Wereld enthousiast over Nobelprijs Kyi eidócQowumt BUITENLAND VS helpen Rusland met bouw van kernwapenschild Oppositie in regering Zaïre hoopvol md riïï ritiek na Tioodweer SYRIË EN IRAN KOPEN BALLISTISCHE RAKETTEN Wapenwedloop in Midden- Oosten escaleert De lambada achtervolgt je overal APITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN Moord op Nederlands/Brits echtpaar blijft mysterie )on Kaunda ter od veroordeeld 1 Mili zijn v 5AKA De jongste zoon and president Kenneth Kaun- van Zambia, de 27-jarige bij „barage Kaunda, is giste- naar door het Zambiaanse le mal ,ggerechtshof tot de strop Dat jordeeld wegens moord op jonge vrouw. Rechter Cla- coni Musumali achtte bewezen ruik Kaunda junior op 3 sep- eling iber 1989 de toen 20-jarige voorlieth Mwansa moedwillig [val. een pistool heeft doodge- dive |ten. Kambarage Kaunda dat [t tijdens het proces aange- volgi rd dat hij handelde uit ligg dweer. Kambarage heeft s hun|[ddels laten weten tegen vonnis in beroep te gaan. DINSDAG 15 OKTOBER 1991 VS: stormloop op 'groene kaarten' MERRIFIELD Functionarissen van het postkantoor in de stad Merrifield in Virginia hebben gis teren al meer dan twee miljoen aanvragen van immigranten ge kregen voor de extra 'groene kaar ten' om het Amerikaanse staats burgerschap te verwerven. Een woordvoerder van de posterijen liet weten dat er nog eens 4 tot 5 miljoen aanvragen in de zijvleugel van het postkantoor liggen te wachten. Veel immigranten meen den meer kans te maken door dit weekeinde meer dan duizend keer een aanvraag in de brievenbus te gooien. Het ministerie van buiten landse zaken accepteert de eerste 40.000 geldige aanvragen. LONDEN De Verenigde Staten helpen Rusland een schild te ontwerpen tegen kernraketten die ooit per ongeluk of met opzet tegen de republiek afgevuurd zouden kunnen worden door een van de Sovjet-republieken, zo schrijft het Britse dag blad The Independent. In tegenstelling tot wat Sovjet-president Gorbatsjov zegt, heeft de centrale overheid de kernwapens buiten de Russische Fe deratie niet onder strenge controle, aldus het dag blad. The Independent haalt de Russische vice-mi nister van defensie, Vitali Sjlykov, aan, die op een conferentie in Italië verklaarde dat „één van de ef fectiefste manieren om de mogelijke verspreiding van kernwapens tegen te gaan, samenwerking tus sen de Verenigde Staten en de Sovjetunie is". BRAZZAVILLE De Zaïrese presi dent Mobutu Sese Seko heeft gisteren ingestemd met de benoeming van een regering waarin de oppositie een grote stem krijgt. Het is de eerste keer in de 26 jaar dat Mobutu in Zaïre de lakens uitdeelt, dat de oppositie in de regering wordt vertegenwoordigd. Er is overeen gekomen dat verscheidene belangrijke departementen in handen blijven van aanhangers van de president Mobutu, die gisteren zijn 61e verjaardag vierde, slaagde er niet in zijn eis ingewilligd te krijgen dat medewerkers van hem de helft van de 22 ministeries toegewezen zouden krijgen. Hof verwerpt amputatievonnis PESHAWAR Twee Ameri- kaanse moslims die door een islamitische rechtbank in Pa kistan wegens diefstal waren veroordeeld tot de amputatie van hun rechterhand en lin kervoet, mogen hun ledema ten behouden. Zij zijn gisteren in hoger beroep door het Paki staanse Hooggerechtshof vrij gesproken van het hun ten laste gelegde. Het hof liet niets heel van de bewijsvoering die door de aanklager tegen de Amerikanen was ingebracht. Volgens de aanklager had het duo bij een bankroof 80.000 roepie (een kleine 6500 gul den) ontvreemd. en8 aker IRO De vredescon- B entie over het Midden- sten zal nog voor het de van deze maand ^rden gehouden, zelfs sommige problemen t kunnen worden opge- Da t, zo heeft de Ameri- tten inse mibister van kui- man landse zaken, James