LEIDEN OMGEVING Imancipaliegroepen in Leiden orden bedreigd met opheffing /E BLOEDEN LANGZAAM DOOD' ri Kantine reiniging gaat op groen lauwe Steen terug al Politie Voorschoten rolt jeugdbende op Goed op tijd dóeöourmit DINSDAG 15 OKTOBER 1991 Werknemers universiteit jnnen goedkoper lenen IDEN De vijfduizend werknemers Leiden kunnen voortaan goedkoper lenen of een jtheek afsluiten. Bestuursvoorzitter C. Oomen heeft een overeenkomst met de Nutsspaarbank ge- larin de betere voorwaarden zijn vastgelegd. aantal werknemers heeft al een beroep op de gunsti- voorwaarden gedaan nog voordat het contract was loten. Volgens een woordvoerder van de spaarbank is ft-el sprake van een trend: „Op deze manier verzeke- niet alleen de banken zich van een vaste markt, r we spelen ook in op de wens van de klant". Met buikcontract volgt de Universiteit het voorbeeld van Academisch Ziekenhuis, dat onlangs e ot met de ABN-Amrobank. Botsing van politie met bewakingsdienst LEIDEN Een 38-jarige werk nemer van een bewakingsdienst heeft vannacht rond kwart over vier letterlijk een harde confron tatie met de Leidse politie gehad. De Sassenheimer was onderweg naar een bedrijf aan de Plesman- laan omdat daar het inbraaka larm was afgegaan. Bij de krui sing Vondellaan-Plesmanlaan reed hij, hoewel hij een politie auto zag naderen, door het rode licht. Hij wilde die auto volgen naar de Plesmanlaan. Maar hij zag een tweede politie-auto die op weg was naar een autokraak in de Bonairestraat over het hoofd. De 37-jarige Leidse agent die deze wagen bestuurde kon de bewaker niet meer ontwijken. De politie-auto werd achter aan de zijkant geraakt, draaide en kwam tot stilstand tegen een paal. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. De inzittenden bleven ongedeerd. De politie-auto moest door een takelbedrijf worden afgevoerd. Een andere surveillancewagen is alsnog naar de Bonairestraat ge gaan. Het bleek dat uit een auto de radio was gestolen. Verontreinigingsheffing stijgt met acht procent LEIDEN De verontreinigingsheffing, die door het Hoogheemraadschap wordt opgelegd, gaat volgend jaar met ƒ5,80 omhoog naar ƒ77,80 per vervuilende eenheid (meestal een huishouden). Stijgende kosten voor gas, slibafvoer en personeel nopen het Hoog heemraadschap tot de tariefsverhoging. Vorig jaar steeg het tarief al met zes gulden, oftewel negen pro cent. De algemene omslag per hectare daalt daarente gen met 1 naar 43. Volgens de Meerjarenraming 1992-1996 zal de verontreinigingsheffing de komende jaren nog forser stijgen. In 1996 moet de heffing uit komen op 100,80. De stijging komt geheel voor reke ning van de investeringen die noidg zijn om de wa terkwaliteit te handhaven. Daarvoor is een totaalin vesteringsbedrag nodig van 492,4 miljoen gulden. Vals geld LEIDEN Een 25- jarige Leidse vrouw is gisteravond door een ongeveer 23-ja- rige man voor 1000 gulden opgelicht De had rond voor dat bedrag een brommer van haar gekocht en betaalde met vier briefjes van 250 gulden. Na zijn vertrek bleek dat hij met vals geld had betaald. Dameslaarzen weg uit aanhangwagen ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een aan hangwagen, die gepar keerd stond aan de Oost- gouweweg, zijn tussen zaterdag en gisteren niet minder dan 146 paar da meslaarzen gestolen a 55 gulden. De achterzijde van de aanhangwagen werd opengebroken. De totale waarde van de buit be- dragt ruim achtduizend gulden. inique roso DEN -Door het appen van de provin- subsidie voor eman- tiegroepen dreigen pen als Vrouwen in Overgangsjaren )0) te worden opge- >n. Vooral activiteiten trainingen voor be- idsters worden onmo- inderderdeel van provin- bezuinigingen op het