sraëlische inderminister [ewond in lationale strijd a El! jidaeSomq/nt BUITENLAND NAVO-ministers met ontwapeningswedloop bijeen op Sicilië Servië en Kroatië kondigen nieuw bestand aan TAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 100 pe e gen 'to s kon Roemt gende I- i wil praten over werkingen Star Wars SHINGTON De Verenigde Staten heb- •gisteren formeel ingestemd te gaan pra- ;r beperkingen van het op het land en ruimte te stationeren verdedigings- tegen ballistische raketaanvallen, het iheten Star Wars-projekt. Volgens Ameri- ïse functionarissen is de koerswijziging jj president George Bush een reactie op het pebod twee weken geleden van Sovjetpresi- •-T Michail Gorbatsjov. De Sovjetleider wil- kwestie ter discussie stellen. Tot nu toe Moskou hiertoe niet bereid omdat Star mps, ook wel het Strategisch Defensie Initi- ne [(SDI) genoemd, in strijd zou zijn met het il-verdrag van 1972 dat de verdere ont- keling van anti-ballistische raketten ver- Jeltsin wijzigt kabinet en laat prijzen los MOSKOU De president van de Russi sche Federatie, Boris Jeltsin, zal zijn kabi net wijzigen en de prijzen in zijn repu bliek loslaten. Volgens Jeltsin zijn de maatregelen nodig om een overgangspe riode van economische hervormingen te overbruggen. De Russische president zal zelf de nieuwe premier en ministers be noemen. Een naaste medewerker zei dat Jeltsin verschillende conservatieve minis ters wil ontslaan. De interne discussies in het kabinet zouden te veel tijd kosten. Jeltsin liet er in zijn tv-toespraak geen twijfel over bestaan dat de prijzen zullen stijgen. „Dat zal voor de mensen moeilijk zijn, maar we rekenen op begrip", aldus de Russische president. Bulgaarse oppositie draagt Dimitrov voor SOFIA De anti-communistische Unie van Democratische Krachten heeft giste ren haar leider, Filip Dimitrov, voorge dragen voor de functie van premier. De unie heeft naar alle waarschijnlijk met een kleine marge de zondag gehouden al gemene verkiezingen gewonnen. De Cen trale Verkiezingscommissie meldde dat na het tellen van 80 procent van de stem men de Unie 34,8 procent, de Socialisten 32,9 procent en de Turkse Beweging voor Rechten en Vrijheden 6,9 procent had be haald. Indien de overwinning van de Unie wordt bevestigd, wordt de 36-jarige advocaat Dimitrov de leider van de eer ste Bulgaarse regering zonder communis ten sinds de Tweede Wereldoorlog. Kurden protesteren bij Veiligheidsraad NEW YORK Kurdische vrijheidsstrijders in Irak heb ben gisteren bij de Veiligheids raad van de Verenigde Naties geprotesteerd tegen recente Turkse luchtaanvallen op ver meende schuilplaatsen van guerrillastrijders. De Kurdis- taans Democratische Partij meldde tevens dat zij eenhe den naar het grensgebied met Turkije had gezonden „om ons volk te verdedigen tegen nieu we (Turkse) aanvallen". Tur kije staakte zondag een drie dagen durende militaire ope ratie tegen Kurdische bases in Irak. Amerikaanse DEA wil permanente post Suriname PARAMARIBO De Amerikaanse drugsbestrij dingsdienst DEA wil een permanente missie in Su riname vestigen, zo heeft de ambassadeur van de Verenigde Staten, John Leonard, in Paramaribo meegedeeld aan minister Soeshiel Girjasing van justitie en politie. Washington wil een overeen komst met Paramaribo sluiten over opleidingen en materiële hulp aan de politie bij de drugsbestrij ding. Girjasing wil nagaan in hoeverre het moge lijk is dat de VS en Nederland gezamenlijk Surina me kunnen ondersteunen bij de bestrijding van de drugshandel. Hij zal deze kwestie aan de orde stel len tijdens het ministersoverleg met Nederlandse collega's dat binnenkort op de Nederlandse Antil len plaatsvindt. Een DEA-team heeft enkele we ken geleden in Suriname onderzoek verricht, maar de resultaten hiervan zijn niet bekend. Memoires Thatcher miljoenen waard LONDEN Margaret Thatcher werkt aan haar memoires, waarvan in 1993 het eerste deel zal verschij nen. Harper Collins, de