Euro ker, gisteren in Cairo anuiti klaard. eer [ter begon in de Egyptische v-l ifdstad aan zijn achtste n kon dreis door het Midden-Oos- Claus Hij is bezig aan een beslis- le poging om de laatste blemen rond de conferentie lossen. Het voornaamste likelblok voor de vredes- in liferent e is de vertegen- irdiging van de.Palestijnen. Khaled, een lid van het voerend Comité van de echtel estijnse Bevrijdingsorgani- Rijsw e (PLO), ontkende gisteren dn Tunis dat de organisatie iziliaai rover een beslissing had omen. Eerder had een ra- had de groepering binnen de lal meegedeeld dat de PLO besloten dat de Palestijner gen nr en gemeenschappelijk Jor- mettii ns-Palestijnse delegatie aan n Me! vredesconferentie zouden Volgi Inemen. Volgens Khaled tions bet Centraal Comité van slag v PLO morgen een besluit vol c 'en over de Palestijnse ver- reide nwoordiging. iziliaa de conferentie nog deze uitvo nd kunnen plaatsvinden, daan moeten de uitnodigingen egemi rlijk het komende week je de deur uit. Deze ter- is het gevolg van de af- lak die Bush en Gorbatsjov ikten, om de betrokken ïjen tien dagen voor het |k van de conferentie een 1 »9g ing te sturen. Indien (partijen dat wensen is Ne- nnd bereid de vredescon- Bitie in Den Haag onder- Ie verlenen, aldus het Ne- landse ministerie van bui- landse zaken, deg9 Fra Duits» spil vi "or esFe a ART HEER1NG volgt M v HE Twee dagen van voorhi ssonachtige slagregens icratisi iben Italië op de knieën ge- taak nngen. Weggespoelde au- Engelsondergelopen kelders, wat v, dverschuivingen, onhe ilbare wegen, uitgevallen ïr in Ltriciteitscentrales, ruim vondi meter water op het Vene- i de btinse San-Marcoplein, drie ien v |en jn Toscane, acht doden negen gewonden op Sicilië, en rui wijl het noodweer voort- veram rt zijn de eerste polemie- die ai begonnen. Volgens de gek ie u-organisatie Lega Am- |nte is de tragedie op Sicilië alleen tn, maar ten minsten zo- aan de „teugelloze uitbui- van het territorium". In- daad is op Sicilië lukraak üuwd zonder rekening te iden met afwatering en ider de aanleg van een be- irlijke riolering. Intussen ft de regio Sicilië de nood- itand afgekondigd en om ra fondsen gevraagd terstallige infra-structuren iog aan te leggen De bur- leester van Venetië, Ugo gamo, heeft gisteren een matisch appèl tot de rege- gericht nadat afgelopen kend kelders en beneden- diepingen in de stad vollie- met brak water uit de la- BANGKOK De toeken ning van de Nobelprijs voor de Vrede aan de My- anmarese oppositieleidster Aung San Suu Kyi (46) heeft gisteren in de hele wereld tot enthousiaste reacties geleid. De autori teiten van Myanmar (het voormalige Burma) daar entegen reageerden met verontwaardiging. Hun ambassade in Bangkok sprak van „inmenging in interne aangelegenhe den". Het Noorse Nobelcomité ken de haar de onderscheiding, waaraan een geldbedrag is verbonden van 1,9 miljoen gulden, toe vanwege haar ..niet-gewelddadige strijd voor democratie en mensenrech ten" in Myanmar. „Suu Kyi is een belangrijk symbool is ge worden in de strijd tegen de onderdrukking. Ze werd de leidster van een democratische oppositie die met vreedzame middelen een regime weer staat dat gekenmerkt wordt door wreedheid", aldus het co mité. Het Witte Huis juichte de toe kenning toe en drong er bij de autoriteiten in Rangoon op aan de oppositieleidster, die al twee jaar onder huisarrest wordt gehouden, vrij te laten. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, zei zeer blij te zijn met de toekenning. Namens de Eu ropese gemeenschap gaf het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag een ver klaring uit, waarin de hoop werd uitgesproken dat de mili tairen in Myanmar de men senrechten zullen respecteren. Gesaboteerd Suu Kyi, de dochter van de in 1947 vermoorde nationale held en onafhankelijkheidsstrijder Aung San, kreeg haar oplei ding aan de beste scholen van Rangoon en vervolgens in In dia, waar haar moeder in 1960 als ambassadeur werd be noemd. Later studeerde zij in Oxford en werkte aan de School voor Oosterse Studies in Londen. In 1988 keerde Suu Kyi terug naar Myanmar, waar zij snel, ondanks de staat van beleg, in het openbaar het woord nam. Zij eiste de vorming van een overgangsregering en vrije verkiezingen en richtte de Na tionale Liga voor de Democra tie op. Zij doorkruiste vervol gens het land en organiseerde politieke bijeenkomsten, die op alle mogelijke manieren wer den gesaboteerd door de mili tairen. Uiteindelijk werd zij in juli 1989 gearresteerd en onder huisarrest geplaatst. Hoewel Suu Kyi alle vrijheid is ontnomen, behaalde de NLD bij de verkiezingen in mei 1990 82 procent van de zetels in het parlement. Maar de mi litairen weigerden te wijken en negeerden de uitslag. Alle politieke partijen werden ver volgens verboden en de mees te medestanders van Suu Kyi werden opgepakt. De „Moeder Courage" van Myanmar heeft de strijd echter nooit opgege ven en is haar aanhangers blij ven oproepen geweldloos te protesteren tegen wat de men senrechtenbeweging Amnesty International „een geheime terreurstaat" noemt. De echtgenoot van Suu Kyi. de Britse Tibetoloog Michael Aris, heeft geen enkel contact met zijn vrouw gehad sinds zij twee jaar geleden onder huis arrest werd geplaatst. „Behal ve dat ze alleen is, weten we niets over Suu's situatie", zei Aris. „Misschien weet zij niet eens dat ze de Nobelprijs voor de vrede heeft gewonnen". LONDEN De wapen wedloop in het Midden- Oosten escaleert op ge vaarlijke wijze. Westerse inlichtingendiensten heb ben ontdekt dat Syrië en Iran in onderhandeling zijn met China over de aankoop van fabrieken om een nieuwe generatie ballistische raketten te produceren. De onderhandelingen zouden zich in een vergevorderd sta dium bevinden. De afgelopen maand is China vooral door de Verenigde Staten onder grote druk gezet om de transactie te bevriezen. Indien de verkoop doorgaat zullen twee van de meest onstabiele landen in het Midden-Oosten bijna ongelimi teerd kunnen beschikken over raketten die alle buurlanden en een groot deel van Zuid- Europa binnen bereik bren gen. „Voor het eerst zullen deze landen zich kunnen onttrek ken aan toezicht van buitenaf en kunnen verkopen wat ze willen aan wie ze willen", al dus een bron in het Pentagon. „Het is een beangstigend voor uitzicht". Tegelijkertijd hebben Syrië en Iran nieuwe ballistische raket ten gekocht van Noord-Korea, waaronder de Scud B en de Scud C, die een bereik heeft van vijfhonderd kilometer. Volgens westerse informatie heeft Iran ongeveer twintig Scuds besteld bij het regime van Kim Il-Sung. Mogelijk is een deel van de raketten al ge leverd. Syrië heeft eenzelfde aantal raketten besteld bij Noord-Ko rea. Daarnaast heeft het land een overeenkomst gesloten met China voor de aankoop van de M-9 ballistische raket, die een bereik heeft van meer dan zeshonderd kilometer. De raketten zullen binnenkort worden geleverd. Niet alleen Peking wordt on der druk gezet. Japan heeft Noord-Korea gevraagd de le veranties van raketten stop te zetten. Tot dusver hebben de inspanningen van Tokyo ech ter geen vrucht afgeworpen. De leveranties door China en Noord-Korea zijn voor de wes terse inlichtingendiensten geen grote verrassing. Beide landen zijn de paria's van de wapenhandel en lijken bijna immuun voor druk van bui tenaf. Noord-Korea werkt al aan de ontwikkeling van een nieuwe generatie ballistische raketten en China grijpt de be stelling van Syrië aan om de ontwikkeling van de N-9 raket af te ronden. Israël klaagt al enige maanden bij Washington en