Hof VS nog conservatiever Britse Gemenebest wil meer dan een praatclub zijn Nederlandse wintersporters honkvast HUIS ■RAADk CeidócGomn/nt BUITENLAND CONSUMENTENINFORMATIE I Totempaal Wenskaarte Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! WOENSDAG 16 OKTOBER 19 JOHANNESBURG Men senrechten en democratie staan vandaag hoog op de agenda van de Gemenebest- conferentie in Zimbabwe, die verder vooral wordt gedomi neerd door de ontwikkelingen in Zuid-Afrika. Naar verwach ting zullen de leiders van de vijftig voormalige Britse kolo niën enkele sancties opheffen om zo een behoedzaam eind te maken aan een langdurige en pijnlijke isolatie. Ook wil het Gemenebest een bemiddelen- Zuid-Afrika heeft dramatische veranderingen ondergaan sinds de laatste bijeenkomst van de Gemenebest-landen, twee jaar geleden. De meest opvallende gebeurtenis was de vrijlating van ANC-leider Nel son Mandela, die deze week als waarnemer aanwezig zal zijn bij de conferentie. Mande- la's aanwezigheid is voor de Engelse premier John Major een krachtig argument om de afschaffing van alle sancties tegen Zuidafrika te bepleiten: „Er is voldoende veranderd om nu de noodzakelijke econo mische steun te geven", meent Engeland wil afschaffing van alle handels- en investerings beperkingen, maar zal daar voor weinig steun krijgen. Een speciale Gemenebest-commis sie zal tijdens de conferentie suggereren de economische sancties te handhaven, tot er vrije verkiezingen zijn gehou den in Zuidafrika. Dat verschil van mening tus sen Engeland en de overige leiders is tekenend voor de ge schiedenis van de tweejaarlijk se Gemenebest-conferenties. Oud-premier Margaret That cher zocht steeds opnieuw har de confrontaties met vooral de zwarte leiders in haar vergeef se poging om het apartheidsre gime uit zijn isolement te ha len. John Major zal zo'n botsing proberen te vermijden. Zolang er deze week maar geen plan nen op tafel komen om nieu we sancties in te voeren. Major realiseert zich dat de boycot tegen Zuid-Afrika toch al be gint te verbrokkelen en in lijn met die ontwikkeling zullen de vijftig leiders vermoedelijk besluiten de sportboycot af te schaffen, evenals nog aanwezi ge restricties voor toerisme en vluchtverkeer. Gemenebest-secretaris-gene raal Emeka Anyauko zette dit weekeinde de verzoenende toon door te suggereren, dat de organisatie zelfs een bemidde lende rol zou kunnen spelen: „Wij wachten op een signaal van de politieke organisaties in Zuid-Afrika". De conferentie deze week in Harare, de hoofdstad van Zim babwe, is waarschijnlijk de laatste waarbij Zuid-Afrika af wezig zal zijn, meer dan dertig jaar nadat het land zich terug trok uit het Britse Gemene best. De tijden zijn veranderd. Het is zelfs niet uitgesloten dat tijdens deze conferentie een delegatie van de Zuidafrikaan- se regering wordt uitgenodigd om evenals Nelson Mandela de vergaderingen bij te wonen. „We zullen al het mogelijke doen om het proces in Zuid- Afrika te bespoedigen", aldus Anyauko. Naast Zuid-Afrika zullen ook andere onderwerpen ter spra ke komen, zoals de schulden problematiek van sommige landen, de toekomst van de Gemenebest-organisatie en het belang van democratie. Een aantal westerse leiders wil een plan indienen waarbij steun wordt gegeven aan Gemene best-landen die democratisch willen worden. Zij krijgen ad vies en er worden waarnemers beschikbaar gesteld om toe te zien op vrije verkiezingen. Een nuttig idee, want door de hardnekkige aandacht voor de Zuidafrikaanse problematiek is kritiek op