uitgeverij van media-magnaat Rupert Mur doch, heeft de rechten op de publica tie verworven. Het eerste deel van de memoires behelst de elf jaar dat Thatcher Groot-Brittannië leidde. Het tweede deel waarvoor geen pu- blikatiedatum is vastgesteld, zal gaan over Thatchers leven voor haar ver kiezing tot premier in 1979. Volgens berichten in de Britse pers zou de voormalige premier circa 8,5 miljoen gulden opstrijken voor haar memoi- BILLY WERKMAN AVIV Geula ligt het ziekenhuis. Zij t haar enkel gebro- en heel Israël praat haar gipsbeen. Dat it niet alleen, omdat ila Cohen onderminis- is in het kabinet van rry tie schak Shamir, maar ;1 meer omdat zij - zo- zij het zelf noemt - J .Wond is geraakt als daat aan het front van nationale strijd". de T [enwoo Straa de' n dat staalde s die die 'nationale strijd' - het oud van het Land van Is- - had Geula zich een paar en geleden verschanst in Arabisch huis in Oost-Je- alem, waar joodse extremis- de oorspronkelijke Pale- ïse bewoners midden in de ht op straat hadden gezet, ila, die net als haar vrien- de nacht had doorgebracht ie grond van het net 'vero de' huis, stapte 's ochtends over een muurtje, gleed en werd kermend van de i naar het ziekenhuis ge acht. Ze ligt er nu bij te ko- van de schrik, maar veel 1 heeft ze niet, want ze is in overtuigd dat de Arabi- werknemers in de zie- huiskeuken haar hebben w! 'en vergihigen. Een paar ;n geleden vond ze afwas- in haar groente-slaatje en sdien zijn niet alleen poli veiligheidsdienst en zelfs anti-terreur-eenheid be- met het onderzoek naar de pltipfn ^aë °P ^et *even van de jlerminister', maar staat er een lijfwacht voor de deur haar kamer. Een lijfwacht j het zekere voor het onze- j mai e neemt en zelfs de bossen Temen die voor Geula wor- bezorgd, niet zomaar laat lenbrengen. Er zou wel een bom in kunnen zit- PR hei ndelinj elheid fr peeld. roen likt en de CP onkenj fjmbool heel wat Israëli's is Geu- h met haar gipsbeen in deze oen al Ben een nationaal symbool. vertegenwoordigt de ver- Als w Kiende ideologie van de ,chuwt oot-Israëlgedachte, en het een 'c ik tot het absurde doorge- Vredesoverleg in Lausanne? DAMASCUS De vre desconferentie voor het Midden-Oosten zal op 29 oktober in Lausanne be ginnen (en dus niet in Den Haag zoals eerder werd verwacht), zo is meege deeld door een Egyptische regeringsfunctionaris die nauw betrokken is bij de voorbereiding. Hij zei dat er geen tijd is vastgesteld voor de duur van de con ferentie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker, die de conferentie voorbereidt, heeft zijn verblijf in Syrië verlengd voor extra ge sprekken met de Syrische president Hafez al-Assad. Baker tracht Damascus er toe te bewegen mee te doen aan alle onderdelen van de conferentie. Syrië wil eerst zeker weten dat Jeruzalem bereid is tot territoriale concessies. Tij dens de besprekingen tus sen Baker en al-Assad werd bericht dat Palestij- nen en Jordaniërs bijna een overeenkomst hadden bereikt over een gezamen lijke delegatie naar de conferentie. De strijd in Kroatië kenmerkt zich door bestanden en door schendingen van die bestanden. Hier zoeken soldaten van het federale leger dekking op de weg naar het vliegveld van Dubrovnik. foto: ap iven, op angst en wantrou- n gebaseerde veiligheids- ilukken nPjex waarmee het land Ik wil h Üenkt staande te houden. scrimirel Israël is vanaf gisteren rmetisch afgesloten voor de estijnse bewoners van de ette gebieden, nu James niet no ker, de Amerikaanse minis- van buitenlandse zaken, de tste hand komt leggen aan volgens vredesconferentie voor het me dden-Oosten. Vele honder enk din politieagenten en soldaten len de straten weer afzetten erbeek 'n de bezette gebieden zijn zeggen de afgelopen weken weer ïlijk kaderden 'terroristen' opge- /eel scl wegens 'ondermijnende kiezer iviteiten'. En hoewel Baker voor de zoveelste maal in tij moe uzalem zal hebben over een 'historische vredeskans' zal hij er