Portugezen komen ongeschonden uit verplicht nummer SPORT idóc nT Bayern München nu lachertje Bundesliga 1 Twee amateurcluKm in derde bekerronc Anderlecht blijft in spoor van KV Mechelen ....issïsSi C^idóe Sou/tat it MAANDAG 14 OKTOBER 1991 Kenny Dalglish terug als manager LONDEN Kenny Dalglish keert te rug in de voetbalsport. De bijna 40-jari- ge Schot is benoemd tot manager van de Engelse tweede-divisieclub Black burn Rovers. In februari verraste Dal glish de voetbalwereld door op te stap pen bij Liverpool. Destijds voerde Dal glish aan dat hij de spanning niet meer aankon. Dalglish, die Liverpool naar drie landstitels leidde, verklaarde za terdag klaar te zijn voor zijn nieuwe functie. ,,Ik heb de afgelopen maanden de batterijen kunnen opladen. Waarom Blackburn De club heeft me geïmpo neerd. Blackburn heeft ambities, wil volgend seizoen in de hoogste divisie Van Basten en Kieft weer fit Frankrijk zeker van Zwede AMSTERDAM Wim Kieft en Marco van Basten zijn op tijd fit om woensdag met het Nederlands elftal in Rotter dam de belangrijke kwalificatie-interland tegen Portugal te spelen. Het tweetal kwam afgelopen weekeinde nog niet in actie bij de oefenwedstrijd van Oranje tegen het olym pisch elftal. Wel onderwierp Michels beide aanvallers aan een uitgebreide training. Het Nederlands elftal won het partijtje tegen Jong Oranje met 2-1. Nederland speelde za terdag in de volgende opstelling: Van Breukelen; Blind, Ronald Koeman en Van Tiggelen; Gullit, Wouters, Rijk aard, Witschge en Huistra; Van 't Schip en Bergkamp. Er- win Koeman en Winter vielen in. Met een fraai schot van afstand opende Bergkamp zaterdag in het vrijwel lege olympische stadion -de wedstrijd werd achter gesloten deu ren gespeeld- de score. Na een voorzet van Cocu maakte Ronald de Boer gelijk. Rijkaard zorgde voor 2-1. De spelers van het Nederlands elftal luiste SEVILLA Frankrijk is zaterdag het eerste land geworden dat zich via de voor ronde heeft geplaatst voor het eindtoer- nooi om de Europese voetbaltitel, van 10 tot en met 26 juni volgend jaar in Zweden. De Fransen wonnen in Sevilla ook hun zevende wedstrijd voor groep 1 met 2-1 van Spanje. Frankrijk, dat in 1984 de Eu ropese titel greep, bleef voor de achttiende keer ongeslagen Al na zestien minuten hadden de „bleus" van coach Michel Pla- tini een comfortabele voorsprong van 2-0 ffers van Fernandez (13e minuut) irza; Stand groep 1: Frankrijk 7-14 (17-5); Tsje wakije 6-8 (9-6); Spanje 6-4 (15-11), IJsland 7); Albanië 6-2 (1-19). Het Italiaanse team rest nog een kansje op plaatsing voor de EK-ein de. De Italianen slaagden er zaten Moskou niet in de sen een nederlaag toe te brengen: heeft op 13 november vq gelijkspel in en tegen C jaar in ra akte :hels. en Papin (16e). Elf minu ANP kon alleen Abelardo iets Stand groep 3; Sovjetunie 7-11 (10-2); Italië 4); Noorwegen 6-7 (8-4); Hongarije 7-7 (1( KJAVI het eers Jereldbe ongeslagen Sovran 5 1- hij di idant A de V< ter. An; ongedei o'fpartij te *Karpo\ 2 punte ko EREDIVISIE KNVB BEKER PROGRAMMA FC Utrecht-SVV/Dordrec Fortuna S-WV Zondag PSV-A|ax FC Groningen-Volendam RKC-Feyenoord Sparta-FC Den Haag Cambuur-Veendam PRIJSVRAGEN Lotto 41: 3-15-18-26-27-37 Reservegetal. 2. Deelnemers 530 310 Inleg: 2.157 409.00 Prijzengeld 1 080 814.00 Sion INTERLAND TEGEN LUXEMBURG KOMT ZEER ONGELEGEN LUXEMBURG De om standigheden zaterdag middag in Luxemburg le ken wel erg sterk op de situatie een jaar geleden in Porto. Daar regende het ook pijpestelen tijdens Portugal-Nederland, het eerste duel van ^het oran jeteam in de race naar deelneming aan de eind ronde van het Europese landenkampioenschap in Zweden. Het werd zoals bekend 1-0 voor de Portu gezen in een duel, waarin de formatie van Rinus Mi chels volstreks kansloos kopje onder ging. Eergisteren in de hoofdstad van het Groothertogdom daal de ook permanent een gestage regen uit de hemel tijdens het 'oefenduel' van Portugal tegen Luxemburg. Wéér kwamen de Zuideuropeanen op een voor