Leiden krijgt geen loon naar werken Bollenstreek stuit op Hellas-collectief li Pecos toont zich sterkste in derby met Scylla Martin Feijen wint strijd tegen slaap £eidóc@ou/umt SPORT Eerste overwinning voor Dekker Squasl i Zwarte dag voor rugbyteams DIOl LZ en Vivax weerstaan fysieke confrontaties L MAANDAG 14 OKTOBER 1991 I D BOK DEN HAAG De handbalsters van Noorlander/Bollenstreek hebben hun knappe prestatie van dinsdagavond niet kunnen herhalen. Tegen de vrouwen van Hellas werd zaterdagavond met 20-18 verloren een bewijs dat de ploeg van Jan Alma nog geen echte eenheid vormt. „We hadden het niet verwacht", be kenden de Haagse trainers Erik van der Wel en Gijs Houdijk na afloop van de door hun ploeg uitstekend ge speelde wedstrijd tegen Bollenstreek. Van der Wel had al eerder opge merkt, dat de ploeg van Jan Alma waarschijnlijk tot één van de kans hebbers zal behoren voor de Neder landse titel en dat is, met handbalster van het jaar Christa Thorsen van PSV erbij en het duo Ingrid Besse- ling en Gerrie van Jaarsveld van Ni- loc, niet zo'n gekke voorspelling. Toch brachten de vrouwen uit de Bollenstreek zaterdagavond niet wat er van hen werd verwacht. Hoewel hun verdediging in eerste instantie behoorlijk dicht zat en Hellas 'geen kans zag Thorsen aan banden te leg gen, konden de Haagsen in de buurt blijven. Met opbouwsters Petra van Vliet en Esther Berns beschikt de Haagse ploeg over behoorlijk wat schotkracht en Lous Stolk is in het midden bovendien prima van dienst. Voor de verdediging stond de goed keepende Laura Wintermans garant, zodat de thuisclub de ruststand in ei gen voordeel besliste: 9-8. Tijdstraf Na de hervatting bracht Thorsen de stand weer op gelijke hoogte, maar toen zij door middel van een tijdstraf het veld moest ruimen kon Hellas af stand nemen. De drie dubieuze tijd- straffen die hierna aan de Haagsen werden opgelegd door het armzalig leidende koppel Jan Duyndam en Ruud Helleman, leken ze niet te sto ren. Terwijl ze met z'n vieren tegen een zes speelsters sterke verdediging aankeken, wist Jolanda Op den Brouw de bal achter doelvrouwe Dia na van Dam te schieten (13-12). De rest van de wedstrijd stond in het teken van Annemarie Ruisch, die, ondanks een enkelblessure, alle opge legde strafworpen (zeven) koelbloe dig wist te verzilveren en bovendien nog drie speldoelpunten maakte. Zelfs Thorsen, die in alle opzichten de ploeg uit Voorhout droeg en liefst elf treffers op haar naam bracht, had geen antwoord meer op het goed draaiende collectief dat Hellas ten toon spreidde en moest lijdzaam toe zien hoe de winst (20-18) in Den Haag bleef. „We moeten nog op el kaar ingespeeld raken", was de uitleg van Jan Alma achteraf. „Als je met nieuwe speelsters begint, kun je niet verwachten dat de ploeg meteen lek ker draait. Ik denk dat dat pas in de tweede helft van de competitie aan de orde komt". Aalsmeer 3: 20-15. LEIDEN Luba Leiden kreeg zaterdag geen loon naar werken. Het bezoe kende Kimbria bleef dankzij de gehaaide broers Wolfs Leiden ge makkelijk de baas (78-90). Grasshoppers toonde deze week aan een topploeg te zijn. De dames van coach Han Wallaart verloren met minimaal verschil van Texim Tonego (72-71), na eerder deze week RZ verrassend te hebben ver slagen (54-49). Luba Leiden liep zaterdag voor het eerst dit seizoen tegen een thuisnederlaag op. Voor naamste reden was de inbreng van de gebroeders Wolfs die het Maastrichtse Kimbria ui terst efficiënt leiding gaven. Leiden's goed geoliede war ming up ten spijt was het Kimbria dat het beste uit de startblokken kwam. De ge