1 inal Ie „Zelfs als ze op sterven na dood is, hoor je: 'ik ben te vet „Mensen weten niet wat het is" „Eindelijk presteerde ik iets" £eidóe@ou/ui/nt ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 PAGINA Nee, met Carla ging het niet goed. Ze leek meer op een wandelende be zemsteel dan op een vrouw in de bloei van haar leven. Hoe vaak was Carla niet geprest op te houden met hongeren? Waarom deed ze dat zich zelf aan? Haar ouders be grepen er niets van. Vier jaar hadden zij geprobeerd Carla tot andere gedach ten te brengen. Tever geefs. Ten slotte werd de dokter erbij gehaald en daarna het Riagg. Twee keer per week ging Carla daarheen voor een ge sprek. tot opluchting van de familie. Carla was zó geweldig gemotiveerd, daar móest iets goeds uit komen. Naderhand bleek dat ze die motivatie slechts had voorgewend. Ze was nooit echt van plan geweest het dwang matig vasten op te geven. Nu verblijft ze in de psy chiatrische afdeling van het AZU, één van de twee centra in Nederland voor de behandeling van eet stoornissen; met name anorexia nervosa (de pa tient weigert haar gewicht op peil te houden) en bu limia nervosa (de patiënt gaat zich te buiten aan vreetpartijen om daarna alles weer uit te braken). Het is niet zeker of Carla, lijdend aan anorexia ner vosa, het redt. Slechts veertig procent van de ernstige gevallen - en die alleen worden klinisch be handeld - wordt beter. Het cijfer van AZU-psy- chiater H.W. Hoek is wei nig minder verontrustend: uit een onderzoek, dat zich over meer dan vijf tien jaar heeft uitgestrekt, is gebleken dat één op de vijf anorexia-patiènten is overleden door ondervoe ding of zelfdoding. Voor de financiering van een onderzoek heeft dr. Hoek van WVC een subsidie van een half miljoen ont vangen. „Voor een uitge breid onderzoek naar de beste behandelingsmetho den is dit bedrag niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat", is zijn reactie. Daarvoor zijn meerdere miljoenen no dig. Volgende week wordt beslist of het AZU die krijgt. Is het 'ja' dan is daarmee tegelijkertijd be slist, dat grootscheeps on derzoek naar de behande ling van anorexia en buli mia wordt gefinancierd uit het fonds ontwikke lingsgeneeskunde. Met dat fonds worden medische activiteiten gefinancierd, meestal spectaculaire ope raties, die nog niet zijn ondergebracht in de 'ge wone' geneeskunde. Over dt behandeling van de beide 'nervosa's' is wei nig bekend. Daarom wordt er een onderzoek gehouden onder zestig huisartsen over hun erva ringen met eetstoornissen en is het besluit genomen om op 22 en 23 novem ber in het AZU een inter nationaal symposium te houden over deze twee psychische ziekten. STEEDS MEER JONGE VROUWEN IN GREEP VAN ANOREXIA EN BULIMIA en si Hoek, „dertig procent houdt de symp men en de rest komt er niet meer van. Vooral zij moeten rekening houden j ernstige complicaties zoals onvru|Q11CC baarheid en verzwakking van het botj stelsel". tijde Wachttijden ^e!1 niet Bezorgdheid over de groeiende omvjxT.jp" van het aantal anorexia en bulimiajlVllL tiënten is naar de mening van dr. Hpllp»- zeer terecht. Hij verwijst in dit verbpAACA naar een uitspraak van de GezondhejLTp-f- raad naar aanleiding van de sterk tor nomen hulpvraag. Volgens de Raad 0U(1( in Nederland de mogelijkheden voor handeling van patiënten met eetstoon (jrCl sen verre van voldoende. Door de laLj wachttijden - vaak meer dan twjfi0t maanden - zoekt men vaak hulp in| buitenland. 