Eioze beloften oor echte wao'ers cabinet doof voor nadelen van lastenverzwaring OPINIE Sou/temt ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 neemt u nou maar van ons aan m'vrouu/tje, zo' voorkomen we een hoop problemen.... IN 'T HOUT spannend de algeme- ieschouwingen in de ide Kamer waren? ;veer net zo spannend ;en wedstrijd tussen grassprieten die wie het hardst kan en. et bijna-schisma in zijn over de wao had PvdA- [ïan Wöltgens er geen be- aan nog fundamentele k te leveren op het kabi- ïleid, waaronder ook een handtekening staat van Kok. En CDA-fractie- itter Brinkman was zo iet de bekering van zijn irde collega tot het 'mo- ime', dat hij evenmin emen wenste te maken. oppositie? Ach, de er Bolkestein, de Demo- Van Mierlo en de Groen- Beckers, zij deden allen uiterste best. Maar wan de huidige coalitiepart- die samen in de Tweede :r 103 van de 150 zetels n, elkaar zó innig om schiet er voor de ande- :ijen geen stiekem hand- meer over. Premier Lub- moet zich deze week ge- hebben als een geestelij- e het huwelijk inzegent wee partners die na een erige verloving nu toch gelukkig samen voor het staan. bveel mierzoete harmonie Tweede Kamer dankten [urnalisten, die altijd er- over moeten kunnen jven, de hemel op hun knieën toen er van de |cant van het Binnenhof ns heel hard 'boe!' werd Êpen. Voorzitter Kaland de senaatsfractie van het i weigerde het plan van [secretaris Simons in he eling te nemen voor wat Kaland ziet als een 'volksver zekering tegen ziektekosten'. Maar nadat de PvdA zowel vóór als achter de schermen met hel en verdoemenis had gedreigd en CDA-leider Lub bers op zijn partijgenoot had ingepraat, ging de knoestige onderkoning van Zeeland fluks, zoals we inmiddels van hem gewend zijn, door de ken nelijk nog zeer soepele knieën. Het plan-Simons wordt dus toch in de Eerste Kamer be handeld en zal daar uiteinde lijk, met enige vertraging, ook wel worden aangenomen. Kortom: een storm in een je neverglaasje. Weinig fraais Is er dan helemaal niets op merkelijks te melden over de inhoud van de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer, die toch het belang rijkste politieke debat van het jaar heten te zijn? Toch wel, maar het is weinig fraai nieuws. Wie goed gekeken en geluisterd heeft, weet nu ein delijk waarom de PvdA tot dusver geen vinger voor de 'onomkeerbare' wao'ers heeft uitgestoken. Houdt u zich maar even vast: de PvdA kan wel iets doen voor deze men sen maar alle mooie woorden ten spijt zij wil ge woon niet! Moeilijk te geloven? Laten we dan nog even teruggaan naar 13 juli jongstleden toen het ka binet voor de eerste maal tot een harde ingreep in de wao besloot. Nadat er een storm in de PvdA was opgestoken over zoveel hardvochtigheid, haast te partijleider Kok zich in een interview met de Volks krant te wijzen op de 'on omkeerbare gevallen'. De wao'ers van wie iedereen weet dat ze nooit meer zullen kun nen werken, moesten volgens Kok in elk geval gevrijwaard worden van een verlaging van hun uitkering. De vice-premier gaf ook een paar voorbeelden van dit soort arbeidsongeschikten: de bouw vakker die door een val van een steiger zijn rug heeft ge broken en de man of vrouw die door multiple sclerose aan het bed gekluisterd is. Alom klonk luid applaus. Maar na beraad met het kabinet meld de dezelfde Kok enkele dagen later dat het allemaal toch heel moeilijk was. Vakminis ter Bert de Vries (Sociale Za ken) legde desgevraagd in deze krant uit dat naast wat hij noemt een 'schrij nend geval' altijd onmiddellijk een 'bijna-net-zo-schrijnend geval' staat. Moet een timmer man die drie vingers aan een hand mist voor honderd pro cent worden afgekeurd? Of ge beurt dat pas als die man alle vingers van die hand kwijt is? Raar argument Ja maar, dat hoeft de politiek toch niet te beslissen? Dat kan zij toch rustig overlaten aan de keuringsartsen, werd de mi nister tegengeworpen. Kan wel zijn, antwoordde De Vries, maar zo'n arts zal van de poli tiek willen