jnswerk zijn Gedeputeer- iiaten van Zuid-Holland de subsidies voor icipatie-activiteiten te ippen Daarmee wordt besparing gecreëerd van 400.000 gulden. De pas in gestarte subsidieregeling rig jaar geëvalueerd en it bleek dat geld beter concrete projecten kon geschoven dan naar opende activiteiten. Bo- vindt het i GS emancipatie van etnische en seksu ele minderheden niet langer belangrijk genoeg om daar voor posten te reserveren. Aan milieubehoud en ouderenbe leid wordt hogere prioriteit toegekend. Doodbloeden Gevolg van de bezuiniging is dat met name de regionaal en provinciaal georganiseerde op leidingen en trainingen voor begeleidsters worden stopge zet. „Maar als er geen bege leidsters meer worden opge leid, is de kans groot dat de VIDO-werkgroep op de lange termijn doodbloedt", zegt Greet Heijkoop van de VIDO- groep Leiden. De gemeente Leiden subsidieert incidentele uitgaven van de werkgroep wel maar dat is volgens Heij koop onvoldoende om de werkgroep in stand te houden. „Noordwijkerhout en Leid- schendam hebben elk twee be geleidsters, Leiden heeft er nu zeven. Als er in de kleine plaatsen één begeleidster op geeft, zullen we schuiven. Maar dat kan niet blijven doorgaan". De VIDO-woordvoerster geeft als voorbeeld de bijscholing die in september nog werd ge geven op het gebied van sek sualiteit bij ouderen. Aan die cursus deden achttien vrou wen mee. „Voor oudere vrou wen rust op incest en seksueel geweld binnen het huwelijk nog een immens taboe Als je daarover wilt spreken binnen een werkgroep, kun je dat niet doen zonder over achtergrond kennis te beschikken. Dan kun je wel op een cursus in Rotterdam maar dat kost meer tijd en geld, en dat zou je dan uit eigen zak moeten betalen. Je krijgt een vreemde tweede ling van mensen die het wel uit eigen zak willen en kun nen betalen en mensen die dat niet kunnen". Klassiek patroon Ook de werkgroep Vrouwen Oriënteren zich op de Samen leving (VOS) in Leiden en de werkgroep Politieke Vorming voor Vrouwen (PVV) zullen het slachtoffer zijn van de pro vinciale bezuinigingsmaatrege len. „Het is de bedoeling dat het bezuinigde bedrag via de sociale vernieuwing weer bij ons terecht komt. Maar wij richten ons als VOS al op de lagere klassen in de samenle ving, op de vrouwen met wei nig opleiding, die in dat klas sieke patroon zitten van wei nig scholing-snel trouwen-kin deren krijgen-die ook weer weinig scholing krijgen. Lan delijk geven veel VOS-groe- pen wel het beeld te zien dat zich op alle groepen i maatschappij zijn en daar zijn wij in tegen. Wij willen i r de richten, Leiden op r juist wel met wei tot drie vrouw binnen die wij eerst doorsturen naar het RIAGG". Ook hier klinkt weer de op merking dat zoiets niet moge lijk is als begeleidsters daar voor niet zijn getraind. Ook de training van begeleid sters van de werkgroep Poli tiek voor Vrouwen (PVV) schiet erbij in. De PVV staat voor 1992 voor 14.300 gulden op de gemeentelijke subsidie- lijst maar de hoogte van dat bedrag is afhankelijk gesteld van de provinciale subsidies. Wethouder H. Koek (emanci patie) was wegens vakantie bereik- nig opleiding, jaar middelbare school", aldus Hans de Koomen van de Leid se VOS-groep, die al sinds be gin jaren '70 bestaat. VOS doet volgens haar ook meer dan al leen maar het begeleiden van vrouwen in een steeds inge wikkelder wordende maat schappij. „Vaak genoeg wordt ons gevraagd of wij iemand willen opnemen die van het maatschappelijk werk afkom stig is. Of krijgen wij een Allochtonen Niet alleen de cipatiegroepen worden door de bezuinigingen getroffen. Ook de provinciale organisaties ge richt op de emancipatie van etnische minderheden en ho mo's krijgen