Witschge mist lleen de Nederlandse hap SPORT 15 at ng in Gelijkmaker Taument brengt kwalificatie Barcelona dichtbij tafeltennissers falen weer op cruciale momenten Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! R ii [dóvOowiard FD^ >ek( afdeling 'i? ^et kse Bc n volgt derlaag or Sion gisteravond voor 'gWitserse competitie ïederlaag geleden. Letzigrund-sta- Zürich bleek de selijke FC te 4-2. Voor Sion, et moest doen Clausen en Cal- beiden gebles- was het de twee- derlaag in vijftien trijden. Voetballers op vrije voeten AMSTERDAM De zeven voetballers van de zaterdagama- teurclub FC Amstelland zijn gisteren na hun voorgeleiding aart de Amsterdamse officier van justitie op vrije voeten ge steld. In het afgelopen weekein de arresteerde de politie acht spelers van de club nadat zij de scheidsrechter in de wedstrijd tussen FC Amstelland en SC Buitenveldert zodanig hadden mishandeld, dat hij het bewust zijn verloor. De spelers waren in woede ontstoken nadat de ar biter bij een stand van 3-1 voor Amstelland hun vierde doel punt had afgekeurd. Bestuur Barcelona ontkent ontslag Cruijff Idoor EDWIN WINKELS BARCELONA Het bestuur van FC Barcelona heeft gisteren via een officieel communique ontkent, dat het overweegt zijn technisch directeur Johan Cruijff te ontslaan. Het Spaanse persbureau Efe, de gebruikelijke spreekbuis van voor zitter Nunez, had even tevoren het bericht verspreid dat het bestuur slechts van dat ontslag werd weerhouden door de hoge schadeclaim die Cruijff in zijn kon- trakt heeft laten opnemen. Volgens Efe zou Cruijff bij een voortijdig gedwongen vertrek bijna elf miljoen gulden ontvangen. De geruchten over het ontslag van Cruijff kwamen op gang nadat de oud-Ajacied in een interview met het dagblad El Periodico de schuld van de slechte resultaten van FC Barcelona had gelegd bij de onvoldoende organisatie binnen de club. Cruijff bekritiseerde het bestuur, omdat dat hem vorig seizoen niet de functie van algemeen manager had willen toekennen. Volgens Cruijff is het op dit moment niet duidelijk wie binnen het bestuur de belangen van de selectie verdedigt. Gisteravond speelde Barcelona de eerste van twee wedstrijden om de Spaanse supercup tegen Atletico Madrid. Barcelona won met 1-0 door een doelpunt van Amor. WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 Sacchi wordt Hockeyer Peter Daji bondscoach breekt been ROME Azeglio Vicini wordt als bondscoach van het Italiaans voetbalelftal opgevolgd door Arrigo Sac chi. De vroegere trainer van AC Milan tekent over morgen een contract voor vier jaar. Italië heeft na het gelijkspel van 0-0 tegen de Sovjetunie nauwelijks nog een kans op kwalificatie voor het Europees kampi oenschap volgend jaar in Zweden. Sacchi moet de Italianen nu naar de eind ronde om het wereldkampi oenschap voetbal in 1994 in de Verenigde Staten leiden. AUCKLAND Tijdens het Olympische kwalificatietoernooi hockey in Auckland won Nieuw-Zeeland gisteren bij de mannen verrassend met 2-1 van de Sovjetunie, maar verloor aanvoerder Peter Daji met een ge broken been. De aanvaller is al jaren een van de steunpilaren van de Kiwi's, die in 1976 in Montreal Olympisch kampioen wer den. De Sovjetunie was eerste geplaatst in groep A. In deze groep won Ierland, van coach Cees Koppelaar, met 2-0 van het zwakke