Marie Hoogenboom sloofde als tweede meisje op pastorieën 11 OUDSTE VEENSE WORDT 100 JAAR LANGS OMWEGEN Bouw Octrooibureau wellicht over drie jaar Katwijk wil aansluiting op de SI veiliger maken 'Souomit LEIDEN OMGEVING DINSDAG 15 OKTOBER 1991 tgebrei komeL len „Uit biila4lAAM DER WET SCOP kwam de m£ in, en de hoofden v£ anwezigen draaiden richting, alsof hij RIJK !laerfam hlJ pLats halver- la de zittingszaal van het t/Dngerecht aan het Ra- Toen het zijn om zich bij kan- -n ichter Morshuis te mei geen publiek zijn tragische Lie!JtellinS' behalve het -5 45 meubilair en de vaste daughten, inmiddels bijr isieten verworden. ïaar voren terwijl weids gebaar zijn. aantrok. Een verstelde erbroek in twee afgetrapte suede Aangekomen bij fel waarachter de i lonlijking van alles rechtvaardig zou ijn, zat, zette hij ïrjvoet nonchalant op het stanno PJe: leun^e voorover et hout. Morshuis kon dem bijna voelen. „U bent vorig op 18 juli, betrapt in de naar Leiden terwijl u kaartje had. Dat deed Termimker, heb ik begrepen", de de rechter met ndelijke stem de it break )DEON 3.45, 18 Zaal Kid Kin 1.45. Sally'i Pey Dance dat deed ik inderdaad het antwoord, stem van de 29-jarige klonk slepend, •45' 1Cal, alsof elk woord hem oede was. ,,Ik ga U laai vertellen dat ik al dertig keer heb I9eld en ik hoop dat dit aatste keer is. Ik ben lang aan drugs d geweest. In die tijd tan het afkicken, reisde ik elke dag Leiden om mijn Ion op te halen. In Al- LLINGEK1 wordt het drugspro- m do nm niet als serieus he ister: m^uwd,-in Leiden wel". 3-jverrTn°eidlieid klonk in Turtles stem door, maar alsof zijn laatste kans was om e rekenen met het verle- vervolgde hij zijn ver- ^ad vaak geen en reisde dan zonder rtje. Maar ik heb altijd avondfechrikkelijk veel moeite pothekei aan om uit de gevange ne ookte blijven. Daar wilde ik niet mee inlaten, want r kom je slechter van- Rijn dan dat je erin gaat. •#i1"1201 ban ik helemaal 'clean'. 'rcKjravei ^oe vrijwilligerswerk 94. Qeor het kringloopproject in uur, ihen: wasmachines en lkasten repareren en zlrverkopen. Ik haal ook >ch Z?eklk oud papier op". En 13.00 u. i vijl de zon buiten de zaal verstek liet gaan, brak afdeling door jn de stem van de 13. (Elisabe 3 Diensl t 4 (dit laam( EKENHl Bezoe 15.15 ui gen VQhl gen bezij^ lienstdoeJ it Eliza dagi 18.30 11.15 van 15 9.30 u. ^15.00- 0-19.30 va 0-19.00 ndegeei smaklin nt 16.45- 10.00- A.Ce n) zijn d ïlijks 14. Avondbf is de laatste dagvaar die ik kreeg. Bij elkaar dat zesduizend gulden, heeft me veel moeite ■e ost om dat te betalen, ar ik ben het puin van laatste acht jaar aan het ik hoop er nu vanaf te zijn en te blij- En ik wilde de officier of hij er rekening wil houden dat ik nog s niet veel kan betalen, heeft hij vorige keer gedaan". Even keek de iter niet begrijpend van de officier van [litie en weer terug. „Ik toen een boete van 25 n". „Dus een veel la- boete dan je normaal >r het rijden zonder kaar- krijgt", vatte de rechter nam de officier de rol Hij bleek de officier te die de man in een Sjder stadium al het voor- i de twijfel had ge- n duidelijk bereid hem te helpen een kunnen zetten ach- tragische episode in leven. „Ik was hem al der tegengekomen en ik boete van 25 den gevraagd, vijftig gul- alle n minder dan gebruike nd ziin H n overtreding, dat zal ik nu weer doen. ik geloof zeker dat hng: voo ;neer op de goede weg doorlopi 'et hjkt mij alleszins rede- om die eis te volgen", rdeelde rechter Morshuis. Kindt a eh, mij ook", beant- ileu,ers>rddé de ,r elde een vraag die ?r werd gesteld. In zijn im klonk iets van opluch- ig en hoop. Met iets lich- indere$e stappen dan binnengelopen, 19.30. Cfet hij de zittingszaal, rech- H 15-1 ren officier tevreden ach- oordziej -Jatend ieiiiten scheen inmiddels de 20.30 u Het lijkt er steeds meer