n Onderzoek naar fraude bij Justitie .Gelijke monniken, gelijke kappen EcidócSouoant BINNENLAND BUITENLAND Zal ik dan maar een brandweerauto voor u bouwen FNV bereid tot concessie ziektewet ilia mis D'Ancona: meer ge1, ch voor minderheden MAANDAG 21 OKTOBER DE ONWEERSTAANBARE AANTREKKINGSKRACHT VANEEN LEGOSTEENTJE AALSMEER Met vaste hand plant de vijf-jarige deelnemer aan de Nationale Lego-kampi oenschappen het plastic vlagge tje op zijn vuurtoren. Zijn va der aan de zijlijn trilt zo heftig dat hij het heuglijk feit niet met zijn Minolta weet te ver eeuwigen. In het commerciële bastion van Joop van den Ende in Aals meer streden zaterdag vierhon- dervijftig kinderen om de titel 'Lego-kampioen van Neder land'. Ter plekke moest in vier of vijf kwartier een bouwwerk verrijzen om mee te dingen naar de prijzen. Terwijl in de ene zaal Henny ('Laat de kin deren tot mij komen') Huisman 99 99 de ouders amuseert, bouwt het kroost in een aparte studie aan hun modellen. Eén voor één mogen de ouders even kjken. Niet te lang want dat zou de uitslag wel eens kunnen beïn vloeden. Er mocht immers eens een vader tussen zitten die bouwkunde heeft gestudeerd... Aan ronde tafels staan negen kinderen om een enorme berg Lego. Achttien knuistjes graai en in de hoop, naarstig op zoek naar dat ene hoeksteentje. Met de tong uit de mond en een rode kleur op de wangen wordt gewerkt aan het project. In de categorie tot en met vijf jaar ('de ukkies' om met Huisman te spreken) gaat het er niet altijd zachtzinnig aan toe. De in het geel gestoken 'officials' komen net te laat bij het jongetje dat - min of meer per ongeluk - een belangrijke concurrent uit schakelt door zijn Duplo-toren met een Technisch Lego-wiel omver te werpen. De meeste kinderen komen ge oefend aan de start. Een kleine minderheid gokt op de vrije ex pressie. De zes-jarige Leonore Verweij uit Hendrik Ido Am bacht niet. In april won ze de voorrondes bij het plaatselijk filiaal van een grote speelgoed winkelketen. Ze gaat nu voor de hoofdprijs. „Ze bouwt een droomhuis", zegt haar vader. „Elke week is er wel even ge oefend hoor. Ze heeft het hele maal in haar hoofd". Ook de ouders speelden vroeger al met Lego. „Maar er is wel het één en ander veranderd. Vroeger hadden wij de keuze uit vier steentjes. Dat is nu wel an ders". Het assortiment bevat nu 1371 verschillende onderdelen. Met zes universele steentjes zijn 102.981.500 combinaties moge lijk. Het simpele idee is ont staan in 1955. Vanaf 1957 kon er ook in Nederland gebouwd worden met de blokjes. De veel bekroonde steentjes van acryl- nitril, butadieen en styreen hebben een onaantastbare posi tie op de wereldmarkt vero verd. Het is het succesverhaal van der in 1958 overleden Deen Ole Kirk Christiansen. Tegen woordig klinkt niemand de naam Lego (genoemd naar het Deense 'Leg Godt' hetgeen 'speelt goed' betekent) onbe kend in de oren. Daar zullen deze eerste groot opgezette kampioenschappen zeker niets aan af doen. Het levert het con cern heel wat minuten gratis zendtijd op in de door de doel groep veel bekeken program ma's als het Jeugdjournaal, Bart Boos en Telekids. En dat terwijl Sinterklaas Dover al is Zou het toeval kun nen zijn? Maar het moet toegegeven worden. We hebben hier te maken met de crème de la crè me van knutselend jong Neder land. In ruim een uur verrijzen werkende draaimolens, laser kanonnen en voetbalstadions. Kamiel van Veldhoven uit Lei den won een derde prijs in de oudste groep met het model 'milieuramp'. Het aansnijden van dit actuele thema leverde een hele stapel bouwdozen op. De eerste prijs ging naar Jasper uit Winschoten, die met behulp van 9-volt motortjes een func tionerende pianotoets creëerde. Hoewel jongetjes de overhand hadden, wist de Baukje Dreimuller uit ter toch de hoofprijs in gorie tot tien jaar binne pen. In haar Deventer huis zat een wentelti werkt, waar de archite jury nog wel brood in winnaars in de drie zullen Nederland v woordigen op de werel oenschappen in Billun< marken. Na afloop zii vijtienhonderd aanwezi even uit volle borst h( lied. Iedereen, behalve n getje dat vanachter zijn fel een