1X13.2 Dr. Hoek: „Een oplossing van dit bleem is een aanzienlijke uitbrei^SCilT van gespecialiseerde behandelingsyrv* men in ziekenhuizen. Daarnaast moe 1 «I we werken aan veel meer voorlichk,o-»-* en informatie over eetstoornissen. Hr^A1 verleners en andere betrokkenen moewgW-t zo snel mogelijk af van de idee dat a Texia en bulimia 'niet zo erg' zijn. iLggf hier weten wel beter". Idoor JOS BOUTEN UTRECHT - Vermageren tot je bijna een ons weegt en dan nog vinden dat je aan de dikke kant bent, dat is anorexia nervosa. Een psychische stoornis, waarvan pak weg twintig jaar geleden nog nie mand had gehoord. Inmiddels is uit onderzoek gebleken dat één op de honderd jonge vrouwen eraan lijdt. Bulimia nervosa is pas in de jaren tach tig bekend geworden. Vijf op de honderd opgroeiende vrouwen worden erdoor ge kweld. Ze eten tot ze geen pap meer kunnen zeggen, braken vervolgens alles uit, bezondigen zich dan weer aan een vreetpartij en geven daarna over om op nieuw te kunnen schransen. Sterven anorexia nervosa-patiënten wanneer ze niet tijdig het vasten opgeven, bulimia- lijders kunnen allerlei aandoeningen krijgen zoals een scheur in de maag wand. menstruatiestoornissen, nierbe schadigingen, spierkrampen, hartritme- stoornissen en epilepsie. Volgens psychiater Hoek. die zich in het Utrechtse Academisch Ziekenhuis veel bekommert om anorexia en bulimia-pa- tiënten, hebben jonge vrouwen, die vat baar zijn voor eetstoornissen, de tijd be paald niet mee. „Slank zijn is de mode. Dat dicteert de wet van de reclame en dus maken veel jonge vrouwen van elk grammetje overgewicht een drama. In de derde wereldlanden is de mollige vrouw populair. Daar is anorexia nervosa dan ook een onbekend verschijnsel. Een dy namisch land als Japan daarentegen ver westert steeds meer en nemen met het zelfde tempo de anorexia en bulimia toe". Fotomodellen In eigen land ontwikkelen beide kwalen zich ook snel, vooral in die sectoren waarin dikte verboden is. Nogal wat fo tomodellen bijvoorbeeld weten op het punt van vermageren van geen ophou den. Maar als ze merken, dat het even wicht zoek is draaien ze toch bij? „Dat is juist het rare van anorexia nervosa. Lij ders aan die ziekte blijven zich te dik vinden", zegt dr. Hoek, „zelfs als patiën ten op sterven na dood zijn, zeggen ze nog: 'ik ben te vet'. Daarom is het zo'n I afschuwelijke ziekte". Hoeveel vrouwen in de greep van de anorexia of bulimia zijn, is niet precies I bekend, dr. Hoek schat het aantal op 60.000. De ergste gevallen komen in het ziekenhuis terecht, maar de meesten wa gen zich niet in de buurt van een kliniek of bezoeken hoogstens hun dokter. Hoek: „We proberen aan de weet te ko men hoeveel er op het spreekuur komen, of ze succesvol worden behandeld en zo ja op welke manier dan. Er is niet zo veel bekend over eetstoornissen en de behandeling ervan kan best impulsen ge bruiken". Dwang Of het resultaat van het onderzoek veel reden tot juichen geeft, valt te betwijfe len. Het merendeel van de patiënten, dat van de huisarts het verlossende ant woord hoopt te krijgen, wordt doorge stuurd naar het ziekenhuis. Wanneer de anorexia of bulimia hen nog niet zo lang te pakken heeft, kan een klinische be handeling veel effect hebben. Maar als ze al jaren aan het modderen zijn, heeft de dwang van de eetstoornis zich diep in het innerlijk van de patiënt genesteld. Genezing is dan uitermate moeilijk. Dr. Hoek meent, dat de ziekte ernstig wordt onderschat. „Het leven van pa tiënten wordt er grotendeels door gedo mineerd. Ze zijn er constant mee bezig. Het vervelende is, dat patiënten ontken nen dat er wat mis is, ook al worden ze „De meeste huisartsen reageren bar slecht. Ze zeggen alleen maar 'je moet meer eten, hoor'. Daar kom je als anorexia-patiënt