Italië. Obe Postma, de Nederlandse trainer van Frankrijk, was minder succesvol. In de eer ste wedstrijd voor groep B verloren de Fransen met 1-3 van het door de Australi sche veelvoudige oud-international Terry Walsh getrainde Malaysia. Olympisch comité Slovenië LJUBLJANA De voormalige Joegoslavi sche deelrepubliek Slovenië heeft in de hoofdstad Ljubljana een eigen olympisch co mité opgericht. In het bijzijn van Milan Ku- can, de president van de nieuwe republiek, werd het Olympisch handvest door alle be trokken partijen getekend. Het Sloveense Olympische comité wil zich zo snel mogelijk bij het IOC aansluiten. Op 18 november zal IOC-voorzitter Samaranch een Sloveense de legatie, onder leiding van tweevoudig Olym pisch turnkampioen Miro Cerar, in Lausanne ontvangen. Slovenië scheidde zich in juni van dit jaar van Joegoslavië af. Na een moratori um van drie maanden streeft de zelfstandige staat thans naar internationale erkenning op alle niveau's. ANK WERKMAN taliaan^ CassanpRDWIJK Het kost n de klie moeite om Richard op te sporen in i] vorstelijk verbouwde TT -T— versloep Huis ter Duin in Na enig speur- eindspk blijkt Nederlands ace djwste sportmiljonair nds 198 te bevinden in de bil- XtijdP1 in de kelder-ruim- de ColPaar speelt hij een par en kilf snooker met (oud- John van 't i in de |p en Aaron Winter; ^talf °°lc twee Aja- a ia%i, wier naam recen- werd genoemd als le vertrekkers in De yan 't Schip en Winter Deetje goed naar de verha- van Richard Witschge jen geluisterd de afgelo- pagen zijn ze in elk geval zeer enthousiast geworden een buitenlands (lees: ns) avontuur. Want zegt lu bij Johan Cruijff voor elona uitkomende Witsch- Het enige dat ik mis is de hrlandse hap". Waarmee j- voor de goede orde lorbeeld een bord andijvie passe!een bal gehakt bedoelt, n Turijn^ zijn aanwezigheid f! de biljarttafel op het tijd- dat, alle spelers van de se- van het Nederlands elf- [orden geacht beschikbaar jn voor het bekende vra- |urtje zou kunnen duiden (dbrek aan interesse in z'n Antillt— n, gaat Richard Witschge er na een mislukte stoot toch even op zijn gemak voor zitten. „Ik ben nog steeds behoorlijk verkouden", klinkt het hoorbaar uit het tegen woordig van een opvallend korte coiffure voorziene hoofd. „Sinds de Europa Cupwed strijd tegen Hansa Rostock uit heb ik er last van. Het is in middels wat minder, maar ik had er afgelopen weekeinde bij die oefenpartij behoorlijk last van. Ik kon bijna geen adem krijgen. Ik denk dat het nu geen beletsel meer is om te gen Portugal te spelen. Maar als ik voel dat het niet gaat, zal ik dat aan Michels mei- Meer kwalen De verkoudheid is niet de eni ge kwaal die Ajax' laatste man-van-zeven-miljoen recen telijk parten speelde. Vorige week moest de neo-Barcelo- nees zich aan de rug laten hel pen, waarvan hij ook al enige dagen hinder ondervond. „Iets verschoven of verrekt", doet hij nu wat achteloos over die naar zijn zeggen inmiddels verdwenen kwetsuur. „Voor de rest gaat het perfect met me. Ik speel weliswaar niet elke wedstrijd, maar het be valt me uitstekend in Barcelo na. Zeker nu ik daar met m'n vrouw een huis heb, in de buurt van de andere Neder landers daar. Is toch een stuk plezieriger. Op een hotelkamer komen toch gauw de muren op je af. Nu mis ik Nederland he lemaal niet. Hoewel ik het wel