Je moet leren trillen BINNENLAND BUITENLAND Actie tegen illegale dierenhandel zo lek als een mandj j Akkoord Antillen tussen regering en vakcentrales Van kinderhandel verdachte Nederlanders aangehouden IL Studenten zien niets in scherpere controle F amilieberichten ad sanctos CeULeSomarit MAANDAG 14 OKTOBER MOL De manier waar op de Belgische justitie gisteren op de dieren markt in Mol illegale die renhandelaren trachtte op te sporen, heeft naar alle waarschijnlijkheid weinig succes gehad. De dierenmarkt in Mol, die elke zondag wordt gehouden, staat bekend als plaats waar beschermde dieren, veelal af komstig uit Afrika en Zuid- Amerika, worden verhandeld. Met name Nederlandse hande laren zouden de markt, die niet ver van de Nederlands- Belgische grens ligt, regelma tig bezoeken. De speciale aan dacht van de Belgen ging dan ook uit naar Nederlandse han delaren die op de markt in Mol hun inkopen zouden doen. De actie vond plaats in nauwe samenwerking met de Neder landse autoriteiten. Behalve de douane namen van Neder landse zijde de Algemene In spectie Dienst, de veldpolitie en de inspectiedienst van de dierenbescherming aan de ac tie deel. Aanvankelijk was het de be doeling de markt 's morgens om 9 uur met een bliksemactie af te zetten en vervolgens uit te kammen. Tot grote verba zing van de Nederlandse op sporingsinstanties kozen Qt Belgen onverwacht voor een andere aanpak. Enkele tiental len Belgische politieagenten en veldwachten, zowel in uni form als in burger, liepen rus tig over de markt en contro leerden de aanwezige handela ren op illegale praktijken. De Belgen hoopten dat handela ren met een slecht geweten zich naar hun auto's zouden haasten die rondom het plein geparkeerd stonden. Het ver moeden bestond dat juist in die auto's de verboden koopwaar was verstopt. Daarop zouden de handelaren kunnen worden aangehouden. Enkele aanwezige Nederland se ambtenaren toonden zich niet bijster enthousiast met die tactiek. „Zo lek als een mand je", zo luidde de kwalificatie. Daar kwam bij dat diverse handelaren lucht hadden ge kregen van de op handen zijn de actie en maar waren thuis gebleven. Het marktplein in Mol vertoonde diverse lege plekken, terwijl het op andere zondagen flink vol is. Hande laren die tevoren niet \yaren gewaarschuwd, werden alsnog gealarmeerd doordat een ca merateam van BRT 1 zich al vroeg installeerde om de poli- tieoverval te filmen. ewe iist zt *a| 3HANNI jonoorde eekeinde pn van c Op de wegen die van naar de Nederlandse den, werden alle Nederlandse nummi00111 staande gehouden en geruimtes doorzocht, derlandse douane de; iannen e zelfde aan enkele grt ggende n gangen tussen Nederi Een..P België. Daarbij werde Faarsehiji zover bekend geen gro: rantenpe sten gedaan. Dierenmarkten komen gië in diverse plaatsen i Nederland mogen siiy geen huisdieren markten of op straat verhandeld, met nai schuldi verspeiding van besmf >eld ui* dierziekten tegen te ga (lerk als ,ordt bev eweging ...i eld uit v sin; rienden m, earreste< eeft pre: GRONINGER WERELDKAMPIOEN WILSTERFLUITEN ROODKERK „Jullie moeten doodstil zijn". Op het weilandje bij de Trochreed in Roodkerk zwijgen de ongeveer tachtig aanwezigen plechtig wanneer Gerrit S. Bakker uit Wergea daarom vraagt. Stilte is geboden om de achttien deelnemers aan het We reldkampioenschap Wil- sterfluiten niet uit hun concentratie te halen. Na ruim een half uur fluiten zit het melodieuze kam pioenschap er al op. Dat er geen enkele bruin ge spikkelde trekvogel op de lokgroep is afgeko men, mag de pret niet drukken. „Het was een spannende strijd", zegt Bakker zaterdag middags na afloop van het 'fluitconcert'. Het publiek gniffelt wat. „We zouden eerst een Nederlands kampi oenschap houden, maar toen zeiden we: Laten we er maar een wereldkampioenschap van maken, want het is ook nergens anders in de we reld". Het publiek ligt nu krom van het lachen. „Ik praat de tijd even vol, want mijn vrouw haalt de prijzen nog eventjes op". Wanneer echtgenote Geertje buiten adem met een krans en een beker komt aanlopen, richt Bakker zich tot de kers