Marlieke leeft met stemmen in haar hoofd t CeidócSomant GEZOND EN WEL Zorgen voor een zuivere huid L Moet boksen verboden worden? I< (ii< iai MAANDAG 14 OKTOBER 1991 J4A& Marlieke de Jonge woont met meer mensen in haar hoofd. Heel vroeger woonde daar één vriendje. Dat was zijzelf. Maar na elke gebeurtenis die ze zo snel mogelijk wilde vergeten, knipte ze dat stukje 'ik' af en liet het als persoon verder leven in haar hoofd. In de loop der jaren hebben tientallen personen zich hier een plek veroverd. Ze zijn na drukkelijk in Marliekes leven aanwezig. „Dat is knap lastig. Ze vormen geen eenheid. Ze willen voortdurend meepraten, maken ruzie en laten me vaak dingen doen die ik niet wil". Onlangs is in Groningen een themadag gehouden, genaamd 'Hoe gek is gek?'. Mar lieke en anderen hebben daar verteld hoe zij hun 'ziekte' beleven. Dat ze niet 'zo maar' dingen doen. Dat hun vaak onbegrijpelijke gedrag een plaats en functie heeft in hun leven. Marlieke de Jonge (38) uit Groningen heeft ze allemaal een naam gegeven. 'Kat' was de eerste die bij haar in haar hoofd kwam wonen. Op drie jarige leeftijd werd ze, zoals ze het nu noemt, door iemand van buiten seksueel mis bruikt. Ze wist toen amper wat er gebeurde, maar had wel meteen in de gaten dat dit iets was dat ze heel snel moest vergeten. Kat leeft nu nog steeds in haar hoofd. Het blijkt niet de gemakkelijkste persoon om in huis te hebben. Iedereen blijft zo oud als op het moment dat Marlieke ze heeft afgescho ven. „Dat is heel vervelend. Want nu zit ik opgescheept met zo'n kleuter die om alles en nog wat begint te gillen. Bovendien is hij altijd op zoek naar vaders. Dat past gewoon niet in de rest van mijn le ven". Schizofreen De medische wereld noemt Marlieke schizofreen of een patiënt met een meervoudige persoonlijkheidsstoornis. Al vanaf haar jeugd leeft ze met stemmen in haar hoofd. Stem men die soms haar vriendje zijn, maar die haar leven ook vaak ondraaglijk maken. „Want eigenlijkzegt ze, „ben ik niemand. Het maakt me onzeker dat ik geen per soonlijkheid ben". Na een jarenlang gevecht, vele pogingen tot zelfdoding en een aantal opnamen in psychiatrische inrichtingen, is ze nu zover dat ze probeert om met 'al deze verschillende ikjes', goed te leren omgaan. Zodat de mensen die in haar hoofd wonen haar niet over heersen, maar als een eenheid naar buiten treden. „Ik pro beer het spul gewoon een beetje op te voeden. Dat zal wel moeten ook, want ik heb geen zin om uit de samenle ving gegooid te worden". Voor de buitenwereld, zo heeft Marlieke gemerkt, is haar gedachtengang bijna niet te volgen. „Ze zeggen dat ik gek ben omdat ik in mezelf praat en soms dingen doe, waarvan ik achteraf niets meer weet. Mensen verwijten me dat ik lieg, terwijl ik weet dat het een van de 'ikjes' was die mij dat liet zeggen of doen. Ik ben beslist niet gek. Ik zit gewoon in stukjes in el kaar. En die vormen allemaal een deel van mijn leven. Ik wil er dan ook geeneen van kwijt. Het enige wat ik wil dat ze geen chaos veroorza ken, maar goed met elkaar overleggen. Zodat ik dat ge voel kwijt raak dat ik onecht ben". Het begin Hoe het ooit allemaal begon nen is? Marlieke hoeft er niet over na te denken. Ze kan zich bijna elk detail uit haar jeugd herinneren. Als ze zich concentreert ziet ze haar le ven als een film aan haar voorbijgaan. „Ik flip gewoon even terug. Het gekke is dat ik me dan ook zo gedraag als toen. Als ik aan mijn babytijd denk, kan ik letterlijk niet meer praten en maak ik ba bygeluiden". Marlieke gedroeg zich vroe ger niet echt anders dan an dere kinderen Voor zover ze van haar ouders heeft ge hoord was ze een lief kind dat nooit huilde. Ze onderscheid de zich wel van andere kinde ren omdat ze al heel vroeg heel zelfstandig was. 