„Deze wedstrijden zijn de moeilijkste van het seizoen" Tafeltennisderby's troef in degradatie play-offs L finale ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 PAGINA ALKMANIA-DOSR BLIJFT EEN BELADEN DUEL ALKEMADE - In de vierde klasse A staat morgen de plaatselijke der by Alkmania-DOSR op het pro gramma. Voor deze altijd beladen wedstrijd verwacht men bij Alkma- nia toch minstens duizend toe schouwers, die komen om een duel op het scherpst van de snede te zien. De twee ploegen zijn op de ranglijst slechts één punt van elkaar verwijderd, zodat zeker een spannende wedstrijd te verwachten is. Onder de trainers en spe lers is de spanning al duidelijk merk baar. „Aan het begin van het seizoen wordt reeds veelvuldig gevraagd, wan neer de wedstrijd tegen DOSR op het programma staat", verklaart Alkmania- trainer Jos Cozijn. „Het is de miniatuur versie van Ajax- Feyenoord", gaat Co- zijn verder., alleen onze velden liggen iets dichter bij elkaar". Duidelijk is in ieder geval, dat het beladen duel deze week veel besproken is. Vormcrisis Vorig jaar was het DOSR, dat aan het langste eind trok. De ploeg van Jan Faas haalde toen drie van de vier te behalen punten in de onderlinge strijd. In de uit wedstrijd kon Alkmania nog wel een puntje afsnoepen, maar thuis (overigens maar honderd meter verder) slaagden de oranje- blauwen er niet in een punt in ei gen huis te houden. Vorig seizoen stond Alkmania in de beginperiode ook onge veer op dezelfde positie op de ranglijst. Daarna echter raakte de Cozijn-equipe in een vormcrisis met als resultaat een lage eindpositie. Door wat doorstroming uit de jeugd is de ploeg toch wel wat ver anderd, maar het is vooral de eenheid van het team, die ervoor zorgt, dat men uit een schijnbare verloren positie toch nog vaak terug kan komen. Cozijn put vooral moed uit het feit, dat hij met zijn elftal dit jaar van Kickers 69 reeds twee punten kon afnemen. „Dit soort wedstrijden zijn juist door hun be laden sfeertje altijd de moeilijkste potten van het seizoen en dan is het goed voor het zelfvertrouwen als je twee punten pakt". Over de vraag een voorspelling te doen voor morgen hoeft Cozijn niet lang na te denken. Hij speculeert optimistisch op een krappe overwinning van de thuisploeg. Balen Als het aan de geblesseerde DOSR-speler Martin Hoogeboom ligt wordt het ont zettend slecht weer en wordt de wed strijd van morgen afgelast. „Ik baal er stevig van, dat ik juist voor dit duel ge blesseerd ben", klaagt hij. „Alkmania roept bij iedere speler altijd iets extra's op", voegt hij er nog aan toe. DOSR heeft eigenlijk altijd al een bredere selec tie gehad, maar Alkmania blijkt dit jaar sterker dan voorheen". Als de afgelas- tingsdroom van Hoogeboom niet uit mocht komen, voorspelt hij dat zijn ploeg in een spannend duel met 2-1 ze geviert. Trainer Jan Faas is wat betreft de bela denheid van het duel duidelijk de meest nuchtere: „Natuurlijk merk ik ook aan mijn spelers, dat er spanning heerst, maar voor mij is het gewoon een van de 22 wedstrijden. Beide ploegen willen een leuke pot laten zien, maar voorop staat toch het resultaat". De DOSR-coach merkt daarna wel op, dat het toch een ontmoeting met een extra dimensie is. „Elk jaar weer wordt er al ruim van te voren over gesproken en wordt de wed strijd wat opgeblazen. Gelukkig laten de spelers altijd een sportief duel zien en heerst er een gezonde rivaliteit". Rivaliteit Wel is overigens te hopen, dat de eerste ontmoeting een aantrekkelijkere wed strijd wordt dan vorig jaar het geval was. Toen was het niveau duidelijk niet der bywaardig. Trainer Faas heeft daar in ie- DOSR-aan- voerder Ri chard Wessel- man moet met zijn ploeg tegen Alkmania pro beren het zelfde positieve