'L'autre monde' te kijk gezet LEIDEN OMGEVING itbreiding waterzuivering Leiden-Noord vervroegd jaeSotvuvnt 11 Klachten over Hare Krishna's Leidenaar beboet voor mishandeling irports moeten wijken voor speelplaats en parkeermeters [MLERAAR EKT SOEPELE 4ING PTT krijgt advies Leidse directeur over te plaatsen Goed op tijd WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 onken rolstoelrijder veroordeeld Bierglas in gezicht HA AG/LEIDEN Een dronken rolstoelrijder is gisteren de Haagse politierechter veroordeeld tot 500 gulden boete wee weken voorwaardelijke celstraf. Officier van justitie lieshout had 1000 gulden .boete en twee weken voorwaarde- geëist. Twee Leidse agenten zagen de 50-jarige man uit rschoten op een nacht in februari 1990 in zijn rolstoel mid- over de Douzastraat rijden. Ze roken aan zijn adem dat hij gedronken had en verzochten hem zijn route voort te zet- iver de stoep. De man had daar geen zin in en begon de in uit te schelden voor fascisten en NSB'ers. Tegen de elijke agente schreeuwde hij: „Je bent een hoer." Op het .•bureau moest iedereen die in de buurt van de Voorschote- kwam het ontgelden. Tegen politierechter mr. Van der ontkende de man te hebben gescholden. „Ik heb hoog- „ouwehoer" gezegd tegen die agente, want ik vond haar jrutaal. Maar dat woord gebruikt toch iedereen? Je hoort Ike dag op tv." LEIDEN Een 27-jarige Leide naar is vannacht rond nalf twee gewond geraakt toen hij in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt een bierglas in het gezicht geduwd kreeg. Dat gebeurde toen hij ruzie had met een 27-jarige plaatsgenoot. Het slachtoffer wilde de politie niet in die ruzie betrekken en deed daarom geen aangifte. Hij is op eigen kracht naar het zieken huis gegaan. De dader stapte direct na de ruzie in de auto bij een an der. Hij kwam echter niet ver om dat de bestuurder van die auto dronken was en om die reden door de politie werd aangehouden. LEIDEN De politie is gisteren in de Haarlemmerstraat opgetreden te gen collectanten van het Hare Krish- na-kerkgenootschap. Dat gebeurde nadat was geklaagd over het opdrin- ferig gedrag van de Hare Krishna's, lij gaven voorbijgangers boeken, waarvoor ze dan een bijdrage konden geven. Volgens de betrokkenen was dat geen collecteren. De politie vond echter dat er wel degelijk een vergun ning voor had moeten worden ge vraagd en verbood de activiteit. DEN HAAG/LEIDEN Een 29-jarige man uit Lei den is gisteren door de Haagse politierechter ver oordeeld tot een voor waardelijke boete van 750 gulden wegens mishande ling van een buurman. Aanleiding voor de vechtpartij was een bericht op de Leidse kabelkrant. Daarin las de ver dachte dat zijn buurtgenoot hem ervan betichtte dat in zijn cocktailbar Fandango aan het Noordeinde in Leidne sprake was van „terroriserende uit buiting". Al jarenlang is het terras van de bar oorzaak van problemen tussen beide man nen. De belediging via de Ka belkrant ging de café-eigenaar echter te ver. Woedend fietste hij naar zijn 'vijand'. Die zat, aldus het relaas van de ver dachte, in het zonnetje een krant te lezen met een glaasje cognac in de hand. Na enig ge scheld over en weer, ontstond een vechtpartij. De horeca-on- dernemer liep daarbij een snee van zeven centimeter in zijn nek op, veroorzaakt door het kapotte cognacglas. De buur man liep flink wat schade aan zijn kleding op. Of de buurman ook vervolgd zal worden, moet nog worden uitgezocht Advocate Baarning vond dat de schuld meer bij hem dan bij de café-eigenaar lag en bepleitte vrijspraak. Behalve de voorwaardelijke boete, bepaalde politierechter Van der Heide dat de café-ei genaar de schade van zijn buurman zal moeten vergoe den. QUE ROSO EN De moderni- J en uitbreiding van [fvalwaterzuiverings- atie (awzi) in Lei oord wordt eerder ^erd dan was ge- Het Hoogheem- Ihap van Rijnland de werkzaamheden hat voor na 1996, [door vertraging bij projecten is dit |/oren gehaald om de leringen op peil te aanpassing is een be- ^n 58,5 miljoen gemoeid. 