leiden omgeving Roodenburgermolen niet naar winderig Park Cronesteijn i £eidóc6ou/ta/rtt WEEK EINDE Niet voor iedereen GEDWONGEN RUST SCHAADT MOLEN BOUWPLANNEN? Qowumt izclub House in Leidens 'enige po- hedendaagse jazz' wordt in haar bedreigd. De ar- Hot House arran- ïn tegenstelling sinds het begin van 'wit' worden be- geplande reeks con- in De Waag dreigt onbetaalbaar te wor- kort werden de jazz- voor hun optre- betaald. Dat was en scheel- procent in de prij- jazzelub zelf heeft van ongeveer per jaar. De an- geldschieters zijn de Leiden en de pro- is nog volstrekt on- of de gemeente de wil bijpassen. Wet- H. Koek van cultuur na, terwijl de pro subsidie afhanke- gesteld van een con- van minimaal twin- seizoen. Hot of dat aantal gehaald. Eén concerten voor deze is al afgezegd wegens [latie is zo nijpend dat 1 Hot House ernstig gesproken van mogelij- jieffing van het nu 21 raaiende podium voor immerciële jazzmuziek. I uitblijven van voldoen- ncerten wordt ook ge- Ivoor het weglopen van nateurs, waardoor Hot nog verder in het moe- ,1 zinken en uiteindelijk pnder dreigt te gaan. De lub bezoekers is inmid- [naderd om sponsor van -jdlijdende organisatie te p voor 125 gulden per /pblemen bij Hot House Ji door de gemeenteraad '-Hrder behandeld dan tij- Se behandeling van de jng die pas in november j De jazzclub vroeg al om een verhoging van jieentelijke bijdrage om- provincie heeft laten haar subsidie te willen en. Door de financiële Imen lopen ook de twee orkesten van Hot House Onderzoek naar kamergewijze verhuur leegstaande woningen LEIDEN De VVD wil dat wordt uitge zocht of er in de zomermaanden kamers tij delijk aan toeristen en zomerstudenten kun nen worden verhuurd. Dit zogenaamde 'Casa-400 systeem' wordt met succes in an dere steden toegepast. In Leiden zou een dergelijk contractsysteem veel kortlopende woningnood kunnen lenigen en de woning bouwverenigingen kunnen verlossen van derving van inkomsten door leegstand. Burgemeester en wethouders zouden het onderzoek moeten verrichten in samenwer king met de Stichting Studenten Huisves ting, de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de woningbouwcorporaties. Voor de moeilijk verhuurbare woningen zou kamergewijze verhuur volgens de liberale fractie in de gemeenteraad een goede oplos sing kunnen bieden. Wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) is tegenstander van kamergewijze verhuur aan studenten zoals dat eerder door staatsse cretaris Heerma werd voorgesteld. De be windsman wil op die manier de leegstand verminderen en in de woningnood van stu denten voorzien. Volgens Van Rij beschik ken de studenten al over zo'n 6.000 kamers in Leiden. Onlangs werd wel op het nipper tje een slooppand aan de Morsweg toegewe zen aan de bewoners van de Witte Singel panden die een paar weken geleden uit brandden. Van Rij greep toen hoogst per soonlijk in op het moment dat de slopersko gel bijna tegen de muren van het slooppand beukte. Intocht Sinterklaas met eigen muzikale legende LEIDEN De Leidse koorzangers van professioneel en amateuris tisch niveau kunnen op 23 november geheel in stijl Sinterklaas inha len in Leiden. De goedheiligman uit Spanje zal welkom worden ge heten met een uitvoering van de Saint Nicolas Cantata van Benja min Britten. Deelname staat vrij voor koorzangers uit Leiden en om geving. De muzikale inhaaltocht wordt georganiseerd door het jubi lerende Leidse kamerkoor Lingua Musica, dat dit jaar tien jaar be staat. De Saint Nicolas Cantata is een muzikaal spektakelstuk waarin Benjamin Britten de oude legenden over de heilige Nicolaas heeft verwerkt. Repetities voor de deelnemers worden gehouden op don derdagavond 21 november van 20.00 tot 22.15 uur en op zaterdag 23 november van 9.30 tot 17.00 uur in de Hartebrugkerk aan de Haar lemmerstraat. Zaterdmiddag is de kerk vrij toegankelijk voor be langstellenden, de uitvoering is 's avonds. Inlichtingen over deelna me zijn verkrijgbaar bij M. Meyer, tel. 141828, R. Schoonhoven, tel. 212806 en D. Stolker, tel. 122402, steeds tussen 18.00 en 20.00 uur. ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 Manifestatie over indianen in Volkshuis LEIDEN De ontdekking van Amerika, op 12 okto ber 1992 500 jaar geleden, is aanleiding voor een ma nifestatie over indianen, volgende week zaterdag in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. De manifestatie is tevens de afsluiting van de collecte die vanaf maandag tot en met zaterdag in Leiden wordt gehouden ten bate van het Indiaans documentatiecen trum 'Chillkatün' in Santiago, Chili. De manifestatie besteedt aandacht aan cultuur en leefwijze van de in dianen in Latijns-Amerika en wat daarvan behouden is gebleven, aan de verovering van Amerika en de daarmee samenhangende vernietiging van natuur en cultuur en de huidige situatie van de oorspronkelijke bevolking. Op het middagprogramma (14.00-17.00 uur) staan een dialezing en optredens van indiaanse mu ziekgroepen uit Mexico, Ecuador en Chili. Bovendien is er een informatiemarkt, 's Avonds (20.00-24.00 uur) is er opnieuw een lezing, een reisverslag en een getui genis van een Mapuche-indiaan. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. r Noteer als nieuwe abonnee ingaande: j Dhr./Mevr.: Telefoon: (voor controle bezorging) I Postcode/plaats: I I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |f ij i; 111 iTi ii»ii,j 11 jmifi imj Idoor JOEP VAN ZEUL LEIDEN De Rooden burgermolen wordt niet verplaatst. De gemeente heeft een verzoek om de molen naar polderpark Cronesteijn, aan de andere zijde van het kanaal van waar de molen nu staat te verhuizen, afgewezen. Molenaar Philip Pijnna- ken vreest dat de molen op de huidige plek snel zal vervallen tot een rus tend en roestend stukje Leidse historie. De uit 1893 stammende Rood enburgermolen wordt volgens Leidens jongste molenaar be dreigd door de oprukkende woningbouw. Aan de Beije- rincklaan verschijnt binnen kort hoogbouw, nabij sport park Roomburg moeten 19 vrije sectorwoningen komen. De woningen zouden de wind belemmeren waardoor de mo len vaak niet zal kunnen ma len. De bomen langs de Ka- naalweg zorgen ook al voor grote windproblemen nadat ja ren geleden de bouw van de Professorenwijk de eerste aan slag op de windtoevoer inluid de. De windluwte kan snel leiden tot verval van de molen, dure reparaties en minder plezier aan de op zich in goede staat verkerende molen. Deze werd kort geleden voor veel geld opgeknapt en kreeg haar draaivermogen terug. Daar voor zat er jarenlang geen en kele beweging in de wieken. In de Cronesteijnse polder krijgt de Roodenburgermolen bovendien weer haar land schappelijke functie, zo meent Pijnnaken. Oude glorie Volgens de molenaar is er in de Cronesteijnse polder plaats en wind genoeg om de molen volledig in oude glorie te her stellen. De kosten zouden be taald kunnen worden door het huidige molenerf vol te bou wen met extra woningen. Pijnnaken waarschuwt de ge meente lering te trekken uit de ervaringen van andere ste den met molens binnen de stadsgrenzen: „Sommige ste den onderschatten het molen- belang en moesten later tegen veel extra kosten alsnog de molen verplaatsen". Verantwoordelijk wethouder T. van Rij voelt niet veel voor het plan van de molenaar. De Roodenburgermolen zou juist gerestaureerd zijn om hem op de huidige plaats te behouden. Een maalfunctie had de molen al jaren niet meer tot het mo ment van de restauratie. „Al leen vanuit historisch perspec tief draait hij nu weer. Of dat enkele uren per week of per maand is maakt weinig uit". Volgens Van Rij komen ande re Leidse molens zoals die bij de Kwaakpolder eerder voor een geldverslindende verplaat sing in aanmerking: „Die mo len staat pas echt te verkom meren". idog (1) ivijkers en Noordwijkers ben iets met elkaar of ei- ijk tegen elkaar. Dat is al p mensenheugenis zo. En nand weet meer hoe het >nnen is. Sommigen bewe- jdat het komt omdat ooit Marietje van der Plas is |g gevallen door een te bostige Janus Salman. An- |n zeggen dat de bron van il eeuwen durende vete cht moet worden in een tere episode tussen een re Victor