„Herevangelisatie Europa kan leiden tot strijd tussen kerken" Paus pleit in Brazilië voor landhervorming Indianen bestrijden Vaticaanse telescoop GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR ina „Alice Cooper is satans gebroed" Onderkaak van Antonius wellicht prooi afpersers uT CcidaeSou/ta/nt CeidaeGouocwt DINSDAG 15 OKTOBER 19SÏ Krakers maken plaats voor mis BREDA De krakers die al jaren in de Bredase Heilig Hart Kerk wonen, hebben een deel van de kerk ontruimd voor diensten. Enkele priesters zijn bereid om daar op zondag een mis te celebreren. Het bisdom heeft de kerk ver kocht omdat het onderhoud te duur was. Bij de verkoop is be dongen dat er geen kerkdien sten gehouden mochten wor den. Het bisdom kan echter niets tegen de geplande dien sten doen, aldus een woord voerder, omdat de kerk haar eigendom niet meer is. Veel vriendelijke woorden bij ontmoeting De Klerk en Castro Idoor DIRK VISSER En op de top gekomen verlangt hij naar het dal. PRETORIA Secretaris-generaal Emilio Castro heeft bij de Zuidafrikaanse presi dent F.W. de Klerk opheldering gevraagd over het opleven van geweld in zwarte woonwijken. Daarbij heeft het Uruguyaanse hoofd van de oecumenische beweging de mogelijk heid geopperd dat er wellicht een „derde macht" achter zit. De ontmoeting verliep volgens stafleden van de Wereldraad die maandag het gesprek in Pretoria bijwoon den, in een zeer vriendelijke sfeer. Van de kant van de Wereldraad was ver wacht dat De Klerk zich veel harder zou opstellen. Wel had hij de „vijandige" hou ding van de Wereldraad en de Zuidafri kaanse Raad van Kerken gehekeld. Nog steeds zijn deze kerkelijke organisaties voor handhaving van sancties tegen Zuid- Afrika terwijl anderen dit standpunt al lang hebben verlaten. De Zuidafrikaanse president gaf toe dat er „problemen" zijn over de vraag wie ver antwoordelijk voor het geweld is. Maar, zo had hij eraan toegevoegd, de regering doet alles om de misdaden op te lossen. Verder had De Klerk geprobeerd Castro ervan te overtuigen dat de Zuidafrikaanse regering serieus probeert een oplossing voor de problemen van het land te vin den. HeC-recente vredesakkoord, waartoe de kerken in belangrijke mate hebben bij gedragen, is volgens de president een stap in de richting van een overgangsregering. In het gesprek uitte hij zijn dankbaarheid voor de rol die de kerken hierin hadden gespeeld. Castro heeft in een ziekenhuis een bezoek gebracht aan overlevenden van een schietpartij waarbij vorige week maandag in de zwarte wijk Thokoza bij Johannes burg achttien mensen werden doodge schoten en tientallen gewond raakten. Het bezoek was niet in het programma van Castro opgenomen. Ook bezocht hij de woning van nabestaan den van een kerkelijk medewerkster die bij de schietpartij het leven had verloren. Volgens de Pinksterpredikant Solomon Tibeso uit Thokoza rijden er elke nacht gewapende mannen in deze plaats rond die willeurig op onschuldige mensen schieten. RATZEBURG De her evangelisatie van Europa zal onvermijdelijk tot een versterking van de eigen identiteit van de kerken leiden. Dit kan volgens directeur Reinhard Frieling van de 'Evangelischer Bund' (Prote stantse Bond) in Duitsland het gevaar opleveren dat protes tanten, rooms-katholieken en orthodoxen elkaar gaan be strijden om zoveel mogelijk in vloed in de samenleving te krijgen. De heropleving van het onaf hankelijkheidsstreven in Oost- Europa verloopt precies vol- ZÜRICH De Beierse christendemocratische partij CSU en een Zwitser se bank hebben zich uit gesproken tegen optre dens van de Amerikaanse rockstar Alice Cooper. De CSU wil dat een optreden van de 'griezel-rocker' in Neu renberg wordt verboden. De Schweizer Bankverein, voor verkoopadres voor rockcon- certen, weigert kaartjes te ver kopen voor het optreden van het 'satansgebroed', vandaag in Zürich. De bank reageert volgens ei gen zeggen daarmee op talrij ke protesten van klanten die zich storen aan affiches waar op de rocker-op-jaren als een 'enthousiaste aanbidder van de duivel' wordt aangeprezen. De spectaculaire horror-show van Cooper heeft ook in Engeland kritiek opgeroepen. Cooper zelf bleef rustig onder de kritiek. „Ik ga elke zondag naar de kerk. Ik ben geen sa- tanist, maar methodist," zei de domineeszoon tegen een Zwit serse krant. De sektendeskundige van de Duitse RK Kerk, Wolfgang Kuhnhauser, vindt