VOS zoekt versterking /oor vijf radiostations Wontuur, humor en virtuositeit van ICPOrkest ieuwe techniek voor de Ford Escort 5 Sowumt KUNST/RTV/AUTO 21 BMW 3-coupé debuteert in januari ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 ,VERSUM De be nde vijf publieke ">6 07G ostations moeten een 'gelijke zenderstilering jen. Betere program- moeten vervolgens er verantwoordelijk van zenderredacties izontaal een plaats jen. oenng an kan iet onn lakenai van de iel in den. Een mogelijke toedeling Profielen van een etherfrequentie aan een commerciële omroep zal de situatie alleen nog maar slechter maken is de kern van een giste- door het dagelijks bestuur de NOS gepresenteerd jarenplan voor de radio, trekken met alle betrok- omroepen moeten in de ende drie tot vier maan- leiden tot een definitief ens de NOS bieden de ige stations een onherken- beeld. „Niemand is eind- ntwoordelijk voor de vijf ers van het radiobestel, land is verantwoordelijk het beleid op één station iemand is verantwoorde- oor één dag op één sta- aldus het meerjarenplan jaat slecht met de publie- idio. Het aantal radioluis- irs neemt af. Het markt- rendelikel van de landelijke om- |en neemt af en de concur- )ok alsie door nieuwe kabelsta- neemt voortdurend toe. NOS houdt er rekening dat bij ongewijzigd beleid liuidige marktaandeel van :haft gdrocent zal dalen onder de is van vijftig procent, i portatfler zijn de publieke radic le Jramma's moeilijk te vin- Gevarieerd In het meerjarenplan is voor de radio een duidelijk doel ge formuleerd. De landelijke pu blieke radio moet het gehele publiek met een gevarieerde programmering bedienen. Zo wel een breed publiek als een veelvoud aan kleine doelgroe pen moeten worden bediend op het terrein van informatie, muziek, cultuur, educatie en ontspanning. De landelijke ra dio moet zich kwalitatief on derscheiden van andere pro gramma-aanbieders. Dan gaat het volgens de NOS in de informatieve sfeer voor al om de versterking van het journalistieke element. Radio moet een snelle en accurate nieuwsvoorziening bieden. Dat vraagt onder meer een uitbrei ding van het correspondenten netwerk en verdieping en uit breiding van achtergrond- en researchjournalistiek. In de ontspannende sfeer gaat het volgens het voorstel om meer dan „plaatjes draaien". En in de culturele sfeer dienen artistieke uitgangspunten vrij baan te houden of opnieuw te krijgen. Nieuwe ontwikkelin gen in de muziek mogen niet ten ondergaan in een gemak kelijk aanbod van het al ge hoorde en bekende. Voor de vijf stations zijn dui delijke profielen gefomuleerd. Radio 1 moet als nieuws- en actualiteitenzender gedurende 24 uur per dag actuele infor matie bieden. Alle program ma's worden live gepresen teerd. Op dit station moet ook de actuele sportverslaggeving worden verzorgd. Radio 2 krijgt in de visie van de NOS een familiair karak ter. Het station moet 17 uur per dag in de lucht zijn met een gemengde programme ring, bestaande uit lichte mu ziek en onderhoudend gespro ken wooord, dat bestaat uit spelletjes, een luisterstrip en de presentatie van persoonlijk heden. De muziek moet be staan uit een mix van bekende 'oude' muziek en 'middle of the road'-repertoire. Op dit station moeten ook de populai re programma's van omroep organisaties hun natuurlijke plaats krijgen. Voor Radio 3 wordt 19 uur per dag de nadruk gelegd op pop. Overdag ligt het accent op