op dat het normaal is als iemand 100 jaar wordt. Een Nederlandse club van eeuwlingen 20U aar dig wat leden tellen als die honderd- en meerjarigen zich zouden willen verenigen on der de schutse van Methusa- lem. In elk geval zit in Huize St.Jacobus in Roelofarends- veen Marie Martha Hoogen boom geduldig te wachten op zondag 20 oktober. Dan heeft ze de nog steeds magische leeftijd van honderd jaren be reikt. Pastoor Wortel, de ker nachtige vorige herder der parochie van St.Petrus' Ban den, komt in de kapel-ont moetingsruimte van het Huis speciaal voor haar de feestelij ke Mis lezen. Een Missa Pri- vata, zouden we vroeger wel licht zeggen. Met toestemming uiteraard van de huidige pas toor Bergenhenegouwen; im mers, ook zielzorgers mogen niet zonder meer onder el kanders geestelijke duiven schieten. Maar voor pastoor Wortel, nu rustend, heeft Ma rie nog steeds een warm plek je in haar nog onverminderd kloppend hart. „Maar ik wil er geen drukte en muziek bij hebben. Daar kan ik niet meer tegen. Ik heb last van duizelingen. Gewoon in alle stilte een Missie. Daar zou ik gelukkig mee zijn. Ik kan al dat rumoer niet meer heb ben". Gedroogde pruimpjes Mevrouw Hoogenboom vroeger zei je bij een onge huwde status juffrouw zat gisteren in haar kleine maar knusse Jacobuskamer, met uitzicht over de Veen „lekker vooraan de weg", op de ver zorgde warme hap van klok ke twaalf te wachten. Ik zag dat er gedroogde blauwe pruimpjes bij werden geser veerd. Het eten bij St.Jacobus is prima. Er was nog even een nicht van Marie komen aanlo pen ook zo piepjong niet zen volksdansen aan de over kant en ging toen nog een kwartiertje, bij tante Marie langs. Er 'viel nogal Wat te praten en tante Marie werd op de hoogte gebracht van het reilen en zeilen in die tak van de familie. Aan de ontmoeting tussen tante en nicht wijdde de laatste enkele verstrooien de versregels: „Rozen verwel ken en bloemen vergaan, Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou wil len tegenkomen. Ik ben be reikbaar via telefoonnummer 071 - 144046. door TON PIETERS Marie Martha Hoogenboom: Ik moest voor een gesprek de nodige voorzorgsmaatregelen nemen en dicht bij Marie ko men zitten, want haar doof heid is een flinke handicap. Je wordt niet zomaar hon derd. Je mag best wel merken dat er iets bijzonders met de leeftijd aan de hand is. Maar goed, Marie Hoogenboom is dus flink doof en het trom melvlies kan niet alles meer aan. Maar wat veel meer is: het hoofd, het verstand, werkt nog excellent „Ik weet van het oude meer dan van de tegenwoordige tijd" en dat is een heel groot goed als je die mijlpaal van een eeuw mag bereiken. „Maar ik voel het best wel hoor, dat ik 100 ben, met al die gebrekjes. Dat wordt er niet beter op. Ik kan niet meer lopen, ik kan dit niet meer en dat niet meer. Je mag nog blij zijn dat je het leven hebt". Van haar eetgewoonten wil Marie niet dat die publiekelijk in een ge meenschappelijke eetzaal aan het licht komen. Daarom eet zij rustig op haar eigen ka mer. „Als je niet zo handig meer bent, komt dat beter uit". Dan mag je weieens een sliert of een hete aardappel uit je mond laten vallen. Daar let dan niemand op. „Maar een beetje vieren is er wel bij; ze heeft het wel verdiend hoor", zei de nicht, „Hè tante Marie?" Marie duwde een prachtig met bloemen opge maakt tafelstukje opzij en haalde de roestvrij metalen deksel van het dampende hoofdgerecht en snoof tevre den; ze zal er wel op aange vallen zijn, maar dat heb ik niet meer meegemaakt. Marie Martha Hoogenboom is nooit getrouwd geweest, of het zou met de geestelijkheid van enkele parochies geweest moeten zijn. Zij kwam uit een Veens nest met twee meisjes en twee broers, en werd gebo ren aan het Noordeinde op 20 oktober 1891, toen koningin Wilhelmina nog niet op de troon