'artijen Voorschoten stellen esluit over muziekschool uit 991 idae(3ou/uwt LEIDEN OMGEVING geunerbaron in Muzenhof kzar voor Roemenië un kerken Noord wijk 'Gebarentaal is prachtig om te zien' Filiaal bibliotheek Leidschendam mogelijk dicht WOENSDAG 23 OKTOBER 1991 HTSHUI n tel. 1 lan den AMBUUd, ing in L 3t, Rijn en, Wai) 71-1741 <1 71 (kan di. en lang orging, 9441 (m .00-14.0 ENTELI ma. t afsprai intrum 1.00-12. 2195. G( ïof, spr( 11506. I, 'tel. P1' 83, spr< en volg< ielljk W noodsll kelnde 3-8212 H, EN DIS( 15 Hoge R 9375. K 12 u. 14T )ERDORP Het iijrele centrum Muzen- Leiderdorp staat de •nde tijd in het teken ~e operette. Het Lei- )rpse Operette Gezel- (LOG) brengt in het aktheater van zater- !6 oktober tot en met 10 november, in achtereenvolgende ^einden zes maal de ïtte „Der Zigeunerba- voor het voetlicht. Zigeunerbaron is een de mooiste operettes Johann Strauss, met vele bekende melodieën, zoals „O habet acht". Het LOG heeft zich weer van de steun van de Leidse tenor Piet Maas weten te verzeke ren. Vorig jaar oogstte hij in Muzenhof veel succes met zijn optreden als Der Graf von Lu xemburg. Het operettegezelschap heeft zich onder de leiding van de Haagse concertpianist/dirigent Ernst Stolz gedegen op de uit voeringen voorbereid. Stolz heeft al een jaar of zes de mu zikale leiding bij het LOG in handen. Voor de dramatische effecten en de koorregie is nu ook weer Lyda Spaans verant woordelijk. In het succes van Der Graf von Luxemburg had zij een belangrijk aandeel. Een fraai ballet en de muzikale on dersteuning van een salonor kest moeten de opvoeringen van Der Zigeunerbaron tot een succes maken. De aanvang van de voorstell- lingen in Muzenhof op de za- Piet Maas temidden van de le den van het Leiderdorps Ope rette Gezelschap FOTO: PR terdagavonden 26 oktober, 2 en 9 november is om kwart over acht. Op de zondagmid dagen 27 oktober, 3 en 10 no vember wordt om half drie be gonnen. Entree vijftien gul den. 1DWIJK De Noordwijkse kerken houden vrijdag een in de Vinkenhof aan de Achterzeeweg in Noordwijk-Bin- opbrengst is bestemd voor hulp aan de Protestantse ge- van het stadje Marghita in Roemenië. De Noordwijkse zetten zich al geruime tijd in om de bouw van een nieu- storie en vergaderruimte in het stadje te financieren. In- 'Is is een flink bedrag binnen zodat met de bouw is gestart, bouw te voltooien is nog een bedrag van ongeveer 10.000 nodig. De bazar wordt gehouden van 15.00 tot 22.00 uur. y van verkoopbare spullen is welkom. Een telefoontje ummer (01719) - 10210 en de goederen worden opgehaald JJ eden van de werkgroep Roemenië. REGIOJOURNAAL Woonoverleg Het Woonoverleg Zoeter- woude vergadert vanavond in het gemeentehuis. Aanvang acht uur. Belang rijkste bespreekpunt is de voortgang van de activiteiten van het woonoverleg. Aan het begin van dit jaar zijn de uitgangspunten van het over leg geaccepteerd door het ge meentebestuur. Het gaat daarbij voornamelijk om het volkshuisvestingsbeleid. Daarbij spelen een goede en betaalbare woon- en leefsitu atie een belangrijke rol ter wijl nieuwbouw, woningver betering en buurtbeheer cen traal staan. Etrusken Mevrouw drs. A. van Wie- chen (archeologe) en R. Co- nens (fotograaf) houden mor gen een lezing over de Etrus ken in het gemeentecentrum aan de Lijtweg 9 in Oegst- geest. Aanvang kwart over acht, entree f8,50. Verkeersplan In het gemeentehuis van Zoeterwoude wordt morgen een