sprong van 1-0. Maar uiteinde lijk moest de thans onder lei ding van Carlos Queirós staan de equipe een remise (1-1) toe staan. In een verplicht num mer, hoewel deze term door gaans in een andere betekenis wordt gebruikt. Liever thuis Als het aan bondscoach Quei rós en zijn spelersgroep had gelegen was het Portugese voetbalteam nooit en te nim mer zaterdag in Luxemburg in actie gekomen. Zó kort voor het waarschijnlijk beslissende treffen met Nederland in Rot terdam komende woensdag waren de Zuideuropeanen lie ver thuis gebleven. Om pas vandaag vanuit zuidelijker oorden naar de Lage Landen af te reizen. „Maar", vertelde Queirós na afloop van de 1-1 in Luxem burg, „deze wedstrijd móest worden gespeeld. De Portuge se bond was de verplichting voor dit duel aangegaan en on danks herhaalde pogingen van mijn kant de partij geschrapt' te krijgen lukte dat niet. Veel liever hadden we ons in eigen land voorbereid op de ontmoe ting met Nederland en bij voorbeeld vandaag (zaterdag; red.) een wedstrijdje tegen ons eigen olympische team ge speeld. Dan loop je veel min der risico's op blessures". Groot genoeg En dat de kans op verwondin gen bepaald niet klein was bleek zaterdag in Luxemburg, waar de nationale ploeg van het kleine vorstendom zich groot genoeg achtte om de Portugezen op voet van gelijk heid partij te geven. En meer. De Luxemburgers gingen de duels met de spelers van Quei rós soms met een hardheid in, die een groter belang deed vermoeden dan een vriend schappelijk treffen. Queirós moet dan ook met nodige zorg hebben toegekeken hoe de aanslagen op de ledematen, van bijvoorbeeld zijn vedette Paolo Futre werden gepleegd. Om tenslotte opgelucht adem te halen bij het laatste fluitsig naal Zijn pupillen waren alle maal vrijwel ongeschonden uit de strijd gekomen, waarbij de Portugese coach zelf de nodige voorzorgsmaatregelen nam door na de pauze vrijwel zijn hele selectie in te zetten. En daarmee vooral Futre te be schermen. De enige sterspeler van het te genwoordige Portugese voet bal, die overigens al enige sei zoenen bij Atletico Madrid speelt, verdiende die bescher ming. Had het zelfs nodig. Want als er zaterdag in het miezerige Luxemburg iets dui delijk werd, was het wel dat Portugal Futre niet kan mis sen. Dat de voetbal-emigrant, die vorig jaar in Porto tegen Nederland wegens een blessu re ontbrak, met kop en schou ders boven zijn landgenoten uitsteekt, was al wel bekend. Maar de dynamische midden velder. die ook zaterdag weer het hele veld voor zijn reke ning nam en vanuit alle kan ten penetreerde, lijkt ook de enige Portugees die echt in vorm is. Hij acteerde tegen de fanatiek spelende Luxembur gers vooral in de voorberei dende acties, maar zijn vaak knap uitgevoerde voorzetten waren aan zijn ploegmaats Paolo Futre, de in vorm zijnde beste man in de Portugese ploeg, nauwelijks besteed. Leal in de eerste helft en de ingevallen Cadete na de pauze verkwan selden de daardoor ontstane mogelijkheden. In de 57e mi nuut haalde Queirós zijn ster speler naar de kant, om hem verdere aanslagen te besparen. Niets over Op dat moment was er van het basisteam van Queirós vrijwel niets meer over, wat ook Mi chels' spion Ron Groenewoud kon vaststellen. Door al zijn negentien spelers in te zetten demonstreerde de Portugese coach niet alleen 'achteraf' te gen de beslissing van zijn bond om het duel überhaupt op deze datum aan te gaan. Maar ver oorzaakte tevens dat een échte beoordeling van Nederlands concurrent na de pauze in Lu xemburg eigenlijk niet goed s. Vandaar een betere graadmeter was. Opvallend daarbij was dat de Portugezen, toch zo 'geprezen' vanwege hun defensieve zekerheid, achterin nogal eens open huis hielden. Zeker vier keer stond de weg naar doelman Baia wa genwijd open, maar de Lu xemburgse eindpass ontbeerde zuiverheid. Daardoor kwam de ploeg van Queirós ook in dit opzicht ongehavend uit de strijd De latere gelijkmaker viel uit een in tweede instantie door Weis benutte strafschop, nadat