Relatie Yaticaan en orthodoxen onder druk 1 Ex-predikant Swaggart opnieuw in opspraak Overleg binnen aartsbisdom op gang 0 fieidóc ScHwo/nt CcidóC SoiMCMlt GEESTELIJK LEVEN OPINIE EO-dag rond samenzang en A-status Paus bezorgd over groei van sekten COMMENTAAR Evangelische Kerk veroordeelt geweld tegen buitenlanders BONN De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) heeft zaterdag de Duitsers opgeroepen bedreigde buiten landers te beschermen en er alles aan te doen dat zij vei lig in Duitsland kunnen wonen. Ook kerkelijke gemeen ten en kerkelijke groepen moeten de buitenlanders be schermen en hun hulp bieden, schrijft het bestuur van de EKD in een verklaring. „De bescherming van de vreem deling is een gebod van God". De EKD is met ongeveer 28 miljoen leden de grootste kerk in Duitsland. Zij meent dat geweld tegen vreemde lingen nooit kan worden gerechtvaardigd. Niet alleen het geweld maar ook het stilzwijgend toelaten ervan is een uitdaging voor dé rechtsstaat. De EKD verwijt de politieke partijen, dat zij door hun ge ruzie over het asielrecht er sterk toe hebben bijdragen dat de discussie over buitenlanders zo emotioneel verloopt. De kerk hoopt dat door het akkoord over de verkorting van de asielprocedure van afgelopen donderdag de dis cussie zakelijker zal worden. MAANDAG 14 OKTOBER I i<Bc Je kan een vriend duizend mijl vergezellen maar eenmaal moet je afscheid nemen. Chinees spreekwoord UTRECHT Met bussenvol kwamen ze zaterdag naar de Jaarbeurs in Utrecht voor de twintigste EO-Familie-Ontmoetingsdag. Liefst 18.000 mensen in totaal met nog eens 3.500 kinderen. De dag stond meer dan andere jaren in het teken van samenzang en ledenwerving. De Evangelische Omroep staat voor een moeilijke periode. Door de ontwikkelin gen met de commerciële televisie, de geruchten over stopzetting van Nederland 3 en de pogingen van de VPRO om de A-status te bemachtigen dreigt de EO minder en ongunstiger zendtijd te krijgen. Vandaar dat de EO een enorme poging doet om als nog de A-status te krijgen. Daarvoor zijn 500.000 le den nodig, terwijl de omroep er nu ongeveer 350.000 heeft. Tijdens verschillende toespraken klonk dan ook de oproep om zoveel mogelijk nieu we leden aan te melden, eventueel als tientjeslid. „We stellen onszelf geregeld de vraag of het echt nodig is het evangelie via de televisie te versprei- VATICAANSTAD Pa triarch Aleksej van Mos kou heeft een uitnodiging van de paus afgeslagen om 'broederlijke afgevaar digden' te sturen naar de Europese bisschoppensy node, die van 28 novem ber tot 8 december in het Vaticaan wordt gehouden. Het is de eerste keer sinds 1963, toen de toenmalige patri arch van Moskou op aandrang van paus Johannes de 23e twee waarnemers naar het Tweede Vaticaans Concilie stuurde, dat er in de relaties tussen Vaticaan en Orthodoxe kerk een formele breuk op treedt. „Onze deelname aan een debat in Rome zou ondui delijkheid veroorzaken", schrijft de patriarch in de communique dat aan duide lijkheid niets te wensen over laat. „De publieke opinie der christenheid zou verkeerd ge- informeerd worden over de ware aard van de relatie tus sen onze kerken. De geest van broederschap van oecumeni sche samenwerking is steeds verder te zoeken en heeft plaats gemaakt voor een bijna schaamteloos proselitisme." Met dat laatste verwijst Alek sej naar de recente benoeming van bisschoppen in delen van de Sovjetunie, waar vroeger nooit een katholieke bisschop is geweest en vooral na de kwestie van de Geünieerde Kerk in de Oekraine. Deze ka tholieke kerk met Griekse ri tus was in 1946 door Stalin