'Zelf doen' waren de eerste woorden die ze zei. Toch werd haar kleutertijd be heerst door de angst dat haar ouders liever een ander kind hadden en dat ze haar daarom weg wilden doen. Waarom weet ze ook niet, maar ze h^d steeds het gevoel dat ze plot seling zou verdwijnen en ie mand anders zou worden. Vanaf die tijd begon ze haar eigen wereld op te bouwen. Ze praatte met 'Kat' en al die anderen die na verloop van tijd in haar hoofd kwamen wonen. Toen was dat nog leuk en gezellig. Nu heeft ze vaak veel moeite met deze kleintjes. „Ze overleggen niet. Ze denken alleen maar aan zichzelf. Bovendien zijn ze bang voor ouderen en voor de buitenwereld. Daardoor gaan ze steeds stiekem allerlei din gen doen, waar ik dan weer achteraan moet". Marlieke heeft jarenlang geprobeerd om deze kleintjes te trainen en op te voeden. Maar het blijft, zegt ze, een groot pro bleem om ze in het gareel te krijgen. Populair Op de lagere school was Mar lieke populair bij de andere kinderen. Ze fantaseerde alles bij elkaar en verzon elke keer weer andere bijzondere din gen. Het was in die periode dat ze er voor het eerst op ge wezen werd dat ze anders was dan andere kinderen. Haar juf waarschuwde haar dat ze niet steeds tegen zichzelf moest praten. Kinderen die dat doen, zei ze, komen in het gesticht terecht. Wat Marlieke betreft heeft de juf gelijk gekregen. Toen ze negen jaar was, zat haar hoofd zo boordevol stemmen dat ze er geen raad meer mee wist. Ze reageerde hierop door bij na blind te worden. Achteraf kan ze het wel beredeneren. „Het was de enige manier om te overleven. Ik kon de bui tenwereld er niet meer bij hebben". Haar ouders, geschrokken door de vreemde klachten, sleepten haar in de jaren daarop van dokter naar dok ter. Ze kwam bij psychologen die volgens haar „rare vragen stelden", die ze op dezelfde manier beantwoordde. Ze gin gen in gezinstherapie bij het Medisch Opvoedkundig Bu reau (MOB). Marlieke paste er 'wel voor op om iets van zich zelf te laten zien. „Ik had hun technieken snel door en zei wat ze wilden horen". Tijdens haar gymnasiumtijd werden haar problemen steeds groter. Ze had moeite met het volwassen worden. „Ik moest steeds meer dingen vergeten. De wereld werd steeds groter. Vroeger zeiden ze dat ik fantaseerde. Nu wer den ze steeds bozer op me om dat ik almaar loog". Ze had het gevoel dat ze slecht was. Dat het haar schuld was dat alles mis ging in haar leven. In die tijd deed ze haar eerste poging tot zelfdoding. Als ze hierover vertelt barst ze in la chen uit. „Weet je wat de directe aan leiding was? De oorlog in Vietnam. Alles wat er mis ging in de samenleving was mijn schuld. Daar was ik ver- ,,lk wil ze niet missen, ik wil er mee leren omgaan". antwoordelijk voor. Dacht ik toen". Na die eerste poging zouden er nog talloze volgen. Marlie ke weet bij lange na niet hoe veel keer ze heeft geprobeerd om een eind aan haar leven te maken. Zelf noemt ze 'moord aanslagen'. Ze kwam tot die daden omdat ze alles zelf in de hand wilde houden. Ze wilde in geen