f Geen nieuwe hulp voor Sovjetunie Mama, bestaan er nog echte panda's? OO Situatie in centrale (Tsjernobyl weer rustig Mode-ontwerpers beramen val van te dure topmodellen Thomas beschuldigt Senaat van 'racistische lynchpartij KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN t, Jeida«Gommit BUITENLAND MAANDAG 14 OKTOBER 1991 dr eweld Zuid-Afrika ist zeker 23 levens lie van mdsea auiOHANNESBURG Bij geweld in zwarte foonoorden rond Johannesburg zijn in het en en i ieekeinde zeker 23 mensen omgekomen. Bij zocht, en van de aanvallen namen 30 gewapende dei iannen een bar in Soweto onder vuur. In om- ele grf ggende huizen doodden zij daarna tien men- Nederl en Een politiewoordvoerder zei dat de daders werdf waarschijnlijk afkomstig waren van een mi- •en groi irantenpension in de buurt, dat overwegend ordt bewoond door aanhangers van de Zulu- komen «weging Inkatha. Zij zouden hebben gehan- aatsern eld uit wraak omdat zaterdag zeven van hun en sirtc wrienden op verdenking van moord werden tue earresteerd. ANC-leider Nelson Mandela straat leeft president F.W. de Klerk er opnieuw van nar «schuldigd dat hij niet bij machte is het ge- besnif veld uit te bannen. Het ANC beschouwt De i te ga; [lerk als medeplichtige aan het geweld. Ku Klux Klan werft leden in Duitsland FRANKFURT Het weekblad Der Spiegel heeft gemeld dat de Ku Klux Klan in Duitsland bezig is leden te wer ven onder uiterst rechtse groepen, spe ciaal in de nieuwe oostelijke staten waar de vreemdelingenhaat zich het krach tigst uit. Het afgelopen weekeinde raak ten bij aanvallen op allochtonen in weer minstens negen mensen gewond. Poli tiewoordvoerders in de zuidelijke staten Beieren en Baden-Wiirttemberg, en in de oostelijke staten Mecklenburg-Vor- pommern en Brandenburg maakten melding van brandbommen en het gooi en met stenen naar tehuizen voor asiel zoekers en vluchtelingen uit de Sovjetu nie. In ten minste twee gevallen was er sprake van aanvallen op vreemdelingen door zogeheten 'skinheads'. Cubanen mogen zelf parlement kiezen HAVANA De regerende Cubaanse Com munistische Partij heeft zaterdagavond op haar Vierde Congres besloten dat de bevol king van Cuba voortaan de leden van de Na tionale Assemblee, het parlement, direct kan kiezen. Ook provinciale parlementen zullen voortaan op dezelfde manier gekozen worden. De afgevaardigden van het parlement werden tot nu toe gekozen door vertegenwoordigers van ruim 150 gemeenteraden. De hervorming van het kiesstelsel was de meest opvallende politieke hervorming die op het partijcongres werd afgekondigd. Volgens het Cubaanse persbureau Prensa Latina werd in overgrote meerderheid tot de wijzigingen besloten, maar was er geen unanimiteit, zoals op voorgaande congressen altijd de gewoonte was. Saddam: Irak kan twintig jaar leven onder sancties BAGHDAD De Iraakse leider Saddam Husayn heeft gezegd dat zijn land 20 jaar onder de economi sche sancties van de VN kan leven, maar heeft Arabische en islamitische landen tevens opgeroepen druk uit te oefenen voor de opheffing van de strafmaatregelen. De VN-Veilig- heidsraad heeft Irak toestemming gegeven onder toezicht eenmalig voor 1,6 miljard dollar olie te verko pen. De opbrengst zou aangewend moeten worden voor humanitaire hulp, maar Baghdad weigert daarop in te gaan. Volgens berichten uit Baghdad wordt de situatie onder de armste Irakezen steeds nijpender. Koningin Elizabeth godin in Zimbabwe BULAWAYO De inwoners van Zim babwe zullen zich het bezoek van de Britse konigin Elizabeth aan hun land nog lang herinneren. Toen de koningin zaterdag in stad Bulawayo, waar een enorme droogte heerst, de hoop uitsprak dat het snel zou gaan regenen, begon het ineens te plenzen. Reden voor de Zim- babwanen om de vorstin nu regengodin te noemen, zo meldt het dagblad Trouw. Na het mirakel was het enthousiasme van de bevolking niet meer te stuiten. Overal waar de koningin kwam begon nen mensen spontaan te zingen en te schreeuwen: „blijf bij ons". Maar aan dat