oedracht dodelijke teekpartij mysterie „Broodje" binnen een kwartier op fieuwsgierigheid wint ran stoffig vooroordeel „Aangeslagen, maar zeker niet verslagen* Druk èn rustig op Oldtimer Festival 1991 id&zQ&wiant LEIDEN OMGEVING MAANDAG 14 OKTOBER 1991 jna naakte man lt meisje lastig LOFARENDSVEEN Een 15- meisje uit Roelofarendsveen is agavond rond negen uur op de brandt van Rijnsingel in haar nplaats door een bijna naakte lastig gevallen. Het meisje stond i met een vriendinnetje te pra- p het schoolplein van de Elker- I ichool. De man, die slechts in I overhemd was gekleed, werkte meisje tegen de grond. Door ver van de Veense en tussenkomst het vriendinnetje sloeg de man Ie vlucht. Het meisje raakte niet ind. De man is circa 30 jaar oud ,eeft kort donker haar. De politie t getuigen. (vervolg van voorpagina) door JOEP VAN ZEUL LEIDEN Een 75 meter lang 'stokbrood slalom ge zond' slingerde zich zater dagmiddag tot grote vreugde van hongerig winkelend publiek door winkelcentrum De Luifel- baan bij het Bevrijdings plein. Gratis aanschuiven en een be ker melk om precies één uur 's middags was een zekere ga rantie voor een bezette tafel. Die was net als het stokbrood 75 meter lang en bood plaats aan 300 mensen. Een stok- broodje 'gezond' uiteraard, zo dacht gymnastiekvereniging Jahn haar eigen 75-jarig jubi leum luister bij te zetten. In alle vroegte waren leerlin gen van de Mondriaanschool al begonnen met het beleggen van het brood: kilo's en kilo's tomaten, zestig komkommers, tachtig kroppen ijsbergsla en vijftien kilo kaas gingen erop. „Meteen ook een mooie afslui ting van de week van het brood", constateert een hap pende Peter van Walbeek van de gymclub na afloop tevre den. Hoewel het brood, dat werd aangesneden door burgemees ter Cees Goekoop, binnen het kwartier schoon opging, viel de belangstelling voor de an dere activiteiten van Jahn wat tegen. De demonstraties tram poline springen achter het ge zondheidscentrum trokken niet bijster veel publiek. In de Vijf Meihal werden eveneens demonstraties verzorgd en er waren wedstrijden, maar het waren voornamelijk familie, bekenden en andere bij de gym- en turnsport betrokken mensen die een kijkje namen. Pogingen om de activiteiten niet in Zuid-West maar in de binnenstad te houden, stuitten op financiële problemen. De stadsgehoorzaal was veel te duur, door de Breestraat reden bussen en op het Stadhuisplein stonden marktkramen. Wel werd het slotfeest in de bin nenstad, in het Antonius Club huis aan de Lange Mare ge houden. Fietser raakt zwaar gewond LEIDEN Een 35-jarige Leidenaar is zaterdaga vond zwaar gewond ge raakt bij een aanrijding met een auto op de Haag- weg. De man reed met zijn fiets uit een uitrit van een flat en werd te laat opgemerkt door de 25-jarige Leidse bestuurder van de auto, die uit de richting van de Potgieterlaan kwam. De fietser werd geschept en werd met verschillende botbreuken naar het Aca demisch Ziekenhuis over gebracht. Onderzoek naar oorzaak dood bejaarde LEIDEN De Leidse politie stelt een onderzoek in naar de dood van een 65-jarige man. Hij was vrijdag op zijn bromfiets na een klapband ten val gekomen en met lichte verwondin gen overgebracht naar het Elizabethziekenhuis in Leider dorp. Na behandeling keerde hij terug naar zijn huis aan de Kraaienhorst. Twee dagen later werd hij 's avonds onwel en werd hij door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Daar overleed de man. Inbraak in Lisse LISSE Bij een bedrijf aan de Achterweg-Zuid in Lisse is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. De inbrekers kwamen binnen door een raam open te breken. Het gehele bedrijf werd doorzocht. Een fax. antwoordapparaten, geld en een versterker van de omroepinstallatie worden vermist. 