wonnen sprongbal kwam in handen van Adrian Palmer die binnen vijf seconden voor de eerste twee van zijn 29 pun ten tekende. Leiden schrok, aarzelde en zag vervolgens 0-8 op het scorebord staan De ma nier waarop Kimbria speelde was imponerend. De ploeg heeft met de basis-vijf een uit stekende balans in het team, alhoewel het verdedigend niet altijd even goed in elkaar steekt. Leiden kreeg daardoor de kans aan te klampen (30- 33). Met name Richard Zeven hoven (24 punten) profiteerde van de zwak verdedigende De la Haye. Maar het probleem lag zaterdag niet zozeer in de aanval als wel in de verdedi ging. Het gemak waarmee Kimbria wist te scoren was schrijnend. Noch Maarten Wals, noch René Paulides ble ken in staat de gebroeders Wolfs af te stoppen. Jos (20 punten) en Ronald Wolfs (18 punten) passeerden keer op keer hun directe tegenstander en sneden via de kop de buc ket in. Zodra de Leidse centers te hulp schoten, brachten zij Palmer of De la Haye (14 pun ten) in stelling. Bleven de Leidse centers weg, scoorden zij net zo makkelijk zelf. Lei den dat éénmaal van een voor sprong mocht genieten (34-33) had er de gehele wedstrijd geen antwoord op. Ook na rust (44-47) had Kimbria steeds het antwoord klaar. Méér dan de 78-90 zat er eenvoudigweg voor Leiden niet in. De dames eredivisie heeft er een top ploeg bij: Grasshoppers. Za terdag tegen Tonego bleek op nieuw hoe sterk de formatie van coach Han Wallaart pres teert, ondanks het verlies (72- 71 nv). „De week van de waarheid", blikte Han Wal laart vooruit naar de wedstrij den tegen RZ (donderdag) en Tonego. De reeds drie-gewon nen wedstrijden waren voor hem nog geen maatstaf voor de kracht van zijn ploeg: „Ik ben natuurlijk ontzettend blij met het resultaat, maar de te genstanders waren allemaal ploegen uit de staart van de eredivisie." RZ en Tonego na men vorig jaar deel aan de kampioenspoule van de eredi visie en boetten sindsdien nau welijks aan kracht in. In die wedstrijden moest daarom voor Wallaart worden beves tigd dat zijn team zo sterk was als dat het leek. Donderdag te gen RZ (54-49) wiste Grass hoppers de meeste twijfels al uit. zaterdag tegen Tonego kwam aan alle onzekerheid een einde. Wallaart: „We heb ben in ieder geval nu aange toond met de nummers drie en vier van de competitie mee te kunnen. Dat is een hele stap vooruit. Het grote pluspunt ligt in onze verdediging. Die is goed en daarin presteren we heel stabiel. Tot zaterdag kre gen we gemiddeld slechts 50 punten tegen." Tonego klom boven dat gemiddelde uit dankzij een surplus aan indivi duele kwaliteit met speelsters als de Amerikaansen Coleman en Roberts en de Nederlandse international Daphne Berends. Grasshoppers zette er degelijk teamspel tegenover en het deed dat met groot succes. Zelfs na het uitvallen van Ada Hoek (vinger uit de kom) en Anja Kuijt (vijf persoonlijke fouten) in de eerste tien minu ten van de tweede helft ver zwakte de Katwijkse ploeg niet. Integendeel, na geruime tijd tegen een kleine achter stand te hebben aangekeken, was het Grasshoppers dat bij een 61-63 stand de beste kan sen had. Maar Tonego ge bruikte de laatste 30 seconden goed en dwong een verlenging af (63-63). Opnieuw was het Grasshoppers dat via 63-67 en 70-71 zich de meest kansrijke uitgangspositie creëerde. Daphne Berends belsiste ech ter anders door vlak voor tijd de winst binnen te schieten. (72-71). Wallaart had zich de lippen bijna stuk gebeten aan de kant. „Achteraf is het mak kelijk praten, maar je ziet dan nog zoveel dingen die eigenlijk net even anders moesten gaan waardoor je zo'n