Nederland helpt bij Chinees Deltaplan Teddyberendag Pronk: geen hulp bij hoge defensie-uitgaven ^1 is] I Politie arresteert 39 illegalen bij RDM Tweede Kamer wil opheldering over Turkse bombardementen 14 Dagen Gratis Klapperdief trekpleister in Arnhems mangrovebos CeidóeSouoont INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeidoeSoutani DINSDAG 15 OKTOBER 1991 BH Alice Cooper is „Satansgebroed" PAGINA'S twee katernen £cid£c SouAcmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25161. Losse nummers 1,45. Vier maanden cel Amstelland royeert voor Jenny Goeree compleet elftal ZWOLLE De rechtbank in Zwolle heeft Jenny Goeree-Manschot (54) uit Zwolle van morgen veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden wegens het beledigen van joden in het evangelisatieblad Evan. Daarbij komen nog twee maanden cel die verbonden waren aan een voorwaardelijke straf die zij in 1989 kreeg opgelegd wegens hetzelfde delict in eerdere afleveringen. Het vonnis is con form de eis van officier van justitie. Goeree herhaalde onder meer de stelling dat door de verwerping van de Messias het onheil van Auschwitz over de joden is gekomen. „Het is een schande," voegde Goeree de rechtbank toe. „Ik ga hier voor de waarheid de gevange nis in, de anti-semieten lopen op straat". Ove rigens zei zij de rechtbank „hartelijk dank" en wenste hen „Gods zegen toe". AMSTERDAM Het bestuur van de Amsterdamse voetbalvereniging FC Amstelland heeft gisteravond unaniem besloten alle elf spelers van het eerste elftal te royeren en het elftal met on middellijke ingang uit de competitie terug te trekken. De club speelt in de reserve tweede klasse van de KNVB Afdeling Amster dam. Het besluit volgt op een vecht partij tijdens de wedstrijd FC Amstel land en SC Buitenveldert van afgelo pen zaterdag, waarbij de scheidsrech ter in het kruis werd getrapt en be wusteloos werd geslagen. De Amster damse politie arresteerde daarbij acht spelers van de voetbalvereniging Am stelland. Zware straffen milieucriminelen DEN HAAG Personen die opzette lijk zware milieudelicten plegen, krij gen in de toekomst veel zwaardere straffen dan nu het geval is. De straf fen worden verhoogd naar maximaal vier jaar gevangenisstraf en geldboetes van maximaal 25.000 en 100.000 gul den, zo heeft minister Hirsch Ballin van jusitie gisteren gezegd tijdens een debat over de handhaving van milieu wetgeving. De maximale straffen voor milieudelicten zijn nu zes maanden ge vangenisstraf en 10.000 gulden. Hirsch Ballin en zijn collega Alders van mi lieubeheer hebben overeenstemming bereikt over de aanscherping. Pagina 3: Petten overheid frustre ren milieubeleid ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft vanmor gen vroeg 39 illegale werknemers gearresteerd op het ter rein van de Rotterdamse scheepsbouwer RDM. De politie kreeg daarbij hulp van de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen (DIA) van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om 37 Turken, een Pool en een Tsjechische werknemer. Zij ver blijven allen illegaal in ons land. Zes andere arrestanten bleken wel over de benodigde papieren te beschikken. Allen waren in dienst van onderaannemers die door RDM uitbesteed werk op de werf bij Heijplaat verricht ten. Een woordvoerder van het ministerie van sociale za ken zegt dat de onderaannemers verantwoordelijk zijn voor de overtredingen. Zij krijgen een proces-verbaal. RDM zelf blijft daarvan gevrijwaard. Joegoslavische ambassadeur neemt ontslag DEN HAAG De Joegoslavische am bassadeur in Den Haag, de Sloveen Bo- rut Bohte, heeft zijn ontslag ingediend bij het ministerie van buitenlandse za ken in Belgrado. Bohte, sinds 2,5 jaar als ambassadeur in Nederland, blijft nog op zijn post tot zijn ontslagaanvraag is afge wikkeld. Aangezien de republiek Slove nië zich op 7 oktober onafhankelijk heeft verklaard, wil Bohte niet langer ambassadeur van Joegoslavië zijn. Bohte is de enige Joegoslavische diplomaat in Nederland van Sloveense afkomst. De ambassade heeft tevens werknemers van Kroatische afkomst. ,let chels en Advocaat leien visie andere yehH| MILJARDENPROJECT REDRIJFSLEVEN AMSTERDAM De Ne derlandse overheid en het bureau Euroconsult zijn op verzoek van China be trokken bij de opzet van een Deltaplan voor de Gele Rivier ter waarde van vele miljarden gul dens. De ministeries van landbouw, economische zaken en verkeer en waterstaat en Euroconsult zijn hiervoor een samenwer kingsverband aangegaan. Zo dra het plan voor de rivierdel ta, die een totaal oppervlakte heeft