resul taat te halen als in de derby tegen ROAC. FOTO: AN- DRÉ VAN HAASTEREN der geval geen twijfels over. Zijn ploeg functioneert dit jaar erg goed en behaalt daardoor ook goede resultaten. Twee weken geleden werd dan weliswaar een nederlaag geleden tegen koploper UDWS. „Maar dat was zeker niet ver diend", volgens Faas. „Een gelijkspel had de verhoudingen beter weergegeven en als een van de twee had moeten win nen dan waren wij dat. DOSR heeft een jonge ploeg met veel vertrouwen in de eigen kwaliteiten. Ten opzichte van vo rig jaar zijn zij duidelijk beter op dreef en wordt er veel aanvallender gespeeld". Aan voorspellingen waagt trainer Faas zich liever niet. Volgens hem is het van groot belang wie de eerste goal maakt. Deze competitie moet DOSR met deze ploeg er toch zeker in kunnen slagen een klein succesje te boeken. „Of we komen bij de eerste drie van het klassement we halen een periodetitel!" zijn overtu gende, maar zeker geen onwaarschijnli ke woorden van de DOSR-coach. Verdi re voorspellingen voor morgen durft h niet te doen. In tegenstelling tot de g< blesseerde Hoogeboom hoopt Faas ecl ter dat de wedstrijd niet in het water va en gewoon op de vastgestelde datui door kan gaan. Oplossi zei nr. middag LEIDEN - Het najaarsgedeelte van de tafeltenniscompetitie, dat vanaf vandaag wordt voortgezet met de play-offs belooft ongekend boeiend te worden. Drie van de vier kandi daten voor degradatie komen uit de Leidse regio, zodat elke speelza- terdag een derby op het program ma staat. Onprettige bijkomstig heid is wel, dat van het trio Scylla, Pecos en Avanti er tenminste één in het vooijaarsgedeelte in een la gere klasse zal moeten uitkomen. Opvallend detail is verder, dat de degra datie play-offs vandaag beginnen met de ontmoetingen, waarmee de eerste serie van zeven wedstrijden werd beëindigd, te weten Pecos Oegstgeest tegen Scylla Leiden, en Avanti Hazerswoude tegen SKF uit Veenendaal. Met de 6-4 over winning op de Leidse buren sloot Pecos het eerste deel van de najaarscompetitie op de vijfde plaats af, de volgende aan- Scylla latend. De 4-6 nederlaag tegen de Veenendaalse formatie gaf Avanti nog duidelijker de rode lantaarn. De algeme ne verwachting is dan ook, dat aan het einde van de degradatie play-offs een zelfde volgorde de eindstand zal zijn met de jeugdige ploeg uit het Dorp-ge deelte van Hazerswoude als degradant. Scylla en Pecos beginnen dus met ver trouwen aan de play-offs. „Je weet, dat SKF en Avanti op papier minder zijn", stelt de Scylla p.r.-man Ewout Braggaar. „Pecos weet dat ook, dus in zo'n eerste derby mag je verwachten, dat er voor zichtig met de wederzijdse kansen wordt omgesprongen. We zijn natuurlijk be hoorlijk gehandicapt door de slepende blessure van Mirjam Homan. De inval lers zijn gewoon niet goed genoeg, maar op ons eerste paar, Marijn de Bruin en Michel de Boer halen we voldoende punten binnen om ons minimaal te handhaven. Met Mirjam erbij hadden we misschien niet eens in de degradatie poule gestaan, maar in een volledige be zetting eindigen in de play-offs boven aan, wordt Pecos tweede en degraderen SKF en Avanti." Voor het dit jaar veertigjarige Scylla zou een klasse lager feitelijk een ramp zijn. Degraderen is sowieso niet leuk, maar in een lustrumjaar moet het vermeden worden. Daarbij kan de Leidse club de Het zestienjarige tafeltennistalent Michael van der Haar krijgt in het 'nieuwe' Avanti volop kansen die ervaring op te doen om maximaal vooruit te komen in zijn carrière. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN nieuwe aanwas aan talentvolle jeugd dit jaar beter opvangen, want Scylla opent aanstaande vrijdag, 25 oktober haar nieuwe tafeltennis-centnim aan de Brahmslaan 80. Om 19.00 uur zal wet houder sportzaken, Aart van Bochove de officiële openingsplechtigheid verrich ten. Dat aansluitend het centrum wordt ingewijd met de receptie rond het acht ste lustrum is bijna vanzelfsprekend. De festiviteiten zullen aan de spelers voorbij gaan, immers de dag erop wacht de al weer tweede derby, nu tegen Avanti. „We hebben een heel homogeen team bij Pecos", vindt Friso Reitsma, die met Herman van der Broek het eerste paar bij de Oegstgeester formatie vormt. „Ik sta nu wel op de eerste single, maar Siem van der Valk en Ron Schipaan- boord zijn vrijwel even sterk. Tegen Scylla wonnen we daarom op het tweede paar met 5-0. Zolang Mirjam Homan niet speelt zullen ze daar de punten op verliezen. Neen, degraderen doen we niet, daar zijn SKF en Avanti de kandi daten voor." De feiten lijken Reitsma gelijk te geven. Pecos hoort in het 'mi lieu' van de eredivisie. Tegen de num mer vier van het eerste gedeelte van de najaarscompetitie, VSB/Harkstede werd nipt verloren, waar een gelijkspel een be tere weergave van de sterkte had gege ven. SKF en Avanti werden eerder dit seizoen met reuime cijfers geklopt. Van daag om 17.00 uur wacht in het eigen home „De Voskuijl" in Oegstgeest de eerste van een reeks derby's, de Leidse buur Scylla komt op bezoek. In het eer ste paar blijft Marijn de Bruin voor Scyl la licht favoriet ten opzichte van Reits ma en Van der Broek. Michel de Boer zal revanche nastreven voor zijn 24-22 nederlaag in de derde game afgelopen weekeinde tegen de tweede Pecos-man. Van der Valk en Schipaanboord gaan voor Pecos weer voor de maximale score tegen de van het tweede Scylla-team doorgeschoven Lars Wittebrood en een nieuwe invaller voor Mirjam Homan- Kloppenburg. Pecos en Scylla veroordelen bij monde van Friso Reitsma, respectievelijk Ewout Braggaar het Veenendaalse SKF en regiogenoot Avanti tot de degradatie plaatsen. „Natuurlijk krijgen we het heel moeilijk", klinkt het uit de mond van de nieuwe Hazerswoudse kopman Michael van der Haar. „Maar we hebben met ons team inmiddels wel zeven wedstrij den ervaring in de eredivisie kunnen op doen." Het vertrek van sponsor Dextro ontnam naast de pecunia wellicht ook de energie bij de gevestigde orde, het zes tienjarige talent uit Bleiswijk greep met beide handen de weg vooruit aan, die Avanti hem bood. „Het ging afgelopen zaterdag tegen SKF goed bij mij. Ik won mijn beide enkelspelen en het is jam mer, dat Patrick van Meverden ineens zo nerveus stond te spelen, want anders had er meer in gezeten dan een 4-6 ne derlaag." Vandaag om 14.00 uur komt dezelfde opponent in het eigen honk in Hazers woude opnieuw op bezoek in een tref fen, dat vanwege de degradatie via de play-offs van groter belang is dan de ont moeting van afgelopen week. Het eerste paar. naast Michael van der Haar doet de 15-jarige Ronald Vijverberg eveneens een schat aan ervaring op, zal weer min stens drie potjes tot een goed en dus winnend einde moeten brengen. De ben jamin, Edwin Vente (ook 15 jaar) zal zijn overwinning op Jan van Maanen van SKF moeten herhalen, terwijl van Patrick van Meverden een revanche ver wacht mag worden tegen deze zelfde spëler, die individueel pas één enkelspel zege op zijn conto heeft. „Als we niet willen degraderen zal SKF tenminste een overwinning moeten zijp. We hebben af gelopen zondag tegen VSB Harkstede nieuwe dubbelspelcombinaties gepro- beerd", licht Michael van der Haar toe. i „Met Ronald Vijverberg in plaats van Patrick van Meverden ging het bepaald niet slecht, de andere nieuwe combinatie liep trouwens ook veel beter." Met het winnen van tenminste één van de twee dubbelspelen zal Avanti uit Hazerswou- de-Dorp niet alleen een veel minder dui delijke degradatiekandidaat zijn, het