natuurlijk geen steek verder mee". FOTO: SP Maria, 23 jaar, kijkt me met argusogen aan. Schrijft die man wel wat ik bedoel of is-ie een gladde vrager, die alleen maar antwoorden wil welke in zijn kraam te pas komen? Ik krijg het voor deel van de twijfel. Want net als Julia wil Maria dat er eindelijk eens iets be hoorlijks wordt geschreven over de el lende van eetstoornissen. Wat begrijpen de mensen dan niet? „Ze weten niet wat het is", antwoordt Maria prompt, „Neem om te beginnen de huisartsen. De meesten reageren bar slecht. Ze ge ven pillen om meisjes weer aan het men strueren te krijgen. Of ze zeggen alleen maar 'je moet meer eten, hoor'. Daar kom je natuurlijk geen steek verder mee. Hoe vaak denken mensen niet, dat we ons alleen maar aanstellen. Als ze eens wisten,.". Haar vriendin Julia probeert uit te leggen wat haar tot het dwangmati ge vermageren heeft aangezet. „Ik begon te walgen als ik mensen om me heen zag bunkeren. Zich vol zag proppen, bah!" Maria weet precies wat er loos was toen het mis ging. „Ik was mezelf kwijt, wist niet meer wat ik met m'n leven aan moest". Maar één ding wist Maria wel. Ze kon zich onderscheiden van anderen door straf te vasten. Daarmee leverde ze een prestatie, die niemand haar kon af pakken. Het gevolg was dramatisch: het gewicht vloog naar beneden. Tot 33 kilo. „Iedereen noemde me broodmager. Dat maakte geen indruk op mij want ik vond mezelf juist te dik". Haar ouders konden het niet langer aan zien. Ze stuurden haar naar de huisarts hoewel ze dat zwaar overdreven vond. „Ik wist wel, dat er iets niet helemaal in orde was maar daarover wenste ik niet te praten. Ik was trots op het feit, dat ik haast niets wilde eten. Dat was mijn triomf. Die mocht de dokter niet van me inpikken". Maria had zich niet hoe ven op te winden, want volgens de arts mankeerde ze niks. „Dat was ik uiter aard dik met hem eens maar achteraf ge zien moeten we natuurlijk wel vaststel len dat de onvrede bleef bestaan én de anorexia nervosa, die daarvan een de monstratie was". Wanhoop Het gewicht van Maria holde zo achter uit, dat ze moest worden opgenomen. Niet eenmaal maar diverse keren. „Vier keer, om precies te zijn. Je mag wel zeg gen, dat het bij mij 'ziekenhuis in, zie kenhuis uit' was. Daarnaast was ik wat je noemt ambulant patiënt. Kreeg ik hulp zonder in een ziekenhuis te hoeven zijn. Het klinkt misschien cru maar op het laatst kon alles me niks meer sche len. 'Ik lig liever vandaag in een kistje dan morgen zó voelde ik me. Je denkt dat je niet meer mag leven omdat je geen reden kunt bedenken, die het zijn op aarde rechtvaardigt. Je bent nergens van overtuigd, kunt nergens zin aan ge ven, doet niks waar anderen wat aan hebben - dus waarom zóu je? Anderen kunnen zich niet voorstellen wat er in je omgaat, de wanhoop, de leegte...Er komt een moment waarop je denkt dat elke re actie verkeerd is. Is niet zo, Julia? Zelfs nu, nu we hier zijn, worden we soms door een diepe onvrede verscheurd. Zoeken we vertwijfeld naar dingen die de moeite waard zijn. Ja...naar een ma nier om met jezelf te leven en om te gaan met je omgeving". Wat maakt een verblijf in het AZU zo anders dan anders? Volgens Maria en Julia is er meer begrip voor de desolate situatie, waarin lijders aan bulimia ner vosa of anorexia nervosa verkeren. „De hulpverleners hier kunnen natuurlijk niet alles. Het hangt van jou af in hoe verre je gebruik wil maken van de aan geboden middelen. ...En soms wil je ge woon niet. Wil je geen gevoelens van onbehaaglijkheid meer. Die krijg je wan neer je weer moet kiezen, deelnemen aan het