andere wes terse hoofdsteden over de toe name van het aantal raketten in het Midden-Oosten. De be zorgdheid van de Israëli's werd nog versterkt tijdens de Golfoorlog, toen Irak meer dan dertig Scud B raketten op Israël afvuurde in een poging het land bij het conflict te be trekken. Israël heeft zijn eigen ballisti sche raket ontwikkeld, de Je richo, die een bereik heeft van ongeveer 1500 kilometer. Een deel van de technologie is nu overgedragen aan Zuid-Afri- ka, dat aan zijn eigen ballisti sche raket-programma zou werken. Voor de Golfoorlog konden landen als Syrië en Egypte de kosten van de duurdere defen sieprojecten ternauwernood opbrengen. Hun bijstand aan de geallieerden tijdens de oor log had echter een grote finan ciële injectie tot gevolg van de Golfstaten en het Westen. Een groot deel hiervan is in mili taire projecten gestoken. Syrië heeft het geld gebruikt voor grootscheepse herbewapening en Egypte voltooit nu, met de hulp van Noord-Korea, zijn eerste raket-programma. Sinds 1987 reguleert het Missi le Technology Control Regime (MTCR) de export van raket ten met een bereik van meer dan 300 kilometer en met een lading van meer dan 500 kilo. Om de verdere toename van het aantal raketten aan ban den te leggen, overweegt de MTCR haar controlemiddelen uit te breiden. Het is misschien al te laat. Vorige week werd onthuld dat een hooggeplaatste overloper uit Noord-Korea nieuwe details had gegeven over de pogingen van het land om een kernwapen te ontwik kelen. (c) The Times door STEVO AKKERMAN BRATISLAVA Alles wat ik wilde was een biertje. Een biertje aan het einde van deze lange dag. meer niet. En omdat ik al genoeg door Bratislava gelopen had. besloot ik niet op zoek te gaan naar dat ene gezellige café dat ongetwijfeld ergens zou bestaan, maar gewoon de eerste de beste drinkgelegenheid binnen te stappen. Club Lotus dus, net om de hoek, onderdeel van Hotel Carlton. Voor de deur het gebruikelijke Oosteuropese tafereel: verkeerde mannen (joggingpakken, zonnebrillen) rond verkeerde auto's (Mercedessen, spoilersen met verkeerde bedoelingen („Tauschen, tausehen0"). Ik schudde mijn hoofd, liep naar binnen en ging vervolgens linksaf de trap af, richting club. Beneden werd ik opgewacht door een meneer die mijn jas en vijftig kronen in beslag nam. „Voor de muziek", zei hij en noodde me aan de bar: Bitte? Ein Bier, bitte. Er zaten vier mannen verscholen in een hoekje, verder was de club leeg. Aan de muur hingen Chinese lampen met kwasten, de vloer en de wanden waren rood, de bar was versierd met spiegels. Uit een radio klonk popmuziek. Rap, hip hop, house. „Daar wordt het ook niet gezelliger van mopperde ik in de spiegel en prompt ging de radio uit. De vier verscholen mannen maakten zich los uit hun stoelen en slenterden naar het midden van de club waar, zo zag ik nu pas, een podium stond. En daarop een orgeltje, een drumstel en twee gitaren. Ik had het kunnen weten. Overal word ik er door achtervolgd, van Warschau tot Sofia en van Krakau tot Bratislava: de Lambada, altijd de Lambada. En als die afgelopen is, de Vogeltjesdans Vervolgens Brigde over Troubled Water. Dan Lili Mariene. Ten slotte de Lambada nog een keer. En dat allemaal vet en stampend en dreunend en hard. Het is na de SS20 het beste wapen dat de Oosteuropeanen ooit gehad hebben: hun muziek. Geen mens houdt het erbij uit. Het begon een jaar of vijf geleden, in het Hongaarse Velence. Hadden we daar voorheen ongestoord vakantie kunnen vieren, nu was plotseling de menukaart van het campingrestaurant in het Nederlands gesteld en het zigeunerorkest overgeschakeld op Tulpen uit Amsterdam. Elke avond keihard Tulpen uit Amsterdam, dat nekt je. We moesten gaan. Maar erger nog was het in Bukarest, want alles is altijd erger in