egio dringend verlegen lm ruimte voor bedrijven ïMagnif iosi is nog steeds een snelle tent" Katwijk ziet voorlopig af van aanleg rotonde LEIDEN OMGEVING 13 Grote chaos in Strontrace door defecte brug en storm v4?;'' Programma Katwijk gebruikt gifspuit minder dM<Sowuvnt DONDERDAG 17 OKTOBER 1991 aarde .jmeert buren ige va T klopsignaal PEN 14.15, (12); (al ia turtli] holel lamfel JBURG Een bejaar- iuw uit Rijnsburg heeft niddag bij een val van p in haar woonhuis aan kanaalstraat een rugge- gebroken. De vrouw, ider aan de trap lag, "et in staat zelf een te bellen. Door klop- slaagde ze er na een ir in een buurvrouw te •ren. Deze belde de po- e er voor zorgde dat de naar het AZL werd ibracht. i en WARMOND Het defect aan de brug bij Nieuwe Wetering en de opsteken de storm hebben een cha os veroorzaakt bij de Strontrace van Workum naar Warmond. De brug, die tijdelijk niet meer kon worden geopend na te zijn beschadigd door een land bouwvoertuig hield een gedeelte van de snelste schippers enige tijd op. Vervolgens konden de skütsjes door de storm het IJsselmeer niet meer oversteken, terwijl de schepen op de heenweg door windstilte niet vooruit te branden waren. En zo kon het gebeuren dat voor het eerst de zware, langzamere tjalken ze gevierend terugkeerden in Workum, omdat zij wel de rui ge oversteek over de woelige baren konden maken. Hein van Grevenbroek was met zijn Vlieter de winnaar in Workum, gevolgd door Peter Glas in de Voorwaarts en Henk Oosterhoff met de Goe de Verwachting. Overigens wist Eric Ryksen met zijn skütsje Hollandse Nieuwe (lichte klasse) wel Workum te halen, maar hij is nooit in Warmond gearriveerd. Hij keerde voortijdig terug van wege de problemen bij de brug en de vraag is nu of hij geklas seerd kan worden. De overige schepen liggen overal ver spreid, in Lelystad, Amster dam en zelfs Enkhuizen. En kele schippers hebben de strijd vanwege de storm moeten sta ken. De schade aan de brug in Nieuwe Wetering bleek uitein delijk mee te vallen. Daardoor konden vrijwel alle deelne mers aan de Strontrace toch nog het keerpunt Warmond bereiken. Twee schepen wa ren, op advies van de wed strijdleiding, al op de weg te rug voordat bekend was dat de brug weer werkte. Zij stellen de organisatie voor het pro bleem hoe het verkorte traject in tijd verrekend moet wor den. Schipper Rob de Gooijer, die als eerste aankwam op het keerpunt Warmond met zijn skütsje Lutgerdina Smeltekop was normaal gesproken als eerste teruggekeerd in Wor kum, maar de storm gooide dus roet in het eten. Alleen de Lytse Sipke van schipper Frits de Vries kon enigszins bij hem in de buurt blijven. Na Rob de Gooijer kreeg ook schipper Peter Glas van de tjalk Voorwaarts een fles Kaagwater uit handen van burgemeester G.W. van der Wel, omdat hij als eerste in de zware klasse Warmond be reikte. Vorig jaar was het schip winnaar van die klasse. Voor de helft van de „zware jongens" bleek het keerpunt een voorlopig eindpunt. Het windstille weer had zijn tol ge ëist van de bemanning. Bo men, jagen en roeien met een schip van meer dan 40 ton gaat niemand in de kouwe kleren zitten. Vier boten kwa men op de motor aan en staak ten de strijd. Ondanks alle pe rikelen, bereikten twintig vaartuigen Warmond. Als laatste kwam De Lege Walden zich bij de theekoepel melden. Bejaarde gewond bij aanrijding HILLEGOM Een 85-jarige Hillegommer werd gistermid dag in zijn woonplaats van zijn fiets gereden door een 80-jari- ge Zwaanshoeker. Het ongeluk gebeurde op de Weerestein- straat ter hoogte van de afslag naar de Prinses Irenelaan. De Hillegommer was bezig daar over te steken toen hij ge schept werd. Hij brak daarbij vermoedelijk een been en werd voor behandeling over gebracht naar het Spaarnezie- kenhuis. In verband met de leeftijd van de automobilist stelt de Hillegomse politie een onderzoek in naar de toe dracht van het ongeval. ^RLEGORGAAN WIL JAARLIJKSE BEHOEFTEPEILING 1 (Spul KOLDENHOF - In de Rijn- Duin- en Bollen- i en de regio rondom bestaat een jaar- 