geval slachtof fer worden. Als er iets ge beurd was dat ze niet wilde dan moest ze daar straf voor hebben. De schuld voor wat er gebeurde moest absoluut aan haar kant blijven liggen. Bovendien, legt ze uit, was er na zo'n aanslag altijd even rust in haar hoofd. „Iedereen was dan zo geschrokken, dat ze hun koppen een tijdje dich thielden. Dan had ik weer even ruimte". Emotie Marlieke vertelt haar levens verhaal zonder enige emotie. Ze geeft toe dat het haar niets doet. Dat het een dood ver haal is, zonder gevoel. Dat vindt ze erg. „Ik zou veel lie ver pijn voelen dan niets". In haar kamer vol boeken, knip sels en andere papieren, haalt ze rustig de ene herinnering na de andere op. Over de pe riode dat ze, nadat ze haar gymnasiumdiploma had ge haald, anorexia kreeg. Toen ze 25 kilo woog en weer een poging deed een einde aan haar leven te maken, werd het haar ouders te gortig en lieten ze haar in Dennenoord opnemen. Daar kwam ze veelvuldig in de isoleercel te recht en werd ze lichamelijk weer op de been geholpen door sondevoedingen. Marlie ke vond toen al dat er nie mand was die echt de moeite nam om naar haar eigen ver klaringen en ideeën te luiste ren. „De hulpverleners zitten vol met boekenwijsheid en theorieën. Ze zoeken net zo lang tot je ergens in past". Nu relativeert ze deze uitspraak enigszins. „Er was in die tijd geen land met me te bezeilen. Ik hield me aan geen enkele huisregel. Leefde 's nachts en liep steeds weg. Omdat ik doodsbenauwd was dat ie mand erachter zou komen hoe slecht ik was. Ik wilde dat niet weten. Maar toch FOTO: PERS UNIE hadden ze dat door moeten prikken. Want eigenlijk wou ik mijn verhaal wel heel graag vertellen. Geen mens wil toch graag alleen zijn". Op dit moment zit er weer lijn in het leven van Marlieke de Jonge. Dankzij de stagepe riode die ze tijdens haar stu die andragogie in Groningen liep, werd ze betrokken bij het opzetten van de cliënten bond voor psychiatrische pa- tienten in Groningen en Drenthe. De themadag 'hoe gek is gek' die onlangs is ge houden, is mede op haar initi atief opgezet. Omdat ze vindt dat er beter geluisterd moet worden naar hoe de mensen met psychiatrische sympto men het zelf beleven. „Psy chiaters," zegt ze, „ziin aardi ge mensen. Maar ze luisteren alleen zo verrekte slecht. Je mag stemmen horen, maar het moet wel weer overgaan. Het mag niet echt zijn. Ter wijl het mijn waarheid is. Ik wil ze niet missen, maar ik heb wel hulp nodig bij het zoeken naar een betere me thode om er mee om te leren Bescherming voor de babyhuid binnen- en buiten de deur. FOTO: PR De lucht om ons heen wordt op straat hoe langer hoe smeriger. Nog kortgeleden konden we lezen dat de ex plosieve kracht van alle bo ven- en ondergrondse kern proeven op onze aardbol „wordt geschat op 545 mega ton of twel een overeen komst van twee Hirosjima bommen per dag". Dit staat in een rapport dat in Den Haag werd aangeboden aan de geneeskundige hoofdin specteur van de volksge zondheid dr. J. Verhoef, die het kreeg van de vice voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemogolie. Dat dit zijn in vloed zal hebben op de huid is duidelijk. Wie 's morgens naar Amsterdam gaat en het gelaat afneemt met een goe de reiniger houdt een stuk watten of een tissue in han- de, zwart van 'vuil'. Met cos metica kunnen we natuur lijk de ellende van de ver vuiling in het milieu, die sluipenderwijs