verse wereldkampioen. Het is de 46-jarige Arend Slagter uit het Groningse Bierum. „Beste jongen", begint de creatieve bedenker en sym pathieke organisator van het WK. „Wij lopen vaak met zo'n krans om, want wij win nen nog wel eens met kaat sen. Wij hadden nog één lig gen en die hebben we wat opgeknapt. Hier heb ik ook nog een prachtige beker die van de jagersvereniging komt. En nu zoek ik eigenlijk een paar mooie bloemen die je iets kunnen gegeven waar ze mij niet van moeten ver denken, maar die heb ik niet", zegt Bakker, die geen zoenende rondemissen tot zijn beschikking heeft. Het publiek lacht uitbundig en applaudiseert, terwijl fotogra fen hun plaatjes knippen. Slagter staat er bij met een gezicht van 'hoe moet ik mij nu als wereldkampioen wil- sterfluiten voelen'. Nog een beetje beduusd van de huldi gingsceremonie krijgt de winnaar een microfoon van een verslaggever van de re gionale omroep onder de neus gedrukt. Kraaien „Wilt u even uitleggen wat het belangrijkste is bij het fluiten9" „Het belangrijkste is dat je achter uit de keel fluit. Je moet trillen. Voor je twaalfde, dertiende jaar moet je het eigenlijk al geleerd hebben, want anders gaat dat kraaien zo moeilijk", luidt de deskundige uitleg van Slag- ter, die tevens secretaris is van het Groninger Vogelf lappers Belang. „Ik fluit al zolang ik kan lopen. Zolang flap ik ook al wilsters. Je moet goed naar de vogels luisteren, naar de toonval. Van een afstand van één ki lometer kan ik ze wel wegf- luiten". Enkele provincie-ge noten feliciteren Slagter uit bundig. „Je hebt die Fraizen maar even flink uitfloten", klinkt het in onvervalst Grunningers. Han Westhof uit Sneek, die samen met Durk Posthumus uit Huins en Catrinus Monkel uit Mar- rum in de jury achter de 'sküle' (schuiltent) zat, ver klaart eerlijk: „Hij stak er echt bovenuit, hoor". Het WK Wilsterfluiten is het hoogtepunt van een dag waarop echte veldmensen el kaar ontmoeten. Bakker heeft de dag samen opgezet met Roel Jullens van de Trochreed. Twee jaar gele den was er voor het eerst zo'n dag in De Pleats in Bur- gum. „Het is een dag van de jagers zonder geweer", ver klaart Bakker. Ganzenflap- pers, eierzoekers, imkers, bunzingvangers en wilter- flappers ze zijn er allemaal. Een video over ganzenflap- pers moet herhaaldelijk ge draaid worden, Groninger Schanssema komt als maker van wilsterfluiten woorden te kort bij zijn uitleg en Gyts- jerker Keimpe Visser gebaart z'n handen bijna lam als hij z'n mechanische (vogel)lok- kers demonstreert. Ganzenflappers Bakker is een tevreden man tussen wat hij zelf noemt „de eenvoudige veldmensen". Maar de lucht is niet altijd zo helder als bij het WK Wil- sterflappen. „Oude gebouwen krijgen tienduizenden en wel honderdduizenden guldens subsidie, maar oude ambach ten laten ze in Den Haag ver dwijnen. Het voortbestaan van deze oude ambachten staat op het spel", zo luidt z'n nadrukkelijke waarschu wing. De wilsterflappers, waarvan er nog 75 zijn in Ne derland, hoeven zich geen zorgen te maken, maar voor de ganzenflappers gaan moei lijke tijden aanbreken, voor spelt Bakker. „We moeten nieuwe wegen inslaan", klinkt het diplomatiek. Het ziet er namelijk naar uit, dat er in de nabije toekomst nog maar duizend kolganzen voor het wetenschappelijke onder zoek gevangen mogen wor den. Voor de veertien gan zenflappers in Nederland, waarvan vier in Friesland, is de aardigheid er dan snel af. Voor de bunzingvangers ziet de toekomst er al helemaal slecht uit. „Die zitten in groot gevaar", weet Bakker. Het verbod om 's nachts op bun- zingjacht te gaan, heeft de Nederlandse Vereniging van Bunzingjagers (NVB) al bijna de das om gedaan. De club telt nog maar dertig leden, waarvan er 25 in de Friese Wouden wonen. Binnenkort zal de NVB via de Koninklij ke Nederlandse Jagers Vere niging (KNJV) bij het minis terie van landbouw, milieu beheer en visserij pleiten voor meer vrijheid voor de bunzingjacht. Nederlan( en Surinai overleggei op Bonair WILLEMSTAD - g ministersoverleg Nederland en Sun - zal op Bonaire wordi houden. Dit heeft d- tilliaanse premier Liberia-Peters gis bekendgemaakt. Men gaat erv overleg op 28 oktober I Lukt dat niet, dan medio november gedaeli gesprek tussen Nederlaf de Antillen over de hef turering van de Antiller gesteld. Het zou aanvd op 21 oktober op Bonai ginnen maar door de j ontwikkelingen op hebben de eilanden nie doende tijd gehad zich v bereiden. Het overleg nu op 4 november. In de Een va van 21 oktober wordt op <;ao wel het uitgestelde oi terugg tussen de eilandsgebiede Jayne houden ter voorbereidinjafgeloi de besprekingen met I land op Bonaire. 