een verbod onverstandig. Daardoor zal de houding van de fans niet wor den veranderd, aldus Kuhn hauser. Hij erkende dat de jeugd door de Cooper-show verkeerde in vloeden kan ondergaan. Sek sueel misbruik van kinderen wordt symbolisch uitgebeeld evenals executierituelen. Het is echter zinvoller met de jon geren over de teksten van Cooper te praten dan hen te verbieden naar het concert te BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Linschoten R W. van Mourik te Meeuwen; te Gouda H.J. Franzen te Rhoon; te Melissant(toez.) J Beider te Loon op Zand. Aangeno men naar Zevenbergen R. van Laar te Reeuwijk. Toegelaten tot de evange liebedlening mevr L.H. Huiser-de Bruin, Dukdalf 126, 9732 BP Gronin gen, tel.050-425261; I.M. de Jong, Koningin Emmalaan 8, 7437 XA Bath- men, tel. 05704-2185; M Maaswinkel, Zwolseweg 343, 7412 AK Deventer. Mevr. G. Wiersma. Kerkstraat 18, 9884 PC Niehove. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Den Helder G. Pors te Hattem. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Amstelveen i.c.m. Mij drecht A.H. van der Velden te Zeven bergen. Bedankt voor Ommen J.T. Oldenhuis te Helpman(Gr.); voor Gro- ningen-Zuid H.M Smit te Uithulzer- meeden. Bedankt voor Alphen aan den Rijn D. Grutter te Rijnsburg. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Zoetermeer S Otten te Winschoten. Beroepen te Baren- drecht A. van de Weerd te Dordrecht- Centrum. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Westerhaar J.M. Zijl stra te Kampen gens de historisch-confessione- le grenzen, aldus de hoogle raar uit Bensheim. Ondanks tientallen jaren van ideologi sche beïnvloeding en van se cularisatie ontstond in rk Po len, in luthers Estland, in rk Litouwen, in orthodox Servië en in rk Kroatië uit godsdienst en nationalisme een nieuwe nationale identiteit. Het is volgens hem niet erg als het streven naar herevangeli- satie tot een sterker confessio neel bewustzijn voert zolang dit maar binnen de grenzen van de godsdienstvrijheid en van oóecumenische afspraken geschiedt. „Oecumenisch is niet de afschaffing van de con fessies, maar de juiste omgang van de confessies met elkaar," zo zei hij op de jaarvergade ring van de Bond in Ratze- burg. Hij riep de kerken op tot een diepgaand theologisch gesprek over de herevangelisatie van Europa. Terwijl de prote stantse kerken ernaar streven in een pluriforme samenleving hun opvattingen via de dialoog aan de orde te stellen, neigt de RK Kerk ertoe missionair op te treden en de maatschappij te christianiseren. Hij sprak echter tegen dat het de RK Kerk alleen om wereldlijke macht is doen; de rk opvatting van herevangelisatie vloeit voort uit de sacramentele een heid van Christus en de kerk. Hiërogliefen Kennis maken met helt hiërogliefen schrift van Egyptenaren en hebreeuwse tekens schrijven op een boekrol. Dat kan deze week in het Bijbels Open luchtmuseum (Heilig Land Stichting) bij Nijmegen. Ter gelegenheid van de herfstvakantie heeft het museum allerlei bijzondere activiteiten op het programma, waaronder het bovengenoemde. Op de foto: Volle concentratie voor het hiërogliefen schrift. Langs de route van de paus in zijn pausmobiel door Sao Luis hielden demonstranten borden in de lucht met de duidelijke tekst: 'Landhervorming is ons recht'. FOTO: AP SAO LUIS Paus Johan nes Paulus II heeft in Bra zilië tot een hervorming van het landbezit opge roepen en tegelijkertijd speculatie met landbouw grond veroordeeld. Ter- zelfdertijd wees hij het be zetten door arme boeren van land van grootgrond bezitters af. Op de derde dag van zijn be zoek aan Brazilië uitte de paus scherpe kritiek op de diepe kloof tussen rijk en arm in het land. „Het is niet te rechtvaar digen dat slechts een kleine groep een zeer groot deel van het land bezit," zei de paus tij dens een preek in Sao Luis in het Noordoosten van Brazilië. In Brazilië bezit 2 procent van de landeigenaren bijna 60 pro cent van de landbouwgrond. De staat heeft de plicht een rechtvaardige verdeling van de landbouwgrond door te voeren, zei de paus. In de af gelopen tien jaar is tweemaal een plan van de Braziliaanse regering tot hervorming van het grondbezit. Het laatste plan, uit 1985, had ten doel binnen vijfjaar 1.4 miljoen ge zinnen aan een stuk land te helpen. Daar is weinig van te recht gekomen. De paus veroordeelde in zijn preek machtshonger