Aalsmeerse bn man van de tv-studio iasje trekt. „Bent u ech brandweer?", vraagt hi spuitgast. „Zal ik dan brandweerauto voor ubbe inde 'DEN - ecembei terking de gen dat het eilanc ichting kan ui mij zc Aitie besl "jtcher ?ggen", ikr Indepe Major, DEN HAAG De FNV is be reid met de werkgeversorgani saties te praten over het inle veren van vrije dagen bij ziek te. Een absolute voorwaarde daarbij is echter dat de werk gevers het loon bij ziekte vol ledig blijven doorbetalen. Achter de schermen onder handelen FNV-bestuurders al enkele dagen over mogelijkhe den om op dit punt tot een vergelijk te komen. Als dit lukt, willen vakcentrales en werkgevers een gezamenlijke aanbeveling doen voor de CAO-onderhandelingen van 1992. Men hoopt daarmee tevens te bewerkstelligen dat het kabi net afziet van het zogeheten 'paraplu-wetje'. Dit wetsont werp houdt in dat op 1 juli volgend jaar alle bestaande aanvullingen van werkgevers op de Ziektewet-uitkeringen ongeldig worden verklaard. Dit betekent dat per bedrijfs tak of bedrijf opnieuw onder handeld moet worden over de vraag hoeveel loon een zieke werknemer krijgt doorbetaald. DEN HAAG De ge meentepolitie van Den Haag heeft een onderzoek ingesteld naar een moge lijk omvangrijke fraude bij het ministerie van jus titie aan de Schedeldoeks- haven. Het hoofd vreem delingenzaken van het de partement, de heer Na- wijn, heeft zelf opdracht tot het onderzoek gege ven. Aanleiding vormen berichten over de ver strekking van paspoorten en verbijfspapieren aan il legaal in ons land verblij vende vreemdelingen. Het PvdA-kamerlid Piet Stof- felen reageerde gisteren ge schokt op de berichten over een mogelijkerwijs geslaagde infiltratie in de top van het ministerie. „Dit moet tot op de bodem uitgezocht worden", zo eiste hij. „Blijkbaar is de over heid te weinig bedacht op het reële gevaar van infiltratie door criminele elementen". In een reportage van VAR A's Achter het Nieuws onthulde een woordvoerder van het Ko- mité Gedupeerden Vishnu za terdag dat ambtenaren van het ministerie „in de avonduren" identiteitspapieren voor vreemdelingen zouden hebben geregeld. Een zekere S„ die zich voor maatschappelijk werker van de Stichting Vish nu uitgaf, beloofde illegalen tegen betaling papieren te kunnen regelen. De meeste illegalen, vooname- lijk Surinamers hoorden na betaling niets meer van S. Maar volgens het Komité ver strekte de man aanvankelijk wel degelijk paspoorten en in zee zijn gegaan. Bij een huiszoeking in september trof de politie bij de man, die via een Haagse piratenzender openlijk adverteerde, 250 pas poorten aan. Het Komité van gedupeerden werd opgericht om de belan gen te behartigen van de hon derden vreemdelingen die door S. opgelicht zijn. S. be weerde volgens het Komité contacten „op alle niveaus" te hebben, maar bleef uiteinde lijk steeds vaker in gebreke. Volgens Stoffelen moeten Da- les en Hirsch Ballin ernst ma ken met het nemen van meer preventieve maatregelen, zoals een scherpere controle op ma terieel en personen op afdelin gen waar waardevolle docu menten omgaan. Deze acties werden vorige week in een brief aan de Kamer reeds aan gekondigd. Rookwolkena verduisterer r -■ titsk cht tor ART HEE (Vervolg van de voor OAKLAND Door de rookontwikkeling bij brand in Oakland wer{, geheel verduisterd, straat na de andere v snel in een brandend Veel mensen hadden de tijd om hun huisdi" wat waardevolle spulle auto te laden, voordat vjst onj brandende buurt verlieng en „De bomen kwamen tc ^t. Aar sie. Het leek een gi vuurwerk op Onafh. heidsdag. Ik geloof dat v hebben verloren", ve e een man die met kind zijn brandende Aidio Ma 1 ïse ree e ens hui verliet. In de brandei gj 0p g ken werden voortdure knallen gehoord van fende gastanks. Di mensen uit omliggend» kwamen naar Oaklam tuige te zijn van het spel. Het vuur heeft tot dus fheef I tien mensen het leven 'gev; Onder hen waren eenp - man en vijf woning door de vlamm ^g* den ingesloten. RuiniLn 'de mensen, onder wie driving 1 weerlieden, hebben ziek handij kenhuizen moeten laten kunne delen wegens rookvera hebbe brandwonden of ander]aakt aa lalde d in