horen welke maat staven hij daarbij moet aanleg gen, anders ontstaat er wille keur. En bovendien zou er on vermijdelijk een discussie los branden over de vraag waar om wao'er X nog net wèl, en wao'er Y net niét meer als on omkeerbaar wordt bestempeld. Wat is dat toch een raar argu ment! Een keuringsarts is er immers voor opgeleid om on derscheid te maken tussen het ene en het andere geval? Geldt niet ook hier dat waar een wil is, ook een weg is? Het buiten gewone wao-congres van de PvdA vond dat kennelijk ook en droeg de eigen Tweede-Ka merfractie op „alsnog een ui terste inspanning te doen om een bevredigende oplossing te vinden voor de zogenaamde onomkeerbare gevallen". Hoe reageerde fractievoorzit ter Wöltgens negen dagen la ter? „Het kabinet is er niet in geslaagd een oplossing te vin den voor de onomkeerbare ge vallen, en onze fractie ik zeg het eerlijk bij heeft die ook nog niet", zei hij op de eerste dag van de algemene beschouwingen. Wöltgens ver telde er niet bij wat er nu zo moeilijk is aan deze kwestie. Hij volstond met de medede ling dat zijn fractiespecialisten onverdroten door zouden gaan met zoeken. Zoeken waarnaar? Een kind kan toch vaststellen dat een man met een dwarslaesie nooit meer zal kunnen werken?! Dat weet de PvdA-fractie natuur lijk ook wel. Maar zij beseft dat zij daarmee voor dergelijke wao'ers, van wie er maar een paar duizend in ons land zijn, een uitzonderingspositie zou creëren. En dat zij dus tegelij kertijd zou zeggen: alle andere wao'ers zijn 'wèl-omkeerbaar' en hun uitkering mag dus ge rust worden gesnoeid. Daar heeft de PvdA absoluut geen trek in, want dan zou zij zich (nogmaals) de woede op de hals halen van de zeer ve len in de wao die weliswaar voor honderd procent zijn af gekeurd, maar die eigenlijk nog wel zouden kunnen wer ken. Denk aan bijvoorbeeld een metselaar met ernstige rugklachten die de steiger niet meer op kan, maar nog zeer goed iets anders kan doen. Als de huidige regels strikt waren gevolgd, zou deze metselaar slechts voor zestig procent zijn afgekeurd en had hij slechts zestig procent van de wao-uit- kering gekregen. Maar in de jaren zeventig en tachtig vond men (zeker de PvdA-achter- ban!) dit soort 'scherpslijperij' a-sociaal. Er was immers hele maal geen werk voor al die nog gedeeltelijk arbeidsge- schikten! Het CNV heeft berekend dat er inmiddels circa 235.000 vol ledig afgekeurde wao'ers zijn, van wie slechts vijfduizend onbetwist onomkeerbaar. Wel nu, waarom heeft de PvdA dan niet gezegd: we scheren iedereen over één kam en la ten al deze 235.000 mensen hun huidige uitkering behou den? Op zich voelde de PvdA daar ook wel voor, maar schrok terug tóen het kabinet om financiële redenen ging te genspartelen. Lubbers en Kok bleven erbij dat alleen de hui dige wao'ers boven de vijftig jaar ontzien zouden kunnen worden. Dat is per slot een groep die betrekkelijk snel 'uitgestorven' zal zijn. Mensen onder de vijftig jaar die nu een wao-uitkering heb ben, wilde het kabinet aan vankelijk even hard aanpak ken als degenen die straks on der de gewijzigde wao zullen vallen. Ook zij zouden hun een beperkt aantal jaren mo gen behouden, waarna ze zou den terugvallen op een aan zienlijk lager bedrag. Maar door de volksopstand in de PvdA wilde het kabinet nog wel één kleine concessie doen. De uitkering van de jongere wao'ers zal worden bevroren, zodat ze (als gevolg van het stijgende prijspeil) pas op ter mijn zullen merken dat ze minder te besteden hebben. Maar dan wilden Kok en Lub bers geen gezeur meer horen over de echte onomkeerbare gevallen! Wöltgens ging daarmee ak koord. Formeel heeft hij nog steeds de vrijheid op deze af spraak terug te komen, maar er is niemand op het Binnen hof die daar nog in gelooft. (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van onze krant.) 