Bukarest. Daar stond in hotel Modern een band zo onzinnig te raggen, dat de broodjes er door van tafel rolden, hetgeen ernstige deuken in de vloer veroorzaakte. Voeg daar het gebrul van het in winterjassen gestoken publiek aan toe, alsmede de kwaliteit van het vlees en de gezichten voor de ramen van degenen die ook graag iets te eten hadden gehad en het beeld is compleet. Twee jaar later bracht ik nog eens een nacht door in hetzelfde hotel: rechtop zittend in bed vanwege het gebonk van blijkbaar dezelfde band. Op zo'n moment kun je intens verlangen naar de problemen die het terras van restaurant Karpatia in Budapest met zich meebrengt. Inderdaad, het zigeunerstrijkje. Niets ten nadele van hun gestrijk. maar waarom moet dat altijd pal in mijn gezicht? Drie keer ging ik er deze zomer eten en drie keer kreeg ik het tafeltje tegenover het orkest toegewezen. Omdat ik alleen was en dus toch met hoefde te converseren, neem ik aan. Ik slaagde er weliswaar iedere keer beter in de serenades te negeren en me te concentreren op de goulash, maar helemaal op m 'n gemak zat ik er toch nooit. Een soortgelijk onbehaaglijk gevoel bekroop me nu ook, hier aan de bar in Bratislava. Achter mijn rug stonden vier mannen hun uiterste best te doen op Yesterday en dat deden ze voor mij, voor mij alleen. Ik keek nog eens in de spiegel, nam een flinke slok, knikte naar de meneer achter de bar, pakte mijn jas en verdween. Topzware gezondheidszorg dreigt in Derde Wereld GENÈVE De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de Derde Wereld gisteren gewaarschuwd de westerse gezondheids zorg niet te kopiëren om de reeks van traditionele en nieuwe ziekten te lijf te gaan. Als de huidige trend aanhoudt ontstaat er op den duur een onhoudbare crisis waarbij in ontwikkelingslan den een topzware gezondheidszorg dreigt, zo waarschuwt de WHO Daarnaast vindt de WHO dat het Westen bij het ver strekken van hulp voorwaarden moet stellen aan het gezond heidsbeleid van ontwikkelingslanden. Taxichauffeur doodgeschoten in Belfast BELFAST Verdergaande maatregelen van de politie te gen het sektarische geweld in Noord-Ierland hebben niet kunnen voorkomen dat de af gelopen nacht in Belfast een katholieke taxichauffeur werd doodgeschoten. De chauffeur werd door onbekenden ver moord in de protestantse wijk Toughmonagh in Zuid-Belfast. De aanslag werd niet onmid dellijk opgeëist. HERMELIJN Do Stichting Natuur- en Vogelwacht zoekt mee Steun ona, wordt donateurl Giro: 550.30.20 St. Natuur- en Vogelwacht Keordestein 41 - 3328 MK Dordrecht - Tel 078-17498 Taaie Toon is niet minder verbaasd in dit afgelegen Rob te ontmoeten en minutenlang staan die twee elkaar de te schudden. En natuurlijk kan Rob mee terug varen naar ^-Jrland. 't „Wordt een lange reis", zegt Taaie Toon, „want ik nmonf via Hobart op Tasmanië. Als dat geen bezwaar voor je is... u, Rob is al lang blij, dat hij passage heeft gevonden. Maar luiden i denkt hij aan opa Larsen. Zou hij ook meemogen? „Weize de zegt Taaie Toon, „laat de oude maar aan boord komen", heidb neemt enkele daqen later hartelijk afscheid van zijn Chileen se vrienden en dan gaat het huis-toe! Doch na een week wordt opa Larsen ziek en op een nacht hoort Rob hem kreunen. Hij gaat naar zijn hut en opa Larsen zegt: „Ik voel mijn einde nade ren... Mijn vaderland zal ik nooit terugzien. Maar vóór ik sterf, zal ik je mijn geheim van de schat meegeven". Hij doet een vrij on samenhangend verhaal, dat Rob geduldig aanhoort en dan geeft de oude hem een klos gespikkeld garen. „De sleutel tot mijn ge heim", zegt hij zacht. Britse regimenten vechten tegen afbouw Idoor ROGER SIMONS LONDEN De stoere verdedigers van roemrijke Britse regimenten zullen zich moeten schikken in het onvermijdelijke. De regering