andere Afrikaan se dictatoriale regimes de afge lopen jaren uitgebleven. De Kenyaanse president Da niel Arap Moi zal nu deze week moeten luisteren naar pleidooien voor mensenrech ten die hij in eigen land nooit zou tolereren. In gastland Zimbabwe zelf heeft president Mugabe nog maar zeer recent, na felle kritiek, de plannen la ten vallen om een een regime in te voeren. Gez lijke strijd voor democrj mensenrechten zou ee langrijk argument kunni voor het voortbestaan Gemenebest. De conferei zijn buurland Zambia ii leidde ertoe dat de Ge best-landen druk gingen fenen op de blanke regei Rhodesië. De onderhal gen die volgden, resulte in de verkiezing van tot president van het voormalige Rhodesi middeling in Zuid-Afril^"" het Gemenebest weer k uittillen boven het nivea een vrijblijvende praatcl ice-orgc „23 S miljoe 3 berd. ceting- ederlai al arbt schip met 2 >ft ern ngen (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De po litieke richting van opper rechters is in de Verenig de Staten relevant, omdat het Hooggerechtshof poli tiek zo machtig is. Die macht volgt uit het feit dat het Hof als eerste taak heeft om lagere wetten, burgerlijke geschillen en conflicten tussen overheid en ingezetenen te toetsen aan wat de Amerikaanse grondwet zegt en vooral: zou kunnen bedoelen te zeggen. De grondwet laat ruimte voor interpretatie, om dat ze extreem bondig is. De hele 'constitution', inclusief la tere 'amendments', beslaat niet meer dan 9 gedrukte boekpa- gina's. In de huidige eeuw zijn er alleen nog maar een paar amendementen betreffende de staatsinrichting aangebracht (bijvoorbeeld het artikel dat zegt dat een president maxi maal twee termijnen van vier jaar mag dienen) plus een grondwettelijke alcoholische drooglegging (1920) die door een dorstig Congres in 1933 weer werd ingetrokken. In de Amerikaanse politieke traditie heeft de grondwet zo wat de heiligheid van vlag en volkslied, waaraan niet gauw getornd wordt. Het is haast on mogelijk om ter beslechting van enig modern maatschap pelijk dispuut een noodzakelij ke tweederde meerderheid te vinden in het Congres om de eerbiedwaardige grondwet te wijzigen. Gevolg is dat ieder een bijna elke regeling kan aanvechten wegens beweerde ongrondwettelijkheid (strijdig heid met de bedoeling van de grondwetschrijvers, Amerika's 'founding fathers') en dat het Hooggerechtshof daarover uit eindelijk beslist Eigen kracht Die beslissingen zijn veelal het saldo van de particuliere op vattingen van de negen opper rechters, die voor het leven benoemd worden door de pre sident, maar moeten worden 'geconfirmeerd' door de Se naat. Omdat er na de Tweede Wereldoorlog meer Republi keinse dan Democratische pre sidenten zijn geweest, is de Su preme Court intussen om de term van critici te gebrui ken 'volgestort' met conser- vatievelingen. Daarom wordt bij voorbeeld sedert 1976, na jaren van on derbreking dank zij een pro gressief hof, de doodstraf weer kwistig uitgevoerd in de VS. En daarom loopt de grondwet telijke abortusvrijheid die het hof in 1973 uitriep ('de rege ringen van de deelstaten heb ben niet het recht een vrouw abortus te verbieden op een vrucht jonger dan zes maan den'), thans een grote kans in getrokken te worden. Clarence Thomas is, hoogst uitzonderlijk voor een zwarte Amerikaan, onvervalst conser vatief. Tijdens de eerste hoor zitting in het Congres, voordat Anita Hill op de proppen kwam, werd hij door Demo cratische critici ondervraagd over allerlei extremistische uitspraken die hij in het verle