4JFDE MOORD IN LEIDEN DIT JAAR beeldtyP VAN ZEUL ving: ng tot speet, 'u "ter chrift zoveel rl naar iaar et kit J ■er vain iiP 1 van voorpagina) [DEN De vermoonde lenaar was geen be- vestigd de van de politie. Een ikening in de onder- reld sluit politiewoord- (r D. Graveland op •hand uit: ,,Het slacht- ;r was absoluut geen nineel". Over het irom, de precieze en de manier waar- ,het slachtoffer werd rgestoken tast het in ijl ingeschakelde, tig leden tellende re- rche bijstandsteam nog ledig in het duister. recherche bijstandsteam in zaterdag direct met het iaart brengen van de con- n van het slachtoffer. Een n ttonderzoek en een pas- tenonderzoek dat direct na lugubere melding door de politie werd ingesteld, heeft echter nog niet veel opgele verd. Er wordt nog naarstig gezocht naar mensen die de Leidenaar, gekleed in een op vallend meerkleurig jogging pak en zwart-witte sportschoe nen, in de fatale nacht hebben gezien. Willem Cornelisse was eerder op de avond gaan stappen in enkele cafés in de omgeving van de Nieuwe Beestenmarkt- Lammermarkt. Daar zou hij 'aardig wat' hebben gedron ken, waarna hij op zijn brom mer was weggereden in de richting van de Horsten in de Merenwijk. Daar had de man een woning. De politie hoopt op getuigen die Cornelisse nog hebben gezien en daardoor misschien ook het gezelschap dat het slachtoffer moet heb ben gekregen. De man heeft vermoedelijk de route via de Willem de Zwijgerlaan en de Gooimeerlaan naar de Hor- stenbuurt genomen. Schreeuwen De eerste telefonische meldin gen bij de alarmcentrale van de Leidse brandweer kwamen rond een uur 's nachts binnen. Met een forse steekwond in de borst lag de man hevig bloe dend in de tuin van een wo ning aan de Bosrode. Door te schreeuwen wist hij de aan dacht van voorbijgangers en buurtbewoners te trekken, die onmiddellijk naar de telefoon grepen. Het slachtoffer kon nog net voordat hij het be wustzijn verloor, de snel gear riveerde politie toefluisteren dat hij was neergestoken. On danks het direct verlenen van de meest noodzakelijke medi sche hulp door de Eerste Hulp Dienst en inspanningen van het Academisch Ziekenhuis, overleed hij enkele uren later aan zijn verwondingen. Politiewoordvoerder D. Gra veland zegt over 'nog geen en kele aanwijzing' te beschik ken. Het wapen waarmee de man werd neergestoken is nog niet gevonden. Duikers van de brandweer zijn twee keer het water van de aan de Bosrode grenzende Slaaghsloot in ge gaan om naar het wapen te zoeken, maar keerden onver- richterzake weer terug. De zoektocht in de Slaaghsloot was in touw gezet omdat het slachtoffer kort na de steek partij op de een of andere ma nier in de sloot moet zijn be land. Van de tuin waar hij werd aangetroffen tot de sloot- rand liep een duidelijk bloed en waterspoor. Bovendien was de kleding van de man volko men doorweekt. Zijn brommer werd even verder op de rij baan van de Bosrode aange troffen. De moord op Cornelisse is de vijfde dit jaar in een opzienba rende reeks van geweld met dodelijke afloop in Leiden. Eerder dit jaar overleed een vrouw op mysterieuze wijze door een pen, werd een homo fiele man dood aangetroffen in zijn woning aan de Lange- gracht, kwam een man om het leven na een ruzie om een parkeerplaats op de Nieuwe Beestenmarkt en stierf een va der op het Trekvaartplein na dat hij door zijn zoons in el kaar was geslagen. >EN ARCHIEVENDAG uwing IIDEN Zo'n zeshon- de rd belangstellenden bben zaterdag door de ngen en kelders van het meentearchief aan de iet/Boisotkade gedoold het kader van de Open chievendag. nieuwe fenomeen in de (ks open dagen was daar- or een succes, menen mede- rkers van het