het hitwerk en in de avonduren ligt de nadruk op nieuwe en vernieuwende pop- en live- concerten. Radio 4 gaat 24 uur per dag klassiek uitzenden en Radio 5 moet 16 uur per dag op vaste momenten doelgroe pen informeren De laatste zender is ook de plaats voor de kleine zendgemachtigden zon der leden. De coördinatie speelt een be langrijke rol in het gewenste radiobestel. Alle zendgemach tigden die programma's uit zenden op een bepaald station vormen samen een zenderre dactie. De voorzitter van deze zenderredactie fungeert als coördinator. Opvallend in het plan is ook een intekensysteem voor de indeling van de zendgemach tigden. Een bepaalde omroep kan op één station meer wor den ingedeeld dan op een an- Veder wordt in het plan ge sproken over uitbreiding van de STER-zendtijd. Naast de STER-blokken rond de uitzen dingen van de Radionieuws dienst moeten zwevende blok ken op Radio 2 en 3 worden geplaatst. Dat vraagt echter wetswijziging of speciale toe-v stemming van het Commissa riaat voor de Media. Volgens A. van den Heuvel, vice-voorzitter van de NOS en opsteller van het meerjaren plan, is het eerste overleg met de omroepen hoopvol verlo pen. Hij meent dat de bereid heid aanwezig is betere afspra ken te maken. Een afwijzende reactie valt te beluisteren bij de VPRO. Voorzitter A.J. Heerma van Voss noemt het plan in een eerste reactie onlo gisch Hij begrijpt niet dat de bij de televisie voorgenomen clustering van omroepen ook niet bij de radio wordt doorge voerd. Naar zijn mening heeft de praktijk geleerd dat stile ring niet werkt. Heftige aanzet van triptiek van De Boer De Appel: 'Ingeblikt'. Tekst en regie van Lodewijk de Boer. Decor: André Joosten. Muziek: Piovani, Mozart, Lodewijk de Boer. Deel 1 van een triptiek, met Sacha Bulthuis, Aus Greidanus, Henk Votel, Carline Brouwer, Dirk Zeelenburg. Studio, Appeltheater, vrijdag 18 oktober, herhalingen t/m 17 november en in februari en maart toernee. Met muziek van Nicola Piova ni uit de film 'Kaos' begint het eerste deel van het triptiek 'Ingeblikt', een nieuwe serie van componist-regisseur- schrijver Lodewijk de Boer. De situatie lijkt onmiddellijk duidelijk: een man, Antonius, en een vrouw, Harla, gaan pa tiënten verzorgen cq genezen. Ze zullen doen alsof het een De slachtoffers komen achter eenvolgens binnen en worden op grove wijze geïntroduceerd. De jonge vrouw Carry zou haar kind of kinderen gedood hebben, de mannen Spinks en Reven hebben ook gemoord. Antonius en Harla bestoken hen met frasen uit de twintig ste eeuwse psychiatrie. Even nog lijkt het alsof Harla en Antonius geen therapeut zijn maar patiënt. Gaandeweg merkt het publiek dat de hef tige geneeswijze die met enig geweld gepaard gaat, vermoe delijk geen uitwerking zal hebben. De Boer laat Harla zeggen dat de waarheid door overdrijving i Drkest in Korzo, gisteravond. ICK VAN TEYLINGEN ;ober jazzmaand? In de ïgse regio valt dat nogal te- Maandagenda Kiosk !dt nog geen twintig ensem- in de hele streek, dus in clusief Leiden, Delft, Zoeter- meer en wat daar in de buurt ligt Voor Den Haag is de jazz maand duidelijk die van het North Sea Jazzfestival in de Voor de liefhebbers van mo derne geïmproviseerde muziek is er gelukkig Korzo nog. Van avond en morgenavond speelt er een uitgelezen internatio naal gezelschap, met onder an deren Gerry Hemmingway, Marilyn Crispell en Earl Ho ward. De nationale top trad