Racist David Duke rukt op in VS BUITENLAND Miss Dior gaa t per Rolls de wereld rond t Russische moslims dreigen! Jeltsin met heilige oorlog KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Franse politici in opspraak na transfusie - affaire Ccidóc Qowimxt WOENSDAG 23 OKTOBER 1991 EG-delegatie belooft Bangladesh meer hulp DHAKA Een delegatie van de Euro pese Gemeenschap heeft Bangladesh gisteren aan het eind van een bezoek van vier dagen meer ontwikkelingshulp beloofd om de armoede te bestrijden. De twaalf leden tellende delegatie, onder leiding van minister van ontwikkelings samenwerking Pronk, was in Bangla desh om te kijken hoe dat land de EG- hulp gebruikt. De EG heeft Bangladesh de afgelopen 20 jaar zo'n 570 miljoen gulden aan eco nomische hulp gegeven. Met een gemid deld jaarinkomen per hoofd van de be volking van 325 gulden is Bangladesh bijna volledig afhankelijk van buiten landse hulp. Grootste drugsvondst Franse geschiedenis BOULOGNE-SUR-MER De Franse doua ne heeft gisteren aan boord van een Duits vrachtschip de grootste drugsvangst uit de Franse geschiedenis gedaan. Op de ,,Tamito" werd ruim tien ton hasj gevonden met een handelswaarde van 330 miljoen Franse frank (ongeveer 100 miljoen gulden). De bemanning is aangehouden; onder de arrestanten zijn twee Duitsers, twee Nederlanders, een Zweed, een Joegoslaaf en een Fransman. De uit Libanon afkomstige drugs waren ter hoogte van Sicilië aan boord gebracht en het was de bedoeling dat de hasj op de Noordzee overgeladen zouden worden. Volgens de dou ane was de vondst een toevalstreffer. Het schip had de aandacht getrokken doordat het uit de koers was geraakt. Amerikanen moeten Haïti verlaten PORT-AU-PRINCE De Amerikaanse ambassadeur in Haiti, Alvin Adams, heeft alle Amerikaanse staatsburgers ge adviseerd dat land te verlaten. In een radioboodschap zei de ambassadeur gisteren dat de crisis op het Caribische eiland zeer ernstig is. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die de terugkeer van de verdreven president Jean- Bertrand Aristide op Haïti eist, heeft alle leden van de Caribi sche Gemeenschap gevraagd burger- en veiligheidstroepen in staat van paraatheid te brengen. Kohl trapt rechts Chili op de ziel SANTIAGO Een ongelukkige uitlating van bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren tot een incident geleid met Chileense congresleden. Onge veer twintig rechtse congresleden verlieten de zaal toen Kohl het militaire regime in Chili onder gene raal Pinochet vergeleek met het communistische bewind in de voormalige DDR. Kohl verklaarde voorts in zijn rede dat Bonn positief staat tegenover de pogingen van de Chileense regering om degenen die zich tijdens het bewind van Pinochet schuldig hebben gemaakt aan mensenrechtenschendingen voor het gerecht te dagen. Tijdens zijn officiële be zoek aan Chili heeft Kohl van de Chileense presi dent Alywin de garantie gekregen dat de vroegere DDR-staatschef Erich Honecker niet welkom is in dat land. Irak geeft plannen kernwapens toe BAGHDAD Irak heeft schoor voetend toegegeven dat het heeft gewerkt aan de ontwikkeling van kernwapens. De erkenning kwam een maand nadat inspecteurs van de VN documenten in beslag had den genomen waarin de Iraakse ontwikkelingsprogramma's voor atoom- en waterstofbommen gede tailleerd stonden beschreven. Vol gens wapendeskundigen van de VN kon Irak binnen vijftien maan den een bruikbaar kernwapen ma ken en hing de termijn waarbinnen het wapen af zou zijn slechts af van de hoeveelheid verrijkt ura die het land kon produceren. Amnesty meldt massali marteling in Eygypte CAIRO In gevangenissen in Egypte w<ü sinds 1981, toen de politie grote bevoegdhet kreeg in de strijd tegen het moslim-fundann talisme, op grote schaal gemarteld. Volg Amnesty International zijn vooral fundami talisten slachtoffer van systematisch gew< Maar ook tegen andere gevangenen die op litieke gronden vastzitten wordt hard opgei den. Het Egyptische ministerie van binm landse zaken in Cairo heeft de aantijgin) van de hand gewezen. Van de kant van de