en heb zucht alsook ongebreideld egoïsme. Landbezit wordt ille gaal als het land niet voldoen de wordt gebruikt voor het welzijn van degenen die geen land hebben. In Brazilië wo nen miljoenen landarbeiders die helemaal geen land bezit ten of te weinig om hun gezin te kunnen voeden. In de afge lopen twintig jaar zijn onge veer 30 miljoen inwoners naar de grote steden gevlucht om dat ze op het platteland te wei nig om van te leven hadden. ROME De onderkaak van de H. Antonius van Padua, een van Italië's meest geëerde relikwieën, is vermoedelijk het slacht offer geworden van een afpersersbende. Als dat het geval is en de daders zoeken contact, dan wil het Vaticaan eventueel onderhandelen. In de namiddag van donder dag drongen drie gemaskerde en gewapende mannen de Dom van Padua binnen. Een van hen bleef bij de ingang op wacht staan, terwijl de tweede een tiental dodelijk verschrik te gelovigen en een bejaarde minderbroeder onder schot hield. De derde forceerde met een moker de relikwieënkast, waarin ondermeer de onder kaak en de tong van Antonius stonden opgesteld. Nadat hij de kostbare uit zilver en edel stenen vervaardigde reliek houder had gegrepen, verdwe nen de drie in een gereed staande auto die door het vier de lid van het commando werd bestuurd. Sedertdien is van het reliek niets meer ver nomen. De reden voor de diefstal was aanvankelijk een raadsel. Het relikwie zelf dat in 1350 door bisschop Gui van Bologne uit dank voor een in vervulling gegane bede aan de stad Padua werd geschonken, heeft buiten de kerk geen waarde, behalve voor zonderlingen en gods- AMSTERDAM De lei ding van de Rooms-Ka- tholieke Kerk weet niet welke schade de Vati caanse sterrenwacht aan richt door een telescoop op te stellen op de Mount Graham in de Amerikaan se staat Arizona. Tot deze bevinding kwam de Amerikaanse milieu-activist Mike D' Amico, toen hij on langs twee weken in Rome verbleef en sprak met functio narissen van de Curie, het centrale bestuursorgaan van de kerk, en de pauselijke aca demie van wetenschappen. Alle gesprekspartners „erken den dat zij niet van de schade voor het milieu op de hoogte waren en dat op een of andere manier de informatie daarover wordt tegengehouden". Hij heeft zijn gesprekspartners dan ook aangeraden eens zelf naar Arizona te gaan en te praten met de Apache-India nen, die de berg als hun hei ligdom beschouwen, en mi lieu-activisten, die grote scha de vrezen voor de in hun ogen unieke berg. D' Amico verbleef enkele da gen in ons land op uitnodiging van de Werkgroep Inheemse Volken, die afgelopen zaterdag herdacht dat Columbus precies 499 jaar geleden Amerika ont dekte. Sterrenwacht De Universiteit van Arizona is van plan met het Duitse Max7 Planek-Instituut en de Vati caanse sterrenwacht een com plex van drie telescopen, met mogelijke uitbreiding tot ze ven, en bijbehorende voorzie ningen op de berg te bouwen. Amerikaanse universiteiten die ook belangstelling voor het project hadden, hebben inmid dels afgehaakt. Het Vaticaan houdt tot dusver vast aan de telescoop op de berg, die naar de geldschieter, de Ameri kaanse zakenman Fred Len- non, 'Lennon-telescoop' zal worden genoemd. De telescoop staat nu nog op gesteld in Castelgandolfo, der tig kilometer van Rome, maar de luchtvervuiling en de vele lichten in de eeuwige stad ma ken volgens de Vaticaanse sterrenwacht verhuizing nood zakelijk. D'Amico is niet onder de indruk van deze argumen ten. „Die luchtvervuiling is niet ons probleem. Bovendien heeft de paus nooit iets gedaan tegen de vervuilde lucht in zijn woonplaats". De Mount Graham ligt in het zuidoosten van Arizona, aan de rand van het San Carlos-re- servaat. Volgens de godsdienst van de Apache heeft de Grote Geest de Berggeest via de Mount Graham, die in hun taal 'dzit nchaa si an' (diep-ge- wortelde berg) heet, naar hen gezonden. Deze Berggeest leert de medicijnmannen hoe zij door middel van gezang en gebed mensen kunnen gene zen en op de berg speciale kruiden en planten kunnen verzamelen. Bedreiging De Apache zien daarom de te lescopen als een bedreiging van hun godsdienst. De Vati caanse sterrenwacht is echter niet onder de indruk. Volgens pater George Coyne, directeur van het observatorium in Cas telgandolfo, zijn de Indianen opgehitst door de milieubewe ging. „De Apache waren ge lukkig, totdat zij weer werden opgestookt door