Begin restauratie Adrianuskerk in Langeraar vóór april 1993 »)e vcicbelie Gou tornt LEIDEN OMGEVING 11 li BOUWPLANNEN? r kv/c vi Eerste paal voor woningen op land van Guldemond L lidócSoma/nt 16.00, 2: Quick 21.30. 50. ME 16); 14.1 5. 16.00, POLE 3: 20.30. 5OLE iter (al); HA AG/LEIDERDORP De i rechtbank heeft een 27-jarige ■r van Waddinxveen conform de i de officier van justitie veroor- tot twaalf maanden gevangenis- Je man had samen met anderen hulp van een vals paspoort dui- guldens opgenomen bij banken derdorp, Alphen, Gouda, Wad- ien en Bodegraven. Bij die ban- aan nu nog aanzienlijke posten ,0,'Ook stelde het vervalste paspoort zo. innen, oorspronkelijk afkomstig IE ana, in staat om onder een valse ngeschreven te staan bij uitzend- s, waardoor ze naast een volledig hun volledige uitkering konden ren. 'd°BacM ZATERDAG 19 OKTOBER 1991 cel voor fraude vals paspoort Wil Kant uit bestuur van Oranjevereniging NIEUWE WETERING Na 19 jaar bestuurslid en daarvan het grootste deel voorzitter van de Oranjevereni ging Eensgezindheid te Nieuwe We tering te zijn geweest, is Wil Kant gisteravond tijdens de jaarvergade ring uit het bestuur gestapt. Het. Oranjecomité houdt binnenkort nog een receptie zodat er officieel af scheid van haar kan worden geno men. Tot haar opvolger is gister avond tijdens de bestuursverkiezin gen Rien Spring in 't Veld gekozen. Behalve Wil Kant, trad ook Cock Bouwmeester uit het bestuur. Zijn af scheid viel samen met het eerste lus trum van zijn vertegenwoordiging in het bestuur. Harry Mens koopt restaurant Saur Ook Nieuwkoop beëindigt eigen ambulancedienst DEN HAAG/LISSE De Lisser makelaar Har ry Mens heeft het be faamde restaurant Saur aan het Haagse Lange Voorhout gekocht. ,,Het begon met Pavarotti. Harry Mens die de zanger naar Nederland wilde halen, dacht eraan hem in Des In- des te laten slapen. Mens kwam naar Saur om hier een speciaal diner te regelen. Hij keek eens rond en zei: „ik wil eigenlijk dit pand wel van je kopen". Ik zei: behalve gezondheid is in principe alles te koop. Het hangt ervan af welk prijskaartje je eraan hangt". Lex Abbink, tot voor kort eigenaar van restaurant Saur vond, het voorstel dat projectontwikkelaar Mens uit Lisse hem deed aantrek kelijk genoeg en de verkoop werd bij een copieus maal en een goed glas wijn beklon ken. De transactie heeft in Den Haag al tot het misver stand geleid als zou Saur de finitief zijn deuren sluiten. „Saur blijft bestaan, we gaan gewoon door", stelt Abbink culinair Nederland gerust. Adam Boots in voormalig bankgebouw Leimuiden LEIMUIDEN Het voormalige pand van de Rabobank aan de Dorpsstraat in Leimuiden is verkocht. Sinds an derhalve week is Adam Boots de nieu we eigenaar. In het pand wordt de marketingorganisatie van de produ cent van laarzen en schoenen onderge bracht. Nu zitten zij nog in een behui zing aan het Noordeinde. Volgens di recteur H. Kappetein zal het bedrijf er half december intrekken. Voor die tijd moet het pand nog een opknapbeurt ondergaan. Het voormali ge bankgebouw stond sinds half de cember vorig jaar leeg, nadat de Rabo bank een nieuw pand betrok. Het ge bouw stond aanvankelijk voor 9,5 ton te koop. NIEUWKOOP Nieuwkoop beëin digt haar eigen ambulancedienst ver moedelijk met ingang van 1 decem ber. De firma Bezemer uit Alphen neemt de dienst over. Volgens voor lichter M. Broer van de gemeente Nieuwkoop zijn voor de beëindiging van de eigen particuliere ambulance dienst enkele redenen te noemen. Ten eerste wil Van der Laan, de hui dige eigenaar van de ambulance dienst, met zijn 63 jaar, met zijn acti viteiten stoppen. Ten tweede staat verlenging van