zat, „maar dat weet ik niet meer, ik ben nooit zo po litiek op de hoogte geweest". Werkhuizen Het meisje Marie werd wel gestaald door het leven. Van af de lagere school was het al tijd maar werken, erg hard werken. „Ik heb veel werk huizen gehad vroeger, soms 7 'in het voorjaar. Dan liep je van de ene naar de andere be trekking, want een fiets had ik niet". In 1928 kwam er wat vastigheid. Toen wenkte het kerkelijk bedrijf en ging Ma rie Hoogenboom op de pasto rie van de oude St.Petrus' Banden werken en wonen. „Ik heb daar 5 pastoors mee gemaakt, 23 jaar lang, en 23 kapelaans. Die waren alle maal geheel verschillend van aard en karakter". Marie kreeg zowaar een diplomatie ke blik in haar ogen toen ze dit vertelde, want ze is nooit op haar achterhoofd gevallen. „Onder pastoor Onel kwam ik intern en dat ging zo door tot pastoor Schoenmaker in 1951". Op het dressoir bij Ma rie in de kamer staan de por tretten van drie heren: de pastoors Groen, Wortel en Van Lieshout. Onder hun bewind is Marie Hoogenboom nooit huishoudster geweest, maar altijd „het tweede meis je", het sloofje voor dag en nacht. Toen ze 60 werd was ze nog steeds het tweede meisje. In '51 vertrok Marie naar Amsterdam, waar ze ging werken bij pastoor Van der Lugt van de Nicolaas en Bar- baraparochie, „De Liefde", in Oud-West aan de Bilderdijk- straat bij de Da Costakade, met de zusterschool. Marie was even van de kaart toen ik haar vertelde, dat deze kerk een jaartje geleden gesloopt is: „Ach nee toch..." Toen ze daar bijna 5 jaar geweest was werd ze 65 „en ik hield ermee op". Terug naar de Veen en wonen met broer en zus op de Witte Singel 8. In '76 nam Marie Hoogen boom haar intrek in Huize St.Jacobus. „Ik ben hier nu de oudste bewoonster en de oud ste Veense, hebben ze me ver teld. Je kunt het hier niet be ter wensen" Zeker niet na het leven dat ze geleid heeft. „We zijn altijd heel arm ge weest. Mijn ouders waren ook arm. Het waren twee huwelij ken, ik kwam uit het tweede. Ik heb altijd hard moeten werken en heb nooit vakantie 'gekend. Ik ben alleen in Lourdes geweest, in Kevelaer en Heiloo. Toch was het een gezellig leven, want je wist niet beter. Nou weet u al heel wat en het hoeft er niet alle maal in hoor" Het was moeilijker Aan liefhebberijen geeft de honderdjarige Marie zich niet meer over. Ze heeft vroeger veel gebreid en het lezen gaat ook nu nog goed, met de lees bril op. Voor het overige lijkt de ene dag op de andere. Het lijkt op wachten. Marie denkt nog weieens aan die grote overgang van armoe naar een zekere weelde. Alleen „de tijd van het geestelijk leven" vond ze vroeger veel mooier dan tegenwoordig, „Maar het was ook wel moeilijker, druk ker, met veel meer verplich tingen. Je bent nu vrijer", al dus de eeuwling die in het vo rige millennium in het duister geboren werd. „Maar al die ongemakken komen wel op me af. Ik heb veel pijn in m'n handen en 's nachts is het 't ergst. Dan kan ik wel schreeuwen van de pijn en wens ik weieens dat het afge lopen was. Al zegt de dokter: meid, jij bent zo gezond als een vis". Hij zegt niet: jij wordt nog weieens honderd. Maar dat gaat nu dan gebeu- Maar toch en ondanks alles wordt het komende zondag een spannende dag en een hele eer voor Marie dat ze het allemaal beleven mag. Bij de voorbeden zal Marie Hoogen boom een voorname plaats in nemen. Goed, geen muziek en speeches, maar toch wordt het iets heel speciaals en Marie hoopt in stilte, dat burgemees ter Meerburg zijn shorts uit trekt, zijn tuin de tuin laat en even bij haar op bezoek komt, want ze heeft gehoord dat de edelachtbare heer burgemees ter een heel gewoon mens is en oog heeft voor al zijn ge meentenaren, of ze nu niet apart of heel bijzonder zijn. Nou, Marie Hoogenboom is heel bijzonder. Wie de eeuw haalt, zit dicht