Serveerster vervult oofdrol in military Pikeur Rob van Toor voelt zich bestolen de SPORT 13 fees Priem ondergaat inst Capiot gelaten >ne idóaQowiant -5); Tsj« egen C MAANDAG 14 OKTOBER 1991 n Timman zoekt naar rzaak voor zijn falen 'KJAVIK Jan Timman heeft het matigste )i sinds jaren achter de rug. In Reykja- e evenement van de tweede cyclus om r< ereldbeker, kwam de Amsterdammer niet ver- •n Sov]van 5 1/2 punten uit vijftien partijen. Daarmee igen: 0 |e hij de dertiende plaats met zijn Zweedse ex- iber volant Andersson en de Brit Chandler. Alleen de de Verenigde Staten uitgeweken Sovjetrus ko deed het met een half punt minder nog iter. Anatoli Karpov slaagde er niet in het toer- 2i it 1 onëedeeld °P ziJn naam te brengen. Een mara- 7-7 (10- }artiJ teêen Chandler eindigde in remise, waar- Karpov evenals zijn landgenoot Ivantsjoek op 2 punten uitkwam. Ivantsjoek werd echter eer- i het wereldbekerklassement omdat de partijen de gastspeler Hjartarson niet meetelden. Titel Twins TORONTO Het honkbalteam van Min nesota Twins heeft gis teravond in Toronto het kampioenschap van de American Lea gue veroverd. De ploeg versloeg Toronto Blue Jays in het eigen Sky- dome voor de derde keer, 8-5. De Twins wonnen de best-of-se- ven finale met 4-1. In de finale van de World Series komt Minnesota uit tegen de winnaar van het duel tussen Atlanta Braves en Pittsburgh Pirates. Laastgenoemde ploeg won in Atlanta in tien innings met 3-2. Jury drukt stempel op WK gymnastiek ATHENE Het toernooi om de wereldtitels ritmische sport gym nastiek (rsg) in Athene heeft de be kende vedettes uit de Sovjetunie naar voren geschoven. De sportieve verrichtingen van de gymnastes werden overschaduwd door de tien tallen gevallen, dat de jury cijfers onder voorbehoud gaf om die later al dan niet te corrigeren. De poging om op deze manier missers in de be oordeling uit te bannen, mag dan ook als mislukt worden bestempeld. De indruk werd gewekt, dat het re sultaat aan de jurytafel werd be paald in plaats van tijdens de oefe ning. Skaldina werd wereldkam pioene op de vierkamp. Samaranch wil bij Spelen kwart-triathlon GOLD COAST IOC-voorzitter Juan Anto nio Samaranch is laaiend enthousiast over de kwart-triathlon. De Spanjaard was aanwezig bij het derde officiële kampioenschap in Au stralië. „We zullen al het mogelijke doen de triathlon in de toekomst aan de olympische beweging toe te voegen, overigens zonder het olympi sche programma verder te belasten", zei Sa maranch tegen ITU-voorzitter Lee McDo nald. De internationale triathlon-unie rea geerde onmiddellijk door de kwart-triathlon tot de olympische afstand uit te roepen. De gedevalueerde titelstrijd, de wereldtoppers waren afwezig, leverde een zege op voor de Australiër Miles Stewart (1.48.20) en de Cana dese Joanne Ritchie (2.02.04). Golfers verrassend naar winst GEYSTEREN Het Nederlandse amateurteam heeft gisteren op de baan van golf- en countryclub Geysteren een vierlanden- toernooi gewonnen. Door een verrassende overwinning van Zwitserland op het favoriet geachte Duitsland (8-7) schoof Ne derland op naar de eerste plaats. Weliswaar had zowel Neder land als Zwitserland vier punten, maar de onderlinge overwin ning van het uit tien leden bestaande gemengde Nederlandse ge zelschap gaf de doorslag. Nederland had als kopman Rolf Muntz. Thomas van Zijl stelde de zege van 8-7 veilig. Ondanks de titel voor de Zweedse golfploeg is de terugkeer van Zuid-Afrika in de sportwereld een zeer gedenkwaardige geworden. Op de „Old Course" van St Andrews, de thuishaven van het golfspel, dron gen Gary Player, David Frost en John Bland zomaar door tot de finale van het toernooi om de Dunhill Cup tegen de Zweden Per-Ulrik Johansson, Anders Forsbrand en Mats Lanner. Het scheelde één puttje, anders was de zo lang uitgesloten ploeg nog winnaar geworden ook. Pikant detail was dat Zuid-Afrika werd verslagen door een land dat altijd voorop liep in de boycot van wege de apartheidspolitiek. SPORT OP TV Nederland 3. 