geen structurele gelden meer. Volgens de toe lichting op de voorstellen van GS zullen de allochtonen- groepen alleen nog maar per project geldelijke steun krij gen. Milieuwethouder Hans de la Mar, aan het hoofd van de tafel, maakte gisteren ook kennis met de andere opzet van de kantine van de reiniging. foto: wim van noort PLASTIC BEKERS TABOE, BOTER IN GLAS Idoor RUDOLF KLEUN DEN De Blauwe en heeft vannacht zijn orische plaats in het centrum, op de «straat bij het stadhuis V D, teruggekregen. plaatsing van de steen nachts gebeuren om loop van de bussen door slagader voor het open- niet te hinderen, zeskantige steen die zelf doorsnee heeft van onge- centimeter is aange- i een betonnen pla- zie|i met een doorsnee van er en een gewicht dan vier ton. Daar- r had het karwei wel wat aarcje maar alles teel volgens plan- v g De steen moest samen oelang1 het 'medaillon' met het iswapen dat voor het stad- lag, vorig jaar in verband de herbestrating van de estraat worden wegge- u wegdek werd ver- kwamen plateaus wJhet wegdek. Al kort daarna hte vc amen er brieven van ver ontruste Leidenaars bij de ge meente binnen die vreesden dat na een ettelijke eeuwen de Blauwe Steen definitief het veld zou ruimen uit het Leidse stadsbeeld. Dat was ook niet de bedoeling van het gemeen tebestuur. Beloofd werd dat de Blauwe Steen en het medail lon in september opnieuw zou den worden aangebracht, tege lijk met een nieuwe toplaag voor het wegdek. Het aanbrengen van de top laag is inmiddels opnieuw uit gesteld. Maar omdat een Bree- straat zonder Blauwe Steen geen Breestraat is, is besloten de steen toch alvast aan te brengen. „Dat was technisch goed mogelijk. De reden om het alvast te doen? Ach, histo rie, nostalgie", aldus een amb tenaar van bestratingen. De steen is het afgelopen jaar zorgvuldig verpakt bewaard bij de stenenopslag van de ge meente aan de Hoge Morsweg. De Blauwe Steen is een hard natuurstenen exemplaar dat in de loop der eeuwen zijn slijt vastheid wel heeft bewezen. Zure regen heeft er nauwelijks vat op. „Die steen overleeft u en mij', aldus de ambtenaar van bestratingen. Rechtspraak De Blauwe Steen speelde een belangrijke rol in de recht spraak in Leiden in de periode tot de achttiende eeuw. Aan klachten werden er voorgele zen, terwijl recht werd gespro ken in het stadhuis. Ook den er wel straffen ten ui gebracht. Zo werden er sen te kijk gezet. Ophangingen hadden plaats aan het Galgen water. De Blauwe Steen, vlak- foto: wim van noort bij de gevangenis aan het Gra vensteen, had die centrale rol in de rechtspraak voor het ge bied ten zuiden van de Rijn. Aan de andere kant van de Rijn. Maredorp. ligt in de Haarlemmerstraat de Rode Steen die een soortgelijke functie had in dat stadsdeel. LEIDEN Boter en jam in glazen potjes die wor den afgewassen. Broodbe leg niet in plastic, maar tussen vetvrij papier. Min der gefrituurde snacks. De kantine van de gemeente reiniging ging gisteren voor het eerst op groen, met een milieuvriendelij ke catering. ,,De reiniging is daarmee een soort voor beeld. Binnen de gemeen te, maar ook voor andere bedrijven. Wij zijn bezig met afval, geven daar voorlichting over. Dan moeten we er zelf ook goed mee omgaan", aldus directeur Anja van Gors- sel van de reiniging. Het systeem van de groene kantine gaat echter veel ver der dan glazen potjes, overi gens uit Frankrijk afkomstige zalfpotjes. Het brood wordt niet in plastic zakken, maar in papier aangevoerd. Het afval wordt na de maaltijd geschei- ,den ingezameld: fruitschillen en papier apart. Plastic beker tjes komen er niet meer aan te pas. Om de uitgebreidere af was van bekers, borden, be stek en glazen potjes verant