1 volgend jaar wordt be- j met de aanleg van een tweede biologische eenheid, die de oude oxydatiebedden en bezinkbassins moet vervangen. Dat is fase drie in de moderni sering, in 1986 werden de eer ste twee fasen voltooid, waar bij de slibverwerking werd verbeterd en er één biologi sche eenheid van 55.000 kubie ke meter werd gebouwd. Het project moet medio 1995 zijn afgerond. Eind 1990 was er nog gere kend op een investering van 43 miljoen gulden, maar door de aangescherpte milieu-eisen zullen de kosten hoger uitval len. Uitvoering is mede versneld door de slechte werking van de awzi in Leiderdorp-Kalk- polder. Daardoor is de kwali teit van het water in de Does haven zo slecht, dat dat niet langer kan worden geaccep teerd. In april 1995 moet de awzi in Leiderdorp dan ook worden gesloten. Het gemaal Engelendaal wordt uitgebreid en het te zuiveren water wordt naar de awzi in Leiden- Noord geleid. Het hoogheem raadschap wil zo het water in De Does opwaarderen tot zwemwaterkwaliteit. Zuid-West Met de werkzaamheden aan de awzi aan de Voorschoter- weg in Leiden Zuid-West is inmiddels een start gemaakt. Vooral de stankoverlast, waar over de omwonenden als sinds de ingebruikname van de in stallatie klagen, wordt dras tisch aangepakt. Alle bassins die tot nu toe open waren, worden afgedekt. De afgezo gen lucht wordt behandeld tot dat de geurbelasting nog maar een kwart is van wat wettelijk is toegestaan. De verbouwing zal minimaal negen miljoen gulden duurder worden dan eind vorig jaar was begroot en wordt nu ge schat op 75 miljoen gulden. De strengere eisen die door de Rijksoverheid zijn gesteld voor de fosfaatverwijdering maak ten extra investeringen voor een bedrag van 3,5 miljoen gulden noodzakelijk, terwijl de bouwkosten met 8,5 procent oftewel 3,9 miljoen gulden zul len stijgen. Overigens kosten alle proiec- ten die worden uitgevoerd in het kader van het Waterkwa liteitsbeheersplan (WKBP) meer door de opgeschroefde milieu-eisen. De investerings ramingen tot en met 1996 val len dan ook vijftig miljoen gul den hoger uit, op een totaalin- versteringsbedrag tot en met 1996 van 485 miljoen gulden. De zuiveringsinstallatie Leiden-Noord in 1985. In 1986 werden de eerste twee fasen van de aanpassing voltooid. Nu volgt snel de derde. FOTO: WIM VAN NOORT JN Ooit neerge- de auto te bescher- [tegen de invloeden ind en water, blij- le carports in de oos- binnenstad laat op [ond slechts het ter- an rondhangende, 1de jongeren, die lampen hangen en der autoruitjes in- i. Om daaraan een te maken, moeten jorts worden ver- In door een speel- en parkeermeters. Dat voorstel heeft de gemeen te voorgelegd aan de bewoners van de Uiterste- en Middelste- gracht en omgeving. Woning bouwvereniging Ons Doel heeft 82 carports in erfpacht gekregen maar daarvan zijn er slechts 45 verhuurd. Niet al leen het gebrek aan toezicht in de stallingen is daar debet aan. Ook blijken een parkeerver- gunning of een 'beugelplaats' goedkoper te zijn: 180 gulden tegenover 360 gulden. De gemeente wil in elk geval van de beugelplaatsen af. Het parkeerterrein tegenover Ui terstegracht 48 wordt een speelplaats, het terrein tegen Uiterstegracht 62 wordt over gedragen aan de woningbouw