22.15 u Eurosport, 14.00 u het i de |NS VAN DEN BERGHE IKELO Amazones in een military een hoofdrol. De iwen hebben nu een een voorkeur voor samengestelde wed- Isport en vinden vaak loende vrije uren om tijdrovende hobby te n. Zaterdag na de udingsproef leek de editie van Boekelo geheel te worden be- t door vrouwen, die pinstekelijke wijze hun sleid kenbaar maakten. SPA Rij J met zoveel overtuiging amen. I|e hardnekkigste kritikas- Basteroijkans lyrisch werd. Het o, Veloitende springen husselde Evenalklassement gistermiddag Cadetfjwaar danig door elkaar, n Nelof uiteindelijk veranderde ze nog hoofdprijs, het Bronzen p; niets. Ondanks een bang voor gevoel („Ik ben nu eenmaal een opgewonden standje.") verdween de lach niet van het gezicht van Miss Glimlach Anna Hermann. Haar elfjarige Elektra Spiritu- os raakte in het twaalf hinder nissen tellende afsluitende springconcours niet onder de indruk van de obstakels. Daar waar menigeen een balk mee pakte, toonde de merrie ook na de cross nog over voldoen de fitheid en springvermogen te beschikken. Zelfs het ver liezen van een beugel voor het voorlaatste obstakel, de drie sprong, bleef zonder gevolgen. „Vrouwe Fortuna was me vandaag gunstig gezind", ju belde Anna Hermann Zater- de 54 combinaties zonder problemen rond kwamen en negentien combinaties zelfs geen enkel strafpunt (dus ook binnen de tijd) opliepen, durfde de Tranen Prompt werd er dan ook naar Zweden gebeld om even later te melden dat ma Hermann, de Zweedse kampioene van 1974 en een jaar later in Boe kelo van de partij, waarschijn lijk de tranen in de ogen had staan. Geen tranen echter bij Anna zelf. Ook gisteren niet nadat bleek dat de wijze lessen van David Green vakkundig in praktijk werden gebracht. Zij lachte alleen maar en het leek alsof de lach nooit van haar gezicht verdween. „Ik heb veel aan Lucinda en Da vid Green te danken. Lucinda (haar trainster,red.) staat altijd klaar met wijze lessen en in strueert me voor elke cross. David is fantastisch als spring- trainer. Vanmorgen drukte hij mij telkens weer op het hart rustig te blijven en toen de merrie op het inspringterrein steeds beter begon te springen zorgde hij voor het laatst stuk je vertrouwen. Daarom ging het ook goed". Al vier jaar verzorgt het ech- paar Green de training van Anna Hermann. Toen zij een maal door Britse vrienden na het overlijden van haar paard in Badminton, het mekka van de militarysport, aan een hart aanval was overgehaald niet te stoppen met haar hobby, be sloot ze zo professioneel moge lijk door te gaan. Dat betekent van medio februari tot novem ber op kamers in Hamishire om op die manier te werken aan een optimale voorberei ding. Om zonder sponsor dat naast de steun van thuis alle maal financieel mogelijk te maken staat ze 's avonds als serveerster in een pub. Echter niet louter om de centen, maar ook om het menselijke contact. „Dat werk boeit me. In de pub komen allerlei vriendelijke paardemensen en alleen daar om al vertoef ik er graag". Eddy Stibbe neemt één Verder verdient ze er een stui- terverlof' allerlei klussen ver- Kerstcadeautjes. „Anders is ver bij als trainster voor jeug- richt om poen te vergaren. het onmogelijk om al die ande- dig talent, terwijl ze thuis, in Van werkster in een vleeswa- re maanden mijn hobby te Zweden dus, tijdens het 'win- renfabriek tot inpakster voor kunnen beoefenenen" nde Bril jchenerj' I. Cout! xe, Figi re; Brit|)l Po nip op beurs Wielerploegen Cd. Aja* Gister Amste i. RB dj lURS De knip is op beurs. Drie van de vier erlandse wielerploe- i bezuinigen en krim- i het personeelsbestand Alleen Cees Priem ift financieel nog speel- mte. Hij is nog twee r verzekerd van sponso- g door TVM. Jan Raas Jan Gisbers