bij de eeuwig heid en is heel bevoorrecht. Rozen mogen verwelken, bloemen vergaan, maar Marie Martha Hoogenboom heeft haar onvervreemdbare plekje in de Veense geschiedschrij ving nu al veroverd. Nog even de kam en borstel door heur haar en ze kan zondag met al haar overgebleven kracht gezegend aantreden voor een stille polonnaise „uit dankbaarheid". Misschien op weg naar een nog steeds aard se toekomst. Forepark in Leidschendam heeft voordelig saldo LEIDSCHENDAM Het voordelig exploitatiesaldo van het bedrijventerrein Forepark in Leidschendam bedraagt volgens een herziene bereke ning van het ingenieursbureau Grabowsky en Poort BV 29,3 miljoen gulden. Aan inkom sten voor kantoren, horeca, bedrijven en andere handels doeleinden wordt ruim 158 miljoen gulden verwacht. Aan grondverwerving wordt ruim 21,6 miljoen besteed, aan bouwexploitatie bijna 75 mil joen waarvan ruim 57 miljoen voor grondwerken, verhar ding en kunstwerken. Voor groenvoorziening en waterpar tijen wordt ruim 7,5 miljoen gulden uitgetrokken. De ont sluiting van Forepark naar SW20 en rijksweg A4 kost ruim vier miljoen en de aanleg van de tunnel onder de spoor lijn ruim 13,3 miljoen gulden. Het omleggen van kabels en leidingen kost 3,4 miljoen. B en W van Leidschendam zul len de raad, vooruitlopend op de daadwerkelijke realisering van de winst, voorstellen aan Leidschendam en Den Haag jaarlijks een uitkering van 250.000 gulden te verstrekken. IC 1 LEIDSCHENDAM De mogelijkheid bestaat dat over drie jaar alsnog wordt besloten tot de bouw van het Europees Octrooibureau (EOB) aan de Heuvelweg in Leid schendam. Dat heeft bur gemeester W.F.de Vreeze gisteren te horen gekre gen in een gesprek met de Nederlandse en Duitse EOB-directie. Het zal waarschijnlijk dan wel gaan om een geheel hieuw ontwerp met minder bouwkos ten en meer efficiëncy in de bouw. Burgemeester De Vree- ze bracht gisteravond aan de gemeenteraad verslag uit over het gesprek dat hij enkele uren eerder samen met wet houder Volmuller met de di rectieleden had gehad. Zoals eerder bekend is gewor den is door de council (waarin de vertegenwoordigers van in het EOB deelnemende landen) tot afstel (of uitstel) van de bouw besloten omdat het aan tal patentaanvragen minder sterk is gegroeid dan destijds werd verwacht. Direecteur Brandli van de Nederlandse vestiging zei de beslissing met diepe teleurstelling, gezien het vele voorbereidende werk, te hebben vernomen. Het ont werp voldoet volgens de coun cil niet meer aan de behoefte. Eind oktober volgt nog een ge sprek met de gemeente over het gebruik van de grond die eigendom van de council blijft, aldus De Vreeze. Leidschen dam zou het terrein voorlopig een zinvolle bestemming mo gen geven. Op het terrein wa ren de twee Leidschendamse voetbalverenigingen gevestigd. Die hebben inmiddels de be schikking gekregen over een geheel nieuw sportcomplex. Op vragen van raadsleden zei burgemeester De Vreeze dat de EOB-directie had beklem- toohd dat geruchten over ves tiging elders in Europa „loze geruchten" zijn. „Voor Leid schendam heeft het besluit van het EOB niet bepaald rampzalige gevolgen, alleen is het jammer dat we een mooi stukje Europese architectuur zullen moeten missen", aldus de burgemeester. Hoe het verder moet met het Zijdepark naast het terrein.dat ook door het EOB is gekocht- ,komt ook in het volgende ge sprek aan de orde. Op de vraag van de SP'er P.de Rui ter hoeveel contractanten al bij het EOB zijn ontslagen ant woordde de burgemeester dat daar de gemeente niets mee te maken heeft. MINI-ROTONDE OPLOSSING VERKEERSPROBLEMEN Idoor RENS KOLDENHOF KATWIJK Het kruis punt tussen de Ambacht- sweg, SI en Zeilmaker straat in Katwijk moet worden gereconstrueerd. De gemeente stelt in een nota voor het drukke ver keersknooppunt te ver