den heeft gedaan. Hoewel het sociale voorzieningen- en be lastingniveau in de VS veel la ger is dan in elk ander modern westers land, zijn van Thomas waarschuwingen bekend „dat Amerika een verzorgingsstaat is geworden en ten prooi dreigt te vallen aan een socia listische overname". Thomas is ook tegen speciale hulpmaatregelen voor vrou wen en minderheden, zoals positieve discriminatie bij sol licitaties. Hij meent dat zwar ten en andere kansarmen op eigen kracht hun achterstand moeten inhalen (een idee dat overigens snel terrein wint in de hele VS, ook binnen de De mocratische Partij). Een klein aantal conservatieve Democra ten steunt Thomas vooral uit waardering voor diens geble ken vermogen zich uit zijn arme, zwarte komaf tot grote maatschappelijke hoogte te verheffen. Verrassend Zijn abortusstandpunt heeft Thomas tegenover de Senaats commissie steeds verborgen gehouden, omdat het Hoogge rechtshof daarover spoedig concrete gedingen moet be slechten en de beoogde opper rechter zich niet vooraf wilde vastleggen. Veel senatoren wensten dat juridisch forma lisme te respecteren, zodat nu een opperrechter is aangesteld van wie formeel onbekend is of hij de huidige abortusvrij heid in de VS wel of niet zal helpen afschaffen. Maar de verwachting van velen is dat hij dat wel zal doen. De vrees van de 'liberals' is ook dat Clarence Thomas het Hooggerechtshof nog sterker zal aanzetten tot beperking van rechten van verdachten en veroordeelden, en tot be grenzing van pers- en kunst zinnige vrijheid. Zijn eigen re cente ervaringen met de me dia kunnen hem volgens som mige verontrusten tot revan che inspireren. Anderzijds leert de historie dat opperrechters, dank zij de on aantastbaarheid van hun le venslange benoeming, zich soms verrassend ontwikkelen en zich na verloop van jaren in 'het andere ideologische kamp' nestelen. Het publiek kan elke rechter precies 'vol gen', want elke beslissing van het Hooggerechtshof geschiedt per stemming en het stemge drag plus toelichting van elk hoflid wordt gepubliceerd. In december krijgt het Hof de eerstvolgende kwestie inzake ongewenste intimiteiten te be slechten (met name: heeft een slachtoffer ook recht op finan ciële schadevergoeding?). De belangstelling voor Thomas' stemgedrag zal enorm zijn. Truc Intussen lijkt de hele tragedie van de Thomas-Hill-hoorzit- ting twee verse thema's te hebben aangedragen voor de komende stembusstrijd (over een jaar zijn de presidentsver kiezingen). Dat zijn de ver- rechtsing van het Hoogge rechtshof die volgens de De mocraten moet worden terug gedraaid door een Democrati sche opvolger van president Bush; en de achterstelling van Amerikaanse vrouwen, die zich nu krachtiger lijken te gaan organiseren ter bescher ming tegen seksistische verne dering, tot behoud van abor tusvrijheid, om loondiscrimi- natie uit te bannen en zwan gerschapsverlof en kinderop vang te verbeteren. Hoe lang in de Amerikaanse samenleving de littekens zichtbaar zullen blijven van de polarisatie die de Thomas-hea rings hebben veroorzaakt, is de vraag. President Bush heeft met de Senaatsstemming voor Thomas wel 'gewonnen', maar de meedogenloze streken die het Witte Huis in samenwer king met Republikeinse sena toren heeft uitgehaald om Anita Hill in diskrediet te brengen (ze was 'onstabiel', 'manziek' en ten prooi aan 'fantasieën'), laten bij veel Amerikanen een vieze smaak laatste Ippijen Vuig tnpen" na. En de politieke handigheid zen en daarmee Amerika's en politieke afkeuring, is die Bush uithaalde