verboden, waarbij al haar kerkgebouwen en andere be zittingen aan de orthodoxe kerk werden toegewezen. In november 1989, vlak voor het eerste bezoek van Gorba- tsjov aan het Vaticaan, werd deze maatregel ongedaan ge maakt. Maar sindsdien heeft de herverdeling van de geü surpeerde godshuizen voor grote problemen tussen ortho doxen en geüniëerden ge zorgd. In de stad Sambir die maar een kerkgebouw rijk is, heeft dit zelfs geleid tot ge vechten tussen de beide ge loofsgroepen, nadat de katho lieke meerderheid zich zonder veel plichtplegingen het door orthodoxen beheerde gebouw hadden toegeëigend. Deze laat- sten beschuldigen de in juni in zijn vaderland teruggekeerde kardinaal van Lemberg Loe- batsjevski er nu van dat 'zijn handen bevlekt zijn met or thodox bloed'. Het Vaticaan heeft altijd geprobeerd om het conflict te bagatelliseren, maar dat zal een stuk moeilijker worden nu de patriarch van Moskou heeft verklaard dat de katholieken 'uit zijn op een voortdurend conflict, waar door de dialoog bijna is ge stopt'. Aleksej schrijft boven dien dat hij Rome meermalen heeft verzocht om te interve niëren, maar daarop slechts met een 'voortdurende stilte' werd gereageerd. Zijn weigering betekent een terugslag voor de tot kort zo succesvolle Ost-politiek van het Vaticaan, die haar hoogte punt vond in de beide bezoe ken van Gorbatsjov aan de paus. Het is nu de vraag of Aleksej's gebaar door andere orthodoxe patriarchen zal worden nagevolgd. Met het patriarchaat van Roe menië speelt eenzelfde conflict over de geuniëerde kerk en dat van Servië is uitermate verbolgen door de onomwon den Vaticaanse steun aan het katholieke Kroatië in de Joe goslavische crisis. Vorige maand heeft kardinaal Willebrands, oud-voorzitter van de pauselijke raad voor de eenheid der christenen, tijdens een ontmoeting met patriarch I Aleksej in Moskou nog een po ging ondernomen een openlijk conflict tussen beide kerken te vermijden. Menora uit Alphen overgedragen aan joodse gemeenschap ALPHEN AAN DEN RIJN De Israëlische ambassadeur A. Bawly heeft zondag in de Re monstrantse Gemeente van Alphen aan den Rijn de om streden menora in ontvangst genomen. Op zijn voorstel krijgt de kandelaar een plaats in Yad Vashem, het monu ment voor de joodse slachtof fers van de Tweede Wereld oorlog in Jeruzalem. In het kerkgebouw dat tot in de Tweede Wereldoorlog een synagoge was, werd de kande laar in 1980 bij werkzaamhe den ontdekt. Aanvankelijk weigerde de Remonstrantse Gemeente de menora terug te geven aan de joodse gemeen schap die er bij monde van de Amsterdamse rabbijn L.B van de Kamp om vroeg. Hij is voorzitter van een commissie die ijvert voor teruggave van alle joodse voorwerpen die tij dens de oorlog in niet-joodse handen zijn gevallen. De remonstranten beriepen zich onder meer op een nota riële akte waarbij een erfge naam van het joodse echtpaar Van Leeuwen, dat in 1941 de menora had verborgen, de ei gendomsrechten aan de Re monstrantse Gemeente had overgedragen. „Hoewel de Re monstrantse Gemeente in juri dische zin de eigenaar was, bleef de joodse gemeenschap echter volharden," zei vice- voorzitter J. Griffioen van de remonstrantse kerkeraad zon dag. Omdat er een eind aan het conflict moest komen, wa ren de remonstranten bereid op het bemiddelingsvoorstel van ambassadeur Bawly in te gaan. „Er is ons toegezegd dat de kandelaar als blijvende herin nering aan de omgekomen jo den in Alphen aan den Rijn dienst zal doen. Als wij op deze wijze daaraan kunnen bijdragen, dan hebben wij daar vrede mee", zei Griffioen, toen hij Bawly de menora overhan