weten dat i respectievelijke spon- s Buckler en PDM na gend jaar de geldkraan htdraaien. Het contract en Peter Post en Pana- c loopt ook in 1992 af, ir de Amstelvener zegt hij nog een optie voor vervolg van twaalf anden heeft. Jan Gis- heeft in het nieuwe ïn één miljoen gulden lender te besteden. Het Iget is teruggedraaid tot ïljoen gulden. n Lancker imt ten val IURS Aan het succes- b wielerjaar van Eric Lancker is een abrupt j'de gekomen. De win de wereldbeker- ssiekers Wincanton Grote Prijs der S' lerika's brak zijn schou- "rblad. De Belg uit de sg van Peter Post was gezelschap van Eddy 5uwmans op weg naar de ,r miskoers in Zwevezele n',n hij ten val kwam. Lancker reed over ;teen en sloeg een ir keer over de kop. SPOI TOURS De relatie tus sen Cees Priem en Johan Capiot wordt nooit opti maal. De overwinning in Parijs-Tours verstevigt de band weliswaar, maar de nimmer zijn mening ver bloemende Zeeuw en de eigenzinnige Belgische wielrenner zullen niet snel op één lijn komen. Dat bleek gisteren in Tours, waar Capiot na bijna twee jaar sukkelen - Het Volk was de laatste belangrijke zege - zijn salaris waarmaakte. En TVM de tweede zege in de wereld bekercyclus pakte sinds de in voering van het fenomeen in 1989. Priem onderging de winst van de tot gewone soldaat gedegra deerde wegkapitein enigszins gelaten. Vier maanden gele den hadden Priem en direc teur Bos Capiot nog de wacht aangezegd. Hem werd vooral een slechte instelling verweten „We zijn hem liever kwijt dan rijk", dreigde Bos tijdens de Tour, „maar hij heeft nog een contract voor een jaar. En daar zitten we aan vast". Capiot weerlegde de kritiek. „Het was niet juist mij een verkeerde mentaliteit te ver wijten. Het voorseizoen mis lukte omdat ik drie maanden met foutief gemonteerde peda len heb gereden. Hetzelfde eu vel waarmee Harmeling te maken had". Kanttekening Priem stelde de zege welis waar op prijs, maar hij voegde meteen een kanttekening toe. „Capiot heeft niet in zijn een tje die zege behaald. Hij heeft de triomf mede te danken aan zijn ploegmaten". De Zeeuw roemde vooral het beulswerk van Hamburger en Meindert. Johan Capiot gaat als winnaar over de finish van Parijs-Tours. FOTO:EPA De Denen sleurden tachtig ki lometer lang aan de kop van het peloton om de eenzame vluchter Lavainne - de Frans man reed 245 km solo en ver diende met de tussensprints ruim honderd gulden per kilo meter - en een groep van 21 renners met onder andere de beresterk rijdende Jelle Nij- dam, terug te halen. De kop groep kraakte en viel in stuk ken. Alleen Museeuw en Nij- dam bleken kracht te hebben vooruit te blijven, maar moes ten op vier kilometer van de finish ook capituleren. Tour mijdt Pyreneëen TOURS De Pyreneëen zijn niet in het schema van de 79e Ronde van Frank rijk opgenomen. Dat meld de de Franse krant Le Journal du Dimanche gis teren. Wedstrijdleider Jean Marie Leblanc ont kende noch bevestigde het gerucht. De technisch di recteur van de Sociéte du Tour de France verwees naar de officiële presenta tie van de Tour op 22 ok tober in de Parijse voor stad Issy-les-Moulineaux. WASSENAAR On danks het feit dat als aan trekkelijk hoofdnummer de Produktendraverij op de rol stond, zag het om lijstend gebeuren er bar slecht uit op Duindigt. Het is in de laatste weken van het seizoen mager gesteld met de belangstelling van trainers en publiek om bij te dragen aan het welsla gen van de koersen in Wassenaar. Gelukkig neemt Nootdorp binnen kort de fakkel over. Slecht acht koersjes kregen de toch nog in redelijke getale op gekomen toeschouwers voor geschoteld. De Produktendra verij, het met 55 mille gedo teerde officiële Kampioen schap der Tweejarigen, bracht een dozijn youngsters aan de start. Veertien dagen geleden hadden liefst vijf dravers uit de stal van de Friese trainer Tjitse Smeding zich door mid del van klassering in de Jof