530637'); behoefte aan nieuwe i8.45jfsterreinen van 15 'cineaI hectare. Er is vooral bs (i6)»fte aan ruimte voor -E i (£ie bedrijven en voor "mMETiiihinderlijke onder- mopoü ter (al)7 in 5; ThJe no in een gisteren uitge- nota van het Regio- 18.451 Economisch Overleg jen Bollenstreek (REO), 2 f m waarbinnen ver- i8.4^00r(hgers van de drie reak (12; geregeld met elkaar 4: jedachten wisselen. De 5'7 i^Bedrijfsterreinprogram- ?9 3d 'n *hjn" en Bollen- Ju is een vervolg op twee etro8pece studies van de behoef- d Kindei te aan bedrijfslokaties. Daarin werd al geconstateerd dat behalve bedrijven uit de regio zelf, ook ondernemers uit aangrenzende gebieden de regio als een interessante po tentiële vestigingsplaats zien. De getoonde interesse komt zowel uit noordelijke richting (Schiphol), als uit het zuiden (Transport-en distributiebe drijven rond Rotterdam en Den Haag). In de nota wordt echter gecon stateerd dat de behoefte van bedrijven uit de regio zelf der mate groot is, dat het al een hele toer zal zijn om daarin te kunnen voorzien. Laat staan dat er veel ruimte zal zijn voor bedrijven van buiten de regio. Met name de Leidse Agglome ratie en de Duin- en Bollen streek zitten tjokvol. In de Rijnstreek zijn misschien nog wel mogelijkheden. Inventarisatie In de nota wordt ervoor ge pleit een jaarlijkse inventarisa tie te houden van de behoefte aan grond voor bedrijven. Een werkgroep van het REO zou zich daarmee bezig moeten houden en al in het voorjaar van 1992 met een eerste rap portage moeten komen. Vooralsnog gaat men uit van de stand van zaken van dit moment. De ontwikkeling van nieuwe bedrijfslokaties in de Duin- en Bollenstreek - al in de recent uitgebrachte Struc tuurschets Duin- en Bollen streek in kaart gebracht - zal zich voorlopig vooral af moeten spelen ten zuiden van Sassenheim en in het gebied tussen Hillegom en Lisse. De Leidse Agglomeratie heeft vooral behoefte aan ruimte voor milieuhinderlijke bedrij ven. De oplossing zou volgens het REO gezocht moeten wor den in het bedrijventerrein Groenendijk nabij Hazerswou- de. Nadere studie zou vervol gens andere suggesties op moeten leveren. Hoogwaardi ge bedrijvigheid zou terecht kunnen op de lokatie Rhijn- front bij Oegstgeest. Rijnstreek De Rijnstreek heeft volgens het REO vooral ruimte nodig voor de transport- en distribu tiesector. Op de korte termijn zouden dergelijke bedrijven terecht moeten kunnen in Al phen aan den Rijn. Op de mid dellange termijn zou ook de gemeente Rijneveld een op- vangtaak kunnen vervullen. De lokatie Veenderveld - het land van Bontje - bij Alkema de zou ook een geschikte nieu we bedrijfslokatie kunnen zijn, aldus de nota. Alleen zal dan wel duidelijk moeten worden of het terrein al dan niet ge bruikt zal gaan worden voor slibstort. In afwachting van die - provinciale - beslissing zou echter verder gezocht moeten worden naar andere geschikte bedrijfslokaties. Strijd om Gouden Gard Zestien banketbakkers uit het hele land deden gisteren in de Katholieke Technische School (KTS) in Voorhout mee aan de wedstrijd om de Gouden Gard. De felbegeerde trofee werd ge wonnen door Paul Veldt uit Haarlem, die met zijn assortiment gebak, met als thema Pinokkio, de meeste punten scoorde. De Zilveren Gard werd gewonnen door Anita de Haan uit Zeven huizen en de Bronzen Gard werd aan Marco Ko renhof uit Leiden toegekend. De wedstrijd werd, in verband met het 100-jarig bestaan van de Aloysiusstichting, waaronder de KTS ressor teert, dit jaar in Voorhout gehouden. Directeur Th.A.M. Blokland reikte de prijzen uit. Eveneens werd gisteren gestreden om de Geert Griever- beker, een hoge landelijke onderscheiding voor de beste banketbakker. Hierbij won R.L.C. Braat uit Amstelveen de eerste prijs. M.R. van Buiten uit Den Haag werd tweede en C. Draais- ma uit Hillegom mocht de derde prijs in ont vangst nemen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE 45 Mil 'MGERENCENTRUM LISSE UIT DE AS HERREZEN essenhuij fdeling dag 13. Elisabetl. lormalige