geen hoop en verwachting aantreffen, maar spanning, ir ritatie en verzet. „We staan aan de rand van de afgrond", zei kortgeleden een bezorgde Israëli. „Toegeven betekent zelfmoord". Hij gaf er zijn ge voelens van onzekerheid mee weer, nu er in de nieuwe we reldorde een einde lijkt te ko men aan Israëls ongestrafte bezettingspolitiek. Israël heeft niet alleen haar strategische waarde voor de Verenigde Staten verloren, maar kan in de persoon van president Bush en zijn minister van buiten landse zaken Baker ook niet meer op het medelijden reke nen vanwege de nazimoord op de zes miljoen joden. Vanuit deze verzwakte positie zal Israël gedwongen worden haar wens tot vrede met de Arabische naburen te vertalen in bereidwilligheid daartoe ook een prijs te betalen. Een prijs, die niets anders betekent dan terugtrekken uit de in 1967 bezette gebieden en mis schien zelfs uiteindelijk in stemmen met een staat voor het Palestijnse volk! Dat is een bittere pil, die de Israëli's nog steeds niet bereid zijn te slik ken. Ze hopen diep in hun hart, dat het vredesproces van korte duur zal zijn. Onder de druk van de Vere nigde Staten zal premier Yit- schak Shamir naar alle waar schijnlijkheid wel 'ja' zeggen tegen het vredesproces. Maar het jawoord zal niet volmondig zijn en als Geula Cohen weer kan lopen, zal zij zich onge twijfeld weer melden aan het front van de 'nationale strijd'. MOSKOU De presiden ten van Servië en Kroatië hebben vanuit Moskou opgeroepen tot een staakt- het-vuren en onderhande lingen om een einde te maken aan de burgeroor log in Joegoslavië. Ze de den dit nadat ze drie uur gesproken hadden met Sovjet-president Michail Gorbatsjov. In een drie punten tellend communiqué zeggen de Kroa tische president Franjo Tudj- man en zijn Servische ambtge noot Slobodan Milosevic dat het noodzakelijk is dat er on middellijk een einde komt aan alle gewapende conflicten. Binnen een maand zullen Ser vische en Kroatische leiders dan onderhandelingen begin nen over alle kwesties. De Servische en de Kroatische leider deden een beroep op de Sovjetunie, de Verenigde Sta ten en de Europese Gemeen schap om te helpen met de or ganisatie en de uitvoering van de onderhandelingen. Tudjman en Milosevic arri veerden gisteren in Moskou en voerden afzonderlijk gesprek ken met Gorbatsjov. De ont moetingen werden mogelijk na een week van diplomatie door Gorbatsjov. De Sovjet-lei- der wil hiermee kenpelijk aantonen dat hij in staat is et nische conflicten op te lossen. Gorbatsjov verklaarde na het onderhoud met Tudjman dat „ook de Sovjetunie met dezelf de problemen kampt en daar om de gebeurtenissen in Joe goslavië met angst en bezorgd heid bekijkt". Frans-Duits leger nieuwe impuls (Vervolg van de voorpagina) PARIJS In Parijs deel de de woordvoerder van president Mitterrand mee dat het plan van een Frans-Duits leger als kern van een Europees leger een „nieuwe impuls zal geven aan het gemeen schappelijke buitenlandse en veiligheidsbeleid dat de kern vormt van het toekomstige EG-verdrag over de politieke unie". Dit voorstel gaat veel verder dan de vorming van een Frans-Duits leger, aldus de Franse woordvoerder. Het be treft het concept voor een Eu ropees veiligheidsbeleid, de toekomstige rol van de WEU en zijn banden met de EG. In Parijs was eerder vernomen dat Frankrijk en Duitsland zouden aankondigen dat zij een gemeenschappelijk korps wilden vormen dat gestatio- Mitterrand neerd zou worden in Straats burg. Een korps telt gewoon lijk tussen de 70.000 en 100.000 man. Op dit moment bestaat een Frans-Duitse brigade van ongeveer 4000 militairen die in de Duitse deelstaat Baden- Württemberg is gelegerd. In militair opzicht heeft het on derdeel een symbolische bete kenis. De Belgische minister Eyskens merkte op dat het Frans-Duit se voorstel erop gericht is de transatlantische banden, die de kern vormen van het NAVO- bondgenootschap, te handha ven. De Verenigde Staten en andere