daar gis teren op in het ICP Orkest van Misha Mengelberg en Han Bennink. Beide zijn nog steeds fris en gretig als jonge honden, maar met de ervaring die je van heren van dik vijftig mag verwachten Bennink is met zijn exotische trommels en an dere speeltjes soms wat luid ruchtig, maar steeds inspire rend aanwezig. Mengelberg rust gebogen luisterend op zijn elleboog op de piano, de hand zonder sigaret klaar om toe te klarinet en tenorsax, Wolter Wierbos trombone) staan te genover drie strijkers (Maartje ten Hoorn viool, Ernst Reijse- ger cello en Ernst Glerum bas). Samen zetten ze Elling- toncomposities op scherp, of de ene sectie legt een ijsvloertje in gevaarlijke akkoorden voor de andere Het ICP Orkest combineert gecomponeerde met geïmpro viseerde muziek. Een goed voorbeeld van de werkwijze is Ezels, dat begint met Han Ben nink die als een beest tekeer gaat. maar toch voldoende ruimte laat voor Reijseger en Baars, die laat horen dat hij niet voor niks bij de Ameri kaanse meesterklarinettist John Carter heeft gestudeerd. Dan komt de rest van groep erbij, om rare wandelingen te blazen en ia's te balken. Toch verzandt het ICP Orkest nooit in de koddigheid die het Wil lem Breuker Kollektief niet altijd weet te vermijden. Vir tuoze moderne jazz, humor en avontuur gaan goed samen bij de ICP. Wie van dit soort mu zikale avonturen houdt, kan dit weekeinde terecht in Kor- Tonny Huurdeman (69) overleden DEN HAAG Actrice Tonny Huurdeman is woensdag in haar woonplaats Zevenbergen op 69-jarige leeftijd overleden. Zij leed al geruime tijd aan een ernstige ziekte. Tonny Huur deman kreeg bekendheid in de film 'Turks Fruit' van Paul Verhoeven uit 1973. Als kind speelde zij echter al bij het amateurtoneel. In 1945 werd zij beroepsartieste als zangeres met eigen gitaarbegeleiding. Vanaf 1953 werkte ze veelvul dig voor de radio met kinder verhaaltjes en amusements programma's zoals 'Tierelan tijntjes', 'Loeren aan de hor' en 'Klatergoud'. Tonny Huurdeman maakte enkele grammofoonplaten en leende haar stem aan hoorspe len en nasynchronisaties. Ook op televisie was zij regelmatig als gast te zien in cabaret- en showprogramma's. Zij was te zien met Johnny Kraaykamp jr. in 'Tonny en Johnny' Met Seth Gaaikema stond zij sa men op het toneel in 'En ik zei Seth' in de jaren '68 -'69. Vanaf 1988 moest Tonny Huurdeman haar carrière beëindigen, vanwege haar ge zondheid. boven komt. Welke waarheid ben je geneigd je vanuit het publiek af te vragen; in deel 1 van 'Ingeblikt' kom je voorals nog niet te weten, waar een en ander toe zal leiden. Het is ook niet de bedoeling, denk ik, De Boer sluit deel 1 af met een echte 'cliffhanger': Harla krijgt letterlijk het mes op de keel van Reven. Of dat een therapeutische bedoeling had, zal eind november blijken. 'Ingeblikt' deel 1 is heftig, fy siek en tendentieus. Het mys terie is aangezet en het lijkt alsof Aus Greidanus en Sacha Bulthuis als Antonius en Harla zich het best hebben kunnen vinden in het concept van De Boer. Wat de personages be weegt, weten we nog niet. Tonny Huurdeman 'Kinderen voor kinderen' voor twaalfde keer goud HILVERSUM Hel succes van het VARA-tv-programma 'Kinderen voor kinderen' en de daaraan gekoppelde com pact disc, elpee en musicassette is in Nederland onovertroffen Mochten de makers van de elfde editie vorig jaar op het jeugd-tv-festival van Moskou uit honderdtwintig inzendin