het iwachti fan ho£ gestel gens of: huidige l(;shande Gaultier: Potsierlijk meteen tikje klassiek Idoor LILY ARMON PARIJS Er wordt voor speld dat de rokken weer lang worden. Maar welke actieve hedendaagse vrouw wil in lan ge smalle rok naar de bushalte hollen of zich in haar sportie ve autootje laten vallen? Enige bemerkingen, die zich opdringen, zo in de helft van de Parijse défilé-week. Brui send van energie zoals steeds, bezigde Karl Lagerfeld mous seline om de knieën en dijen des aanstoots in een genadig wolkje mist te hullen. Zo no dig met baskets. Zo maakt lang meer kans. Lagerfelds show was een vera deming. In een gejaagd-door- de-wind tempo wervelen zijn ideeën over het plankier. Sim pele witte manshemden, daar draait het allemaal om. Kort tot boven de knie of kuitlang, wapperen hun panden boven benen in witte collants en een beetje vooroorlogs schoeisel met plateauzolen. Daarbij een twee-handen-brede ceintuur van ruw zwart leer en een zwart dasje. Een saaie zwarte bodysuit oogt chic met gesteven witte kraag punten en dito manchetten. Maar de vondst van het sei zoen is een kruising tussen dat witte hemd en de (korte) body: wit hemd en zwart broekje uit een stuk, dat naar believen wordt gecombineerd met een kort dansend tutuutje of een lange smalle splitrok. Nooit meer last met hemden die uit de rok kruipen. Heerlijk. Enfant terrible Grotendeels op de biep-biep tonen van Roadrunner-teken- filmpjes, demonstreerde Gaul tier zijn shownummertjes. Een malle circusdirecteur en zijn In onderstaand interview legt Fernandes Mendes, directeur van de afdeling coördinatie minderhedenbeleid van het mi nisterie van binnenlandse zaken, uit dat we niet moeten dramatiseren over het aantal immigranten en dat de resulta ten van het gevoerde minderhedenbeleid er best mogen zijn. Afgelopen zaterdag deed dr. W.A. Shadid, hoofddocent cul turele antropologie en sociologie aan de Rijksuniversiteit Leiden, uit de doeken waarom hij van een nationaal min- derhedendebat niks nieuws verwacht. Pronkstuk van deze franje-jurk van Jean-Paul Gaultier zijn de ge ribbelde lampekapjes met een actief gloeilampje erin op de boe zem. B FOTO: AP assistenten in tijger- of zebra- strepen, eventueel mét een plumeau als hoofddeksel. Pot sierlijke dandy's in klassieke parelgrijze pakken, maar met fluohoed en tweekleurige schoenen, begeleiden juffen in pakken met op de lendenen een toef, die wij queue de Pa ris noemen en de Parijzenaars een suivez-moi-jeune-homme (ofwel volg-mij-jongeman). En geribbelde lampekapjes met een actief gloeilampje erin worden zowel op het hoofd als op de boezem geplant. Gaultier kan kleren in elkaar steken, dat moeten we hem nageven. Wat vooraan een he melsblauw shortspakje lijkt, deint achteraan uit in een lan ge schuin geknipte rok. Een witte doorknoop-overgooier loopt door in een stel wappe rende hemdsmouwen. De bruid deed Jean-Paul Gaultiers faam als enfant ter rible alle eer aan. Geprangd in een corset met dito mousseline zeilen, stevende het model over het podium, geflankeerd door twee bodybuilders in spannende outfit onder visnet. Even laten bezinken. Dan blijkt wel wat bovendrijft en wat zinkt als een baksteen. SUSKE EN WISKE (cl Standaard UltQOverl|/Wavery Productions DEN HAAG Een beetje merkwaardig vond hij het wel. VVD-fractieleider Bol- kestein zou een „knuppel in het hoenderhok" hebben ge gooid. Een taboe zou einde lijk zijn doorbroken. Mr. H. Fernandes Mendes, directeur van de afdeling coördinatie minderhedenbeleid van het ministerie van binnenlandse zaken: „En dat terwijl al ruim tien jaar over het min derhedenbeleid wordt gedis cussieerd. Maar ik begrijp dat taboe wel. Kennelijk vindt men het onderwerp nog steeds wat gevoelig". Hoe dan ook: het ministerie van binnenlandse zaken heeft de handschoen opgepakt. VVD-voorman Bolkestein vroeg om een nationaal debat over minderheden, een natio naal debat kon hij krijgen. Mi nister Dales kondigde eind vo rige week aan dat zij de orga nisatie van die discussie op zich wil nemen. Hoe het ver der moet met de ruim 750.000 mensen van buitenlandse af komst in Nederland, vormt grof