De groei in het midden- en kleinbe drijf (mkb) zal in 1992 af nemen tot 2 procent. Oor zaken zijn de koopkracht ontwikkeling en stagne rende investeringen van bedrijven. Voor 1993 wordt weer een groei van drie procent verwacht. De export zal in 1992 en vol gende jaren met ruim 5 pro cent per jaar blijven groeien. Dit staat in het rapport 'Cijfers en trends' van de Rabobank. De gemiddelde winstgroei voor belastingen zal in 1991 3,5 procent bedragen (ten opzichte van 1990) en in 1992 aantrek ken tot 6,5 procent. Het mkb is in 1991 geconfron teerd met een afzwakkende conjunctuur. Door de stijgende inflatie stond de koopkracht van particulieren onder druk. De bedrijfsinvesteringen daal den, voornamelijk als gevolg van verminderde activiteiten in de bouw. Verder was ér meer concurrentie uit het bui tenland. De export ontwikkel de zich echter gunstig, met name door de grote vraag uit Duitsland. In de industrie steeg de afzet van het mkb in 1990 met 5 procent. Met name de metaal- en chemische bedrijven deden het goed. Voor 1991 en 1992 wordt op een gemiddelde om zetgroei van 3 procent gere- De bouwnijverheid heeft een uitstekend 1990 achter de rug. De omzet in deze branche steeg tot 55 miljard gulden, een niet eerder bereikt hoogte punt. Voor de komende jaren verwacht de Rabobank een minder gunstige ontwikkeling. Met name de nieuwbouw- markt voor gesubsidieerde wo ningen zal afnemen. De aan houdende groei van de werk gelegenheid zal wel tot de bouw van met name kleinere kantoren leidden. De beste papieren lijken weg gelegd voor grond-, weg- en waterbouw. Infrastructurele werken en toenemende mi lieu-investeringen zullen naar verwachting tot een groei in dit segment leidden. Handel De groothandel in Nederland omzet in 1990 323 mil jard had een uitstekend jaar. Met name de exporteren de groothandel deed goede za ken. Voor groothandels op het gebied van agrarische- en voe- dingsconsumptieprodukten was 1990 een minder goed jaar. Voor 1991 wordt op kend. Voor 1992 wordt winstgroei voor belastingen van 7 procent voorzien. In de detailhandel hadden de voedings- en genotmiddelen winkels in 1990 een omzet van 53 miljard gulden. Verwacht wordt dat de bestedingen tot 1995 toenemen tot 55 miljard gulden. Het grootfiliaalbedrijf zag het marktaandeel stagne ren, terwijl met name het mid denbedrijf het goed doet. De trend in deze branche gaat naar gezonde en milieuvrien delijke voeding, waarbij de prijs van de produkten niet langer het belangrijkste crite rium zal zijn. Een algemeen probleem voor de detailhandel in de komende jaren is het aantrekken van voldoende personeel. Vooral bij jongeren heeft de detailhandel een slecht imago. De supermarkten hadden in 1990 een omzet van 31 miljard gulden. De landelijke en regio nale ketens hadden een marktaandeel van 65 procent. De trend naar schaalvergro ting blijft doorzetten. Voor de komende jaren wordt een ver andering in de assortimenten van supermarkten naar kwali tatief betere produkten ver wacht. De detailhandel in duurzame- en overige consumptiegoede ren (auto's, audio-video, siera den-horloges) heeft jaren van stormachtige groei achter de rug. Voor 1991 en '92 wordt op minder groei gerekend, als ge volg van het uitblijven van koopkrachtverbetering. In 1991 doen de warenhuizen het voor het eerst sinds drie jaar weer beter. Toch bleef hun groei duidelijk aofciter bij die van de speciaalzaken. De ko mende jaren zullen met name kleding, huishoudelijke artike len en parfumerie nog een goede groei laten zien. Dienstverlening goed geboerd. De winst voor belastingen steeg met ruim 4 procent. Dit jaar belooft nog beter te worden, met een winstgroei voor belastingen van bijna 9 procent, terwijl voor 1992 nog op een winst groei van 6 procent wordt ge rekend. De werkgelegenheid groeide in 1990 met 60.000 ar beidsplaatsen, tweederde van de totale werkgelegenheids groei. De zakelijke dienstverlening, diensten aan bedrijven, scoor de vooral goed op het gebied van vervoer. De eenwording van Duitsland en het openen van de Europese binnengren zen zorgen voor goede per spectieven. De aan de bouw gerelateerde dienstverleners, makelaars en architecten, merkten echter de stagneren de ontwikkelingen aan den lij- Daarnaast treedt een verschui ving op van klein- naar mid den-en grootbedrijf. Door de voortgaande automatisering zijn er schaalvoordelen te be halen, een