15 50 iNS DIJKSTAL «!3 januari van dit jaar .lik op deze plaats tien Inen genoemd waarom lasten voor burgers en rijven niet verhoogd, Ir juist verlaagd zou- I moeten worden. Re ien van principiële, Ictische en economi- e aard. Het kabinet is J doof voor gebleven. Ben zullen daarvoor een ie rekening betalen. financiële beleid voor dat deze week in de [ede Kamer breeduit aan prde kwam, bestaat voor [belangrijk deel uit lasten verzwaringen. Naast de verho ging van het huurwaardefor fait en de accijnzen wordt de inflatiecorrectie afgeschaft en worden de milieuheffingen mede als belastinginstrument gebruikt om de gaten in de be groting te dichten. De ruim vier miljard gulden aan lastenverlichting die in het vorige kabinet met mede werking van het CDA tot stand kwam, wordt door dit kabinet meer dan ruimschoots teniet gedaan. Opnieuw met medewerking van het CDA. Ondanks de verkiezingsbelofte van de toenmalig lijsttrekker van het CDA, de heer Lub bers. Met hem viel daarover niet te praten, zo zei hij des tijds tegen de heer Kok. De gevolgen hiervan zijn ern stig. In het jaar 1992, waarin de economische groei zeer ge ring zal zijn en Nederland alle zeilen zal moeten bijzetten om de concurrentiestrijd in Euro pa te kunnen voeren, neemt de inflatie in ons land toe. Voor een deel vanwege de las tenverzwaringen! Dat leidt tot hogere lonen en hogere prij zen. Voor het eerst na jaren zal de werkeloosheid weer toe nemen. En dat in een land waarin de verhouding actieve- n/inactieven al zo ongunstig is. Precies 25 jaar geleden, in de nacht van Schmelzer, diende de naamgever aan deze nacht een motie in. In de overwegin gen van deze motie staat onder andere: „...van mening dat in het voorgenomen financieel- economisch beleid meer waar borgen moeten worden gelegd voor een evenwichtige groei en tegen verdergaande geld ontwaarding en werkeloos heid...". Toen ging het om beperking van de uitgaven. Nu is het er ger. Nu gaat het om het verho gen van de lasten. Ik wacht niet op een 'nacht van Brink man', maar wanneer houdt het CDA nu eindelijk eens op de piketpalen in moerasgrond te zetten? Alternatieven Wat stelt de VVD daar nu te genover? Bij de bespreking van de begroting 1992 in de Tweede Kamer heeft de VVD alternatieven op tafel gelegd. De kern daarvan is de sociaal- economische en financiële pro blemen op te lossen door te trachten de oorzaken ervan weg te nemen. Als je plafond elk jaar gaat bladderen, kun je het natuur lijk steeds opnieuw witten. Maar het is beter iets aan het vochtprobleem in je huis te doen. Dan houdt het gewitte plafond ook langer stand. Als overheidsuitgaven te hoog zijn, moet men de politieke moed hebben om die uitgaven aan te pakken. Dat betekent herbezinning op de overheid staken, drastische verminde ring van het aantal ambtena ren en afschaffing of verlaging van de subsidies. Dat kan ove rigens hogere kosten voor de burgers betekenen. Daar is de VVD eerlijk in. Het berekenen van de kostprijs aan de bur gers voor overheidsdiensten en het verminderen van subsi dies leiden nu eenmaal tot ho gere kosten. Wij noemen dat het profijtbeginsel. Dus tegen over lagere belastingen en 'Waarom zou je dat doen?', kan men zich afvragen. Voor sommige burgers maakt het op deze manier niets uit. Toch zijn er goede redenen om een dergelijk beleid wèl uit te voe ren. In de eerste plaats geeft het de burger een grotere keu zevrijheid. Dat is een belang rijk liberaal beginsel. Het is ook praktisch en economisch van groot belang. Wie een be paalde keuze maakt draagt daar ook zelf de financiële verantwoordelijkheid voor. Dat dwingt tot een betere af weging van kosten en baten dan een systeem waarin je kunt kiezen voor de baten en de kosten kunt afwentelen op een ander. In de politiek en het openbaar bestuur is de keuze altijd de begroting van morgen (of zelfs de verkiezingen van morgen) óf een structureel beleid op langere termijn. Vanzelfspre kend is het laatste het belang rijkste. Het kabinet van CDA en PvdA durft niet te kiezen voor structureel beleid om de economische positie van Ne derland in het Europa van morgen veilig te