vertaald het onderwerp. Iets angstiger geformuleerd: hoe bevorderen we hun inte gratie en voorkomen we ras- senrellen? Dat wordt dus een soort brede maatschappelijke kernenergie- discussie, maar dan over min derheden? Fernandes Mendes maakt een afwerend gebaar. „Nee, alsje blieft niet zeg! Geen bijeen komsten in rokerige zaaltjes, net als bij die kernenergie-dis cussie, waar dan vooral een handjevol activisten komt op draven. Dat leidt tot niets. Ons idee gaat meer uit naar een goed georganiseerd debat tus sen vertegenwoordigers van allerlei groeperingen en belan genorganisaties. Het zou uit eindelijk kunnen uitmonden in een openbaar symposium. Maar laten we wel wezen, al leen al door die aankondiging van Dales is de discussie op nieuw losgebrand. Dat is pure winst". Is er enige kans dat de min derheden zélf er iets wijzer van worden? U zegt dat er al tien jaar gediscussieerd wordt, maar erg veel heeft dat nog niet opgeleverd. De werkloos heid onder allochtonen be draagt ongeveer veertig pro cent, om maar iets te noemen. „Het is onjuist dat we niets be reikt hebben. Van de 400 tot 500 miljoen die we jaarlijks in onderwijsprojecten stoppen worden echt wel vruchten ge plukt. Bij de rijksoverheid wordt nu drie procent van de banen door minderheden ver vuld en dat geeft ons voldoen de vertrouwen om op de vijf procent af te stevenen. De werkloosheid onder Moluk- kers is zeer fors teruggedron gen. In 1970 spraken we al over een begin van rassen rel len, maar tot nu toen hebben we 't in Nederland niet mee hoeven maken. Zou het feit dat we een serieus minderhe denbeleid voeren en in de oude wijken aan stadsvernieu wing doen, daar niet iets mee te maken hebben?" Toch komen meer allochtonen ons land binnen dan u redelij kerwijs een goede plaats in de samenleving kunt aanbieden. Om het oneerbiedig te zeggen: u dweilt met de kraan open. „We hebben het immigratie proces inderdaad niet in de hand kunnen houden. Maar dat komt voor een groot deel vanwege het wereldwijd toe genomen vluchtelingenpro bleem. En Nederland wil zich nu eenmaal niet onttrekken aan internationale verdragen die we mede ondertekend heb ben. Zolang we hier geen poli tiestaat willen, met hoge mu ren langs de grenzen, zal die immigratie dus doorgaan. En we moeten niet dramatiseren. België, Duitsland en Frankrijk hebben een veel hoger percen tage vreemdelingen". Onderdeel van de kritiek op het minderhedenbeleid is dat de overheid minderheden te 'soft' bejegent. De term 'dood knuffelen' is in dit verband wel eens gebruikt. „Nou, als men bij dat dood knuffelen denkt aan een ver wend kind dat alles krijgt wat het vraagt en dat in goeden doen verkeert, dan wil ik dat beeld fel bestrijden. Maar als ermee bedoeld wordt dat het overheidsbeleid tot 1983 te veel gericht was op welzijn en cultuur en te weinig op de harde terreinen zoals scholing, werk en huisvesting, dan ben ik het met u eens. Dat is ook door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid betoogd en door het kabinet onderschreven". „Je ziet overigens sowieso een omslag in het denken. De vraag wordt meer in het alge meen gesteld of we met de verzorgingsstaat niet te ver zijn doorgeschoten. Als je dan concludeert dat je de Neder landers meer op hun plichten wilt wijzen, dan zul je ook de minderheden moeten aanspre ken. Als we vinden dat er te veel orkesten en toneelvoor stellingen zijn, moeten we evenredig ook op de subsidies aan minderhedencultuur dur ven bezuinigen. Gelijke mon niken, gelijke kappen". Bolkestein heeft ook over bot sende culturen gesproken. Waar de normen en waarden van minderheden botsen met de volgens hem hogere libera le beginselen zoals scheiding van kerk en staat, vrijheid 'van meningsuiting, gelijkheid van man en vrouw en tolerantie, zouden de minderheidsgroe pen hun eigen normen moeten opgeven. „Laat ik voorop stellen dat de overheid aan geen enkele or dening van culturen meedoet. Wij zeggen niet: de christelijke cultuur is hoger ontwikkeld dan bijvoorbeeld de islamiti sche. En als het over de nor men gaat vind ik die discussie een beetje academisch. Vrij heid van meningsuiting