onze gezond heid volgens de midici aantast niet keren. De huid is ons grootste orgaan 1 dat het lichaam omhult, die- i per gelegen organen be schermt tegen uitdroging en dat een barrière vormt tegen aanvallende bacterieën. Glo baal gesproken bestaat de huid uit drie lagen: de op- perhuid, de daaronder de le derhuid en daar weer onder tenslotte het bindweefsel. De dikte van de huid varieërt van 1 mm (onder de ogen) tot 4 mm (onder de voetzo len). De oppervlakte be draagt l'/i m2; het gewicht is ca. 5 kilo. De huid bestaat, evenals de rest van het li chaam, uit cellen die con stant een ontwikkeling door maken, zich voortplanten door deling en afsterven. Tot ca. het 25e jaar is de huid 'jong'; het regeneratievermo gen verloopt soepel. Dan ontstaat een evenwichtstoes tand, die door (afdoende) schoondheidsverzorging lang kan worden behouden. Deze is afhankelijk van het huid type. Speciaal voor ouderen is nieuw de 'Reducteur Ride Special Texture Riche" (65 gulden) van Biotherm, be stemd voor de droge huid. De toestand en de verzor ging van de huid bepalen voor een groot deel het ui terlijk voorkomen van de mens. Men kan uit de toe stand daarvan veel afleiden omtrent gezondheidstoe stand, leeftijd, beschavings peil en leefwijze. Veel ro ken, veel drinken en hoge vetconsumptie tekenen ae huid en laten daarin hun sporen achter. Een goedkope en simpele manier om de ge zichtshuid tot een gave 'spie gel der ziel' te houden is het masker. Een masker heeft alleen zin wanneer het exact voldoet aan de specifieke ei sen van die huid. Temeer daar de eisen veranderen kunnen. De ene keer be hoeft ze een verzachtend, re gulerend masker en de vol gende keer een diepreini- gende scrubmakster. Chat- tum introduceerde een nieu we kennismakingset: sachet Mudd Mask (diep reinigende puur natuurlijke klei met groot absorberend vuil-ver- mogen en een aantal mine ralen. Het tweede masker 'Mudd Scrub' heeft een dubbele werking. Het ver wijdert dode huidcellen dank zij kleine deeltjes ver malen walnootschalen en reinigt met minerale klei. Het 'Moisk Mask' bevat on geparfumeerde crème (MTC olie), die sterk overeenkomst met huidolie. Ze is niet vet en kan de nachtcrème 1 2 maal per week vervangen. Het vierde is 'Mask Sensiti ve', gemaakt uit een dieprei- nigende kleisoort voor spe ciaal de gevoelige huid, die de doorbloeding bevordert. Zolang de aanbieding duurt: 4 masker-sachets voor 5.95 gulden. De normale tubes gaan 12,50 gulden kosten. Tot slot de babies. Met het oog Op de vervuilde lucht verdient het aanbeveling in het badje geen gewone zeep, maar de nieuwe Bio-badolie van Biodermal te gebruiken, die zeer fijn in het water verdeelt. De minuscule olie druppeltjes die in het water zweven, hechten zich als een beschermend laagje op het tere huidje. Het product is niet vettig maar evenwich- therstellend. i In de nacht van zaterdag 21 september, in de elfde ronde om het wereldkampioen schap zwaarweltergewicht, kreeg de 26-jarige Britse profbokser Michael Watson een rechtse hoek vol op zijn kaak. Hij ging als een blok neer en wankelde zo wezen loos en deerniswekkend de volgende ronde in dat de scheidsrechter het gevecht beëindigde. „Watson weet helemaal niet meer waar hij is", kraaide de verslaggever van Sportnet nog, en daar zat wat in. Watson werd bewus teloos afgevoerd, is nu drie keer geopereerd om proppen bloed uit zijn hersenen te