informatieavond gehou den over het Verkeerscircu latieplan Dorp-zuid. Het gaat om voorstellen om te komen tot een betere verkeersafwik keling in het zuidelijk ge deelte van het dorp. In toe nemende mate is er sprake van sluipverkeer via de Geerweg en de Zuidbuurtse- weg. Ook sluipverkeer via de Weipoortseweg baart het ge- meentebestu ur zorgen Aanvang acht uur. Zwemmen In het kader van de landelij ke actie Zwemfan worden in zwembad De Fluit aan het Fluitpolderplein in Leid- schendam op 24, 26 en 31 Psychiater Sleeboom-van Raaij begint de gebarentaal aardig onder de knie te krijgen. AFDELING VOOR DOVE PSYCHIATRISCHE PATIËNTEN SCHAKENBOSCH JAAR ACTIEF: LEIDSCHENDAM „Een collega van mij zegt altijd: gebarentaal is de mooiste taal om te zien. En dat vind ik ook. Het is een prachtig om naar te kijken". Psychiater C.J. Sleeboom-van Raaij en haar collega's beginnen de gebarentaal inmiddels aardig onder de knie te krijgen. Het is de taal waarvan zij zich dagelijks bedienen in het werk met dove psychiatrische pa tiënten. De Visuele Interactie Afdeling (VIA) voor dove psychiatri sche patiënten in psychiatrisch centrum Schakenbosch in Leidschendam bestaat nu bijna een jaar. Psychiater C.J. Slee boom-van Raaij heeft de afge lopen periode als 'heel zwaar' ervaren. Het ontwikkelen van de psychiatrische zorg voor doven - een voor Nederland uniek specialisme - vroeg de nodige inspanning. Daarbij kwam dat heel Schakenbosch kampte met een tekort aan psychiaters. Sleeboom moest daardoor ook op andere afde lingen bijspringen. Eigenlijk richt Sleeboom zich al vanaf 1985 op de hulp aan psychiatrische dove patiënten. „In dat jaar kreeg Schaken bosch te maken met twee dove patiënten. We voelden ons machteloos toen bleek dat we hen niet goed konden helpen. En de derde dove die erbij kwam was doorslaggevend: deze man kon ons echt totaal niet volgen". Vanaf dat mo ment is Sleeboom zich ook de gebarentaal eigen gaan maken. Ze wil ermee op het niveau komen van een tweede taal. „Maar zoals ik Engels spreek, zo beheers ik de gebarentaal helaas nog niet", zegt Slee boom. Boos Het ontwikkelen van een psy chiatrische afdeling voor do ven verliep niet zonder pro blemen. Het feit dat het perso neel op de VIA de gebarentaal in het begin niet voldoende beheerste, was moeilijk voor sommige dove patiënten. Do ven, die het volgens Sleeboom al moeilijk genoeg hebben met zichzelf. Sleeboom: „Veel do ven denken dat de problemen die zij hebben, alleen te maken hebben met hun doofheid. Hier blijkt dan dat het pro bleem in henzelf zit, dat ze niet goed met zichzelf kunnen omgaan. Het ligt niet alleen aan hun handicap. Ze komen erachter dat ze aan zichzelf moeten werken. Dat is een hele schok". Ook viel het volgens Sleeboom niet mee om in korte tijd een hecht team te smeden van een groot aantal nieuwe medewer kers. Toen de ziekenfondsen in 1990 toestemming gaven voor het aantrekken van extra personeel voor de speciale zorg aan doven, groeide het be staande team in zeer korte tijd uit van vijf man personeel tot dertig medewerkers. Slee boom: „Nu is het een fantas tisch team. Maar het duurde even voordat iedereen op een lijn zat. Iedereen kwam van een andere instelling af en nam dus ook zijn eigen cultuur en benaderingswijze mee". Het team van de VIA bestaat momenteel uit een psychiater, een psycholoog, een maatscha- pelijk werkende, een creatief therapeut, ergotherapeuten, een