leuk vind om ter gelegenheid van dit soort interlands weer een keer hier te zijn. Kun je vrienden en familie weer eens zien en spreken. Maar heim wee of zoiets naar Amsterdam, nou nee, in tegendeel bijna". Het mag Richard Witschge dan zoals hij vertelt naar den vleze gaan in Spanje, met zijn nieuwe club gaat het bepaald minder. Barcelona, dat vorig seizoen voor het eerst sinds ja ren weer eens de nationale ti tel greep, zit danig in de ver sukkeling. Na vijf wedstrijden heeft de trots van Catalonië al een achterstand van zes pun ten op leiders Atletico en Real Madrid. „Op zich is er niet zo veel mis met het spel", vindt Witschge. „We creëren vol doende kansen. Probleem is, dat we niet scoren. En dat zal toch moeten, want de komen de twee tegenstanders zijn uit gerekend Atletico en Real". Geen sleet Richard Witschge (21 pas) is nog ver verwijderd van een vaste basisplaats bij Barcelona, hetgeen óók heeft te maken met de aanwezigheid van nóg drie buitenlanders, Stojtskov, Laudrup en niet te vergeten Ronald Koeman. Nogal eens vanaf de zijkant toekijkend vindt de jongste Witschge ove rigens niet, dat er 'sleet' zit op Koeman. „Hij speelt misschien wat minder dan voorheen, maar dat heeft ook met het niet draaien van de hele ploeg te maken. Ik denk, dat Koe man van een vaste waarde is. Hij is iemand die nodig is voor de opbouw en het spelverde- len. Hij heeft terecht een ba sisplaats en heeft ook alles ge speeld tót dusver. Als enige van de buitenlanders. Van die laatsten wordt natuurlijk in Spanje wat verwacht. Het pu bliek wil meer van ze zien dan de eigen voetballers bieden. Ik denk, dat je het ook anders kunt benaderen. Je moet in elk geval niet slechter spelen dan de Spanjaarden. Een coach kan je tenslotte hebben gehaald, omdat je beter in het concept past". In die taktiek neemt Richard Witschge bij Barcelona overi gens een andere rol voor zijn rekening dan van hem in Ne derland en bij Ajax bekend. „Ik speel midden-midden", meldt de (oud-)Amsterdammer simpel. Of ik dat een plezieri ger rol vind dan spelen aan de linkerkant, zoals ik met Roy deed bij Ajax? Het maakt me niet zo veel uit. Je bent cen traal op het middenveld wél meer aan de bal. En dat is goed voor me. Cruijff hamert er daarbij op, dat ik beter aan speelbaar moet zijn en me zo danig moet opstellen dat ik naar beide kanten kan 'ope nen'. Wat ik daarbij ook moet leren is een hogere hande lingssnelheid. Dat heb je zeker in Spanje nodig. Heb je die niet, dan heb je zó een tegen stander op je benen. Want dat is wél een belangrijk verschil: de hardheid en de snelheid liggen in Spanje een stuk ho ger dan in Nederland". Improduktiviteit Wat in Barcelona nog steeds niet is veranderd met Richard Witschge is zijn improduktivi teit. Scoorde hij vorig jaar bij Ajax niet eenmaal, ook onder Cruijff bleef 'Pipo' tot dusver op nul staan. „Toch kom ik re delijk vaak voor de goal. Zoals ook in Helsinki tegen Finland, KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Wolvega (mor gen, aanvang 18.45 uur) lui- 2e koers: 1 Greatest Fighter, Go On Oldeson. 3. Golddream S. (7-3-1). 3e koers: 1. Ellen Expo, 2. Deleazar Bel win, 3. Fernandelnora (2-3-6). 4e koers: 1. Emulate Princess, 2. Eu ropa C.. 3. Eminent Fox (11-5-3). 5e koers: 1. Crack Montee, 2. Frizbie Gerron, 3. Flushing Marco (6-4-2). 