eclame voor voetbal SPORT iestuur FC Den Haag ekt Co Adriaanse 11 Feyenoord toont veerkracht rent naar winst )EN INS BEGINNEN ZICH TE ROEREN lie Fö Goed op tijd Siemerink kansloos in eindstrijd I fieidóeSoincvnt bcGommit l., d zkt Lie ing jash Nigel Mansell bezorgt Lyrton Senna vroeg de titel JZUKA De Braziliaan Ayrton Sen- is gisteren wereldkampioen autora- n in de formule 1 geworden. In de orlaatste race van 1991 werd de Bra- iaan (Marlboro McLaren Honda) on- reikbaar voor zijn concurrenten, toen langriikste rivaal, de Brit Nigel 1 (Williams-Renault) in de 10e nde uit de bocht vloog, it is de derde keer dat Senna wereld- mpioen wordt. Eerder leverde hij ze prestatie in 1988 en 1990. De laatste ce in de formule-1 wordt op 3 novem- r gehouden in het Australische Ade- Rinus Israël blijft succesvol BUKAREST Rinus Israël, technisch directeur van Dinamo Bukarest, blijft ongeslagen met zijn nieuwe club. Op de negen de speeldag van de Roemeense competitie won Dinamo thuis met 5-2 van FC Brasov. Op de ranglijst heeft Dinamo een punt voorsprong op Petrolul Ploiesti, dat thuis uitstekend presteerde met een zege van 2-1 op Steaua Bukarest. Woensdag begeleidt Israël Dinamo tijdens de uit wedstrijd bij Genua, in de twee de ronde van het toernooi om de UEFA-beker. MAANDAG 21 OKTOBER 1991 Brit Gillingham eerste recordman BIRMINGHAM De Engels- man Nick Gillingham is giste ren de eerste wereldrecordhou der zwemmen korte baan ge worden. De Brit zwom in het 25 meter bad van Birmingham de 200 meter schoolslag in 2 minu ten en 7,93 seconden. De Euro pese kampioen haalde 0,22 se conde af van het record, dat hij in januari vestigde. Eerder dit jaar besloot de Internationale zwemfederatie (FINA) beste wereldprestaties geleverd in een 25 meter bad officieel als we reldrecord te erkennen. Frans Belderbos grijpt WK-titel bij kunststoten BERGZABERN De Nederlander Frans Belderbos is in Bad Bergzabern (Dui) wereldkam pioen kunststoten geworden. De biljar ter uit Uithoorn versloeg in de finale de Fransman Toure in vijf sets. De be slissing viel in het laatste figuur. De Oostenrijker Hor- vath werd derde. Vader leidt zijn zoon naar zege ALKMAAR De erelijst van Joop Zijlaard is mooi, maar de overwin ning die de rondborstige Rotterdamse gangmaker gisteren in Alkmaar be haalde is één van de alleraardigste uit zijn lange loopbaan. Op de Noord hollandse wielerbaan reed Zijlaard zijn zoon Michael naar de overwin ning tijdens een dernykoers over honderd ronden (25 kilometer). Va der stuurde zijn zoon naar de winst voor Teygen en Olympiaganger Kna- ven. Beiden hadden een achterstand van 150 meter op vader en zoon Zijl aard. Het was de eerste keer dat de Zijlaards samen een koers reden. X DOOR FOUTEN ONVERDIEND TENONDER TEGEN PSV STAAL HOVEN Pure re- voor het voetbal pn winnaar die zich ukkigste mocht noe- |n een verliezer die Irde lot van de ne ig niet verdiende, fond in Eindhoven, telend tot de laatste kreeg een zuur slot Max, dat zich in de van zijn beste kant ten zien. Het verlies jn de Amsterdam- uiteindelijk op het 0110,1 l0r'conto schrijven. De izinnigc pve hoofdrol was Stanley Menzo. De fout van de Amster- ndcrcn ij sluitPost bleek een elvaartshj r Menzo is een be- c Ncucrlj doelman. Maar geen wiens kwaliteiten on- rfen zijn. Menzo kan #erioden achtereen fout- ilen, maar is op gezette ok de man van de be- Wwe fout. In Eindhoven ens te meer dat Menzo, °Pv°iger van Van JIVlo |,jen bij Oranje, ondanks terke partijen in dienst ix (nog) geen consisten- lan is. De Amsterdam mer behandelde een voorzet van Van Aerle een kwartier na de pauze zó onzeker, dat Kalusha de losgelaten bal kon intikken. Dat betekende de winnende treffer, nadat Ajax even daarvoor een