laatste verzoek kon zij geen gehoor ge ven. Vandaag stapte de koningin weer op het vliegtuig naar huis. Weer Turkse aanval op Kurden in Irak CUKURKA Turkse troepen, vliegtui gen en helikopters hebben afgelopen weekeinde opnieuw aanvallen uitgevoerd in Irak op Kurdische opstandelingen. Ooggetuigen zeiden dat gisteren zeker tien vliegtuigen boven Irak waren ver schenen en honderden soldaten het buur land waren binnengemarcheerd vanuit de grensplaats Cinarli. Ook zaterdag deden duizenden Turkse militairen aanvallen op opstandige Kurden. Ongeveer 3000 com mando's, 200 burgerwachten en speciale veiligheidstroepen drongen het land bin nen bij de steden Cukurka en Uludere, al dus een militaire bron. De Turkse acties zijn gericht tegen de marxistisch geörien- teerde Kurdische Arbeiderspartij (PKK) die bases heeft in het noorden van Irak. finger aangenaaid Een van de teamleden in de Biosfeer II is naar de glazen mini- >p {wereld in de woestijn ten noorden van het Amerikaanse Tucson o\ teruggekeerd met een weer aangehechte vingertop. De 29-jarige jeJayne Poynter, een van de acht mensen in de glazen kas, raakte nj afgelopen woensdag door een maalmachine een vingertop kwijt. ns<aEV De rust in de kerncentrale van Tsjernobyl in de Sov jetunie is teruggekeerd en het personeel weer gewoon aan het iverk, nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag brand was uit- pluii [ebroken in de turbinekamer van reactor nummer 2. De reactor rland Verd onmiddellijk uitgeschakeld. Er is geen straling vrijgeko- 1000 v men. Een door de regering benoemde onderzoekscommissie is \fniddels ter plekke om de oorzaak van de brand te achterha- ers- v<* !en. Een woordvoerder van het ministerie van atoomenergie in e Orga Moskou zei dat de brand uitbrak, toen een turbine voor repara- lLa/ Se werd uitgeschakeld. Door een fout in een elektronisch scha wl ielcircuit kwam de reactor per ongeluk toch weer in bedrijf en s aan I ontstond een brand. Opleid BANGKOK De zeven rijkste industrielanden, verenigd in de zogeheten G-7, hebben gisteren op hun top in Bangkok in principe besloten hulp te bieden aan de Sovjetunie. In een communiqué na af loop van het G-7-beraad, waarin het principe-ak koord bekend werd ge maakt, werd echter geen nieuwe concrete hulp toe gezegd. De onderministers van financiën van de ze ven landen gaan binnen kort naar Moskou om te praten over specifieke hulp bij de economische wederopbouw van de Sov jetunie. De G-7 wil dat Moskou en de van Moskou afgescheiden re publieken garanties geven dat zij hun financiële verplichtin gen zullen nakomen, voordat grootschalige hulpprogram ma's kunnen worden ontwik keld. De Duitse minister van financiën, Theo Waigel, zei dat „er algemene overeenstem ming" bestond over de nood zaak van dergelijke garanties. De Groep van Zeven kwam zaterdag in Bangkok bijeen om te beraadslagen over steun aan de Sovjet-economie voordat daar ontmoetingen plaats heb ben van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds. Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov vroeg onlangs om ongeveer 20 miljard gulden Delors wil een „groter Europa" PARIJS De Twaalf moeten gaan werken aan het scheppen van een „groter Europa" van 24 of 30 landen. Zij kunnen daarmee beginnen meteen nadat zij in december in Maas tricht het ontwerpverdrag voor de politieke en economische unie hebben getekend. Dit zegt de voorzitter van de EG-Com- missie, Jacques Delors, in het vandaag verschenen Franse blad Belvédère, dat is gespecialiseerd in Europese vraagstuk ken. De landen uit het voormalige communistische blok heb ben niet alleen economische hulp nodig maar ook een „sterk politiek signaal" van de EG. buitenlandse hulp om zijn land de winter door te helpen. De EG, de VS en Japan hebben intussen bijstand aangeboden ter waarde van circa 15 mil jard gulden. Afgevaardigden uit de Sovjet unie en verscheidene landen in Oost-Europa zullen deze week besprekingen starten over hernieuwde samenwer king op het