de vergunning voor de dienstverlening door de provincie op de tocht. Het ambulancebeleid van de provincie is erop gericht om de or ganisatie meer te centraliseren en er moeten professionele krachten bij de hulpverlening aanwezig zijn. Broer: „Bezemer rijdt met verpleegkundi gen. In Nieuwkoop wordt de dienst door vrijwilligers uitgevoerd. De vrij willigers hebben in vergelijking met de Alphense dienst, ook betrekkelijk weinig ervaring met noodsituaties". De gemeente is zich bewust van de grotere afstand met het daarbij beho rende grotere tijdverlies dat optreedt wanneer een ambulance vanuit Al phen naar een ongeval in het Plas- sendorp moet komen. Nieuwkoop voert daarom nog overleg met Beze mer over de realisering van een de pendance. Tijdens avonduren of bij evenementen zou een ambulance in het dorp aanwezig moeten zijn. En kele weken geleden besloot de ge meenteraad van Rijneveld ook al tot opheffing van haar eigen ambulance- 30. Ol tel. I); 13.4! 16.00 N 2: Tl 18. 18.45 bri zo (12) 13.30 Fll e vie de ZO. 00 la, sterf, 14.r 0, 21.45. Olympiai SPK BESTUUR GAT VAN •MILJOEN ÜHTEN IET A KROFT LLINGEI ator 2 2: Outfor IERAAR Met de ratie van de H. nuskerk in Lange- •ordt in ieder geval april 1993 begon- Architectenbureau ier Sterre Peetoom oogmade maakte dat tn bekend. Het mo- ntenfonds betaalt 1,7 gulden. Er res- j een gat van 1,3 n dat door het kerk- ir moet worden op- *JG Adrianuskerk is een circa 1900 beschermde* unumenten in Neder- et beeldbepalende pand gotische stijl dateert uit 6pelfs binnen de neo-go- l, Helderde kerk bijzonder", ver tel: 81-hitect A Peetoom. Hij 2 iaarmee op de grote ^."ntige koepel boven het 12.00'uuifn van de kerk waarvan pervlak in de vorm van De avdjis ,s uitgevoerd, de apotl "heken 11986 15 een restaura- bben. in voorbereiding. Toen 89 door het ministerie SWERK IVC werd aangekondigd 071-17 Leidei Koster, aigen diy. dat er een eenmalige som van 130 miljoen gulden beschik baar zou komen om het drei gende verval van de Neder landse kerkmonumenten een halt toe te roepen, heeft het kerkbestuur van de Lange- raarse kerk direct gereageerd. In overleg met de bouwinspec- tie van het Bisdom Rotterdam heeft het bestuur twee jaar ge leden het Hoogmadese archi tectenbureau opdracht gege ven om een restauratieplan in het kader van deze Tijdelijke Regeling Instandhouding Be schermde Kerkgebouwen (TRIBK-regeling) te ontwik- Restauratieplan Het restauratieplan behelst vooral werkzaamheden aan de buitenkant en zijn in eerste in stantie erop gericht om het ge bouw waterdicht te maken. De werkzaamheden bestaan onder meer uit de noodzakelijke metsel- en voegwerkherstel lingen, het vervangen van na tuursteen elementen, het her stel en beveiligen van de glas- in-lood beglazing, werkzaam heden aan de kap van de kerk en aan de spanten en het ver nieuwen en herstel van de lei en loodwerken. De werkzaamheden worden begroot op drie miljoen gul- den. Op grond van het ont wikkelde plan heeft het kerk bestuur vorig jaar juniv bij het rijk een subsidie-aanvraag in gediend. Omdat de Rijksdienst voor Monumentenzorg in Zeist (de beherende instantie) overstelpt werd met aanvragen, was het pas een maand geleden dat het kerkbestuur de langverwachte subsidiebeschikking heeft ont vangen. Het kerkbestuur krijgt in 1993 en 1994 een be drag van 1,7 miljoen gulden, zo heeft men in september te horen gekregen. Gat Voor het kerkbestuur resteert er nog een gat van 1,3 miljoen gulden dat nog moet worden opgevuld, om alle werkzaam heden zoals die in het plan staan, te kunnen uitvoeren. Volgens A. van Nierop-van Groningen van het kerkbe stuur, valt er over de opvul