digde. Voordien had hij scherpe kri tiek geleverd op degenen die vonden dat de Alphense re monstranten niet twee jaar met het afstaan van de menora hadden moeten wachten. „De wijze waarop dat aan de orde werd gesteld, was niet altijd sympathiek Velen voelden zich daardoor beledigd en ge kwetst. Wij werden voor ach terbaks en antisemitisch uitge maakt, waarmee ons groot on recht werd aangedaan," zei Griffioen. Deze menora, die een twist punt tussen remonstranten en joden was, is een brug tussen beide gemeenschappen gewor den, zei ambassadeur Bawly in zijn dankwoord. Hij zegde toe dat de kandelaar in Jeruzalem een prominente plaats zal krij gen. Namens Yad Vashem schonk Bawly de Remon strantse Gemeente een specia le menora met een opschrift. Verder dankte hij in het bij zonder rabbijn Van de Kamp diens ijveren. Russen in Fatima Swaggart en zijn vrouw Francis bij de rechtszaal, enkele maanden verband met de aanklacht wegens laster. FOTO: AP Voor het eerst was gisteren in Fatima tijdens de traditionele pro cessie voor Onze Lieve Vrouw van Fatima een groep Russische pelgrims aanwezig. Een van hen maakte zich kenbaar met een bord. Een van de voorspellingen vari de Onze Lieve Vrouw van Fatima was de val van het communisme. FOTO: EPA INDIO De vroegere te levisiepredikant Jimmy Swaggart kan het niet la ten: hij is opnieuw in ge zelschap van een prosti- tuée, Rosemary Garcia, gesignaleerd. Dat gebeur de tijdens een aanhouding wegens overtreding van diverse verkeersregels. Swaggart moest in 1988 zijn ambt van predikant neerleg gen, nadat hij onder tranen had toegegeven het bed te hebben gedeeld met een pros- tituée. Afgelopen weekeinde bleek dat hij kennelijk niet zonder prostituée's kan. Hij werd aangehouden door de po litie in Indio in de staat Cali- fornië, omdat hij aan de lin kerkant van de weg reed, in een Jaguar zonder nummer bord. Bovendien had hij zijn autogordel niet om. Swaggart bleek in gezelschap van een prostituée. „Hij heeft me mee genomen om seks met me te hebben, dat is wat ik doe, ik ben prostituée", zei Garcia voor het televisiestation KMIR-TV in Palm Springs. „Hij huilt voor de tv, vraagt de mensen om medelijden met hem te hebben en hem geld te geven, opdat hij het ons kan geven", voegde Garcia er vol ironie aan toe. Zij vertelde dat Swaggart be gon te beven, toen hij een poli tiewagen achter zich ontdekte. Bij een poging pornobladen te verstoppen kwam hij op de linkerrijbaan terecht. Vorige maand werd Swaggart wegens laster veroordeeld tot het betalen van 10 miljoen dol lar (rond 19 miljoen gulden) aan zijn collega-predikant Martin Gorman. Swaggart had Gorman ervan beschuldigd met meer dan 100 vrouwen uit diens gemeente seksueel con tact te hebben gehad en van de duivel bezeten te zijn. Toen Gorman een privé-detective- Swaggarts gangen liet nagaan, werd de ontmoeting tussen de televisiepredikant en een pros tituée vastgesteld. NATAL De paus heeft zich gisteren tijdens een mis in de open lucht in de noordoostelijke Brazili aanse havenstad Natal zeer bezorgd getoond over de groei van de sekten in Brazilië, een van de be langrijkste thema's van het tweede bezoek van deze paus aan het grootste katholieke land in de we reld. Officieel is 85 procent van de Brazilianen rooms-katholiek, maar volgens een ruwe schat ting is 35 procent van de be volking aangesloten bij een protestantse sekte. Een daar van, de Universele Kerk van het Koninkrijk Gods, hield za terdag, de dag dat de paus in Brazilië arriveerde, een grote manifestatie in een voetbalsta dion in Rio de Janeiro. UTRECHT Het overleg