6e koers: Evolita Lelystad, 2 Every ive Meadow (2-4-5). oers: Dave Shoeing, 2. Doortje itar, 3. Cheriff Oldeson (5-6-7). oers: Carl Buitenzorg, 2. Dytha 3. Zazou Supreme (1-3-7). SPORTUITSLAGEN Richard Witschge: „Het wordt wel eens tijd lekkere wedstrijd". India-Belglë 1-0, Frankrijk-Verenigde België 2-2, 4. Frankrijk 2-2,' 5. Zwit- toen ik die kans kreeg. Mis schien moet je op zo'n moment met je ogen dicht uithalen. Maar dat doe ik nu eenmaal niet. Ik blijf kijken en doe wat me dan invalt. Dat was in dit geval een stiftballetje, dat net naast ging. Ach, van dat sco ren maak ik zelf niet zo'n pro bleem. Dat komt wel. Vooral anderen doen er moeilijk over. Toen er vorig seizoen bij Ajax ineens veel aandacht aan werd besteed, heeft dat wel even op me gedrukt. Dan ben je er toch wel even mee bezig. Maar dat is nu over". Tot het 'leer proces' van Richard Witschge behoort in Barcelona ook een cursus Spaans, die hij driemaal per week zou moeten volgen. Door voetbalverplichtingen woonde hij pas één les bij. „Maar ik versta het al enigs zins. Ik lig bij Beguiristain op de kamer. Mooie gozer. Maar hij spreekt geen Engels, dus ik moet me wel in het Spaans proberen te redden". Vals etiket Richard Witschge, die zegt niet te 'zitten' met zijn etiket van 'eigenwijs ventje' maar de juistheid daarvan bestrijdt („Ik ben heel kritisch op mezelf, mijn directe omgeving kent me"), hoopt vanavond op een goed team- en persoonlijk op treden. „Van. ra' vijftien interlands tot dusver, heb ik er misschien maar twee goed gespeeld. De ene was te gen Griekenland, de andere weet ik niet eens meer. Maar toen draaide ook de hele ploeg lekker. Wordt wel eens tijd voor een wat sterkere wed strijd, inderdaad. Of ik ooit een speler word die een elftal kan dragen of over een dood punt kan heentillen? Ik weet het niet. De toekomst zal het leren". Richard Witschge heeft ge zegd. Hij keert terug naar de biljarttafel. Om de snookerbal vervolgens haarzuiver in een zakje te deponeren. Nu die 'bal nog in dat netje'. )raveri)en van F .angeweg) 2.39,4 SPORT OP TV >AAG Studio Sport J 1-Portugal, grote k 20.00 uur: Sportavond. PrljzÓi, 22.35 uur: Sportsnight. Calandan<j it 20.15 uur: Sport extra 070-38fechtstreeks verslag voetbalin- id Duitsland-Wales. rchannel, 20.00 uur: Sport. Inet, 18.00 uur: Sport. MAKING P°rt> 18.00 uur: Sport. SPORTWERELD Huw-Parjbal Fortuna Düssel- heeft overeenstemming de transfer van Petrovic. De 26:jarige 6,168 cmjenvelder van Gradjanski :b kan aanstaande zater- ,al debuteren in de Bun- vertuigpa in het duel met Schal- |-1294<$ Tennis Op de we- nglijst bezet de Zweed Edberg de eerste plaats, vrouwen gaat Monica an de leiding. De positie Nederlandse speelsters -,RoiBrenda Schultz (34), Ma- pimrr8 "Bollegraf (60) en Nicole andel v.dtman (68). ird, Rijsvu- je dan ingrij- Gaston Taument raakt de bal kwijt aan de Portugese Paulo Torres. 