woord schoon te maken wordt geëxperimenteerd met minder schadelijke afwasmiddelen, zo vertelt Gwendolyn Soesman van SAB Catering. „Maar daar kunnen we niet zomaar op overgaan. Eerst moet duidelijk Kroket SAB Catering voert bij ver schillende bedrijven geleide lijk een milieuvriendelijke kantine in. Het gaat daarbij niet alleen om verpakkingen, maar ook om het voedselpak ket zelf. Zo wordt geprobeerd het aantal gefrituurde snacks te beperken en meer rauwkost op het menu te zetten. En waar wordt gefrituurd, ge beurt dat in hoogwaardige olie die ook op verantwoorde wijze verder wordt verwerkt. Gwendolyn Soesman merkt op dat een overgang naar een mi lieuvriendelijk 'bedrijfsrestau rant' nooit in één keer gaat. Sommige 'slechte' etenswaren zullen ook nooit helemaal ver dwijnen. „Kroketten zullen wel blijven". De groene kantine heeft overi gens ook gevolgen voor de werkwijze van het personeel van SAB. Om beleg niet in plastic te presenteren, moet het ter plaatse worden gesne den. Ook de potjes jam en bo ter moeten steeds kort vante- voren worden gevuld. Volgens Soesman kost dat geen extra werktijd. „Het is een kwestie van anders indelen". Een woordvoerster van de rei niging bevestigt dat het sy steem niet duurder is. „Som mige dingen zijn duurder, an dere iets goedkoper. Dit be drijf is over de hele linie niet duurder dan zijn voorganger". Weihouder De komst van het nieuwe ca tering-bedrijf en het milieu vriendelijke systeem werd gis teren gevierd met een gratis maaltijd. Eén van degenen die aanschoof en zich de kippe- soep en het broodje gezond goed liet smaken was milieu wethouder Hans de la Mar. De wethouder maakte kennis met het systeem van milieuvrien delijke catering tijdens een be zoek aan het directoraat-gene raal milieu van het ministerie van VROM in Leidschendam. „Daar zagen we dat het ook anders kon. Bij de reiniging deed zich de gelegenheid voor om het in te voeren omdat het contract met het vorige cate raar afliep. Het grote verschil zit in de verpakking. Er is wel wat verschil in eten, er is nu ook rauwkost, maar dat is iets zelf moeten kie- Ook andere kantines van de gemeente moeten als het aan de milieuwethouder ligt, be wuster omspringen met afval. In het Stadsbouwhuis is daar mee al een begin gemaakt met een 'melkkoe' waaruit melk onverpakt kan worden getapt. De la Mar vindt het daarbij geen punt dat het gaat om af delingen die niet tot zijn porte feuille horen. „Ik ben toch co ördinerend milieuwethouder". Lekker De eerste reacties onder het personeel waren gisteren posi tief. Niet iedereen was vante- voren op de hoogte van de verandering, zo bleek bij een rondje door de kantine. Maar ook degenen die niet naar hun wensen waren gevraagd, von den de andere opzet een ver betering. „Ik vind het wel leuk. Geen plastic. Melk uit de fles, dat is lekkerder. En het eten zelf is op zich hetzelfde", oordeelt reiniger J. Bavelaar. ALLERLEI(DS) 'akantie de aula van basisschool De ■hakel zijn morgen, donder- vrijdag oktober ver schillende herfstvakantie-ac tiviteiten voor kinderen, steeds van tien tot twaalf uur. Spoorwegen Een terugblik op de spoorwe gen van tien jaar geleden wordt morgen verzorgd door Sjoerd Bekhof uit Amersfoort in het NZH-kantoor aan de Rijnsburgerweg 1. Met dia's wordt het verleden weer zichtbaar gemaakt door de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen. Bijbelclub Gebouw 'Irene' aan de Drif- straat 49a is ook deze herfst vakantie weer decor voor de 'Vakan tiebijbelclubKinde ren van 4 tot 12 jaar zijn don derdag en vrijdag van 10.00 tot 11.30 uur welkom. Het thema is dit keer 'Er is er maar een!'