vereniging. Bovendien worden op de Uiterste- en Middelste gracht parkeermeters ge plaatst. Daarmee lijkt de ge meente tegemoet te komen aan de wens van bewoners om meer parkeermogelijkheden te bieden voor bezoekers. Die kunnen hun auto nu niet in de buurt kwijt zonder het risico tegen een parkeerbon aan te lopen. Het gebied valt name lijk binnen het parkeerrestric- tiegebied, waar niet zonder vergunning mag worden ge parkeerd, tenzij dat bij een parkeermeter gebeurt. In een voorlopig commentaar is de wijkgroep gematigd kri tisch over de voorstellen. Het speelterrein tegenover het Mostertcomplex verdwijnt en het parkeren wordt duurder omdat een parkeervergunning in de nabije toekomst meer gaat kosten. Overigens zijn de bewoners niet blij met het ,,slikken-of-stikken"-principe dat werd gehanteerd bij de presentatie van het plan: ook al gaan de bewoners niet ak koord, dan nog zullen de par keermeters worden geplaatst. De wijkbewoners moeten zich nog over het voorstel buigen voordat zij een definitief oor deel geven. De bewoners wilden het par keerprobleem in de wijk gis teravond niet los zien van de algehele verkeersproblema tiek. „De parkeernota lost mis schien wel een deel van het probleem op, maar eigenlijk moet die nota onderdeel uit maken van het hele verkeers circulatieplan. Want waar je het ene probleem onderdrukt, duikt het ergens anders weer op", was een klacht die uit verschillende monden viel op te tekenen. Inspraak op de parkeernota, die volgende week in het college moet wor den besproken, heeft dan wei- het parkeernota worden ge daan is uitbreiding van het parkeerrestrictiegebied. Bo vendien zal er geprobeerd worden om de parkeergarages beter te benutten, die nu voor een groot deel van de dag leegstaan. Om dat te bereiken zullen de parkeerplaatsen in de directe omgeving van de garages worden geschrapt, ter wijl het aantal betaalde plaat sen in de binnenstad zal wor den teruggebracht ten gunste van de vergunninghouders. (ADVERTENTIE) ANTIQUARIAAT GEEFT LEIDEN OOK EEN KANS maken ze persoonlijke jen tot f. 30.000,-vlot in tonder moeilijk gedoe en II op de persoonlijke afgestemd. Tegen een fcnte en soepele aflossings parden. lezierig geregeld allemaal. e geldt trouwens voor lorlopend krediet van de n steeds over wat extra kunnen beschikken, leressant voor u? Welkom jadere informatie, rkdagen van 9.00 -12.30 I donderdagavond van 19.30 uur. 1 kan natuurlijk ook. GOED VOOR UW LENING jentelijke Kredietbank |raat 24, s 11300,2301 EH Leiden 1-254145 i is ter ziele ÉN Het E-team van lergie- en Watervoorzie- Rijnland (EWR) is opge- J. Het Energiebesparings- Sgaf de afgelopen twee joorlichting aan particu- over energiebesparing, valuatie van de activitei- jdde tot de conclusie dat jart team geen bestaans- Iheeft. De activiteiten zijn jepast in het onlangs ge- e informatiecentrum s EWR. LEIDEN Schaar het onder de titel 'curiosa': een zwarte krant uit 1877. Maar dan ook een echte zwarte krant, gedrukt op zwart papier, met bruine inkt. Gewoon leuk, vond Piet van Winden, eigenaar van antiquariaat AioloZ aan de Botermarkt. De zwarte krant is één van de aankopen van Van Winden die worden getoond op de eer ste Leidse Boekenzondag, die komende zondag wordt gehou den. Van Winden raakte voor al bekend door het auteur sexemplaar van Gerard Reves 'De Avonden', compleet met aantekeningen van de schrij ver. Voor het on-Nederlandse bedrag van 12.000 gulden kon het mee naar Leiden nemen. Ook legde hij de hand op een bundel handgeschreven ge dichten uit de jonge jaren van Gerrit Komrij. Van Winden gunt het Leidse publiek zondag