ansa via oeit weer ?lemaal op HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? Deze week duidelijkheid over Air Holland Stadsvernieuwing op losse schroeven Uitblijven vervolging Delft Instruments gaat Groen Links te ver Topdrukte op Schiphol AIDS FONDS: GIRO 8957 Bedrijven willen niet bij openbaar vervoer zitten OBER Somont van kabinet: „Ondernemingen moeten en lemen van migranten verantwoorden' BINNENLAND MAANDAG 14 OKTOBER 1991 het jaar we b« Baj jeallieei AG Het kabinet komt waar- 8^binnenkort met een wetsvoor- rden sh, zou a gezet, n de Ira moet nooit ationale mee Naties ibom. M waren punt sti eopenba ondernemingen verplicht in hun lgpgen aan te geven wat zij heb- n an om migranten in dienst te Minister Dales van binnenlandse dat gisteren in het tv-program- lapitool. vel iets voor een dergelijk voorstel D66 en Groen Links. „De arbeids- ïderdaad het grootste probleem", zei ar we moeten niet te snel met wetge- n, omdat de bedrijven al vaak eigen ntwikkelen om meer buitenlanders elcken. We willen eerst bezien wat er mt van het plan van werkgevers en vakbonden om 60.000 allochtonen in het mid den- en kleinbedrijf aan het werk te helpen. De resultaten van dat plan zijn binnenkort te ver wachten. We zullen daarom zeker nog dit jaar over het voorstel van de oppositie praten", al dus Dales. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil dat er snel duidelijkheid komt voor asielzoekers of ze mogen blijven of niet. Direc teur Kerckhaerd van de VNG zei dit gisteren in AVRO's Radiojournaal. Als er onduidelijk heid blijft bestaan, werkt dat volgens Kerckhe- ard illegaliteit in de hand. En daardoor worden minderheden weer minder snel geaccepteerd door de samenleving. Hij is blij me een natio naal debat, maar vindt dat de discussie nog te weinig is gericht op de praktijk. België importeert meer Nederlands gas ANTWERPEN België voert de import van Nederlands aardgas flink op. Vandaag te kenden de Gasunie en het Bel gische Distrigas een contract voor levering van dertig mil jard kubieke meter gas extra. Dit betekent in vergelijking met de reeds gecontracteerde en nog te leveren hoeveelheid gas, een verhoging van vijftig procent. De waarde van het contract bedraagt tussen de vier en vijf miljard gulden. Het contract betekent in prak tijk bovendien dat het contract tussen Gasunie en Distrigas wordt verlengd van 2008 tot het jaar 2011. Nederlandse ondernemers tevreden terug uit Kuwayt DEN HAAG Nederlandse ondernemers zijn optimistisch over de bijdrage die ze kunnen leveren aan de wederopbouw van Kuwayt. Een missie van vijftien bedrijven, die werd begeleid door topambtenaar Wolfswinkel van het ministerie van econo mische zaken, bracht de afgelopen week een bezoek aan dat land. „Ik ben zeer tevreden, hoewel er geen directe contracten zijn getekend", aldus Wolfswinkel. Hij ziet kansen voor de zogehe ten 'natte' bouw, de elektriciteitssector en bedrijven die bezig houden met de milieuproblematiek. In de landbouwsector kan ons land een bijdrage leveren op het gebied van melkvee en zui vel, pluimvee en de bouw van kassen. De ondernemers die Kuwayt bezochten, deden veelal ook al eerder zaken in dit land. Zij hebben oude contacten met bedrij ven hervat. De rol die de overheid gaat spelen bij de wederop bouw is nog steeds niet duidelijk. Vasthouden blij e militai 'jjGELS •kkade i waren l Transavia ver- opjat het aantal va- die zij"tot 1996 met 1,5 es verwi z£q toenemen. is besloten de apt, blijlï van zes Boeings om een lersnellen. De eer- •alitie onjn 1993 geleverd addam8" de laatste in 1996' werel< 1 hem n<t is Transavia op pakketr een Boeing 757 voor er land jode van twee jaar. en gé een toestel van Air SchwazziJn- maar er zijn gelijkheden", zo deel- lent-directeur P. Le- Als gevolg van het ;r nog an van Air Holland van het de maatschappij moi komende winter- en s door htoen namelijk een uit- die van bet marktaan- jfwaardi Transavia van tien „Momenteel hebben marktaandeel van 44 - krijgt 1995 aldas J"e«r0 elijke lanschaf van de nieu- "Ituigen is een bedrag 275 miljoen dollar