kan ook nog eens een serieuze bedreiging vormen voor de andere ploegen uit de Leidse regio, die overtuigd zijn van het behoud van hun plek in de eredivisie, Scylla en Pecos. Sfeer Het debuut van Foreholte in derde klasse verloopt tot nu toe vlekkeloos. De Voor houten zijn na vijf wedstrijden nog onge slagen en staan derhalve fier aan kop. Een opmerkelijke prestatie waar nie mand bij de roodwitten op gerekend had. Het elftal van trainer Mart de Groot ziet er papier redelijk uit maar veel andere teams in deze afdeling beschikken over meer talent. Foreholte straalt echter iets uit. De elf spelers gaan het veld in om ne gentig minuten lang het veld in om een lekkere pot te voetballen en om daarna in de kantine de zondag waardig te be sluiten. Deze instelling hoort bij de sfeer van de vereniging en blijkt tot nu toe zeer succesvol. Niet iedere trainer kan hier mee omgaan. De gemiddelde oefenmees- ter heeft namelijk een veel serieuzere in slag. Marl de Groot past zich echter moeiteloos aan en laat de ploeg voetbal len naar zijn karakter. Een aanpak die wij van Hutspor(t) graag zouden willen aanbevelen bij veel van zijn collega's. Agressie De wervingsactie voor scheidsrechters die de Afdeling Leiden onlangs startte ver loopt nog niet geheel naar wens. Het aantal aanmeldingen blijft onder de ver wachtingen. Steeds minder mensen voe len zich geroepen om op zaterdag of zon dag zich in hel zwarte pak te hullen. Een ontwikkeling die echter niet uit de lucht komt vallen. De agressie op de voetbal velden begint langzamerhand de spuiga ten uit te lopen. Triest hoogtepunt was de molestatie van een scheidsrechter in Am- zelfs \c soepov Karpo\ ontmot vlagen bojevic Zaalhandbalteams weer op scherp LEIDEN - Het handbalseizoen word vanaf dit weekeinde weer voortgezet ijB door de zaal. De clubs in de Leidse regio zij|i LEO er klaar voor. De conditie is weer o|" peil, de spelconcepten liggen op de plap ken en de trainers en spelers verwachte! e? weer allemaal bij de eerste drie te kun'vantsJ' nen eindigen. Een overzicht van Q"e\ hoogst spelende teams. Op papier begin gedeeld het herenteam van Saturnus (tweede d *L5 pu visie) ernstig verzwakt aan dit zaalhanc?bsolut balseizoen. Willem van Leeuwen, die 3H?eK' K tijd de lijnen uitzette, is nu werkzaai) j?eicje s als coach van de HVS-damesploeg e; »nale kan dit niet langer combineren met zijl vergete spelerschap. Ook Nico Mooren is vei Be"d v trokken. Speler Rob Otten heeft niet te hoge verwachtingen van deze comp titie. Hij ziet het team ergens in de mi< denmoot stranden en verwacht voor spektakel van DWS, DES'72 en EDI Als nieuwe trainer is Nol Verhoef aang trokken, die zich als doel heeft geste om zoveel mogelijk jonge spelers bij h< eerste team te betrekken, om zo in d toekomst uit de junioren te kunnen pui De dames van HW (eerste klasse) staal dit seizoen weer als vanouds onder d leiding van Paul 't Mannetje. Ze zulle het dit seizoen met een erg kleine selet tie moeten doen. Toch verwacht keep ster Aimee Visser hiermee bij de eerst drie te kunnen eindigen, hoewel speej 'sters als Do Laernus en Monica de Ze zeker gemist zullen worden. De verded ging en break-outs zijn het sterkste w; pen van HVV. Na al twee jaar achter e kaar te zijn gepromoveerd, ziet coac Hans van Rijn van MSV uit Noordwij dit seizoen in de eerste klasse van de a deling voor zijn damesteam een plaa weggelegd in de goede middenmoo Teams als Hellas en HEC zijn voor hen' weliswaar geduchte tegenstanders, maaj hij acht de verdediging van zijn team t< gen een stootje opgewassen. Belangrij zal Ellie Spreeuw worden, afkomstig va Foreholte. Ze traint, samen met Lc Knijnenburg, het team waarin ze zelf a spelverdeelster opereert. Marianne c Groot