vangen door een mini- rotonde. Op die manier zou de kruising veiliger kunnen worden zonder dat dat ten koste zou gaan van een vlotte verkeersaf wikkeling. Verbetering van de aansluitin gen met de SI is vólgens de nota noodzakelijk geworden, omdat door de groei van het noordelijke deel van Katwijk de verkeersintensiteit sterk is toegenomen. Vooral de ver keersdrukte op de Ambacht- sweg is gegroeid, zo blijkt uit tellingen. De verkeerstoename heeft voor een onveilige situatie ge zorgd. Op de lijst van verkeer songevallenconcentraties over de laatste drie jaar, staat het knooppunt op de bovenste plaats wat betreft het aantal ongevallen met letsel. Met name het kruispunt bij de Zeilmakerstraat, waar zes on gevallen met letsel plaats von den, springt er wat onveilig heid betreft uit. Met de aanleg van een mini- rotonde zou een groot deel van de problemen opgelost kunnen worden. Met de rotonde Zee weg/Meeuwenlaan zijn op dat punt goede ervaringen opge daan, aldus de gemeente. Net als daar stelt men in de nota voor het fiets- en autoverkeer gescheiden af te wikkelen. Tegelijk met de aanleg van de mini-rotonde stelt de gemeen te voor ook het fietspad wat in noordelijke richting langs de SI loopt te verleggen. Als re den wijst men in de nota op de onlogische plaats - tussen de bebouwing van de DVS en C A - waar het fietspad nu begint. Die situatie was het ge volg van het feit dat er geen ruimte voor een pad was langs de oprit van de SI. De nieuwe constructie zou die ruimte wel bieden. Hoewel de provincie, niet mee wil betalen aan een nieuw tracé stelt Katwijk voor de fietsvriendelijke maatregel toch uit te voeren. De kosten var worden geraamd op driek wartmiljoen gulden. Daarnaast zou de gemeente veertigdui zend gulden willen uittrekken de het fietspad naar 't Heen. Aan voorbereidingskosten ver wacht de gemeente nog eens bijna een ton kwijt te zijn. Van het totale bedrag, bijna negen ton dus, verwacht de gemeente ruim vijfenhalve ton terug te kunnen krijgen van het rijk en de provincie. Het voorstel wordt morgen tij dens de raadscommissieverga dering voor verkeer bespro- Gasbuis verhindert bouw woningen in Voorschoten VOORSCHOTEN In Voorschoten-Noord kun nen veel minder wonin gen worden gebouwd dan tot nu toe werd aangeno men. In het gebied ligt een grote gastoevoerleiding en in de om geving daarvan mag niet wor den gebouwd. Wethouder F. ten Have maakte dit gister avond bekend in een vergade ring van de commissie finan ciën. De gasleiding loopt door de Krimpolder, onder het tracé van rijksweg 11 en door de Papenpolder. Dat betekent ook geen woningbouw op het 1 tracé van rijksweg 11. De gas leiding is geen belemmering voor de aanleg van een weg. Gouden Leeuw Nieuwbouw van de keuken van de Gouden Leeuw kan nu snel beginnen. Tegen de nieu we plannen zijn geen bezwa- ren ingediend. Burgemeester en wethouders zouden nu al een bouwvergunning kunnen afgeven, maar de gemeente raad heeft bepaald dat in dit bijzondere geval de raad deze procedure zelf wil regelen. Wethouder Ten Have verzocht de commissie om in te stem men met een schriftelijke commissoriale behandeling, waardoor deze zaak in de ge meenteraad van eind deze i maand behandeld kan worden. Nieuwbouw van de keuken is nodig vanwege voorschriften met betrekking tot de volksge- j zondheid. Deze aanbouw heeft geen betrekking op de gewel dige uitbreiding van het totale Gouden Leeuwcomplex. Daar over zijn de meningen nog 1 steeds sterk verdeeld. i wil laten onder zoeken of logopediste W. Re- mijnse, die voor 30 uur per week in dienst is van de ge meente Voorschoten, kan wor den ondergebracht bij de volksgezondheidsdiensten. De commissieleden vroegen zich af of logopedie wel door de ge- moet worden betaald.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11