proces dat bij ac countants, transportonderne mingen en reclamebureaus bij voorbeeld wordt gezien. De persoonlijke dienstverle ning profiteerde van de toege nomen welvaart bij de consu ment. Toch is deze sector meer afhankelijk van incidentele gebeurtenissen (bijvoorbeeld ristenbranche). Voor de ko mende jaren wordt op een groei gerekend voor de totale branche. Die groei zal echter nauw samenhangen met de tp- tale groei van de t 37 60 17/6 37.403/9 10.401/3 163.60 18/4 65.20 19/6 89.50 11/7 86.30 15/5 54.1015/4 39.8018/10 56.40 17/4 165.10 10/5 61.30 14/8 62 00 22/10 50 752/5 37705/9 42.60 17/10 104.20 18/4 58.7023/10 102.80 2/7 70 20 23/10 53.704/4 167 80 23/10 99.70 27/3 46.90 23/7 67 30 16/1 24.1014/1 25.3016/1 1.70 21/10 31.70 32.00 2.00 2 10 153 90 154.50 56.50 56.90 61.50 61.00 43.80 44.30 38.1016/1 16.20 19/8 61 00 6/1 44 80 16/1 wolt-kluw e batenbbeh begemann 118.00 11260 144.00 gamma h 5 pr 5.70 getronics 28.40 geveke 40.20 giessen 119.50 goudsmit 41.00 grasso 76.50 grolsch c 179.50 gli hold 180.00 hagemeyer 129.80 hal trust 14.40 hoek'smach 225.20 225 20 holland sea 062 0 60 hotlkloos 460 00B 464 50 koppelpoorl 421.00 krasnapols 199 001 landre gl c 47.50 HBG bouwt deel van Deense eilandbrug RIJSWIJK HBW in Gouda (onderdeel van het HBG-concern) heeft, in combinatie met de Duitse Hochtief en Wayss Freitag, van Storebaeltsforbindelsen in Kopenhagen opdracht gekregen voor de onderbouw van de Oostbrug. Het is de laatste belangrij ke schakel in de verbinding tussen de Deense eilanden Funen en Seeland. De order heeft een waarde van 210 miljoen gulden. De bouwactiviteiten zullen bijna vier jaar duren. De Oostbrug krijgt een lengte van 6,8 kilometer, waarin een hangbrug met een middenoverspanning van 1624 meter, de grootste ter wereld. De Oostbrug maakt deel uit van de Grote Belt-kruising, die een lengte heeft van 15 kilometer en een permanente verbinding tot stand brengt tussen Kopenhagen en het vasteland van Europa. De andere delen van de verbinding, de Westbrug en een spoor tunnel, zijn al in uitvoering. Meezingen met Karaoke-plaat in eigen taal AMSTERDAM Nederland is het eerste Europese land dat met een Karaoke-plaat in de eigen taal komt. De plaat is onderdeel van een systeem, uitgevonden door Pioneer. Het complete LaserKaraoke-sy- steem bestaat uit een televisie scherm, luidsprekers en de plaat met de orkestband de nummers. De tekst nummer verschijnt op het te levisiescherm en verandert worden gezongen. Doordat er op de muziekband allerlei mu zikale geluidseffecten zijn in gebouwd, kan zelfs de minst muzikale zanger een aardig re sultaat krijgen, aldus Pioneer. Op de plaat staat de muziek dorp groep 42.00 42.00 Bron: GWK/CDK-Bank 28 Tot alleen Karaoke-platen met Engelse titels verkrijg baar. De Nederlandstalige plaat verschijnt op 12 novem ber. Karaoke, dat letterlijk „leeg orkest" betekent, is vol gens de Japanners een groot succes in de Verenigde Staten en Engeland. De LaserKarao- ke-cafés zijn daar avond aan avond druk „beklant". De La- serkaraoke-systemen zijn vooral bedoeld voor horecage legenheden. Finse boeren in opstand Met beschilderde melkbussen en spandoeken demonstreerden gisteren zo'n 10.000 Finse boeren in Helsinki tegen de plannen van de regering om de financiële steun aan de landbouw te verminde ren De boeren eisen ook dat Finland geen lid wordt van de Europese Gemeenschap. FOTO: EPA 'EER' TELT 19 KRAMEN EN 380 MILJOEN KLANTEN ld L LUXEMBURG Europa wordt door de EER, de Europese Economische Ruimte, weer een beetje groter, opener en machti ger. In de kleine uren van maandag op dinsdag be reikten de 12 EG-kanden een akkoord met de zeven zogenaamde EVA-landen (Finland, Noorwegen, Zweden, IJsland, Oosten rijk, Zwitserland en Liechtenstein) over de vorming van die EER. De EVA-landen wilden zo voorkomen achterop te raken bij de ambitieuze EG. En daarmee werd Eu ropa tot een gigantische markt, bestaande uit 19 kramen, bevolkt door 380 miljoen consu menten. De burgers van de 19 Europese landen die tot de 'ruimte' be horen, doen er goed aan zich de afkorting EER goed in de oren te knopen. Het akkoord betekent in feite dat de in de EG voor 1992 voorziene inter ne markt die het vrije ver keer van personen, goederen en diensten nastreeft per 1 januari 1993 ook voor de EVA- landen gaat gelden. De EVA was al vele jaren een soort los-vast verband van lan den die niet