Varkevisser en levallige Pieternella Pas- er Wie zal het zeggen. Ze is dat het niet botert tus- beide duindorpen. week laaide de oude weer in alle hevigheid De messen zijn weer gesle- en opnieuw dragen de [drolspelers namen als nan en Van der Plas met iun kielzog nieuwe war- als Van Mierlo, Van der en Van Montfrans. leiding is de maandag het Samenwerkingsver- Duin- en Bollenstreek gepresenteerde Struc- ■schets Duin- en Bollen- ek. De inzet is het gebied noorden van de Katwijkse t Rijnsoever. Noordwijks idgebied, maar door Kat- begeerd. Orlog (2) dan gaat het natuurlijk Noordwijk probeerde het met een „Gij zult niet be- ;n, dat wat van uw naaste normaal toch goed voor willig oor in het Katwijk- naar deze riposteerden di- verwijzend naar het hun loofde land". Oorlog dus. irdwijk liet weten meer s te stellen op Estec dan op wijkers en verklaarde het itreden gebied tot bedrij- terrein. Om nog wat zout Ie wonden te wrijven op- den de Noordwijkers ver- gens dat de Katwijkers heil maar eens moesten, zoeken in Voorhout en egom. De onschuldig Lide Noordwijkse wethou- Victor Salman, één van vijf portefeuillehouders in dagelijks bestuur van het B waarin geen enkele Kat- ker zitting heeft, had geen blemen zijn argeloze me- lestuurders voor zijn stand- in te winnen. Zeker toen gehaaide Lissese wethou- Harry Smith, in het SDB tefeuillehouder ruimtelijke ordening, in augustus zijn SDB-pluche verruilde voor een burgemeestersstoel in Muiden en werd opgevolgd door Voorhouts eerste burge res Marianne de Goeij, die nog nooit van een Katwijk- Noordwijkse oorlog gehoord had. Oorlog (3) Katwijk reageerde furieus. Men weigerde resoluut een handtekening te zetten onder het verfoeilijke, bijna oneer bare concept en stuurde de provincie een eigen stand punt. En dus lijkt ook de Kat- wijk-Noordwijkse twist editie honderdvijfennegentig te ein digen zoals twisten nu een maal altijd plegen te eindigen: met louter verliezers. Want terwijl de Katwijkse en Noordwijkse muizen elkaar naar het leven staan kijken drie cobra's likkebaardend toe. In Leiden, Hoofddorp en Haarlem maakt men zich al leen nog maar druk over* wie zich op welk deel van de Duin- en Bollenstreek zal werpen. Ach, tot welk onheil kunnen hormonen ons soms leiden. Ontmoedigend 1) In de week dat Leiden haar ontzet vierde, stond in War mond de hele week de be leidsbegroting op de agenda van de diverse commissies. Van maandag tot en met vrij dag mochten de politiek geïn teresseerde burgers zich bui gen over de bijna tweehon derd pagina's tellende beleids begroting en de bijna eens zo dikke beheersbegroting. Na tuurlijk mochten ook de raadsleden hun zegje doen, maar die hielden hun kruit droog. Zij bewaren dat tot de algemene beschouwingen. Daar zit je dan als burgerlid. Alleen de klap van het pak papier op de deurmat zou je de lust tot enige inbreng in de plaatselijke politiek al doen vergaan. Laat staan als je het ter hand neemt en het hecht doortimmerde cijferwerk be kijkt.,. Het is moeilijk hier een gaatje in te schieten", merkte Pieter Herngreen in de commissie financiën op. En dat realiseerde iedereen zich kennelijk, want er werden de hele week geen pogingen ge daan het college met indrin gende vragen in verlegenheid te brengen. In een record-tijd waren de vergaderingen dan ook afgelopen. Kunnen com missieleden over de aanschaf van een takkenkneuzer of een subsidie van tweehonderd gulden tot ver na midder- Zuinig Heeft de kunstenaar het zo bedoeld?, of zijn ze in Langeraar zo zuinig op kunst dat ze er een hek omheen zetten? FOTO: Wim VAN NOORT nacht bezig zijn, de begroting werd als een hamerstuk be handeld. Zelfs de commissie financiën was voor tien uur Ontmoedigend (2) Er gloorde enige hoop op een zinvolle discussie toen het progressieve raadslid Lenny van Ree, waarschijnlijk als enige raadslid in de hele Leidse regio, negatief advi seerde over de verhoging van de reinigingsheffing. Maar ook zij wilde haar belangwek kende alternatief pas bij de algemene beschouwingen ont vouwen. Toen de wanhopige notulist vroeg