tussen enerzijds aartsbis schop Simonis en de staf van het aartsbisdom Utrecht en anderzijds de pastoraal werk(st)ers en priesters is op gang geko men. Vorig jaar maart klaagden 96 van de 178 pastoraal werk- (st)ers over „het totaal ontbre ken" van communicatie met Simonis en de zijnen. Na de (besloten) „open dag ter bevor dering van de communicatie in het aartsbisdom" is er spra ke van een voorzichtig opti misme. Aanleiding tot de bijeenkomst was het conflict eind 1989 tus sen kardinaal Simonis en pas toraal werker André Zandbelt, die tegen de kerkelijke regels in assistentie verleende bij kerkelijke huwelijken. Op de open dag, eind september, wa ren ruim de helft van de pas toraal werk(st)ers, 38 priesters en de staf van het aartsbisdom inclusief kardinaal Simonis en de hulpbisschoppen De Kok en Niënhaus aanwezig. Het in formatiebulletin van het RK Kerkgenootschap, 1-2-1, bevat een verslag van de bijeen komst. De bijeenkomst was voorbe reid in vijf gesprekken van telkens zeven pastoraal werk- (st)ers met de staf van het bis dom. Een discussie over stand punten en opvattingen was op de open dag taboe. Er werd van gedachten gewisseld over het ontbreken van een struc tuur voor communicatie, de behoefte aan meer pastorale zorg voor de pastors zelf en de positie van de Vereniging van Pastoraal Werkenden in het communicatieproces. De eerste fase was bedoeld om een basis te vormen waarop beide groeperingen elkaar kunnen en willen verstaan. De tweede fase wordt dan, begrip voor elkaar te krijgen. „Pas daarna zijn we toe aan een dis cussie over uitgangspunten en opvattingen in het pastoraat", aldus pastoraal werkster Marie José Janssen, lid van de voor bereidingscommissie. Na afloop van de bijeenkomst was het algemeen gevoelen dat pastoraal werkenden verkeren nog te zeer in het stadium van stoom afblazen. Het is volgens het verslag in 1-2-1 nog ondui delijk welk vervolg de open dag krijgt. Sacramenten Vicaris-generaal dr. A.J. Ver meulen wees er op dat de be diening van de sacramenten, die in de RK Kerk aan de priesters is voorbehouden, het grootste struikelblok in het communicatieproces vormt. Vorig jaar hadden verontruste priesters in een gesprek met de bisdomstaf aangedrongen op uitbreiding van de be voegdheden van pastoraal werkenden. Ze pleitten voor een ruimere doopbevoègdheid, aanstelling tot de bediening van het Woord en aanstelling tot officieel kerkelijk getuige bij huwelijkssluiting (de inzet van het conflict Zandbelt - Si monis). Kardinaal Simonis zei be vreesd te zijn dat Rome de pastoraal werk(st)ers verbiedt „als wij eigengereid te werk zouden gaan in verruiming van de bevoegdheden". De sa cramenten moeten volgens hem bij voorkeur aan het ge wijde priesterambt blijven voorbehouden. Verder consta teerde hij in het gesprek een verschil in kerkvisie. „Mijn antwoord op de vragen is een vurig pleidooi voor meer priesters", zo zei mgr. Simonis. Vermeulen brak een lans voor de kardinaal die „in Rome voortdurend de belangen van de pastoraal werk(st)ers verde digt". In Rome geldt hij als hun „grootste vriend", terwijl hij in Nederland als hun „grootste vijand" wordt afge schilderd. den", aldus programmamaker Henk Binnendijk. „Maar één plaatje kan nu eenmaal soms meer uit halen dan duizend woorden". Binnendijk meent, dat het steeds moeilijker wordt het evangelie via het medium televisie te verspreiden. „Vijf jaar gele den kon je nog een bijbelstudie op televisie verzor gen en daar rustig een half uur voor uittrekken. Maar de mensen hebben tegenwoordig twaalf tot twintig kanalen en als je er dan niet