gering wordt wel toegegeven dat zich hier daar excessen hebben voorgedaan, die ech zijn te wijten aan individuele politiemenj die over de schreef gingen. Maar de beschul ging van stelselmatige foltering van fi mentalisten wordt van de hand gewezen. SUCCESVOLLE NEO-NAZI NOEMT ZICH REPUBLIKEIN WASHINGTON Zijn naam is David Duke en de wereld zal nog veel van hem horen. Hij is 41 jaar oud, treedt op in jeans en T-shirt of in duur Ita liaans kostuum, is met zijn geföhnde blonde haar en regelmatig gezicht een 'te- legenieke' verschijning en is racist. Hij weet zich in zijn zuidelijke Ameri kaanse deelstaat, Louisia na, verzekerd van een meerderheid van de blan ke kiezers. En hij heeft ambities die de grenzen van Louisiana ver te bui ten gaan. David Duke is al jarenlang in de Amerikaanse politiek een een lokaal fenomeen, dat ech ter de laatste weken nationale aandacht op zich weet te vesti gen. Tot grote schrik van pre sident Bush' Republikeinse Partij. Want Duke noemt zich niet alleen Republikein, hij heeft waarschijnlijk ook nog gelijk als hij verklaart „dat ze ker vele miljoenen Republi keinse kiezers in de Verenigde Staten het met mij eens zijn". Met David Duke doet dan twintig jaar het weer openlijk zijn intrede in de Amerikaanse politiek. Het vervaarlijke thema dreigt niet alleen de Republikeinse Partij te verscheuren, maar ook tot een door Democraten aange jaagde polarisatie in politiek en samenleving te leiden. Want Democratische leiders schromen niet te bevestigen dat ook in hun ogen David Duke een typische Republi kein is en dat de oer-conserva- tieve politiek van George Bush in de praktijk akelig veel lijkt op wat Duke zoal voor- Pijnlijk David Duke is een voormalig lid van de Ku Klux Klan, het geheime racistische genoot schap dat blanke suprematie in de VS predikt en een ge schiedenis heeft van geweld dadigheid jegens zwarte Ame rikanen. En dat lidmaatschap was niet zomaar een jeugdzon de. Duke heeft het in de Klan tot de rang van 'grote tove naar' (grand wizzard) ge bracht. Hij combineerde het Klan-schap met activiteiten voor de 'Nationaal Socialisti sche Blanke Mensenpartij' en er bestaan nog filmopnamen uit 1985 van David Duke die het nazi-saluut brengt aan een brandend kruis. Toen hij ontdekte dat hij een grotere groep mensen wist aan te spreken dan kleine fascisti sche secten, heeft David Duke de Ku Klux Klan verlaten en heeft hij de 'Nationale Associa tie voor de Vooruitgang van Blanke Mensen' opgericht, een tegenvoeter van de aloude en gerespecteerde burgerrechten organisatie voor Amerikaanse zwarten, de NAACP. Vorig jaar deed David Duke, die intussen gekozen was in het deelparlement van Louisi- nale Senaatszetel in Washing ton. Hij verloor die stembusra ce van de tegenkandidaat van de Democratische Partij, maar kreeg wel een meerderheid (58 procent!) van het blanke elec toraat van Louisiana achter zich. De Democraat won dank zij de steun van bijna alle zwarten, die 27 procent van Louisiana's bevolking uitma- Ditmaal probeert Duke het in de strijd, die in twee stembus ronden verloopt, om het gou verneurschap van Louisiana. Afgelopen zondag eindigde hij op een tweede plaats, achter Democraat Edwin Edwards maar voor Republikein Buddy Roemer. Op 16 november is de eindronde tussen Duke en Ed wards. Het verlies van Roemer in de eerste ronde is tevens een ongemeen pijnlijke neder laag voor president Bush, die speciaal naar Louisiana was gekomen om steun te betuigen aan een partijgenoot, die ver volgens prompt verloor omdat de meeste Republikeinse kie zers naar diens racistische al ternatief overliepen. Bedreigend Veel waarnemers voorzien dat Duke het op 16 november zal verliezen van Edwards. Maai de grand wizzard heeft al ker de voorspellers kunnen lo genstraffen en zou dat op nieuw kunnen doen nu Repu blikeinse kiezers in Louisiana geen andere keus hebben dan tussen een Democraat en Da vid Duke. En een nederlaag voor Duke in Louisiana kan hem 'vrijmaken' voor deelna me aan de landelijke presi dentsverkiezingen over een jaar, waarbij George Bush her