ling van het gat nog weinig te zeggen. Van Nierop: „Het is nog maar zo kort geleden dat wij de subsidietoezegging kre gen. Waarschijnlijk wordt er een groepje samengesteld van enkele bestuursleden en een paar andere parochianen dat zich daarover gaan buigen". Voordat de werkzaamheden beginnen, houdt het bestuur een voorlichtingsbijeenkomst voor de parochianen. De Langeraarse H. Adrianuskerk. I TEKENING: PR Bollenmarkt zeer in trek De belangstelling voor de jaarlijkse bloembollenmarkt in de CNB-hal in Lisse was gisteravond zeer groot. De kwekers/verkopers deden goede zaken. Vandaag wor den nog meer belangstellen den verwacht. „Ze komen vaak met bussen tegelijk, ook uit Duitsland en België", aldus woordvoerder H. Vree burg. De bloembollenmarkt wordt voor de achttiende keer gehouden en blijkt nog altijd een enorme trekker te zijn. De markt werd destijds op initiatief van onder meer de VVV en KMTP opgezet omdat veel consumenten de bollen graag rechtstreeks van de vakman betrekken. Vandaag is de bloembollen markt nog geopend tot 17.00 uur. Overigens wordt op een steenworp afstand van deze markt nog een groot evene ment gehouden. In de hallen van de veiling Hobaho wordt vandaag namelijk tot vijf uur de jaarlijkse rommelmarkt gehouden. Ook deze markt is buitengewoon populair. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Jeugdtheater in bibliotheek LEIDEN De bibliotheek neemt morgen ook deel aan de boekenzondag. Tijdens de ge bruikelijke zondagopenstelling is er een jeugdtheatervoorstel ling 'Zachtjes murmelt het pa pier'. De voorstelling is voor kinderen van acht tot veertien jaar en begint om 14.00 uur. Toegang gratis. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Fokker verlaat Valkenburg KATWIJK Vliegtuigfabri- kant Fokker verlaat nog voor het eind van dit jaar, mogelijk al volgende maand, marine vliegkamp Valkenburg. Het bedrijf heeft er ruim anderhalf jaar lang gebruik gemaakt van één vliegtuighangaar. De afde ling die op Valkenburg gehuis vest is werkt voordurend aan drie of vier prototypes (test vliegtuigen) van de Fokker 50 en Fokker 100. Er worden in de marinehangaar nieuwe door Fokker ontwikkelde sy stemen in de vliegtuigen ge monteerd. De verhuizing terug naar Schiphol-Oost is mogelijk nu daar onlangs een nieuwe vliegtuighal gereed is geko men. De activiteiten van Fok ker op het vliegkamp startten in maart vorig jaar, nadat het bedrijf een contract voor twee jaar had afgesloten met het ministerie van defensie. Er zijn circa 60 personeelsleden van Fokker werkzaam. De vrees dat de activiteiten van Fokker een grote toename van de geluidoverlast zouden veroorzaken is niet uitgeko men. Er werden maar weinig vluchten vanaf Valkenburg gemaakt, omdat de vliegtuigen voor hun proefvluchten tijde lijk naar anderë vliegvelden verhuisden. Volgens de mari- neluchtvaardienst zijn er tij dens het verblijf van Fokker geen klachten over herrie bin nengekomen. ADVERTENTIE OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat. gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MUI verple 6' iank te Amsterdam te heden bij de heropen- ihandeling van de straf- l tegen den werkloozen louder W.F.A., verdacht vernieling- van het lerij van Rembrandt „de omische Les" gepleegd i Februari van dit jaar, 1 jaar gevangenis- bericht uit Rio de Ja- jneldt: De plechtige tiling van het gewelai- tanabeeld an Christus "ynptor, dat gistermorgen 16 tegenwoordigheid van n dan vijftig bisschoppen tpinderden andere geeste- uit alle deelen van Amerika werd inge- was een grootsche ma- atie van godsvrucht. Getulio Vargas, de pre- de leden der voor- regeering en een ge- je menigte woonden de □tigheid bij. Zooals wij )i hebben gemeld, stelt vieeld, dat dertig meter is en ontworpen werd H.de Silva Costa, Chris- met de armen wijd itrekt. Het staat op den •an de Corcovado, welke gieter boven de baai van Janeiro oprijst", uit Parijs wordt be is een nieuw en eigen- record gemaakt bij het teken van het Kanaal. 