in slaagt bin nen twee minuten te boeien, switchen ze al weer naar een ander station". Ds. A. van der Veer, voorzitter van de EO, zei dat ook christenen kunnen lijden onder de schaarste van het Woord van God in Nederland. „Het is een donkere tijd geworden. Enige tijd geleden viel er nog over het evangelie te discussiëren. Deze jaren negentig ervaar ik als de stille jaren. Je wordt niet meer heftig aangevallen als je zegt dat je in God ge looft. var Saddams arsenalen iem< G binne idernt ;en a; niste: De Iraakse leider Saddam Husayn heeft opnieuw het generaal Norman Schwarzkopf bewezen. Begin dit jaar middels gepensioneerde generaal er door zijn hoogste dent George Bush, van weerhouden op te rukken naar Baj weg naar de Iraakse hoofdstad lag open voor de geallieei macht. Maar president Bush verkoos het aanblijven van hij meende, sterk verzwakte Saddam boven de chaos die dat gi zou ontstaan als de Iraakse leider door de geallieerden tenrapito( worden gebracht. Bovendien, zo redeneerde Bush, zou T spoedig door zijn eigen mensen aan de kant worden gezet. rekening van Bush is de wereld in het algemeen, en de Iral 8, volking in het bijzonder, duur komen te staan. T^we i in. omd XT ET resultaat is dat de wereld tamelijk machteloos moeflntw^^ hoe Saddam Husayn zijn land regeert, bijna alsof er nooit ep^en- oorlog is geweest. En net als vroeger lapt hij internationale! gen, afspraken en aan Irak opgelegde sancties aan zijn besmeurde laars. Dat bleek de voorbije weken onder meel manier waarop de inspectieteams van de Verenigde Natiesj r de omvang van Saddam CM gehinderd bij hun onderzoek arsenalen. Weinigen twijfelden er aan dat berichten over d van een 'superkanon', het testen van nieuwe raketten enr slaan van chemische en biologische wapens slechts het topje! ijsberg vormden. Even lang bestonden al vermoedens dat Sai het diepste geheim werkte aan een primitieve atoombom. M hullingen dat die nucleaire programma's veel verder waren derd dan iedereen ooit had geloofd, dat Saddam de beschikk over geavanceerde centrifuges en dat hij zelfs op het punt st< een waterstofbom te werken, heeft voor het eerst geopenba ernstig de toestand werkelijk was. VOORAL de documenten waarop een VN-missie op 24 sep- beslag kon leggen bleken een goudmijn aan informatie te b^/J Zij leverden niet alleen de namen op van al wie betrokken i weest bij het Iraakse bewapeningsprogramma inclusief del van toeleveringsbedrijven uit Brazilië, Argentinië en vermq verscheidene Europese landen zij leverden ook de onwee| re bewijzen hoe ver Saddam was gevorderd. In terugblik blijlg^^g inspecties dan ook de sterkste rechtvaardiging voor de militaif ratie tegen Saddam. Een geduldig voortgezette blokkade t Iraakse toevoerwegen waarvan velen voorstander waren t Tn Saddam wellicht niet hebben verhinderd zijn kernwapens op(at he neel te maken en ook in te zetten. Van een dictator die zijnet 1 bevolking met chemische wapens bestookt, kun je alles verwa zg^ Nu duidelijk is aan welk gevaar de wereld is ontsnapt, blijlj van maals hoe dringend de noodzaak is van maatregelen om een Igrsne ling te voorkomen Het falen van de anti-Saddamcoalitie onjn ten val te brengen, maakt een strikt gecoördineerde strategij j i de Veiligheidsraad een absolute prioriteit. Zolang Saddam J c macht is, mag hij nimmer meer een bedreiging voor de werel( den. Wat dat betreft is de Veiligheidsraad niet bereid hem n<t is uitweg te laten, ook al denkt Saddam zelf dat hij het pakketr een 1 kend strenge sancties kan overleven. Geen enkel ander land pde t ter ooit aan een dergelijk