stellen. Inte gendeel, de voorgestelde las tenverzwaringen brengen die positie in groot gevaar. Met alle gevolgen vandien. Het ka binet moet dan ook de koers drastisch wijzigen. Gebeurt dit niet, dan kan de conclusie slechts zijn dat dit kabinet niet het landsbelang dient. üIEVEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten ckman goede h rijfster heb commentaar op de it van maandag 7 oktober, itel van het berichtje heet: schenk kinderboekenweek ktisch genoemd". Ik vind p Beekman zelf een hele e schrijfster. Ik heb het tje 'Het wonder van Fries- k' zelf gelezen. Alleen op 31 wordt de negerjongen escholden. Maar echt uit- lden is het niet, want de oners van Kampen in de deleeuwen zijn erg bijgelo- en daarom denken ze dat en duivel is. De negerjon- wordt dus niet uitschol- Op het laatst komt het al- aal weer goed, de neger- blijft in Kampen maar )r zijn er nog veel nturen gebeurd, k v.d. Honert (10 jaar), ORBURG ere in n de ti nog si hten ani itatie in i etermeer angste in de hoog van oed inir( van ;r Grii nlangs taalrijk een de be Ameri t p de vertrafre Fotyk gemeester Van Leeuwen Zoetermeer kan nu wel zo logen zijn over zijn 000ste inwoner, maar is dit zo verblijdend? Vooropge- I: ik hoop dat dit kind een 1 en gelukkig leven krijgt, ar deze stad met 100.000 in- ïers heeft niet alleen posi- 'e kanten. Mijn vrouw eg in augustus last van meniscus. Bij de orthope- chirurg in 't Lange id-ziekenhuis kan ze daar- echter pas in november it. Dat is voor iemand die 'kt en liever vandaag dan rgen weer aan de slag gaat zo'n opwekkend bericht. hoge ziektekosten en wao gesproken. En Wim maar beweren dat de me- :he verzorging in Neder- prima is geregeld. Voor- zit mijn vrouw in de flat vliegt ze tegen de muren Die flat is trouwens ook zo- ;ij echt. iets. Toen wij bijna vijftien jaar geleden in Zoetermeer kwamen wonen zei men reso luut op het stadhuis: „In Den Haag moet je tien jaar wachten op een eengezinswoning; bij ons drie jaar". Maar het laat zich aanzien dat wij nog wel vier jaar op die flat blijven zit ten. Resumerend: het zou rea listischer zijn van de burge meester als hij zou zeggen: „De snelle bevolkingsgroei geeft ons zorgen, want met verschil lende voorzieningen kunnen wij het niet bijhouden". C. 't Hooft, ZOETERMEER Leiderdorp zonder markt? Er is hulp onderweg uit Lei den voor degenen die de wa renmarkt in Leiderdorp ten grave willen dragen. Het lijkt er in elk geval veel op. Het zal de Leiderdorpse CDA-wethou- der Huigen zeer gelegen ko men dat Leiden de eigen posi tie gaat versterken, door niet alleen op zaterdag maar ook op vrijdag een markt te hou den. Ook het plan om de we kelijkse koopavond in Leiden naar de vrijdag te verplaatsen getuigt van realiteit. Verstevi ging van de regiofunctie heet dat. Of is het profiteren van onzeker Leiderdorps beleid? Door de plannen in Leiden kan wethouder Huigen de schuld van de teloorgang van de Leiderdorpse weekmarkt (lees Hoofdstraat) naar Leiden schuiven. Het mag duidelijk zijn dat de politiek in Leider dorp maar wat aanrommelt. C. van Leeuwen, LEIDERDORP Chaos bij vuilverbrander De krant kun je niet missen. Geen dag! Vooral wanneer po litici het plan hebben opgevat een vuilverbrander te laten bouwen. Vanuit de krant we ten we dat kosten noch moei ten zullen worden gespaard het ding te bouwen. Zonder met de ogen te knipperen aan vaardt men, naast alle andere hoge kosten, een kostenover- schrijding van 200 miljoen gul den. Een Voorburgs raadslid spreekt over een gigantisch fi nancieel risico en verklaart dat er geknoeid wordt. Zelfs Groen Links, de partij bij uit stek om zich te presenteren als milieupartij, verlaat bij monde van de Leidse wethouder De La Mar haar principes. Hoofd zaak voor Groen Links is ken nelijk dat het Leidse vuil ver dwijnt. Dat dit vuil bij een an der voor de deur wordt gestort en daar tot milieuvervuiling leidt, is dan niet van belang. Natuurlijk zal oók dit weer lei den tot een schadeclaim van vele