bestaan, verantwoordelijkheid dragen, antwoord geven op vragen die het leven stelt. Dan is de verleiding groot om terug te vallen. Naar het mè- chanisme, dat het stuur van je over neemt. Tuurlijk, dat gaat tenkoste van je geluk, je leven. Letterlijk. Maar je hoeft tenminste zelf niks meer te doen. Je wilt nog maar een ding: niet meer eten, niet meer hopen. Jezelf laten gaan....tot, nou ja - tot het op is, hè". Valt er dan niets positiefs te melden? „O jawel", reageert Maria, „hier in het AZU ben je met lotgenoten. Ik ben zó lang al leen geweest, dat iedereen, zelfs naaste verwanten over de rand van je bestaan vallen. Ze zijn er wel maar ze zijn er ook niet, begrijp je? Hier heb je echt aan spraak. Dat helpt wel, hoor". gekweld door vreetbuien en braken of al zijn ze nog zo uitgemergeld". Alert De omgeving probeert er van alles aan te doen, meent dr. Hoek, maar weet lang niet altijd te reageren op een manier die past op de eigenlijke nood van de pa tiënt. „Als verwanten of vrienden van het slachtoffer merken dat diens gewicht tot ver onder het aanvaardbare is gezakt, laten ze zich nogal eens met een kluitje in het riet sturen. Zegt de patiënt iets in de geest van 'O, ik ben juist helemaal niet mager, eerder het tegendeel' dan la ten ze het daar maar bij. Zeker als ze verder behoorlijk presteert, op school of op het werk. Hoewel die handelwijze valt te begrijpen, is het raadzamer alert te zijn en de dokter of het Riagg in te schakelen wanneer de signalen veront rustend zijn". Maar hoe kom je er nou achter dat een jonge vrouw wordt geleefd door buli mia? Een slachtoffer kan deze verslaving jaren verborgen houden. Of ze moet de ijskast geregeld leegplunderen, in dat ge val kan een oplettende, doorvragende ouder de waarheid wel boven water krij gen. Wie het echter een beetje 'handig' aanpakt, kan de ziekte lang geheim hou den. Mits de patiënt niet gesnapt wordt op winkeldiefstal (veel lijders aan buli mia nervosa hebben net als gokverslaaf den moeite om aan voldoende middelen te komen. Wie veel eet moet veel geld hebben) of genoeg heeft aan de inkom sten van drie banen.... J eugdervaringen Behalve de terreur van de slankheid zijn er veel andere oorzaken aan te wijzen voor deze twee psychische aandoenin gen. Traumatische jeugdervaringen, zo als incest, kunnen later een meisje aan zetten tot het afwijzen van vrouwelijke kenmerken. Vanuit het onderbewuste klinkt een 'stem' die haar influistert dat ze niet meer aantrekkelijk moet zijn voor een man. Dat ze dus geen borsten moet zien te krijgen en ook geen men struatie. Dr. Hoek: „Vaak is er sprake van een enorme faalangst. Patiënten vin den dat ze eigenlijk niet op deze wereld mogen zijn. Ze hebben zó weinig te bie den, dat ze gewoon geen recht hebben op de aandacht van anderen. Maar één ding kunnen ze wèl goed: vermageren. Ze be leven die 'kunst' als een triomf'. Hoe langer ze verslaafd zijn aan dwang matig vasten hoe uitzichtlozer de behan deling wordt. Er kunnen jaren voorbij gaan voordat eindelijk in de duisternis een lichtje gaat branden. „Slechts veertig procent van de patiënten, die wij hier Laat dat bord aan mij voorbij gaan... Julia is twintig. Ze wil best praten over bulimia nervosa en anorexia nervosa, want de voorlichting over deze twee eet stoornissen vindt ze allerbelabberdst. Het kost haar wel moeite, dat bewijzen de stiltes tijdens het gesprek. Met name als er vragen worden gesteld, die ze al zo vaak heeft gehoord en waarop niet zo ge makkelijk antwoord is te geven. Achter de woorden zien we een meisje, dat vecht tegen triestheid en wanhoop. Des te