invaller-doelman Neno Langers onderuit had gelopen. Antonio Santos, beter bekend als Nogueira, had Portugal kort na de pauze op 1-0 gezet door een van achteruit komen de bal in te koppen. Nogueira is één van de drie nieuwelin gen in de ploeg van Queirós, een qua postuur en uitstraling met de Braziliaan Socrates (zonder overigens diens santé motoriek) vergelijkl speler. Nogueira begon i traal vlak voor zijn defei maar bestreek gaandeweg groot deel van het terrein, zich tenslotte ook aanvallt als gevaarlijk te manifeste) Nogueira lijkt een speler, die Oranje naast Futre in de gaten moet houden. Van de andere twee debutanten, Peixe en Figo, ging minder dreiging uit, maar beiden vervulden een redelijke rol op het midden- Ook woensdag In het basisteam van Queirós, dat in die samenstelling waar schijnlijk ook het team zal zijn dat woensdag tegen Nederland zal aantreden, ontbraken nog- end dat Cadete it uitgej woensdag al$~ de plaats v^V^J overtuigende Bri! len. Ook de zat* Barros, die geen grote ii*" maakte, zou woensdag eens kunnen ontbreken. De basisformatie van Poll zag er zaterdag als volg- doel: Baia; Pinto I, Coutdl nancio, Leal; Peixe, Figo Barros, Figo, Futre; Britul de pauze traden aan: do(" Neno, Veloso, Paneira, C Oceano, Pinto II. Quiiji Nelo. mers- 21 202 Inleg, 114 893.00. Prijzen geld 76.283,00 Toto gelijk 41: 6-14-16-25-27. Toegevoegde wedstrijd: 21. Deelnemers. 2.222, Inleg: 10.610,00. Prijzengeld: 6.483,00. Belgische lotto: 1-7-10-17-19-26. Reserve- getal 3 Jokernummer 5720877. Duitse lotto: 8-9-13-14-21-41 Reservegetal: 30. Spel 77 3481724. Wim Jansen positief over DEN HAAG Feyenoord's technisch directeur Wim Jan sen zag zaterdag de Europese tegenstander Sion met 2-1 winnen van Sankt Gallen. „Een goede club met goede voetballers", oordeelde hij. „Het zal voor ons zeker niet gemakkelijk worden", ver volgde Jansen. „Met name in de openingsfase maakte Sion zaterdag veel indruk op mij. Daarna nam de ploeg wat na drukkelijk gas terug, waardoor ze in de problemen kwamen". Jansen overweegt Sion, dat nu de leiding heeft in de Zwitser se competitie, nog eens te be kijken. „Zaterdag ontbraken de twee Argentijnen, Clausen en Calderon. Die waren ge blesseerd. Als ze op tijd zijn hersteld, wil ik Sion graag een keer met deze spelers zien". Opvallend was volgens Jansen dat Sion evenals Feyenoord zelf met drie spitsen voetbalt. Rot-Weiss Erfurt, binnenkort tegenstander van Ajax in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Clip, werd zater dag het vierde punt in de tweede Duitse Bundesliga rij ker door een gelijkspel van 3-3 tegen FC Homburg. Libregts start met ruime zege ATHENE De rentree van Thijs Libregts in de Griekse competitie is succesvol verlo pen. De Rotterdamse trainer debu teerde gisteren bij zijn nieuwe club Heraklis met een royale zege (3-0) bij stadgenoot PAOK, een oude werkgever van de voormalige bonds coach. Heraklis klom naar de gedeel de vijfde positie. De club uit Thessaloniki heeft zeven pun ten uit zes wedstrijden. MÜNCHEN Arme Sö- ren Lerby! Nog niet zo zeer vanwege de thuisne derlaag van 3-0 zaterdag van 'zijn' Bayern Mün chen tegen Borussia Dort mund, al had hij zich een leuker begin van zijn Duitse trainerscarrière ge dacht. Veel meer dan de nederlaag zelf moet Lerby zijn geschrokken van het spelniveau van zijn miljoe- nen-Mannschaft. Een peinzende, nagelbijtende Lerby moest toezien hoe zijn ooit gevreesde elf onder de voet werd gelopen en die met haar dertiende plaats op de ranglijst - met al zes punten achterstand op koploper Ein- tracht Frankfurt - langzamer hand het lachertje van de Duitse voetbalcompetitie be gint te worden. „Dommer kan het niet", was de schreeuweri ge kop boven het wedstrijd verslag in Bild am Sonntag. Lerby heeft sinds lang niet meer zo'n nerveuze zaterdag gekend. Hij was in de paar da- .gen dat hij als trainer opereer de jongensachtig zelfverzekerd opgetreden. In een opmerkelij ke mengelmoes van Duits en Nederlands vertelde