fer- en Jonkerprijs gekwalifi ceerd voor de Produktendra verij. Goofy Boshoeve, een veel overeenkomsten met de vier voeter van Sinterklaas verto nende schimmel, vertrok als groot favoriet, terwijl ook Guvo De Bloomerd en Go for One gespeeld werden. Voor Goofy verliep het allemaal minder naar wens. Als gevolg van het pechvol gelote achtste (buitenkant eerste) gelid moest Goofy na het vallen van de start alles uit de kast rijden om zich een goede uitgangspositie te creëren. Doordat Rob van Toor zijn paard Guvo De Bloomerd aan kop had ge bracht die een zeer hoog tem po dicteerde, slaagde Goofy daar maar matig in. Goofy Boshoeve kreeg in de reehter- bocht het derde spoor voor de kiezen en zoiets vreet energie. Aan de overzijde van de baan, waar Guvo De Bloomerd nog steeds de leiding stevig in han den had, probeerde Goofy op nieuw door te stoten, maar schoot weinig op. Dat hij in de laatste rechte lijn moest capi tuleren, zagen de meeste toe schouwers dan ook aankomen. Guvo ging daarentegen stug door en leek op weg naar een belangrijke overwinning. Een waterplas verstoorde het feest voor Van Toor op wrede wijze. Guvo schrok van het water, sprong en Rob van Toor slaag de er met geen mogelijkheid in zijn pupil bijtijds op andere gedachten te brengen. Zijn plaats werd ingenomen door de attent volgende Go for One die nu zeer makkelijk in een snelle 1.17,4 kon winnen voor de vanuit de achterhoede sterk opgekomen Gusta Olde- son met Nootdorper Stuart Diab. Genuine Star, ook een Smeding-paard, werd nu der de voor Green Spirit met Hen- nie Grift. Mariska Huel, de rijdster van Go for One, was zeer te spre ken over het koersverloop. „Een parcours op maat. ik ver baasde me er over waar de concurrentie in de laatste fase bleef", zei de 27-jarige Friezin. Ook trainer Smeding, wiens paarden met een eerste, derde en vijfde plaats uiteindeljk nog 37 van de 55 mille mee naar Friesland namen, positief over de „Een paard met een koers- hoofd. Ze kan het eenvoudig op De Nootdorper Guus Knijnen- burg werd aangenaam verrast met de tweede plaats van zijn merrie Gusta Oldeson. Gusta, een zusje van Derby-winnaar Elionora Oldeson finishte erg sterk. „Klasse gelopen", zei Knijnenburg die toevoegde dat zijn pupil dit seizoen niet meer in actie zou komen. „We moeten als driejarige ook nog wat verdienen met haar", zei pikeur Stuart Diab Een regelrechte grafstemming heerste er in het entrainement van Duindigt-trainer Rob van Toor. „Ik ben bestolen", meen de hij. „Ik had zeker gewon nen, en dan zo'n waterplas. Het baanpersoneel had dit kunnen voorkomen". Voor Rob van Toor, die nog niet lang actief is als zelfstandig trainer, komt zo'n klap dubbel hard aan. Vermeule komt ruim vijf minuten te kort EINDHOVEN De jacht van John Vermeule op de olympi sche limiet in de marathon van Eindhoven is gisteren mislukt. De 30-jarige bankwerker van Dynamo'70 uit Middelburg had onder de grens van 2 uur, 11 minuten en 30 seconden natie in aanmerking te komen. Hij werd echter tiende in 2.16,46. De Sovjetrus Vladimir Kotov zegevierde in een par koersrecord van 2.14,03. Ver meule, die vorig jaar op de Eu ropese titelstrijd in Split tegen een tafeltje botste, gaf na af loop toe, dat hij zich enigszins aan de opdracht had 'vertild'. „Ik had sinds Eindhoven vorig jaar geen marathon meer gelo pen. Nu weet ik weer hele maal hoe lang het is en hoe veel inspanning het kost. Het is jammer dat het niet is ge lukt. maar ik ga het in het voorjaar nog een keer probe ren. Waar weet ik nu nog De Roemeense Julia prolon geerde gisteren in Nieuwegein de wereldtitel 15 kilometer hardlopen voor vrouwen. De titelstrijd werd in een eind sprint beslist. Negura legde de afstand af in 48 minuten en 41 seconden. De Engelse Andrea Wallace eindigde als tweede in 48.42 en de Duitse Uta Pippig bezette de derde plaats in 48.43. Nederland speelde, zoals