miljoenen guldens. Valt nog in politici te geloven, als zij in een bestemmingsplan stellen dat de vuilverbrander op een afstand van vijfhon derd meter van een woonwijk mag worden gebouwd? Nota bene de grootste vuilverbran der van Europa! Zijn hier nu bestuurders bezig of avontu riers? Het gaat er hoe langer en meer op lijken dat de vuil verbrander wordt gefundeerd op een grote bestuurlijke puin hoop. Wie durft daar nog ver antwoording voor te nemen? C. van Soest, NOOTDORP Drewermann Het waren niet de geleerden al waren ze nog zo knap die de Tien Geboden uitvon den. Het waren niet allereerst de theologen, die de taak kre gen het geloof in Christus te verkondigen. De Tien Gebo den hebben hun oorsprong in het godsdienstig milieu van het Jodendom en Christus vertrouwde in aansluiting daarop de verkondiging toe aan zijn apostelen, die open Illustratie uit het boekje 'Het wonder van Frieswijck', waaro ver deze week nogal wat op winding is ontstaan. Rechts de schrijfster: Thea Beekman. FOTO: PR stonden voor degene die zich niet aandiende als onze gelij ke, maar als ons aller meerde re, God zelf. Daarom maakt de theoloog Drewermann het zich zelf moeilijker dan nodig is, als hij het geloof zoekt te verkla ren vanuit de subjectieve mens. Hoe belangrijk zijn dieptepsychologie als studie ook is, zij is nog altijd onbewe zen. Het geloof zal hij alleen aan de Heer moeten vragen, zoals iedereen; groot of klein, machtig of gering. Alleen met het verschil dat het falen van de groten wijd en zijd kwaad sticht en oorzaak is van afval bij velen. H. Rutges, DEN HAAG Roofbouw Onder uw redactie is op 2 ok tober een artikel in de krant verschenen waarin wordt ge steld dat Ladbroke „roofbouw op de Nederlandse draf- en renpaarden heeft gepleegd". Een moeilijke constatering ge zien het feit dat de organisatie van de sport in handen is van de Nederlandse Draf- en Ren sport. Maar wat zijn de feiten? Om het alleen over dravers te hebben, zien wij dat het ge middelde aantal starts per jaar is gezakt van 15,5 in 1985 tot 11,4 in 1991. Het aantal paar den per koers daalde van 10,0 tot 8,8. De paarden hebben het kennelijk minder druk gehad nadat Ladbroke de paarden- totalisator ging organiseren! Nog belangrijker voor de sport is het aantal levend geboren veulens. In de vijf jaar voor de komst van Ladbroke ging dat aantal met veertig procent achteruit; na de komst van Ladbroke met veertig procent omhoog. Eerder heb ik, als daartoe aangetrokken advi seur, Ladbroke geadviseerd zich van de Nederlandse markt terug te trekken. Wie Ladbroke's beheer van de to talisator (niet van de sport) van 1986 tot 1991 overziet, moet echter constateren dat dit beheer heeft geleid tot de redding van ue sport en van de totalisator. In de laatste vijf jaar is de werkgelegenheid in de sector, waar zo'n tweedui zend personen werkzaam zijn, gewaarborgd. Bemoeienis van de overheid, met name in fi nanciële zin (lees subsidies), is sterk teruggedrongen. De term „roofbouw" is daarom niet verdiend. Ladbroke heeft zich eerder te welwillend opge steld. Maar daar heeft de sport alleen profijt van gehad. Peter. R. Woodward, directeur B.V. Draf- en Ren sport Financieringsmij, DEN HAAG Opus Dei Het schijnbare gebrek aan ne derigheid van de stichter van het Opus Dei, dat Paul van Velthoven aan de orde stelt in zijn artikel over de Spaanse Kerk (28-9-91), is eerder een blijk van heldhaftigheid. In 1968 maakte Mgr. Escriva aan spraak op het recht van de ti tel van markies van Peralta, dat in 1718 verleend was aan een rechtstreekse voorvader. Uit liefde en dankbaarheid voor zijn ouders en broer, en na overleg, nam hij de juridi sche stappen daartoe. Dat was een moedige beslissing omdat hij wist hoeveel kritiek en las ter hij zich daarmee op de hals haalde. Anders handelen zou tegen de geest van het Opus Dei ingaan, waar een kardi naal van de Romeinse Curie hem op attent maakte; name lijk dat elk lid van het Opus Dei, in alles gelijk aan zijn me