kiesbaar zal zijn. Zonder steun van de Republikeinse Partij is Duke uiteraard kansloos in die nationale race, die met de in troductie van het element ra cisme echter wel volslagen van karakter kan veranderen. David Duke heeft intussen zo veel aandacht getrokken, dat hij zijn boodschap in steeds 'netter' klinkende codes kan verpakken. Een jaar geleden sprak hij nog openlijk over steuntrekkers „die maar als konijnen aanfokken", en kreeg hij lachers op zijn hand door met een imitatie van het neger-engels de act op te voe ren van een armoedzaaier aan een loket van de sociale dienst. Tegenwoordig spreekt hij over „het alarmerende geboortecij fer van de steunklasse". Dat hij niets tegen zwarten heeft 'bewijst' hij met zijn sympathie voor opperrechter Clarence Thomas, „die tegen dezelfde linkse krachten moest vechten die ook mij proberen te ver nietigen". In heel zijn demagogisch re pertoire klinkt niettemin door dat zwarten de schuld zijn van alle narigheid die ook blanken overkomt: werkloosheid, cri minaliteit, belastingen en bu reaucratie. Het meest bedreigend voor de Republikeinse Partij wordt Duke daar waar hij even krachtig als president Bush te gen positieve discriminatie van zwarten bij sollicitaties is ('Voor gelijke rechten') en voor behoud van de vrijheid voor gezagsgetrouwe burgers om wapens te dragen. Partijvoorzitter Clayton Yeut- ter en Witte Huis-stafchef John Sununu mogen nog zo nadrukkelijk verklaren dat Duke geen Republikein is, partijvoorzitter Ronald Brown van de Democraten meent: „Duke kaart dezelfde zaken aan als waarop George Bush zelf en andere ultra-conserva tieve Republikeinen als Jesse Helms altijd hameren: ze zijn anti-overheid en voor het recht van de sterksten". De aantrekkingskracht die Duke blijkbaar heeft, is vol gens sommige Amerikaanse experts mede te wijten aan het absolute taboe dat het onder werp ras in de VS omgeeft se dert de formele afschaffing van de rassendiscriminatie in de zestiger jaren. „Er stil vrede gecreëerd, dat elk mo ment kan omslaan in een woeste zee", meent politico loog Kenneth Jackson. Die zee is wat David Duke betreft een internationaal water. Hij zegt: „Iemand noemde mij de Boris Jeltsin van Amerika. Zo voel ik me ook. Maar niet alleen dat. Ik maak deel uit van een wereldbeweging. Overal, ook in West-Europa, slaan fiscale conservatieven en werkne mers de handen ineen. En de Republikeinse partijbazen hier in de VS, die begrijpen nog niet van hoeveel waarde ik voor ze kan zijn". Lance Hill, directeur van de Amerikaanse 'Coalitie tegen Racisme en Nazisme' wijst op de contacten die David Duke heeft met extreem-rechtse groeperingen in Europa, die daar onder meer ten strijde trekken tegen immigranten. „Duke doet me dan ook den ken aan Duitsland 1928, toen we dachten dat het zo'n vaart niet zou gaan lopen met Adolf Hitler". Met David Duke doet na meer dan twintig jaar het racisme y openlijk zijn intrede in dé Amerikaanse politiek. PARIJS Niet toevallig gaat bij Dior het doek op over witte badpakken on der gebiesde jasjes van badstof. Ontwerper Gian- franco Ferré heeft deze collectie immers ontwor pen voor vrouwen die in luxe-hotels met tropische zwembaden en piano-bars verblijven en die zich bo vendien in een Rolls Roy- ce of Bugatti verplaatsen. Broches in de vorm van het merkbeeld van die karretjes, knopen in de vorm van de wielen en armbanden met gaatjes als van de radiatorkap. Miss Dior boft. Aan comfort is gedacht met een zandbeige badstofjasje, luxueus gebiesd met change ant tafzijde. Schuift het raampje van de Rolls geruis loos naar beneden, dan zet zij haar tafzijden capuchon-sjaal op om haar opgestoken haar uit de tocht te houden. Die dag draagt ze een rozig-beige mini rokje van suède en een verlei delijke guepiere van damast met vlechtwerkmotief, fijn af gebiesd met leer. Voor de zakenlunch verkiest ze een grijs visgraat broekpak over een witte coltrui, hoewel ze zelf waarschijnlijk de voor keur geeft aan haar slanke witleren pantalon en haar op bollende blouse van grijze or- gandi. Tijd voor de thee betekent