psychomotorisch thera peut, verpleegkundigen en ac tiviteitenbegeleiders. Een keer per week krijgen alle mede werkers les van een docent ge barentaal. Want zelfs als de te amleden met elkaar praten, wordt van hen verwacht dat ze dat in gebarentaal doen, als er althans een dove in de buurt is. Zelfs al doet de dove op dat moment niet mee aan het gesprek. Sleeboom noemt dit 'de wet van VIA'. „Is er een dove in de buurt dan ge baren we. Dat is een heilig principe hier. Het klinkt mis schien overdreven. Maar we willen graag een omgeving creëren waar de dove zich vol ledig op zijn gemak voelt". Depressies Op de VIA kan iedereen te recht die door gehoorproble men niet door de reguliere hulpverlening kan worden ge holpen. Doof of slechthorend, op de Visuele Interactie Afde ling wordt geen scherpe grens getrokken. Wat problematiek betreft, on derscheiden doven of slecht horende psychiatrische patiën ten zich niet van de horende mensen. Alle 'klassieke' psy chiatrische ziektebeelden als depressies en schizofrenie worden op de VIA behandeld. Het verschil met horenden is alleen dat de doofheid het ziektebeeld vaak verergert, omdat de mensen zo weinig Met name na de middelbare (doven)schooltijd lopen ze te gen problemen aan. Van het beschermde wereldje waarin met elkaar werd gecommuni ceerd, gaan de doven vaak weer terug naar huis. Slee boom: „Daar beginnen de moeilijkheden. Het contact dat de mensen op ae dovenschool hebben ervaren, ontbreekt". Het blijkt moeilijk om echt contact te krijgen met mensen in de omgeving. Ook het vin den van werk is een groot pro bleem onder doven. Sleeboom: „Op een sociale werkplaats functioneren doven vaak juist heel goed omdat ze geconcen treerd kunnen werken, niet snel worden afgeleid. Maar de sociale werkplaats is uiteraard niet geschikt voor iedere dove. Je ziet dan ook vaak dat intel ligente doven gefrustreerd zijn over het feit dat ze geen pas send werk kunnen vinden". Nazorg Op de VIA blijven de doven maximaal twee jaar. Maar de meesten keren al veel eerder terug in de maatschappij. „Het is echt verrassend hoe snel de mensen hier soms opknap pen," vindt Sleeboom. Aan ae nazorg wordt zeer veel aan dacht besteed. Via de dagbe handeling worden mensen nog een aantal dagen per week be geleid, en dan komen ze nog eens een keer in de week, eens in de veertien dagen en zo wordt de behandeling geleide lijk afgebouwd. „Maar niet al leen in praktische zin wordt afgebouwd door minder fre quente behandelingen, ook in emotionele zin proberen we de mensen voortdurend voor te bereiden op een terugkeer in de maatschappij". oktober activiteiten gehou den voor mensen van rond de 50 jaar en ouder. Op deze open dagen gaat het om voorlichting over cursussen 'bewegen voor ouderen' en opleidingen voor het behalen van zwemdiploma 's. Tussen negen en twaalf uur 's och tends wordt bovendien aan trimzwemmen gedaan. Voor het geven van voorlichting is een zweminstructeur aanwe zig. De toegang is gratis, er wordt een kopje koffie ver strekt en men kan ook een baantje trekken. De water temperatuur is 30 graden in het diepe en 29 graden in het ondiepe bassin. Imkers De Imkersvereniging Leiden en omstreken houdt vrijdaga vond een bijeenkomst in wijkcentrum Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat 19 in Leiderdorp. Op het programma staan onder meer de diploma-uitreiking voor de cursus bijenteelt en de en de Leidse