van 400.000 hectare, is uitgewerkt, zullen Nederland se bedrijven bij de uitvoering betrokken worden, zo vertelde dr. H. Beijers van de Rijks Ge ologische Dienst in Amster dam. Staatssecretaris Y. van Rooy van economische zaken gaf aan dat er op het gebied van waterbeheersing goede mogelijkheden liggen voor het Nederlandse bedrijfsleven en de overheid. „De recente over stromingen in China hebben de noodzaak van goede water beheersing weer eens duidelijk gemaakt". En Beijer: „Bij de waterbeheersing in de Gele Rivierdelta praat je over een gebied van 400.000 hectare waar jaarlijks 2500 hectare bij komt door aanslibbing. Op dit terrein hebben wij een enorme know-how dank zij ons eigen Deltaplan". Binnenkort zal een Chinese delegatie naar Nederland komen voor verde re gesprekken over het nieu we plan. Met name bagger- en bouwmaatschappijen zullen bij het miljardenproject worden ingezet. bagger- en Laatste rustige herfstdag Een laatste rustige herfstdag. Boven het vrijwel rimpelloze water van de vijver in park Oud Wassenaar scheen vanmorgen een iel I FOTO: STEPHEN EVENHUIS n Oyi 5S imumtemperatuur van jraden. Morgen overdag enemende bewolking en de middag en avond op «I plaatsen regen. IC D(|ddagtemperatuur 13 aden. Zuidwestenwind, er op de dag in het ïenland toenemend tot krachtig. BANGKOK Ontwikke lingslanden die te veel geld uitgeven aan defen sie moeten er rekening mee houden dat het Wes ten zijn bijdragen aan ont wikkelingshulp terug trekt. Dit dreigement uitte minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking gisteren tijdens een toe spraak voor de Wereld bank in Bangkok. Pronk streeft naar een inter nationale afspraak die een pla fond stelt aan de defensie-uit gaven van arme landen. De VN-organisatie voor ontwik keling UNDP studeert al enige tijd op mogelijke kriteria voor zo'n norm. Als er in VN-ver- band concensus over ontstaat, zou volgens Pronk ook het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) zo'n defensieplafond als voorwaarde kunnen stellen voor kredietverlening. Het is Pronk al jarenlang een doorn in 't oog dat veel ont wikkelingslanden meer uitge ven aan defensie dan zij aan feitelijke ontwikkelingshulp ontvangen. „Maar nu is het onderwerp van militaire uitga ven niet langer taboe. Dat hoeft ook niet, omdat de we reld een stuk vreedzamer is geworden", aldus Pronk. De minister noemde het on zinnig regeringen te steunen die liever hun militaire appa raat versterken dan dat zij voorrang geven aan de ont wikkeling van hun volk. An derzijds zouden regeringen die er in slagen hun defensie-uit gaven terug te dringen daar voor beloond moeten kunnen worden door kwijtschelding van een deel van de buiten landse schuld. Pronk liet in Bangkok door schemeren dat de discussie over een objectieve norm voor defensie-uitgaven nog wel eni ge tijd zal vergen. Of hij in Nederland, daarop vooruitlo pend, alvast een eigen beleid wil gaan voeren, werd niet duidelijk uit zijn rede. Bosnië- Hercegovina verklaart zich soeverein DEN HAAG/SERAJEVO Het parlement van Bosnië-Hercegovina heeft de republiek afgelopen nacht soeverein en on deelbaar verklaard. De spanningen in de repu bliek zijn daardoor verder toegenomen. De beslissing van het parle ment in Serajevo kwam na een fel debat dat ongeveer vijftien uur duurde. Het voor stel werd ingediend door de door moslims gedomineerde partij Democratische Actie. In Bosnië wonen naast moslims ook Serviërs en Kroaten. Af gevaardigden van de een na grootste partij, de Servische Democratische Partij, verlie ten uit protest het parlements gebouw. Vertegenwoordigers van de Serviërs, die ongeveer eenderde van de bevolking uitmaken, hebben meermalen gedreigd een besluit over soe vereiniteit van de republiek te zullen dwarsbomen. Het parlement eist demilitari sering van de republiek en zegt dat Bosnië-Hercegovina aan geen enkel federaal or gaan meer zal deelnemen waarin niet alle zes andere deelrepublieken zijn vertegen woordigd. Nieuwe tegenslagen hebben minister Van den Broek ertoe gebracht de volgende zitting van de Joegoslavië-conferentie te vervroegen. Het is de be doeling dat alle Joegoslavische presidenten vrijdag al naar Den Haag komen, in plaats van volgende week dinsdag. Van den Broek nam het be sluit na overleg met Lord Car- rington, de voorzitter van de conferentie. Er zit naar hun oordeel te weinig voortgang in de werkgroepen die het eens moeten zien te worden over voorstellen voor beëindiging van het conflict in Joegoslavië. Ook in Joegoslavië zelf blijken de strijdende