snel een shantung broekpak aantrekken en kiezen uit lila, rose, felgeel, grasgroen, laven del of zalm. Zonder blouse eronder. En dan hups weer de limousine in, waarin je haar haast niet ziet zitten in het zachtleren interieur. Want nu heeft ze een goudbruine leren blouson aan, over een bustier van leer en naturel linnen over linnen jeans, ook al met leren biesjes. Een bijkleurende leren bolhoed ligt op de hoe- denplank. Gianfranco Ferré dacht aan alle momenten uit het mondai ne bestaan van Miss Dior, die trouwens alleen nog het nieu we Dior-parfum Dune achter de oortjes sproeit. Rood-zwart gestreept jasje met ivoorwit beleg over dito paillettenvest en pareo-rokje van zwarte or ganza. Daarbij lange snoeren gitkralen om mee te spelen in de jazz-club. Ze lijkt Liza Mi- nelli wel. Smokingjasje van zwarte crêpe met wit satijnen keerzijde over een zwart behaatje en een su- perwijde pantalon met geplooi de pijpen voor een avondje in de Carribean bar Indrukwek kende en soms afneembare kragen en plastrons van witte katoenpique voor elke feeste lijke gelegenheid, wit-zwart of zwart-wit genopte jumpsuits en jurkjes onder bijpassende, lange fladderjassen van mous seline. Chapeau, Gianfranco. C'est beau. Ontwerper Gianfranco Ferré heeft aan alle momenten uit het mondaine bestaan van Miss Dior gedacht. FOTO: AFP MOSKOU In het noor den van de Kaukasus heb ben islamitische separatis ten gisteren de oproep van de Russische president Boris Jeltsin hun wapens in te leveren en de bezette regeringsgebouwen in de stad Grozny te verlaten naast zich neergelegd. Zij waarschuwden Jeltsin daarentegen voor een „is lamitische heilige oorlog". noom gebied in Rusland, tot gisteren de tijd gegeven hun acties te beëindigen. Maar de opstandelingen verklaarden Jeltsins ultimatum illegaal. Sinds de mislukte staatsgreep tegen Michail Gorbatsjov in augustus nemen de etnische en religieuze spanningen in de Kaukasus steeds meer toe. Ook in de Oekraïne blijft het onrustig. Het parlement van de Oekraïne heeft gisteren be sloten een eigen leger te vor men, waarmee de totale onaf hankelijkheid van de Sovjetu nie dichterbij komt. Het parle ment benadrukte dat het leger alleen ter verdediging grondgebied mag worden in gezet. De Oekraïne beschil niet over eigen militair r rieel, maar eerder deze m spraken parlementsleden ervoor uit een deel vai Sovjet-vloot in de Zwarte Zi over te nemen. jn je Oekraiï bevinden zich tussen de 1 1,5 miljoen manschappen vi het Rode Leger. De Oekraiï verklaarde zich na de misluk staatsgreep in de Sovjetun onafhankelijk en heeft december een referendu over de onafhankelijkheid geschreven. België haalt buitenlanders uit Zaïre BRUSSEL De Belgische luchtmacht heeft gisteren een begin gemaakt met de evacuatie van buitenlanders uit de door geweld en plunderingen geplaagde stad Lubumbashi in het zuidoosten Een vliegtuig met tachtig mensen aan boord is aangekomen in Brazzaville in het naburige Congo. Het is de bedoeling dat in totaal drie toestellen ongeveer 300 buitenlanders evacueren. Bel gische para's hebben ongeveer 600 buitenlanders ondergebracht in een school in Lubumbashi om ze te beschermen tegen het ge weld van muitende Zaïrese soldaten. België en Frankrijk zonden een maand geleden troepen naar het Afrikaanse land toen Zaïrese troepen voor het eerst aan het muiten sloegen, waarbij enkele honderden doden vielen en in diverse steden een enorme ravage werd aangericht. i de gelegenheid gebruik om, nu hij toch i paar vrije dagen heeft - want het duurt nog even voor zijn nieuwe schip zeilklaar is - een bezoek te bren gen aan het Nederlands Historisch Scheepvaartmuseum. Wat een prachtige collectie oude scheepsmodellenI Rob kijkt zijn ogen uit. Nou, die Hollanders konden vroeger ook schepen bou wen, hoorl Dan valt zijn oog op een fraai scheepsmodel. In de catalogus staat: „De clipper „Dolphyn", geschenk van mevrouw D.J. Duin-Touw". En dan valt hij van verrassing bijna achterover, want... dat is het scheepsmodel, waar hij nu al zo lang naar zoektl Deze clipper bevat dus de tweede helft