verwijderen en ligt terwijl wij dit schrijven nog steeds in coma. Die zelfde week sloeg Orlando Caniza- les zijn tegenstander Fernie Morales voor vier dagen bui ten westen. Daarmee luidde de bel voor de zoveelste ronde in het opi niegevecht tussen medici en boksliefhebbers over de ge varen van boksen. In 1984 gaf de Engelse Artsenbond (BMA) al te kennen dat bok sen maar beter verboden kan worden. De Amerikaanse collega's zijn dezelfde mening toegedaan, net als die van Zweden (waar profboksen al sinds 1969 verboden is), Au stralië en Canada. Boksers zijn daar niet van onder de indruk. Andere sporten zijn ook gevaarlijk, zeggen ze, bo vendien is boksen door aller lei maatregelen stukken vei liger geworden, en waar be moeien die dokters zich mee? Een dovemansdiscussie. In 1985 lieten drie Engelse onderzoekers van de Techni sche Hogeschool van Leices- ter de regerende Britse kam pioen zwaargewicht Frank Bruno vol uit op een speciaal apparaat rammen. De geme ten snelheden en krachten waren ontzagwekkend. Bru no's punch duurde van start tot finish nog geen 0,1 secon de, en zijn vuist kwam met een snelheid van 9 meter per seconde op het apparaat neer met een kracht van 400 kilo. Dit heeft hetzelfde effect als een klap met een houten ha mer van 6 kilo met een snel heid van 34 kilometer per uur. Zo'n dreun laat de her senen in de schedel schudden waarbij ze zich kunnen ver wonden aan de scherpe beni ge uitsteeksels in de schedel en aan harde perkament achtige delen van het hersen vlies. Dat is wat Watson overkwam: een bloedvat in zijn schedel scheurde af en veroorzaakte een levensge vaarlijke hersenbloeding. Ja maar, zeggen de boksers, er zijn genoeg gevaarlijke sport en en daar hoor je dokters nooit over. Daar hebben ze gelijk in. Uit onderzoek bleek dat sporten als Amerikaans voetbal (met die helmen op), vliegen met een hangglider en paardenracen dodelijker te zijn dan boksen. Maar dat, zegt neuropatho- loog prof. J.A.N. Corsellis, is slechts de halve waarheid. Boksers krijgen herhaaldelijk slagen op hun hoofd wat op latere leeftijd kan leiden tot blijvende afwijkingen van hersenen en gedrag. In 1928 had de Amerikaanse patho loog-anatoom Martland die toestand voor het eerst be schreven als 'Punch drunk'. De patiënt praat moeizaam en onsamenhangend, zijn ge heugen laat hem in de steek, de reflexen worden traag, de handen beven, en hij loopt als een dronken oude man. Kortom, precies de sympto men waar Muhammad Ali tegenwoordig aan lijdt. Erger is nog dat de persoonlijkheid kan veranderen en menig oud bokser bracht als demen te patiënt zijn laatste dagen in een inrichting door. Er zijn boks-officials en boksers die ronduit ontkennen dat er zoiets als 'Punch-drunk' be staat. Daarom zette Corsellis vorig jaar in het vermaarde artsenolad The British Medi cal Journal nog eens alle be- - wijzen op een rijtje. Symptomen Zo had men in 1976 aan 162 Engelse neurologen gevraagd of ze mensen kenden met dergelijke symptomen. Dat leverde 5 voetballers op (waarvan er eentje in zijn tijd beroemd was omdat hij snoeiharde ballen op een af stand van drie meter durfde te koppen), 12 steeple cha sers, 2 rugby- spelërs, 1 para chutist en liefst 290 oud-bok sers. In 1974 publiceerde Cor sellis een onderzoek op de hersenen van 15 overleden oud-boksers. Bij 14 van de 15 werden beschadigingen en afwijkingen gevonden die le ken op de afwijkingen