tads vernieuwing is ;een heilig huisje meer Amerika raakt behekst BINNENLAND BUITENLAND Conflict dreigt over datum van invoering milieubelasting Vakbonden woedend op directie Mees en Hope 06 - 0316 i d(d, in artikef* J van sloten eid voo van hi s is nanning gered brandend schip TUIDEN De zes beman- leden van de Texelse kot- Deo Juvante zijn gister- op de Noordzee gered, in de machinekamer was uitgebroken. Het bevond zich zestig mijl ten den van Terschelling. Na ie enden van een noodsignaal e de bemanning in een red- ivlot. Een Amerikaanse nehelikopter die deel uit- ict van een NAVO-eskader in de buurt oefende, hees opvarende omhoog en zette af op het marinevliegveld Kooy bij Den Helder. De ige vijf werden gered door Belgische vissersboot. Soutont WOENSDAG 23 OKTOBER 1991 DEN HAAG De Tweede Kamer zit op één lijn als het gaat om de in voering van een milieubelasting op meer produkten dan alleen brand stof. Over het tijdstip van invoering van die belasting dreigt echter een daverend conflict tussen de coalitie partners CDA en PvdA. CDA- woordvoerder Lansink liet gisteren tijdens de behandeling van de mi lieu-begroting in de Tweede Kamer weten invoering van een brede mi lieubelasting per 1 juli 1992 moge lijk te achten. Daarmee leggen de christen-democraten een bom onder de WABM-brandstoffenheffing, die volgens het kabinet volgend jaar een half miljard gulden extra moet opbrengen. Coalitiegenoot PvdA houdt het bij 1 januari 1993 als in voeringsdatum voor de belasting. De milieubelasting betreft brand stoffen, grondwater, afval, chloor, zware metalen en meststoffen. Protest Tegen de verhoging van de brand- stoffenheffing, waarvan de op brengst gebruikt wordt voor de al gemene kosten van het milieube heer, is fel geprotesteerd door zeven grote ondernemingen. Zij vinden dat zij ten onrechte worden aange slagen voor het hele milieubeheer, terwijl alleen hun brandstofver bruik hoog ligt. Lansink meent dat naar hun bezwaren geluisterd moet worden. Als de heffing wordt ver ruild voor de milieubelasting dreigt een gat te vallen in de milieu-be groting voor volgend jaar. Dat geldt des te meer omdat de opbrengst van de milieu-belasting via belasting verlaging op andere terreinen moet terugvloeien naar consument en bedrijfsleven. Lansink drong giste ren dan ook aan op grotere spoed in het onderzoek dat de econoom Wolfson al voert naar de energie heffing, die op dezelfde wijze werkt als de nu voorgestelde milieubelas ting. Diens bevindingen moeten on derdeel uitmaken van de totale her ziening van het belastingsysteem van de commissie Stevens. Het lijkt uitgesloten dat een totale herzie ning inclusief milieumaatregelen al Zorgen voor morgen De discussie in de Tweede Kamer stond gisteren voor een groot deel in het teken van 'Zorgen voor Mor gen 2' van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Kritiek op dit rapport over de voortgang van het Nederlands milieubeleid kwam met name van het CDA. Volgens Lansink is het soms nogal alarmerende rapport onvoldoende wetenschappelijk on derbouwd. Dat kwam hem zelf weer op kritiek te staan van Wil- lems (Groen Links), Tommei (D66) en Te Veldhuis (VVD), hetgeen Lansink tot de verzuchting bracht ..dat men er blijkbaar moeite mee heeft als er kritisch naar zo'n rap port wordt gekeken". Andere par tijen zagen echter in het rapport re den voor een snellere invoering van milieumaatregelen. De PvdA wil naast de milieubelasting bij voorbeeld lagere motorrijtuigenbe lasting voor schone motoren, een extra accijns op diesel en lpg en be lasting op bestrijdingsmiddelen. Woordvoerder Van der Vaart uitte daarbij nog wel zijn ontstemming over minister Alders' onvermogen aan te geven hoeveel de lagere overheden de huishoudens al voor milieumaatregelenal in rekening brengen. Vrijspraak ex-karate- kampioen Roethof DEN HAAG Ex-wereld kampioen karate Otti Roethof is gisteren door de jury van het Engelse Crown Court in Canterbury vrijgesproken. De 41-jarige karateka zat sinds maart van dit jaar ge vangen op verdenking van drugssmok kel. Samen met drie