andere tegen standers van het observatori um. Dit is een teken van de wanhoop die de milieu-activis ten heeft bevangen", zei hij te gen de Catholic Sun, een krant in Phoenix, de hoofdstad van Arizona. De Apache verwijzen graag naar paus Johannes Paulus II, die vier jaar geleden tijdens een bijeenkomst in Phoenix de Indianen aanmoedigde hun cultuur, talen, waarden en ge woonten goed te bewaren en in praktijk te blijven brengen. Natuurbeschermers hebben erop gewezen dat erop de berg achttien dier- en plantesoorten te vinden zijn die nergens an ders in de wereld voorkomen. Tot de diersoorten behoort een soort rode eekhoorn, waarvan er nog maar 140 zijn. Doordat de berg als een soort eiland in de woestijn ligt. is er een 'evo lutiemuseum' ontstaan, waar- IJdele hoop? or I BULGARIJE zorgde zondag voor een primeur. V mr tweede keer sinds de ineenstorting van de Oostei é'n Urt communistische regimes, nu twee jaar geleden, koniti Bulgaren naar de stembus. Na de omwenteling waren L rigens de eersten om in juni 1990 al naar de stembus lin en een nieuw parlement te kiezen. Toen slaagde de 1 se Socialistische Partij (BSP) er nog in de absolute mij ji vroe, heid te halen in het 400 leden tellende parlement in rbeurc Het ontging echter niemand dat achter de partijnaai lesomn dezelfde lui schuilgingen die voordien als volleerde o nisten de lakens uitdeelden en het land in een ijzerei e hielden, dicht aanleunend tegen de harde lijn van I weinig ingenomen met de perestrojka-ideeën van Sov h sident Michail Gorbatsjov. De BSP kwam niettemin een belangrijke belofte sluisde een nieuwe grondwet door de assemblee. Die wet werd mogelijk gemaakt door een eigensoortige tussen de BSP en dp oppositiepartijen, die volgde na e delijke staking die vorig jaar leidde tot het ontslag var minister Andrej Loekanov. Omdat de oppositie mee vasthield bij de opstelling draagt de nieuwe grondw< duidelijk socialistisch stempel. En precies op basis va nieuwe grondwet werden deze verkiezingen georgani Net als de verkiezingen zelf kunnen de uitslagen e«P meur' genoemd worden. Voor het eerst sinds de Tweei reldoorlog zullen de ex-communisten immers niet md grootste blok vormen in de volks vertegen woord igir BSP moet de centrum-rechtse coalitie van de Unie vl mocratische Krachten laten voorgaan. Voor de verenig positie is dus een droom waarheid geworden. Het is echter zeer de vraag of de Unie van Democr Krachten (UDK) veel plezier zal beleven aan die ov ning. Anders dan de BSP na de eerste parlementsver gen haalt de UDK geen absolute meerderheid en is aangewezen op coalitievorming. Dat wordt een hac| onderneming. De UDK is immers geen homogeen blol een samengaan van zeven stromingen met vaak heel lopende belangen. De Unie was de verkiezingen in| met vier lijsten. Naast de Radicalen dienden zich ooj mingen van Boeren, Centralen en Liberalen aan. Oi leen de Radicalen de kiesdrempel haalden, lijkt hun) Filip Dmitrov zijn aanspraken als onbetwiste voorma te kunnen maken. Hij hield steeds voor dat zijn factii 'ware Unie' beschouwd diende te worden door de - derlar rdduiz let mi dienstwaanzinnigen. De re liekhouder is naar schatting meer dan f150.000 waard, maar is door zijn bekendheid tegelijk onverkoopbaar. Mon seigneur Mattaiazzo, de bis schop van Padua, vermoedt daarom dat het heiligdom is ontvreemd door een satanische sekte. „Duistere krachten die misbruik maken van de reli gieuze crisis van de huidige mens", zouden het reliek in een heidens ritueel willen mis bruiken. Een (ietwat pover) bewijs voor die stelling zou zijn dat de dieven in het zwart gekleed gingen en vluchtten in een zwarte auto. Het meest waarschijnlijk is echter dat de bende voor het heilige gebeente een royaal losgeld wil eisen. De populari teit van Antonius, de heilige der verloren goederen en de patroon van zowel Portugal als Padua, zou daarvoor garant staan. Padre Olindo Baldasso, de rec tor van de basiliek, liet aan vankelijk weten dat van vrij kopen van het reliek geen sprake kan zijn, „omdat wij als Franciscanen leven naar de regel der armoede en daarom geen enkel bedrag kunnen op brengen" Maar zondag ver klaarde hij dat de kerk wel be reid is om met de ontvoerders te onderhandelen. Omdat het Vaticaan eigenaar is van de domkerk, komt morgen een afgevaardigde van de paus naar Padua om eventuele on derhandelen te leiden. Tot