loekenzondag groot succes aa Jammer dat 'ie niet meer heel was Belangstelling voor Bollenspoor overweldigend Speciaal ontwerp voor containers binnenstad 'Ber is idócGowumt - LEIDEN OMGEVING MAANDAG 21 OKTOBER 1991 igen(13) shandeld IRSCHOTEN Een 13-jarige n uit Voor- en is gister- ag rond kwart vier bij zwem- 't Wedde aan Richard Wag- an in Voor- en geschopt, gen en aan zijn getrokken, slachtoffer n juist uit het ibad. Twee >ns gingen er olgens vandoor zijn sporttas. Vier inbraken in flats Rosmolen LEIDEN Bij vier flats aan de Rosmolen is in de nacht van zaterdag op zondag inge broken. Waarschijnlijk gaat het om dezelfde daders. In alle gevallen kwamen ze binnen door met bruut geweld een raampje te forceren. Uit één woning verdwenen 150 CD's, een portable CD-speler, een fotocamera en sportspullen. Uit een andere woning ver dween onder andere een siera- denkistje en uit de derde een hoeveelheid kleingeld. Het was vanmorgen nog niet be kend wat uit de vierde woning is gestolen. Brand in slooppand NOORDWIJKERHOUT Twee branden hebben gisteren gewoed in Noord- wijkerhout. Eerst ging in de nacht een hooiberg aan de Gooweg in vlammen op. In de vroege morgen werd een sloopwoning aan de Zeestraat door vuur ver teerd. Hoe deze branden zijn ontstaan is onduide lijk. Brandstichting wordt niet uitgesloten. De brandweer van Noordwijkerhout heeft de vuren geblust. Gewond na uitwijken voor ambulance LEIDEN Een 22-jarige Warmon- der is zaterdagavond rond kwart voor zeven gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Klokpoort- /Langegracht. De aanrijding ontstond toen een 53-jarige Leidenaar die voor hem reed met zijn auto uitweek voor een ambulance met zwaailicht en si rene die vanaf de Klokpoort de Lan- gegracht op wilde draaien. De War- monder verwachtte dat de Leidenaar zou afslaan en wilde hem inhalen. De auto's botsten toen. De wagen van de Warmonder kwam tegen een ANWB-paal tot stilstand, die van de Leidenaar tegen de trottoirrand. De Warmonder is met een hersenschud ding naar het Academisch Zieken huis gebracht. EG-top voor jongeren komt bijeen in Katwijk KATWIJK De herziening van het Ver drag van Rome. Dat onderwerp staat cen traal tijdens de EG-top voor jongeren in Katwijk. De jongeren zullen zich in het bij zonder bezighouden met tekst van een jeugdparagraaf die in het nieuwe verdrag moet worden opgenomen. De top wordt ge houden op 25, 26 en 27 oktober in Tripodia aan het Hoornesplein 155 in Katwijk aan Zee. Het jeugdforum is een politiek paltform voor jongerenorganisaties binnen de Euro pese Gemeenschap, dat probeert de Europe se beleidsmakers te beïnvloeden. Het forum verenigt een zeventigtal nationale jeugdra den en internationale jongerenorganisaties. Voor de bijeenkomst in Katwijk is het Ne derlands Comité voor Multilateraal Jonge renwerk verantwoordelijk. Katoenpark is beste plek voor speeltuin in binnenstad LEIDEN Het Katoenpark is de beste plek in de oostelijke binnenstad om een speeltuin te realiseren. Tot die conclusie komt de initiatiefgroep 'speeltuin', die de afgelopen tijd naarstig op zoek is geweest in de wij ken Noord-Rijnevest en Pancras-Oost naar een geschikte plek. Een grote speeltuin voor de kinderen in de wijk is een wens die al langer leeft onder de bewoners en ook een vertaling heeft ge vonden in het 'Plan van Aanpak', dat is ge schreven als leidraad voor de sociale ver nieuwing in de wijken. Het Katoenpark is volgens de initiatief groep een ideale plek: het is goed bereik baar, het ligt veilig en niet direct aan de straat, er is voldoende ruimte en aan het groen hoeft weinig te worden veranderd. Het gebouw aan het begin van begraaf plaats Groenesteeg kan er gemakkelijk bij worden betrokken, bijvoorbeeld voor de opslag van materiaal, als activiteitencen trum voor de kinderen of als onderkomen voor de speeltuinbeheerder. De initiatiefgroep hoopt dat het plan aan slaat bij de overige bewoners en doet een beroep op het wijkbudget voor sociale ver nieuwing voor de financiering. |NK BUURMAN 'EN De eerste Boekenzondag is •en een groot succes )rden. De belangstel voor oude boeken in en is nog nooit zo geweest. De zesde quarische Boeken- s in de Pieterskerk in het spoor nooit er zoveel bezoekers. kwamen twee keer el mensen als nor- ,,De Boekenzon'dag is een ecla tant succes geweest. Het was overal heel erg druk", aldus organisator drs. A. Steenkamp, eigenaar van de antiquarische boekhandel Burgersdijk Nieuwmans aan de Nieuw- steeg. „We hebben een bepaal de laag van de bevolking kun nen bereiken die normaal ge sproken niet direct belangstel ling heeft voor oude boeken. Dat is een enorm winstpunt