gen de eerste prijs in ont vangst nemen, van de twaalf de plaat van het gelijknamige liedjesprogramma zijn in twee weken al 65.000 exemplaren over de toonbank gegaan, ter wijl de tv-uitzending nog moet komen (16 november). Giste ren nam Youp van 't Hek in Hilversum de gouden plaat in ontvangst. JTORFAMILIE ZETA: STERKER, STILLER, ZUINIGEREN SCHONER ■Fords ontwikkelingscen- tt te Merkenich, vlakbij het Jipees hoofdkantoor te 'llen, werd onlangs een ui- l belangrijke toekomstont- keling getoond. In twee chten belangrijk: voor zelf, zwaar bekritiseerd zijn ouderwetse motoren- ima, en voor de Ford-ko- N bresentatie van een motor Ser auto eromheen doet als een puur voor specia- ii bedoeld evenement. I omkleedde de presentatie jer met wat andere zaken. Itond er een (experimente- __fiesta met tweetaktmotor jooide men er als extra at- tie een nieuwe aangedre- (achteras voor de Escort te- lan. Een prototype voor hybride auto (met twee- I en elektromotoren) gaf j extra tintje van geavan- jde ontwikkeling aan het sel. traal stond toch de onthul- van de Zeta-motorenfami- baiipüEn dan gaat het niet over ),56 p.st. vraag fi rt, Postij* Zeist. Tel LUBS, W st/boron. 2750.- onbepaalde toekomst, over de eerste helft van Dan begint een meta- fose voor de een jaar gele- gepresenteerde Escort/O- 3 h reeks. Ford's image zal er van profiteren, en de ko krijgen auto's die sterker, ïr, zuiniger en schoner zijn voorheen. gaat om een totaalprojekt k enorme omvang. Nage- g alle benzinemotoren die Ford-gamma nu kent, den vervangen. Het wor- allemaal multikleps-ag- [aten, stelde dr. Brandstet- van de afdeling aandrijf- ontwikkeling ons in het ruitzicht. De nu onthulde T liter Zeta-motor maakt deel it lurotyan een farriiiie die ook 1,6 1,0 liter aggregaten zal om en. Die reeks wordt toege- M in de Escort/Orion, maar in de Fiesta XR2 en de lende vervanger van de {ra. Tevens zal die Sierra iwe zescilinders krijgen inhouden van 2,0 tot 3,0 die voorts hun weg zul- navinden naar een nieuwe jpio. Deze V6-motoren ™n ontwikkeld in de Ver- Staten, ook voor ge- r in Amerikaanse model- VBD"'vt|Tot slot, zo wisten we al, dt samen met Yamaha ge werkt aan een familie van kleine multikleps viercilinders (1,1 tot 1,4 liter) voor de Fiesta. Motorfamilies Omdat Ford zoveel motorfa milies niet tegelijk kan ont wikkelen ontstond de nood zaak Yamaha erbij te betrek ken, al zal de genoemde klei- ne-motorfamilie geen puur Yamaha-produkt zijn. Het nu ingezette vernieuwingspro gramma moet in 1995 voltooid zijn, maar deze uitspraak van dr. Brandstetter kan waar schijnlijk beter worden opge vat als een streven, dan als een garantie. Centraal bij Ford's nieuwe motorfamilies staat een econo mische, modulaire bouwwijze. Dat wil zeggen: het motorblok wordt zo opgezet* dat met een minimaal aantal verschillende onderdelen meerdere varian ten gemaakt kunnen worden. De Zeta-motoren bijvoorbeeld verschillen alleen in cilinder diameter. Nog een voorbeeld: eerder dit jaar presenteerde Ford in de V.S. een nieuwe 'modulaire' V8 met bovenlig gende nokkenassen. Het lijkt er sterk op dat deze motor de basis vormt voor de beloofde nieuwe V6-krachtbronnen. Het scheppen van maximale verwantschap tussen verschil lende motoren levert een inte ressante besparing bij de aan tallen waarin Ford produceert. De Zeta-motor wordt nu in het Britse Bridgend gebouwd (500.000 per jaar), en over een