bondgenoten hebben Kohl laten weten bezorgd te zijn dat het door de Amerikanen gelei de bondgenootschap onder mijnd zal worden als de EG een eigen koers op het gebied van defensie gaat varen. Het voorstel van Bonn en Pa rijs bouwt voort op de voor stellen over Europese defensie die Frankrijk, Duitsland en Spanje afgelopen vrijdag in de Franse hoofdstad bekend maakten. Het Duits-Franse initiatief is gedaan met het oog op de Europese top in Maas tricht in december en is een alternatief voor een Brits-Ita liaans voorstel, aldus zegslie den in Parijs. Bonn halveert uitkeringen aan nazi - slachtoffers BONN De Duitse regering is van plan de door de commu nistische regering van de voormalige DDR verleende uitkeringen aan nazi-slachtof fers en mensen die actief zijn geweest in het verzet tegen de nazi's drastisch te korten. Slachtoffers van de nazi-on derdrukking hebben recht op een extra bedrag van 1400 mark (bijna 1570 gulden) per maand, mensen die actief zijn geweest in het verzet tegen het fascisme krijgen 1700 mark (ruim 1900 gulden) per maand. Horst - Seehofer, een hoge functionaris van het mi nisterie van arbeid, zei in Bonn dat de regering de uitke ringen vanaf volgend jaar voor beide groepen wil verla gen tot 750 mark (840 gulden). BRUSSEL Als de mi nisters van defensie van de zestien NAVO-landen zich morgen voor een tweedaags overleg neerla ten aan de voet van de Etna op Sicilië, worden ze in feite voor het eerst ge confronteerd met wat in tussen als de „ontwape ningswedloop" wordt aan geduid. Het startsein voor die wedloop werd op 27 september door de Amerikaanse president Bush gegeven toen die een goed deels eenzijdige afschaffing en terugtrekking van tal van nu cleaire wapensystemen aan kondigde. Bush' spectaculaire voorstellen werden gevolgd door een minstens even spec taculaire tegenzet van presi dent Gorbatsjov op 5 oktober. Voor de NAVO-ministers van defensie - op Sicilië verenigd in de zogenaamde Nucleaire Planning Groep - hebben de voorstellen van Bush en Gor batsjov vergaande consequen ties. Bush wil dat alle kernwa pens voor de korte afstand en alle zogenoemde kerngranaten (de nucleaire artillerie) ver dwijnen. Er zouden ongeveer 1740 kerngranaten op het Eu ropees strijdtoneel voorhanden zijn. Bovendien bevinden zich 1250 kernraketten voor de korte afstand (van het type Lance) op Europese bodem. De NAVO zelf heeft daar na dien nog een schepje bovenop gedaan door de halvering van het aantal kernbommen - waarvan er 4000 stuks in de arsenalen liggen en ongeveer 2800 ter beschikking van de NAVO zijn - aan te kondigen. Dat betekent dat de NAVO zich van 1400 kernbommen zal ontdoen die voor het meren deel liggen opgeslagen in Duitsland, maar ook in België, Engeland, Turkije. Nederland en Griekenland. De voorstellen van Bush, waaraan die van de NAVO kunnen worden toegevoegd, hebben grote gevolgen voor de strategische concepten die de NAVO tot dusver heeft om helst. Voor wat betreft het Eu ropese strijdtoneel baseert de NAVO zich sinds 1950 op de strategie van de „voorwaartse verdediging", sinds 1967 ge combineerd met de strategie van het „aangepaste ant woord". De voorwaartse ver dediging steunt op het princi pe dat de NAVO zich zo ver mogelijk naar het oosten, dat wil zeggen, aan de oostelijke grenzen van de (voormalige) Bondsrepubliek Duitsland ver dedigt. Het aangepaste antwoord houdt in dat. als een van de NAVO-landen wordt aange vallen, er tegenmaatregelen zullen worden genomen die gelijk zijn aan de gepleegde agressie. De gewijzigde situatie in Euro pa en vooral de terugtrekking door de Sovjetunie van een deel van haar troepen uit Oost-Europa en straks ook uit de voormalige DDR. maakte het concept van de voorwaart se verdediging nagenoeg on bruikbaar. Nadien kwam ook de strategie van het aangepaste antwoord steeds meer onder druk te staan. Wapentechnisch was het aangepaste antwoord geba seerd op een zogenoemde tria de van systemen