door een zwarte bevolkingsdeel te ver- zo'n truc die een langduri zwarte conservatief uit te kie- scheuren tussen etnische trots nezingsproces lijkt te ver[JT Vrouwen demonstreerden gisteren bij het Capitool tegen de benoeming van Thomas. k WINTERSPELEN JAGEN FRANSE PRIJZEN OMHOOG Het bekroonde speelgoed van Tupperware: Totempaal. FOTO: PR Tupperware brengt een be kroond stuk speelgoed op de markt: een zesdelige totem paal. Het speeltje kreeg brons bij een beoordeling voor het Engelse blad 'What toy'. De zes onderdelen van de paal passen perfect in elkaar en zijn eenvoudig te vervoeren in een rood emmertje met heng sel. Het bouwen en het om gooien van een fleurige grote toren kan voor veel vertier zorgen voor de kleintjes. Elk emmertje heeft een ande re afbeelding en is bovendien aan de onderkant voorzien van een vormpje, waarmee zandtaartjes kunnen worden gemaakt. Drie van de zes em mertjes hebben gaatjes in de bodem voor het zeven van zand of het sprenkelen van water. De totempaal kan zowel in bad, aan het strand als in de zandbak worden gebruikt. Het speeltje is verkrijgbaar voor 44,20 gulden via de Tupperwa- re-party's. Wie echter nie mand kent die zo'n party geeft, kan het artikel via het gratis informatienummer van Tupperware informatie bestel len. Het nummer is: 06 - 0228 222. Al met al voel je je be hoorlijk belazerd. Begin dit jaar lieten de winter sportplaatsen in de Franse Savoie op grote borden langs de weg nog weten dat de Olympische Win terspelen, die er komend voorjaar worden gehou den, nauwelijks invloed zouden hebben op de prij zen. Maar wie zelf pro beert te boeken of er de reisgidsen voor de komen de winter op naslaat, merkt dat prijzen gemid deld met zo'n tien procent zijn gestegen. Over de gehele linie bedraagt de prijsstijging zo'n drie pro cent. Alleen in Bulgarije en Roemenië zijn de prijzen ge daald, in het laatste land met net zo'n percentage als ze in Frankrijk zijn gestegen. Het zijn in de Franse Alpen echter niet alleen de prijzen die wre vel opwekken. In een aantal plaatsen is gedurende ruim drie weken in februari ger woon geen accommodatie meer beschikbaar omdat de naar schatting 50.000 deelne mers, oficials en andere be trokkenen aan de spelen ook een dak boven hun hoofd moeten hebben. Daarmee is een vijfde van het aantal bed den in de olympische regio be zet. In de rest van de Savoie en de Haute Savoie zijn nog eens 250.000 bedden beschik baar; volstrekt onvoldoende voor de naar verwachting een miljoen toeschouwers, die on getwijfeld ook voor een enor me verkeerschaos gaan zor gen. Na de spelen gaan de Fransen zelf op voorjaarsvakantie hoogseizoen dus. Prijstech- nisch lijken de Franse Alpen daardoor dit jaar niet zo aan trekkelijk, al is het nog ondui delijk hoeveel Nederlandse wintersporters zich hierdoor echt laten afschrikken. Per slot van rekening zijn andere 'negatieve factoren', zoals bij voorbeeld de vaak piepkleine appartementen, geen belem mering geweest voor een forse groei van de Nederlandse win tersport naar Frankrijk. In en- In het Rotterdamse Ahoy-complex wordt van donderdag 17 tot en met zondag 20 oktober de jaarlijkse Ski-Happ gehouden. Tientallen wintersportplaatsen en wintersportzaken geven acte de présence. De openingstijden zijn van 14.00 tot 22.00 uur, za terdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De entree bedraagt 12.50 gulden. Kinderen tot 12 jaar en Pas65-houders 'betalen 8 gulden, gezinskaarten (twee volwassenen en de kinderen) kos ten 30 gulden. Op de Ski-Happ, die