verwacht, een ondergeschikte rol. Wilma van Onna eindigde als beste Nederlandse op de 29ste plaats in 50.48. Christine Toonstra scoorde 51.37. Elly van Hulst liet in de vier mijl van Groningen zien dat ze de langdurige blessureperike len te boven is. De Rotterdam se, die sinds mei voor het eerst weer meedeed aan een hard loopwedstrijd. won zoals ze wilde. Ze legde de 6,4 kilome ter tussen Haren en Gronin gen af in 22.17,55. Van Hulst hield Carlien Harms (22.36,76) ruim achter zich. Bij de mannen zegevierde de Kenyaan John Ngugi in 18 mi nuten en 9,99 seconden. Marti ten Kate finishte net als vorig jaar als tweede. Hij moest ruim twintig seconden toegeven (18.18,94). KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen, aanvang 14.30 uur) luiden: 2e koers: 1 Ebrian N. 2 Keystone Chieo. 3. Eerste de Beste (4-5-1). 3e koers: 1 General Guapa. 2. Gallo way Power. 3 Greetie S (8-1-6). 4e koers: 1 Eerste Europa. 2 Daina Rijnstroom. 3. Dandy (6-7-8). 5e koers: 1 Elita Morgan. 2. Fiona Brasil, 3. Ebely W (3-5-11). 6e koers: 1 Dignity Hanover, 2. En joy Buitenzorg. 3. Vicky Victorious (5-8-7). 7e koers: 1 Balequina K, 2. Dalida Belvedere, 3 Dazraff B (6-8-2). 8e koers: 1 Rare Pride. 2 Channa Hanover. 3. Zingana du Bois (5-3-2). irtwereld Edberg pakt zesde toernooiwinst rskiën Pieter Slot Antwerpen tijdens vaterskiwedstrijd om de luxtitels het Nederlands d figuren op 5760 punten, rland won de wedstrijd 6812 punten voor België, ot 6734 punten kwam. k desport De Duitse gruiter Ludger Beerbaum tijdens het internationale v lurs hippique van Londen v rote Prijs. Met het paard 1 'ouch bleef hij als enige in rage foutloos. De Brit Whitaker werd twee- Mon Santa, voor zijn John Whitaker met nusch. «port De Belg Christi- 'arin, bijrijder van Jacky ltraakte zaterdag bij een Juk in de zevende etappe Farao-rally zwaar ge- Hij liep ernstige brand- len op en moest per heli- ij kei TOKYO Stefan Edberg steekt in glanzende vorm. De Zweedse nummer één van de wereld bracht gis teren in Tokyo voor de derde achtereenvolgende maal een toernooi op zijn naam. Na de open Ameri kaanse titel in New York won Edberg vorige week in Sydney. In de Japanse hoofdstad zegevierde de Zweed over de verrassend ver doorgedrongen Ame rikaan Derrick Rostagno: 6-3, 1-6, 6-2 in één uur en 36 minuten. Het was de zesde toernooi winst voor Edberg dit jaar. In de halve finales slaagde hij er met veel moeite in de Kroaat Goran Ivanisevic terug te wij zen (4-6, 7-6, 7-5). bleek in die fase te sterk Ivan Lendl (7-6 6-2). De Ame rikaan maakte het Edberg na verlies van de eerste set nog knap lastig. Hij serveerde in eens een stuk beter en bij de Zweed ging de opslag juist lichtjes haperen. Rostagno, nummer 22 van de wereld, won de tweede set zelfs met 6- 1. In de zesde game van de derde set brak Edberg door de service van zijn opponent. Dat was het beslissende moment van de partij, die Edberg bijna 250.000 gulden opleverde en Rostagno de helft. Siemerink De winst in Berlijn ging naar Petr Korda. De als vierde ge plaatste Tsjechoslowaak be dwong in de eindstrijd de ver rassende Fransman Arnaud Boetsch met 6-3 6-4. In de fi nale van het dubbelspel ging Jan Siemerink met zijn Tsjechoslowaakse partner Va- cek ten onder tegen Korda en diens landgenoot Novacek. In Tel Aviv wist Michiel Scha pers zaterdag wel de dubbelfi- nale te winnen. Met ook al een Tsjechoslowaak, Rikl, won de veteraan van de Argentijn Frana en de Mexicaan Lavalle (6-2, 6-7, 6-3). Steffi Graf verdedigde in Zu rich met succes haar Europese indoortitel. De Duitse won in de finale met twee keer 6-4 van de Frahcaise Nathalie Tauziat. Manon Bollegraf ver loor in de halve finales van het dubbelspel met haar Ame rikaanse partner Adams na harde strijd van het Ameri kaanse koppel McNeil /Garri son (5-7, 6-4, 4-6).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13