en godsdienst, gelijkheid van man en vrouw en tolerantie zijn in de grondwet vastgelegd en gelden voor iedereen. Schim miger wordt het met de wéér- den. Welke wéarden zijn ei genlijk dominant? De waarden van Staphorst of de Amster damse grachtengordel? Mis schien zijn er wel veertien miljoen waarden in dit land. We moeten er op dit punt voor oppassen niet te snel naar de minderheden te wijzen, want vergeet niet dat er bijvoor beeld nog altijd een Neder landse politieke partij is, de SGP, die vindt dat vrouwen niet aan politiek moeten Intussen zijn nieuwe zuilen in oprichting. Het duurt niet lang meer of de islamitische min derheid beschikt over eigen gesubsidieerdemoskeeën, scholen, culturele centra, zie kenhuizen en bejaardentehui zen. Vormt zo'n eigen zuil geen obstabel bij de integratie? Een interessante vraag, waar de overheid echter niet veel mee kan, meent Fernandes Mendes. „De overheid heeft geen waarde-oordeel over het ontstaan van zuilen. De over heid legt het niet op en houdt het ook niet tegen. De subsi diëringsplicht van de overheid in verband met de vrijheid van godsdienst en onderwijs, die bijvoorbeeld de emancipa tie van katholieken en protes tanten heeft mogelijk ge maakt, staat niet ter discussie. De overheid stelt wel rand voorwaarden aan de scholen en ziekenhuizen die binnen zo'n zuil worden opgericht. Er moet bijvoorbeeld in het Ne derlands worden onderwezen. Er is een onderwijs- en ge zondheidsinspectie. Verzuim van leerplichtige meisjes mag ook op een islamitische school niet getolereerd worden". Toch schijnt dat laatste regel matig voor te komen. VVD- fractieleider Bolkestein noem de een gemiddeld verzuim van twintig procent. Hij hekelde de boekverbrandingen in En geland en het uithuwelijken van islamitische meisjes. Fel: „Ik vind het eerlijk ge- Fernandes Mendes: „De overheid doet aan geen enkele ofonden van culturen mee. Wij zeggen niet: de christelijke cultuur Igerde ontwikkeld dan bijvoorbeeld de islamitische". kovar FOTO: PETER VAN [tiervu Jtend HILVERSUM Minister D'Ancona van WVC vindtfd meer geld moet worden besteed aan het minderhedenbel kan volgens haar door verschuivingen binnen de begifcgs van de ministeries en de gemeenten. De minister zei dit voor de NCRV-radio. „Als we het minderhedenbeleid zo rijk vinden dat we er zelfs een nationaal debat aan wil den, dan zal daaraan binnen ieder ministerie en binnei meente zelf prioriteit gegeven moeten worden", aldus na. De minister zei de suggestie van premier Lubbers o toekomst een aparte minister of staatssecretaris te belas het minderhedenbeleid „een interessante gedachte" te Die suggestie moet volgens haar deel uit maken van het i le debat over het minderhedenvraagstuk dat minister D« binnenlandse zaken in het voorjaar wil voeren. Een aantal ministeries houdt zich bezig met het minderh leid, zoals WVC, sociale Zaken en werkgelegenheid, oi justitie en binnenlandse zaken. De bijdragen van deze ries moet beter gecoördineerd worden, aldus D'Ancona. zegd niet fair als Engelse uit wassen worden gebruikt om een bepaalde veronderstelde intolerantie van minderheden in Nederland aan te tonen. Feit is juist dat de vertegen woordigers van de islamitische organisaties hier die boekver brandingen en het doodvonnis tegen Rushdie hebben veroor deeld. En om op die meisjes te rug te komen: ook de islamiti sche gemeenschap in Neder land heeft niet als norm dat ie meisjes vanaf hun twaalfde jaar van school moet houden. Zij veroordeelt dat evenzeer". Fernandes Mendes hoopt dat excessen bij de 'nationale dis cussie' die minister Dales wil 1 ond. [sters gewo hei ^'k op. tykte ii 1 end d£ tot oi idee dat bijvoorbeeld I mitische minderheid z' aan de Nederlandse zou willen houden is waanidee". Om die stelling te illii draait de topambtenfc zaak 180 graden om. I wel eens verhelderen ken, meent hij. „Iederef dat incest en kindermist)73 - F ling in Nederland veel ir de s men. Maar er is toch n e Too die beweert dat incest e schee derlandse norm is of grote deel is van het Nedein", ze dominante cultuurgoechn naa dan!"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4