jongerencentrum Magnifiosi brandde in het laat- Dienst ijWeekeinde van 1989 volledig af. odenburg B F0T0. W|M VAN N0ORT 5 KOLDENHOF ;hermin Hulpverlff (dit laatst- „MagmflOSl kenhuÏI verslavend. Het toestand van fy- uurgeestelijk en sociaal r''tot'n?9.f* veroorzaken". Het pemgsnummer van de Ruishornlaan volledig af. Aanvankelijke geruchten dat omwonenden die eerder klachten hadden geuit over het centrum de hand zouden hebben gehad bleken al snel onjuist. „De echte oorzaak de brand is nooit helemaal bo ven water gekomen. De brandweer houdt het erop dat brandende peuk of een ot 11.00^ Magazine maakt deffect aan de barapparatuur uur. voijBn geheim van. Na de boosdoener is geweest" jen bezo^oor brand gedwon- wijst Möhlen verdere specula- Sioeitfwezigheid van t Eiizab is het Lissese jonge- ^"i g 3q^'ntriim weer terug >k 11.15-feggeweest. „We wil- 930 u5'1ten z*en dat we n°g en voor een snelle tent i5.oo-ijvat bestuurslid Hen- de plannen vande nabije toekomst ties van de hand. Een goede relatie met. de om wonenden is niettemin van es sentieel belang voor een jonge rencentrum als Magnifiosi, er kent Möhlen. De problemen die het gloednieuwe Hillegom se jongerencentrum Solution momenteel heeft met klagende omwonenden zijn er een her nieuwd voorbeeld van. Bij het ontwerp en de bouw van M; Henry Möhlen (rechts) en Coen Brandhorst voor het nieuwe Magnifiosi: „Er wordt gezegd: Magnifiosi is in de brand uit de brand. Zo denken wij er dus absoluut niet over. We zijn door die ellende wel ruim twee jaar uit de running geweest" FOTO: HENK VAN DEN ENDE in het Sltste juli-weekeinde van nifiosi is de buurt daarom ook bij Magnifiosi-be- voortdurend betrokken. Be- 11 °kii^ Henry Möhlen en halve geluidswerende maatre- SlinJBrandhorst, secretaris gelen is ook besloten de zaal- o. 14.00-1 activiteiten commissie en oefenruimten niet aan de 16.45-it jongerencentrum, nog kant van de overburen aan de 10 00_1[met zwarte letters in Meeuwenlaan te bouwen maar i A C enLgugen gegrift. In dat tegenover het bedrijfsterrein istijden" «lte weekeinde brandde aan de Grevelingstraat. Voor aiietigerenonderkomen aan De gemeente gaf van meet af sn) zijn da elijks 14.1 e:ToaoBjtSSter aling: voor aan de voorkeur aan een ste nen gebouw. Niet alleen om geluidsoverlast tegen te gaan, maar ook om de brandbaar heid van het gebouw te ver minderen. Tenslotte werd in 1979 ook het gebouw van Qbus al eens in de as gelegd. Die keuze voor steen hield wel in dat het verzekeringsgeld nieuwbouw niet zou dekken en de gemeente dus zelf het benodigde bedrag - uiteinde lijk 1,3 miljoen gulden - op ta fel diende te leggen. Möhlen en Brandhorst zijn zonder re serves vol lof over die bereid willigheid van het gemeente bestuur. „De toen verantwoor delijke wethouder Meulemans sprak zich al een paar dagen na de brand namens het colle ge uit voor het behoud van een centrum als Magnifiosi. Op die toezegging, die voor ons toen heel veel betekende, is ze nooit teruggekomen. Dat mag best eens gezegd worden", spreekt Möhlen zijn waarde ring uit voor de liberale be windsvrouw. Het resultaat mag er wezen. Architect Jim Klinkhamer, gespecialiseerd in het ontwer pen van jongerencentra, heeft op het eerste gezicht niets aan het toeval overgelaten. Onder een frambozenrood plafond en tussen de diamantblauwe bin ten en verkeersgroene ramen - zoals Möhlen het gebruikte kleurenspectrum trots en zon der te haperen benoemt - is er volop ruimte gecreëerd voor activiteiten. Zo is er een werkkamer, ruim te voor de zeefdruk inclusief een doka, een oefenruimte en een schitterende zaal met alle benodigde apparatuur. Daar naast is er kantoor- en verga derruimte voor vrijwilligers en de beroepskracht („We ho pen binnenkort via de Stich ting Werkkring een tweede beroepskracht - een beheerder - te kunnen krijgen") en een ultramoderne bar. Deze en de ontmoetingsruimte er omheen vormen het hart van het ge bouw. „De installateurs heb ben gezegd dat het de mooiste bar is die zij in Nederland heb ben geplaatst", aldus Möhlen. Een deel van de bar is ver- feestweek De officiële opening van Mag- niofiosi zal vrijdagmiddag om vier uur plaats vinden. Wethouder Th. Meijer, die het jongerenwerk in zijn porte feuille heeft, is uitgenodigd de openingshandeling te verrich ten. Zaterdag wordt met een Open Huis, dat om één uur be gint, het startsignaal gegeven voor een feestweek. 