hoe hij dat dan wel moest noteren werd er nog wel iets vaags gemompeld over een beperkt beleid ten aanzien van het indammen van het vuilaanbod, maar daar viel dus ook geen choco la van te maken. De eerste twijfel over het nut van dit soort commissieverga deringen begint al door te klinken in de wandelgangen. Na bijna een week prietpraat over een flat voor asielzoe kers, het woonwensenonder- zoek, een pontje over de Zijl, nog maar eens de Structuur schets Ruimtelijke Ordening, nog maar eens de doorgaande route en nog maar eens het huisvuil, gooide burgerlid Ge rard Beunk vrijdag de knup pel in het hoenderhok. „Wat moet ik hier eigenlijk mee," vroeg hij enigszins vertwijfeld aan burgemeester Ineke van de Wel. Die wees hem fijntjes op zijn plaats. „De begroting is gebaseerd op de lopende za ken en de wensen die neerge legd zijn in het collegepro gramma. Het is niet aan de burgerleden van een commis sie de college-onderhandelin gen nog eens dunnetjes over te doen. Deze vergaderingen zijn eigenlijk alleen om tech nische vragen te stellen", al dus de burgemeester. Afschaf fen van de vergaderingen ging haar te ver Begrotings behandelingen hebben kenne lijk zo hun tradities en zijn er dus alleen voor de echte raadsleden. Maar het gaat dan wel wat ver om een burgerle den een week lang voor schut te zetten. Heimwee Wie eenmaal in Zoeterwoude heeft gewoond verlangt er al tijd naar terug. Dat geldt ze ker voor Ge Overdevest en Joost Noordman, die een lied hebben gewijd aan hun gelief de dorp. De twee studenten moesten vanwege hun studie verhuizen naar naar respec tievelijk Amsterdam en Lei den, maar de heimwee is groot. Overdevest, meester in de rechten en tekstschrijver, mist in zijn huidige woon plaats Amsterdam vooral de gezelligheid van zijn geboor teplaats. De twee ex-Zoeter- woudenaren hebben tevens een protest tegen de TGV in hun aangrijpende lied ver werkt. Inmiddels is deze plaatselijke smartlap al op Zoeterwoude Lokaal uitge zonden en verder was er on langs ook een live-uitvoering in samenwerking met de Ha venzangers, die Zoeterwoude aandeden. De tekst van dit Zoeterwoudse volkslied is als volgt: 't Is er groen van het gras en geel van het bier en de mensen zijn er altijd vrolijk want ze hebben veel plezier Refrein: Zoeterwou, Zoeter- wou, ik hou zo veel van jou Zoeterwou, Zoeterwou, ik blijf je altijd trouw Rood worden je konen als je er nog nooit bent ge weest blauw zijn de mensen want 't is er altijd feest Wit zal ik wegtrekken als ik hier ooit weg moet gaan grijs zal 't worden in mijn verdere bestaan Dus dit dorpje is een juweeltje waar je zuinig op moet zijn en dus is er geen ruimte voor een hoge snelheidstrein TGV, nee nee TGV. nee nee Het Zoeterwoudse college van burgemeester en wethouders zal dit lied, zo melden onbe trouwbare bronnen, voortaan uit volle borst aan het eind van elke raadsvergadering zingen, zolang de parel van het Groene Hart door het gru welijke snelheidsmonster wordt bedreigd. Hockeyers van Roomburg moeten overlast beperken LEIDEN De gemeente gaat binnenkort overleggen met hockeyvereniging Roomburg over de overlast vanuit de kantine. Omwo nenden en toekomstige om wonenden klagen over ge luidsoverlast, te lang bran dende lichtmasten en vragen zich af of er voor de kantine een cafévergunning is afge geven. Enkele bezwaren zijn afkomstig van de toekomsti ge bewoners van woningen die op een van de huidige speelvelden van de hockey club gebouwd moeten wor den. De gemeente voelt er niets voor om de bouwplannen te laten afketsen op eventuele overlast van de hockeyers. „Als er overlast is, pakken we die aan. Er wordt hoe dan ook gebouwd", aldus wethouder T. van Rij. OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OH OP TE BOUWEN. MJM rtC/* H TbV/bU De Roodenburgermolen nabij de Kanaalweg. Hoge bomen en woningbouw dreigen de wind uit de wieken te nemen en het bijna 100-jarige stukje oer-Holland tot een stille erfenis uit vervlogen tijden te degraderen. foto: wim van noort

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9