archief, oepen van vijftien mensen ikken elk kwartier opnieuw met ingewikkelde appara- uf droog en op een constante nperatuur gehouden opsla- uimten van het complex in. eestal met argusogen, een kele keer met kennis van ken werden de boeken, sppen, klappers, inventaris- i, indexen en andere bezit- igen van het archief beke- ,Het gaat erg goed. Het is uk, de mensen lopen de hele gal binnen. Echt druk is het niet, je kunt iedereen te wrd staan. En uitleggen dat et alles in een archief stoffig saai is. De vooroordelen die tegenkomt, daar blijf je te- 'acht. ÖEP VAN ZEUL gen vechten", meldt een ver moeide medewerkster van de expositieruimte van de Pil grim Fathers terwijl ze een be kertje koffie leegt. Bezoekers die de enigszins afgescheiden expositieruimte voorbij drei gen te lopen, worden aange klampt. De tentoonstelling is de moeite waard, wordt hen aansporend verteld. En of de bezoekers hun handtekening even willen zetten in het gas tenboek. „Dat is voor ons ei gen archief", verklaart ze en de bezoekers knikken begrij pend. Alles blijft in stijl. Stambomen In de expositieruimte nemen de foto's van een geïntrigeerd in de archiefstukken bladeren de Amerikaanse president George Bush een prominente plaats in. Bij de informatiek- raam even verderop in het ge bouw ligt George's stamboom in honderdvoud gekopieerd te koop voor één gulden. IJitleg van de genealogenvereniging ontbreekt uiteraard niet. Met een nieuwsgierigheid die een hang naar het duistere verle den van de eigen, allang over leden familieleden verraadt, wordt naar uitleg over de computersystemen geluisterd Sommige bezoekers van het Leids gemeentearchief doken zater dag direct de archieven in. FOTO: WIM VAN NOORT die een speurtocht naar vroe gere oudtantes, voorvaderen en bastaards in de familie ver gemakkelijken. Een enkeling vermant zich in de groep als hij voorzichtig informeert wanneer de politie-archieven openbaar worden. Het ant woord stelt teleur: pas over 75 jaar. Voor de rondleidingen staan de mensen wel in de rij, maar het wachten duurt nooit lang omdat elk kwartier een nieu we stoet mensen de lange gan gen van het archief intrekt. Om drie uur 's middags verf lauwt de belangstelling pas en wordt de drukte minder. De expositieruimte van de Pil grim Fathers is voor het eerst even leeg. „Nog een uurtje, dan hebben we het gehad. Maar best kans dat het zo weer aantrekt. De mensen zijn denk ik even boodschappen doen en materieel en geestelijk voedsel gaan toch samen", blikt de medewerkster met een nieuw bekertje koffie hoopvol naar de toegangsdeur. Parochianen praten na de Hoogmis na over de gebeurtenissen van de afgelopen week. I FOTO: WIM VAN NOORT PETRUSPAROCHIE KOMT LANGZAAM BIJ VAN DE SCHRIK LEIDEN Met grote moeite en doorzettings vermogen komt de Pe trusparochie langzaam weer op adem. Na de schok van de verduiste ring van tonnen kerke- geld 'geschrokken en ver bijsterd' te hebben geïn casseerd, moet de paro chiegemeenschap weer verder. „We zijn aangesla gen, maar niet verslagen. Niets krijgt de rijkdom die wij als gemeenschap vormen ka pot", hield pastoor Heijster de parochianen voor tijdens de eucharistievieringen van het afgelopen weekeinde. De eucharistievieringen had den niet zonder reden een le zing uit het evangelie volgens Marcus. De geboden 'Gij zult niet stelen' en 'Gij zult een an der niet tekort doen' drongen diep door in de gedachten van de kerkgangers, die nog altijd vervuld zijn van de financiële klap die de parochiegemeen schap op de rand van een bankroet heeft gebracht. Met zichtbare moeite maar ook met overtuiging herinnerden de pastores Heijster en De Korte echter aan een passage in het Nieuwe Testament waarin een overspel