geweest. Ik heb gehoord dat cafés door hun broodjes en koffie zijn heengeraakt, zoveel onverwachte aanloop is er ge weest als gevolg van alle acti viteiten in de binnenstad. Bij boekhandel Kooyker kon je over de hoofden lopen. Maar dat moet bijna overal zo ge weest zijn. Door de mensen zag je de boeken haast niet meer"," aldus de opgetogen or ganisator. Drs. Steenkamp taxeerde sa men met zijn collega drs. D. Uhlenbeck oude boeken die door belangstellenden werden binnengebracht, een beetje in de stijl van het programma „Tussen Kunst en Kitsch". „Het aanbod was zeer geva rieerd. Een Plutarchus uit 1613 in twee banden, dat was echt een zeldzaam werk. Maar ver der ook veel gewone boeken zonder veel waarde, zoals kin derboeken. Dat geeft overi gens niet, we vinden het juist leuk dat de mensen enthour siast dat soort boeken komen laten zien. En verder hebben we veel bijbeltjes uit de zeven tiende en achttiende eeuw on der ogen gehad, die exempla ren met zilverbeslag". De eerste Leidse Boekenzon dag is zeker voor herhaling vatbaar. „De pessimisten, die zeiden dat het niets zou wor den heben ongelijk gehad. We hebben wel wat geluk gehad met het weer. Het was koud, maar gelukkig droog. Ik denk dat we dit zeker volgend jaar kunnen herhalen", aldus Steenkamp. ïolt en 'ude geli dat ze bi n, of ji loudt o;' fs in di die heil ïven. Hil ie maar an de w urgersdijk Nieuwmans aan de Nieuwsteeg werden boeken c ar sensu vijle vu en Fe« e best o elen, m elijks k\' ie beher vinterde weten ertreffei le, dan wat a voorste jen zijn ming is zolg van voorpagina) I FOTO: WIM VAN NOORT KENBURG De zaterdag zijn leden de stichting Crash, die sterkt maakt voor ;ing van vliegtuigen n de Tweede Wereld- boven Nederland neergehaald, bezig ge it met de berging van Mustang jachtvlieg- in een weiland aan de Voorschoterweg in Val kenburg. De stichting klopte in mei van dit jaar bij de eigenares, Petra Krijger, aan met de vraag of zij verder mocht speuren naar de neergekomen jager. „We wisten allang dat er een vlieg tuig in ons weiland lag, en als je met een stok in de sloot roerde, zag je ook wel olie om hoog komen", aldus Petra Krijger. In augustus werden de brok stukken van het vliegtuig met behulp van een detector exact gelokaliseerd, waarbij ook de eerste brokjes metaal werden opgegraven. Groot was de ver rassing toen bleek dat het niet om een Engelse Spitfire ging, zöals toen dan toe werd aange nomen, maar om een Ameri kaanse Mustang. De piloot is met een parachute in Oegst- geest aan de Kempenaarstraat terecht gekomen. Op de vleu gel waren twaalf hakenkrui zen gekrast. Van het vliegtuig zelf restte niets meer dan veel losse stuk- te waai windei hij me kunde genlijk oende Ravage na botsing Twee inzittenden van een per sonenauto zijn vanmorgen kort na zeven uur gewond geraakt bij een aanrijding met een vrachtauto op de hoek Schut- tersveld/Schipholweg in Lei den. Beide inzittenden van wie de identiteit vanmorgen nog niet bekend was, zijn met on bekend letsel naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. De aanrijding ontstond toen de bestuurder van de personen auto die vanaf het Schutters veld de kruising bij het station opreed geen voorrang verleen de aan de vrachtauto die werd bestuurd door een 23-jarige Hazerswoudenaar. De perso nenauto werd in de flank ge raakt. De vrachtauto schoof vervolgens door en ramde ver keerslichten, een schakelpaal bij een fietsverkeerslicht en een MUPI reclamezuil op het Stationsplein. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De nationale modelspoordag van Het Bollenspoor is een groot succes geworden. Ruim 1500 mensen bezochten de Leidse Houtschool om daar de aan elkaar ge schakelde modules van de regionale modelspoorclub te bezichtigen. Een drukte van jewelste was het vooral gistermiddag in en rond de school. Er was zoveel belangstelling voor de nationa le modelspoordagen dat orga nisator Hans Verlint even overwoog om de deuren te sluiten. „Zo veel mensen had den we in de verste verten niet verwacht. Het werd op een gegeven moment zelfs vervelend druk". De belangstelling gold vooral de modules van Het Bollen spoor die gezamelijk een stukje spoor uit de regio uitbeeldden. Het station van Lisse was de publiekstrekker, waar werke lijkheidsgetrouw bijna alle in Nederland rijdende treinen langs zoefden of stopten. Het geven van uitleg over de baan was een van de moeilijkste ta ken van de Bollenspoorders die veelal gelijktijdig ook de treinenloop in de gaten moes ten houden. „Daarom was het jammer dat een aantal van onze bestuurs leden met vakantie is. Ook zijn er een paar aan het ver