jaar ook in Keulen (300.000 per jaar). We zullen eens wat preciezer worden. Begin 1992 komt de 1,8 liter zestienkleps Zeta-mo tor in twee versies voor de Es- cort/Orion. De zwakkere ver sie gaat 77 kW/105 pk leveren en vervangt de huidige 1,6 li ter CVH-injektiemotor, de sterkere met 96 kW/130 pk vormt een uitbreiding op de reeks (in een nieuw model Es cort XR3). De 77 kW motor vervangt ook in de Fiesta XR2 de huidige 1,6 liter. Daarna komt de 1,6 liter Zeta-motor voor de basisversies van ae Es cort/Orion, zo valt te ver wachten. De tweeliter-Zeta de buteert denkelijk pas in 1993, samen met een voorwielaange- dreven opvolger voor de hui dige Sierra. In de nieuwe Escort RS 2000 blijft de zestienkleps tweeliter dienst doen, die gebaseerd is op de modernste motor met dubbele nokkenas van de hui dige Sierra. Volgens dr. Brandstetter blijft deze motor familie in gebruik, voorname lijk voor 'grotere modellen', en kan hij nog tot 2,2 of 2,3 liter opgehoord worden. De nieuwe basismotor voor een Scorpio- opvolger, welke voor 1995 op het programma staat? Tweetakt en hybride Ford toonde tevens een nieu we, aan een aluminium sub- frame opgehangen achteras voor een vierwiel aangedre ven auto. Deze fraaie en com pacte onafhankelijke achter wielophanging is bedoeld voor een Escort 4x4 (natuurlijk met Zeta-motor) die eveneens be gin 1992 verschijnt. Tegenover de huidige motor generatie belooft de Zeta-mo tor zeer veel. Hij levert niet al leen hogere prestaties en hoogstwaarschijnlijk minder geluidsontwikkeling, maar te vens een kwart schonere uit laatgassen, twee tot tien pro cent lager verbruik en een van 10.000 naar 15.000 km ver lengd service-interval. Uiter aard zit er daarnaast nog heel De twee-takt motor van Ford. wat toekomstperspektief in: men sprak reeds van variabele nokkenas-timing, die er beslist zal komen. Er werd benadrukt dat in het algemeen de viertaktmotor nog voldoende mogelijkheden tot doorontwikkeling biedt, niettemin kwam toch vast de tweetaktmotor als alternatief ter sprake. Ford heeft een 1,2 liter driecilinder Orbital twee- takt in een Fiesta ingebouwd, die kennelijk indien gewenst in een wip produktierijp ge maakt kan worden. Het aggre gaat levert 59 kW/80 pk en is dus vergelijkbaar met de 1,4 li ter viertakt die nu in de Fiesta leverbaar is. Ten opzichte daarvan zou de tweetakt-Fies- ta 20 procent zuiniger zijn en 30 kg lichter. De tweetakt is bovendien 10 cm lager en 7 cm smaller, waardoor hij zou pas sen in een auto met kleinere en beter gestroomlijnde neus die nog lichter en zuiniger kan zijn. Men verklapte dat ook aan een diesel versie en een V6 gewerkt wordt een studie dus om te zien of de tweetakt geschikt zou zijn om alle vier- taktmotoren te vervangen, wat natuurlijk economischer is dan twee- en viertakten dooreen te gebruiken. Een tweetaktmotor figureerde tevens in een studiemodel 'ams' voor een optimaal scho ne auto. Die zou in principe aangedreven worden door elektromotoren in alle wielen, waarbij de tweetaktmotor al leen dient om via een genera tor stroom te leveren bij rijden buiten de stad. Dat heft de be perkte aktieradius op welke accu's met zich meebrengen, alsmede beperkingen aan de acceleratie (omdat accu's er niet tegen kunnen als je er in eens veel vermogen aan ont trekt voor snelle acceleratie, en een generator die stroom wel kan leveren). In de stad zou de auto gebruik maken