Major is vast van plan het landleger te be roven van wel 40.000 manschappen. Zij wil er een strijdmacht van maken die „kleiner maar be ter" is, overeenkomstig de sterk gewijzigde internationale omstandigheden en Groot- Brittanniës beperkte financiële mogelijkheden. Van de huidi ge 55 infanteriebataljons zul len na de afbouw maar 38 overblijven. De brief waarin Sir John Chappie, chef van de generale staf, minister van de fensie King erop attent maak te dat het Britse leger, wan neer het op een dergelijke ma nier wordt afgeslankt, niet langer bij machte zal zijn de normale vredesopdrachten be hoorlijk uit te voeren, heeft niet geholpen. Premier Major en minister King geloven dat zij het gelijk aan hun kant hebben. King lichtte dit gister middag toe in het Lagerhuis. Vanavond wordt het defensie debat afgerond met een stem ming, waarin enkele conserva tieve afgevaardigden een kun nen doen hun bloedeigen rege ring te saboteren. 3 VAN HUET PARIJS Drie maanden na de vondst van de stof felijke overschotten van de Nederlandse vrouw Bernadette Kleijne en haar Engelse man Leslie Chorlton in de bossen van de Corrèze (Centraal- Frankrijk) is het mysterie van hun dood nog steeds niet opgelost. De nieuwe Franse krant La Truffe meldde gisteren dat de Brit mogelijk een voorma lig agent van de speciale dienst SAS was en geld te goed zou hebben gehad van een aantal Afrikaanse staten. De Franse politie lijkt weinig op te schieten in. de bizarre zaak. Beide slachtoffers wer den gewurgd en waren met hun voeten aan elkaar ge bonden. De 47-jarige Chorl ton en zijn 30-jarige vrouw betrokken twee jaar geleden een landhuis in het dorpje Cressenac, zo'n honderd ki lometer van de plek waar hun lichamen door champig nonplukkers werden gevon den. Volgens de in onder zoeksjournalistiek gespeciali seerde Truffe is sindsdien drie keer ingebroken in het verzegelde huis, zonder dat de dieven iets waardevols meenamen. In wat voor zaken Leslie Chorlton zijn geld verdiende is onduidelijk. De Brit be schikte over liefst 15 bankre keningen, verspreid over heel de wereld. Op de reke ning die hij had bij de Ban- que Populair de Quercy in het dorpje Gramat werd het laaatste jaar ongeveer twee miljoen gulden gestort. Het geld was afkomstig van ver schillende Amerikaanse spaarders. De FBI zou zijn naam in verband hebben ge bracht met een grootschalige oplichting. In Atlanta bezat Chorlton twee bedrijven, Chorco Incorporated en SCB Chorco, elk met een kapitaal van 300.000 dollar. Populair „Wij horen niets meer", zegt een redacteur van de regio nale krant La Montagne, die verrast is door het verhaal van La Truffe. „Na bezoeken aan Engeland en Nederland wordt nu de Amerikaanse kant onderzocht. Vanwege formele obstakels schijnt dat niet zo vlot te gaan. Maar ik heb de indruk dat de Franse politie ook niet goed weet hoe het zit, of ze mogen ons niets meer zeggen". De En gelsman en zijn Nederlandse vrouw leefden op behoorlijk grote voet in de Corrèze en waren populair in de lokale restaurants. De Engelse krant Daily Ex press meldde vlak na de dub bele moord dat Chorlton een van de zes goudrovers op het Londense vliegveld Heath row was. Bij de kraak in het depot van Brinks werd drie ton goud gestolen met een waarde van ruim 100 miljoen gulden. De verzekeringsbe drijven loofden een beloning uit van acht miljoen gulden voor inlichtingen die zouden leiden naar de daders. Het verhaal is sindsdien ontkend door Scotland Yard. Bizarre samenloop van om standigheden is volgens La Truffe dat Leslie Chorlton zich 16 juli had moeten mel den bij de recherche van Toulouse in verband met een aanklacht wegens misbruik van vertrouwen. De dubbele moord had een paar dagen daarvoor plaats.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5