achterstand van 2-0 volledig had wegge werkt. Menzo bekende later in de ca tacomben ruiterlijk zijn schuld aan het tegendoelpunt. „Mijn fout, punt uit", zag hij zijn fa len onder ogen. Over het ge beurde: „Ik liet die 'voorzet' inderdaad los, Kalusha stond vervolgens voor m'n neus om de bal in te tikken", aldus Menzo, die direct na de 3-2 bij scheidsrechter Van der Ende fel protest aantekende tegen de goal van Kalusha. „Het leek er vanuit mijn positie op, dat hij de bal met zijn hand in het doel sloeg. Maar op de tele visie schijnt duidelijk te zien zijn geweest dat dat niet zo Foutjes En zo moest Ajax puur door persoonlijke tekortkomingen een af en toe wervelend optre den met verlies bekopen. Op het eerste doelpunt van de thuisploeg (door Kalusha) viel nog niet zoveel aan te merken, op de 2-0 daarentegen wel. Koeman mocht toen, na twin tig minuten, van Jonk de pass geven waaruit Romario, die de vrijheid kreeg van Blind, scoorde. „Dat mag natuurlijk nooit gebeuren", was later de mening van Louis van Gaal, die zijn ploeg in de openings fase nogal wat foutjes had zien maken. „De eerste tien minu ten hadden we wat problemen met de organisatie. Daar heb ben we ons vrij snel van her steld, daarna hebben we de wedstrijd eigenlijk voortdu rend gecontroleerd. Wie ver wacht dan dat er zulke per soonlijke fouten worden ge maakt?" Anders, zal ook het vermoe den zijn van Van Gaal, had Ajax de prestigestrijd tegen PSV voor het eerst sinds jaren weer een keer gewonnen. Zijn collega Bobby Robson zei het niet met zo veel woorden, maar gaf wel te kennen danig onder de indruk te zijn ge raakt van het optreden van de concurrent. „Aiax heeft hier voetbal gespeeld van een kwa liteit zoals ik die in anderhalf jaar nog niet heb gezien", com plimenteerde Robson de Am sterdammers. „Daar moesten wij dus wel een superploeg te genover stellen. Zouden mijn spelers vandaag de echte vorm niet hebben gehad, dan had den wij hier zonder meer ver loren". Veel moeite In die ploeg ontbrak gister avond Stan Valckx. Hoe veel moeite het Robson ook had ge kost, na rijp beraad besloot de coach toch maar geen beroep te doen op de voorstopper. „We wilden vandaag maar met één mandekker spelen. Dat was Van Tiggelen, Popes- cu zou daar achter puur als li bero fungeren. Dat is voor Valckx betreurenswaardig, want dat is een jongen die zich altijd voor de volle honderd procent geeft voor de ploeg". Het op papier doortimmerde concept van PSV kon toch niet voorkomen dat Ajax af en toe razend gevaarlijk uit de ei gen stellingen kwam. Jonk, die Wouters bij de Amster damse equipe heeft beroofd van zijn centrale plek op het middenveld, kreeg te veel vrij heid om zijn opbouwende werk te verrichten, daarnaast bleek PSV links in de eigen defensie kwetsbaar. Petters- son, Bergkamp en Van 't Schip profiteerden daar echter te weinig van. Het bleef bij een uitkookte vrije trap van Wou ters, die door Bergkamp tot een verdiende 2-1 werd ver werkt. „Bergkamp was een probleem, net als Jonk", bekende Robson later. „Vooral in het begin slaagden we er niet helemaal in dat duo echt goed aan ban den te leggen. Later hebben Koeman en Popescu zich daar goed van hersteld. Toen wer den Bergkamp en Jonk wel goed aangepakt". Robson mocht bovendien ge lukkig zijn met de wiize waar op Koeman profiteerde van de vrijheid die Jonk hem bood. De fout van Stanley Menzo in beeld. Kalusha kan daardoor uithalen en PSV op 3-2 zetten. De middenvelder kon daar door tenslotte na twintig mi nuten de pass verzenden waaruit Romario voor een vol gens Robson beslissende voor sprong tekende. „Ik had toen echt het gevoel dat de zaak was gelopen", sprak Robson, die echter toch nog met twee Amsterdamse doelpunten werd geconfronteerd. Want Jonk tekende kort na de pauze voor een doeltreffend schot, dat de tweestrijd weer volko men openbrak. Mentalitet Dat tekende Ajax gisteravond in Eindhoven. De ploeg wordt volop geroemd voor haar tech nische hoogstandjes, maar krijgt nogal wat kritiek te ver werken als de mentale weer baarheid ter sprake komt. Van Gaal kondigde na de terug keer van Leo Beenhakker naar Madrid onmiddellijk aan daar het nodige aan te zullen doen. 