1/ing Over het lot van deze ontvoerde kinderen is tot dusver niets bekend. WILLEMSTAD De An tilliaanse regering, het Bestuurscollege van Cura sao en de Verenigde Vak centrales hebben een ak koord bereikt na in totaal vijftien uur vergaderen op zaterdag en zondag. Het houdt in dat de prijsver hoging van benzine voorlopig van de baan is. De accijnsver hogingen op sigaretten, sterke drank en bier zullen, na goed keuring ervan door de Staten, worden gehandhaafd. De prijs verhogende maatregelen wa ren onlangs aanleiding voor de vakbonden een algemene sta king uit te roepen. De partijen kwamen verder overeen dat een tripartite commissie zal worden be noemd van vertegenwoordi gers van de landelijke en ei- landelijke overheid, de vak bonden en het bedrijfsleven. De commissie zal onder meer een studie moeten maken over een pakket financiële maatre gelen uit het beleidsakkoord 1991-1995 van het bestuurscol lege van Curasao dat na de verkiezingen werd opgesteld. Daarbij behoren ook de prijs verhogingen die aanleiding ga ven tot de staking. Uiterlijk 16 november dit jaar moet de commissie aanbevelingen en eventueel alternatieven pre senteren. Voor 24 oktober moet de com- koord voorgestelde verhogin gen van de invoerrechten, de winstbelasting en de herinvoe ring van een inflatiecorrectie. Alle partijen toonden zich na de onderhandelingen tevreden over de resultaten. Voorzitter Cova van de Kamer van Vak bonden garandeerde dat de stakingen van de baan zijn. Vooral het afschaffen van de verhoging van de benzineprijs vond hij belangrijk omdat ben zine op Cura?cao kan worden gezien als een eerste levensbe hoefte. Vleessector op zoek naa h 4000 mensi™ werk EDE - De vlees- en pluiirebrc industrie in Nederland verd op korte termijn 4000 v men. BERLIJN De politie van Be*rlijn heeft in het weekeinde een 42-jarige Nederlandse man en een 35-jarige Nederlandse vrouw aangehouden die worden beschouwd als hoofdverdachten in een internationale zaak van kinderroof en kinderhan del. In de woonwagen van de Nederlanders zijn foto's gevonden van zeker veer tien ontvoerde kinderen. Over het lot van de kin deren is tot dusver niets bekend, ondanks de na speuringen van de Duitse justitie. De Duitse politie heeft de hulp van de bevolking ingeroepen om achter de identiteit te ko men van de baby die op 20 september in Breda in een verlaten kinderwagen werd aangetroffen. De politie is er achter gekomen dat de kinder wagen in september zonder kind in Hamburg werd gesto- De Berlijnse politie ontdekte vorige week donderdag de kinderhandel toen een baby werd geroofd uit een asielzoe kerscentrum in die stad. Dat kind en een eerder geroofd meisje van drie jaar werden aan de ouders teruggegeven. Afgelopen weekeinde kon de Duitse politie de verkoop van twee kinderen, een pas gebo ren baby en een kind van ze ven maanden oud, verhinde ren. Inmiddels heeft de politie be halve de twee Nederlanders ook twee Roemenen (27 en 23 jaar) gearresteerd. Naar twee 31-jarige Roemenen wordt nog gezocht. Er zijn nog elf ver dachten in deze zaak, maar te gen deze personen is geen ar restatiebevel uitgebracht. kwame personeelsleden, zei drs. J.J. Ramekers, vo: ter van de Centrale Orga tie voor de Vleesgroothai zaterdag in Ede bij de ui iele: king van diploma's aan ,m cursisten van SVO, Opleid voor de Vleessector. In toespraak zei Ramekers da 1 vleeswarenindustrie, de vl groothandel en de pluim industrie met een 'groot pi neelstekort kampen'. In sector werken ruim 2( T mensen verspreid over middelgrote bedrijven (50 100 