van de sleutel tot de schat van opa Larsen? Het is bijna niet te geloven... En wat nu? Hij kan toch moeilijk het museum uitwandelen met dat scheepje onder zijn arml Pistool Kennedy-moord onder de hamer DALLAS Het pistool waar mee Jack Ruby het dodelijke schot afvuurde op Lee Harvey Oswald, de man die ervan werd verdacht de voormalige Amerikaanse president John Kennedy te hebben vermoord, zal worden geveild. Het wapen moet ten minste 100.000 dollar opleveren. Tegelijk komen een hoed en een paar schoenen van Jack Ruby onder de ha mer. De bezittingen zijn na ja renlang juridisch touwtrekken in handen gekomen van Earl Ruby, de broer van Jack. De advocaat van Jack Ruby meende ook recht op de spul len te hebben, omdat zijn in '67 overleden cliënt hem nooit heeft betaald. Ruby stierf een natuurlijke dood in zijn gevan geniscel. IbOBVANHUÉT K?arZ.edSemir ter van economische zaken Pierre Beregovoy en ex-pre mier Laurent Fabius (thans voorzitter van de Assemblée Nationale) tests op bloedcon- serven hebben vertraagd in het kader van bezuinigingen in de gezondheidssector. „Mijn beschuldiging is een rookgor dijn voor de politieke PARIJS De drie hoge Fran se gezondsheidsfunctionarissen die maandag in staat van be schuldiging werden gesteld wegens grootschalige transfu sies met besmet bloed in 1985 hebben de toenmalige Franse regering mede verantwoorde lijk gesteld voor het drama. Naar verluidt zouden 400.000 mensen als gevolg van nalatig heid en commerciële overwe gingen zijn besmet met het vi rus hepatitus B en C en het aidsvirus. Een onbekend aan tal hemofiliepatiënten zou hierdoor al zijn overleden. De jongste beschuldigingen in de besmettingsaffaire hebben drie socialistische bewindslie den in opspraak gebracht. De beschuldigingen worden geuit door professor Jacques Roux, oud-directeur-generaal op het ministerie van volksgezond heid en verdacht van mede plichtigheid aan misleiding van patiënten. Volgens hem zouden de toenmalige minister van sociale zaken Georgina woordelijken", aldus Roux. Op de Franse televisie verklaarde hij gisteren de regering des tijds herhaaldelijk te hebben gewezen op de risico's van bloedtransfusies sinds de ont dekking van het aids-virus. Met name de toenmalige di recteur van het nationale bloedtransfusiecentrum, de eveneens beschuldigde dr. Mi chel Garetta, zou desondanks grote hoeveelheden besmet bloed hebben gebruikt. Door zwijggeld aan te bieden aan besmette gebruikers probeerde hij gebruikers alsmede verze keringsmaatschappijen af te kopen. Circa 3600 mensen zou den met het aidsvirus zijn geïnfecteerd. Joegoslavisch verkeersbureai gaat dicht AMSTERDAM Joegoslavisch verkeersb reau in Amsterdam ga eind december dicht, afzonderlijke republieke willen in de toekomst lil ver een eigen kantot openen in de belangrijks! Europese landen. De politieke onrust in het lai heeft inmiddels ook de Nede landse touroperator Yugotou gedwongen een andere koe te varen. Het heeft v komend seizoen Joe(_ van het programma geschraf het nieuwe aanbod richt zi volledig op het gebied rond Middellandse Zee. De tourop rator zal volgend jaar operere onder de naam Zonvakantii maar daarbij wel Yugotou vermelden. Directeur Pop< van het Joegoslavisch keersbureau kondigt aa eind dit jaar niet alleen zi vestiging, maar ook die Londen, Frankfurt, Rome Wenen de deuren zullen s ten. „Of Joegoslavië nu nieuwe unie wordt of de vc krijgt van een federatie, het allemaal uiterst onzeker. Du delijk is wel dat de republi ken in de toekomst ee verkeersbureau willen een kantoor dat voor heel Joi goslavië het toerisme promoten". Tot nu toe jaarlijks 450.000 Nederlandei naar Joegoslavië. Popov mee dat toeristen niet gebaat zi bij de verwachte versnipp ring van de toerisme-promoti „Als mensen door meerde republieken willen moeten ze straks drie of me verkeersbureaus langs, dat niet goed". Een ander pt bleem is dat de minst wek rende Joegoslavische republi ken waarschijnlijk niet in zijn een eigen netwerk verkeersbureaus te onderhol den.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6