's Avonds wordt er vanaf negen uur een swingavond gehouden. Zon dagmiddag, vanaf drie uur, is het tijd voor een sessie, waar aan bekende en minder be kende muzikanten mee zullen doen. Maandag is er een pop video-avond vanaf acht uur. Dinsdag wordt er vanaf zeven uur 's avonds gezaalvoetbald. Woensdagavond is er een in formatie-avond over het ge bruik van de oefenruimte. Geïnteresseerden zijn om acht uur welkom. Donderdag avond is het om half negen filmavond met de film In bed with Madonna. Vrijdag wordt na het eetcafe, om vijf uur, de nieuwe zaal ingewijd met een optreden van drie bands. Van af negen uur treden achter- eeenvolgens Beatcream, Sil- verfish en Gotcha voor het voetlicht. laagd ten behoeve van rol stoelgebruikers. Ook de aan wezigheid van een invaliden toilet wijst op een rolstoel- vriendelijk ontwerp van het nieuwe Magnifiosi. Möhlen: „Er worden momenteel door gehandicaptenorganisaties stic kers uitgedeeld aan publieke gebouwen die voldoende toe gankelijk zijn voor rolstoelge bruikers. De aannemer heeft al opgemerkt dat ze ons wel een gouden sticker mogen toe kennen". Alles overziende lijkt Magni fiosi per saldo niet slechter ge worden Van de brand. Brand horst en Möhlen wijzen die suggestie' echter resoluut van de hand. „Er wordt gezegd Magnifiosi is in de brand uit de brand. Daar zijn wij het dus absoluut niet mee eens. We zijn door die ellende wel ruim twee jaar uit de running ge- VERKEERSPLEIN IS TE DUUR doorlope liervoor in. Kindi kleuters 00, babi en: voor ideren 1 :hept »r eigen iing WIJKERHOUT -jarige Noordwijker- kïnderefl werd gistermiddag in 1de en nejjoonplaats geschept door van een 45-jarige inoot. De vrouw, die richting van De Zilk fietste aan de linker- de Herenweg toen ze 0-20.30 ujng over stak naar haar 0 u. aile|)e achter haar aan rij- TRATIE Haut0 kon haar daarop jg Vr ontwijken. Met heu- I in| werd ze overgebracht r 4t AZL. 0-19.30. e: 14.15- Inoordzii KATWIJK Bijna alle Katwijkse raadsfracties vinden dat de aanleg van een mini-rotonde op de kruising van de Ambacht- sweg met de Zeilmaker straat te duur is. Ze willen bovendien eerst weten of de rotonde op de Zeeweg goed functioneert. „Alsof je een emmer leeg gooit". Met deze woorden gaf wethouder J. van der Plas gis teravond tijdens een commis sievergadering goed aan wat het probleem is met de plan nen voor weer een mini- rotonde in Katwijk. De recon structie van de kruising moet ruim acht ton kosten. De raadsfracties vinden dat de bij drage van de provincie van een halve ton veel te klein is. Raadslid P. Rietveld (SGP/GPV) noemde de kosten „te gek om los te lopen". Verbetering van het kruispunt is nodig, omdat het verkeer door de groei van Katwijk en industrieterrein 't Heen sterk is toegenomen. De kruising Ambachtsweg-Zeilmakerstraat is het gevaarlijkste verkeer spunt van de gemeente. Tus sen 1988 en 1991 waren er zes ongevallen met gewonden. Verschillende fracties spraken gisteravond hun twijfels uit over het succes van de vorige maand geopende mini-rotonde op de kruising van de Zeeweg met de Meeuwenlaan. T. Jans- sens (Groen Links): „Lange vrachtwagens hebben moeite met het nemen van de rotonde op de Zeeweg. Op de Am- bachtsweg is het vrachtver keer nog veel drukker". Ge meente-ambtenaar Slootweg ontkende echter dat er proble men zijn. Toch vroegen de partijen het college eerst on derzoek te doen naar het func tioneren van de nieuwste rotonde. De wethouder zei dit Veel raadsleden zeiden het niet juist te vinden dat de fiet sers in het plan geen voorrang meer zullen heboen. De frac ties van Groen Links, PvdA, VVD willen dat de voorrangs situatie gehandhaafd