andere Nederlanders werd Roethof begin dit jaar aangehou den op verdenking van de smokkel van 435 kilo hasj. Toen de betrokkenheid bij drugssmokkel niet kon worden bewe zen, werd de aanklacht veranderd in 'samenzwering'. Adriaan V. uit Delft en Jan van O. uit Steenbergen zijn in de ogen van de jury wél schuldig. De rechtbank zal binnenkort de gevange nisstraf bepalen. iUL KOOPMAN J HAAG Staatsse- aris Heerma laat de rte viltstift met grote over het papier flit- Wat hij neerzet oogt een wat gammele trap vier flinke treden, k, op dit niveau zitten nu", zegt de bewinds- i, wijzend op de hoog- trede die blijkens het iekje ongeveer 1,1 ard gulden per jaar t voorstellen. „En gaan we naartoe", 'olgt hij, terwijl hij zijn stift de nullijn wijst. „Dat trapsgewijs wen heeft als voor dat de gemeenten en op hoeveel geld ze een aantal jaren kun- rekenen". en waar je aan toe bent, is het motto van Heerma, zo Ik gisteren bij de presenta- tan de ontwerpnota Belsta- iBeleid voor de stadsver- wing in de toekomst). De ieenten die tot dusverre I konden putten uit het !svernieuwingsfonds weten iiddels dat stadsvernieu- ig geen heilig huisje meer jarenlang werden de over- Jsuitgaven op dit terrein bij bezuinigingen ontzien, r tijdens Prinsjesdag kon- het kabinet aan dat de /en in 1993 structureel 150 miljoen (ruim tien ent) verlaagd zullen wor- In 1992 was al een bezui- ig van ruim 60 miljoen ?n ingeboekt. linigingen die volgens ssecretaris Heerma eigen geen bezuinigingen zijn. het stadsvernieuwingskar af te ronden, zo heeft hij ambtenaren laten uitreke- is vanaf 1990 gerekend in il nog zo'n 11 miljard gul den rijksgeld nodig. Heerma: „Handhaven we het huidige uitgavenniveau, dan moeten we ergens op een donderdag middag in het jaar 2000 zeg gen: het karwei is klaar en we draaien de geldkraan dicht. Dan val je dus terug van ruim 1 miljard per jaar naar niets. Dat lijkt ons uit managemen- toogpunt niet verstandig". Het departement kiest er dus voor de uitgaven over een wat langere periode uit te smeren (tot 2005) en gedurende die pe riode 'getrapt' te verlagen. Een eenvoudige rekensom leert dat bij vier stappen, zoals het mi nisterie van VROM in zijn nota aankondigt, de uitgaven elke drie jaar met zo'n 250 mil joen gulden worden vermin derd. Dat mogen dan mis schien geen bezuinigingen zijn, maar het 'afboeken' van de stadsvernieuwing vormt toch een leuke meevaller voor het kabinet Lubbers-Kok en de regeerploegen die na 1994 het estafettestokje overnemen. Verontrusting De kabinetsvoornemens heb ben onder volkshuisvestings wethouders in het land grote verontrusting veroorzaakt en niet alleen vanwege de gam mele trap van Heerma. Aller eerst schatten de betrokken gemeenten de kosten van de nog noodzakelijke stadsver nieuwing veel hoger in. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) noemde in dit verband gisteren een be drag van 15 miljard gulden. Als het kabinet na 11 miljard gulden de schatkist met een klap dichtgooit, blijven veel vooroorlogse wijken er verloe derd bijliggen, zo vreest de VNG. Overigens wordt het verschil in de geschatte bedra gen voor een deel veroorzaakt omdat het kabinet bepaalde kosten (zoals de monumenten zorg) niet meetelt en de VNG wel. Zo mogelijk nog verhitter zijn de gemoederen over de door het kabinet voorgestelde andere verdeling van de gel den over enerzijds de vier gro te steden (Den Haag, Rotter dam, Amsterdam en Utrecht) en anderzijds de 23 middelgro te gemeenten die in het meer jarenplan stadsvernieuwing zijn genoemd. De verdeelsleu tel die nu wordt gehanteerd, zal in 1994 herzien worden, zo heeft Heerma aangekondigd. En over de gevolgen van die herziening laat hij geen mis verstand bestaan: de grote ge meenten zullen een relatief groter aandeel krijgen, de middelgrote gemeenten moeten met minder toekun nen en de meeste dorpen krij gen vermoedelijk straks hele maal niets meer. De 23 mid delgrote gemeenten worden de dupe van dit kabinet, zo heeft de 'groep van 23' al geconclu deerd. Volgens Heerma is dat wat bezijden de waarheid. De rijksbijdragen