gebied van handel. De gesprekken moeten leiden tot een samenwerkingsver band dat de inmiddels opgehe ven organisatie voor economi sche samenwerking in het voormalige Oostblok, Come con, kan opvolgen. Milieu De Wereldbank heeft gisteren tijdens een ontmoeting in Bangkok aangekondigd dat zij zich in de toekomst meer zal inzetten voor de bescherming van het milieu. Milieubescher mers in de Thaise hoofdstad verweten de organisatie echter „ecologisch vandalisme" in de Derde Wereld. Mohamed El- Ashry, die bij de Wereldbank verantwoordelijk is voor mi lieuvraagstukken, zei dat de organisatie in het verleden „deel van het milieuprobleem" was, maar ondertussen „deel van de oplossing" is gaan wor den. Hij zei dat 40 procent van de 229 ontwikkelingsprojecten van de Wereldbank ook be trekking hebben op het milieu. De organisatie heeft volgens hem dit jaar besloten om hout winning in tropische regen wouden niet meer te financie ren en om strengere richtlij nen te stellen aan de projecten. Ook is er een fonds van 1,3 miljard dollar ingesteld in de strijd tegen het broeikaseffect en andere milieuproblemen. Met de Derde Wereld dient sa mengewerkt te worden op het gebied van milieuvriendelijke technologie. Over het belang van deze punten bestaat tussen de Europese ministers van mi lieubeheer „consensus", zo liet minister Alders in Amsterdam weten. De EG Milieuraad ver gaderde dit weekeinde in de hoofdstad informeel over on der meer dit onderwerp. pluim jx in'. In lim 21 de De vooral geschoi LONDEN Zij zijn de rijkste vrouwen op aarde. Ze verdienen zo'n 3000 gulden per minuut en hun namen zijn zo bekend dat ze dikwijls die van hun ontwerpers in luister overtreffen. Claudia Shiffer, Naomi Camp bell, Christy Turlington en Linda Evangelista (een blondi ne, een zwartharige, een bru nette en een roodharige) zijn vier van het handjevol topmo dellen dat de dienst uitmaakt de wereld van de duur be taalde mannequins. Ze beho ren tot de sterren van de jaren negentig en zullen niet snel gepasseerd worden door de be langrijke modehuizen. Maar het afgelopen weekein de, toen de modellen naar Londen overkwamen voor de uitreiking van de Britse mode- prijzen die vandaag plaats vindt, rommelde het in de mode-industrie. Topmodellen kosten te veel en hun shows zouden verlies lijden. Hun ui terlijk is perfect, maar hun ego is te groot. De mannequins weigeren dikwijls te repeteren, komen te laat en lopen cha grijnig over het podium. Zelfs de belangrijkste mode-ontwer pers zeggen dat het zo niet langer kan. „Ik vind ze wel aardig, maar ik heb een hekel aan het ster ren-imago dat rondom hen ge creëerd is", zei Valentino na afloop van zijn shows in Mi laan afgelopen week. „Ze moeten lopen, showen, zich omkleden en weer lopen en showen. Ik vraag hun niet zich als sterren te gedragen, maar als Valentino-modellen". Rifat Ozbek, de Londense mode-ontwerper die het enige Britse topmodel, Naomi Camp bell, in zijn shows gebruikt, zei:„Ik ben bij een paar shows aanwezig geweest waar het publiek voor de meisjes- ap plaudisseerde en niet voor de kleding. De modellen zijn in derdaad prachtig, maar er zijn grenzen. Sommige zogenaam de topmodellen zou ik niet eens gratis in mijn show wil len hebben". Strijd Al deze onrust wordt door geld veroorzaakt. Exclusief gebruik van één van 's werelds top tien modellen kan 90.000 gul den kosten voor een show die nog geen half uur duurt. Vol gens een vooraanstaand inter nationaal modeblad zijn de ga ges van de mannequins in vier jaar verviervoudigd. Ze willen alleen nog maar eerste klas vliegtickets en kamers in vijf sterrenhotels. Twintig jaar geleden verdien den mannequins nog 150 gul den en kwamen ze op tijd om hun eigen make-up aan te brengen. Deze week zal het 300.000 gulden gaan kosten om een Parijse modeshow op te zetten, exclusief kleding. Één derde daarvan gaat naar de modellen. „Ze worden uitermate verve lend", zegt Jane Proctor, re dactrice van een bekend mo deblad. „We hebben al enkele jaren