Honingkeuring. Aanvang acht uur. Kinderopvang dam wordt morgenochtend in de kantine van de brand weer aan de Veurse Achter weg 14 een bijeenkomst over kinderopvang voor het bedrijfsleven gehouden. De bijeenkomst die om tien uur begint is bedoeld voor Leid- schendamse bedrijven die kinderopvang voor het per soneel willen realiseren. Aanleiding is de Stimule ringsmaatregel 1991-1993 van de rijksoverheid. Volgens dit besluit wordt een korting verleend op de kostprijs van een kindplaats van 2.000 gul den per jaar. Dit geldt voor zowel de profit- als de niet- profit-organisaties. Voor in lichtingen kan men nog bel len met mevrouw D.P.C.de Koning,nr 320 93 50,toestel 476. Steven Mead in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De wereldberoemde euphoniumspeler Ste ven Mead is vrijdagmiddag te gast in Zoeterwoude. Vanaf twee uur treedt hij op in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Hij houdt op uitnodiging van de Zoeterwoudse Sint Jan's fanfare een workshop in het Muziekcentrum. De toegang is gratis. Steven Mead verricht momenteel baanbrekend werk met nieu we ontwikkelingen in instrumentale technieken en repertoire. Hij is op 6-jarige leeftijd begonnen met het bespelen van de eup honium in de plaatselijke juniorband van het Leger des Heils. Later werd hij lid van het National Youth Brass Band of Great Brittain. Dit was tevens de start van zijn vele televisieoptredens. Nadat hij zijn studie had voltooid verhuisde Steven Mead naar Mid lands waar hij lid werd vap de beroemde Desford Colliery Band. Met dit muziekgezelschap won hii praktisch elke titel die er te winnen valt in de brassbandwereld. In 1986 werd hij gekozen tot de Euphonium Player of the Year en schitterde hij op het Galaconcert van Brassband kampioen schappen van 1986 in de Royal Albert Hall te Londen. Concert Ottovoci in Alphense kerk ALPHEN AAN DEN RIJN Het vocaal ensemble Ottovoci geeft morgenavond een concert in de Oudshoornsekerk in Al phen aan den Rijn. Ottovoci specialiseert zich in composities uit de Romantiek. Daarnaast worden werken uit latere stijlperioden uitgevoerd. Zo komen, behalve Brahms, Gounod en Mendels sohn, componisten als Barok en Milhaud voor op het repertoire. De aanvang is kwart over acht. De entree bedraagt 17,50, voor CJP-en Pas 65-houders f 15 en f 7,50. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij de Wv aan het St. Jorisplein. Alphense Rechtswinkel naar ruimer onderkomen ALPHEN AAN DEN RIJN Met de verhuizing van de Alphense Rechtswinkel van de Boterbloemweg naar het buurtcentrum Halfje Wit aan de Van Brakelstraat, kunnen de hulpvragers van af 1 november rekenen op meer privacy. Het huidige onderkomen was te klein geworden. Het zaaltje aan de Boterbloemweg was tijdens de spreekuren overvol. De veelal vertrouwelijke ge sprekken konden dan ook gemakkelijk worden afge luisterd. Hierdoor moesten de vrijwilligers soms de wijk nemen naar buiten en ge bruikten zij de bushalten als „spreekkamer". De Rechtswinkel is op 6 fe bruari 1986 in Alphen be gonnen met het verlenen van rechtshulp, met name op een aantal rechtsgebieden die niet of onvoldoende door andere (rechts)hulpverle- nende instanties worden be streken. Het gaat hierbij on der meer om consumenten-, huur-, jeugd- en belasting recht. De hulp is vooral be stemd voor mensen met een inkomen beneden de zieken fondsgrens. Dat de hulp gewenst is, blijkt uit het feit dat de