aan stadsver nieuwing worden namelijk vastgesteld aan de hand van de achterstanden. Heerma: „En de achterstand bij de grote gemeenten is groter, zij zullen dus een forser deel van het fonds mogen aanspreken". Streng Een 'afgeronde' stadsvernieu wing wil niet zeggen dat alle achterstanden zijn wegge werkt. In de nota van Heerma wordt er nadrukkelijk op ge wezen dat bij het bepalen van de 'behoefte' van gemeenten een streng kriterium gehan teerd wordt. Zo is achterstand in de ogen van het ministerie alleen achterstand als hij 'sprongsgewijs' moet worden ingehaald. Verder gelden bij de stadsvernieuwing alleen de achterstanden zoals ze in 1981 bij de oprichting van het stads vernieuwingsfonds werden aangetroffen. Voor het weg werken van de extra verloede ring na 1981 (denk aan de pro blemen bij naoorlogse hoog bouw) hoeft dus geen geld te worden vrijgemaakt. Overigens blijkt uit de nota dat de stadsvernieuwing in zijn opzet (een forse impuls ge ven aan de vernieuwing van achtergebleven wijken) won derwel geslaagd is. Naarmate de vernieuwing verder gevor derd is, neemt de animo van gemeenten en particulieren om geld in (ver)nieuwbouw te steken toe, zo wordt verheugd vastgesteld. Stadsvernieuwing blijkt ook een forse impuls te geven aan de stedelijke econo mieën. Ten slotte besteden de gemeenten de stadsvernieu- wingsgelden vrij doelgericht. Het ministerie van volkshuis vesting schat dat de stadsver nieuwing na een kleine tien jaar voor ongeveer de helft is afgerond. Bijdrage Of ook de tweede helft slaagt, zal in belangrijke mate afhan gen van de bereidheid van ge meenten, woningbouwcorpo raties en particuliere verhuur ders om fors in de buidel te tasten. Van deze partijen vraagt de overheid de komen de tien jaar een aanmerkelijk hogere bijdrage dan in het verleden het geval was. Heer ma maakt zich over die be reidheid weinig zorgen, omdat de praktijk heeft uitgewezen dat renovatie van oude wijken als vanzelf nieuwe activiteiten en geldstromen genereert. Verder is van belang of de verhuurders er de komende jaren in zullen slagen het on derhoud en beheer van de wo ningreserve op peil te houden. Achterstallig onderhoud en gebrekkige bouwtechnieken begin deze eeuw waren im mers de oorzaak van de ver paupering in honderden oude re woonbuurten. Als de naoor logse woningbouw eveneens verwaarloosd wordt, kunnen hier nieuwe getto's ontstaan. Heerma ziet dat risico ook wel in. In zijn nota schrijft hij: „Alertheid blijft nodig om te zorgen dat buurten die nu nog goed zijn, niet met een soortge lijke opeenhoping van proble men te maken krijgen. Want de veroudering blijft ons op de hielen zitten". Vooralsnog denkt Heerma er echter niet aan nu al gelden voor die 'oude dag' Moderne heksen voeren heidense riten uit rond een houten tafeltje dat als altaar dient. FOTO: SF WASHINGTON Vaar wel bezemstelen. Vaarwel salamanderstaarten. Mo derne Amerikaanse hek sen nemen de telefoon op en zeggen: „Morgen ben ik er zelf niet, maar mijn stem is er wel om vragen te beantwoorden". De stem op het antwoordap paraat behoort toe aan Cheryl Costa, een compu terprogrammeur bij een adviesbureau in Washing ton. Buiten kantooruren is ze Lady Cassandra, derde graads hogepriesteres in Wicca, een afgodendienst. De naam komt van het Oud-Engels voor heks. „Wij zijn net als ieder ander, hoor", zegt Costa. Maar niet ie der ander gaat op een regen achtige vrijdagavond een hei- rond een provisorisch altaar (een houten tafeltje) met cho coladekoekjes en appelsap van de supermarkt, terwijl op de achtergrond vierstemmig ge zang klinkt uit een draagbaar cassetterecorde r tje Lady Cassandra hult zich voor deze gelegenheid in een kreu kelig zwart gewaad en draagt een metalen tiara. Het doet haar schijnbaar niets dat som mige mensen haar maar vreemd vinden. „Vreemde spi ritualiteit is nog altijd beter dan helemaal geen spirituali teit", lacht ze. En daarin schuilt nu het geheim van de populariteit die het heidendom op het moment geniet in de Verenigde Staten. Veel vrou- hebben zich afgewend van het door mannen