huizen", antwoord zegt Verlint op de vraag waar de informa tiefolders zijn. Terwijl hij dat zegt stoort een „Motorpost" zich niet aan een sein en geeft een „Dubbeldekker" een start zetje. „Och, dit soort zaken is het hele weekeinde al aan de gang, let je even niet op dan gaat het mis. Je wilt zoveel mogelijk van je hobby laten zien en dan wordt het soms wel wat druk op de baan". Met wat moeite wurmt hij zich door de massa om voorbij de demonstraties „modelbouw in messing" en „verouderen en spuiten" een kleine toelichting te geven. Sleutelspoor Binnen de moduleclub Bollen spoor die vanwege het grote aanbod Nederlands materieel ook inderdaad puur Hollands rijdt, is een groep van een kleine 20 man bezig met het op schaal HO (1:87) nabootsen van een stukje Leiden uit de jaren 50. Deze „Sleutelspoor" genoemde groep streeft er naar om in september 1992 tij dens de grootste beurs op mo- delspoorgebied in Nederland (Rail 92) dit huzarenstukje te kunnen tonen. „Alles moet dan 100 procent kloppen, de straten, de huizen, de bomen, de trams en de treinen, alles. Als het niet helemaal af is, werken we er nog weer twee aan om het tijdens Rail 94 te tonen", Hoewel Het Bollenspoor zel den naar buiten komt („Je kan niet elke week met al dit spul over straat afgezien nog van het feit dat je de weekeinde nodig hebt om te bouwen") hoeft het Leidse publiek toch niet zolang te wachten op een vervolg van deze landelijke open dag. „Wanneer we weer voor publiek te zien zijn is echter nog niet helemaal ze ker, maar wel voor Rail 92". Leidenaars die staan te pope len om een wezenlijke bijdrage te kunen leveren of op een an dere manier geïnspireerd zijn geraakt kunnen contact opne men met de secretaris van Het Bollenspoor, Gerco van Beel- en, Wassenaarseweg 21, 2223 BH Katwijk. ken en brokjes, hetgeen Petra Krijger zeer betreurde. „We hadden eigenlijk gehoopt dat 'ie wat heler was dan 'ie nu naar boven is gekomen". Wat wel prachtig bewaard is geble ven, waren vier machinegewe ren, kaliber .50. Slechts één daarvan was enigszins krom, maar de rest kwam in onge schonden staat naar boven. Die krijgen de bewoners niet aangezien die nog steeds onder de Wapenwet vallen, maar Krijger is wel een stukje van de propellor toegezegd. De Koploper is net vertrokken van het station Lisse. I FOTO: WIM VAN NOORT FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Leidse binnenstad, waar nu het vuil nog in de ouderwetse grijze zak wordt opge haald, krijgt speciale con tainers. Volgend jaar ver dwijnen de grijze zakken uit het straatbeeld maar de afvalemmers die daar voor in de plaats komen, moeten wel in het histori sche stadsbeeld passen. Ambtenaren van de reiniging nemen binnenkort poolshoogte in Nederlandse en buitenland se steden hoe het daar is opge lost. Volgens R. van Beek van de gemeentelijke directie kam pen steden als Amsterdam en Delft, die ook een monumen tale binnenstad met klassieke gevels en historische bruggen hebben, met hetzelfde pro bleem. „Zij zijn alleen nog niet zover met de afvalscheiding. Van hun kunnen wij dus ook niets afkijken". Er is nog niets geconcretiseerd maar ambtelijk is men het ero ver eens dat de vormgeving van de bakken moet worden aangepast. Of er zulke contai ners op de markt zijn, of dat die speciaal moeten worden ontworpen, wordt op dit mo ment onderzocht. Van Beek sluit niet uit dat er een indus trieel ontwerper aan te pas In de vier weken dat de cam pagne, die oproept tot het scheiden van GFT- en ander afval, nu loopt zijn inmiddels zo'n 6000 bakken uitgezet. In totaal moeten er 18.000 komen te staan. De eerste doelstelling is alle woningen in de laag bouw te voorzien. In septem ber werd daarmee begonnen in de Merenwijk In de Profes- sorenwijk en De Kooi worden ze nu uitgedeeld. Alle hoog bouw komt volgend jaar aan de beurt. Verschillende bewoners heb ben echter geprotesteerd tegen de tweede container, voorna melijk met het argument dat zij er geen ruimte voor had den. „We controleren dat al tijd, eventueel met de meetlat, en is de klacht gegrond, dan proberen we daar een oplos sing voor te vinden. Dat gaat dan in de richting van geza menlijk gebruik van een bak, of een extra buurtcontainer". Als straks de flats aan de beurt zijn, zullen er aparte GFT-con- tainers als wijkcontainers wor den neergezet. „Dan mogen de mensen hun emmertje met schillen daarin legen". In de binnenstad zijn contai ners tot nu toe buiten beeld gebleven omdat de vuilophaal- wagens die daarvoor nodig zijn, niet door de nauwe stra ten kunnen. Daar is nu het probleem van de vormgeving bijgekomen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7