oen gulden) gemoeid, "ja zoekt nog naar fi- pgsmogelijkheden, feen aandelenemissie ,et overwogen, aakte ook bekend dat fergunning is gekregen openen van een lijn- ip Heraklion (Kreta). wordt verder inge- >p de trend dat een groeiend aantal vakantiegan gers niet gebonden wil zijn aan volledig verzorgde vlieg vakanties, waarbij touropera tors de dag van aankomst en vertrek bepalen. Transavia voert al lijnvluchten uit op Londen Gatwick, Las Palmas, Tenerife (Canarische Eilan den) en Faro (Portugal). En dit najaar hervat de maatschappij de dienst op Mombasa in Ke nia, die de laatste tijd alleen nog door Air Holland werd ge vlogen. Met de vergunning voor de lijndienst op Heraklion is Le- gro zeer verguld. „Transavia wil het aandeel lijndienstbe stemmingen uitbreiden en wij zijn de eerste niet-Griekse maatschappij die een lijndienst op de Griekse eilanden mag openen". Legro vermoedt dat die toestemming is verkregen omdat Transavia een van de grootste buitenlandse lucht vaartmaatschappijen is die op de Griekse eilanden vliegt. Transavia verwacht het boek jaar 1991 af te sluiten met een winst uit bedrijfsvoering van 17 miljoen gulden, tegen 1 mil joen gulden over 1990. De pre sident verklaarde het winst- herstel voornamelijk uit de ge daalde brandstofkosten. „Daarnaast heeft het personeel via plannen nog een bezuini ging van drie miljoen gulden gerealiseerd". Het resultaat blijft wel achter bij de 20 mil joen gulden die over 1989 ver diend werd, maar door het naijl-effect van de Golfoorlog was het eerste kwartaal van 1991 nog erg slecht. Den Boon (tweede van rechts) van Veere naar het slot van een archiefkist. Het leek de gemeente Veere een aardig idee om de „kluis" zaterdag ter gelegenheid van de Nationale Archievendag in het openbaar te openen. De kist bewaart al een eeuw lang zijn geheim. Een snijbrander was volgens gemeente archivaris Blom uit den boze: „Dan beschadig je de kist en de inhoud". FOTO: ANP AMSTERDAM De po gingen om de noodlijden de chartermaatschappij Air Holland te redden, moeten deze week succes vol worden beëindigd. Zo niet, dan valt het doek voor de vliegtuigmaatschappij defi nitief. Er is nog geen faillisse ment aangevraagd. Met de be drijfsvereniging wordt onder handeld over de uitbetaling van de lonen over oktober. Dit heeft bewindvoerder mr. M. Pannevis gisteren desgevraagd meegedeeld. Rond het in surséance van be taling verkerende Air Holland circuleren momenteel drie reddingsplannen. Daarbij wor den alle mogelijkheden open gehouden, die variëren van een vliegtuigmaatschappij met slechts geleasde vliegtuigen en een kleiner personeelsbestand tot het behoud van de charter maatschappij in de oorspron kelijke vorm. Volgens Panne- vis kan met ongeveer 15 miljoen een sterk afgeslankte Air Holland overeind worden gehouden, terwijl voor een Air Holland in de oude vorm een bedrag nodig is van „in de richting van de 30 miljoen". Volgens Pannevis, die met verschillende partijen onder handelt, behoort een redding van een Air Holland in de oude samenstelling wel dege lijk tot de mogelijkheden. „Het bedrijf heeft een compensabel verlies van 70 miljoen en een beursnotering", aldus Pan nevis. Voor sommige finan ciers is dat een aantrekkelijke zaak, zo meent hij. Met de bedrijfsvereniging voert hij ook nog eens ge sprekken over de uitbetaling van de salarissen van het vol tallige personeel over de perio de oktober. Pannevis is vol gens eigen zeggen optimistisch gestemd over de uitkomst van die onderhandelingen. IDVERTENTIES Rouwmars Deze indiaanse vrouw en haar kind waren twee van de naar schatting hon derd mensen die zaterdag meede den aan een rouw mars in Amsterdam om te herdenken dat Columbus Amerika bijna vijf honderd jaar gele den ontdekte. Deze jaarlijks terugke rende herdenking op 12 oktober is bedoeld als „te- genwicht" van wat wordt genoemd het „arrogante Colum bus ontdekt idee" en de „voortduren de mensonterende gevolgen hiervan". De manifestatie was georganiseerd door in Nederland verblijvende india nen, die zijn vere nigd in het „12 Ok- .tober Manifest". FOTO: ANP DEN HAAG De vier grote steden voelen zich overvallen door „onver wachte en onbegrijpelijk hoge" bezuinigingen op het stadsvernieuwings fonds. Daardoor kunnen ze, zo vre zen ze, „de concrete sociale 'vernieuwing in de verpauper de stadswijken de eerste tijd wel vergeten". Dit schrijven de wethouders voor stadsver nieuwing van de gemeenten Den Haag, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam in een brief aan de. Tweede Kamer. Namens zijn collega's schrijft de Haagse wethouder Noor- danus aan de Kamerleden dat de wethouders uit de rijksbe groting opmaken dat volgend jaar 83 miljoen gulden wordt gekort op het stadsvernieu wingsfonds en dat die kortirtg in 1993 oploopt tot 245 miljoen. Voor de vier gemeenten ko men de bezuinigingen geheel overwacht, omdat de Tweede Kamer zich bij de behandeling van de begroting voor 1991 heeft uitgesproken tegen het voorstel van de regering om 43 miljoen gulden te bezuinigen op de stadsvernieuwing. De wethouders zeggen dat de vier grote steden bijzonder hard getroffen worden als de bezuinigingen voor '92 en '93 doorgaan en vragen zich af of en in hoeverre ze nog op de rijksoverheid kunnen bouwen als het gaat om de meerjarige zekerheid in de stadsvernieu wing. Ze willen met de Twee de Kamer overleggen over noodmaatregelen voor de kor te termijn. De Belgische keuken door BERT JANSMA In Brussel is een expositie te zien met karikaturen van Belgische politici. Tussen de portretten hangt er ook een van de koning. Boudewijn kijkt er hemels op en zegt: ..Mijn rijk is niet van deze wereld". Een mooie tekst dezer dagen. Want het lijkt er hevig op dat onze Zuiderburen besmet zijn met het federatievirus dat in Europa heerst. Walen en Vlamingen staan als kemphanen tegenover elkaar en wanneer je op een opinie-onderzoek van de krant De Morgen mag afgaan is het einde van België zelfs in zicht. Een op de drie Vlamingen is voor een onafhankelijk Vlaanderen. Lees de ingezonden brieven-rubriek in diverse kranten van Vlaanderen en je kan de woorden Waals en Vlaams zó vervangen door 'Servischen 'KroatischNu zei Jules Destrée (een Waal) in 1912 al in zijn brief aan de koning: 'Sire, il n'y a pas des Beiges' en in 1980 herhaalde Walter van den Broeck dat ongeveer in zijn 'Brief aan Boudewijn..Het kan u niet ontgaan zijn dat niemand zich Belg noemt". Dat waren intellectuelen, maar de ergernis is nu duidelijk aan het volk. Een greep uit de ingezonden brieven van De Standaard: ..Het zoveelste staaltje van Waalse arrogantie". ..Waals potverteren". In de commentaar-kolom ernaast schrijft de krant over de democratisch ongezonde toestand" waarin de Vlaamse regering nu verkeert, pleit hij voor een rechtstreeks gekozen Vlaams parlement en eindigt met: „Zo is het echt niet langer houdbaar". Je hoeft helemaal niets te begrijpen van de trucs over die wapenleveranties of de bestemming van kijk en luistergelden, om een gevoel van de eindigheid van België te bespeuren. Op het Filmgebeuren van Vlaanderen in Gent. van waar ik u deze regels schrijf, dringt er niet zo bar veel van de controverses door. Hier worden té veel talen door elkaar gesproken. Maar enkele kilometers verder in een piepklein etablissement waar een paar honderd jenevers van Vlaamse makelij worden geschonken en dat de wonderschone naam 't Dreupelkot draagt, zit een jonge Vlaming zich wél op te winden: „Die Martens is een paling, zo glibberig". En: „Vlaanderen en Wallonië moeten apart. België moet een federatie worden. En een koning hebben we dan ook niet meer nodig". Wat zegt u? En die goede man heeft zo keurig Nederlands geleerd. „Welnee, hij kan alleen op de tv Nederlands spreken, als ze buiten beeld een bord met de tekst voor hem omhoog houden Arme Boudewijn. Arm België. Heeft die Stomme van Portici destijds dan toch het verkeerde liedje gezongen? Kunnen we straks dan ook al geen Belgenmoppen meer makenMaar alsjeblieft om de Vlaamse kunstcriticus Frans Boenders te citeren één ding: mag de Belgische keuken blijven? SCHIPHOL De lucht haven Schiphol heeft het afgelopen weekeinde een