opmerkelijker dat ze haar verhaal wil vertellen. „Mijn moeder merkte het voor 't eerst. Negentien zal ik toen zijn geweest. Eten deed ik slecht en mijn gewicht ging hard achteruit. Het gekke was, dat ik voor mijn gevoel heel normaal at". Niet dus. Julia kreeg niet alleen nauwelijks een hap door de keel maar ook gloeide er zelden een vonkje vrolijkheid in haar. Heel zacht vertelt ze, dat 'de leut' al lang uit haar leven was verdwenen. „Op het vwo voelde ik me vanaf de eerste klas heel verdrietig". Waarover dan? „Nou gewoon, ik voelde me overal naast staan. Ik had geen plezier". Nergens zin in, nergens lol in, nergens interesse in. Zo was het. Niemand maakte zich daar echt zorgen om, want Julia studeerde goed. Redelijke cijfers, goede beoordelingen. Bovendien was ze zo beleefd en zo voegzaam. Nóóit tegen de keer in. Maar niemand viel het op, dat Julia zo uitzonderlijk weinig zei, laat staan dat ze af en toe op de barricade sprong om een eigen mening te vuur en te zwaard te verdedigen. Toekomst Stille Julia modderde 'ongezien' door tot aan haar eindexamen. Ze haalde haar papiertje met vlag en wimpel. Tot groot genoegen van haar ouders, die voor hun dochter een mooie toekomst in het ver schiet zagen liggen. Zo'n knappe meid met zulke fraai ogende cijfers voor de exacte vakken zou het ongetwijfeld ver kunnen schoppen. En zo ging Julia, die alles best vond, studeren in Delft. Na tuurkunde. Maar 'het bruisende studen tikoze leven' is aan haar voorbijgegaan. Ze had geen zin in 'toestanden', sterker nog: ze wurmde zich uit de aandacht van alles en iedereen, dat was veiIig" van Maar ook de stilte van haar kamertje u" L nauwde haar. De onvrede in eenzame vreetpartijen. Julia wil aan liever niet meer worden „Het was ook niet zo Hoewel, in zo'n periode stopte wat ik te pakken kon krijgen achter kiezen. En daarna braakte ik alles uit". Lang heeft Julia haar manier leven geheim kunnen houden. Ze er wel voor dat niemand haar lings zag schransen en overgeven, ze voelde zich beroerd, maar wicht zakte niet noemenswaard. Dat gebeurde wel toen de bulimia ging in anorexia. Vermageren tot bot. Zonder de verslaving van het reuze vasten te voelen, eerder het deel. „Een gevoel van triomf kwam ^'o1Vq^ mij. Zo van: eindelijk presteer ik w- zélf. Bèn ik iemand". Maar de ou" zagen hun dochter langzaam maar zdj tot somberheid vervallen. „Ze kra, mijn depressiviteit in de gaten, mijn., tale onlust. Alles kon me gestolen den, inclusief mijn studie". beschri A jf Dneerli Mechanisme !°ngd^ Julia kwam naar huis, met de bedoefL* zaj om aan te sterken. Opnieuw gerrfcpreet veerd te raken. Maar het ging sté^iana slechter. De dokter moest er aan te*001"1 komen, daarna het Riagg. NiemPmL kwam er achter dat ze maar deed aPen m Niemand had ook door, dat Julia ei#en Ee lijk niet meer wilde praten. Haar injeven lijk werd beheerst door een mechanisf'nds j dat haar geen vrijheid van handje (ro< gunde of waaraan ze zich niet wilde (ende 1 trekken. Daarvan was ze zich niet I WUSt. X/Tt< Slot van het liedje was, dat Julia maar 41 kilo woog. Toen moest ze ïi den opgenomen in het ziekenhuis, „pe aut was in maart dit jaar. Een maand lOen al kon ik naar het AZU. Daar had ik met ver tegen, want ik begreep intussen weljonge 1 het zo niet veel langer kon doorgaaifeden Hoe is het nu? Julia zwijgt en wacht taepasi met haar antwoord. „Och, ik heb yarre het AZU gekozen.... dus moet ik weten zui programma wel afmaken... Maar, *an de je, soms denk ik: waar dient het eigeflij on voor? Wat heeft het allemaal voor zfrerhah

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28