bestaande uit conventionele, taktisch-nucle- aire (alleen voor het stijdto- neel) en strategisch-nucleaire kernwapens (voor de lange af stand). Toen de Sovjetunie in 1977 de SS-20-raket voor de middellange afstand in haar arsenalen opnam, dwong dat de NAVO soortgelijke wapens te ontwikkelen. Als gevolg van de ontwape ningsovereenkomsten die de afgelopen jaren zijn gesloten, werd de triade deels onttakeld. De gewijzigde situatie in Euro pa en de Sovjetunie en de cha ps in het Rode Leger deden de rest. Bush en Gorbatsjov heb ben nu met hun ontwape ningswedloop het aangepaste antwoord naar de vuilnisbak van de geschiedenis verwezen Intussen heeft de Alliantie nieuwe strategieën ontwikkeld die de NAVO-ministers tijdens hun overleg op Sicilië onder de loep zullen nemen en die begin november door de NAVO-top in Rome definitief zullen worden bekrachtigd. Kern van de nieuwe NAVO is een interventiemacht van deels multi-nationale eenhe den. Flexibliteit en snelheid vormen de nieuwe sleutel woorden van een strategie die overigens ook wordt bepaald door een zekere mate van nu cleaire afschrikking. Wat dat laatste betreft: Bush heeft de taktische kernwapens van de luchtstrijdkrachten vooralsnog buiten zijn voorstellen gehou den. Dat heeft Gorbatsjov er overigens niet van weerhou den te pleiten voor onderhan delingen over het verwijderen van alle taktische kernwapens aan boord van vliegtuigen. Of de Amerikanen ondanks de pas ingezette ontwapenings wedloop tot een gesprek daar over te bewegen zijn, is nog lang niet zeker. Want, zo zul len de NAVO-ministers op Si cilië zonder twijfel vaststellen, een beperkt arsenaal van aan de luchtstrijdkrachten toever trouwde kernwapens, ver hoogt het element van flexibi liteit en snelheid alleen nog maar. En dat is juist waarop de nieuwe NAVO zich steeds meer richt. ook winsl Jgen. d is de lefinitie 1969 - Twee dagen later, op 147 gr. W.L. - 38 gr. Z.B. laat taan of aie Toon de vlag halfstof waaien: opa Larsen is in de vroege i genoihtend overleden... En hier, ver van zijn geboorteland, in het anders bied van de albatrossen, ergens in de onmetelijke Stille ationaliceaan, krijgt de oude een eerlijk zeemansgraf. De kist wordt de N et de Noorse vlag gedekt, de machine stopt en Taaie Toon Maats est enkele gebeden, terwijl de hele bemanning met ontbloot niet mtofd aan dek staat aangetreden. Dan glijdt de kist te water... - a afloop van de plechtigheid vertelt Rob aan Taaie Toon wat opa Larsen hem enkele nachten tevoren heeft verteld over zijn schat. „Kijk", zegt hij, „deze klos garen heeft hij me gegeven; dat is de sleutel van zijn geheim... alleen heb ik er zo niets aan, want de sleutel is niet volledig. De andere helft moet ergens in Holland te vinden zijn". Taaie Toon vindt het maar een gek ver haal, maar Rob meent, dat het toch misschien wel de moeite waard zou kunnen zijn naar de andere helft van de sleutel te zoe ken. Ruim 4,5 miljoen Somaliërs door honger bedreigd NAIROBI Het door burger oorlog verscheurde Somalia wordt van alle Afrikaanse lan den het sterkst door hongers nood bedreigd. Ruim 4,5 mil joen van de zeven miljoen in woners verkeren in groot ge vaar, zo heeft de voedsel- en landbouworganisatie FAO van de Verenigde Naties gisteren in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi meegedeeld. Sinds de val van dictator Siad Barre in januari van dit jaar is in Soma lia een oorlog tussen elkaar bestrijdende clans aan de gang. Alleen al de afgelopen weken kwamen als gevolg van schiet partijen in de hoofdstad Muq- disho honderden mensen om het leven. De FAO constateert dat door de voortdurende ge- Vietnamese bootvluchtelingen in een kamp in Hongkong demonstreren naar aanleiding van berich- vechten de voedselhulp sinds ten dat ze onder dwang naar hun communistische vaderland zullen worden terugqebracht begin september is gestaakt. foto- ap Bootvluchtelingen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5