. De organisatie is in handen Van de Samen op weg gemeente en de christe lijk gereformeerde kerk. In lichtingen bij W. Hendriks, 071-316684 en T. Huisman, 071-720705. Collecte De Nederlandse Brandwon den Stichting zoekt collectan ten voor de week van 27 ok tober tot en met 2 november. Reacties na Overdijk-Bloemzaad, tel. 071- 120649. advertentie Aanvraag vergunning op grond van de verordening op de woning- en kamerbemiddelingsbureaus iterd» n alsv EA„mon: :hten gen g! lijft o. leiden Algemene informatie De Verordening op de woning- en kamer- bemiddelingsbureaus heeft ten doel misstanden op het gebied van woning- en kamerbemiddeling tegen te gaan. Bemidde laars die geen makelaar o.g. zijn moeten over een vergunning beschikken. Een aanvraag om een vergunning kan geweigerd worden als er gegronae vrees estaat dat de aanvrager bij zijn bemiddelingsactiviteiten het belang van een doelmatige woonruimteverdeling of het belang van betrokken woonruimtezoeken den zal schaden. i verordening moet e vergunning worden gepubliceerd en, met uitzondering van vertrouwelijke gegevens, gedurende een termijn van 30 dagen voor een ieder ter inzage worden gelegd. Gedurende deze termijn kan een ieder tegen verlening zwaar m s houden bij hun beslissing op de aanvraag rekening met binnen deze termijn binnengekomen bezwaren. Bekendmaking ontvangen aanvraag Burgemeester en Wethouders hebben een aanvraag om vergunning ontvangen van: de heer J.A. Turk handelend onder de naam Buro Hogeland, per adres Middelstegracht 24, 2312 TW Leiden. Deze aanvraag ligt met ingang oktober tot en met 13 novembi ter inzage bij de balies van het Stadhuis en het Stadsbouwhuis. Mogelijkheid tot het indienen van bezwaren Bezwaren zoals hierboven bedoeld kunnen door een ieder schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders, postbus 9100, 2300 PC Leiden, worden ingediend. Bij de beslissing op de aanvraag kan slechts rekening worden gehouden met Drieven die zijn binnengeko men vóór 14 november 1991. Idoor JOOP PEETERS Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. VOORSCHOTEN De rijkspolitie van Voorscho ten heeft met de aanhou ding van negen jongeren in de leeftijd van 16 tot 19 jaar een groot aantal mis daadzaken kunnen oplos sen. In juli startte de poli tie met een actie om het vandalisme en de inbra ken terug te dringen. Toen werd al vermoed dat er een bende actief was. Langdurig patrouilleren in de avonduren leverde resultaat op: er werd een bendelid gepakt, waarna ook de rest van de bende kon worden achterhaald. ken en twee ernstige vernie lingen in Voorschoten bekend. De meest spectaculaire vernie ling was de grondige sloop van de monumentale stenen bank in het Berkhoutpark, waarvan de brokstukken gevonden werden in de vijver van het park. De bank was kort gele den gerestaureerd en hersteld na een vorige vernieling. Er werd ingebroken in buurt huis Vlietwijk, het vergader centrum De Werf en diverse winkels. De gestolen goederen leken niet te achterhalen, tot dat de politie een groepje van vier Voorschotense jongeren in de leeftijd van 17 tot 21 jaar wist in te rekenen. Dat kwar tet bleek te fungeren als he lers. Vervolgens kon vrijwel de gehele buit van de inbra ken bij deze groep worden op gehaald en aan de eigenaren worden teruggegeven. Van de nu dertien aangehou den jongeren heeft de helft een buitenlandse nationaliteit. abonnee ingaande: Noteer als n Dhr./Mevr.: Straat: I Postcode/plaats: J Telefoon:(vo0, Conir< Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: I Naamj I Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, .antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I Ccidóc Sowumt 3ZQD

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9