tot de EG behoor den of wilden behoren. Toen het aan het einde van de jaren tachtig tot de EVA-landen doordrong dat de EG met de vorming van de interne markt een zeer grote sprong voor waarts zou maken, veranderde in de toen nog zes EVA-hoofd- steden de algemene scepsis die over de Gemeenschap bestond in een soort actieve waak zaamheid. De EVA-landen vonden dat ze zich eigenlijk bij de interne markt zouden moeten aansluiten, ook al om niet te ver achterop de raken bij de plotseling zeer ambitieu ze EG. Achterstand De ruim twee jaar durende be sprekingen waren moeizaam, doordat de EVA-landen zich gaandeweg realiseerden dat ze zich voor deelname aan de EER geheel moesten voegen naar de al meer dan 10.000 pa gina's Europese wet- en regel geving. Er ontstonden dan ook grote problemen over het vissen in de wateren van Noorwegen en IJsland, de transito-routes door Oostenrijk en Zwitser land en het zogenaamde cohe siefonds. Dat laatste fonds dient er toe de economische achterstand van EG-regio's als Griekenland, Portugal, Ier land en Spanje weg te werken. Als gevolg van de moeizame onderhandelingen besloten de EVA-landen Oostenrijk en Zweden te dingen naar een echt EG-lidmaatschap. De ge creëerde EER mag worden ge zien als een soort wachtkamer waarin een aantal Westeuro- pese landen zich alvast op een meer volledige integratie voorbereidt. Dat neemt niet weg dat de goederen- en geldstromen in de 19 EER-landen straks vrij zullen worden, dat de onder linge grenzen een nagenoeg open karakter zullen krijgen waarover de Europese burgers zich vrijelijk kunnen bewegen, dat het mogelijk is in de niet tot de EG behorende EVA- landen te gaan werken, dat al lerlei diensten toegankelijk worden gemaakt voor alle burgers van de EER, dat pro dukten zonder restricties in- en uitgevoerd kunnen worden, dat tal van handelsvoorschrif ten zullen worden geharmoni seerd of geheel weggenomen en dat vissen in eikaars wate ren mogelijk is. Ondernemers moeten de primacheque met ingang van 1 oktober 1991 één werkdag eerder bij ons inleveren. I Houdt u er rekening mee dat er met ingang van 1 oktober het een en ander verandert met betrekking tot de primacheque? Want vanaf die datum moet het verschuldigde bedrag op de laatste betaaldag ook daadwerkelijk op de bankrekening van de Belastingdienst zijn bijgeschreven. Pas dan hebt u aan uw betalingsplicht voldaan. Meer informatie vindt u m de spe ciale folder over de primacheque. Hij ligt voor u klaar bij de Belastingdienst. Belastingdienst Air Holland uit de gratie AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft gis teren het overwegend lagere koerspeil op de internationale beurzen getrotseerd en ging gedreven door een hogere dol lar een eigen weg. Buitenland se vraag was bovendien goed voor een vaste stemming bij Akzo en Unilever die respec tievelijk 1,20 en 1,50 won nen op 122,60 en 165. Air Holland ging weer eens gebukt onder de gesel van de beleggers. Nu duidelijk lijkt dat er voor de aandeelhouders van een vernieuwde charter maatschappij weinig overblijft, werden de stukken van de hand gedaan waardoor de koers met 0,90 kelderde tot 1,40. De stemmingsindex wist met 0,4 punt te klimmen tot 89,9. De koersindex kwam uit op 196,9 tegen 196,4 op maandag. De aandelen-omzet was met 380 miljoen allerminst in drukwekkend. De totale omzet aan het Damrak beliep 1,3 miljard. Bij de internationale waarden had Philips nog steeds te kam pen met het wantrouwen van r de volgende BEURS week te verschijnen kwar resultaten. Het Eindhov concern leverde drie dul tjes in op 32,50. KLM ko opgaande lijn weer herva met een toeneming van j op 37,80. Koninklijke" won een dubbeltje op 15 Elders was vooral Intern Müller gevraagd. Het Ro damse concern kon duurder worden op 66,70 kopieeronderneming Océ der Grinten werd 1,30 h verhandeld op 61,50. damco blijft leuk preste Het Robeco-fonds wist aan te dikken tot 58,60. De automatiseringshoek Beursplein 5 kende een on mige dag. Infotheek moest na zeventien procent van de koers prijsgevei 4. Handelaren zeiden koersdaling te wijten - vooralsnog uitblijven halfjaarcijfers. De ondt ming meldt zelf dat aar einde van de maand de taten zullen verschijnen, mac verloor twee dubtx op 21,10, terwijl New ruim acht procent n waard werd op 3,40. bleef een verdere koersd bespaard en hield stand op

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8