die men aantreft bij de ziekte van Parkinson of de ziekte De 26-jarige Britse profbokser Michael Watson, vlak nadat hij door een rechtse hoek vol op zijn kaak werd geveld. FOTO: AP van Alzheimer. Bovendien bleken bepaalde onderdelen (het septum) van al die men sen gescheurd en waren de hersenen ook nog gekrom pen. „Deze afwijkingen zijn karakteristiek", aldus Corsel lis, „bij andere patiënten zie je ze niet". Sinds de jaren tachtig maakten nieuwe beeldtechnieken het mogelijk om in de hersenen van jonge en nog actieve boksers te kij ken. De resultaten vielen niet mee en werden als 'ver ontrustend' omschreven: „Bij jonge boksers (ook bij ama teurs) kun je op de CT-scan vaak een schrompeling van de hersenen waarnemen." Boksliefhebbers wijzen op de talrijke maatregelen die ge troffen zijn om boksen veili ger te maken. Dat wordt door de tegenstanders niet bestre den, maar ze vinden het alles bij elkaar niet veilig genoeg. In Nederland is dit jaar de beschermkap ingevoerd, maar zowel voor- als tegen standers van boksen betwij felen het nut er van. „Zo'n kap beschermt je wel tegen gespleten wenkbrouwen", schreef onlangs Tony Van den Bergh in de Engelse kwaliteitskrant The Indepen dent, maar ze beschermen het brein niet, want bij hoe ken en swings maakt het hoofd toch een hevige ruk opzij." Een interessante man, want hij was lid van de con trolecommissie van de Engel se boksbond, maar stapte daar later uit. Ook het verlengen van de pauze van 60 tot 90 seconden en het verminderen van het aantal rondes heeft geen nut. „Dan maken de boksers el kaar alleen maar af", zegt dr. Whiteson, medisch deskundi ge van de Engelse boksbond. En dan al die ring artsen en hoogwaardige medische ap paratuur? „Dan kun je de wedstrijd net zo goed in een operatiekamer houden", merkt Corsellis sarcastisch op. En hoe zit het met spar ren?, zo vraagt Van den Bergh zich af: want vlak voor de wedstrijd haalt de bokser nog eens alles uit de kast tegen een sparring- of wel oefenpartner, maar daar is nooit een dokter bij. Boksen is de enige sport waarbij het expliciet de be doeling is om de tegenstander bewusteloos te slaan of te be schadigen, zeggen de tegen standers. Boksliefhebbers vinden dat kortzichtig want je kunt bij de edele kunst van zelfverdediging met tech nisch boksen ook winnen zonder de tegenstander ver rot te slaan. Een hele nobele mening, maar iedereen weet dat het publiek pas echt be gint te loeien als een bokser hangend in de touwen in el kaar wordt geramd. Of zoals een liefhebber schreef in de New York Review of Books: „Bloed is voor het publiek het zichtbare teken dat er echt gevochten wordt en boksers zijn dan ook terecht trots op hun littekens". door JOKE FORCEVILLE Mens worden jna ltm lofai meisje agavon brandt plaats lastig i »n met het ichool. overhe neisje i de het vr Ie vlucl >nd. Di eeft kc getui Geschapen naar Gods beeldLTT^ Trees Andree jfjH In de aula van de Rijksuniversiteit te Utrecht hebben zeer velen onlangs geluisterd naar de rede die Trees Andree hield bij de aanvaarding van het ambt bijzonder hoogleraar. Dat bijzonder hoogleraarschap betreft de le vensbesch ou welijke opvoeding en vorming in multi-religieuze context. Een mondvol voor een belangrijk tak van studie in onze hedendaagse pluriforme samenleving. De titel van de rede luidde: 'Geschapen naar Gods beeld' en de nadere omschrijving: 'pleidooi voor opvoeding