wedstrijd ge woon wint, zoveel kleine din gen die nog voor verbetering vatbaar zijn. Toch vind ik het resultaat deze week heel be moedigend. De stand is na tuurlijk nog wel enigzinsd ver tekend, tegen de nummers één en twee hebben wij nog niet gespeeld." Wallaart zou zich zelf niet zijn als hij geen slag om de arm hield, en terecht natuurlijk. Feit is wel dat hij en zijn ploeg heel wat sportief krediet hebben opgebouwd. Wellicht dat het bestuur dat kan aanwenden om echte sponsors te vinden. De dames van Lisse hebben heel wat meer moeite zich staande te houden in de eredivisie. Zater dag was de ploeg kansloos te gen koploper Festo BW; die na een overdonderende start (6-16) via een ruststand van 21-36 doorstoomde naar een 52-77 overwinning. Lisse moet het hebben van een felle ver dediging en onderscheid tus sen tegenstanders wordt er niet gemaakt. Ook Festo on dervond dat zaterdag. De duels werden tot op de grond uitge vochten, maar Lisse kwam kwalitatief zoveel te kort dat het eindresultaat nooit in het geding kwam. Eindstand 52- 77. Na het eclatante succes van MSV vorige week tegen PSV (94-47) gaven de dames zondag niet thuis. In Utrecht was het OSG dat de koploper in de promotiedivisie met duidelijke cijfers versloeg (68-59; rust 34- 25). In de eerste divisie A ver loor Lisse in eigen huis van Ariba met 68-71. In de eerste divisie B won BVO hun eerste wedstrijd, zij het met mini maal verschil (72-71). Tegen stander Pyranha's beet net niet hard genoeg. LEIDEN De dames van Dekker boekten in de su perdivisie van de landelij ke squashcompetitie hun eerste overwinning. De mannen van Alphen ble ven op de hatelijke nul staan. Lands- en Europees kampioen Philips/Victoria was zaterdag uiteraard vele maten te groot voor de squashdames van Dekker Warmond. Liz Wae- re. Marietta Peters en Mary Gillies konden geen game winnen tegen het gelouterde Rotterdamse trio, Marjolein Houtsma, José Houben en Jac queline van Nauta Lemcke. Zondag werd echter de eerste overwinning geboekt. Liz We- are opende op enkelspel drie met een 3-1 zege en Marietta Peters verraste als eerste speelster met liefst 3-0 de Duursteedse kopvrouwe Her- ma Florissen. Het verlies van Mary Gillies tegen nationaal jeugdkampioene Heskia Dil bracht eindstand plus bonus- punt op 3-1. Detach/Alphen bleef ook in het tweede speelweekeii de hatelijke nul staan, de Haagse SRC snoepte Chevalier aan voormal tionaal topper Louk I een game af. De broers Paul en Jan-Willem Sche waren kansloos tegen Smit, respectievelijk de zen nummer 9 van de \vj Rodney Watt. In de thuis strijd, zondag tegen Vi ging Raymond van Ka met 0-3 tegen de Nederü bondscoach Brian Barnet onder. Peter-Paul Sche was kansloos tegen de vc de buitenlander op single de Egyptenaar El Amir. Willem Scheerder had kansen tegen Jan van W 9-10, 9-7, 0-9, 9-6, maar ve met 4-9 in de vijfde garn Stand superdivisie Dames: 1 Philips/Victoria dam 4-14. 2. Haagse SRC 4-13, kysquash Amsterdam en ASR sterdam 4-12, 5. Pellikaan Veld 4-7. 6 Dekker Squash Warmoi 7 Henkei/Centre Court Wi Duurstede 4-3. 