deze week in Rotterdam weer duizenden bezoekers trekt, valt altijd wat te oefenen, zoals hier tijdens een vorige Ski-Happ. FOTO: ANP de ongebreidelde bouw van bergbanen, skiliften en appar tementengebouwen voorbij. Vernieuwen van bestaande in stallaties mag nog wel, omdat daardoor vaak meerdere oude re verdwijnen. En vergunnin gen voor sneeuwkanonnen, waar in andere landen rijke lijk mee wordt gestrooid, wor den maar mondjesmaat afge geven. Pas over een jaar of twee zal kele jaren is het marktaandeel van de Franse Alpen verdub beld van vier naar acht pro cent, vooral als gevolg van het enorm gevarieerde aanbod aan dikbesneeuwde hellingen. Erg veel groter zal het Franse marktaandeel evenwel niet worden, omdat de verhoudin gen op de Nederlandse winter- sportmarkt al jaren vastliggen. De overgrote meerderheid, een ruime zestig procent, gaat naar Oostenrijk en lijkt niet van plan ook elders eens de pisten te verkennen. Wat aan wintersporters overblijft ver deelt zich, vooral, over Duits land, Frankrijk, Italië en Zwitserland. Het is in die groep landen dat zich nog verschuivingen kun nen voordoen. Zo is Zwitser land van plan de komende ja ren het verloren gegane ter rein op de wintersportmarkt terug te winnen. Urs Eber- hard, directeur van het Zwit sers Verkeersbureau in Neder land: „Wij hebben onderzoek laten doen in welke Europese landen wij kans hebben op groei van onze wintersport- markt. Nederland bleek het land met de meeste mogelijk heden. Daar spelen een aantal elementen bij mee. We hebben in Europa de afgelopen vijf jaar te maken gehad met een aantal zachte winters. In Zwit serland liggen de plaatsen over het algemeen echter hoog, zo dat de situatie daar wat min der nijpend was. Daarnaast is er een groeiende groep toeris ten die graag wat meer luxe en verzorging heeft. Dan ben je in Zwitserland natuurlijk in het juiste land. En wat de prij zen betreft: Zwitserland heeft ten onrechte de naam duur te zijn. De prijzen zijn minder snel gestegen dan in andere landen. En uit onderzoek door een Nederlandse touroperator is gebeleken dat de prijzen van skischolen en de huur van uit rustingen in Oostenrijk gemid deld duurder is dan in Zwit serland". En dan heeft Eberhard het nog niet gehad over de strenge milieuvoorschriften in zijn land. Terwijl in Frankrijk, Ita lië en in iets mindere mate ook Oostenrijk nog steeds nieuwe liften verschijnen, is blijken of het Zwitserse offen sief succes heeft. Voor zover dat al kan worden aangetoond, want de wintersportmarkt is tamelijk ondoorzichtig. De voornaamste oorzaak daarvan is het grote aantal landgenoten dat per auto op vakantie gaat naar een zelf geboekt pension of appartement, vooral in Oos tenrijk. Het enige marktseg ment waarin de touroperators 's winters echt vooruitgang boeken is overigens diezelfde auto-vakantie. Door langlo pende contracten het hotels en appartementen-eigenaren worden de doe-het-zelvers steeds vaker gedwongen hun accommodatie via een reisbu reau te reserveren, waarbij kortingen op liften, skilessen en speciale 'sneeuwgaranties' als lokkertjes dienen. De meest opmerkelijke sneeuwgarantie komt voor re kening van Hotelplan en kost 25 gulden per persoon. Voor elke dag dat het totale liften- systeem in de verblijfplaats buiten gebruik is als gevolg van onvoldoende sneeuwval, ontvangt men na terugkeer in Nederland een vergoeding van honderd gulden per persoon met een maximum van zes da gen. Voorwaarde is wel dat meer dan vijftien dagen voor vertrek wordt geboekt. Aange zien