21-jarige Franschman nl. het Kanaal gepas- logoor i 19. seerd, staande op een vlot dat door een sleepboot ge trokken werd. De tocht werd - binnen 7 uur volbracht. Daar de Franschman slechts met een badcostuum was gekleed, was hij bij zijn aankomst aan de Engelsche kust half be vroren". „Het bierverbruik in Duitschland is van April 1930 tot 31 Maart 1931 volgens de statistiek met een zesde ge daald. Het verbruik per hoofd bedroeg in dit tijdvak 75 liter per jaar, wat 1/3 min der is dan voor den oorlog". „Aan de telefoon" „Hal lo!...rrrt. „Hallo, hallo, met Henk, ben jij het Wim?" „He lemaal". „Zeg Wim, heb jij al iets gehoord van de feestvie ring van „Leiden's" tienjarig bestaan in roomsch ver band?" „Je bedoelt de voet balvereniging „Leiden" hè? Natuurlijk heb ik daar al van gehoord. De geheele stad spreekt er over. De inzet Alg.H.Communie, daarna ontbijt, een receptie en een avondfeest, het wordt „first class". „Hou je Engelsch nu maar voor je, ik wil je alleen maar vragen voor toegangs bewijzen te zorgen. Bij het bestuur en de leden bekom je ze ad zestig cent plus belas ting". „Dik in orde, Henk. Joop gaat natuurlijk ook mee en Dick ook met zijn meisje". „Zeg Wim, als je vandaag nog bij Richard in den win kel komt, koop dan een of twee prijzen voor de Japie Rikketik. Het Lustrum Co mité zal ze dankbaar aanne men. En nu tot kijk. Hallo hoor...! „Tabé Wim... tot mor genavond". „Volgens een bericht uit Rome zijn dezer dagen de heer en mevrouw Matricardi uit Sicilië in het klooster ge treden. De man is novice ge worden bij de Franciscanen in Assisië, terwijl de vrouw den sluier aangenomen heeft bij de Clarissen". Is de krant me daar zestig jaar geleden begonnen met het plaatsen van een nieuw feuilleton„Het geheim van den Zwarten Boeddha" hartstikke spannend beloofde het te worden. Staat er de volgende dag een kadertje: „Wij zijn gisteren begonnen met een feuilleton, die zooals nu is gebleken de bewerker ook reeds elders had geplaatst. Wij waren daarvan niet -in kennis ge steld, en hebben nu de plaat sing onmiddellijk gestaakt. In ons volgend nummer plaat sen wij een voor ons blad be werkt nieuw feuilleton". „Ingediend is een ontwerp van wet tot verklaring van het algemeen nut der ont eigening ten behoeve van de verbouwing van den stoomt ramweg van Haarlem naar Leiden tot een electrischen tramweg, zoodat na het ge reedkomen hiervan alle door die maatschappij geëxploi teerde tramwegen door mid del van electriciteit zullen worden voortbewogen". De koningin begon er een potje van te maken: voor de zoveelste keer passeerden zij en haar dochter Juliana de gemeente Alphen a.d.Rijn, en de brug was weer open. „Gis terenmiddag omstreeks half zes passeerden H.M.de Ko ningin en Prinses Juliana per Thomas Alva Edison: ruim 1000 i auto ons dorp. Voor de geo pende Gouwsluische brug moest de koninklijke auto stoppen. Het publiek maakte hiervan gebruik om H.M. toe te juichen, hetwelk zij met een minzame buiging be antwoordde". Uit Zoeterwoude: „Donder dagmiddag bemerkte de tuin der O. op het Watertje alhier, dat in een poldersloot achter zijne woning een blauwe rei ger verward was geraakt in een net. Hij besloot het dier los te maken en pakte het met zijn handen beet, waarop de reiger zich omkeerde en den heer O. in een