partijen onvol doende bereid eerder gemaak te afspraken na te komen. MOGELIJK NEDERLANDSE STARFIGHTERS GEBRUIKT DEN HAAG De Twee de-Kamerfracties van CDA, VVD en Groen Links willen van de mi nisters Ter Beek (defen sie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) op heldering over Turkse bombardementen op Kur- dische doelen in Irak. De Kamer heeft het vermoe den dat het Turkse leger bij zijn acties gebruik maakt van Nederlandse Starfighters (F- 104's) die in de jaren tachtig zijn geleverd. Een woordvoer der van de Turkse generale staf in Ankara had eerder deze week bevestigd dat bij de vluchten vier 104's zijn inge zet. Over de herkomst van de jagers werden geen medede lingen gedaan. Ooggetuigen van de bombardementen heb ben in vraaggesprekken met Turkse kranten verklaard dat dit weekeinde niet alleen ba ses van de Kurdische Arbei derspartij (PKK) zijn aange vallen maar ook enkele dor pen. Het CDA-kamerlid Frinking is ongerust over de jongste schermutselingen aan de Turks-Iraakse grens en vindt dat Ter Beek moet nagaan welke toestellen zijn gebruikt. De VVD wil van minister Van den Broek een brief met het kabinetsstandpunt over de ge welddadigheden. Ook Groen Links wil het naadje van de kous weten. Deze fractie wijst er op dat bij de levering van de Starfighters aan deze NAVO-partner de voorwaarde werd gesteld dat de toestellen niet tegen de eigen bevolking mochten worden ingezet. Overmorgen is het weer zover: teddyberendag. Duizenden ted- dyberenliefhebbers, kinderen én volwassenen, trekken dan - als attractie in de Herfstvakantie - met een teddybeer onder hun arm naar Artis, de dierentuin van Amsterdam. Vorig jaar waren het er 16.000! Op vertoon van de beer krijgt de drager ervan korting op de toegangsprijs. Allerlei beren zijn aanwezig. Very Important Bears, de Grote en de Kleine Beer en noem maar op. De Teddy Jazzband speelt er en dank zij deze tip in de Leidse Courant gaat u nu wellicht ook even uw oude teddybeer opzoeken. Voor een leuke dag in Amsterdam, die u thuis besluit met een duik in een vers exemplaar van de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I I I Dhr/Mevr: lister D'Ancona overweegt Hvatisering filmkeuring 'ERDAM Minister D'Ancona (wvc) wil nagaan of er steem mogelijk is voor de keuring van speelfilms en vide- len. De Nederlandse Filmkeuring zou dan op termijn ,len worden vervangen door een codecommissie. Dat zei de ie rit ister gisteren bij de ondertekening van een overeenkomst 'Sten r de video-leeftijdsclassificatie. De videobranche experimen- ONVA t a] vanaf 1987 met een leeftijdskeuring voor videobanden. ARNHEM Met mangrovebos, een perma nente expositie over de Amazone en plannen voor de bouw van een woes tijnhal zet Burgers' Die renpark in Arnhem nieu we stappen op weg naar modernisering. Leidraad daarbij is dat dieren zo veel mogelijk in hun oor spronkelijke leefomgeving worden getoond en niet in een hok. Het mangrovebos en de Ama zone-expositie zijn deze week voor het publiek opengegaan. De hal waar in de jaren '80 geëxperimenteerd is met de 'bush' de ruimte waar een stuk tropisch regenwoud is on dergebracht wordt nu ge bruikt voor het mangrovebos, een getijdebos dat in alle tropi sche kuststreken voorkomt. Evenals bij het regenwoud dient Zuid-Oost-Azië als voor beeld, omdat de soortenrijk dom van de mangrovebossen in dit deel van de wereld het grootst is. Het bos kenmerkt zich door enorme steltwortel bomen die in brakke slikgron- den staan. Ze hebben om te overleven luchtwortels ont wikkeld, die schots en scheef door elkaar groeien. Dat geeft een spookachtig beeld. De mangrovehal (1000 vier kante meter) is in tegenstel ling tot de 'bush' te klein voor een zelfregulerend systeem. Apen en katachtigen worden daarom niet opgenomen en vi seters, zoals krokodillen, ijsvo gels en slangehalsvogels, blij ven in een apart deel. De getij den, die met een pomp worden opgewekt, zorgen voor een rijk bodemleven met allerlei soor ten krabben, wormen, algen en kiezeldieren. De verwach ting is dat de klapperdief een grote trekpleister wordt. Deze krab, met scharen van dertig centimeter, heeft z'n naam te danken aan het feit dat hij palmbomen in klimt en daar kokosnoten moeiteloos af knipt. „Een sinaasappelkistje is niets voor deze jongen", zegt Joep Wensing, bioloog van het dierenpark. I I I Postcode/Plaats: Voorl: Straat: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag Of bel 071-313677 •n profiobonnemen t «v 711848 003000 nimfi.iiiftmnii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1