de vergoeding los staat van de hoogte van de reissom Ook wat hapjes en een drankjes betreft kunnen de winterspor ters op de Ski-Happ op de werkelijkheid vooruitlopen. FOTO: PR is het in theorie mogelijk de vakantie zo te plannen (met veel mensen in een goedkoop appartement in een laaggele gen plaats en zo laat mogelijk in het seizoen), dat men meer geld terug krijgt dan er voor de vakantie betaald is. De touroperator erkent deze mo gelijkheid, maar verwacht ei genlijk niet dat veel Nederlan ders de gok zullen wagen. Bij de wintersport per definitie een dure vorm van vakan tie gaat het immers vooral om sneeuwplezier en komt het geld op de tweede plaats. Onontbeerlijk Is het in een land als Oosten rijk nog altijd goed mogelijk om zelf de hele vakantie te re gelen; reisbureaus en tour operators zijn onontbeerlijk voor reizen naar minder tradi tionele vakantielanden als Roemenië, Tsjechslowakije, Bulgarije, Andorra, Noorwe gen, Zweden, Finland, de Sov jetunie, Zuid-Spanje, Grieken land en Marokko. Degenen die voor deze bestemmingen kie zen, vertegenwoordigen overi gens slechts een fractie van de wintersportmarkt. Veruit het aantrekkelijkste van al die verre ski-bestemmingen is na tuurlijk Amerika, niet in de laatste plaats vanwege de per fecte accommodaties en de uit stekende voorzieningen voor de wintersporters. Maar voor de meeste Neder landers betekent 'de winter sport' toch nog altijd dat ene weekje Oostenrijk: rond de kerst, in de krokusvakantie of, in toenemende mate, rond Pa sen. In een aantal hogergele- gen Oostenrijkse gebieden blij ven de liften speciaal langer open om de liefhebbers van voorjaarszon en -sneeuw te ge rieven. Helemaal zonder risico is dat niet, zeker niet als Pasen laat valt, zoals komend jaar het geval is. Maar ja, zelfs hartje winter ben je niet altijd verzekerd van dikbesneeuwde hellingen, zoals zovelen de voorbije jaren hebben moeten ondervinden. Itidel trans srech De cardsticker is verkrijceje st] met acht verschillende deseren F0T theoi st dj pr hei :he prude de oudi Alle ondeugdelijke ophang sternen voor wenskaarten als touwtjes, stukjes plak! t punaises en wasknijpers nen de prullenbak in. Vö Interproducts BV in Blei! tenminste, dat de card-st op de markt heeft gebrac Dp eo De card-sticker bestaat ui' kunststof plaatje met oj met daaraan twee meter klevende tape, dat naar j het aantal te bevestigen ten kan worden afgerold wi verloop van tijd kunnei kaarten weer onbesch; 1! worden verwijderd. Een v dig afgerolde tape biedt aan rond 25 wenskaarten. „Door het brede aanbod wenskaarten geen gebrek hebben geprobeerd een sing te vinden voor het aan een functioneel systeem voor al die Wie vindt het niet gezelli alle ontvangen kaarten tei legenheid van feestdagen boorte, verjaardagen of I lijk een tijdje in huis te hangen? Tenslotte hebbel kaarten te maken met en en die sfeer willen we graag even vasthouden", F.H.A. Groenevelt van 1 products. De card-sticker wordt verd met acht verschil dessins met felicitatie- en afbeeldingen: 'Van gefeliciteerd', 'Van harte terschap', huwelijk en ving, kinderverjaardagen, boorte zoon, geboorte kerstman en kerstboom, bedrijf verwacht dat met rond de kerstdagen veel kamers zullen zijn gesierd een card-sticker. De kosten 4,95 gulden oph vi kaa? doe ili han it wei vero klein wette gre Nat Prol van ojwerk is d rervi opl de a, Hen. pijle elau\ hiede ie-the van, itieve kui dooi rech ne lt 11 jetast ?-tel orste 1 »en one !nzi 1TEB

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6