ongebruikelijk groot aan tal chartervluchten ver werkt. De chartermaatschappijen Martinair en Transavia ver voerden in totaal ruim 62.000 vakantiegangers naar landen als Griekenland, Spanje en an dere bestemmingen rond de Middellandse Zee. Zaterdag en gisteren alleen al verwerkte de luchthaven circa 70 char tervluchten van beide maat schappijen. De maatschappijen hebben niet eerder zo'n drukte te ver werken gehad. Volgens de woordvoerder van Martinair komt een dergelijke piek al leen voor tijdens de zomerva kantie. „Het is een absoluut topweekeinde geweest", zo zei hij. De woordvoerder van Trans avia sprak van een inhaalma noeuvre van de vakantiegan gers. „We hebben een slecht voorseizoen gehad met de Golfoorlog en mensen halen dat nu kennelijk toch in. De vluchten zaten tjokvol". Op de wegen was het alleen zaterdagochtend nog druk door de herfstvakantie-uit tocht. De rest van het week einde was het rustig, aldus een woordvoerder van de ver- keerscentrale van de rijkspoli tie in Driebergen gistermid dag. DEN HAAG Groen Links is onaangenaam verrast dat Delft Instru ments niet strafrechtelijk wordt vervolgd. De fractie wil het kabinet morgen vragen stellen over de be slissing. Ook andere frac ties in de Tweede Kamer zijn op z'n minst verbaasd over deze zaak. De rege ringspartijen CDA en PvdA zullen het besluit van de officier echter niet aanvechten. Tegen Delft Instruments was een onderzoek ingesteld we gens de levering, via België, van ten minste één nachtkij ker aan Irak ten tijde van het handelsembargo tegen dat land. De officier van justitie besloot vorig week het bedrijf niet te vervolgen, omdat het al genoeg gestraft zou zijn door een Amerikaanse boycot en de werkgelegenheid van het be drijf daardoor ernstig gevaar loopt. Het is voor het eerst dat een officier een dergelijke af weging heeft gemaakt. De kwestie zou deze week in de Kamer aan de orde komen tijdens de behandeling van de nota Wapenexportbeleid van minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Deze heeft het echter te druk met de kwestie Joegoslavië, zodat de nota vermoedelijk pas over vier weken kan worden be handeld. Daarom overweegt Groen Links morgen minister Hirsch Ballin van justitie over de zaak te ondervragen. (Storten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook.) PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON PvdA: Milieupolitie mag niet verdwijnen DEN HAAG De PvdA vindt dat de veld- en milieu politie niet mag verdwijnen als gevolg van de grootscheepse reorganisatie bij de politie. Het kamerlid Van Heemst heeft hiervoor vandaag gepleit in de kamercommissie voor handha ving van de milieuwetten. „Het kabinet heeft de mond vol over het belang van het milieu en komt daarover met allerlei rapporten zoals het NMP-plus. Maar tegelijk wordt een specialistisch onder deel op dit gebied bedreigd in zijn bestaan. DEN HAAG Het terugdringen van het autoverkeer door bedrijven dichter bij het openbaar vervoer te ves tigen, dreigt te mislukken. Dit blijkt uit een interne studie van het ministerie van verkeer en waterstaat. Firma's zijn amper bereid om te verhuizen. Ver der heeft de overheid vrijwel geen wettelijke mogelijkheden om bedrijven te dwingen een plek te kiezen waar ze wel goed be reikbaar zijn met trein, bus of tram. Als de overheid flinke sub sidies zou geven en de bedrijven wel naar goed bereikbare loca ties gaan, dan zal het autogebruik maar met drie procent wor den teruggedrongen, concludeert het rapport. De overheid streeft er naar het autogebruik met twintig procent te vermin- Zoon schiet vader dood AMSTERDAM De politie in Amsterdam heeft gisteren een 16-jarige jongen aangehouden die zijn vader heeft doodge schoten. Het 45-jarige slachtof fer werd in zijn slaap neerge schoten na een familieruzie. Aanleiding voor de dodelijke schietpartij was de reeds gerui me tijd slepende onenigheid tussen vader en zoon over de „verwestering" van de jongen. De vader vond dat zijn zoon te weinig aandacht schonk aan het moslimgeloof.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3