dezelfde topmodellen. Ik zou graag eens nieuwe gezich ten willen zien. Ze hebben geen fantastisch mooie benen. Claudia Shiffer kan niet lopen. Toegegeven, ze heeft een Bri gitte Bardot-achtig gezicht, maar ze doet het slecht op het podium". Azzedine Alaïa, de Franse ont werper, betaalt zijn modellen geen cent. Zijn beloning be staat uit kleding. Zijn kleding, samen met die van Versace, wordt het meest door de mo dellen gedragen. Katharine Hamnett, die Clau dia Shiffer heeft ontdekt, zei: „Ik heb Linda Evangelista nooit gemogen en nu heb ik een hekel aan haar gezicht. Wat kunnen deze meisjes ei genlijk? Laatst had ik de nei- Exclusief gebruik van één van 's werelds top-tien modellen kan 90.000 gulden kosten voor een show die nog geen half uur duurt. foto: ap ging Linda een brief te schrij ven om haar te zeggen dat ze iets achter de hand moet heb ben. Laat ze een boerderij of iets dergelijks kopen, want al deze roem is maar van korte duur". Chris Owens, mede-eigenaar van het Londense modellen bureau Elite Premier, verde- Beoogd opperrechter Clarence Thomas luistert tijdens een rustpauze in de hoorzitting naar zijn vrouw Virginia. foto: ap WASHINGTON Het hele voorbije weekeinde lang is de complete Ame rikaanse bevolking geob sedeerd gebleven door de meest hartverscheurende tv-show die het land zich kan herinneren: de hoor zitting over de beweerde seksistische misdragingen, tien jaar geleden, van beoogd opperrechter Cla rence Thomas jegens diens toenmalige assistente Ani ta Hill. Het weekeinde werd gedomi neerd door Thomas, die de ge hele zaterdag de kans kreeg zich te verdedigen en die die kans op indrukwekkende wij ze greep. De 44-jarige zwarte rechter haalde, beheerst, maar extreem gespannen, krachtig uit naar zijn beschuldiger, naar de senaatscommissie zelf die de hoorzitting houdt, naar het politieke klimaat in de VS dat de laatste restanten van menselijke discretie zou heb ben laten varen en naar het 'racisme' in het algemeen, dat ten grondslag zou liggen aan de 'levende hel' die Thomas is aangedaan. „Dit is niets minder dan een high-tech lynching van een succesvolle zwarte man die het waagt eigen opvattingen te hebben", aldus de rechter, ver wijzend naar zijn lidmaatschap van de conservatieve Republi keinse Partij. Thomas ver klaarde liever een kogel van een moordenaar te hebben ge kregen dan door het huidige openbare circus gedreven te worden en zich voor het front van miljoenen tv-kijkers te moeten verdedigen tegen on aantoonbare aantijgingen van een enkel individu dat het over tien jaar geleden heeft. De rechter betichtte een dui delijk beschamende senaats commissie ervan zijn leven te hebben vernietigd omdat de Senaat zich zou laten misbrui ken door mensen die tever geefs op zoek zijn naar vuil in Thomas' leven en die daarom een zaak rond het gevoelige onderwerp van ongewenste intimiteiten hebben gecon strueerd. De voltallige Senaat is het ero ver eens dat de Thomas-Hill- hoorzitting een noodlottig re sultaat is van een serie fouten die de Senaat zelf is aan te wrijven: onder meer het uit lekken via een senaatsmede werker van de vertrouwelijke verklaring die Anita Hill een maand geleden heeft afgelegd en de geringe aandacht die van meet af aan door de voor 98 procent mannelijke Senaat aan die klacht jegens Thomas is besteed. Toekomstige hoor zittingen waarin presidentiële benoemingen moeten worden bekrachtigd, zullen dan ook aan andere regels worden on derworpen. Als zwakte van Thomas wordt onder meer gezien dat hij zijn verdediging 'uitbreidt' met klachten van racisme en com plot. Van racisme is volgens de meeste Amerikanen geen sprake,omdat ook professor Hill zwart is. De Amerikaanse president, George Bush, vindt het ge wroet van de senaatscommis sie in de beschuldigingen aan het adres van Clarence Tho mas „schandelijk". Uit een ge zamenlijke opiniepeiling van het dagblad Washington Post en het televisiestation ABC blijkt dat 55 procent van de Amerikanen de beschuldigin gen aan