'Teambuilding' is het be grip waarmee de nieuwe baas in de Meer zijn pupillen wil harden in het topvoetbal. Te gen PSV slaagde hij daar alles zins in. Van Gaal legde de lof echter bij zijn spelers. „Ik moet de jongens een groot compliment maken. We heb ben hier legio kansen gehad, maar werden toch tot drie keer toe met een tegenvaller, een achterstand, geconfron teerd. Daar heeft de ploeg zich knap overheen gezet". Toch sprak hij die woorden met een mistroostige blik in de ogen. Want: „We hebben ons zelf hier vanavond afge slacht". ROTTERDAMMERS MAKEN ACHTERSTAND ONGEDAAN Wilma van Onna Witschge treft doel vanaf elf meter, waardoor Feyenoord met 1-0 leidt. WAALWIJK De eerste plaats van Feyenoord op de nog steeds scheve ranglijst berust niet op toeval. Gisteren bewezen de Rotterdammers dat op nieuw. Dit keer in Waal wijk tegen RKC, 2-3. Fey enoord bleef na de achter stand (2-1) bij rust geloven in eigen kunnen en boog de negatieve score in de slotfase op basis van wils kracht om in een positie ve. Het was de eerste thuisnederlaag van de Brabanders. „Ik heb niet getwijfeld aan de ;oede afloop. Een wedstrijd luurt 90 minuten en zolang die niet voorbij zijn heb je kansen," redeneerde interim- coacn Wim Jansen even sim pel als logisch. De visie van Jansen straalt af op de Rotter damse ploeg. Solide en alleen enige franje in de buurt van het vijandelijke strafschopge bied, waarvoor gisteren hoofd zakelijk Blinker zorgde. De linkerspits was met enkele fri vole akties ongrijpbaar. Het was geen toeval dat Feye- noords tweede en derde treffer aan de linkerkant werden voorbereid. Op de ketel Met een regelmatig doorschui vende Metgod hield Feye noord na de hervatting con stant druk op de ketel. RKC verdedigde met man en macht en kwam nauwelijks aan aan vallen toe. Een fout van Joore was evenwel nodig om Feye noord aan de gelijkmaker te helpen. Joore werkte de bal onvoldoende weg, waarna Frëser toehapte, 2-2. Feye noord, met Kiprich voor de te statische Damaschin, rook kansen en kreeg vlak voor tijd loon naar werken. Tegen de uithaal van Kiprich had Teeu- wen geen verweer, 2-3. En stond Feyenoord weer op de marge die het zich al vrij snel had verschaft dank zij een be nutte strafschop van Witschge. „We dachten na die vroege voorsprong dat we er al wa ren. RKC profiteerde daar pri ma van", aldus Jansen. Twee dode spelmomenten hielpen de thuisclub aan de leiding. Eerst krulde Decheiver de bal uit een vrije trap achter De Goey (1-1). Op slag van rust benutte Brands een strafschop na een dubieuze val van Peelen. De veerkracht van Feyenoord gaf nadien echter de doorslag. SAN DIEGO De Haag se atlete Wilma van Onna heeft in San Diego een at- letiekloop over tien kilo meter gewonnen. Van Onna zegevierde in 33 mi nuten en 24 seconden en bleef de Canadese Mar quette een seconde voor. Han Kulker en Elly van Hulst eindigden als derde tijdens de hardloopwedstrijd over een mijl op Fifth Avenue in New York. Van Hulst eindigde vrij wel gelijktijdig met Laima Baikauskaite uit Litouwen. Na bestudering van de finish-foto bleek de Litouwse een fractie eerder over de streep gegaan. Beiden lieten 4.36,30 noteren. Laetitia Vriesde uit Suriname werd zevende in 4.44,81. Annie van Stiphout (39) werd gisteren in