blijft. T. van der Plas (CDA) operde nog het plan om in plaats van een dure rotonde, eenrich tingsverkeer in te voeren. Hij meent, net als E.J. Bergman (RPF) dat dit het proberen ze ker waard is. Volgens Sloot weg is deze mogelijk echter al eens bekeken en biedt hij geen Het verleggen van het fietspad langs net industrieterrein rich ting Noordwijk werd door sommige fracties als nutteloos beschouwd. De werkzaamhe den zijn geraamd op 40.000 gulden en houden in dat het fietspad dichter langs de pro vinciale weg SI komt te lig gen. T. van der Plas (CDA) zei dat het geld beter kan worden besteed om ergens anders de verkeersveiligheid te vergro ten. Ook van D. van der Plas (SGP/GPV) mag het rustig blijven liggen. Het grootste voordeel van het verleggen van het pad is, dat er een strook bedrijfsgrond vrij komt. Wethouder J. van der Plas be sloot het voorstel een maand te laten rusten toen bleek dat bijna alle fracties de kwestie nog eens binnen de eigen gele deren willen bespreken. KATWIJK Het ge bruik van bestrijdings middelen bij het onder houden van plantsoenen neemt in Katwijk snel af. Toch zal de gemeente het gebruik ervan niet hele maal uitbannen. Dat staat in de pas verschenen Groennota van de afdeling Gemeentewerken. Dit jaar zal de gemeente nog maar de helft aan chemische bestrijdings middelen gebruiken als vorig jaar. Daarmee loopt Katwijk vooruit op het rijksbeleid dat er op is gericht het gebruik van gif voor 1995 met 40 pro cent te verminderen. De opstellers van de nota schrijven dat het beheren van het openbaar groen niet zo maar kan veranderen. Het on derhouden van plantsoenen op een natuurlijker manier ver eist ervaring en kennis. Ook zal de beplanting er anders gaan uitzien: ruiger en minder netjes. De opstellers verwach ten dat een groot deel van de bevolking de verandering niet zal accepteren en dat daarom een grote voorlichtingscam pagne nodig zal zijn. Het gebruik van 'gewasbe schermingsmiddelen' zal niet helemaal kunnen stoppen, om dat sommige beplantingen, zo als rozenperken, niet goed op een natuurlijke manier onder houden kunnen worden. Daar komt bij dat de traditionele manier van onderhoud, dus machinaal of met de hand, een flinke verhoging van de kos ten zal veroorzaken. Branders De groennota van Gemeente werken kwam gisteravond aan de orde in een vergadering van de commissie voor Vrom. De fracties van Groen Links en PvdA drongen aan op een totaal afschaffen van chemi sche middelen. R. Haasnoot (PvdA): „Er wordt in Katwijk nog zo'n 170 kilo gif gebruikt. Dat is schadelijk voor het grondwater en indirect ook voor het drinkwater". Jans- sens stelde voor geen gif, maar branders te gebruiken bij het onderhoud. Hij verweet de rechtse fracties dat ze geen be leid hebben op dit gebied. Wethouder J. van der Plas sloot het afschaffen van gif uit. „Het terugdringen van gif gebeurt nu daadwerkelijk, maar de tijd is nog niet rijp om over te stappen op groenon derhoud zonder gif. We zijn op de goede weg, maar geef ons nog wat extra tijd". Autodieven actief in Oegstgeest OEGSTGEEST Autodieven sloegen gisternacht tot twee maal toe hun slag in Oegst geest. Ze hadden het in beide gevallen gemunt op een Volkswagen Passat stationwa gen. De auto's, met een nieuw- waarde van ongeveer veertig mille, stonden geparkeerd in de Duivenvoordestraat en aan het Willem Kloospad. Inbrekers richten forse schade aan OEGSTGEEST In een wo ning aan de Vincent van Goghlaan in Oegstgeest is gis teren .ingebroken. De dieven wisten de woning op klaar lichte dag met behulp van een koevoet via de achterdeur bin nen te komen. Ze gingen er vandoor met een kleurentele visie, stereoapparatuur, een antiek horloge en een aantal cd's. Ook een appartement aan de Rhijngeesterweg kreeg on genood bezoek. De inbrekers sloegen hier een thermopane- ruit aan diggelen om binnen te komen. Ze verlieten het pand met medeneming van een cd- speler, videoapparatuur en een dertigtal cd's.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13