gedomi neerde christelijke geloof. Toch verlangen ze naar riten in deze chaotische wereld. Volgens intellectuelen is de godinverering het laatste sta dium van de rechten van de Heidenen Het aantal actieve heidenen valt moeilijk vast te stellen. Margot Adler, een radiover slaggeefster, schat dat het er minimaal honderdduizend zijn, wellicht zelfs vijfhon derdduizend. Van het boek dat Adler een jaar of tien geleden publiceerde („Drawing Down the Moon", over heksen, druï den, godinverering en andere heidenen) worden jaarlijks nog zo'n tienduizend exemplaren verkocht. De vraag naar boe ken over astrologie, hekserij en horoscopie is zo groot dat er een postorderbedrijf van kan bestaan. En uit een publicatie lijst van uitgeversmaatschap pijen bleek dat de drie onder werpen die de recessie hadden weten te trotseren vermage ring, feminisme en occultisme In academische kringen heeft het heidendom ook aanhan gers. De theologische faculteit van Harvard houdt er zelfs een deskundige op na. Op uni versiteitscampussen door het hele land worden sessies geor ganiseerd over de spiritualiteit van vrouwen. Behalve de sa tansverering is bijna alles mo gelijk op dit gebied. De hedendaagse Amerikaanse heksen hebben echter niets te maken met toverspreuken om het kwaad te bezweren, maar, zo beweren ze, met bezwe ringsformules voor de wils kracht om zo het lot een be paalde wending te geven. Afkeer Cheryl Costa kreeg een katho lieke opvoeding. De nadruk op heteroseksualiteit in de katho lieke leer wekte echter haar DEN HAAG Vijf Duitse vrachtwagens vol zwaar ver ontreinigde grond zijn giste ren door de Rijksinspectie voor het Vervoer (RIV) bij Bergh-autoweg onderschept en overgedragen aan de Duitse politie. De vrachtwa gens waren volgestort met ruim 20 ton grond, die ver ontreinigd was met benzeen, tolueen, xyleen en polycycli sche aromatische koolwater stoffen. De wagens waren af komstig uit Essen en op weg naar Utrecht. De chauffeurs zijn door de RIV geverbali seerd. AMSTERDAM/U- TRECHT De vakbon den voelen zich danig ge schoffeerd door de direc tie van Bank Mees en Hope. Aanleiding zijn de beweringen van de direc tie van de bank over het terugbrengen van de per soneelsomvang. Bij de ABN AMRO-dochter ver dwijnen in twee jaar 450 arbeidsplaatsen. In maart was nog sprake van een verlies van 250 banen. De vakbonden spreken over „een zeer nadrukkelijk ver schil van inzicht met de hoofd directie van de bank over wat betamelijk is in het overleg tussen vakorganisaties en deze bank". Toen de bonden in sep tember hoorden van een on derzoek door McKinsey, zou de directie nog met nadruk hebben beweerd dat een ver mindering van de werkgele genheid niet was voorzien. „De bonden kunnen zich niet voorstellen dat in de afgelopen drie weken deze ontwikkeling pas bekend is geworden", stel len de vakorganisaties verklaring. Ze eisen op korte termijn een gesprek met de di rectie. Daaraan aansluitend zullen zij met hun leden in overleg treden. Eind 1993 moet de personeel somvang zijn teruggebracht tot 1.400 tegen 1.950 eind 1989. Een en ander heeft volgens de bank te maken met de aange scherpte doelstellingen, die overigens nog onderwerp van overleg zijn voor commissaris sen, ondernemingsraad en vakbonden. In het voorjaar van 1990 maakte de bank een beleids plan over haar positionering. Dit plan voorzag in een ver dergaande concentratie op markten en een daarmee ge paard gaande flexibilisering en algehele afslanking. In de zo mer van dit jaar heeft het or ganisatiebureau McKinsey op verzoek van de bank dit plan getoetst aan recente marktont wikkelingen en bedrijfsecono mische parameters. McKinsey adviseerde positief, maar legde nadruk vanuit de markt en de rendementsontwikkeling op een hoog tempo van doorvoe ring. Wachten voor de streep op Rotterdam CS UTRECHT In navolging van de banken en postkanto ren gaan de Nederlandse Spoorwegen experimenteren met het 'wachten voor de streep'. Op de perrons van het Centraal Station van Rotter dam beginnen NS morgen een experiment om het gedrang bij de treinen te