van een vliegwiel, dat door een omschakelbare elektromo tor/generator op toeren wordt gebracht. Wanneer er fel geac celereerd moet worden ge bruikt men de energie van het snel draaiende vliegwiel om extra stroom op te wekken; het vliegwiel remt daardoor af, en wordt weer op toeren gebracht zodra de acceleratie voltooid is. Maar dit alles be staat nog slechts op papier, of het praktisch realiseerbaar is dient nader onderzoek uit te wijzen. De lengte en wielbasis zijn het zelfde, maar de tweedeurs in de BMW 3-serie, dat een echte coupé wordt, verschilt uiterlijk vrijwel heel veel van de vorig jaar geïntroduceerde vierdeurs. FOTO: PR Zoals een jaar geleden bij het debuut van de nieuwe vier deurs modellen van de BMW 3-serie aangekondigd, wordt de tweedeurs variant daarop een echte coupé, in plaats van een goedkopere basisversie. Hoe die coupé eruit gaat zien is nu vast officieel onthuld, de levering begint in januari 1992. BMW maakte zich er niet ge makkelijk vanaf. De twee deurs carosserie verschilt be langrijk van zijn vierdeurs pendant, hoewel hun gelijk soortige uiterlijke stijl dat niet direkt doet vermoeden. De motorkap is langer (8 cm), de kofferklep korter en het dak lager (beide 3 cm). Het totale buitenplaatwerk is dus anders, ondanks dat vier- en twee deurs model gelijk zijn in leng te en wielbasis. Vanzelfspre kend is de binnenruimte dan ook niet helemaal gelijk, al valt aan te nemen dat in de 3- coupé nog steeds sprake is van volwaardige vierpersoons ruimte. Een ingrijpende verandering aan de zijwanden van de auto is ook de toepassing van rand- loze ramen. De portierruiten kennen dezelfde schakeling als bij de nog veel exclusiever BMW 850i: ze zijn elektrisch bedienbaar en vallen in een speciaal gootje in het deurrub ber. Om het portier te kunnen openen zakken de ramen auto matisch iets wanneer de deur greep wordt gepakt en gaan weer omhoog zodra het portier dichtvalt. Zo wordt voorko men dat de zijramen bij hoge snelheid uit hun rubbers wor den gelicht door de zuiging van de rijwind. De luxueuze uitrusting omvat tevens lichtmetalen velgen, in hoogte verstelbaar stuurwiel en ABS. Er komen drie va rianten: een 3l8iS met 100 kW/136 pk sterke zestienkleps viercilinder, plus 320i en 325i multikleps zescilinders. De prijzen zullen lopen van circa 67 tot 85 mille, waarmee het tweedeurs model 10 tot 17 mil le duurder uitkomt dan een vierdeursversie met dezelfde motorinhoud. Daaruit volgt dat deze modellen wel een vrij zeldzame verschijning zullen blijven, zelfs al is het ae eerste keer dat BMW een ware coupé brengt in zijn kleinste model serie. Alleen eigenaar mag vervangend kentekenbewijs aanvragen DEN HAAG Bij diefstal of verlies van een kentekenbe wijs, of delen daarvan, kan voortaan alleen de geregis treerde eigenaar een aanvraag indienen voor een vervangend document. Dat moet gebeuren bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Aanvraagformu lieren zijn voor 60 gulden op het postkanoor verkrijgbaar. De maatregel is bedoeld om de Iuistheid van gegevens in de centekenregistratie te bevor deren. De wijziging is van be lang bij koop en verkoop van een motorvoertuig. Bij over schrijving is deel twee en een kopie van deel drie van het kentekenbewijs nodig. Als één van die delen ontbreekt moet de geregistreerde eigenaar eerst voor vervanging zorgen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21