de marathon van Frankfurt derde in 2.39.26. NGEVELD ;rdam Co inse zegt begrip te voor de toene- kritiek op FC Den ;n met name op zijn persoon. „Gezien de op de ranglijst is dat i", aldus de trainer, de druk behoorlijk Jenomen na het be- lende verlies dat FC Haag gistermiddag tegen Sparta. De van Adriaanse in de met 4-0 de zesde lag van het seizoen, rens de 223e sinds ichting van FC Den [betekende. het bestuur van FC ijke moei- iewaren, len de fans van de Zui- laag alle mogelijke om de rust te be\s derpark-club zich flink te roe ren. „Steek die kerstboom in de fik", „het zootje van Coot- je" en andere onpublicabe le verwijten aan het adres van Adriaanse werden door de meegereisde Haagse fans vo caal over Spangen gestuurd. „De coach is altijd de verant woordelijke", realiseert Adri aanse zich. Druk De trainer, wiens contract met FC Den Haag aan het eind van dit seizoen afloopt, zegt de druk op hem niet te voelen toenemen. Hij zegt ingrepen van de zijde van het bestuur niet te verwachten. „Maar in de voetballerij moet je er wel altijd rekening mee houden", weet hij. De trainer wil bin nenkort een gesprek met het bestuur. „Van beide zijden moet worden nagedacht over het bijstellen van de doelstel lingen. Want de 35 punten die we aanvankelijk voor dit sei zoen op het oog hadden, wor den nu wel erg moeilijk te rea liseren". Niet terug Voorzitter Werkhoven, giste ren teruggekeerd van vakan tie, piekert echter niet over het terugschroeven van het beoogde aantal punten. „We hebben nog 23 wedstrijden te gaan en kunnen dus nog op 52 punten uitkomen", meent hij. Werkhoven zegt „absoluut niet" te voelen voor een pa niekreactie zoals, bijvoorbeeld, het ontslaan van de trainer. „Ik erger me een ongeluk aan die gebruiken in het voetbal. Zie nou maar weer wat er in Zuidduitsland gebeurt. Het is nog lang niet zover dat wij over de positie van de trainer moeten praten. Ik weet niet of dat de mening is van het hele bestuur, maar wel van de meerderheid van het bestuur". Ook directeur Van der Feer van Alrecon houdt het volste vertrouwen in Adriaanse. „In het contract staat dat wij ons niet met het technisch beleid mogen bemoeien, dus doen we dat ook niet. Verder heeft FC Den Haag momenteel gewoon een beetje pech". Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Jan Slemerink deelt ondanks zijn nederlaag tegen Michael Stich handtekeningen uit. FOTO: ANP WENEN Jan Siemerink be hoefde zich niet te schamen voor de nederlaag tegen Wim- bledon-kampioen Michael Stich. „Ik voelde me super, maar hij was gewoon te goed voor me", was het oordeel van de Nederlander na afloop van de finale in Wenen, die hij met 4-6 4-6 4-6 verloor. Siemerink maakte in de Oos tenrijkse hoofdstad een sprong richting top-dertig van de we reld. De nummer 39 op de laatste ranglijst versloeg twee hoger geklasseerden: Hlasek (17) en Skoff (25), hetgeen hem de nodige ATP-punten oplevert. Zaterdag won hij moeiteloos van Steeb, maar net als vorige week in Berlijn (2-6 3-6) was de Rijnsburger kansloos tegen Stich, die vrij dag 23 jaar werd. Toch mag hij tevreden zijn. Siemerink is bezig met een goede periode. „Sinds de zege op Guy Forget tijdens de US Open gaat het weer beter", meldde hij na de wedstrijd te gen Steeb. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: I Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle be/or I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt hel abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 I kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: I Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar d I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag l il

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11