deburgers, zijn plichten en rechten moet nakomen. Vier jaar later zag hij af van de ti tel, die hijzelf nooit gedragen heeft, ten gunste van zijn broer Santiago. In het zalig verklaringsproces, met 960 zit tingen in de eerste fase, door ruim dertienhonderd bisschop pen aangevraagd, met twintig grotere wonderen en ontelbare gebedsverhoringen, is het bo vengenoemde feit zeker niet over het hoofd gezien. Ir.J.F.M. Verdonk, DELFT Op deze plaats willen wij onze welgemeende bezorgdheid over het imago van CD A-fractieleider Elco Brinkman uitspreken. Dat dit imago voor verbetering vatbaar is, bestrijdt niemand. Maar echt zorgwekkend is het feit dat Brinkman er zélf de laatste tijd zo overduidelijk mee worstelt. In plaats van rustig af te wachten tot de samenleving hem met andere ogen gaat bezien, laat hij steeds vaker blijken hoezeer hij zucht onder zijn beeldvorming. Soms druipt de jaloezie er regelrecht vanaf. Zoals jongstleden zaterdag, toen hij voor een gezelschap studenten aanhaalde dat men hem graag vergelijkt met een koelkast, of een robot met laserogen. Nee, dan Van Mierlo, zo beklaagde Brinkman zich. Die heeft het imago van een lady-killer, die is de James Dean van de Nederlandse politiek. Waarom, o waarom toch, viel deze glans niet hèm ten deel? Na die rede moet Brinkman zich thuis bij de thee hebben getroost met de gedachte dat hij nog twee briljante kinderen heeft. Zouden die niet béter scoren in de beeldvorming dan hijzelf? En zou hij, als leverancier van het erfelijk materiaal, daar niet mede van kunnen profiteren? Nu wilde het toeval dat het geluk Brinkman voor één keer had toegelachen. Hadden zijn kinderen immers niet op een regenachtige middag met de huiscomputer zitten stoeien? En waren die donderse Eduard (16) en Christine (15) niet met verbluffende resultaten voor de dag gekomen? Deze week, tijdens de algemene politieke beschouwingen, maakte vader Brinkman het grote nieuws wereldkundig. Waar j de collega-politici Wöltgens en Bolkestein hun licht lieten schijnen over abstracte problemen zoals de lange weg naar de Europese Politieke Unie, gunde Brinkman zijn toehoorders een blik in de huiskamer. Daar hadden de koters met de computer zowaar een alternatieve miljoenennota ontworpen, zei hij. „Door een combinatie van bezuinigingen en lastenverlichting zijn ze er in geslaagd de werkgelegenheid vier maal meer te laten groeien dan het kabinet, met handhaving van de financiële randvoorwaarden uit het regeerakkoord en onder een hoge politieke haalbaarheid". Wat nog het meest opviel, was de bittere ernst waarmee Brinkman de Kamer deze feiten voorhield. Geen spoortje relativeringszin klonk in zijn woorden door. Met de kinderen Brinkman, zo leek hij impliciet te willen zeggen, moet men rekening houden. Die worden later vast nog iets hoogs in de politiek. Liet de Kamer zich door deze Brinkman-branie overbluffen? Volstrekt niet! Hoewel vice-premier Kok even onbeheerst op zijn onderlip beet, klonk uit de kamerbankjes een besmuikt gegrinnik. Brinkmans trots boezemde niet het verhoopte ontzag in, maar wekte eerder gevoelens van meewarigheid op. En de CDA-fractieleider voelde achter het spreekgestoelte een kille eenzaamheid over zich komen. Een typisch geval van ongecontroleerde vadertrots, moeten we concluderen. Vaders die tijdens de peuterjaren hoog opgeven over de unieke kwaliteiten van hun genetisch gebroed, mogen geëxcuseerd zijn. Maar zodra de kinderen de luiers eenmaal ontgroeien, diem een zekere terughoudendheid in acht te worden genomen. En als de eerste puistjes eenmaal doorbreken, doen pappa's er zelfs verstandig aan zich bij tijd en wijle over hun juniors te beklagen. „Waar gaat dat heen. ze willen al naar de disco!", houden vaders van uit de kluiten gewassen pubers elkaar met gespeelde wanhoop voor. Want zij weten dat te lang volgehouden vadertrots op den duur leidt tot plaatsvervangende schaamte bij de kinderen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7