Rechtswinkel in 1990 in to taal 111 algemene zaken en 104 belastingrechtzaken be handelde. Daarnaast werden nog eens 40 telefonische ad viezen gegeven. Alle cliën ten werden in principe gra tis geholpen door in totaal 15 medewerkers waaronder twee afgestudeerde fiscalis ten. De overige vrijwilligers zijn studenten rechten. De Rechtswinkel wijdt haar nieuwe onderkomen in op vrijdag 1 november tijdens een receptie van 17.00 tot 19.00 uur. de ag< nde T", de ie van jrtprijzen /Jbrschoten iSCHOTEN De Voorscho- sportprijzen voor het seizoen II worden morgenavond uitge- in het gebouw van het modebe- MEXX (de voormalige zilverfa- De sportprijsjury heeft inmid- esloten uit de tientallen kandi- acht sporters of teams en een ."lete club met een prijs te eren. esentatie van de uitreiking is in >n van Piet den Hartog. Wet- M. Breunesse reikt twee prij- it. Optredens zijn er van Avanti, Bergers en Chantal Arbouw Gratis toegangskaarten zijn ijgbaar bij de afdeling sportza- het gemeentehuis. Er is plaats i0 bezoekers. Aanvang van de king acht uur. •eri Idoor NOLWESSELING LEIDSCHENDAM Het bibliotheekfiliaal aan het Molenpad in Leidschen dam zou kunnen worden gesloten. Deze besparing levert geld op voor de verbetering van de kwali teit van de twee overige bibliotheekvestigingen. 'Burgemeester en wethou ders van Leidschendam doen dit voorstel aan het bestuur van de biblio theek. Het voorstel is een reactie op de beleidsnota voor de korte en lange termijn die de biblio theek bij de gemeente heeft ingediend. Het bibliotheekbe- stuur vraagt voor volgend jaar bijna 287.000 gulden extra sub sidie, voornamelijk voor circa 8.500 vervangende banden voor de drie vestigingen en 99 naslagwerken. Voor het inlo pen van de achterstand zou echter ruim het dubbele nodig zijn. Voor opbouw van bejaar dencollecties (1200 banden) en onderwijscollecties (1310 ban den) is ruim 63.000 gulden no dig. Volgens het bibliotheek- ring van contributie in Maas sluis heeft uitgewezen dat het aantal jeugdleners met de helft afnam. Het bestuur heeft ook gewezen op het dalend aantal leners en uitleningen. De da ling moet geweten worden aan de kwaliteit van de collectie want landelijk is sprake van een lichte stijging. De gemeente heeft vorig jaar 75.000 gulden gegeven voor de collectie. Bij de begroting zal de raad opnieuw 75.000 gulden (en niet meer) worden ge vraagd. Voorwaarde is echter dat het bedrag volledig voor de aankoop van boeken moet worden gebruikt. bestuur is de collectie gemid deld vijf jaar te oud wat bete kent dat ruim 30 procent van de collectie onterecht aanwe zig is. Twee jaar geleden is door het bestuur al gewezen op de sterk verminderde kwaliteit. Een verhoging van het lidmaat schap, die B en W al eerder hebben gevraagd, leidt volgens het bestuur gezien ervaringen elders niet tot spectaculaire verhoging van inkomsten. De gratis uitleen aan jongeren be neden 18 jaar is in 1975 een wijs besluit geweest dat men sen zonder leestraditie de weg naar de bibliotheek heeft ge wezen. Een proef met invoe- DN 3: 18.45, hof 20 2 (12); \C 2: 18.45, (Spui 2 d_a.'