8 Etten-Leur 4 Mannen: 1 Van der Pluijm tricht 4-15, 2. Dickysquash Ai dam 4-14, 3. Haagse SRC ei ling/Squash World Amsterdam 5 Victoria Rotterdam 4-8, 6 kaan Goirle 4-3, 7. Detach/ Aipfc All Inn Utrecht 4-0. Alice ,Sata Berl ve kind< Haa Ron Schipaanboord droeg met zijn eveneens ongeslagen maatje Siem van der Valk sterk bij aan de 6-4 overwinning van Pecos in de streekderby op Scylla. Zondag was Schipaanboord goed voor de enige enkelspelzege. FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN De tafeltennissers van Pecos uit Oegstgeest toon den zich zaterdag de sterksten in de streekderby met het Leidse Scylla. Avanti hield te gen SKF de schade tot 4-6 be perkt. In het dubbelprogram ma van dit weekeinde leden de drie Leidse topteams zon dag een forse nederlaag. De overwinning van Pecos in de streekderby op Scylla werd vooral door het tweede paar bepaald. Ron Schipaanboord en Siem van der Valk bleven tegen Lars Wittebrood en de invaller voor Mirjam Homan, echtgenoot Jozef, onbedreigd ongeslagen. De 5-0 score kon door het eerste paar van Scylla niet goed gemaakt worden. Marijn de Bruin klopte Friso Reitsma (met 21-18 in de derde game) en Herman van der Broek. Het dubbelspel van De Bruin met Michel de Boer was goed voor een derde punt. Van der Broek was in het treffen met De Boer met 24-22 in de derde game toch de gelukkig ste, terwijl De Boer weer nipt langs Reitsma ging. Avanti hield in en tegen SKF-Vee- nendaal de schade beperkt. Michael van der Haar was de grote man, want hij klopte zo wel Eelco Weijlant, als Michel van Wel. Ronald Vijverberg wist Van Wel eveneens de baas te blijven, terwijl het vierde punt uit een gewonnen single van Edwin Vente kwam. Zondag leden de Leidse top teams in de eredivisie louter forse nederlagen. Avanti kon het niveau van zaterdag tegen VSB Harkstede niet evenaren en ging met 10-0 ten onder. De nieuwe dubbelcombinaties Van der Haar/Vijverberg en Vente/Van Meverden open den echter perspectieven. Scylla verloor, met Ewout Braggaar op de plaats van Mir jam Homan, met dezelfde cij fers van Tempo Team Bij Pe cos tegen koploper Blaeuwe Weerelt redde Ron Schipaan boord de traditionele eer door een enkelspel winnend af te sluiten. Aanstaande zaterdag beginnen de kampioens- en degradatie play-offs. De dames van Docos bleven in de thuiswedstrijd tegen Hoonhorst verrassend aan de goede kant van de score. Het team, dat permanent met een invalster speelt, zag de twee overgebleven vaste speelsters Marijn Olden en Petra Buite laar zes punten bij elkaar slaan. Olden bleef in drie sin gles en in het dubbelspel onge slagen. Buitelaar voegde daar twee enkelspeloverwinningen aan toe. Invalster Mirjam Bik won alleen ervaring, maar kwam niet tot winst. LEIDEN De zesde speelronde van de rugby- competitie leverde vol gens woordvoerder Nico Langezaal een 'zwarte dag' op voor de twee teams van DIOK. De kop lopers in ere en eerste klasse slikten hun eerste nederlaag. De wedstrijd van de Bassets werd afge last. De jarenlange strijd om de hoogste nationale eer tussen de rivalen Castricum en DIOK werd een nipte thuiszege voor de ploeg uit Noord-Holland. De nederlaag van DIOK moet in de eerste plaats in eigen ge lederen worden gezocht. „Het liep in de eerste helft niet goed echt tussen de voorwaartsen", geeft Robbert Broers als com mentaar. „Door dat slordige spel kwamen ook onze drie kwarten niet in hun ritme." Castricum opende de score na een charge-down, veroorzaakt door Gottfried Bos, en ver grootte de marge met een pe nalty. Bos herstelde zich van zijn fout met twee fraaie kicks, zodat bij de rust de aansluiting in zicht lag, 9-6. De tweede helft begon met eenzelfde overtreding als in de eerste helft en weer kon Cas tricum een try drukken, 13-6. „Met de voorwaartsen ging het in de tweede helft beter, maar nu bleven de kwarten achter", meldt Robbert Broers over de tweede helft. Het was Broers zelf, die twee maal de achter stand wist terug te brengen. spon Olri ikerh aan De eerste try met de com van Bos bracht de Leide op één punt van de aarti len, 13-12. Castricum liej