een kijkje in de collectie die hij 24 oktober presenteert op de internationa le antiquarenbeurs in Parijs. Volgens hem zijn de Fransen gevoeliger voor oude boeken dan de Nederlanders. „Niets ten nadele van mijn eigen klanten, maar men heeft in Nederland toch meer interesse voor auteurs van eigen bodem dan voor mooie uitgaven. Eer ste drukken of mooie exem plaren van Reve, Claus, Her mans of Boon ziin nog te ver kopen. Maar dit bijvoorbeeld is hier niet te slijten Hij neemt een dun boekje van de stapel, strikt de band los. De band be vat teksten, gezet in een sier lijke letter, herkenbaar als het Frans uit het einde van de vo rige eeuw. Daarnaast zijn los bladige, erotische tekeningen opgenomen, waarvan de lijnen zo fragiel zijn alsof ze stuk voor stuk zijn getekend. „Dit is dus gedrukt, ook al zou je het niet zeggen". Piet van Winden te midden van de avantgarde-theaterontwerpen van Gontcharova en Larionow, die als complete serie werden aangeleverd. foto: wim van noort Maar niet alleen in Frankrijk rollen mooie boeken van de drukpers. Van Winden loopt naar de kast met bibliofiele uitgaven en plukt er een dichtbundel van J.C.Bloem uit. Een half-perkamenten rug, geschept papier, een ge nummerde oplage van vijftig exemplaren uit 1950 en een volstrekt ongeschonden staat maken dit boek tot een aan de omschrijving valt niet te ontkomen 'collector's item'. De bundel is zelfs nog inge pakt in het ouderwetse knispe rende, doorzichtige papier. Voor enkele honderden gul dens verwisselt het boek van eigenaar. Ook een prachtige druk uit 1934 van Simon Vest- dijks 'Terug tot Ina Damman' moet een dergelijk bedrag op brengen. Voor Nederlandse auteurs loopt het Franse publiek even wel niet warm. Naar de inter nationale beurs gaan wel de kunstboeken mee, zoals de standaardwerken over het oeuvre van Piet Mondriaan, Kurt Schwitters en Miró. Een rechtgeaarde Nederlander zal zich wel twee keer bedenken voordat hij 250 of 400 gulden daarvoor zal neertellen. In de 'ramsj' liggen bijna dezelfde boeken al voor 100 tot 120 gul den. „Maar dit zijn dus wel de standaardwerken, waaraan wordt gerefereerd in weten schappelijke onderzoeken. En ach, mensen die zich een schil derij van Miró kunnen veroor loven, kunnen ook zo'n boek betalen". Wie van deze cijfers al schrikt, zal de zeefdrukken, gebaseerd op het werk van de pop-art- kunstenaar Andy Warhol, he lemaal links laten liggen. De zeer opvallende omslag, de buitenkant van een doos zeep- wolsponsjes, werd door War hol zelf ontworpen. Niet min der dan 1200 gulden kost dit juweeltje, dat op de pers werd genummerd en in een oplage van 500 exemplaren op de markt werd gebracht. Het standaardwerk over het oeu vre van Vincent van Gogh kost de helft. Versnipperd Wie nu denkt dat hij met de oude boeken die op zolder staan ook een aardig handeltje kan drijven, heeft het mis. „Als wij in Parijs tien procent van de boeken die we meene men, kunnen verkopen, heet dat in het vak dat je een goede dag hebt gehad". De markt is in ons land niet groot en be perkt zich grofweg tot de lief hebbers van vaderlandse au teurs van na 1880, met de na druk op de periode na de. Tweede Wereldoorlog. „Het nadeel daarvan is inderdaad dat het cultuurbezit versnip perd raakt. Letterkundige mu sea doen bedroevend weinig moeite om belangrijke werken binnen hun muren te halen". Die stelling illustreert hij aan de hand van de eigen AioloZ- catalogus, waarin twee werken over de schrijver Eduard du Perron staan. Beide boeken werden uitgegeven na zijn dood, maar de ene heeft nim mer de markt gehaald. „Dat heeft de weduwe van de schrijver