tot eigenwaarde en zelfrespect, omwille van de dialoog'. Ik heb op deze plaats al eens eerder de aandacht gevestigd op een publicatie van Trees Andree. Het verheugt me altijd, als ik met haar persoonlijk of haar geschrifte rder in contact kom, dat er zoveel rhan hoop uit straalt wat, zij naar voren brengt. Vanuit haar eigen vak: pedagogie, brengt zij, uiteraard zou ik zeggen, een grote liefde voor het kim en de jeudige mee. En behalv van die hoop en die liefde dep va DEN dena; de v. ;keni reld i ir w ninet irom getuigt ze ook altijd weer vai .fijl haar geloof in de nieuwe generatie. Is dat geen uitstekend kader om stil te staan bij de religieuze opvoeding van onze kinderen.... In haar rede heeft Mevrouw Andree enkele begrippen en de onderlinge relatie daartussen centraal gesteld: i acht eigenwaarde en zelfrespect de voorwaarden voor de dialoog en met namei de interreligieuze dialoog. Haar pleidooi voor de opvoeding tot eigenwaarde zelfrespect baseert zij op het besef dat wij mensen in diepste wezen op God lijken. Op God die Liefde is. Opvoeden, zo blijkt uit dit betoog, is opvoeden in een bepaalde le vensbesch ou wing. Want, „Onafhankelijk van de mate waarin iemand zich bewust is van het feit dat hijzelf een levensbeschouwing heeft, lééft hij deze". Dat straalt door in de manier waarop hij omgaat met de dagelijkse gebeurtenissen in de wereld, met anderen mensen, met zichzelf. Voor die opvoeding tot gevoel mee van eigenwaarde en zelfrespect heeft Mevrouw Andree de grootste aandacht. Zij zegt onder meer: „Niet onderwerping aan de volwassene, maar bevrijding van en liefde voor het kind, 'de vader van de mens', is de attitude die aan onze opvoedingshouding ten grondslag moet liggen. Het kind moet leren beminnen, en u hoe kan dat anders dan door zelf te ervaren wat liefde is". Als in een mensenkind zó eigenwaarde en zelfrespect tig i rche ledig Jugul OEP !IDI rd Doe naar de mogelijkheid van dialoog met anderen, andersdenkenden. Wat mij in hoge mate heeft gefrappeerd in deze inaugurale rede is de opvatting dat wij de le vensbesch ou welijke desinteresse van jonge mensen waarover zo veelvuldig wordt geklaagd zullen kunnen doorbreken door hen opnieuw op het spoor te zetten van de vraag naar het wezen van de mens. „Niet de vraag 'Wie is God?' maar de vraag 'Wie ben ik zelf?' is de centrale vraag in het leven van jeugdigen Voor mevrouw Andree als pedagoge is het een algemeen aanvaard didactisch principe dat men in het onderwijs leerproces begint waar de leerling is. Daar kunnen we als kerkelijke gemeenschap van leren. Laat jonge mensen van nu, levend in een individualistisch patroon, zicht krijgen op wie zij zelf zijn. Laat ze vandaaruit ontdekken wat ze van hun eigen persoon kunnen maken en hoe ze mens kunnen worden in deze gecompliceerde wereld. Dan worden ze geholpen om de weg te vinden naar de zin in hun eigen bestaan. Dan helpen we hen de religieuze dimensie in hun leven te ontdekken. Van deze uiteraard op wetenschappelijk niveau gebrachte oratie is het de verdienste dat daarin de feitelijkheid van alle dag is gebleven. Dat is inspirerend en bemoedigend. En een goed uitgangspunt. Zo wordt de weg voor de jeugd geopend naar het ervaren van zelfrespect en eigenwaarde. Zo kunnen jonge mensen ook in onze dagen beseffen dat ze werkelijk mens worden: beeld van God.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6