een try en een penaltj naar 20-12, zodat de dool geconverteerde try van B een 20-18 stand opleverd voorsprong en de winst i -.u-i voor DIOK echter niet in 'Griel Het tweede team, de Aihidelen had zoals John Bavelaa uitdrukte „een heel pijl ervaring tegen 't Gooi. amgeest was vandaag ni een hoog niveau. Aan de re kant moet ik zeggen, d door blessures bij het eei zeven spelers hebben m afstaan. Dat ga je uitein toch in je spel merken eerste helft verliep nog lijk gelijkwaardig, opende met een geconvei de try de score, André K sen benutte een penalty, 't Gooi deed hetzelfde ruststand kwam met 6-9, dat Kruissen opnieuw de1 trap in huis had. In de t helft was de teamgei echt zoek. Scrums en gingen fout, het afspelej dig. De Engelse numi van 't Gooi behield het zicht en zorgde dat zijn via een panalty, een conversie en opnieuw nalty tot 6-18 uitliep. T< Athletics ook nog tegen' zelf begonnen te spelei de 6-30 eindstand een meer dan logisch vervol) hebben voor volgende beterschap beloofd", sluit bert Broers Stand eredivisie: 1 DIOK. cum en Hilversum 6-10, 4 HR( Haag 6-9, 5. AAC, 6-8, 6. Amste 6-7. 7 RCC 6-6, 8. DSRC_Dc ddagt Dukes 6-4, 10. Eemland e 2. 12 USRC Utrecht 6-0 er op krac LEIDEN De eersteklassers LZ en Vivax kregen dit week einde te maken met fysiek spelende tegenstanders. In bei de gevallen won de techniek het echter van de van de kracht. LZ rekende in haar eerste competitieduel af met de Gouwe (9-8) en een dag la ter moest de Ham eraan gelo ven: 8-11.Vivax pakte tot ie ders verbazing op knappe wij ze de tweede competitie over winning ten koste van Merwe- de: 8-7. Het Leidse Zijl/LGB verloor één punt aan ZPB- Profus: 13-13. LZ startte overdonderend te gen De Gouwe. Willemse bracht al vrij snel zijn ploeg op een 3-0 voorsprong. In het tweede speldeel trok de Gou we de score gelijk, maar LZ brak keer op keer de patstel ling: 5-4. De ploegen hielden elkaar redelijk in evenwicht, al was één verschil erg duide lijk. De jonge LZ-ploeg was de hechtere ploeg met veel zwemsnelheid. De 9-8 over winning was dan ook verdiend te noemen en de jonge ploeg van Hans Parrel heeft in haar eerste weekeinde tegen twee voorname tegenstanders dui delijk het visitekaartje afgege- Het Dordtse Merwede streed vorig seizoen lang voor het kampioenschap, zag wellis waar twee spelers vertrekken, maar Vivax-coach Welling achtte de concurent nog een maatje te groot. Maar het liep anders voor de Oegstgeestena- ren. Vooral nieuwkomer Den Boef, wiens zelfzuchtigheid soms ergerlijk is, speelde voor beeldig. Zowel in de aanval als de verdediging vertolkte hij een sleutelrol. De andere steunpilaar, Laurense opende de score. De Welling-formatie trok steeds ten aanval, maar mistte even zo vaak de preci sie en handelingssnelheid om het succesvol af te ronden. De tweede periode gaf een gelijk- opgaand beeld, al raakten de Oegstgeestenaren onnodig on der de indruk van het steeds harder spelende Merwede. Routinier Frauenfelder trof doel vanuit een overtalsituatie: 5-3. Den Boef lokte vervo op lepe wijze een overtrf uit; de tegenstander evenals de arbiter. Hans burg benutte het buiten! je:6-3. Vivax leek de zak te hebben, maar onbegrijpelijke wijze door de knieën. In de zorgde Laurense echtei de 8-7 overwinning Zijl/LGB verspeelde het op papier zwakke Profus een kostbaar pui Zijl nam in de slotfasj voorsprong maar zagei langzaam slinken. Met stand van 12-13 deel en nog luttele se speeltijd raakte de bal kluts waardoor een kt punt verloren ging. DEN HAAG Wat een sporter al niet doet om wakker te blijven. Martin Feijen, de