hoogstpersoonlijk te gengehouden. Zij had teveel kritiek op het originele ma nuscript. dat toen al van de drukker was gekomen. Wij hebben in alle bescheiden heid de hand weten te leg gen op het exemplaar met haar eigen aantekeningen en correcties. Dat staat bij ons voor 750 gulden te koop. Het Letterkundig Museum heeft wel de latere, gecorrigeerde en gepubliceerde versie in huis. Maar het is tocfi bijna noodza kelijk om het oorspronkelijke exemplaar ook te hebben". Onwaarschijnlijk Zo zit er achter elke wat duur dere uitgave wel een verhaal, zoals de map met theateront werpen van de Frans-Russi sche avantgardekunstenaars Gontcharova en Larionow. De map werd eerst aangeboden aan een collega van Van Win den, die de tekeningen weiger de omdat er één ontbrak. De eigenaar keerde terug naar huis, spitte zijn eigendommen nog eens goed door en stuitte inderdaad op die ene, ontbre kende tekening. „En het is een wonder dat de map nog com pleet is want meestal raakt er wel een tekening zoek of blijft die ingelijst hangen omdat juist die zo mooi was". In het rariteitenkabinet zal ook de spiritische 'zwarte krant' worden meegenomen, die de titel 'l'Autre Monde' draagt en daarmee wellicht De collectie die bestemd is voor de beurs in Parijs, staat zondag te kijk bij AioloZ, Bo termarkt 8. Daaronder bevin den zich een exemplaar van Baudelaires 'Le Vin', illegaal in Nederland gedrukt tijdens de Tweede Wereldoorlog in een 'onwaarschijnlijk kleine' oplage van vier of vijf stuks, en een Japans lakalbum met fraaie prenten. LEIDEN De directeur van PTT Post Leiden, een coördinator en een mede werker moeten worden overgeplaatst. Dat advise ren twee onderzoeksbu reaus die onafhankelijk van elkaar op verzoek van de vakbonden en van de regiodirectie de proble men in het bedrijf hebben onderzocht. Aanleiding voor de onderzoe ken waren conflicten tussen personeel en directie over on der andere de medezeggen schap in het bedrijf. De onder zoeken strekten zich ook uit tot de werkomstandigheden 'in de meest ruime zin', aldus W. den Brinker van de vak bond AbvaKabo. Noch Den Brinker, noch woordvoerster E. van Wage- ningen van de regiodirectie willen ingaan op details van de problemen. Van Wagenin- gen: „Het conflict belemmerde de bedrijfsvoering. We moeten ons nu niet bezighouden met terugblikken, maar met de op lossing ervan". Den Brinker: „We hebben niets aan een si tuatie waarbij de mensen rol lend over straat gaan". De beide onderzoeksbureaus bevelen behalve de overplaat singen aan om een project voor organisatie-ontwikkeling op te zetten in Leiden. Daarbii moet aandacht worden besteed aan de manegementsstructuur, de interne communicatie, per soneelsbeleid en organisatie cultuur. De onderdeelscom missie, de plaatselijke onder nemingsraad, moet weer wor den opgestart als medezeggen- schaposorgaan. Vakbondsbestuurder Den Brinker wil zich nog niet uit spreken over de vraag in hoe verre alle aanbevelingen moeten worden uitgevoerd. „Ik heb net als het personeel gisteren kennisgenomen van de inhoud van de rapporten. De conclusies dekken elkaar. Er is niet met de natte vinger gewerkt. Het gaat om degelijk onderzoek Maar ik wil eerst overleg met onze leden over de aanbevelingen". Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Postcode/plaats: Telefoon: I I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt hel abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswëkkertje naar: I Naam: Straat: I Postcode/plaats:I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I CeidóeSomcmt i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11