is nog steeds niet helemaal he" steld van haar knieblessure, die ze vor seizoen opliep. Bij het damesteam van HVS (tweede d visie) wil de nieuwe trainer Willem va Leeuwen, afkomstig van Saturnus, d seizoen een pittig spelend team zien. H gaat daarom uit van een meer aanvallei de verdediging en veel break-outs. Coi ditioneel zijn de Stompwijkse dames vi sterk, zo meent speelster Lenie van d< Bos. Tineke Heemskerk, afkomstig va de junioren zou wel eens hoge ogen kui nen gaan gooien. De dames van OASE (eerste klasse, a deling Den Haag) uit Oud-Ade staan d seizoen onder leiding van Bert Metsele Na een matig vorig seizoen zal Oase d jaar proberen bovenin de middenmoi te eindigen. Met nieuwe speelsters a Sonja Feitzoet en Wendy Hogenboon beiden afkomstig uit de junioren, mo< dit kunnen lukken, aldus speelster Elle van der Poel. In vergelijking met vorig seizoen zijn weinig veranderingen in de damessele tie van MMO (vierde klasse). Volger speelster Ellen Jansen moet MMO h A. KA! Stelling Karpo\ onzorg het nai ll...Pe 14.b3 1 Wit's nu uitg komende seizoen bovenaan mee te kuitussen nen draaien in de competitie. Het Hoo f, madese team zal het vooral moet heifer ben van break-outs en afstandschote Önafh; vermoedt ze. wereld Alphen-trainer Wim Rijn (derde klass<sant j is blij dat hij weer de beschikking heel over Sjaak van der Vlies, Rolf van Gee en Erik Joustra. Deze hebben de studii boeken weer dichtgeslagen en zijn teru gekeerd bij hun oude club. Hiernu brengen ze een brok routine in het teanieen Ri sterdam. De grens van het toelaatbare is inmiddels ruim overschreden en het wordt tijd dat de voetballers de ernst van de situatie eens in gaan zien. Zolang dat niet gebeurt lijkt het probleem van het te kort aan scheidsrechters steeds groter te worden. Ongedwongen De weer in ere herstelde Open Leidse fym nast iekka mpi oenschappen kenden et afgelopen weekeinde een succesvolle editie. Het in grote gelalen toegestroom de publiek kreeg turnprestaties van uit stekende kwaliteit te zien en dat zorgde voor veel sfeer in de Vijf Meihal. Maar het belangrijkste van een dergelijke ont moeting is toch de ongedwongen sfeer waarin de diverse turners en turnsters el kaar kunnen ontmoeten. En dat lukte uitstekend. Ambities Het vertrek van Jan Reurings bij Rood- enburg is de zoveelste indicatie dat de vooruitzichten voor het voetbal in Leiden niet al te rooskleurig zijn. De ambitieuze Rotterdamse oefenmeester stuitte bij de Kooiclub op een weinig professionele houding van de Leidse spelers. Drie keer trainen viel niet te combineren met zaal voetbal en dat was de druppel die de em mer voor Reurings deea overlopen. En dal is jammer want Roodenburg heeft de beschikking over een redelijk talentvolle groep met perspectief. Maar als de spe lers de ambities missen om op een hoger niveau te presteren dan is dat wellicht te kenend voor de mentaliteit van de Leidse voetballers. En dat is een weinig vrolijke conclusie voor een stad die eens het voet- balbolwerk van de regio was. Na een weinig stabiel vorig seizoen ma een kampioenschap niet uitgesloten wo den. Rijn ziet Celeritas uit Gouda a een duidelijke concurrent. Ook de Wassenaarse dames van 01ynde%-c pia (tweede divisie) verwachten dit se zoen hoog te eindigen. Coach Roy va Gurp beschikt over enkele klassespee Zowel sters als Connie van der Werf en Dian^e eers van Rooden. Keepster Hermien Goedje eeu koop rekent het cirkelspel als een van cjbeide sterkere punten van de selectie. Armen uitgege meniè worper Sambe 1991) Armen afhank En in wel ev een pi waren annexa schene naam niet m Armen meerm verove hebber speeld. Turkse tische Rode berg A hoge g fieidóeSouAO/nt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 30