eerste mens ter wereld die 19 kilometer zwemrben, 900 km fietsen en 211 km hardlopen zon der slapen voltooide in 77 uur, 11 minuten en 39 se conden, zegde in z'n slechtste momenten het alfabet van voren naar achteren op, om maar op de been te blijven. Een maal wilde de Hagenaar er de brui aan geven. Zo als beloofd, zetten zijn be geleiders hem onder im mense druk om door te gaan. Zodoende viel de 35-jarige tri-atleet pas af gelopen zaterdag in de ar men van zijn vrouw Joke. „Doodmoe, maar heel ge lukkig", aldus de atleet, die tamelijk fris over de finish kwam in het Haag se Zuiderpark. Z'n ouders waren er ook. Pa Feijen lachte iedereen uit, die de onderneming als gekken werk had omschreven. Ook de meneer die hem vertelde dat er „een of andere gek" iets in dat park aan het doen was. „Da's toevallig wel mijn zoon", riposteerde pa. Ook Martin Feijen zelf bekende dat hij herhaaldelijk, sinds de start op woensdagochtend, had gedacht aan iets onmenselijks bezig te zijn. Zoals die nacht dat hij ie mand vanuit het struikgewas iets hoorde zeggen. Feijen weet nu nog niet of de suppor ter daar werkelijk heeft ge staan. „Waanbeelden", noem de de duursporter het. Arts Frits Brouwers stond ei genlijk voor een raadsel. Hij noemde het nog het meest op vallend dat alle atleten zo lang in de strijd hadden gezeten. „Maar", vertélde hij, „wij art sen begrijpen ook niet wat hier gepresteerd wordt". In li teratuur noch in de praktijk was Brouwers iets bekend over dergelijke helse onderne mingen. Toch had hij z'n goed keuring gegeven aan de spor tieve uitdaging, al was het on der de voorwaarde dat de deelnemers op eigen risico in actie kwamen, zich om de zes uur lieten controleren en hij het recht had om iemand ver der lopen te verbieden. Onbe kend noemde Brouwers ook de gevolgen op langere ter mijn Zeker is dat Feijen een „goede balans heeft in de op- Cum laude Feijen wilde de krachtproef zonder slapen voltooien en slaagde cum laude. De Hage naar krijgt pas een 'kick' van sporten, zodra hij buitenspori ge afstanden dient af te leg gen. Hij waakte er voor, zoals na de viervoudige triathlon die hij liep, de prestatie als sluitstuk van z'n carrière te beschouwen. „Ik zeg niet: nu nooit meer". Om eraan toe te voegen geen heil te zien in de tienvoudige triathlon, die voor volgend jaar in Mexico op het programma staat. „Zonder sla pen tussendoor kan dat zeker niet", wenste hij de toekomsti ge deelnemers als raad mee te geven. De projectcoördinator bij een Leids automatiseringsbedrijf houdt aan z'n unieke prestatie welgeteld twee vliegtickets over. Een kadootje van z'n sponsor. De andere kosten ko men voor eigen rekening. Voedsel, drank en prepara ten... Feijen kan het zelf beta len. Dat geldt ook voor de an dere deelnemers. Opvallend noemde Feijen de hoge gemid delde leeftijd van de tien atle ten (zo'n 38 jaar). De Hagenaar meent, dat het mentale aspect het zwaarst weegt bij zo'n uit- houdingsproef. „Mensen die iets ouder zijn, kunnen er het best mee omgaan", zei Feijen. Hij kwam trouwens (voorals nog) ongeschonden uit de strijd. Ook al omdat de organi satoren vanwege de bolling in het asfalt de atleten herhaal delijk van loop- en fietsrich- ting lieten wisselen tijdens de rondjes in het Zuiderpark. „Hadden ze goed gezien", al dus Feijen. Bij zijn finish weet Martin Feijen zich in het Zuiderpark onder anderen vergezeld van Serge Fra jster (links) van de Residentie Triathlon Club uit Den Haag. Op de achtergrond rijdt dochter Kirsten rde - FOTO: MILAN KONVA1 t a)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18