het adres van Thomas niet gelooft. De Republikeinse senator Arlen Specter beschul digde Anita Hill van meineed. Zijn partijgenoot Orrin Hatch betoogde dat Hill delen van haar verklaringen had overge nomen uit het boek 'De Exor cist'. Uit een test met een leu gendetector is gebleken dat Anita Hill niet heeft gelogen voor de senaatscommissie. Ge tuigen verklaarden gisteren dat Anita Hill hun tien jaar geleden al vertelde over de ongewenste intimiteiten van Clarence Thomas. digde de modellen het afgelo pen weekeinde. „Er zijn maar een paar echte topmodellen, dus de druk die op hen rust is enorm. Belangrijke klanten zijn bereid dergelijke bedragen te betalen. Er is een voortdu rende strijd om de meisjes te krijgen". (c) The Sunday Times Oliebranden sneller geblust KUWAYT-STAD De bran den bij honderden oliebronnen in Kuwayt zullen tegen de cember allemaal zijn geblust. Deze verwachting heeft de Kuwaytse minister van olieza ken, Hamoud Al-Ruqba, zater dag in interviews met de Ku waytse pers uitgesproken. De Iraakse bezettingstroepen staken kort voor hun vertrek uit Kuwayt ruim 700 olieput- ten in brand. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat het doven van de branden zeker tot ver in 1992 zou voortduren. Maar het werk verloopt aan merkelijk sneller, onder meer omdat Kuwayt meer buiten landse experts heeft ingezet. Willy Brandt geopereerd FRANKFURT De voormalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt is zaterdag geopereerd. Volgens een communiqué is bij de 77-jarige Brandt „een niet kwaadaardige darmtumor verwijderd". De operatie had plaats zonder complicaties en niets wees erop dat er andere tumoren waren. De toestand van de pa tiënt werd, gelet op de omstandigheden, goed genoemd. In eerder berichten was gemeld dat Brandt was opgenomen met hevige pijn in zijn benen. Anti-communisten winnen verkiezingen Bulgarije QN967 - Na twee weken is Rob weer zo ver, dat hij mag lopen en nu begint hij er over te denken. Hoe hij uit dit oord weg zal ko men. Want hij kan toch niet als opa Larsen zijn hele leven hier blijven slijten! In de tuin van het ziekenhuis heeft hij urenlang ge sprekken met de oude, die toch meer verstand heeft dan de zus ters veronderstellen. Opa Larsen heeft feitelijk maar één harte- wens: hij wil ook terug naar zijn geboorteland, maar ach... hij be zit geen cent en welke schipper neemt nu een oude, half-zieke zeeman voor niets mee naar Noorwegen? Op zekere dag vaart een klein, doch nog vrijwel nieuw vrachtschip de haven binnen en tot Rob's grote vreugde ziet hij, dat de Nederlandse vlag van de achtersteven waait! Rob gaat er direct heen en wanneer hij te genover de kapitein staat, is hij zowaar even sprakeloos. Want wie had dèt kunnen denken: niemand minder dan zijn oude vriend Taaie Toon is de gezagvoerder op deze kleine Nederland se vrachtvaarder! SOFIA De Unie van Democratische Krachten (UDK), een verzameling anti-communistische par tijen, heeft de gisteren in Bulgarije gehouden ver kiezingen gewonnen. De UDK werd de grootste partij en verdrong de So cialistische Partij van Bul garije (SPB; ex-communis ten), die de absolute meerderheid in het parle ment had. De Beweging voor Rechten en Vrijheden, die de Turkse minderheid vertegenwoor digt, heeft de kiesdrempel van vier procent gehaald en zal dus ook in het nieuwe parlement vertegenwoordigd zijn. Filip Dimitrov, voorzit ter van de UDK sprak naar aanleiding van de verkie zingsuitslag van „het einde van een tijdperk". Mede door de ingewikkelde stemproce- dures vormden zich lange rijen kiezers en veel stembu reaus bleven tot vanochtend 03.00 uur plaatselijke tijd open om de stroom kiezers te kunnen verwerken. De kies commissie liet zelfs klokken vlak voor middernacht stil zetten omdat de kieswet be paalt dat verkiezingen niet op een werkdag gehouden mogen worden. GEEF OM DE TOEKOMST. Word voor f30,- donateur van het Wereld Natuur fonds. Giro 25, Zeist.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5