hij dat op de eerste plaats Bayerns ver dediging meer gesloten zou Heel even leek het erop dat hij zelfs de voorgoed uit Turkije teruggekeerde Toni Schuma cher zou opstellen, maar dat huzarenstukje durfde Lerby kennelijk toch niet aan. De Deen had erop gestaan zijn weggehoonde voorganger Jupp Heynckes in het trai ningskwartier te ontvangen voor een tamelijk geforceerde afscheidsbijeenkomst met de selectie. Dat heeft een aantal spelers kennelijk meer op hun zenuwen gewerkt dan wense lijk was, zo vlak voor de zware partij tegen Dortmund. Lerby zat machteloos op de bank, terwijl zijn nieuwe club de vierde thuisnederlaag op een rij leed. Na afloop maakte hij een aanvankelijk geprikkelde, later vooral gelaten indruk. „Er moet nog veel gebeuren". waren zaterdag komen opda gen en niemand van hen die het Lerby (nu al) persoonlijk aanrekent dat Bayern opnieuw verloor. „Wie meent dat Lerby München in drie dagen vanuit de schaduw in de zon kan brengen is naief", meende na afloop Michael Rummenigge - oud-speler van Bayern - die met zijn eerste goal voor Bo russia het eerste drama voor Lerby en het zoveelste voor Bayern München inleidde. eft firn Extra duel FC Den Haag tegen Ajaj^J DEN HAAG Als FC Den Haag over twee weken het duel tegen AZ (tweede ronde) wint, staat de ploeg van Adriaanse een extra duel tegen Ajax te wachten. Gister werd de winnaar van AZ-FC Den Haag voor de derde Jan C s Bucl gend j bij Sparta op bezoi aan. Voor 3 november staat het Ajax op het programma. De derde ronde moet op 17 november worden afgewerkt, ir staat ook de competitiestrijd Ajax-Feyenoord op het majoor die' h'J unit DEN HAAG Drie clubs uit de hoogste klasse van het be taalde voetbal hebben de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker niet over leefd. SVV/Dordrecht '90 en Fortuna S struikelden over te genstanders uit de eerste divi sie, De Graafschap legde het af tegen MVV. Van de veertien amateurclubs bereikten alleen Rheden en SV Meerssen de r issieke ""issic e: s< ïerika' man 1-2. 86 Eikenhout 2-2. 100 1 2-3 Scheidsrechter Van c schouwers 1000 Gele kaan Sören Lerby wendt vertwijfeld het hoofd af bij het zien van de wanprestatie van zijn DEN HAAG In de Belgi sche competitie geven Ander lecht en KV Mechelen elkaar niets toe. De twee koplopers maakten tijdens de tiende speelronde geen fout. Ander lecht won met 1-0 bij Ware- gem, KV Mechelen versloeg AA Gent: 2-1. Club Brugge bleef dank zij een benauwde overwinning op Lokeren (3-2) op één punt afstand van het leidende duo. Anderlecht kende gisteren problemen. De komende te genstander van PSV in het toernooi om de Europa Cup 1 stuitte in en tegen Waregem op zware tegenstand. Pas twee minuten voor tijd brak Degry- se het taaie verzet van de mid denmoter. Standard Luik handhaafde zich eveneens in de subtop. De ploeg van trai- Cercle Brugge op eigen veld met 4-1. De doelpunten kwa men op naam van de Neder landers Van Rooy en Vos, die zijn eerste competitie-treffer produceerde, en de Belgen De- mol en Asselman. Schotland Heart of Midlothian had zater dag tegen het onderaan staan de Dunfermline veel meer moeite dan verwacht de winst binnen te halen en zo eerste te blijven op de ranglijst van de Schotse eredivisie. Het werd op eigen veld 1-0 door een treffer vam Alart McLaren tien minuten voor tijd. Hearts kwam door de zege op twintig punten, één meer dan landskampioen Glasgow Ran gers dat bij St. Johnstone eveneens een krappe zege be haalde: 3-2. Bij Aberdeen, dat de derde plaats behield op twee punten van Hearts dank zij een overwinning van 3-1 op Airdriéonians, werd Nederlan der Peter van de Ven uit het veld gestuurd. Hij pakte vol gens de arbiter in de eerste helft Owen Coyle te hard aan. Duitsland Koploper Eintracht Frankfurt verspeelde tegen Borussia Mö- chengladbach een punt (0-0), maar blijft aan de leiding. De club wordt op twee punten ge volgd door het gepromoveerde MSV Duisburg en Leverku-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12