regime onderworpen geweest en gé efn Saddams uitspraken is er, afgezien van het pad dat Schwaï ZÜ11, niet mocht betreden, geen andere weg mogelijk. gelijkl jent-c TT AIS -LIET geheime Iraakse kernprogramma maakt echter nog an vai maatregelen dringend nodig. Als mede-ondertekenaar van hei de proliferatieverdrag, dat de verspreiding van kernwapens moikomt perken, was Irak onderworpen aan jaarlijkse inspecties door h?oen r ternationaal Agentschap voor Atoomenergie. Toch hebben die van spoor gevonden van Saddams programma. De geloofwaardi ^rai van het breedste en meest succesrijke wapenbeheersingsakkooi wereld tot dusver ondertekend door 140 landen krijgt door een zware deuk. Het huidige verdrag verstrijkt in 1995 f ontwikkelingen in Irak bevestigen nogmaals dat dergelijke gen nooit sluitend kunnen zijn. Dat is, gelet op de instabiele w^L 27' politieke situatie, een weinig hoopgevende constatering. toen -la zoe iigsmc ;en et ov aakte ergun oper p H< woi )P HERMELIJN 1 Vogelwacht Als belangrijkste strijdmidde len tegen de sekten noemde de paus zondag herevangelisatie en een betere catechese. Voor al op het gebied van huwelijk en seksualiteit en de bescher ming van het ongeboren leven is beter onderricht nodig, vond hij. De paus waarschuwde de priesters opnieuw voor politi sering. Hij roemde de bijzon dere gevoeligheid van de Bra ziliaanse kerk voor „de grote honger van de bevolking naar brood en gerechtigheid", maar de priesters en bisschoppen moeten uitgaan van de sociale leer van de kerk en zich dis tantiëren van bepaalde uitin gen van de bevrijdingstheolo gie „die niet in overeenstem ming zijn met het authentieke leergezag van de kerk". Hij onderstreepte de betekenis van het verplichte priesterceli baat en wees elk voorstel om ook gehuwden tot het priester ambt toe te laten van de hand. Uitgave: Kantoor: Telefoon- Postadres: 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor- Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Chef-redacteur G.-J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808). L. 4 047) R Kleijn (chef). M R( n Herpen (chef), F Buurman. Fr Sport Leiden e o (tel 071 - 144 049) K van Kesteren Bmnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190 815) A van Rijn (chef). W Bunschoten, drs C van Haersma Buma. A van Holstem. 1 E Huisman. H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R de Roo. drs K Veraarjj Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coordinator), B. Jansma, H I Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch. Bels (chef), A de E J. Hofmeester, C de Kier, H. Nieuwmans. H. Schneid Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland II Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers, M. van q Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H.1 leveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs D. J van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis), A Courant (Athene). R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering (Romel B van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), I F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), p W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado), f F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid v publicatierechten van The Times M. de Cocq Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op ma. t/m vi 15.00 uur. n 08.30 tot 17 00 uur. 1 18 00 tot 19 00 uur, op za. van 14 00 PE Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299.30 Het abonnementsgeld diei e worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2