3 VAN DER POEL UTRECHT Marciano Vink is een goede voet baller. Alleen een Rotter dammer die daar anders over kan denken. Vink heet een veelbelovende vrije verdediger en is een potentiële kandidaat voor die positie in Oranje. Maar dezelfde Vink, die al eerder in twee A-inter- lands had opgedraafd, was gisteravond bij Jong Oranje in de Galgenwaard de schlemiel van het veld. In de eerste helft van de cruci ale kwalificatie-interland te gen Jong Portugal moet het spel van Vink geen mens zijn opgevallen. „Vink bracht te weinig", zo omvatte Nol de Ruiter de geringe inbreng de twintigjarige Ajacied. De donkere atleet kreeg in de pauze van de bondscoach de volle laag. „Ja, ik ben voor mijn doen flink te keer ge gaan. Hij liet zich in de eerste helft drie, vier keer simpel uitspelen. Hij voetbalde veel te nonchalant. Ik heb hem de tijd gegeven om te herstellen. Maar het ging niet. Na tien' Vink, die morgen zijn 21e ver jaardag mag vieren, werd het slachtoffer. Jong Oranje, dat zich uiteindelijk toch met een gelijkspel bij de kwartfinalis ten van het Europees kampi oenschap schaarde en een for se stap richting het Olympisch voetbaltoernooi van Barcelona zette, draaide een uur lang stroever dan stroef en Vink bleek van geen enkele waarde. Omdat Jong Oranje lang tegen een achterstand van 1-0 aan keek, moest er volgens De Ruiter 'iets gebeuren'. Jong Oranje, dat 's ochtends nog te maken had met vijf ge vallen van buikloop, was gis teravond het eerste uur nau welijks gevaarlijk. Numan, centraal op het middenveld, was de enige die in die periode iets stichtelijks fabriceerde. Twee goede afstandsschoten één vlak erna, daarmee trachtte de aanvoer der van Jong Oranje de Portu gese muur te slechten. Het inbrengen van Pierre van Hooijdonk zorgde voor de om mekeer. De NAC'er trok alle aandacht, Scheepers profiteer de. Eerst bood Numan de PSV'er een uitgelezen moge lijkheid, daarna deed Gaston Taument het via een aanval langs dezelfde linkerkant. In het laatste geval moest Costa, de doelpuntenmaker van Por tugal, de bal van de lijn trap pen. Met Mare Overmars aan de linkerkant werd Portugal definitief overmeesterd. In een handsbal van Pinto dacht Pai- retto niet aan opzet, in de ge lijkmaker van Taüment zag hij geen buitenspel. Op het mo ment dat Scheepers het schot loste, stond de Feyenoorder drie meter achter de laatste Portugese verdediger. Ver diend was de gelijkmaker wel. In januari wordt er geloot. Voor het EK in Zweden, maar ook voor de kwartfinales voor Barcelona. Acht groepswin naars, waarbij Jong Oranje, gaan de koker in. Vier wed strijden volgen. De winnaars plaatsen zich direct voor de Olympische Spelen, voor de 'beste verliezer' is er nog een kleine kans om in Barcelona van de partij te zijn. groep A Superliga twee- TAFELTENNIS Katwijk aan Z« de speelronde: Gedetailleerd: I- /Helster-Rosskopf/Fetzner Haldan-Rosskopl 19-21, 21- Hongarlje-Zwedi meth/Varga- nde: KraJIcek (Ned)-Buchmayi B 6-4. Slemerink (Ned)-Vo|tlsc Groep 1: Opava. Ts)echoslowakl|e-Albanlë Stand: 1. Tsjechoslowaklje 7-14 (22-3), 2. Spanje 6-7 (5-4), 3. Frankrijk 7-6 (5-4). 4. Al banië 7-4 (3-13), 5. IJsland 7-3 (2-13). TER ALLEBLAS VIJK Het nationale ^Itennisteam heeft geen le- getrokken uit het duel te- Belgen (nederlaag van an drie weken geleden Hrussel. In sporthal Cleyn Katwijk verloor de de Jscoach Li Ji Shu ander- i groep A van [Superliga. Ditmaal was I de sterke Duitse ploeg j verantwoordelijk, hals in de wedstrijd tegen [tiderburen ontbrak het de i Li, opvolger van Vlieg die de nationale wenselectie onder zijn B K Bk)e heeft genomen, op de BE Vale momenten aan men- RT veerkracht. Dat het tref- de Duitsers vooraf r als een heidens kar- werd beschouwd, stond vast. Maar