plegende vrouw uit eindelijk niet wordt veroor deeld: „Wie zonder zonde is werpe de eerste steen". De kerkgangers zoeken nog moeizaam naar een weg om met de klap en het zo ernstig geschonden vertrouwen te kunnen leven. Een brief van bisschop Ph. Bar, die gisteren bij de pastorie werd bezorgd, stak hen wel een hart onder de riem. Bar zegt in de brief diep geschokt en verbijsterd te zijn over het gepasseerde, maar vol vertrouwen te zijn dat de „hechte en krachtige gemeenschap die u bent zich zal redden". In de brief beves tigt hij nogmaals dat het bis dom de lopende financiële za ken van de St. Petrusparochie zal afhandelen. Pastoor Heijster weigerde ex tra aandacht te vragen voor de collecte tijdens de viering, vroeg wel attentie voor de col lecte voor de grote noden in de missie van volgende week, maar kon er niet omheen dat de zeven vette jaren voor de Leidse parochie voorbij zijn. „Wij moeten verder op het pad van Christus. Hij wil dat wij onze rijkdom afleggen en Hem volgen. Daar zijn we nu dich ter bij". Positieve reacties, bemoedigin gen en steunbetuigingen stro men inmiddels van alle kan ten binnen. Parochianen schrijven brieven en sturen geld, oud-parochianen doen hetzelfde, veel kérken uit Lei den en uit de regio storten bij dragen. De verwarring die de verduistering van zoveel ker- kegeld teweeg heeft gebracht, leverde wel een ernstige mis vatting op die pastoor Heijster tijdens de mis recht zette met een fles wijn en een doos cho cola. De van verduistering verdachte en vorige maand af getreden penningmeester is niet dezelfde als de admini strateur van de algemene kerkbijdragen, Jan de Vriend, die door menig parochiaan was aangesproken op zijn ten onrechte vermeende malver saties. maar gisteren toch als lector optrad. OUD BESTUURSLID: 1,3 MILJOEN WEG "Parochie niet aan rand van bankroet" Idoor RUDOLF KLEUN LEIDEN „De Petruspa rochie staat niet aan de rand van het bankroet. Een deel van ons vermo gen is beschadigd. Maar het vermogen is nog lang niet weg. Dat wil niet zeg gen dat het geen moeilijke zaak is". Dat zegt J. Kirch, oud-bestuurslid van de Petrus-parochie. Hij schat na een eerste globale in ventarisatie dat er waar schijnlijk 1,3 miljoen gul den is verdwenen. Kirch schreef over de kwestie een brief aan het parochiebe stuur waarin hij de gevolgen van de verduistering relati veert en mogelijkheden aan geeft om de problemen op te lossen. Hij wijst daarbij onder andere op kunstvoorwerpen, grond en gebouwen die de pa rochie bezit. Het onroerend goed is belast met hypotheken. „Iedere Nederlander die een huis bezit, heeft een hypo theek, waarom zou een paro chie die niet hebben". Belang rijkste gebouwen die de paro chie bezit zijn kerk en pasto rie Volgens Kirch moet het goed mogelijk zijn een hypo theek af te sluiten op de pasto- Hij betreurt het overigens dat zijn brief aan het bestuur is uitgelekt. Het gaat volgens hem om een interne notitie aan het bestuur waarin moge lijkheden worden aangedragen om uit de impasse te komen. „Er is volop activiteit binnen de parochie om uit de proble men te komen. Daarbij gaat het om acties op korte en op lange termijn, de eerste nood zaak nu is de parochianen zo reëel mogelijk in te lichten". Kirch die zichzelf omschrijft als iemand die bij het bestuur aan de zijlijn staat, ontkent overigens dat er problemen zijn ontstaan met de betaling van de recente verbouwing van de kerk. Die modernise ring van het kerkgebouw aan de Lammenschansweg kostte 350.000 gulden. Kirch: „Er wordt nu gesuggereerd dat dat hele bedrag openstaat, maar zo gaat het niet in de bouw". Vol gens Kirch zou slechts een klein deel van de bouwsom nog resteren. „Dat ligt in de sfeer van de