verminderen. Vooral in de spitsuren leidt het dringen bij het in- en uit stappen tot onnodige vertra gingen en irritaties bij reizi gers. Instappers worden geacht te wachten voor de gele streep op het perron zodat de uitstap- pers de trein vlot kunnen ver laten. Een andere noviteit is de perronmanager. Deze per manent aanwezige functiona ris kondigt aankomende trei nen via de omroepinstallatie aan, beantwoordt vragen van reizigers en kan snel reageren op problemen i Onderzoek naar fraude verblijfs- documunten afkeer op en ze ruilde de god geleerdheid in voor 'godinge leerdheid'. Haar opperwezen is moeder aarde. Zij en haar as sistente Erica Angell, alias Ke- stryl, een tweedegraads hoge priesteres, verzorgen twee maal per week een program ma op de kabeltelevisie waarin ze een aantal verschillende be zweringsrituelen laten zien. Voor vijftig gulden per per soon geven ze zo nu en dan ook een spoedcursus elemen taire Wicca. Op die klamme vrijdagavond verscheen een tiental belang stellenden, voornamelijk ge trouwde of gescheiden vrou wen. Gehoorzaam zochten ze naar de „ruimte in jezelf waar van je niet gescheiden kunt worden" en stelden zich voor als een boom waarvan de wor tels steeds dieper in de aarde grepen. Niemand moest la- Nadat ze de geesten van het Oosten en de hoeders van het Westen vanuit de hoeken van het klaslokaal had aangeroe pen met haar zwaard, sprak kestryl, onderwijl knabbelend aan een chocoladekoekje, haar eerste formule uit. Intussen moesten de gelovigen iets posi tiefs bedenken om voor te bid den. „Mijn auto, want die lekt olie", bedacht Lady Cassandra. Onder de ontevreden klanten was ook één van de twee man nen. In de pauze van Kestryls voordracht over de herkomst van de meiboom, liet hij een nootje achter op haar lesse naar: „Graag wat minder his torische onjuistheden". Kestryl liet zich echter niet van haar stuk brengen. „Wat is het ver schil tussen een heidense bij eenkomst en een New Age er varing?", vroeg ze haar toe hoorders. Niemand had enig idee. „Zo'n drieduizend dol lar". (c) The Times DEN HAAG De Rijksre cherche gaat onderzoeken of ambtenaren betrokken zijn bij het illegaal verstrekken van verblijfsdocumenten aan ille gale vreemdelingen. De procu reur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft hiertoe gisteren besloten op verzoek de secretaris-generaal van het ministerie van justitie. Volgens de verklaring van de procu reur-generaal vormt de aanlei ding voor het onderzoek de aanhoudende geruchten dat ambtenaren betrokken zouden zijn bij een omvangrijke han del in verblijfsvergunningen en Nederlandse paspoorten voor illegalen. Het zou gaan om ambtenaren van het minis terie van justitie, van de ge meente Den Haag en /of van de Haagse politie. De ambtena ren zouden deel uitmaken van een Haagse criminele organi satie, die vreemdelingen tegen betaling op illegale wijze aan verblijfsvergunningen helpt. TIJDEN VERANDEREN Daarom voert AbvaKabo campagne voor betere tijdelijke, flexibele en deeltijdcontracten. Onderscheiding voor Bukman en Deetman DEN HAAG Minister Bukman van landbouw, na tuurbeheer en visserij en Tweede-Kamervoorzitter Deetman hebben vandaag van de Indonesische ambas sadeur in Nederland een on derscheiding voor hun aan deel in de verbetering van de betrekkingen tussen beide landen gekregen. De Bintang Mahaputra Adi- prana is de hoogste Indonesi sche civiele onderscheiding voor personen die buitenge wone diensten hebben gele verd voor het land. Minister Bukman heeft als minister van ontwikkelingssamen werking en als IGGI-voorzit- ter „een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwikke ling van Indonesië". Deetman heeft als minister van onderwijs „de samen werking tussen beide landen op het terrein van onderwijs en wetenschappen een be langrijke impuls gegeven". Heeft u vraaen, suggesties, ideeën, plannen of problemen? Bel dan gratis onze speciale infolijn: tot en met vrijdag 1 november op werkdagen van 9.00 - 16.30 uur. AbrcrKdbo I De vakbond die lorp v

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5