nu toe hebben de dieven echter nog niets van zich laten horen en rest de gelovigen weinig anders dan te bidden tot de heilige Antonius. FlLIP Dmitrov zal echter niet alleen moeten afrekenen w< tendensen binnen de UDK, hij zal bovendien steun ifn zoeken bij andere partijen die de kiesdrempel van vil tg cent gehaald hebben. De keuze is beperkt, want naast|e eers communisten zullen alleen afgevaardigden van de B van partij en van de Beweging voor Rechten en Vrijheden DES- hebben in het nieuwe parlement in Sofia. SamenwPPener met de ex-communisten is voor de Unie van Democrj Krachten uitgesloten, terwijl de UDK evenmin warnbestrQ voor de Beweging voor Rechten en Vrijheden omdaj tege: partij die de Turkse minderheid vertegenwoordigt, zién zou haar te radicaal etnisch programma op voorhand qui baby' mogelijk heeft gemaakt. De overige partijen hebben ren of geen sympathie voor die extreme standpunten en de dood voor identificatie of zelfs maar samenwerkii, de Beweging die een autonoom statuut eist voor de of zelfs streeft naar afscheiding. mg zc n tegen HET ziet er dan ook naar uit dat de overwinning voc ^erlrii Dmitrov een vergiftigd geschenk is. Het land heeft dr DES ingrijpende hervormingen nodig om de levensstandaa ;rhoog zijn bevolking enigszins op te krikken. De communist*r (éér ben op dat vlak volkomen gefaald. Met de verkiezing afgelopen zondag hebben de Bulgaren al hun hoop ges icb de (vroegere) oppositie; wellicht een ijdele hoop. de dc risico an bi bij het landschap aan de voet van de berg doet denken aan dat van Mexico en het land schap aan de top aan dat van Noord-Canada. Hoewel biologen, maar ook 300 vooraanstaande geleerden uit de hele wereld zich tegen het project verzetten, weten de universiteit en politici van geen wijken. Politici hebben overheidsinstellingen op het gebied van de natuurbescher ming onder druk gezet om hun afwijzende houding te herzien. D'Amico spreekt in dit verband van „door de poli tiek gecorrumpeerde weten- Er lopen vier processen om de opstelling van de telescopen tegen te houden. Een ervan is aangespannen door de Apache. D'Amico is vol vertrouwen dat het project uiteindelijk moet worden afgeblazen. „Niet al leen is er van wetenschappelij ke zijde veel verzet, maar ook zullen, er telkens activisten op staan om het project te bestrij den. „Wij zijn absoluut niet van plan toe te geven Als wij zijn opgebrand, zullen anderen het verzet aanvoeren". Uitgave Kantoor Telefoon Postadres Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden 071 -122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur. J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. van Koot Stadsredactie Leiden (tel 071 - 144 046 of 071 - 144 047) R Kleijn (chef), N onvr rs tw rs), t Sport Leiden e o (tel 071 - 144 049) K v ri Herpen (chef), F Buurman, i Kesteren. (tel: 070 - 3190 815) Binnen- en buitenland, financiën A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A van Holst E Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R de Roo, drs Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B Jansma, H. Pièl Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch Bels (chef). A de Bruijn, W Diekstra, L J Hofmeester, C de Kier, H Nieuwmans, H Schneider Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebie - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Uni dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedei Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers. M Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef leveld, D Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs D J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Ather R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (f B van Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs. R Vunderink (Mosi W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgra F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid v publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaais M de Cocq n 08 30 tot 17 00 u BPE 18 00 tot 19 00 u 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma t/ 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6 Bij automatische betaling, per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 390I Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 N ÉT Vo! nx A

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2