zijner oogen pikte, zoodat dit naar buiten kwam te puilen. Naar wij thans vernemen zal O. het licht in zijn oog moeten missen". In dezelfde gemeente was een begeerd baantje vrijgeko men: „Voor de vacante be trekking van concierge heb ben zich niet minder dan 178 gegadigden aangemeld". Een advertentie om bij na te denken: „Drie en een klein tje. Engelenbrug, Lisse. Beste hooge met hoefijzers vetleer- en werkschoenen ƒ4,50 en hooger. Handel in gramo- foons, veeren en naalden. Wij ruilen platen en ruimen wat platen op voor 10 ct. In- en verkoop van pathéfoons. Speelkaarten 10 ct.". „Na een wekenlange strijd tegen den dood is Zondag ochtend 18 October de genia le uitvinder Thomas Alva Edison in den ouderdom van 84 jaar overleden. Edison heeft zijn laatste levensdagen doorgebracht in zijn eenvou dig landhuis te West-Orange in den staat New Jersey, waar zich ook zijn laborato rium bevond. Zelfs scheen het, of de uitvinder nog de kracht zou vinden aan zijn laatste experiment te wer ken, nl. de vervaardiging van synthetische rubber, waar voor hij tot het laatste oogen- blik groote belangstelling koesterde. Edison is niet zoo rijk gestor ven als velen gelooven. Zijn nalatenschap wordt geschat op een millioen dollar. Hij bezat twee groote landgoede ren, een in New Jersey en een ander in Florida, waar hij de winter doorbracht. In 1879 vervaardigde Edison de eerste bruikbare gloeilamp. Een andere bekende uitvin ding van den genialen practi- schen natuurkundige was de gramofoon, waarvan het principe in 1876 het eerste le venslicht aanschouwde. Edi son heeft meer dan 1000 uit vindingen van beteekenis op zijn geweten". ALKEMADE Burge meester A.H. Meerburg van Alkemade sloeg giste ren de eerste paal voor een serie van 34 woningen op het land van Gulde mond naast de landijsbaan in Oude Wetering. Om streeks honderd toekom stige bewoners keken be langstellend toe. De 31 premiekoopwoningen en 3 vrije sectorwoningen wor den over krap een jaar op geleverd. Tijdens een feestelijke bij eenkomst na afloop in res taurant De Fransche Brug in Roelofarendsveen liet direc teur Lammertink van het aannemingsbedrijf Heem- bouw zich ontvallen dat de toekomstige bewoners het goed getroffen hebben met hun huizen. ,,U krijgt name lijk een aardige woning voor een aardige prijs en dat valt tegenwoordig niet mee. Lan delijke overheden beperken de woningbouw momenteel. Vooral in het Groene Hart mag in de komende jaren nauwelijks meer worden ge bouwd. De huizenmarkt trekt aan. Kortom, U doet een goede investering. Tien tallen kandidaat-kopers moesten worden teleurge steld omdat er niet meer dan 34 huizen mochten worden gebouwd. U heeft dus wel degelijk een lot uit de lote rij", aldus de Heembouw-di- recteur. Burgemeester Meerburg be vestigde dat hij na de wo ningtoewijzing aan vele te- leurgestelden op zijn spreek uur de gang van zaken heeft moeten uitleggen. Voorlopig zullen er geen projecten van die omvang meer worden uitgevoerd. „Alkemade mag van het provinciebestuur niet meer groeien. Een even tuele groei van het aantal in woners zal in de toekomst niet meer in Alkemade kun nen worden gehuisvest. Een deel moet zelfs de provincie uit", legde Meerburg uit. Hij benadrukte dat het gemeen tebestuur zich met hand en tand verdedigt tegen dit pro vinciale beleid. Eén van de aantrekkelijke gevolgen van het provinciale beleid is ove rigens dat de landijsbaan de eerstkomende jaren nog niet hoeft te worden bebouwd met huizen. „Dit betekent dat U voorlopig nog heel wat jaren van een onbeperkt uit zicht kunt genieten", aldus de burgemeester.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11