medewerkers) in de R B stad, Overijsel en bant. Speciale wervingsa halen tot nu toe niet veel Ramekers zei dat de naar voorbewerkt en -ver] L' (pluimvee)vlees stijgt en di consument steeds hogere e stelt aan de kwaliteit. De tor heeft daarom vooral hoefte aan goed gescho productiemedewerkers mensen voor het (midden on1 der. mtst Ijsberen Dierenvriend prins Bernhard onthulde zaterdag in Utrecht een beeld van een ijsbeer. Het beeld is een huldebetoon aan de Po lar Bears, het Engelse 49e Regiment Verkenningstroepen. Dat regiment bevrijdde op 7 mei 1945 de stad Utrecht. FOTO: ANP Akkoord transportverkeer Alpen DEN HAAG Minister Maij van verkeer en waterstaat heeft zaterdag met haar collega's uit Oostenrijk en Zwitserland en de Europese commissaris voor transport Van Miert een principe akkoord bereikt over transitoverkeer over de Alpen. Volgens een woordvoerder van de minister is er een combinatie gevon den van vervoer over de weg en per rails. De milieu-organisatie Greenpeace heeft laten weten weinig fiducie te hebben in het akkoord. Saba kiest voor autonome status WILLEMSTAD Het klein- ste eiland van de Nederlandse Antillen Saba heeft gekozen voor een autonome status bin nen het Koninkrijk. Saba wil de bijzondere banden met Ne derland behouden. Nederland zal garant moeten staan voor financiële en technische on dersteuning. Saba gaat met de andere eilanden van de Ne derlandse Antillen praten over een mogelijkheid tot samen werking. SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery P UTRECHT De Lande lijke Studenten Vakbond (LSVb) vindt een scherpe re controle op het al dan niet op kamers wonen van studenten als alternatief voor de verhoging van het lesgeld voor middelbare scholieren „gerommel in de marge". LSVb-voorzitter R. Danen vraagt zich af of die scherpere controle wel de door CDA en PvdA geschatte 25 miljoen gulden zal opbrengen. Afge zien daarvan vindt de LSVb het onjuist dat het alternatief voor het verhogen van het les geld, waarover CDA en PvdA het vrijdag eens werden, neer komt op het afschuiven van het probleem op de studenten. De scherpere controle op thuis- en uitwonen zal volgens Danen moeten gebeuren door het vragen naar huurcontrac ten. „En die hebben veel stu denten juist niet omdat ze als gevolg van de kamernood met van alles genoegen moeten ne men". Studenten die een „beetje louchere" kamer huren zouden dan in de problemen komen. Het kabinet heeft vorige week het plan voor hoger schoolgeld ingetrokken op voorwaarde dat CDA en PvdA met aan vaardbare alternatieven zou den komen die ook de beoogde besparingen opleveren. De CDA-kamerleden Van de Camp en Tuinstra hebben het alternatief uitgewerkt met hun PvdA-collega's Netelen bos en Vermeend. Herinner mij, maar niet in sombere dagen, als wolkenluchten licht verjagen. Herinner mij in stralende zon, hoe ik was, toen ik alles nog kon. Na een liefdevolle verzorging in Verpleeghuis Ouds hoorn, voorzien van de ziekenzalving, hebben wij afscheid genomen van mijn lieve vrouw, en onze onvergetelijke moeder en oma CECILIA ELISABETH DISSELDORP echtgenote van Hendrikus Johannes Vink op de leeftijd van 82 jaar. Wij zijn bedroefd, maar dankbaar voor de liefde en zorg aan ons gegeven. Langeraar: H. J. Vink 's-Gravenhage: Agnes en Freek Heelsum: Niek en Fie Badhoevedorp: Janny en Hugo Kortenhoef: Henny en Joop Kudelstaart: Henk en Rika Leimuiden: Jan en Ans Chris en Ans Lia en Sjaak en kleinkinderen 11 oktober 1991 2461 SH Langeraar A. G. M. v.d. Hoevenstraat 44. De Uitvaartdienst zal gehouden worden op woens dag 16 oktober a.s. om 10.30 uur in de parochie kerk St. Jan de Doper te Leimuiden, waarna wij haar begeleiden naar haar laatste rustplaats in het familiegraf. Moeder is opgebaard in Huize Aarhoeve te Lange raar. Dinsdag bidden wij voor haar in de avondwake, die om 19.00 uur wordt gehouden in de kapel van Huize Aarhoeve. Hierna is er gelegenheid tot condoleren. [atelier öe l'art Korte Mare Vestwal 2 Tel 071-225900,225544. ADVERTEER MEER! lammermarkt 43 leiden 071-126618

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4