laatste afreke ning". indamarkt wordt en groot succes !IDEN Enkele duizenden ensen hebben zaterdag de indamarkt in de Hooglandse erk bezocht. De markt, een periment van het Wereld stuur Fonds om voorlichting, igagement en de verkoop artikelen te combineren, daardoor een succes wor- genoemd. Voorlichters het WNF, tv-presentatrice eonie Sazias bij het Rad van vontuur en de verkopers van artikelen hadden de hele hun handen vol. Buiten de irk lieten veel kinderen zich itograferen met de zes meter oge plastic Pandabeer die een ink stuk van het plein vulde, goede ervaringen in Lei- zijn zo goed als zeker aan- iding voor het natuurfonds n met de combi-markt door lederland te trekken. iiefstal dure computers TNO 'EIDEN Uit het gebouw 'an TNO aan de Wassenaase- in Leiden zijn in de nacht 'an'donderdag op vrijdag vijf omputers gestolen. De inbra- ers kwamen binnen door een uit'te forceren. Pronkjuweel in problemen Het was èèn van de pronkjuwelen op de Old Timer Show, de antieke brandweerwagen op het voorterrein van de Groenoordhallen. Maar aan het eind van de dag kwam het pronk juweel, dat ooit in Bolsward dienst deed, in de problemen. In zijn poging om de brandweerwagen zo goed mo gelijk te verkopen, had de eigenaar, een man uit Groningen, de ladder zo ver mogelijk uitgeschoven. Alleen: toen kon die niet meer terug. Met geen mogelijkheid was er nog bewe ging in te krijgen. De Leidse mo derne brandweer kwam met enkele wagens eerste hulp verlenen. Later moest ook een hoogwerker van een takelbedrijf eraan te pas komen. En kele vruchteloze pogingen om de wei gerende ladder tot rede te brengen en een discussie tussen de eigenaar van het antieke voertuig en de officier van dienst van de brandweer later, blies het korps onverrichterzake de aftocht. Op dezelfde autotentoonstelling ver dween een auto-ambulance spoor loos. De 43-jarige eigenaar uit het Zeeuwse Stroe had de ambulance achter zijn terreinwagen gekoppeld en zo op het terrein van de hallen ge parkeerd. Aan het einde van de dag bleek de ambulance echter losgekop peld en met de noorderzon verdwe nen. FOTO: WIM VAN NOORT IC LEIDEN Opgepoetst chroom, roestige uitlaten, schoongewassen portier raampjes en uitgedeukte spatborden sierden veel van de Oldtimers die za terdag en zondag in de Groenoordhallen te zien waren. Vele duizenden belangstellenden kwamen erop af, aangetrokken ook door een tweedehands- markt buiten op het par keerterrein. De verkoop in de Groenoord hallen verliep moeizaam. Ech te Oldtimers werden niet ver kocht, wel de voertuigen die in leeftijd de magische grens van dertig pas kort gepasseerd waren. Vooral het showele ment moest het maken bij het publiek: trotse eigenaars op eenvoudige klapstoeltjes en met plastic bekertjes koffie of stoer met Stender in de hand temidden van eigen en ander mans trots: Corvettes, Buicks, Jaguars, Mercedessen, Por sches, een Studebaker en Ca dillacs waarvan dit keer meer dan in andere jaren met de on vervalste Batman-look. Vreemd genoeg overheerste de rust: gezapig voorbij slenteren de oudere jongeren, kinderen die zich rustig hielden tussen de veelal verroeste onderdelen en dinky toys, ouderen die zich vergaapten aan de auto's uit hun eigen tijd. De enige herrie kwam uit de onvermij delijke jukeboxen met soft- schreeuwende kleurensche ma's en Elvis Presleysongs, af en toe overstemd door de spea ker die bezoekers maande hun driedubbel geparkeerde auto nou eindelijk eens weg te ha len. Veel bezoekers gingen tevre den naar huis. Een dagje heili ge koe was voor hen een mooie besteding van een vrij weekend en van het laatste geld dat nog was gespaard van de 3 oktoberfeesten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7