>: RSCHOTEN Het onduidelijk of dijschoten aangesloten bij de Streekmuziek- 18-45, j)l Leiden en omstre- Burgemeester ouders willen blijven maken van ensten van de school, zij kregen daarvoor en in een vergade- DLE 1 <qvan de commissies fi- ën en welzijn geen De partijen willen pas in de gemeente van 31 oktober uit- 5, 2i.3den. Alleen Groen ^PCS was duidelijk. Deze acht 13 wil weg bij de mu- u ^a'^' chool N 2: ThLlluul- 18.45, - ik (12); mrrussie besprak gisteren •l 4: Bctitie „Toekomst Muziek- l wijs" Hierin stellen bur- 13 ^ster en wethouders voor ier 1 januari 1993 uit de 10, 2Ï.4( mschappelijke regeling ampf; d [muziekschool Leiden en antikaeheken te stappen, maar e ingeie nemen aan ^et jn gang gezette sanerings- en innova tieplan. J. Ligthart (CDA): „We wilden een antwoord op uittreden, de gevolgen daarvan en eventue le alternatieve mogelijkheden voor het muziekonderwijs. Daar geeft de notitie geen ant woord op. De notitie geeft al leen de keuze doorgaan met de muziekschool of helemaal niets". H. van Gogh (VVD): „Er moet behoorlijk muziekonderricht zijn en laagdrempelig. De streekmuziekschool is een gro te eter uit de subsidiepot. Er zullen strengere maatstaven aangelegd moeten worden om te komen tot muziekonder richt dat voor iedereen moge lijk is. Belangrijk is of de streekmuziekschool daaraan kan voldoen". Wachtgelden R. Kalfsbeek (PvdA) noemde de notitie aan de magere kant. „Het plan tot ondersteuning van de scholen bij het muziek onderwijs is een goede zaak, maar kan dat voor hetzelfde geld? Overigens blijft het zon de om bij eventuele uittreden vijf jaar lang het subsidiegeld uitsluitend te besteden aan de wachtgelden en niet aan de lesgelden". Y. Molenkamp (D66): „De doelstellingen van de muziek school stammen uit 1969 en aan vele doelstellingen voldoet de muziekschool niet. De vrij hoge lesgelden zorgen aller minst voor een lage drempel". S. Harlaar (Groen Links): „Wij willen nu geen uitstel meer en liefst zo snel mogelijk uittre den uit het samenwerkings verband. We betalen 115.000 gulden voor 140 leerlingen. We hebben een muziekconsu- lente van 40.000 gulden weg- bezuinigd. Zij deed toch voor treffelijk werk op de basis scholen". Wensen B. Prinsen, sinds 1 oktober van dit jaar directeur van de streekmuziekschool, zette uit een dat de school bezuinigin gen toepast en zich wil richten naar de wensen van de deel nemende gemeenten. „De school is natuurlijk nog gebon den aan vele zaken uit het verleden. We hebben een rijkserkenning vanwege de hoog geklasseerde docenten". Prinsen zei dat er nu, door de vele zaken, die in het verleden verkeerd gingen ten aanzien van de begrotingen, scherp wordt gecalculeerd. Naast de eerste lijn, het lesgeven in de muziekschool wordt nu ook de tweede lijn, het ondersteunen van scholen en verenigingen, in het programma opgenomen. Wethouder F. ten Have (CDA) stelde dat de muziekconsulen- te geen direct muziekonder wijs gaf en bovendien niet door alle scholen geaccepteerd werd. „Zij was niet te vergelij ken met de muziekschool". Wethouder M. Breunesse (PvdA) meende dat 140 leer lingen profiteren van de streekmuziekschool en wan neer in de toekomst de school ook ondersteuning gaat geven bij muziekonderricht op scho len en verenigingen, dan is die school waard om te blijven be staan in Voorschoten. Tot teleurstelling van wethou der Breunesse deelden alle fracties mee dat ze voorlopig nog geen besluit wilden ne men. W. Zoetemelk (CDA): „We hebben allemaal gezegd dat gezien het grote tekort op de ontwerp-begroting voor 1992 dat alle zaken en taken van de gemeente kritisch be keken zullen worden. Dit is dan de eerste zaak waarover we heel goed na willen den-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15