Jan Vlieg had op de avond tegen België wel gelijk met zijn stelling, dat de ver schillen tussen de landen on-' derling in groep A zeer klein zijn. Dat bleek gisteravond maar weer eens tegen de Duitsers, die op volle sterkte naar Kat wijk waren gekomen. Trainer Zlatko Cordas, die zijn pupil len al eerder tegen Polen met 4-3 zag winnen, liet als eerste Torben Wosik opdraven. De talentvolle linkshandige speler, vorig jaar Europees jeugdkampioen en nu 58e op de Europese ranglijst, werd ge koppeld aan Paul Haldan. De kopman van het Nederlandse kwartet bleek tegen de 18-jari- ge Wosik een werkelijke ge daantewisseling te hebben on dergaan. Haldan speelde als vanouds aanvallend, geregeld golven van topspin met fore- en backhand op de Duitser af vurend. Haldan zette de eerste game naar zijn hand (21-14), maar bemerkte in de tweede partij dat Wosik zijn tactiek grondig en succesvol gewijzigd had (21-18). In de beslissende derde game forceerde Haldan alsnog het eerste punt (21-16). Wankelen Tot ieders verbazing had Ne derland een voorsprong van 2- 0 kunnen nemen toen Trinko Keen tegen de Duitse kopman Jörg Rosskopf de sterren van de hemel speelde en regelrecht op een overwinning leek af te stevenen. De blonde speler van het Belgische Centre Ma nege won de eerste game met 21-14 en bracht ook in de twéede partij een vertwijfelde Rosskopf aan het wankelen. Maar zoals Keen in België te gen Jean Michel Saive de op dit niveau vereiste mentale hardheid (nog) niet op kon brengen, zo wist hij tegen de nummer zes van Europa even min een voorsprong van 17-11 uit te bouwen naar een riante uitgangspositie. Keen, die in de verlenging verloor met 22- 20, was in de beslissende derde game geen schim meer van de alleskunner in de beginfase en moest Rosskopf alsnog met winst feliciteren (21-13). Danny Heister werd net als Keen gisteren geconfronteerd met de Duitse 'Kampfgeist', want de speler van Tempo Team maakte het zich onnodig moeilijk in de marathonpartij tegen Steffen Fetzner. Na winst in de eerste game (21-18) kwam Heister in de tweede game op twee matchpunten (20-18) welke de linkshandige spinspeler verspeelde. Dat ge beurde Heister ook in de derde partij tegen 'Speedy' die in de slotfase wederom een achter stand van 20-18 ongedaan maakte. De partij was voor Fetzner waardoor de Duitsers op 2-1 kwamen. Het koppel Rosskopf/Fetzner, in '89 we reldkampioen in het dubbel spel, versloeg het duo Heister/ Haldan in twee games waarop Haldan tegen Rosskopf moest stunten om Nederland weer in de race te brengen. Haldan slaagde niet in die opzet en verloor met 21-19 en 23-21. Waarmee de nederlaag van 4-1 een feit werd en de kansen voor Nederland om een plaats bij de eerste twee in groep A nagenoeg verkeken zijn. Li Ji Shu meldde nog dat zijn team „goed gespeeld" had, maar de Chinees weet dat alleen winst telt. Daarbijis er geen plaats voor freewheelen op momen ten dat een speler 'er moet Paul Haldan speelde als vanouds aanvallend. Badminton Erica 1 Heuvel is weer begonn de training. De Helmondse badmintonster was ruim vier maanden uit de roulatie we- n ontsteking op de knieschijf. Het is de bedoeling, dat de dubbelspel-partner van Eline Coene begin november klaar is voor de trips naar Thailand en China.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15